fustitie: ontvoeringen met ille geweld terugdringen De nieuwe loten liggen klaar. Laat de kurken maar vast knallen. WD benadrukt positie vrouw in Derde Wereld PvdA tegen publikatie van foto's Kabinet bereid tot verlaging van ziekengeld Opnieuw auto Kamer wil door kort geding aan Amerikaanse justitie ontsnappen onder trein Lagere pensioenpremies kost ABP vele miljarden Bonna Trading firma van loodgieters en behangers l^NENLAND QeidóaQowuvnt MAANDAG 5 DECEMBER 1983 PAGINA 5 BERE BEWAKING SOONSGEGEVENS BU POLITIE 1AAG Het opnemen van persoonsgegevens in de regis- m politiekorpsen en de marechaussee moet aan strenge re- worden onderworpen ter bescherming van de persoonlijke issfeer van de betrokkenen. Dit is de kern van een voorlo- ivetsontwerp dat de ministers Korthals Altes (justitie) en j/i/ie/Herk (binnenlandse zaken) deze week aan verschillende ad- vrt/whstanties willen voorleggen. >ven) |ens het wetsontwerp mag iedereen bij de politie en mare- telefissee navragen welke gegevens over hem of haar zijn opge- ndagy>n. Behoudens een aantal uitzonderingsgevallen moeten die i/ormvens bekend worden gemaakt. Belanghebbenden krijgen fce/iihet recht om te vragen correcties in de gegevens aan te erd vagen. lan de verzoeken om inzage of correctie niet wordt voldaan, een beroep worden gedaan op de rechter. Ook bestaat de elijkheid een eis tot schadevergoeding in te dienen. Een on- nkelijke commissie zal toezicht uitoefenen op alle opgesla- bersoonsgegevens bij politie en marechaussee en op de wijze rop daarmee wordt omgegaan. bedev Echtgenote Wiegel uit ziekenhuis LEEUWARDEN De echt genote van H. Wiegel, com missaris der koningin in Friesland is na een verblijf afgelopen weekeinde in een ziekenhuis in Leeuwarden weer thuis. Zij was ter obser vatie in het ziekenhuis opge nomen nadat zij vrijdag met haar auto in haar woonplaats Giekerk tegen de wagen van een arts was gebotst. Zij liep daarbij een lichte hersen schudding op. Mevrouw Wie gel moet thuis nog enkele da gen rust houden. GPV wil met SGP en RPF naar Euroverkiezingen ZWOLLE Het GPV vindt dat er voor de verkiezingen voor het Euro pees Parlement volgend jaar een ge meenschappelijke kandidatenlijst met SGP en RPF moet worden opgesteld. Dat heeft de algemene ledenvergade ring van het GPV zaterdag in Zwolle met 108 stemmen voor en 68 tegen be sloten. Het GPV congres liet met dit besluit het partijbestuur een nederlaag leiden. Het partijbestuur generale verbondsraad heet dat bij het GPV had voorgesteld om zelfstandig aan de Europese verkiezingen deel te nemen. Het GPV vindt overigens wel dat de samenwerking niet verder mag gaan dan het opstellen van een gemeen schappelijke kandidatenlijst. ALKMAAR Bij de ontwikkelingssamenwerking moet mede gelet worden op de positie van de vrouw. Het VVD-congres dat zaterdag in Alkmaar is gehou den, heeft zich uitdrukkelijk daarvoor uitgesproken. Een voorstel om de verbetering van de positie van de vrouw niet vast te leggen als criterium voor de toet sing van ontwikkelingshulp, werd na lange discussie verworpen. Het congres sprak verder uit dat een ge degen voorlichting over geboorteplanning „alle aan dacht'' verdient. Verder werd vastgelegd dat de ont wikkelingshulp ook in economisch moeilijke tiiden ten minste op 1,5 procent van het netto nationaal in komen moet worden gehandhaafd. HEREN AKKOORD TUSSEN BANKEN EN BELASTINGEN DEN HAAG Het ministerie van financiën heeft na vele maanden onderhandelen met de Nederlandse banken overeen stemming bereikt over een nieuwe regeling met betrekking tot de inzage in gegevens van bankcliënten door de belastingdienst. De Nederlandse bankiersvereniging moet deze overeenkomst die een oude regeling uit 1948 vervangt nog goedkeuren. Staatssecretaris Koning denkt de richtlijn in januari bekend te kunnen maken. In afwachting van het oordeel van de bankiers- vereniging wil hij over de inhoud van de nieuwe regeling niets kwijt, zo verklaarde hij zaterdag. De nieuwe regeling moet het de belastingdienst eenvoudiger maken belastingontduiking op te sporen. De oude overeenkomst voldeed al lang niet meer, aldus Koning. De nieuwe overeen komst is op basis van vrijwilligheid. Koning spreekt van „gen tleman's agreement" (herenakkoord). De regeling staat volgens de staatssecretaris los van de steekproef, die binnenkort door de belastingdienst wordt gehouden onder rekeninghouders van banken. Daarvoor is nog een wetje in de maak. iet pa iaar name, verSUM De Am- t zes°damse officier van jus- ot ni mr. Wooldrik vindt justitie en politie niet oeg capaciteit kunnen itten om het verschijn- van ontvoeringen de i in de drukken. Zoals naar nu staat moet worden naandrgegaan op de ingesla- euwk weg waarbij het leven expos dg ontvoerden voorop it en alles daarvoor ït wijken. Wooldrik zei zondag voor de NOS- evisie in Het Capitool. ontvoeringen zoals die van leken en Doderer slagen 'e En\e daders zijn binnen korte t fecieen flink stuk rijker, dan iet nagt dat andere lieden op mmisidee om in plaats van bij- iden ("beeld ingewikkelde over- de jen ook maar die weg in te en ofEen dergelijke ontwik- 2 aptig moet worden afgekapt inde met alle middelen die de over- Hij wees er op dat na de drie spectaculaire ontvoeringsza ken in Nederland de balans nog niet helemaal overslaat in het voordeel van de opsporing door de justitie. In het geval Caransa zijn de daders niet aangehouden en het geld is weg, bij de ontvoering-Van der Valk zijn de daders aange houden maar is het geld gro tendeels nog niet boven water, na de ontvoering Heineken- -Doderer is een aantal daders gevat maar het overgrote deel van het losgeld nog spoorloos. Dat toont volgens de officier aan dat geen capaciteit genoeg kan worden ingezet om dit soort zaken te stoppen. De criminoloog Fijnaut ziet weinig in een oplossing door zodra iemand is ontvoerd de staat beslag te laten leggen op zijn vermogen om zo te voor- DEN HAAG Het PvdA- een foutje. Voor de Vara- den kunnen leiden. Jacob- -kamerlid Kosto heeft mi- -microfoon zei Kosto zater- se, lid van de VVD-fractie nister Korthals Altes van- dag dat het hier gaat om de in de Tweede-Kamer, nam kwaliteit van ons recht- Korthals in bescherming ssysteem. Mensen mogen door er op te wijzen dat er niet op deze manier aan de voor de samenleving enor- schandpaal genageld wor- me belangen op het spel den en bovendien moet stonden. Voorkomen moet voorkomen worden dat er worden dat dergelijke ont- emoties worden losge- voeringen aantrekkelijk maakt die tot woede en worden, zelfs tot repressailles zou- daag gevraagd of het wel nodig was de foto's en de namen van de voortvluch tige verdachten in de zaak Heineken in de krant te la ten afdrukken. Volgens Kosto maakte de minister daarmee, aan het einde van een prima opgeloste zaak. de laatste tijd opgeld in Italië, waar ontvoeringen sinds enke le jaren bijkans schering en in slag zijn. Fijnaut vermoedt dat in dat geval degene die uit is op af persing zeer wel in staat is an dere wegen te vinden om toch aan het benodigde kapitaal te komen. Het doelwit zal wor den verplaatst. De afpersing zal zich dan niet langer rich ten op families maar op bij voorbeeld stadsbesturen of be drijven waarmee een familie is gelieerd, aldus de criminoloog, komen dat er een losgeld kan worden betaald. Dat idee doet ^jkman willen >ine en nieuwe partij Dij] HAAG De CDA- :ede Kamerleden Scholten Dijkman, die naar ver- ihting binnenkort uit hun !tie zullen worden gezet, voorlopig nog geen Uwe partij oprichten. Wel (ben zij de laatste tijd ge- ikken gevoerd met gelijk- inden over een mogelijke [ngtieke samenwerking. Ge- Ott wordt onder meer aan federatie van progressieve A'ers, de EVP en milieu- anisaties. Scholten en Dijk- f RIJi zullen dan in de Kamer ingelnens die federatie optreden. aan< heeft het voormalige taat iA-lid prof. B. Goudzwaard ngenjrdag gezegd in het Vara- jaar ioprogramma „In de Rooie ouwim". ■ele z jjezielzwaard, (hans partijloos, is irove van degenen met wie woiolten en Dijkman contact en ja»ben gezocht. Hij kondigde leren, dat er op 28 februari een unneenkomst zal worden ge iden van mensen die zich eningde lijn van Scholten en ïoet kman herkennen. Daar zul- it ir volgens Goudzwaard ver- laatsillende mogelijkheden be- van oken worden, zoals aanslui- meni» bij een bestaande partij ugdwdA of EVP) of vorming ïringa een federatie van progres- ;r dive christenen en andere ge- te migezinden. ■cultftidzwaard zei dat Scholten sten Dijkman weinig heil zien in j hetienwerking met het Groen ten itform van Bas de Gaay gesftman, omdat deze bewe- iat ng zich voor de Europese >et bfkiezingen verbonden heeft motitt PSP, CPN en PPR. De relebrkeur van Goudzwaard telliit uit naar de ëerderge- insteemde federatie. In de naam rderarvan zou naar zijn mening Rijst woord „sjaloom" moeten Ï"e vorkomen omdat daarmee ;s dt best tot uitdrukking komt ie, ut het niet alleen gaat om phenede maar ook om het recht de zwakke de natuur, woj partijraad van de EVP tekofeft zaterdag op voorstel van ngrijt partijbestuur besloten, dat g I voormalige vice-voorzitter ar. jns Feddema lid mag blijven de partij. Aanvankelijk 1de het bestuur Feddema alleen al zijn functies ont- emetenen maar ook royeren om- jbenit hij als bestuurslid veel te zegdistisch was opgetreden. Bij s zon wijflde de oêt Na vier weken het huisvuil in de hoofdstad te heb ben gelaten voor wat het was, is de stadsreiniging van Amsterdam van morgen rond half acht weer aan de slag gegaan. De reinigingsdienst verwacht dat over twee weken Am sterdam weer schoon is: niet al leen het huisvuil is dan weg, maar ook zijn de straten geveegd. De schoonmaakope- ratie werkt vanuit het stadscentrum naar de buitenwij ken toe. Onbekende belt hartpatiënten voor operatie EINDHOVEN Een nog on bekende vrouw, die zich uitgaf voor de secretaresse van afde ling cardiologie van Cathari- na-ziekenhuis in Eindhoven, heeft zaterdag een aantal pa tiënten opgebeld met de mede deling dat zij zich maandag, in verband met een ernstige hartafwijking, moesten mel den voor een spoedoperatie. De vrouw kende zoveel details dat het vermoeden bestaat dat zij de medische dossiers heeft ingezien. Nadien bleek dat het secretariaat van de afdeling cardiologie niet was afgeslo ten. De directie stelt een in tern onderzoek in. OM WW, WWV EN WAO NOG TE ONTZIEN (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De kans be staat dat per 1 juli volgend iaar het ziekengeld (doorbetaling van volledige salaris bij ziekte) wordt verlaagd. In ruil daar voor zou dan de korting op de ww-, wwv- en wao-uitkerin- gen, die het kabinet eveneens per 1 juli wil doorvoeren, kun nen worden verzacht. Dit blijkt uit schriftelijke antwoor den aan de Tweede Kamer van minister De Koning en staatssecretaris De Graaf van sociale zaken. Het voorstel voor een dergelij ke ruil is afkomstig van het CDA. Deze fractie heeft grote moeite met de plannen van het kabinet de zogheten bo- ven-minimale uitkeringen krachtens de ww, de wao en de wwv te verlagen (van 80 en 75) naar 70 procent van het laatst verdiende salaris. Vol gens het CDA is dat een te for se aanslag op het inkomen van de mensen met een langlopen de uitkering. Fractieleider De Vries meent dat beter kan worden bezuinigd op een kort lopende uitkering zoals het ziekengeld. Hij denkt daarbij aan een korting van drie pro cent, in navolging van de per 1 januari door te voeren verla ging van de andere uitkerin gen. Minister De Koning en zijn staatsscretaris De Graaf staan niet onwelwillend tegenover dit voorstel, maar wijzen er wel op dat zo'n korting slechts 150 miljoen gulden op jaarbasis oplevert. Aangezien het kabi net vasthoudt aan het realise ren van het voorgenomen be zuinigingsbedrag op de sociale zekerheid (12 miljard), kan er dan ook slechts sprake zijn van het spreiden in de tijd van de verlaging van de langlo pende uitkeringen. Bovendien moet het zeker zijn dat de Tweede Kamer ak koord gaat met een verlaging van het ziekengeld, aldus de bewindslieden. Zij herinneren eraan dat Den Uyl vorig iaar als minister van sociale zaken zijn ziekengeldplannen moest intrekken. „Het kabinet wenst daarom op dit punt een grote mate van zorgvuldigheid te betrachten," aldus De Koning en De Graaf. Eén van de redenen, waarom Den Uyl indertijd stuk liep, was het felle verzet van de vakbeweging. De FNV is ook nu niet erg verheugd. Een probleem dat er „ingebroken" moet worden in de cao's, die de zieken een aanvulling ga randeren tot honderd procent van hun netto salaris. Ook de werkgevers hebben kritiek. Het VNO meent dat de voor genomen verlaging van de ww, wwv en wao doorgang moet vinden en is bang dat dit nu wellicht niet gebeurt. Als er dan al gedacht wordt aan alternatieven, dan zouden die woordvoerder verklaarde dat volgens het VNO alleen mo de ene onrechtvaardigheid nu wordt vervangen door een an dere, terwijl er voor de langlo pende uitkeringen slechts sprake is van uitstel van exe cutie. Bovendien blijft er het gen dienen om bestaande uit keringen te ontzien. Voor nieuwe uitkeringstrekkers zou het maximum wel naar zeven tig procent moeten worden verlaagd. De totaal verwoeste auto, die zaterdag onder de trein Deventer-Zwolle kwam. DEN HAAG De veer tigjarige Nederlandse za kenman Rienk Kamer, die sinds begin oktober door de Belgische autori teiten wordt vastgehou den, wil via een kort ge ding tegen de Nederland se Staat bewerkstelligen dat hij aan zijn vaderland wordt uitgeleverd. De Belgen houden hem vast op verzoek van de officier van justitie in Los Ange les, die wil dat de Neder lander aan de Verenigde Staten wordt uitgeleverd. Het geding dient aan staande woensdag voor de president van de recht bank in Den Haag. In Nederland loopt sinds het begin van dit jaar een gerech telijk vooronderzoek naar de handel en wandel van Kamer. Onder meer via het American Land Program zou hij honder den beleggers in Nederland, Belgie, Duitsland en de Vere nigde Staten hebben verleid tot beleggingen in waardeloze lappen grond in de VS. Kamer werd op 11 oktober in de buurt van de Belgische en clave Baarle-Hertog aangehou den door de Belgische politie. Volgens zijn advocaat, mr A. Oomen, is daarbij de Neder landse soevereiniteit geschon den. Kamer is Nederlands on derdaan en is op Nederlands grondgebied gekaapt, aldus Oomen. Een en ander is naar zijn mening in strijd met het volkenrecht, het Benelux-ver- drag en andere afspraken tus sen Nederland en Belgie. Tegen de arrestatie van Ka mer is onmiddellijk geprotes teerd bij de ministeries van Buitenlandse Zaken en Justi tie. Omdat deze ministeries tot nu toe niet hebben gereageerd, heeft Oomen zijn toevlucht moeten nemen tot een kort ge ding. De uitlevering aan de Verenigde Staten is op han den, nu de rechtbank in het Belgische Turnhout het Ame rikaanse bevel tot aanhouding van Kamer uitvoerbaar heeft verklaard. De juridische advi seur van de projectontwikke laar meent dat zijn cliënt er recht op heeft in eigen land te worden berecht. ZWOLLE Bij een met knipperlichte bewaakte spoorwegovergang op de lijn Deventer-Zwolle kwam zaterdag opnieuw een auto onder een trein. Hierbij kwamen een 73-jarige vrouw en haar 53-jarige dochter om het leven, de twee echtgenoten werden zwaar gewond. Volgens de politie heeft de bestuurder door de laagstaande zon niet gezien dat de lichten op de overweg op rood stonden. Vrijdagavond kwam, zoals gemeld, in Zwolle ook al een auto in botsing met een trein. Het ging daarbij om de lijn Kampen-Zwolle. Daarbij werden een vader, een zoon en een kennis op slag gedood. Een andere zoon raakte ernstig gewond, hij overleed gisteren. (Vervolg voorpagina) HEERLEN Het ABP had de afgelopen jaren volgens de di rectie te maken met een aantal ongunstige ontwikkelingen. Er kwam een einde aan de groei van het aantal deelnemers (overheidspersoneel) in het fonds. Dit had tevens een stij ging van de gemiddelde leef tijd tot gevolg (vergrijzing). De ontwikkelingen rond de ver vroegde uittreding (VUT) van ambtenaren zijn ook nadelig geweest voor het ABP. De be langstelling voor deze regeling heeft de verwachtingen van het fonds op dit gebied verre overtroffen. Het lijkt thans realistisch aan te nemen, schrijft de ABP-directie, dat deelneming aan de VUT onder ambtenaren zal groeien naar 80 procent. Ongunstig werkten voor het ABP de verlaging van de pen sioenpremies (in 1981 met 1 procent en vorig jaar met 2,3 procent). Dat scheelde het ABP 0,9 miljard gulden aan inkomsten. Ook in 1983 en 1984 zullen de premies ver minderen. Zonder compense rende pensioenmaatregelen betekent dit voor het ABP een aderlating van acht miljard gulden, schrijft de directie. Het ABP-jaarverslag signa leert, dat het aantal medisch ongeschikt verklaarde ambte naren in de leeftijdsklassen tot veertig jaar onverminderd toe neemt. Boven die leeftijd daalt de medische ongeschiktheid. De samenstelling van de ABP- -beleggingsportefeuille werd veelzijdiger: er werd meer be legd in onroerend goed, aande len, hypothecaire leningen op woningen en leningen aan de Nederlandse waterschapsbank. ADVERTENTIE Ze zijn er weer Staatsloten, met een kans van één op twee. Gemiddeld natuurlijk. Een prachtkans op een prachtprijs. Van een tientje tot 't half miljoen. Adressen van lotenverkopers vindt u in de Gouden Gids. Speelt u liever per giro mee? Dat kan ook. Bel voor inlichtingen de Staatsloterij, 070 - 47 74 84. De meeste kans in de Staatsloterij. -♦< oopi -RIEMELS kelifT|ö)K ,eN op cezs: pi A ZiEje OG "anl V yftN pEH/WAg minium 1 111111111 1 1 11 11 11 1 111 11 111 1 111 111 1 1 111 luiiiii 11 u m uuihiihiii (Van onze correspondent Ro ger Simons) LONDEN Bonna Trading Ireland, de mysterieuze firma die een fabelachtoge scheeps- bouworder gedaan heeft bij de NSM in Amsterdan, werd op 22 juni 1983 in Dublin gesticht door Ronald Goslitski, La wrence Levy en Allen Ffren- che, die in het Ierse Kilmore (Garrick on Shannon) een ei gendom heeft. Het administra tieve werk dat bij deze stichtig kwam kijken, lieten zij over aan ICC (Inter Company Com- parisions Ltd.) van Dublin, een firma gespecialiseerd in de juridische aspecten rond het tot stand brengen van nieuwe vennootschappen. Goslitski, Levy en Ffrenche lanceerden Bonna Trading Ireland niet alleen als bouw maatschappij, maar ook als een firma van scheepsbouwers, loodgieters, installateurs van badkamers, bidets en toiletten, huisschilders en behangers, stucadoors, houtbewerkers en meubelmakers. Al deze bedrij vigheden werden gerangschikt onder één en dezelfde firma- Het nominale aandelenkapi taal van Bonna Trading Ire land bedraagt 1 miljard Ierse pond. Dit is het maximum be drag dat de maatschappij in acties mag steken. Het reële aandelenkapitaal bij de stich ting bedraagt tot op heden evenwel precies twee Ierse ponden. Wanneer in Ierland een nieuwe vennootschap ge sticht wordt, houdt men nor maal gesproken het nominale aandelenkapitaal beperkt tot 10.000 pond ROGER SIMONS

Leidse Courant | 1983 | | pagina 5