Spotkoopje niet in trek McEnïoe handhaaft zich moeiteloos THOMAS FRÜHMAN AAN DE LEIDING Seko opnieuw sterkste in marathon van Fukuoka Vijf Nederlanders in hoofdschaakgroep Twee overwinningen Hennie Stamsnijder Supertriowinst voor Hennie Grift SPORTTRIBLHME PETER GERARDS NA AVONTUUR IN HONG KONG NOG ZONDER CLUB MAANDAG S DECEMBER 19 Turnheren onderuit LOCHEM Het Nederlands he- ren-turnteam heeft zaterdag een grote nederlaag geleden tegen de turners uit Catalonië. De zes Spanjaarden behaalden gezamen lijk 266,75 punten tegen de Ne derlanders 252,95. In het Nederlandse team kon ei genlijk alleen nationaal kam pioen Dick Ooykaas zich meten met. de Catalanen. Ooykaas ein digde achter twee Spanjaarden op de derde plaats in het indivi duele klassement. De tweede Ne derlander. Ron Lamboo, nestelde zich op de zesde plaats. De overi ge vier bezetten de laatste plaat sen. Vultink op jacht naar twaalfde bandstoot-triomf KLARENBEEK Hans Vultink zal half december in Klarenbeek trachten het dozijn nationale titels in het bandstoten vol te maken. De biljartmatador zal in het Gelderse dorp onder Apeldoorn de strijd in poule A moeten opnemen tegen Christ van der Smissen, Harrie van der Ven en Henk de Kleine. In pou le B zijn Jos Bongers, Jan Arnouts, Piet Vet en Ben Velthuis ingedeeld. Van elke groep gaan de eerste twee zonder behoud van onderling resul taat over naar de finalepoule, waar in een halve competitie gespeeld zal worden. Britse wint eerste 10 km-loop SAN DIEGO De Britse Wendy Sly heeft gisteren de eerste internationale hardloopwedstrijd over 10 kilometer voor vrouwen ge wonnen. Vanuit een ogen schijnlijk verloren positie perste zij 50 meter voor het einde de laatste krachten uit haar benen om de Ame rikaanse Betty Springs nog net te passeren op de finish lijn. Beide loopsters werden geklokt in 32 minuten en 23 seconden. Er waren 69 vrouwen van start gegaan. BORDEAUX De Oostenrijker Thomas Frühmann heeft gistermid dag tijdens de tiende editie van het Internationale Concours Hippique in Bordeaux de hoofdwedstrijd om de Grote Prijs, tellend voor het Europese circuit van de strijd om de wereldbeker, gewonnen. Hij bleef met Arizona in de tweede barrage foutloos in 38,90 seconden. De Zwitser Willi Melliger werd tweede. Hij was met het in Nederland gefokte paard Van Gogh 0,34 seconden langzamer. Op de derde plaats eindigde de Fransman Pierre Durand met Jappeloup. Frühmann, eer der ook al winnaar van de puissance (met Bandit) nam door zijn zege tevens de leiding in het tussenklassement van het Europese circuit. Na vier wedstrijden heeft de Oostenrijker zestig punten. De enige Nederlander, die de reis naar Bordeaux ondernam, Rob Eh- rens, kwam er niet aan te pas. Hij liep met Surprice acht strafpunten op in de eerste ronde en moest het verdere verloop van de tribunes volgen. FUKUOKA Zoals Alberto Salazar het overwinningspatent lijkt te bezitten van de marathon van New York, zo lijkt Tos- hihiko Seko bijkans onverslaanbaar in de equivalent van Fukuoka. De 27-jarige Japanner won dit evenement gisteren voor de vierde keer. Na 42,195 kilometer bleef hij in de laatste honderd meter de Tanzanees Juma Ikangaa een meter voor. Seko's formidabele tijd van 2.08.52 betekende de vierde snelste in dit jaar. Salazar, die lange tijd het tempo aangafj arriveerde als vijfde. In het 145 koppige veld speelde tweevoudig Olympijh kampioen Cierpinsky uit Oost-Duitslae een bescheiden rol. Hij kwam als le binnen. In zijn spoor volgde Cor Vriei die als 18e de meet passeerde in 2.16] Daarmee bleef de nationale kampi#1 ruim drie minuten boven de OlympisiÊ limiet, die op 2.13.00 staat. |ti Cor Lambregts (Unitas) heeft gistel een nationale veldloop over 8.000 me in het Limburgse Heythuijsen gewi nen. Lambregts. die lange tijd gebl seerd is geweest, liep de acht kilometf in 25 minuten en 18 seconden. HARDERWIJK „Sing Sing de Gorilla" is sinds enige tijd terug op de bos rijke Veluwe en heet nu weer gewoon Peter Ge- rards. Twee jaar waarde hij in dienst van de al machtige heer Wong, op perhoofd van Seiko, als sluitpost door de doelge bieden van de voetbalvel den in de Britse kroonko lonie Hong Kong. Gelijk stuurman John Black- thorne in Shogun hield hij zich staande in een wereld vol menselijke knipmessen en machts wellust, om uiteindelijk gedreven door een punt van Wongs schoen tame lijk gefrustreerd naar zijn vaderland te worden ge retourneerd. Wong kreeg het aan de stok met de Nederlandse trainer Bert Jacobs en dus moesten alle nazaten van Tromp en De Witt het veld rui men. Officieel is Gerards, door de Chinezen omgedoopt in Sing Sing de Gorilla, nog eigendom van Seiko, maar hij is van de loonlijst geschrapt en is dus afhankelijk van een sociale uitkering in de Staat der Ne derlanden. Voordat hij hier de draad van zijn beroep weer op mag pakken, dient zijn nieu we werkgever eerst een huur bedrag van 5.000,- of een koopsom van 15.000 op de bankrekening van Wong over te maken. Excelsior en PEC Zwolle waren enige tijd gele den even in de markt, maar trokken zich terug. Toen Peter Gerards Pim Doesburg op het tv-scherm bij herhaling in de fout zag gaan, voelde hij zelfs even de drang om in zijn auto te springen, naar Eindhoven te rijden en tegen trainer Reker van PSV te zeggen: „Jan, hier ben ik". „Zo ver komt het nog", voor spelt de doelman in zijn Har- derwijkse woning, want zijn geloof in eigen kunnen is even groot als het gevoel van onvrede. Gerards, in het ver leden onder de lat bij achter eenvolgens PSV, PEC Zwolle, MVV en Seiko, wil aantonen, dat hij tot de beste doelman nen van Nederland behoort. In een krachtcentrum en in de betrekkelijke anonimiteit van een afdelingsclub in zijn woonplaats bereidt hij zich voor op de terugkeer op de vaderlandse velden. Hij is al vijftien kilogram aan overtol lig vet kwijt geraakt. Peter Gerards (schertsend): „Een advertentie plaatsen: er varen doelman te koop of te huur. Ja, dat is misschien wel een idee". Dan bekent hij, dat zijn vertrek naar Hong Kong hem sportief gezien geen goed heeft gedaan en deels de oor zaak van de positie, waarin hij nu verkeert, verklaart. Bo vendien is zijn reputatie, dat hij niet de gemakkelijkste in de omgang wijd en zijd be kend. In zijn periode bij MVV be klaagde Peter Gerards zich over de beroerde rechtspositie van de profvoetballer. Het deed daarom een tikkeltje vreemd aan naar Seiko te zijn gegaan, waar hij volledig was overgeleverd aan een man als Wong. „Ik wist niets van de rechts positie in Hong Kong, maar dacht wel: een multinational als Seiko kan zich geen nega tieve publiciteit veroorloven. Wij, Verheijen, Wildbret, Mühren, Bonsink, De Jong, Nanninga en ik, zijn door Sei ko ook altijd keurig op tijd be taald- en het salaris lag hoog. Dat we uiteindelijk zonder re den op straat zijn gezet, be wijst dat zakenmensen op top niveau niet te vertrouwen zijn. De eerste indrukken wa ren goed. Ik stond in Neder land op non-actief en kon in Hong Kong weer voetballen". „Achteraf zeg ik: je houdt het in die oosterse wereld net zo lang uit, als je gezin het toe staat. Mijn vrouw, kinderen en ik hebben een moeilijke tijd achter de rug. Dan zie je pas goed dat geld alleen niet alles, zaligmakend is". Daarte genover staat overigens wel. dat Peter Gerards de moge lijkheid heeft gekregen een aardig spaarpotje te kweken. „Van het in Hong Kong ver- Peter Gerards wil terug uit Ho diende geld is weinig overge bleven. Terug in Harderwijk moet je weer van alles en nog wat aanschaffen. Ja, een kast vol boedhabeelden heb ik van de periode in Hong Kong overgehouden". De huidige ellende begon met het ontslag van trainer Bert Jacobs. Zijn ontslag impliceer de, dat praktisch alle Neder landers konden vertrekken. Hoewel Gerards momenteel geen werk heeft, wil Wong wel geld zien van de profclub, die van de diensten van de Harderwijker gebruik wil ma ken. Gerards: „Wong ziet een ig Kong weer aan de slag. profvoetballer als een auto. Hij heeft er zoveel voor be taald, dan wil hij er zoveel voor terug zien. Protesteren heeft in Hong Kong geen zin. In andere landen stap je in zo'n geval naar de voetbal bond. Dat hoef je daar niet te proberen. Want wie heeft bin nen de bond een grote vinger in de pap? Juist ja, Wong. Ik heb inmiddels drie telexbe richten naar Hong Kong ge stuurd met het verzoek om in Nederland in ieder geval als amateur weer aan de slag te mogen. Antwoord heb ik niet gekregen". BERT DIJKSTRA BEVERWIJK John van der Wiel. Genna Sosonko, Gert Ligterink, Paul van der Ster ren en Hans Ree zijn de vijf Nederlanders die in de groot- meestergroep van het 46e Hoogovens-schaaktoernooi uit komen. Het toernooi wordt ge speeld van vrijdag 13 tot en met zondag 29 januari in Wijk aan Zee. Viktor Kortsjnoj, mo menteel in Londen met Gari Kasparov in de slag om een plaats in de finale van het kandidatentoernooi, doet ook mee, alsmede twee vertegen woordigers van de Sovjet- -Unie: Aleksander Beljavski en Vladimir Toekmakov. De deelnemers zijn: groot- meestergroep (sterkte catego rie 13): Andras Adoijan (Hon), Ulf Andersson (Zwe), Alek sander Beljavski (Sow), Robert Hubner (WD1), Viktor Korts jnoj (Zwi), Gert Ligterink (Ned), Anthony Miles (GBr), Pedrag Nikolic (Joe), Hans Ree '(Ned), Genna Sosonko (Ned), Paul van der Sterren (Ned), Eugenio Torre (Fil), Vladimir Toekmakov (Sow) en John van der Wiel (Ned). Huub van Boeckel slaagde er niet in de tweede ronde te bereiken. zaterdag een marathonduel achter de rug hadden. Tanner liet het zover komen, dat zijn partij tegen Mike Bauer op 12-12 in de vijfde set wegens duisternis onderbroken moest worden. Na zonsopgang maak te Tanner de wedstrijd in twee games (14-12) uit. Het urenlan ge duel had evenwel zoveel energie gevreten, dat hij tegen Wilander niet zijn normale op- slaggeweld ontplooide. Wilan der beschikte in het niet al te spectaculaire duel over de langste adem en won in vier sets (6-2,6-7,6-3,6-1). Als raket Bij de dames schiet Martina Navratilova als een raket op haar doel af. In de tweede ron de stond de Amerikaanse mil- jonaire welgeteld 43 minuten, inclusief wisselingen, op de baan om de Australische Elisa beth Sayers alle tennisplezier te ontnemen: 6-0, 6-1. Wie Navratilova van de titel moet afhouden, vormt een raadsel nu de Amerikaanse topspeelsters ontbreken. Tot overmaat van ramp voor de toernooi-organisatie gaf Hana Mandlikova de strijd op. De pupil van Betty Stöve scheur de in de tweede set tegen Sha ron walsh een spier. De Engel se sportvrouw-van-het-jaar Jo Durie plaatste zich voor de volgende ronde ten koste van de Amerikaanse Alycia Moul- ton: 6-1, 7-6. Pam Shriver had drie sets nodig om afscheid te kunnen nemen van Barbara Potter. Van de veteranen haakten Bil- lie Jean King en Virginia Wade af. Huub van Boeckel werd zater dag op de zesde dag van het toernooi in de eerste ronde uit geschakeld door de Ameri kaan Jim Gurfein. De wed strijd was vrijdag na vier sets afgebroken bij de stand 2-2 in sets. Zaterdag verloor van Boeckel de vijfde set met 6-3. Marcella Mesker werd ook in de eerste ronde van het dames dubbelspel uitgeschakeld. Met haar Australische collega Su san Leo verloor zij in twee sets (4-6,5-7) van de Australische combinatie Nerida Gregory en Bernadette Randall. De Nederlandse Judith War- ringa verloor in de finale van het dames enkelspel van een internationaal toernooi in Tel ford (Eng) verloren van de Amerikaanse Carol Daniels. Warringa ging in twee sets ten onder: 5-7 en 4-6. Judith War ringa won met de Roemeense Mihai wel het dames dubbel spel. Met 7-5 en 7-6 werd de Belgisch/Engelse Schuur- mans/Mair verslagen. Fraai plaatje In het Joegoslavische Kransjka Gora werden de eerste selingen geleverd in het ski-seizoen. Dat leverde ook het fraaie plaatje op, genomen van bovenaf de skipiste. Sportwereld MELBOURNE Het snelle gras in Melbourne bezorgt John McEnroe nog geen hoofdbrekens. De Amerikaan handhaaft zich tot nu toe moeiteloos tijdens zijn debuut op de Open Australische tennis kampioenschappen, waar een prijzengeld van ruim 3,3 miljoen gulden klaar ligt. De als tweede ge plaatste McEnroe stond in zijn vier partijen pas één set af, zaterdag in de tweede ronde tegen de door hem als „lastig" om schreven Tony Giammal- va. Gisteravond plaatste McEnroe zich gemakke lijk voor de kwartfinales door zijn landgenoot Tim Gullikson met 6-3, 6-2, 6-2 te kloppen. Daarin ont moet McEnroe de Austra liër Wally Masur die de Zweed Anders Jarryd in vier sets terugwees. Ook titelverdediger Johan Kriek haalde de laatste acht. Hij bedwong de Brit John Lloyd, die juist bezig leek aan een opvallende rentree, met 6-3, 6-3, 7-6. Ivan Lendl had meer moeite zijn toppositie waar te maken. De Tsjech, die al geruime tijd over oververmoeidheid klaagt, beschikte tegen McEnroe's boezemvriend Peter Fleming over juist voldoende fut om zijn eliminatie te voorkomen. In een twee uur en twaalf mi nuten durend serveer- en vol leergevecht plaatste Lendl zich via 6-7, 7-6, 6-3, 6-4 voor de vierde ronde. De als zesde geplaatste Vitas Gerulaitis verliet lusteloos het strijdtoneel. De wisselvallige Newyorker had weer eens zo'n enorme off-day, dat zelfs de totaal onbekende Zoltan Ku- harszky gemakkelijk de winst binnenhaalde. Gerulaitis had na afloop geen excuus. „Toen ik uit bed stapte, voelde ik me al niet lekker. Dat gevoel bleef me op de baan achtervolgen. Voor Kuharszky was het geen kunst te winnen. Zelfs de bal- lenjongen had hier dik van mij gewonnen". De derde gereputeerde speler, die zijn plaatsing niet waar maakte, was Brian Teacher die door de 18-jarige Australische belofte Pat Cash werd uitge schakeld. Mats Wilander en Roscoe Tan ner bonden in de derde ronde de strijd aan nadat beiden op HILVERSUM De Limbur ger Hennie Grift won gister middag op de draversbaan van Hilversum met Victor Kraan hof verrassend de supertrio- draverij. Over de 2000 meter ging Timbre met Huub Schoonhoven lang aan de lei ding voor Varna Pluto, Victor Kraanhof en Treze Hanover. In de laatste ronde viel Varna Pluto weg, maar kwam'stalge- note Wanda Pluto fel opzetten. Achter Victor Kraanhof werd Wanda Pluto tweede voor Timbre. Hilversum's Winterkampioen- schap werd gewonnen door Udo Quick met Arend de Wrede. Udo Quick, één van de "kandidaten bij de dravers voor de verkiezing tot paard van het jaar, versloeg in de eind strijd de Amerikaanse import Greatest Action. Top Arden moest genoegen nemen met een derde plaats. SUPERTRIO In supertrio 50 van komende zondag op de drafbaan van Hilversum komen veertien paarden aan de start. Useful Prince met Gerard van Eyke- lenborg. 23 oktober won de hengst over de mijl op Duin- digt en zegevierde daarna drie keer op Nootdorp. Onze favorieten: Useful Prin ce, Uwe, Schiewago. Onze out siders: Vanadis Hanover, Tin- demans W en Schavuit. Pikeur A. de Wrede gaat met Udo Quick op de eerste plaats af in Hilversumse winterkampioenschap. ROTTERDAM Teun Vliet en Marco van de hebben gistermorgen in paleis Ahoy' te koppelkoers over 60 gewonnen. Het wielerduo een ronde voorsprong op Belgisch/Nederlandse natie De Bie/Harren. CALI Greg Lemond en France-winnaar i zullen het komende zoen deelnemen aan de kendste en zwaarste aanse etappekoers: de die op 22 april begint en Daniel Gisiger hebben de Z daagsevan Zürich op naam gebracht. René werd met René Kos op acht ronden. SCHLADMING Resch heeft gistei Schladming de eerste meetellend voor het ment om de wereldbeker, wonnen. Tweede werd landgenoot Harti Weirather derde de Canadees Steve RAAMSDONKSVEER Voor de rally van Monte van 1984 heeft slechts één derlandse equipe ven. Bestuurder Jan sen) en navigator Bob hout (Amsterdam) starten 22 januari in voor de 2000 kilometer rit. KERKENVELD Piet ne heeft een contract bij de nieuwe amateurpl van Frans Klardie. De vc malige wereld- en Olympi kampioen op de schaats wil 32-jarige leeftijd kijken h< ver hij kan komen in het ami teurwielrennen. Kleine zal kq mend seizoen te zien zijn in c A-klassiekers en Olympis Ronde van Nederland. RIO DE JANEIRO De Iti liaan Mauro Pelaschier hee£, met zijn boot Linda voor kust van Rio de Janeiro One Ton-Cup gewonnen. HARARE Het Zwitseri voetbalelftal heeft het afgelff] pen weekeinde twee vrientë schappelijke interlands afg£! werkt in Afrika. In Abidjal was Ivoorkust met 1-0 te sterk en in Harare zegevierde Zinf babwe met 3-2. DIKSMUIDE Werner Wii me is in de wielerveldrit Diksmuide (België) als tweed geëindigd. De Belg Mare Van, devivere zegevierde in 1 ui| en 7 minuten. SUN CITY De Spanja, Severiano Ballesteros heeft golftoernooi in Sun City, met een miljoen dollar (3 n joen gulden) was gedoteerC^ gewonnen. Daarmee werd Baf lesteros 900.000 gulden rijke'' DEVENTER Hennie Stam snijder heeft afgelopen week einde twee overwinningen ge boekt, in Deventer en Schijn- del. In de internationale veld- rit van Deventer heerste Stamsnijder volledig. Tot de laatste ronde van de 24 kilo meter lange koers duldde hij de Tsjechoslowaak Radomir Simunek naast zich. In de laatste kilometers schudde de Twent ook de wereldkam pioen van de amateurs van zich af en zegevierde hij met een verschil van twintig se conden. Reinier Groenendaal eindigde als derde. Wicher van der Hoef, die zich als zes de klasseerde, was de beste Nederlandse amateur, Cees van der Wereld werd achtste en amateurkampioen Kam pioen Herman Snoeyink kwam pas als elfde binnen. Gisteren gaf Stamsnijder op het zware parkoers in Schijn- del opnieuw van het begin af de toon aan en hij liep steeds verder uit op Reinier Groe nendaal, die op bijna een mi nuut als tweede binnenkwam. De Belg Ludo de Rij eindigde als derde. Het was de derde seizoenzege van Stamsnijder. Frank van Bakel was als vier de de eerste nationale ama teur. Hennie Stamsnijder springt weer op de fiets om de concurrentie verder op afstand te zetten in Deventer.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 14