Nu 27 miljoen Heineken-geld boven water Ëeidóe (Sowuvnt opconferentie Athene mislukt Washington: Moskou moet Syrië intomen ,#oorlopig geen overleg Rietkerk met ambtenaren BON: van -eukelen i narPSV Antibiotica ook van nut bij bestrijding kanker PETER LOHR OVERLEDEN «5^£cid4c<2outarit \ubbers en Mitterrand doen Thatcher felle verwijten Twee doden door gladheid Complimenten vanuit de ruimte Moskou en het terdamse Spar- in de derde 5 Ide van het tbaltoernooi de UEFA Cup, ;daa{dt morgenmid- anck rechtstreeks H( r de Neder- same |Se televisie uit- jlt Jonden. De re ende lage vanuit Tif- maljegint om 16.55 ïl0ez op het tweede en wordt van imentaar voor- ,o!p 1°°' Theo i^idu ®ma- an Hans van ïlen in actie. HET WEER TV-TIPS GRONINGEN Antibiotica uit de reeks tetracy clines (geneesmiddel tegen bacteriële infecties) blijken ook van nut bij de bestrijding van kanker. Een onderzoek aan de Groninger universiteit heeft uitgewezen dat de levenskansen van kan kerpatiënten, die er mee zijn behandeld, aanmer kelijk stijgen. Mevrouw J. van den Bogert die vrijdag promoveert tot doctor in de wiskunde en natuurwetenschappen aan de Groningse universiteit, beschrijft in haar proefschrift de resultaten van een onderzoek naar de bruikbaarheid van tetracyclines, bij de behandeling van kanker. De stof blijkt de energiehuishouding van tumorcellen zó te verstoren, dat de kwaadaardige cel als het ware in elkaar stort en de celwoekering tot stilstand komt. Drs. van den Bogert heeft ontdekt dat het antibioticum doxycycline in staat is tumoren bij ratten geheel te laten verdwijnen. Klinisch onderzoek heeft aangetoond dat een combinatie van een behandeling met het antibioticum en bijvoorbeeld bestraling de levenskansen van patiënten met een keeltumor duidelijk doet toenemen. Uit het onderzoek is verder naar voren gekomen dat de witte bloedlichaampjes ten dele gevoelig zijn voor het anti bioticum, maar zij worden niet in ernstige mate in hun af- weerfunctie aangetast. Ook voor de cellen van de darm- wand heeft het geneesmiddel enig nadelig effect, maar de cellen blijken over een enorme reservecapaciteit te be schikken. Van den Bogert komt dan ook tot de conclusie dat het antibioticum nauwelijks bijwerkingen heeft. HAARLEM Peter Lohr, directeur van de Haarlemse stads schouwburg en het Haarlemse Concertgebouw, is in de nacht van zondag op maandag onverwacht overleden. Hij is 50 jaar ge worden. Lohr verwierf bekendheid door zijn medewerking aan het Vara-televisieprogramma „Zo is het toevallig ook nog eens een keer". Hij is verbonden geweest aan het Amsterdamse stu dentencabaret, de Amsterdamse Studententoneelvereniging en het Leidse-Pleincabaret. Ook werkte hij samen met mime-speler Rob van Rijn, was hij actief als tekstschrijver en verleende zijn medewerking aan diverse radio- en televisieprogramma's van de VPRO en de Vara. De mededeling „je bent nog niet jarig!" geldt vandaag vast en zeker voor heel wat mensen, maar zeker niet voor Sint Nicolaas. Want al zijn er altijd nog lieden, die menen dat de Goedheiligman gisteren zijn verjaardag vierde, de echte Sinterklaaskenners weten dat het vandaag pas echt zo is. Leuk idee voor alle jarigen, die vandaag ook hun „jaarwisseling" samen met de Sint vierden: vul onderstaande bon in met naam en adres van iemand, die Leidse Courant nog niet leest. Een leuke surprise. En wellicht wordt zo'n proefabonnement, zo vlak voor de jaarwisseling, niet alleen een nieuw jaarabonnement, maar zelfs net als de Sint „overjarig". Gratis en geheel vrijblijvend In een open envelop zonder postzegel opsturen naar Leidse Courant, Antwoordnummer 998,2500 VD Den Uitgave Westerpers, behorende tot Sijtholl Pers. Apothekersdijk 342312 DD Leiden, Postbus 112300 A Atel.07 1- 122244Giro 103003 Bank: Amro- bank N. V. Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J.I.Hallewas, Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties: (excl.BTW)f 0,58 per mm, kleintjesf 0,40 per mm. Abonnementen: (incl.BTW) per maand f 20.41 (uitsl.aut.betaling),kwartaal f 61,25, jaar f 2 Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00 tot 19.00 uur, zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur tel. 071 -122248. Lossenun HENE Het driedaagse Euro- e topoverleg in Athene is zo goed [mislukt. Weliswaar wordt van- nog geprobeerd of er alsnog isingen te vinden zijn, maar jgens premier Lubbers is de kans fcrst gering dat men er vandaag Jcomt. nier Lubbers viel gisteravond in ongemeen fel uit naar mevrouw Thatcher wie hij het mede verwijt dat op de tweede dag van de Europese Top nog geen enkele vooruitgang is geboekt. Over het terugbetalen aan Groot-Brittannië van teveel betaalde „contributie", een van de in elkaar schuivende problemen binnen de Europese Gemeenschap, zei een door griep en hoge koorts geplaagde Lubbers: „Ik ben het volstrekt oneens met de rede neringen en rekensommen van mevrouw Thatcher. Het wordt een soort Europees monopoly-spel met reeksen van cijfers. Er is dus een diepgaand verschil van inzicht tussen de Britse premier en mij". Ook de Franse president Mitterrand viel hard uit naar Thatcher, die hij verweet dat door de Britse eis tot terugbetaling van het overgrote deel van het bedrag dat Engeland aan de EG betaalt, „het stich tingsverdrag van Rome uitgehold wordt". „Het Verenigd Koninkrijk vermoeit ons wel, maar we laten ons niet uitputten", al dus Mitterrand. Eerder had hij Thatcher verweten een harde onderhandelaarster te zijn. Zij zei dat dit „haar niet kon sche len, zolang we weten dat we gelijk heb ben". Pagina 10: Sfeer in Athene zeer hard DEN HAAG Als gevolg van de gladheid hebben zich van morgen enkele tientallen slip partijen en aanrijdingen voor gedaan. Bij een verkeersonge val in Enspijk kwamen daarbij twee personen om het leven. Andere inzittenden van beide auto's raakten zwaar gewond. De plotselinge gladheid werd veroorzaakt doordat de bewol king vroeg in de morgen weg trok en de temperatuur laag bij de grond in een paar minu ten daalde van plus drie gra den tot onder het vriespunt. AMSTERDAM/ZEIST De Amsterdamse politie heeft bij haar zoekactie in de bossen rond Zeist drie vijfde deel van het losgeld dat is betaald aan de ont voerders van Alfred Hei- neken en Ab Doderer te ruggevonden. Het gaat om een bedrag van ongeveer negentien miljoen gulden. Eerder was acht miljoen gevonden. Kort na de vrijlating van Hei- neken en Doderer werd duide lijk dat het losgeld tussen de 32 en de 35 miljoen gulden be droeg, afhankelijk van de wis selkoersen van de buitenland se valuta. Van dit bedrag is nu in totaal ongeveer 27 miljoen gulden boven water gekomen. Kort na de vrijlating van Hei- neken en Doderer vond de po litie bij huiszoeking al acht miljoen gulden van het los geld. Het in de bossen gevon den geld zat volgens de politie woordvoerder 'verpakt in plas tic tonnen, die in de grond wa ren ingegraven. Aan de zoekactie in de Zeister bossen hebben vijftig man van de Amsterdamse mobiele een heid deelgenomen. Het zoeken is nu gestaakt en de bossen zijn weer voor het publiek toe gankelijk, aldus de woordvoer der. De politie begon de zoekactie nadat zondag twee wandelaars in de bossen bij Zeist een plas tic zak met daarin tweehon derd biljetten van honderd dollar hadden gevonden. De politie wil niet zeggen of het gevonden losgeld was inge smeerd met een onzichtbaar chemisch middel, dat wanneer de biljetten in aanraking ko men met huid of kleding spo ren achterlaat die moeilijk te verwijderen zijn. Het losgeld is betaald in Franse francs, Ame rikaanse dollars, Duitse mar ken en honderd-guldenbiljet ten. Ook gaf de politiewoordvoer der geen commentaar op de vraag of de vondst van het geld de politie dichter op het spoor van de drie nog voort vluchtige verdachten heeft ge zet. Pagina 9: Korthals Altes: fo to's terecht vrijgegeven Vol bewondering staarde president Reagan gistermid dag in de Ovale Kamer van het Witte Huis naar twee tv- toestellen op zijn bureau, die rechtstreekse beelden toon den vanuit het ruimteveer Columbia en het daarin mee vliegende Spacelab. Samen met Bondskanselier Kohl, die in een zijkamertje van de EG- topconferentie eveneens naar de tv keek, voerde Reagan een gesprek met de astro nauten, onder wie de West duitser Ulf Merbold. Na de beide regeringsleiders kon den journalisten uit een aan tal landen vragen stellen aan de astronauten, die onder meer vertelden zeer tevreden te zijn over de door Fokker geleverde luchtsluis in het Spacelab. „Hij werkt per fect", aldus commandant John Young. Dinsdag 6 december i983,7Se jaargang no. 22751 Privé-detective Philip Marlo we op Ned. I om 20.28 uur. Om 22.00 uur satire in Pisa. Op Ned. II om 21.40 uur in „Omnibus" Delfts kinderthea ter. Op Duitsland 2 om 22.50 uur Tsjechische speelfilm „Slangengif". Droog en zonnige perioden. Temperatuur vannacht rond het vriespunt. Middagtempera- tuur rond de 6 graden. Matige wind. Zon op: 08.33; onder: 16.30. Schev. hoog water: 4.16 en 16.37; laag water: 0.12 en 12.37 uür. (Van onze parlementaire redactie) te HAAG Het over- g tussen minister Riet- v srk (binnenlandse za- le a !n) en de ambtenaren- al >nden wordt, zoals het er naar uitziet, voorlopig et hervat. In kabinets- 'ingen heeft men de in druk dat de bonden niet (meer) zo'n behoefte heb ben aan het nu afsluiten van een meerjarig ak koord. Het kabinet zelf zou nog wel graag snel een dergelijke overeen komst sluiten, maar is an derzijds niet bereid tot vergaande concessies voor 1985 en 1986. Nu de korting met drie pro cent per 1 januari 1984 een feit blijft, willen de ambtenaren bonden zich concentreren op het verwezenlijken van echte onderhandelingen voor de ja ren daarna. Nu is het nog zo dat de minister van binnen landse zaken uiteindelijk een zijdig de arbeidsvoorwaarden kan vaststellen. De bonden willen dat er net als in de par ticuliere sector onderhandeld gaat worden en wel voordat de begroting voor het volgende jaar wordt opgesteld. Als dat gelukt, denken zij een betere uitgangspositie te hebben voor 1985 (en eventueel 1986) dan nu het geval is. Ook de CFO, de organisatie v^n christelijke ambtenaren, die aanvankelijk vurig pleitte voor een meerjarig akkoord, heeft niet meer zo'n haast. Volgens ingewijden is de re den daarvan dat de acties zo goed als voorbij zijn. Tijdens de acties zat de CFO met het probleem dat haar oudere le den geen harde protesten wen sten, terwijl de jongere leden het liefst met hun FNV-colle- ga's mee gestaakt zouden heb ben. Vandaar dat de CFO-lei- ding zocht naar een tussenop lossing, zijnde een akkoord voor drie jaar, waarin dan ook de korting voor 1984 was ver disconteerd. Pagina 9: Van de Scheur: bij verdere aanslagen komen we terug; Kabinet is gewaar schuwd; Deuk in betrouwba re naam Nederland slee spj ÏDHOVEN lem< V heeft zich ir ongeveer 11.000 gulden zekerd van de dannsten van doel- ve/dediger Hans 1 Breukelen. De •Mdhovense voet- wej vereniging en rwa i Breukelen, momenteel nog comt voor de jgelse club Not- ;ham Forest, eikten gisteren ireenstemming een verbinte- van vier jaar. contract gaat komende sei- (1 juli Van Breuke had nog een itract bij Not- ;ham Forest tot ïli 1985, maar kreeg toestem- ig de club eer- te verlaten. Breukelen Pim Does- in het doel PSV op. Does- is veertig en krant ontvan- Bel tussen Hj00 en 19.00 uur, terdags tussen .00 en 15.00 uur, efoonnr. 071- !2248 en uw krant )rdt nog dezelfde 'ond nabezorgd. WASHINGTON/MOSKOU „De Sovjet- Unie moet druk uitoefenen op de Syrische re gering opdat zij het probleem in Libanon op een verstandige manier zal beoordelen". Dit zei de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Shultz, gisteravond tijdens een pers conferentie naar aanleiding van de Ameri kaanse luchtaanval op Syrische stellingen van afgelopen zondag. Shultz gaf Syrië de schuld van de escalatie van de strijd in Libanon en stelde de Sovjet-Unie mede ver antwoordelijk, omdat Moskou „verbonden is met de Syrische agressie". .Shultz benadrukte dat de VS stre ven naar een diplomatieke oplossing in Libanon. Het doel van de Amerikaanse troepen blijft om de rege- ring-Gemayel behulpzaam te zijn bij het uitbreiden van haar gezag ovér een groter deel van het Libanese grondgebied, aldus Shultz. De Sovjet-Unie heeft gisteren de Amerikaanse luch taanval „een van de daden van banditisme en agres sie genoemd, die de Israëlische troepen met behulp van de Amerikaanse strijdkrachten sedert ruim een jaar plegen". Tegelijkertijd beloofde Moskou zijn „voortdurende steun aan Syrië en aan de linkse Ara bische krachten". De chef-staf van de Russische strijdkrachten, Ogarkov, zei dat Washington geen re den had voor klachten over de vernietiging van twee van zijn vliegtuigen en over de vergeldingsaanval, waarbij acht Amerikaanse mariniers omkwamen. De VS waren begonnen met het aanvallen van Syrische troepen, aldus Ogarkov. Pagina 2: Syrië: Amerikaanse aanval is daad van oorlog De bomaanslag gisteren op een flatgebouw in West-Beiroet heeft de inwoners van de Libanese hoofdstad diep geschokt. De angst en verschrikking, die deze vrouw uitstraalt bij het zien van het vernietigde gebouw, is een uitdrukking van de gevoelens onder de burgers. De aanslag heeft aan zeker twintig mensen, voor het merendeel kleine kinderen, het leven gekost. Niemand heeft zich tot nu toe verantwoordelijk gesteld voor de bomaanslag.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 1