Arbitrale sol under iekt AZC Rentree Veer en Misdorp in nationale ploeg nog ver weg De democratie en het profvoetbal EMBES MAANDAG 5 DECEMBER 1983 I zonder /olgen Hopman „mocht" zater- Heerenveen de laatste ^^■hon van de zesdaagse op ^^^^aam schrijven. Hopman, l brt tot een Noordholland- jendenclub, waarvan win- van de gouden schaats )ronk de opnbetwistbare j is. en dat leverde hem ge op. Vlak vóór Hopman fish passeerde en hij zijn n ten hemel spreidde e hij uit balans waardoor ik voor het oog van Henri nberg (rechts) de triomf ld boekte. erder elders in de sport- Irene Gronert net geen brons MEXICO STAD De Austra lische Jeainnette Baker is za terdag voor de tweede achter eenvolgende maal winnares van de World Cup bolwing ge worden. In de finale van het toernooi van Mexico zegevier de zij met 233 tegen 194 over de Westduitse Gisela Linz. Ire ne Gronert eindigde als vier de. De 39-jarige computerspe cialiste uit Rijswijk verloor in de strijd om de derde plaats met 171-148 van Kitipongpit- hya (Thailand). Autoreis naar uitwedstrijd kost levens BARI De Italiaanse voetbal profs Michele Lo Russo en Cino Pezzella van de tweede-divisie club Lecce zijn bij een auto-onge luk om het leven gekomen. Zij waren op weg naar Bari, waar zij met hun club een competitieduel moesten spelen. Omdat zij angst voor de vliegreis hadden reisden Lo Russo (36 jaar) en Pezzella (29 jaar) hun club per auto en trein na. Op weg naar het station bot sten zij frontaal op een tegenlig ger. JROPA CUP VOOR PRO RECCO: 8-5 GENUA Een rentree in het nationale team van het AZC-duo Jan Evert Veer en Ruud Mis- dorp is verre van aan staande. Dit blijkt uit woorden van bondscoach Denes Pocsik. Aanvan kelijk zouden Pocsik en Misdorp na afloop van de EC finale met elkaar spreken over een moge lijke rentree van de Al- phense doelman. Dat ging echter niet door, omdat Pocsik het mo ment onjuist achtte. Misdorp bedankte eender om dat hij geen tweede man ach ter HZC goalie Wouly de Bie wenste te zijn. Tijdens de laatste EK in Rome kwam het tot een conflict. Veer ver kondigde na de laatste Olym pische Spelen niet meer voor het Nederlands zevental te willen uitkomen. Beiden zeg gen thans wel weer voor een rentree te voelen. Pocsik meent dat het tweetal dat dan zelf aan hem kenbaar moet maken. „Er kan gepraat worden. Zeker in het geval Misdorp. Maar hij moet ko men. Wat Veer aangaat: ik kijk verder dan de komende Spelen. Ik denk dat het goed is voor het Nederlandse wa terpolo als ik ga verjongen. In dat licht heb ik niets aan Veer, al is hij natuurlijk nog altijd een zeer goede speler". De bondscoach zal na de laat ste competitiewedstrijd van dit jaar zijn plannen met het Alphense tweetal officieel kenbaar maken. AZC-coach George Geurtsen heeft aan gekondigd opening van za ken te geven als de bonds coach komende week niets van zich laat horen. Geurtsen doelt op volgens hem aanwe zige misstanden in de gang van zaken rond het Neder lands team. tfUA Natuurlijk iedereen dat het kon uren. Heel AZC had aanvang van de •de Europa Cup finale strijd tegen Pro Recco •ning gehouden met 'elijke misstanden op Itraal vlak. Om mal- aties tegen te gaan fd zelfs KNZB-man van Scheijen als een •t Argus achter de ju- -ifel gezet. Maar deson- jks gebeurde het. Kort r het einde van de üstrijd was de scheids- pterlijke blunder daar [de Alphenaren de Eu- £se waterpolobeker tte. En dat kwam kei Ikeihard aan... 7-5 in Italiaans voordeel Ihet bord en nog slechts ktig seconden te spelen, ig AZC/Microlife na een lukte taterbal van Bertazoli doelworp te nemen. Al- js zo leek het. De Italiaan- ?n dus bepaald niet onpar- te, lijnrechter beschikte rs. Hij gaf op indicatie de voor het doel van Mis- gebleven Baldinetti en i corner aan. Misdorp zou bal hebben getoucheerd. ;oslavische scheidsrechter osic nam dat advies over. r in plaats dat hij en zijn ?ga Königh (Hongarije) het iddels ten aanval getrok- AZC eerst de gelegenheid terug te zwemmen, mocht •o direct verder. En zo rid Misdorp zich geconfron- -fd met de vogelvrij voor 1 doel liggende Marco Galli. *is eerste inzet werd nog V de uitblinkende goalie |eerd. maar in de rebound j het vervolgens wel raak: i De 5000 uitzinnige tifosi ir kolkende zwembad Albora Staken vuurwerk. Hun co was net als in 1964 Eu- ees bekerwinnaar gewor- De manier waarop dat n was, deed er voor hen >r AZC natuurlijk wel. Het est boos was nog Ruud Mis- p. Na het meer dan dubieu- winnende doelpunt gooide lange doelwachter de bal r het hoofd van scheids- iter Matosic. Hij miste hem een haar. Vervolgens klau- le de Alphenaar op de kant de Joegoslaaf te lijf te n. Matosic sloeg op de pht en Misdorp werd na afloop weer tegenge- iden door zijn coach George jrtsen. Misdorp's actie am hem op een uitsluiting staan. Ook Remco Piel- oom maakte het slot van de dstrijd niet meer mee. In consternatie had ook hij een bal gesmeten. Ditmaal ig het projectiel in de rich- g van de jurytafel. Enkele onden later vervoegde urtsen zich daar. Om vol- is goed gebruik de arbiters bedanken. Ook onder deze istandigheden week de Al- ense trainer niet van dat ge- uik af. Al nam de man die 'ens gerenommeerd interna naal scheidsrechter is, dit- lal de gelegenheid te baat met name Matosic een indje te geven. Geurtsen die i leidsman hoger aangesla- n wordt dan Matosic en Kö- gh. teek beiden tientallen j conden lang stilzwijgend aan hen vervolgens „Shame, ame, shame" toe te bijten. chande". een bovenmeester twee leerlingen de les Doelman Ruud Misdorp wordt belaagd door de aanvallers van Pro Recco. En ook al ontpopte het arbitra le duo zich als waarlijke Sin terklazen, Geurtsen weigerde ook nu weer achteraf zwarte Pieten aan hun adres uit te de len. „We hebben allemaal ge zien wat er gebeurd is en dat dat niet correct was. Maar als je nu de fout bij de scheids rechters gaat leggen belazer je jezelf. We moeten reëel zijn. AZC heeft de cup vorige week in Veenendaal vergeten veilig te stellen. En eigenlijk hebben we het hier weer laten liggen. We hebben ons in de eerste periode compleet laten over donderen en weer te weinig man-meer-situaties afgerond (slechts in vier van de totaal verkregen acht numerieke meerderheden werd gescoord, MN). De ploeg, ik noem geen namen, de ploeg heeft zich vooral verdedigend niet aan bepaalde opdrachten gehou den. Dit AZC maakt nog te veel elementaire fouten om nummer één van Europa te zijn", sprak Geurtsen genuan ceerd. Soortgelijke woorden ontvielen Ton Buunk en voor al Jan Evert Veer. Waar Al phense beste veldspeler (Veer) direct na afloop kon relative ren en stelde dat AZC in Vee nendaal had moeten toeslaan, was Ruud Misdorp geruime tijd na de wedstrijd nog één bron van woede en ergernis. „Boeven zijn het, tuig. Hier voor loop je je nou een jaar de klere te trainen. Of ik spijt heb van die naar de scheids rechter gegooide bal? Absoluut niet. Ik heb alleen spijt dat ik hem niet geraakt heb'Overi gens kon de eveneens in Ge nua aanwezige staatsecretaris Joop van der Reijden achteraf alleen maar begrip opbrengen voor Misdorp's drift: „Dat je die vent het doel niet naar zijn hoofd gooide". ,,Wen-uurtje" Woede en verslagenheid in het Alphense kamp. Maar tegelij kertijd werd de hand in eigen boezem gestoken. En ook dat was terecht. Want zoals Geurt sen al aangaf liet AZC in Ge nua opnieuw mogelijkheden liggen. In de eerste periode liet de ploeg zich volledig over donderen. Ondanks het feit dat Geurtsen zijn spelers een uur voor aanvang al in het uit verkochte gekkenhuis dat zwembad Albaro heet, liet op draven ging het mis. Het „wen-uurtje" had kennelijk niet geholpen, want AZC was in die eerste zeven minuten volkomen de kluts kwijt. Bin nen 28 seconden was het al 1-0 omdat iedereen de bal na een afgeslagen aanval liet liggen en Marco Galli het buiten kansje gretig benutte. Nog geen anderhalve minuut later was het wederom raak. Dit maal via Baldinetti. Maar AZC kon toen even wat terug doen, omdat diezelfde Baldinetti voor 45 seconden uit het water moest. Veer miste in eerste in stantie, via Pielstroom werd het toch 2-1. Daar bleef het echter bij wat Alphen aanging. Tronchini en Galli buitten vervolgens Italiaanse man- meer-situaties uit. Die laatste treffer kwam 8 seconden voor het verstrijken van de eerste periode. Toen dus al hadden de Italianen, die twee doel punten moesten goedmaken, de schade goed gemaakt. Op dat moment ook, leek de Al phense ploeg onder de voet ge lopen te gaan worden. Op de tribunes overkwam dat de Al phense aanhang, met uitzon dering van de wat beter geze ten Van der Reijden en Al phens burgemeester Paats, trouwens haast letterlijk. Het bleef echter bij wat gesar, ge duw en getrek. Herstel Datzelfde gold de wedstrijd ge durende de tweede periode. Beide teams lieten twee over- talsituaties onbenut, beide teams speelden uiterst slordig en beide teams leden veel bal verlies. Veel beter, zeker voor AZC ging het in de periode daarna. AZC, dat Jansen en Verboom inbracht voor Van Winsen en Pielstroom, kwam na een minuut via een prima geplaatste bal van Veer op 4-2. Galli vergrootte de marge ech ter weer. De international die in Veenendaal onopvallend rondzwom, maakte zijn faam in eigen huis geheel waar, door in totaal vijf goals te sco ren. Recco's vijfde was daar van de mooiste. In de korte hoek mikte hij langs Verboom en Misdorp. Diezelfde Ver boom scoorde in man-meer 5- 3, maar weer was daar Galli om het gat van drie doelpun ten aan te brengen. Deson danks had AZC in die fase van de strijd het beste van het spel. De Alphenaren lieten zich niet of nauwelijks meer verrassen door de Italiaanse break-aan val, controleerden beter en waren zuiniger met de bal. Ewoud van Winsen drukte het Alphense herstel uit in 6-4 en toen Ed van Es, nu gedurfder spelend dan in Veenendaal, bij afwezigheid van Bertazolli in de vierde periode 5-6 langs de „oude" Alberani knalde was AZC helemaal terug. Dat bleek onder meer uit het feit dat de ploeg zelfs met twee man minder (Verboom en Veer) overeind bleef. Na de 7- 5 van Tronchini werd AZC echter alsnog de boot ingehol- pen... Protesteren tegen de scheids rechterlijke dwaling had geen zin. Matosic ontkende eenvou dig glashard in eerste instantie Alphens balvoordeel te hebben aangegeven. Ook al was AZC en een deel van de Italiaanse ploeg direct na de mislukte doelpoging van Bertazoli rich ting doel van Alberani getrok ken. En arbiter Königh had zich te laf getoond om zijn col lega tegen te spreken. Drama tisch voor AZC. Natuurlijk. Maar echt onverwacht kwam het onsmakelijke einde toch ook weer niet helemaal. Zo lang er partijdige figuren als grensrechters mogen fungeren en waterpolo een op arbitraal vlak moeilijk te doorgronden sport blijft, kunnen dit soort „stunts" verwacht worden. Ze ker in het land van de maffia. MAARTEN NOOTER Periodestanden. 4-1, 0-0, 2-3, 2-1. Eerste periode. Galli 1-0, Baldinetti 2-0, Pielstroom (man meer) 2-1, Tronchini (man meer) 3-1, Galli (man meer) 4-1. Tweede periode: geen score. Derde periode: Veer 4-2, Galli (man meer) 5-2. Verboom (man meer) 5-3, Galli 6-3, Van Winsen (man meer) 6- 4. Als de staatssecretaris van Welzijn, Volksgezondheid en Cultuur (WVC), Van der Reijden, voet bij stuk houdt en de daad bij het woord voegt wordt over veertien dagen de over heidssteun aan het betaalde voetbal stopgezet. Het is name lijk niet aannemelijk dat binnen die termijn de breuk in het sectiebestuur betaald voetbal zal zijn gelijmd. En dat had WVC als voorwaarde gesteld voor voortzetting van de finan ciële steun. Eind vorige week bleek de impasse, nadat de op gestapte bestuurders Jansen en Van den Berg lieten weten op hun strepen te blijven staan en zich niet ontvankelijk toonden voor de lijmpoging van voorzitter Van der Louw, onverminderd voort te duren. De vertegenwoordigers van werknemers stelden zich vrij dag op het standpunt dat de vertrouwensrelatie tussen hen en de overige sectiebestuursleden dermate is geschaad dat van een redelijk functioneren geen sprake meer kan zijn. Dat dient vertaald in hun afkeuring van de huidige structuur in de voetbalbond, waarin door de werknemers in verhou ding nauwelijks invloed is uit te oefenen. In een algemene vergadering van de voetbalbond hebben de werkgevers (clubs) maar liefst zeventig procent van de stemmen en daar mee een comfortabele meerderheid om een bepaald beleid door te drukken. De ontstane impasse kan, zo vertrouwen Jansen en Van den Berg namens de (spelers) VVCS en de WON (trainers), wellicht een doorbraak betekenen naar een democratischer bestel. De KNVB zou daartoe wel eens gedwongen kunnen worden door de overheid. Die stelt zijn subsidiëring - for meel althans - afhankelijk van een evenredige vertegen woordiging. Dus als de KNVB regeringssteun wil blijven ontvangen, zullen er concessies moeten worden gedaan. De KNVB heeft zich, bij monde van Ajax-voorzitter Harmsen, nog wel eens laatdunkend uitgelaten over de omvang van dat subsidiebedrag (2,6 miljoen) in de stellige verwachting dat het ook zonder overheid en met hulp van het bedrijfsle ven wel zal lukken. DAARBIJ vergeten Harmsen c.s. gemakshalve maar even een belangrijk deel van het betaalde voetbalbestel en dan voornamelijk de eerste-divisieclubs, waarvan er vele aan de rand van het bestaansminimum staan of er zelfs onder leven. Ook die clubs hebben zich vorige week in de vergadering, waarin Jansen en Van den Berg opstapten, de mond laten snoeren door het huidige sectiebestuur en de vertegenwoor digers van ook hun belangen in de kou laten staan. Die clubs zullen mogelijk nog wel eens terugdenken aan de overrom pelingsstrategie van vooral Harmsen en Hogewoning, de twee meest aperte tegenstanders van democratische (want als lastig ervaren) invloed op de gang van zaken in de voetbal bond. Zeker als Van der Reijden over twee weken besluit de overheidssteun op te schorten, steun waarvan juist die margi nale clubs zo afhankelijk zijn. ALS Van der Louw zijn zin krijgt en een onderzoekscom missie installeert om een eventuele nieuwe, meer democrati sche structuur te onderzoeken zal dat geruime tijd vergen om die te realiseren. De voorzitter van het sectiebestuur specu leert er op dat ook deze bewindsman, zoals reeds onder enige van diens voorgangers wel is gebeurd, als puntje bij paaltje komt wel water bij de wijn doet: voortzetten van de steun in afwachting van die mogelijke nieuwe structuur. WAT dan rest zijn de persoonlijke verhoudingen. En die lij ken er met de terugkeer vaA vice-voorzitter Hogewoning niet werkbaarder op te zijn geworden. Hogewoning heeft zich tot dusver in de schaduw gehouden, maar al wel bepaal de beslissingen doorgedrukt. Dat hij dat bovendien enige ke ren deed op momenten dat zijn voorzitter afwezig was doet voor de naaste toekomst het ergste vrezen. Van der Louw kondigde een half jaar geleden bij zijn aantreden aan deze job voor niet al te lange tijd te willen opknappen. Vóór zijn vertrek zal hij er nu wellicht een prestigezaak van maken een nieuwe structuur bij de KNVB te presenteren. Het is de vraag of WVC zo lang de tijd heeft. FC Den Haag verspeelt kans op de periodetitel DOETINCHEM FC Den Haag is gisteren zijn kansen op de tweede periode-titel in de eerste divisie kwijt geraakt. Zelf ver loren de Hagenaars met 2-1 van De Graafschap en doordat FC Twente FC VVV met 2-1 versloeg werden de Enschedeërs zeker van een plaats in de nacompetitie. De Doetinchemse ploeg sloeg toe op momenten, dat FC Den Haag juist aan een doelpunt toe waren. „Tegen hoog geplaatste ploegen spelen wij wel goed, maar wij winnen dan steeds maar niet'verklaarde de teleurgestelde trainer Rob Baan van FC Den Haag. „Wij moeten oppassen de aansluiting met de kop groep niet te verliezen. Dan blijft de mogelijkheid aan de na- competitie deel te nemen aanwezig. De derde periodetitel win nen zal niet meevallen. Juist in die periode hebben wij uitwed strijden tegen SC Cambuur, FC Twente en MVV".

Leidse Courant | 1983 | | pagina 11