Die passage komt heus wel vol" Voor Pietje Precies, af ips m Veel belangstelling voor vogeltentoonstellingen van De Zanger en Avibus EekLe Gotutont Acht processen verbaal op Leidse Mobielmarkt ÏLTEESTE WINKELS IN NIEUWSTE LEIDSE STEEG NOG STEEDS LEEG y Burgemeester goekoop ziet abraham ün de pieterskerk: Je begint als een balletje ^giden qeidóeqowuvnt maandag 5 december i983pagina3 tot rachten —JEN Een 25-ja- Leidse vrouw zaterdagnacht jfte gedaan van inding. Zij werd reeks 01.00 uur op Haarlemmerstraat eunhaeen onbekende er vivan ongeveer 30 voorv normaal postuur t ingeen rond gezicht, re sir] achteren bena- len naar een por- geduwd. Toen de ird; e& zich krachtig »tte, liep de man weg. >nd B miself" LEIDEN Bij een steekproef naar de technische staat van de aangevoerde auto's op de Mobielmarkt in de Groenoordhallen, heeft de Leidse politie zaterdag acht processen verbaal uitgeschreven. Van de 48 aanwezige auto's werden er 3 als wrakken aangemerkt en direct in beslag genomen. Twee eigena ren kregen 20 dagen de tijd om hun auto te laten repare ren en twee auto's zijn meegenomen naar het bureau voor een nader technisch onderzoek. Nog een auto werd meegenomen omdat de eigenaar geen papieren van de auto kon tonen. Diefje (13) aangehouden LEIDEN De Leid- se politie heeft zater dagmiddag een 13-ja- rig diefje aangehou den, die tijdens de markt op de Nieuwe Rijn een schakelarm band had gestolen. Bij nader onderzoek bleek de jongen ook nog drie ringen en een ketting gestolen te hebben. Ook de honkbalpet, die hij droeg, had hij even te voren bij de Hema gestolen. Dronken Leidenaar gewond LEIDEN Een 20-jarige Leidse automobi list is in de nacht van vrijdag op zaterdag gewond geraakt toen hij op de Herengracht tegen een stalen damwand reed. De jongen, die aardig in de olie was, wilde de Herenpoortsbrug over maar verloor de macht over het stuur en reed tegen de stalen plaat op, die daar wordt gebruikt bij het herstellen van de kademuren. Na de aanrij ding, waarbij de auto totaal werd vernield, probeerde de jongen de benen te nemen. Hij verschool zich voor de gealarmeerde politie achter geparkeerde auto's. Men wist hem echter toch aan te houden. Daarbij bleek dat de jongen een diepe vleeswond had aan knie en gezicht. Hij is naar het Elisabeth Zieken huis overgebracht. Gewestelijk orkest voorlopig gered DEN HAAG/LEIDEN Het voortbestaan van het Geweste lijk orkest is tot 1 mei 1984 verzekerd. Dit is een gevolg van een beslissing van de AROB-kamer, die de Staten van Zuid-Holland heeft gead viseerd de subsidie aan het Gewestelijk orkest tot 1 mei 1984 voort te zetten. Het ge westelijk orkest was in beroep gegaan omdat de subsidie zou worden ingetrokken. Deze be zwaren zijn gegrond ver klaard. Er waren geen zwaar wegende redenen die een be sluit tot onmiddellijke intrek king van de subsidie recht vaardigen. rden elijk 'EN Een holle ersclij'k biedt „de nieuw- jemjLeidse steeg". Grote e'n wanden, betonnen rtd B|en' verbchting, aar Jstukje verderop een /acti4inS om het hoogte- chil tussen de Boter- kt en de Breestraat te ding stisch. lat bcb™ggen' een trapje ;erder een onaantrek leegte. Vooral van- j.e kant van de Boter- te 'fcxF lijkt er weinig re- om Breestraatpas- gedir in te lopen. Een rij jtels met de bijbeho- |e volle etalages ont- jkt en een hoogst nieuwe ver- iing met de Breestraat nt de nieuwe passage nauwelijks: vlak er it ligt weliswaar donker en ook niet toppunt van een klan- ^■"Vekkende winkel- wl de Mosterdsteeg. 7 november werd de ^^fe Leidse passage A gesteld en op dat mo- it bleek maar één win- bereid er zich te |igen. De passage gaf rgaauw de kans zijn aande zaak aan de Breestraat in muziek- en videoapparatuur uit te breiden. De Breestraatpassage moet de herinnering aan woningin richter Pander wegnemen. Na enige tientallen jaren in Lei den actief te zijn geweest, hield Pander er eind vorig jaar mee op. Aanvankelijk had Pander het hele stuk van Breestraat tot Botermarkt in bezit maar die oppervlakte bleek te groot voor de omzet. Het gehele pand werd door be middeling van Menno Smits- loo Bedrijfsmakelaardij BV verkocht aan Edho BV en via de Zoetermeerse makelaar Hopman, belandde het beheer en de exploitatie van het ge bouw bij de Leidse aannemer Huurman. In het midden van het gebouw werd toen, drieë- neen half jaar geleden, over alle verdiepingen een schei dingswand opgetrokken en Pander beperkte zich tot het huren van de zijde aan de Bo termarkt. De rest bleef leeg. Helaas voor Pander bleek ook dit niet de oplossing: eind vo rig jaar sloot Pander voorgoed de deuren wegens gebrek aan belangstelling. De Leidse be- drijfsmakelaar Menno Smits- loo, kwam toen met het idee om er een passage van te ma ken. Voordat Pander een huurcon tract voor het halve pand af sloot werd nog geprobeerd om Perry Sport in het gebouw on der te brengen, maar dat plan kwam niet van de grond. „We zijn begin dit jaar met de gemeente gaan praten", legt Smitsloo uit. „Om die passage te maken was snel onder meer een bouwvergunning nodig en de gemeente verleende inder daad alle medewerking. De gemeente heeft trouwens ook naar kandidaten gezocht. Leidse ondernemers klagen vaak dat ze zo weinig bij de gemeente kunnen bereiken, maar als je de weg weet, valt dat best mee. De mensen van C&A bijvoorbeeld, die ver schuilen zich nu achter wat ze noemen de tegenwerking van de gemeente, maar ik denk dat ze de nieuwbouw zelf niet meer wilden. Waarom? Omdat ze het achteraf toch allemaal wat te omvangrijk vonden voor Leiden". Volgens Smitsloo en volgens Th. Beekman werkzaam bij de Leidse bed rijf smakelaar is er grote behoefte aan een nieuwe verbinding tussen de Breestraat en de Botermarkt. „De loop naar de passage van af de Garenmarkt en mogelijk later de Sandersgarage is er. Als de passage wat bekender is, zal duidelijk worden dat we een uitstekende verbinding tussen twee winkelgebieden hebben gecreëerd. Ik bedoel het niet negatief, maar het is moeilijk om in de Leidse bin nenstad iets leuks, opvallends Smitsloo (links) en Beekman: „Het ziet er hier toch hart stikke leuk uit". nieuws te beginnen. In de bin nenstad is geen grote winkel ruimte meer beschikbaar en juist deze lokatie was uiterma te geschikt voor iets leuks en nieuws". In de passage staan nog vier winkels leeg en op de tussen- verdieping („de entresol") moet een lunchroom komen. Voor drie van die vier winkels heeft Smitsloo „serieuze kan didaten". „Er worden gesprek ken gevoerd met winkels in damesmode, lederwaar en sui kerwaar", aldus Beekman. Maar echt storm loopt het niet, erkennen de heren. Van een officiële opening werd afge zien, de huren werden half november met ongeveer dertig procent verlaagd en volgens Smitsloo zijn de huren nu op een niveau, waarmee de eige naar van het complex geen normaal rendement uit zijn in vesteringen haalt. „Maar je kan ook niet verwachten, dat winkeliers in deze tijd tekenen voordat ze het pand kunnen zien. Kantoorruimte wordt vaak wel verkocht voordat het wordt opgeleverd, maar met winkels gaat dat een stuk moeilijker. Daarom moeten we een beetje geduld hebben. Ik zeg altijd tegen mijn opdracht gevers, dat ik niets garandeer, maar we verwachten wel, dat de winkels in de passage in de eerste helft van volgend jaar allemaal zijn verhuurd. Die komt heus wel vol". aan 5 jarige neemt de Abraham in ontvangst. ng W. de ondËIDEN „Het' lijkt Het was een bont êezel" 1 nof je een sneeuwbal schaP: collega-burgemees- rade, tp beeint als een ters van de omliggende ge- jnt. Je Degint ais een meenten en zustergemeente Fretje en naarmate de Oxford, Leidse wethouders ren verstrijken, word je en raadsleden, maar ook de ioJn steeds grotere bal. bode van het Leidse ge- Min 10e verder je komt, hoe 'meentehuis en lokale pro- '•Hieller de bal gaat rol- minenten mengden zich o in" Dat zei burgemees- met vooraanstaande politici zoals ex-minister Van der Klaauw, Han Lammers, staatssecretaris Koning van financiën, „olie-minister" Rabbani, minister Korthals Altes, de voormalige Am- mr. K. Goekoop za- in de Leidse waar hij te- van enkele hon- genodigden zijn huidige hoofdstedelijke voorman Ed. van Thijn. Met familieleden en vele anderen, wat minder dik wijls in de publiciteit tre dende vrienden van de jari ge, werd een indrukwek kend feest gevierd. Huis vriend Frank Govers bracht als veijaardagsge- schenk een modeshow mee. Overwegend in zwart en hoog en breed geschouderd, brachten de mannequins de handen op elkaar voor de fraaiste toiletten. De Leid- verjaardag vier- sterdamse burgemeesters sche Politie Brassband on- Samkalden en Polak en de der leiding van Cees Brug man zorgde voor een klate rende ouverture en speelde een speciaal voor de gele genheid gearrangeerde „Congratulations Kees". Landdrost Lammers be klom om twaalf uur het or gel van de Pieterskerk om de samenzang, waarbij au teur Maarten Biesheuvel vanaf de kansel voorganger was, te begeleiden. Toen ook kwam Sinterklaas te paard de kerk binnen om de jarige een levensgrote Abraham te bezorgen. In middels had jhr. drs. G. van Benthem van den Bergh namens eenieder al het ver jaardagscadeau aangeboden: een video-apparaat. De meeropbrengst van de ca deau-actie zal door de heer Goekoop worden bestemd voor de Leidse gehandicap ten en de het dierenasiel. Cantate Deo Cantate Deo uit Zoetermeer viert haar 25-jarig bestaan met een speciaal programma, dat zaterdagavond in de Stadsgehoorzaal ten gehore wordt gebracht. Dit pro gramma behandelt muzikale hoogtepunten uit het ker kelijk jaar en uit het bestaan van Cantate Deo zelf. Uitgevoerd worden onder meer: de 'Pastoral Messe' van Anton Diabelli, het 'Te Deum' van Mozart, delen uit de 'Schöpfung', 'The Messiah', 'de Paulus', 'de Matt- heuspassion' (Telemann) en de 'Messe Solenelle' van Gounod. Eka Witteveen (eerste sopraan), Charlotte van Koningsveld (tweede sopraan), Heieen Resoort (alt), Rob Sturkenboom (tenor), Henk van der Brink (bas), Addie de Jong (orgel) en het Nederlands Barok- ensemble werken mee aan het concert. Toegangskaar ten (a twaalf gulden vijftig per stuk) zijn verkrijg baar bij de VVV op het Stationsplein in Leiden. CJP'ers en 65-plussers betalen een tientje. Het concert begint om acht uur. Volksdansen Dansgroep Tarantella houdt zondag in het LVC aan de Breestraat 66 een volksdansinstuif. Er wordt gedanst op muziek van het orkest Narod. De toegangsprijs bedraagt zes gulden en de bijeenkomst begint om zeven uur. Gymclub In het „Huis op de Waard" aan de Kaarsenmakerstraat 1 komt elke donderdag van elf twaalf uur een gymclub bij elkaar. De club heeft nog enkele plaatsen beschikbaar. De kosten bedragen drie gulden vijftig per maand. Ouder worden In het gebouw Ons Eiland aan de Kortenaerstraat wordt donderdagochtend 8 december een discussiebij eenkomst gehouden worden over „ouder worden in de toekomst". De bijeenkomst begint om tien uur. Kruisvereniging In het buurthuis „Op Eigen Wieken" aan het Valkenpad wordt maandag 12 december een informatiemiddag gehou den voor ouderen over de hulp die de Kruisvereniging en de wijkverpleegkundige kunnen bieden. De bijeenkomst begint om twee uur. LEIDEN Vogelliefheb bers konden het afgelo pen weekeinde hun hart ophalen. Op twee plaatsen in de stad werden vogel tentoonstellingen gehou den. In .buurthuis 't Spoor tje aan de Bernhardkade waren vogels van de vere niging De Zanger te zien, de vereniging Avibus hield zijn tentoonstelling in het bij zwembad De Vliet gelegen gebouw van PV de Blauwkras. Het komt maar zelden voor, dat beide verenigingen hun tentoonstellingen in hetzelfde weekeinde houden. Meestal houdt De Zanger zijn vogel show een week later dan Avi bus. Maar aangezien leden van De Zanger komend weekeinde met hun vogels naar de gewes telijke kampioenschappen gaan, werd de onderlinge ten toonstelling een week ver vroegd. Een en ander werd overigens in goede verstand houding geregeld. Beide vere nigingen leven op zeer vriend schappelijke voet met elkaar. De twee clubs zijn lid van ver schillende bonden. De Zanger hoort bij de Algemene Neder landse Bond van Vogelhou ders, Avibus maakt deel uit van de Nederlandse Bond van Volgellief hebbers. De Eerste Leidsche Vereni ging van Vogelliefhebbers De Zanger hield zijn tentoonstel ling voor het eerst iri buurt huis 't Spoortje. Voorheen werd die gehouden in het ge bouw van de Blauwkras, maar deze locatie was al gereser veerd voor Avibus. Vereniging De Zanger, die in 1984 zestig jaar bestaat, wil volgend jaar een grote, landelijke wedstrijd houden. De kans is groot dat deze wedstrijd in 't Spoortje plaats vindt. De vogelshow van De Zanger werd goed be zocht, in 't Spoortje was het za terdag en zondag voortdurend gezellig druk. Drie winnaars van De Zanger: J. Dijkstra, S. Collé en F. van de Nieuwendijk (v.l.n.r.). Op een vogeltentoonstelling blijft het vanzelfsprekend niet alleen bij showen, maar wor den de ingezonden vogels ook beoordeeld door keurmeesters. De leden van De Zanger zon den 332 vogels in. De prijs voor de meesterzanger ging naar een kanarie van S. Collé. In de categorie kleur eindig den J. Kagenaar en C. Verste den allebei op de eerste plaats. Kagenaar met een goudgele kanarie, Versteden met een witte kanarie. Bij de exoten ging de eerste prijs naar J. Dijkstra (voorzitter van De Zanger). Dijkstra won deze prijs met een zilverbek. F. van de Nieuwendijk had de beste grasparkiet en bij de agaporni- den (papagaaiachtige vogels) ging het kampioenschap naar H. Vrij met een personata. Avibus Avibus viert dit jaar het der tigjarig bestaan. Vanwege dit jubileum had de Nederlandse Bond van Vogelliefhebbers, die dit jaar vijftig jaar bestaat, een speciale bondsmedaille ter beschikking gesteld. Deze me daille ging naar J. van de Burg, die de beste zangkanarie had. De heer Van de Burg sleepte tevens de penning van de gemeente Leiden in de wacht. C. Scheffer werd alge meen clubkampioen van Avi bus. Hij won deze titel met een vogel, die een kruising was tussen een edelzanger en een kanarie. Scheffer kreeg maar liefst negentig punten voor deze bijzondere vogel. De speciale bondsmedaille was voor J. van de Burg, de trotse eigenaar van de beste zangkanarie van Avibus. L VCdeinde mee met Reality LEIDEN Dat reggae in Leiden nog steeds uitermate popu lair is, werd afgelopen zaterdagavond in het Leids Vrijetijds Centrum weer eens op duidelijke wijze gedemonstreerd. Vo rige week nog wist de Engel se reggaeformatie Black Roots het LVC een volle bak te bezorgen, nu slaagden de (eveneens Engelse) vakbroe ders van Reality erin om de goedgevulde zaal op verdien stelijke wijZe aan het 'deinen' te krijgen. Het Reality vijftal (Robert Green, gitaar en zang, Clif ton Morris, drums en zang, Gibson John, bas, Stanley Williams, keyboards en Luke Shingler, sax) onderscheidde zich vooral door het feit, dat ze de (vaak) monotone rea- gaeritmiek afwisselden met stevige up-tempo nummers, die hun kracht met name ontleenden aan de uitsteken de ritme-sectie van de groep. In sommige nummers kwam het duo Morris en Green tot verbluffende staaltjes van sa menzang, waarbij vooral de haarzuivere stem van Morris een genot voor het oor was. Ook het publiek wist de mu zikale verrichtingen van Re ality op de juiste waarde te schatten, getuige het feit dat bij sommige nummers het re frein spontaan werd meege zongen, hetgeen in het LVC toch een uitzonderlijk gebeu ren is. FRITS BRUINS Op de ook goed bezochte ten toonstelling van Avibus waren 400 vogels te zien. Kanaries (verdeeld in 23 klassen en 4 kruisingklassen)) waren zeer sterk in de meerderheid. Er waren 9 parkieten-klassen. In deze categorie werden drie eerste prijzen uitgedeeld. J. Schouten eiste met twee gras parkieten twee eerste prijzen voor zich op, P. Koome werd eerste met een agapornis. Ook bij de tropische vogels werden drie kampioenen aangewezen. Dit zijn: P. Smit (met een gor- delgrasvink), W. Gijsman (blauwfazant) en clubkampi oen Scheffer (chinese dwerg kwartel). Dit setje mini schroevedraaiers, variërend in maat van 0,8 tot 3,8 mm, krijgt u toegestuurd als dank voor de moeite van het aanbrengen van een nieuwe abonnee. van de Leidse Courant _als nieuwe abonnee Postcode/Plaats Betaald wordt per maand (met automatische afschrijving) per kwartaal Stuur een schroevedraaierset naar: Naam Adres Plaats/Postcode Telefoon Stuur deze bon in open envelop -geen postzegel plakken- naar: Leidse Courant, Antwoordnummer 232, 2500 VG Den Haag

Leidse Courant | 1983 | | pagina 3