W.T.VI TAFEL Zetel wisseling Utrecht feit na aanvaarding ontslag kardinaal Willebrands CcidócSotwcii' Vertrouwenscommissie bij benoeming nieuwe burgemeester geen wassen neus kerk wereld BIETJES EN GEHAKT weer Bemiddeling Vaticaan in impasse van Geneve KORTE METTEN ACHTERGROND ficidae(3ou/uwt MAANDAG 5 DECEMBER 1983 PAJD IN JUNI BEZOEK VAN PAUS AAN ZWITSERLAND EN WERELDRAAD Het bezoek van paus Johannes Paulus II aan Zwitserland is vastgesteld van 12 tot 16 juni en omvat voor de paus slechts twee overnachtingen, in Freiburg en Einsiedeln. Dat heeft de voorzit ter van de Zwitserse bisschoppenconferentie, Heinrich Schwery, bekend gemaakt. Het bezoek draagt een pastoraal karakter, zodat grote samen komsten en manifestaties achterwege zullen blijven. „De paus komt niet op inspectie, maar ter bemoediging", merkte de bis schop op. Nadat de paus in 1982 al de grote internationale kerkelijke orga nisaties in Genève heeft bezocht, zal zijn aandacht nu allereerst uitgaan naar ontmoetingen met zielzorgers en leken in de drie belangrijkste taalgebieden van het land. Toch wordt ook nu een oecumenisch karakter aan de pausreis gegeven. De paus zal zo wel een bezoek brengen aan het hoofdkwartier van de Bond van Evangelische Kerken van Zwitserland als aan dat van de Wereldraad van Kerken, beide te Genève. De Vaticaanse staatsse- creatris, kardinaal Agostino Casaroli, heeft gisteren bevestigd, dat de Heilige Stoel wil „bemiddelen" tussen de Verenigde Staten en de Sovjet-Unie om de on derhandelingen over beperking van de kern bewapening in Europa weer vlot te krijgen. De kardinaal gaf geen bij zonderheden over de stap pen, die het Vaticaan denkt te kunnen ondernemen. Eerder heeft hij gezegd, dat het Vaticaan zich niet zal begeven in „bemiddeling in technische zin" over speci fieke geschilpunten. Veel eer denkt de Heilige Stoel een kanaal te kunnen zijn voor uitingen van goede wil aan beide kanten. Vrijdag is er een ongebrui kelijke ontmoeting van drie kwartier geweest tussen de paus en de Tsjechcslowaak- se minister van buitenland se zaken, Bohuslav Chnou- pek, in Rome. Kardinaal Casaroli, die vorige week in Washington was, weigerde bijzonderheden te onthullen over de gesprekken met Chnoupek, al sprak hij zich pessimistisch uit over het bereiken van positieve re sultaten, omdat „het conflict te sterk is". Hij sprak ge ruchten tegen, dat hij spoe- dig naar Moskou zou gaan. De ontmoeting tussen de paus en Chnoupek was een van de hoogste ontmoetin gen tussen de paus en een Oosteuropese regerings functionaris en de eerste met een Tsjechoslowaakse minister van buitenlandse zaken sinds de tweede we reldoorlog. Paus Johannes Paulus II heeft het ontslag van kardi naal Willebrands als aarts bisschop van Utrecht aan vaard. Kardinaal Wille brands zal voortaan weer volledig werkzaam zijn als president van het secretari aat voor de eenheid der christenen in Rome. Dat heeft het secretariaat van het aartsbisdom Utrecht za terdag meegedeeld. Met dit ontslag is mgr. dr. A. J. Simonis kardinaal Willebrands opgevolgd als aartsbisschop van Utrecht. Mgr. Simonis is de negende aartsbisschop van Utrecht na het herstel van de ker kelijke hiërarchie in Neder land en de 69-ste bisschop van Utrecht sinds St.-Willi- brord. De zetelwisseling wordt donderdag in de ka thedrale kerk van St.-Ca- tharina aan de Nieuwe Gracht in Utrecht gevierd met een eucharistieviering die om elf uur begint, in anwezigheid van alle Ne derlandse bisschoppen. De KRO-televisie zendt die viering rechtstreeks uit van elf tot een uur op Ned. 2. 's Avonds om vijf over elf is er een samenvatting. De hogeschoolraad van de Katholieke Theologische Hogeschool Utrecht (KTHU) heeft in een brief aan mgr. Simonis en „alle gelovigen die zich betrok ken voelen bij het welzijn van onze kerkgemeen schap" zijn teleurstelling uitgesproken over de be noeming van mgr. Simonis tot aartsbisschop van- Utrecht. De raad schrijft veel moeite te hebben met de benoe ming „juist omdat wij geen scheiding willen maken tussen de zichtbare katho lieke gemeenschap èn de spirituele verbondenheid waarin gelovige mensen Gods liefde en waarheid vinden". Hij meent, dat de kerkelijke hiërarchie door haar wijze van machtsuitoe fening de geloofwaardig heid van de kerk als ge meenschap van Jezus Christus ondermijnt. Met een beroep op het tweede Vaticaans concilie zegt de raad te hopen, dat mgr. Simonis in zijn beleid steeds zal uitgaan van de noodzaak en vruchtbaar heid van de inbreng van de geloofsgemeenschap in haar geheel en van de gelovigen persoonlijk. „Gelovigen mo gen niet zonder meer voor bijgaan aan het spreken van hun bisschop, maar herders mogen niet doen of zij de Heilige Geest in pacht hebben", aldus de hoge schoolraad, die zegt bij de studenten een verminderde bereidheid te beluisteren om in de pastoraal te gaan werken. De studenten vre zen, dat zij uit steeds meer vormen van de pastoraal zullen worden verdrongen en steeds minder geloof waardig zullen kunnen functioneren naast hun priestercollega's, aldus de raad, die pleit voor een open overleg tussen bis schoppen en gelovigen over het priesterambt. Het college van curatoren en de hogeschoolraad van de KTHU hebben zich ge- distancieerd van de oproep van de werkgroep „Mis Si monis" voor een demon stratie en manifestatie don derdag, de dag, dat mgr. Si monis wordt geïnstalleerd als aartsbisschop van Utrecht. De werkgroep ziet in de benoeming van mgr. Simonis „een stap van Rome om rooms-katholiek Nederland weer in juiste banen te krijgen". Deze richting staat haaks op de democratisering van de r.- k. kerk in Nederland die na het tweede Vaticaans conci lie op gang kwam, aldus de werkgroep. De feministische theologe Dorothee Sölle is geweigerd als docent voor een cursus aan het Burckhardthaus te Gelnhau- sen, een vormingscentrum van de Evangelische Kerk in Duitsland (EKD). Het besluit van het curatorium is het gevolg van de irritatie binnen de EKD, nadat mevrouw Sölle als eni ge uit West-Duitsland gevraagd werd een toespraak te hou den op de algemene vergadering van de Wereldraad van Kerken te Vancouver, zo verklaarde directeur Karl-Behrend Hasselmann. Niet de capaciteiten of de opvattingen van de theologe stonden ter discussie, maar de gespannen verhou ding van het instituut met de kerkleiding, aldus de directeur. Het curatorium had het besluit al genomen voordat Sölle in Vancouver fel naar het christendom in het „verzadigde rijke westen" uithaalde. Het Burckhardthaus stond in de jaren ze ventig bloot aan hevige kritiek, toen het als te politiek en te links bekend stond. Naar het Oostenrijkse bureau voor de statistiek meedeelt, hebben in 1982 in totaal 35.278 personen zich als kerklid laten uitschrijven. Van hen behoorden verreweg de meesten tot de r.-k. kerk; 2.812 waren lid van de Evangelische Kerk. De stij ging ten opzichte van 1981 bedroeg twintig procent. Meer dan de helft van alle uitgetredenen van de grootste twee kerken woont in het stadsgebied van Wenen. In de periode 1958 tot 1982 hebben in Oostenrijk 493.164 mensen zich als kerklid la ten uitschrijven, van wie 424.868 uit de r.-k. kerk. De Oud-Katholieke Kerk in Nederland zal het IKV niet lan ger uit de algemene middelen steunen. Wel zullen de oud-ka tholieken de relatie met het IKV handhaven. Ook het ICTO, dat als reactie op het IKV ontstond, krijgt geen geld uit de algemene middelen. Dit heeft de synodale raad in opdracht van het collegiaal bestuur meegedeeld aan de leden van d^ synode. Na interne bezinning heeft het collegiaal bestuur irr mei „een zeer open en fundamenteel gesprek" met een IKV- -delegatie gehad, waarbij de kritiek van oud-katholieke zijde op het IKV werd verwoord. Op grond hiervan heeft het be stuur besloten de opdracht aan het IKV als beraad voor vre desvraagstukken niet terug te nemen. Verder werd besloten de IK V-campagne niet meer te steunen uit de algemene mid delen, maar hiervoor een collecte in de kerk te organiseren. Het ICTO komt niet voor algemene middelen in aanmerking, daar het geen kerkelijke opdracht heeft. Wel erkent het col legiaal bestuur, dat het ICTO bijdraagt aan de bezinning op het vredesvraagstuk. De voorzitter van de Guatemalaanse bisschoppenconferentie, mgr. Prospero Penados del Barrio, is door de paus benoemd tot aartsbisschop van Guatemala-stad. Hij volgt kardinaal Ma rio Casariego op die eerder dit jaar op 74-jarige leeftijd is overleden. De nieuwe aartsbisschop werd in 1925 geboren in Ciudad Flores in het aartsbisdom Guatemala-stad. Hij werd in 1951 tot priester gewijd. Paus Paulus VI benoemde hem in 1966 tot hulpbisschop van San Marcos. Vijf jaar later werd hij bisschop van dit diocees. Uitwassen in de bouw L Indii reek Er is geen vakgebied waar zwart werken en beunh^ ge! welig tieren als in de bouw. Zo nu en dan wordt er vvan een koppelbaas in de nek gegrepen, maar zo'n voorvnor tegenover zeer veel andere, waarbij niet wordt ingef0 Zwart werken roept allang niet meer de bittere smj die buitenstaanders er aanvankelijk bij in de mond Het is in brede kringen vrijwel algemeen aanvaard; e3 verworven onrecht. >tte, De nieuwe voorzitter van het Algemeen Verbond B drijf, De Vilder, heeft er voor gepleit de Economisch troledienst drastisch uit te breiden, zodat er paal en pe worden gesteld aan de uitwassen. Waar gaat het n|jn om? Het is niet zo dat mensen werk wordt misgund, lb 1 zwaren richten er zich tegen, dat zij de plaats innem vaklieden door te werken tegen extreem lage lonen. 1 mogelijk, doordat allerlei sociale premies niet worden en afgedragen. Het zijn deze gelden die noodzakelijk verschillende sociale voorzieningen in stand te li Daarvan profiteren niet alleen werklozen, zieken enA. die buiten hun schuld buiten het arbeidsproces zijn g/ maar vaak ook en dan ten onrechte de zwartw HET is een diep ingevreten misstand, die nauwelijk als zodanig wordt herkend en erkend. Daarbij verscn. grens van wat nog onschuldig kan worden genoemd*" verder tot voorbij het punt waarop sprake is van rege;11 diefstal. De voorzitter van het Algemeen Verbond Br*1' drijf heeft in dit verband gepleit voor een openbaar r(.stL waarin wordt bijgehouden welke kleine bouwactivV^ zonder vergunning zijn uitgevoerd, onder vermelding fr1" naam van de aannemer. Dat lijkt ons nogal drastische* het is van de andere kant niet zo verwonderlijk dat bc aannemers in die richting beginnen te denken. In elli^rc is een aanzienlijk krachtiger aanpak noodzakelijk o aantal beunhazen en zwartwerkers terug te dringen, if leen om de bonafide aannemer en zijn personeel te br* men, maar ook omdat hier een rechtvaardige verdelii°.rr de kosten van onze sociale voorzieningen in het gedir, P ADVERTENTIE lin| nt dc lop Elke (finsdag en woensdag hebben we groente en vlees in de aanbieding. Gekookte bietjes, QQ ±500 gram J70 Gehakt, 500 kilo 500g5r48338 CQQ 0»2>®® ±98 U,uO 's Lands grootste kruidenier blijft opde kleintjes Ovenschotel met witte kool vla met biscuits en jam Voor twee personen hebt u nodig: 0,5 1 kg aardap pelen, zout, melk, peper, nootmuskaat, 400 g witte kool, kummel, paprikapoe der, bekertje zure room, 1 grote ui, 10 g boter, 150 g gehakt, ketoembar, aroma, Worcester saus, paneer meel, 20 g boter; 0,5 liter melk, 25 g custard, 30 g suiker, 4 biscuits, jam. Kook de aardappelen gaar met zout, giet ze af en stamp ze fijn. Roer er zoveel melk door, dat het een smeuïge puree wordt, voeg naar smaak peper en nootmuskaat toe en blijf nog even roeren, zodat de puree luchtig wordt. Snijd de kool fijn en kook haar gaar in circa 15 minu ten met zout, kummel en heel weinig water. Meng van het vuur paprikapoeder en zure room door de groenten. Snijd de ui in lange, dunne snippers en bak die goud bruin in de boter. Roer het gehakt door de gebakken ui en blijf even roeren tot het gaar is, het ziet dan grijzig. Breng het gehakt-uimengsel op smaak met zout, ketoem bar, aroma en Worcester saus. Spoel een ovenschaal om, doe onderin de kool, spreid daarover het gehakt-uimeng sel en bedek dat met de pu ree. Strijk de bovenkant glad af, strooi er weinig paneer meel op en verdeel er de tweede portie boter over. Zet de schotel een paar minuten onder een hete grill of circa tien minuten in een voorver warmde oven hoogste stand) voor een korstje. Deze schotel kan ook daags tevoren worden klaarge maakt, doe alles dan pas in de schaal als het afgekoeld is en reken voor het opwarmen tenminste drie kwartier in een oven, die op 4 of 175 staat. Besmeer de biscuits met jam, doe ze met het mes in de schaal stuk en leg er de gele vla op. Garneer de schaal tjes) vla met een paar stip pen jam. JEANNE LEIDEN Gemeentera den hebben door een vertrouwenscommissie in te stellen duidelijk in vloed gekregen op de be noeming van een nieuwe burgemeester. Die in vloed gaat niet ten koste van de kwaliteit van het burgemeesterscorps. De vertrouwenscommissie blijkt zeer goed in staat te zijn de kwaliteiten van de verscheidene sollici tanten naar de burge meesterspost te beoorde len. Bovendien speelt de commissie vaak een ka naliserende rol temidden van de vele lobby's bij burgemeestersbenoemin gen. Dit concludeert een on derzoeksteam van de vakgroep politieke we tenschappen van de Leidse universiteit in het rapport „De burgemees ter benoemd". Het rap port is vandaag aangebo den aan opdrachtgever minister Rietkerk van binnenlandse zaken. Het verschijnsel vertrou wenscommissie komt de laat ste jaren steeds meer voor. De commissie, door de ge meenteraad uit haar midden samengesteld, voert met kan didaten naar een vacante burgemeesterspost gesprek ken en brengt vervolgens ad vies uit aan de commissaris van de Koningin in de be trokken provincie. De com missaris kan het advies van de commissie overnomen als hij een aanbeveling doet aan de minister van Binnenland se Zaken voor de benoeming van de nieuwe burgemeester. Door de vertrouwenscommis sie is de raad, althans een ge deelte ervan, meer dan voor heen betrokken bij de benoe ming, zo leert het onderzoek. In de onderzochte periode, 1978-1982, was het volgens de onderzoekers overigens nog Unanimiteit van de vertrouwenscommissie is van groot belang voor het uiteindelijke benoemingsvoor- stel van minister Rietkerk van binnenlandse zaken. noemingen, ofwel ruwweg tien procent. een uitzondering dat een der gelijke commissie werd inge steld. Tussen augustus 1978 en augustus 1982 was dat het Vaak PvdA-gemeenten geval bij 32 van de 302 be- In grotere gemeenten doet het verschijnsel zich eerder en vaker voor dan in kleine re. In gemeenten met minder dan 10.000 inwoners is een vertrouwenscommissie nog een uitzondering. Bij meer dan 50.000 inwoners wordt het een normaler verschijn sel: in ongeveer de helft van de gevallen opereeert er een bij een burgemeestersbenoe ming. Bovendien betreft het vaak gemeenten waar de PvdA de meeste zetels in de raad heeft. Een ai ven uit het i vertrouwenscommissies in Gelderland en Zuid-Holland relatief gezien vaak worden ingesteld, in Groningen, Noord-Brabant en in Lim burg in het geheel niet. In 1982 moest in de laatstge noemde drie provincies de eerste vertrouwenscommissie nog het licht zien. Politieke kleur De onderzoekers menen dat dat tevens te maken heeft met de politieke kleur van de commissaris van de Konin gin. De PvdA is altijd groot voorstander en gangmaker geweest van vertrouwens commissies, na de profiel schets een tweede stap op weg naar uiteindelijk wel licht een gekozen burgemees ter. CDA en VVD lopen er tot nog toe niet al te zeer warm voor. Zij conformeren zich uiteindelijk wel, al was het maar uit pragmatische overwegingen om niet even tueel buitenspel te komen staan. Nadat de huidige minister van binnenlandse zaken (Rietkerk, VVD) in 1983 na dere richtlijnen heeft doen uitgaan voor het instellen van vertrouwenscommissies zijn dergelijke commissies een veel algemener ver schijnsel geworden. Was het percentage in de onderzochte periode in vacante gemeen ten nog geen tien, vanaf de periode-Rietkerk gaat het om meer dan de helft van de ge meenten. Ook in regio's en provincies waar nog nooit een commissie was ingesteld Geen gelijke kansen Uit het onderzoek blijkt dat gemeenten niet altijd gelijke kansen hebben bij het instel len van een vertrouwens commissie. In sommige ge meenten stimuleerde de com missaris van de Koningin de gemeenteraad een commissie in te stellen. In andere ge meenten maakte de commis saris dat juist onmogelijk. Ook in het verloop van de procedure blijkt een zeer verschillende behandeling van de commissie door de respectievelijke commissa- risssen. De commissies zijn over het algemeen zeer breed samen gesteld. De belangrijkste raadsfracties zijn er alle in vertegenwoordigd. Boven dien is het streven er altijd op gericht tot een unaniem advies te komen, in de hoop commisaris en minister van de juistheid van het advies te kunnen overtuigen. Onafhankelijkheid on aangetast Dat streven naar unanimiteit blijkt belangrijk voor het functioneren van de commis sie. Men gaat niet allereerst op zoek naar een kandidaat die overeenkomt met de poli tieke kleur van de meerder heid in de raad, maar naar kandidaten die dankzij hun politieke affiniteit met de hele gemeente acceptabel zijn voor alle partijen. Zo ver plichten de kandidaten zich in het gesprek met de com missie tot niets. Ook wordt hun onafhankelijke positie als burgemeester, indien zij dat worden, geenzins aange tast door het gesprek. De onderzoekers weerleggen het argument dat inschake len van vertrouwenscommis sies de kwaliteit van het bur gemeesterscorps negatief kan beïnvloeden. Er zijn zelfs aanwijzingen voor het tegen deel: er zijn burgemeesters benoemd die beter in de ge meente passen door de rol van de commissie. Ander benoemd De invloed van de vertrou wenscommissie is eveneens niet gering. In een aantal ge vallen wist zij duidelijk in vloed te verwerven op de be noeming. Door zelf geschikte mensen naar voren te schui ven en de commissaris en mi nister te overtuigen van hun voorkeur hebben vertrou wenscommissies er toe bijge dragen dat andere burge meesters zijn benoemd dan anders het geval was ge weest. De onderzoekers nemen ver der de twijfel weg dat door vertrouwenscomissies in te stellen de vertrouwelijkheid van de benoemingsprocedure in het geding zou kunnen ko men. De commissies blijken over het algemeen zeer ver trouwelijk te functioneren. Het zijn vaak de kandidaten zélf die een actieve rol spelen bij het uitlekken van hun sollicitatie. Ook de verwachting dat een commissie zou leiden tot ver traging van de procedure blijkt niet gewettigd. De pro cedure wordt eerder korter dan langer, concluderen de onderzoekers. Dat kan mede worden ver klaard uit de kanaliserende rol van de commissie. Bij alle lobby's waardoor burgemees tersbenoemingen doorgaans worden gekenmerkt is het de vertrouwenscommissie die structuur en vaart in de pro- cudure weet te scheppen. In stellen van dergelijke com missies werkt eerder over zichtelijker dan ingewikkel der. Eindconclusie van het rap port is dat het instellen van vertrouwenscommissies nog meer moet worden gestimu leerd. Bovendien dient meer gewicht te worden gehecht aan het oordeel van de com missie. Bij gebrek aan nadeli ge gevolgen zou de benoe mingsprocedure op die ma nier kunnen worden verbe terd. Wisselend bewolkt DE BILT Het koude tl voorbij. Vannacht al bei temperatuur op te lopli Den Helder wees de tn| meter plus 8 graden aai weer wordt een etmaaf bepaald door een depresj van West-Noor wegen I Zuid-Finland trekt. Eenpj horend regengebied trek! avond en vannacht, st^j betekenis afnemend, noord naar zuid over land. In de noorwei luchtstroming die morg^ ven de Noordzee staat kj enkele buien ontstaan 5 ji die drijven waarschijnli leen het noordoosten v2T land binnen. In de loo) morgen komt Nederlai7V weer in de invloedssfeë' een in betekenis toen^ hogedrukgebied dat va| zeegebied ten westen val land in onze richting Komende nacht ligt de i mumtemperatuur rondsEI twee graden. Morgen o\|so is het ongeveer 7 gradè,n noordwestenwind meest matig ongeveer 4. De Bilt Eelde Vlissingen Z -Limburg Aberdeen Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort -llT "fi rd ;.fi Klagenfurt zw.bew. Kopenhagen geh.bew. Lissabon onbew. Stockholm Wenen Zurich Casablanca Geen krant ontvangen tussen 18.00 en 19.00 u terdags tussen 14.00 en uur, telefoonnr. 071-1222 uw krant wordt nog de avond nabezorgd.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 2