Mogelijk honderd doden vliegtuigbotsing Madrid Spartaans BON: ,Jest-Duitsland koopt jurste boek aller tijden STEEDS MEER FRAUDE BU WONINGCORPORATIES Uittreden van Scholten-Dijkman wellicht vandaag Shamir zweert wraak voor aanslag Jeruzalem :embeL— -iMcUcöomont *9 [DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Woensdag 7 december 1983,75e jaargang no. 22752 schap N( ember t( ssen 09.1 Uitgave Westerpers. behorende tot Sijtholi Pers. Apothekersdiik 34.2312 DD Leiden. Postbus 112300 AA, tel.071 -122244. Giro 103003 Bank: Amro- bank N.V. Leiden. Direcleur-hooldredacteur: LI.Hallewas.Chei-redacteur Wim Buijteweg. Advertenties: (excl.BTW) I 0,58 per mm. kleintjes 1 0.40 per mm. Abonnementen: (incl.BTW) per maand i 20.41 (uitsl.aut.betahng),kwartaal f 61.25, (aar f 233.50. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00 tot 19.00 uur. zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur tel. 071-122248. I/yse nummers f Zondag in Zundert met bloe mencorso op Ned. I om 19.00 uur. Om 20.33 uur begin van reis langs het IJzeren Gordijn. Op Ned. II om 30.10 uur praat Koos Postema met Chinezen. Om 21.00 uur Brits tv-spel „Een treinreis". Op België 2 om 20.15 uur Danny Kaye- film „Knock on wood". HET WEER Veel bewolking en overdag enige regen. Minimumtempe ratuur rond het vriespunt, middagtemperatuur rond de 7 graden. Harde, mogelijk tot stormachtig toenemende wind. Zon op: 08.34; onder: 16.29. Schev. hoog water: 4.58 en 17.18; laag water: 0.46 en 13.12 198 kunnen ontwen |eri'n923 =1 r 8,14 miljoen pond (36 miljoen gulden) - de hoogste i ooit voor een kunstwerk op een veiling betaald - heeft londsrepubliek Duitsland gisteren bij het veilinghuis So- ly in Londen het 800 jaar oude incunabel dat bekend is De Evangeliën van Hendrik „de Leeuw" van Saksen ensburg 1129 - Brunswijk 1195) gekocht. Westduitse ministerie van binnenlandse zaken beves- 3 gistermiddag dat het 226 pagina's tellende manu- it dat sinds de Tweede Wereldoorlog spoorloos was, is jekocht in een gezamenlijke actie van de Westduitse bring, de bondsstaten Nedersaksen en Beieren en de hting Pruisisch kultuurbezit. Zij werden hierin financieel lersteund door tal van particuliere initiatieven. DEN HAAG Een team van rechercheurs is op het ministerie van VROM met niets anders bezig dan met het opsporen van steeds meer fraude van woningbouwcorporaties. De fraude varieert van penningmeesters die er met de kas vandoor gaan tot zeer ingewikkelde constructies Waardoor de over heid jaarlijks voor miljoenen guldens wordt opgelicht. Ook aannemers wor den op fraude betrapt. Dit staat in het personeelsblad van het ministerie. De ongeveer zevenhonderd corporaties zorgen voor steeds meer werk bij de de partementale recherche, werk dat vaak succes oplevert. Een recent voor beeld vormt de Limburgse SBDI-affaire. Een ander voorbeeld komt uit Noord-Brabant, waar een woningbouwvereniging zogenaamd regelmatig de daken van door haar beheerde woningen repareerde. In werkelijkheid ging het personeel van dit geld op gezette tijden naar Parijs. De recherche ontdek te dit door een ruzie tussen de administrateur van de corporatie en een be stuurslid dat het wel aardig vond om met een truc voor 30.000 gulden een huis van de woningbouwvereniging te kopen. Dat werd de administrateur te veel. Staat komt met 8,5 pet lening DEN HAAG De minister van fi nanciën heeft vandaag, geheel vol gens de verwachting, een nieuwe staatslening aangekondigd. De le ning draagt een rentepercentage van 8,5 en heeft een looptijd van tien jaar. Inschrijving is mogelijk op 13 december volgens het tendersys teem, wat betekent dat bedrag en emissiekoers na de inschrijving wor den bekendgemaakt. De aflossing geschiedt in vijf jaarlijkse termijnen, te beginnen op 15 januari 1990. Ver vroegde aflossing is niet toegestaan, ook niet voor een deel. De stortings datum is pas in het nieuwe jaar, op 16 januari onder bijbetaling van een dag rente. Mes in salarissen beroepsmilitairen DEN HAAG Het mes gaat in de salarissen van beroepsmilitairen. Op het ministerie van Defensie wordt in opdracht van staatssecre taris Hoekzema gewerkt aan een plan waarbij de salarissen van mili tairen worden teruggebracht tot het niveau van burger-ambtenaren. In een nieuw stelsel zouden de mi litairen een toeslag moeten krijgen gelet op de aard van hun werk en de bijzondere diensten die daar verricht moeten worden. De be windsman w^l voor zware oefenin gen, lang verblijf buiten ons land en andere speciale omstandigheden nog een tweede toeslag op het sala ris geven. Voetbal op tv Behalve een direct verslag van Spartak Moskou-Sparta van middag (16.55 uur via Ned. 2) bestaat er een grote kans, dat vanavond de wedstrijd Ander- lecht-Lens via het tweede Bel gische net wordt uitgezonden. De kans op een rechtstreeks verslag van Tottenham Hot- spur-Bayern München is onze ker als gevolg van een gelijktij dig te spelen Bundesliga-top- per. In elk geval zijn er wel om 22.10 uur samenvattingen te verwachten. Zondagmorgen om half acht wordt op het eer ste Duitse net een rechtstreek se reportage uitgezonden van de wedstrijd HSV-Gremio om de officieuze wereldbeker voor clubteams. MADRID Bij een botsing, vanmorgen in dichte mist, tussen twee vliegtuigen op de start baan van het vliegveld Barajos bij Madrid zijn waarschijnlijk honderd mensen om het leven gekomen. Direct na de botsing werd een luide explosie gehoord, waar na de toestellen in brand vlogen. „Alles wat wij kunnen zien is een massa brokstuk ken", aldus een radio verslag van mensen op de plaats van het onge luk. Bij het sluiten van deze editie hadden reddings ploegen veertien slacht offers geborgen. Vol gens ooggetuigen zou den zich nog tientallen mensen in de branden de wrakstukken heb ben bevonden. Over ge wonden is nog niets be kend. Het ongeluk gebeurde toen beide toestellen opstegen. Door de dich te mist was het vlieg veld gesloten voor al het binnenkomende verkeer en mochten slechts enkele uitgaan de vluchten vertrek ken. De twee toestellen die botsten waren een DC-9 van de Spaanse binnenlandse lucht vaartmaatschappij Avia- co, met 37 passagiers aan boord op weg naar Santander in het noor den van het land. Het andere vliegtuig was een Boeing 727 van de nationale luchtvaart maatschappij Iberia, met 84 passagiers op weg naar Rome. klaan80 leiden Tel 071-769315 k fi^iriïutir'iihiiif m Het Motorhuis §Bgyaan8( Vis jes belden rtpatiënten »r operatie HOVEN Twee meisjes 4 en 16 jaar hebben toe- n dat ze afgelopen za- een willekeurig aantal pvarfn hebben gebeld met de ^.|ct deling dat ze maandag en in het Catharinazie- in Eindhoven een [eisende hartoperatie zou- noeten ondergaan. De va- 11 "ralan een van hen heeft dit [t ziekenhuis gemeld. ree beschikten volgens de pvoerder van het zieken- tiiet over gegevens uit het ieh archief zoals aanvan- werd aangenomen. Dat .jeisjes op de hoogte waren een aantal details over Awalen komt doordat dat van hen al vanaf zeer jon- ijeftijd hartpatiënte is, ter- naar vader ook sinds kort Klachten heeft, aldus het ènhuis. (meisjes belden volstrekt jkeurige telefoonnum- I. In enkele gevallen kre- ■e per toeval een hartpa- I aan de lijn. In andere ge- ■n vermoedde de aange- tene dat er sprake was en naamsverwisseling en I verwezen naar een fami- met hartklachten. Ook len een paar mensen ge- die nooit met het zieken- te maken hebben gehad lie al evenmin familiele- met hartklachten kenden. >taal hebben zich maandag ilf mensen bij het zieken- gemeld. (Van .onze parlementaire redactie) DEN HAAG De Tweede- Kamerleden Scholten en Dijk man zullen snel, wellicht van daag nog, laten weten of zij deel willen blijven uitmaken van de CDA-fractie. Ingewij den verwachten dat zij zullen besluiten op te stappen, nu de CDA-fractie gisteravond we derom besloten heeft dat zij, vanwege hun dissident gedrag, niet langer als haar woord voerder mogen optreden. Voorafgaand aan het fractie- beraad had Jan Nico Scholten duidelijk gemaakt hoe Dijk man en hij die toestand erva ren, „als onaanvaardbaar, on duldbaar en niet voor prolon gatie vatbaar". Volgens Schol ten komt het erop neer Dijk man en hij „feitelijk geëxcom municeerd" zijn. In de fractie vergadering zelf, die ruim vier uur zou duren, herhaalden beiden deze uitspraak en eis ten zij in hun „volle rechten" hersteld te worden. Fractieleider Bert de Vries maakte na afloop van de ver gadering bekend dat daar „he laas" geen sprake van kon zijn. Volgens hem was duide lijk komen vast te staan dat Scholten en Dijkman, ondanks het beroep op hen door fractie en partijbestuur, „hun leven niet willen beteren". De frac tie had daaruit de conclusie getrokken dat de beide colle ga's geen „aanspraak konden maken op het vertrouwen dat nodig is om als woordvoerder te kunnen optreden". Deze uitspraak zou door alle 43 ove rige fractieleden zijn onder schreven. Volgens De Vries is het woord nu weer aan Scholten en Dijk man. Hij sprak de hoop uit dat het tweetal snel uitsluitsel Scholten (r) en Dijkman betreden de fractiekamer van het CDA, waar over hun lid maatschap van de fractie wordt vergaderd. geeft, zodat er een einde komt dienen op te stappen. „Zij pro- stand van te nemen. Dat kan aan deze „voor alle betrokke- beren nu van twee walletjes te niet", nen zeer ernstige situatie". De eten. Zij willen invloed uitoe- Vries maakte langs een om- fenen op het fractiestandpunt, Pagina 9: Zaak Dijkman- weg duidelijk dat naar zijn om daar dan vervolgens in het Scholten sleept al twee mening de beide dissidenten openbaar zo veel mogelijk af- maanden (ADVERTENTIE) JERUZALEM/NICOSIA De Israëlische premier Shamir heeft wraak gezworen voor de aanslag gisteren op een bus in Jeruzalem, waarbij vier inzittenden zijn gedood. Vijftig passa giers, waaronder tien kinderen, raakten gewond. Shamir zei dat de veiligheidsdienst achter de daders aan zit en dat zij hun straf niet zullen ontlopen. De PLO heeft gisteravond de verantwoordelijkheid opgeëist voor de bomaanslag. Het Palestijnse persbureau meldde dat de aanslag is uitgevoerd door de commando-eenheid van „marte laar Halim". Gewoonlijk worden dit soort acties genoemd naar omgekomen Palestijnse guerrillastrijders. Volgens WAFA is de aanslag op een militaire bus gepleegd en zijn er meer dan veer tig doden en gewonden gevallen. In Nicosia heeft de „comman do-eenheid van martelaar Halim" laten weten, dat „de aanslag is uitgevoerd in verband met de opnieuw toenemende Israëlische agressie in de Arabische wereld en de onderdrukking van de bewoners in de door de Israëlische vijand bezette gebieden". La ter op de avond hebben de door Syrië gesteunde Palestijnse re bellen, die strijden tegen PLO-voorzitter Arafat, eveneens de verantwoordelijkheid voor de aanslag opgeëist. Pagina 10: Syrië wil machtsevenwicht in Midden-Oosten herstellen (ADVERTENTIE) OCCASIOM-SPKC1AUST AUTO HEEMSKERK Een vol jaar garantie mogelijk Irrfalh I Telefoon01713-2866.2073 Hoewel aangenomen kan worden dat het er zeker Spartaans aan toe gaat wordt het vanmiddag toch niet zó erg als het er aanvankelijk naar uitzag bij Spartak Moskou contra Sparta Rotterdam. De wedstrijd wordt immers niet in het door strenge konde overvallen Moskou gespeeld maar in het wat temperatuur betreft wat draaglijker Tiflis. Wie om vijl uur zijn tv inschakelt ziet hoe Sparta (eerste wedstrijd 1-1) wellicht wordt uitgeschakeld in deze, wat Nederland betreft, laatste wedstrijd in het Europese sportgebeuren. Geen tijd om te kijken? Morgen leest o haarfijn in de Leidse Courant dat het hoe dan ook een Spartaanse overwinning is geworden. I De Leidse Courant wil ik best 14 dagen proberen Grabs en gebeel vrijblijvend envelop tonder postzegel opsturen naar rant. Antwoordnummer 998,2500 VD Den Haag. 'CcidocSomotit i

Leidse Courant | 1983 | | pagina 1