Goede sprint Van der Duim TOPTIJDEN VOOR SCHONE EN EHRIG SCHAATSBOND NOG OP ZOEK NAAR COÖRDINATOR Jos Pronk gunt makker de winst MAANDAG 5 DECEMBER 1983 DEVENTER De Koninklij ke Nederlandse Schaatsenrij ders Bond (KNSB) start in de loop van dit seizoen een geheel nieuwe sollicitatieprocedure voor de functie van full-time trainingscoördinator. In princi pe was de schaatsbond al dit jaar rond met een kandidaat, maar over het salaris werd geen overeenstemming be reikt. De KNSB kon niet aan de financiële eisen van de niet nader genoemde kandidaat voldoen. Henk Boer treedt ook dit seizoen nog op als part-time coördinator. Waarnemend voorzitter Jan Graas verklaarde in Deventer evenwel, dat aan de huidige situatie snel een einde moet komen. De benoeming van de full-time coordinator wordt voor het volgende seizoen verwacht Graas liet ook weten dat hij tegen een eventuele kandidaatstelling voor het voorzitterschap van de KNSB „nee" zal zeggen. „Ik ambi eer die functie niet. Het is niet te combineren met mijn drukke maat schappelijke werkzaamheden", al dus Graas. De interim-preases zal de algemene ledenvergadering van de KNSB van zaterdag voorzitten, omdat jhr. mr. Herman Quarles van Ufford met onmiddellijke ingang zijn functie heeft neergelegd. In de jaarvergadering in mei 1984 wordt een nieuwe KNSB-voorzitter be noemd. Bierpul HEERENVEEN De snelste schaatsmara- thon van de zaterdag in Heerenveen afge sloten zesdaagse kwam op naam van Wim Vos. Deze rijder uit Koe kengen. die in Assen de derde wedstrijd won. legde de klassie ke 42 kilometer en 195 meter af in 1.09.15. Vos. die in het eind klassement de tiende plaats innam, kreeg voor zijn prestatie een zilveren bierpul. Gauke Nijholt wil geen vervroeging sprintselectie DEVENTER Gauke Nijholt, de bondstrainer van de schaatssprinters, zal in geen geval accepteren dat de laatste selectiewedstrijd voor de Olympische spe len, die op 28 en 29 januari in Davos op de agenda staat, twee weken zal worden vervroegd. Allround- trainer Henk Boer opperde zaterdag in Deventer half januari een confrontatie tussen de vaderlandse sprinters en allrounders (op 500 en 1000 meter) op de agenda te plaatsen. Boer is van mening dat de vastgestelde (late) data de samenstelling van een evenwichtige ploeg in de weg staan. Het plan de'wedstrijd. een week voor de Euro pese titelstrijd bij de allrounders af te werken, door kruist de trainingsvoornemens van Nijholt („Ik voel er niets voor twee keer druk op de ketel te zetten"), die in die periode overigens wel met zijn sprinters in Davos aanwezig is. DEVENTER Hein Ver geer en Ria Visser hebben zich zaterdag de beste rij ders getoond op de ope ningsdag van het schaats seizoen bij de wedstrijden om de IJssel Cup. Vergeer liet zien dat hij niet op het tweede plan wil komen. De 22-jarige Haastrechter was verreweg de beste tij dens de teamwedstrijd om de IJssel Cup, die bijna traditiegetrouw door Friesland werd opgeëist. Ria Visser, de rijdster met de grootste trainingsinzet bekroonde een week kei harde inspanningen door de traditionele invitatie wedstrijd om de IJssel Gup op haar naam te brengen. De schaatsbond heeft Hein Vergeer op de lijst met moge lijke kandidaten gezet voor de Olympische Winterspelen. Dat houdt in dat Vergeer zich dit seizoen enkele keren tijdens door het NOC aangewezen se lectiewedstrijden moet mani festeren in tegenstelling tot zijn ploeggenoten Van der Duim. Schalij. Kramer en Vunderink, die bij vormbe houd zeker zijn van een start bewijs in Serajevo. Vergeer staat als „knokker" hekend. De Zuidhollander, die zijn carrière op de korte baan begon, deed ook vorig seizoen in de beginfase van zich spre ken. Op het belangrijkste mo- 3ient, bij de kwalificatie voor e grote toernooien liet hij het evenwel afweten. Tussen de meer ervaren kernploegleden had de energieke Vergeer zich keer op keer waar te maken, ook op de verkeerde momen ten. Dat ligt volgens hem dit jóar anders. „Ik rij altijd om te winnen, maar dit keer was het tbch anders. Ik heb mij niet ^doelbewust gericht op deze wedstrijd. Het ging me gewoon gemakkelijk af", merkte Ver geer na afloop op. Uitstekend Vergeer was met Van der Duim die tweede werd -- en •Kramer evenwel de enige die <pp de 1500 meter een prestatie van formaat neerzette. On danks de uitstekende omstan digheden vielen de tijden met jjame op de 500 meter tegen. Ook de sprinters, die een week eprder in West-Berlijn onder aanzienlijk minder winterse omstandigheden tot tijden in de 39 seconden waren geko men, doken niet onder de grens van 40 seconden. De ijsvloer („Te bros") was volgens de insiders debet aan de tegenvallende prestaties. 'Bovendien gold voor Kramer en Van der Duim als excuus dat zij van de sponsor van de Friese ploeg te grote schaat spakken hadden meegekregen, waardoor de kleding danig in de weg zat. De 1500 meter was jn elk geval, in het normale kernploegpak, van een veel beter gehalte. Kramer won de schaatsmijl in 2.01,80. direct gevolgd door Vergeer (2.01,94) I en Van der Duim (2.02,03). Schalij stelde teleur, maar maakte desondanks geen wan hopige indruk. Schalij: „Ik ben ziek geweest en mis momen teel de vereiste conditie. Het komt echter langzaam weer goed". sneller over het ijs flitsende en in topvorm verkerende rijd sters uit Oost-Duitsland en de Soviet-Ume mikt Kloosterboer uitsluitend op de Olympische spelen. De wereldtitelstrijd in Deventer, twaalf dagen voor de opening van Serajevo. kan de bondscoach niet anders dan als een echte topwedstrijd zien Het toernooi om het Europees kampioenschap, .twee weken eerder in het schaatsmekka Medeo nog wel. komt uiterst ongelegen. Vormverlies Beducht voor vormverlies in vreemde omgeving wil Kloos terboer niet persé de eerste vier van het Nederlands kam pioenschap naar de superbaan van Alma Ata afvaardigen. „Ik houd enige slagen om de arm Binnen het budget is re kening gehouden met een ex tra trainingsstage in Inzeil". Kloosterboer, die dit jaar Henk Louwmans als damescoach op volgde. wacht gelaten de reac tie van de KNSB oo een even tuele B-delegatie naar het EK af. De wedstrijden om de IJs sel Cup. dit jaar twee weken verschoven om het lange schaatsseizoen iets te bekorten, kwam Kloosterboer beter uit „Deze wedstrijd is een aardig tussenstation, meer niet. De trainingsvoorbereiding wordt voor deze zogeheten klassieker niet onderbroken" Of zoals zijn collega Boer van de all rounders zei. „Ik houd totaal geen rekening met de hier ge reden tijden". Ria Visser praat ontspannen lachend met coach Tjaart Kloosterboer na èén van haar goede races tijdens het toernooi om de IJssel Cup. Stevig Ria Visser rondde in Deventer een stevige trainingsweek af met een zege op de 1500 meter in 2.15,15, nadat de nationale trtelhoudster 44,36 had geno teerd op de 500 meter. Sprint winnares Ingrid Haringa (43,95) wist zich op het slechte ijs opvallend tussen de kern ploegrijdsters -te dringen. Van de selectie van de terugge keerde- bondscoach Tjaart Kloosterboer vielen Alie Boorsma (zevende) en Ineke Kooiman (tiende) uit de toon. Ina Steenbruggen verscheen wegens een rugblessure niet aan de start. Kloosterboer omslhrijft de trainingsijver van Visser als „tomeloos". Getuige zijn plan nen heeft de ClOS-leraar uit Heerenveen er zelf ook weer zin in. In tegenstelling tot de van de weeromstuit al veel HEERENVEEN Hilbert van der Duim heeft gister avond een en ander recht ge zet. Na een allerminst impone rend optreden in Deventer no teerde de Europees kampioen tijdens de sprint-ontmoetingen in Heerenveen tussen Fries land en de rest van Nederland een sterke 1.18,1 op de kilome ter. De echte sprint ging even als de dag tevoren naar Geert Kuiper: 39.0 seconden. Bij de dames was de kilometer voor Ria Visser in 1.27,5 en de 500 meter voor de jeugdige Noord hollandse Marieke Stam: 43,6. Van der Duim zette de sprint elite op ruime afstand. Uilke- rna (1.18,8) bleef nog enigszins in de buurt. De achterstand van de op de 500 meter weer eens gevallen Jan Ykema en Geert Kuiper (1.20,2) was aan zienlijker. Hein Vergeer kwam op de duizend meter be ter uit: 1.19,4, terwijl zijn score op de halve afstand (vierde in 39,7) ook alleszins aanvaard baar was. Een andere pupil van coach Boer. Rolf Sibrandy, van origi ne bepaald geen sprinter, nam de gelegenheid in Heerenveen te baat op de wedstrijdbaan te rug te keren: 42,1 en 1.23,0. Anderhalve week geleden moest de Amsterdamse stayer wegens nekklachten enige da gen ter observatie in een zie kenhuis worden opgenomen. Van enig herstel is bij Alie Boorsma nog niets te bespeu ren. Werd zij in Deventer al door gewestelijke rijdsters overklast, gisteren volgde het dieptepunt op de 1.000 meter (lie in 1.33,0). De 500 meter van de vroegere nationale ti- telhoudster was evenmin van hoog kaliber (44,3). Of de wedstrijd tussen het ge west Friesland en de rest van Nederland een zinvolle aan vulling is van de Nederlandse schaatsagenda, is nog onderhe vig aan discussie. Was vorig jaar, bij de eerste editie van deze zogeheten klassieker, sprake van een serieuze krachtmeting, gisteren werd het sprintwerk aangevuld met een heuse kortebaan-rijderij. waarin Sies Uilkema en Ingrid Haringa op de voorgrond tra den. Met de wedstrijden om de Dom- en Brabant Planttrofee is de KNSB dit jaar al twee van dergelijke klassiekers kwijtgeraakt. Als er niet te veel belang aan wordt ge hecht. zal deze IJsselcup-re- vanche wel aan zijn derde edi tie toekomen Vorig jaar. toen ook een vijf kilometer op het programma stond, ging Fries land ten onder; met wedstrij den over 140 en 160 meter boekte de provincie met de langste schaatstraditie dit keer wel een overwinning: 180 te gen 162 punten. Hein Vergeer heeft het oog gericht op de Olympische Spelen in Serajevo. maar zal zich na zijn goede seizoenstart in Deventer nog enige keren moeten bewijzen. HEERENVEEN Eigen lijk is Jos Pronk lui. De 35-jarige campinghouder erkent het, maar weet die karaktertrek dit schaats seizoen knap te verhullen. Pronk, die op de voorlaat ste dag al de eindzege van de marathortzesdaagse op eiste, was zaterdag in Hee renveen animator van de door zijn trainingsmakker Emiel Hopman gewonnen slotkoers. De rijder uit Oost-Graftdijk was kop man van een groep van acht, die na tweederde van de wedstrijd een ron de nam op het peloton. De winnaar van de gouden schaats stelde Hopman en Henri Ruitenberg vervolgens in de gelegenheid de overige vluchters een rondje te lappen. Vallend vierde de 20-jarige Hopman zijn tweede seizoen zege. Door de sprint van de achtervolgers te winnen griste Kooiman, de schaatsmeester van het vorig jaar, de zilveren schaats weg voor Ruitenberg. De heerser van het marathon- peloton anno 1983/84. Jos Pronk, was tevreden met de vierde positie. Deze zomer heeft Pronk ge luisterd naar een raadgeving van Co Giling. met 35 zeges nog steeds 's lands meest ge lauwerde marathonrijder. „Train ietsje harder, dan kun nen we je niet bijhouden", moet Giling hebben gezegd. Het luie zweet kwam eruit en Propk, een groot liefhebber van zoetwaren, verloor drie kilogram vet. Elk vrij uurtje werd gebruikt om op fiets of schaatsplank aan de conditie te werken. De immer door pech achtervolgde underdog werd een absolute heerser. Hoewel pas een kwart van de cycluswedstrijden voor de KNSB-cup is gereden, geldt hij ook voor zege in dat klasse ment als de grote favoriet. Noordhollanders Naast de dagelijkse assistentie van een masseur, ontving tbalt< de 1 Pronk tijdens de zesdaaj dt n enige steun van drie and* Noordhollanders (Giling, H< r man en Niesten). Dit same|set< werkingsverband vervult l^nde 'e thonwereldje met jaloer|,c^m „Het was de bedoeling i Emiel hier won", zei Pronk Heerenveen, „omdat hij mij avond daarvoor had geholpi Het blijft een individu sma sport, maar wij rijden in pr cipe niet tegen elkaar". Wo den, waarvan nationaal k; pioen Kooiman en alle mini re rijders in marathon de be kenis voelen. Met drie man van het kwarf», bij de ontsnapte acht zette Noordhollandse coalitie Heerenveen opnieuw de wi strijd naar zijn hand. Gilii Pronk en Hopman duld» slechts tien minuten het ge; schap van Kooiman, Kr< Cazemier, Ruitenberg Maarssen. Toen achtte H< man zijn tijd gekomen. Alli Ruitenberg was bereid het te dichten. Pronk: „Vorig j« ging Hopman zich nog eens te buiten aan dolle looppogingen. De eerste hi van een marathon moet je reserveerd rijden. Zijn ei foutje was dat hij te vr< juichte en daardoor ten Herhaling Evenals Pronk voelt de sj sor voor een herhaling zesdaagse, die dit jaar als exj riment werd opgezet. Spon Heineken beslist volgei maand of er een tweede ed? van de zesdaagse komt. De geheten aftrek van twee slee te resultaten wordt als spa ningsverminderend elemt waarschijnlijk geschrapt, zien de toeschouwersaantal! - er waren in Heerenvi waar Atje Keulen bij de dai en Cees Molenaar bij de vc ranen wonnen 1500 toeschc wers - acht de sponsor 75. gulden- een te grote inves ring. Met een kleine dried! zend kijkers was Alkmaar el topavond. In Groningen, wi de tweede wedstrijd werd r°, gewerkt, waren niet meer dp® 150 belangstellenden. ghan Jos Pronk, die zich bepaalde tot een controlerende rol. rijdt c ter Jan Kooiman in de laatste etappe van de zesdaagse in h renveen. .00 Jefoor 22-8 OOST-BERLIJN An drea Schone heeft afgelo pen weekeinde bij de schaatswedstrijden om de Dynamo Cup in Oost-Ber- lijn geimponeerd. Zij ver overde niet alleen de be ker, maar kwam op de 1000 en de 1500 meter te vens tot supertijden. Bij de heren werd de Dynamo Cup opgeeist door Andre as Ehrig vooral door zijn prestatie op de 3000 me ter. Degene die op een af stand het wereldrecord het dichtst nadert vero vert namelijk de Dynamo Cup. De Oostduitser, die twee seizoenen sukkelde met blessures, kwam tot 4 minuten en 13,96 secon den. Alle afstanden leverden overi gens Oostduitse overwinnin gen op. Bij de dames is dat niet zo verwonderlijk, omdat het Oostduitse schaatsen min of meer op eenzame hoogte staat. Bij de heren is het des te op merkelijker. Weliswaar ont brak in Oost-Berlijn een ge deelte van de wereldtop (Ne derlanders, Noren en Zwe den), maar de Sovjet-Unie, Roemenie (Kopacz) en Oosten rijk waren toch concurrenten van redelijk niveau. Kwalitatief gezien was de ont moeting bij de dames evenwel van een beter gehalte. Na de 41,87 seconden van Karin Enke op de 500 meter moest zij op de 1000 en 1500 meter haar meerdere erkennen in Euro pees en wereldkampioene An drea Schone, die op beide af standen baanrecords vestigde. De tijden. 1.22,71 en 2.08.02, waren van uitstekend niveau. Enke zette daar 1.23,23 en 2.09,00 tegenover. De afslui tende 3000 meter leverde een zege op voor Sabine Brehm, die finishte in 4.39,01, hetgeen eveneens een baanrecord is. Lillehammer Rolf Falk-Larssen heeft de wedstrijd in Lillehammer vol ledig beheerst. De 23-jarige wereldkampioen won de mid denafstanden 3000 en 1500 me ter en eindigde zowel op de sprint als op de 5000 meter op de tweede plaats. In het eind klassement had de schaatser uit Trondheim bijna twee-en- -een-halve punten voorsprong op Tom-Erik Oxholm. die tweede werd. De wedstrijd in Lillehammer werd onder ma tige weersomstandigheden af gewerkt. Het was vochtig en de temperatuur schommelde rond het vriespunt Het trainen met met parachu tes heeft Hans van Helden vooralsnog weinig resultaat opgeleverd. Bij wedstrijden in Inzeil kwam de voor Frank rijk uitkomende Nederlander niet met supersnelle tijden voor de dag. Óp de eerste dag voltooide hij de 500 meter in 40,84 seconden (derde) en won hij de dubbele afstand in 1.19.52. Een dag later knabbel de hij op de sprint een paar honderdste seconden af: 40.77 (tweede) en veroverde hij de winst op de 5000 meter in 7.25.69. Kongsberg Frode Rönning en Björg-1 Jensen hebben zich op het r tuurijs van Kongsberg opp< machtig getoond. Jensen w bij de dames allround drie v (Var de vier afstanden en moest de 500 meter alleen de I tjv i liaanse Marzia Peretti lat voorgaan. Haar prestatie op 3000 meter irt 4.48,8 was v Tk uitstekend gehalte. Bij de a&n) t rounders kwam ook de al mde: ren in Noorwegen wonen j na Wim Beukers in actie. Hij w t de 5000 meter en bezette vierde plaats in de eindstan

Leidse Courant | 1983 | | pagina 18