Omwegen Verslag van de Idndsheid van "een onverantwoord gulle heilige De wijkagent is een te grote luxe „Sempre Crescendo77: verdeelde indruk in ambitieus programma Wethouder Peters reikt gouden spelden uit Mishandeling ak orm van therapie" PAGIEIDEN QeidMQowuvnt VRIJDAG 2 DECEMBER 1983 PAGINA 5 K LEEN MUN OOR EN RUIMTE AAN EEN SPEELS VERZINSEL VAN ANNEMARIE ONVLEE 'geko3et noS een Paar da§en fiat" <?or de boeg, wachten >ren. e zowat allemaal op de ladwerkelijke binnen- Dmst van een heilige: )ede oude bisschop Ni- )laas van Myra. Niet „in is hartje" moet hij bin- inkomen, maar hij zal, 7 ochtans, onze huiska- lers moeten vullen met jn, soms op afbetaling, mgeschafte goede ga- en. De wegen van een int zijn onnaspeurlijk en iet zelden slinks. Ik be- e zeeoaar u nu de vastgeroes- 2 Wou?, eeuwenoude reporta- ee M van heiliëe> die ter Z^n zwarte knecht metph andere gerecruteer- water.en over de daken snelt aok ah met zijn geschenken, verkeis een onbezoldigde schoorsteenveger, de rookkanalen van de roe- taanslag ontdoet. Andere malen komt hij, als ont boden, weer van dat dak af om ergens aan te bel len, waarna hij volgens •uiteenlopend tarief naar „zijn zetel" wordt bege leid om daar, waardig knikkend en brommend, en met uitzicht op een neut, zijn dikke, bedui melde boek te raadple gen, teneinde „goed" te kunnen belonen en „kwaad" te bestraffen, als een bisschop-oude- stijl. We moeten er weer aan geloven. Sint-special Nu dat alles met nog een enkele, wanhopige, koop avond beschikbaar weer op handen is, komt de onver moeide (Leiderdorpse) dich teres Annemarie Onvlee God zegene haar me vra gen, of ze met een „Sint-spe cial" even in mijn kolommen mag zitten. „Je zegt maar als het niet kan; even goeie vrin den hoor. Maar ik heb hier een Nicolaas-verslag gemaakt dat misschien die brave man een heel ander daglicht plaatst. Het gaat namelijk om Nicolaas als kind. Natuurlijk is ook die ouwe Sint ooit zelf een kind geweest. Ik wilde dat eens naar voren halen, met ie welnemen. Het is, na tuurlijk, weer een gedicht ge worden; dat kan ik nu een maal niet laten. Als ik iets op papier zet, wordt het altijd een gedicht. Zelfs het bood schappenlijstje 's zaterdags. Je ziet maar". Leuk idee van Annemarie, de gerijpte poeëte van het groene, zich steeds verjon gende leven. Ze mag van mij best een omweg maken. Het gaat, dus, om Niklaas als knulletje. Al is het een ge dicht, ik plaats het als een proza-verhaal, want zo gaat het ook best en verslindt het niet al te veel ruimte. Om die laatste reden ook zal ik An- nemarie's verzinsel niet inte graal „meenemen", maar de kwintesens (wie vindt dit nou echt een mooie spelling?) zal ongetwijfeld gehandhaafd worden. Annemarie Onvlee ik heb haar al eens gezegd: je 'bent en blijft toch waarlijk een stout meisje! deed het aldus: Verslag 2 COI ruik ïuisi onei Ofiinterklaas, met ?n pet vooruitzicht, irele ervei nog een enkele, wanhopige koopavond in „Vijf December is de dag, waarop Nicolaas in de vierde eeuw het leven zag. Het was een lief ventje, maar zijn moeder gaf geen centje voor het leven van deze jongen. Voor haar was het een vol dongen feit: haar zoon was te gul. Nee, luister nu, geen flauwekul. Mams Kapoentje was soms ten einde raad over Nicolaas' gülle daad. Het brood spaarde hij uit zijn mond, ais hij 't beter vond het weg te geven. Nee, geen centje gaf ze voor zijn leven. Mager, met zijn spillebeentjes liep hij soms op blote teentjes. Alles gaf hij weg, en blij dat het knulletje dan was... Innig gelukkig en in zijn sas. Op school deed hij goed zijn best, toen hij werd getest, schitter de hij in aardrijkskunde. Zijn makkers gunden hem die eer, keer op keer. Als ande ren allang lagen te pitten, kon je hem 's nachts zien zit ten met landkaartjes in de Sint's wegen zijn onnaspeurlijk. bedstee, en met schetsjes van de zee. In zijn stoutste dro men had hij zich namelijk voorgenomen, met gulle hand te paan naar elk land. Maar jèaaren moest hij daar voor eerst nog sparen. Had hij dat nu maar gedaan, dan was hij zélf nog wel ge gaan. Maar jammerlijk kon hij het niet laten ieder had het in de gaten met geld in zijn zak kocht Nicolaas op zijn gemak cadeautjes, kle ren, en hij had lak aan zijn huilende moeder, die ter goe der trouw tegen hem zei: „Niki, waarom dóe je dat nou?" Toen hij oud was, met een baard, werd hij weggeno men van deez' aard. Iedereen was in geween. Zo'n goeie vent hadden ze nimmer nog gekend. Maar goddank, voor Nicolaas kwam er Sint te staan, en speculaas. Hij werd Goed Heilig Man. De Kerk weet hier alles van. Nicolaas werd zelfs bisschop van Myra, en heilig verklaard. Amsterdam heeft hem als pa troon aanvaard. Circa 800 werd zijn gebeente naar het Italiaanse Bari gebracht, waar hem grote verering werd toegedacht. Zó is Nicolaas in ons leven gekomen, want u weet toch wat hij zich had voorgeno men! Juist: gulheid, voor men^ en kinder, omdat hij zijn naaste zo beminde. Daar wij hem willen blijven ge denken, geven wij elkaar ge schenken Al of niet met mijter en baard, of zittende op een paard. Het heerlijk avondje kennen wij allen en al weten wij de ballen van rijmen af, ieder krijgt zijn of haar gedicht, voor lief zijn of voor straf. Surprises ge maakt, je geraakt tegen 5 De cember in een fase van exta se. Je loopt ie het lebbe om dat te hebbe(n) wat je wilt geven voor weinig geld. Want de goedheiligman is er op gesteld. Wie het kleine niet eert, is het grote niet weerd Je laatste cent geef je uit en... dan ga je met je buit in afzondering van de familie kring. Geheimzinnigheid wordt ten toon gespreid. Sur prises komen onverwacht uit de bus. En daarom, lieve mensen, eindig ik mijn Nico- laas-verslag. Een prettige avond en, daarop, een fijne Sint Nicolaas dag", w.g. An nemarie Onvlee. Te kraken noten, aan de voet van de vulkaan: Aan die opzet wordt, zelfs in gelovige kringen, sterk getwijfeld. Het semantisch lexicon geeft hieromtrent geen uit sluitsel. „En als je het over de duvel hebt, trap je op z'n steert": een nog steeds vrij al gemeen voorkomende con statering. Een persoonlijke er varing van de auteur. Op mijn omwegen door stad en land kom ik graag mehsen tegen. U kunt mij telefonisch of schriftelijk vertellen wie u graag in deze rubriek zou-willen tegenkomen. Ik ben bereikbaar via 071 - 12 22 44 op toestel 10. «Mm door Ton Pielers JAARVERSLAG POLITIE LEIDSCHENDAM Drie wijkagenten op totaal dertig medewerkers bij de surveillancedienst is volgens de Leidschendamse politie een te grote luxe. Door de krappe personeelsbezetting moet door de algemene dienst meerdere malen een beroep op de wijkagent worden gedaan. Dit heeft tot gevolg dat het wijkwerk niet kan worden gedaan. Eigenlijk is er geen ruimte is voor full-time wijkagenten. De acceptatie van de wijk agent door de overige medewerkers is door deze zaken minder geworden. Dit staat in het jaarverslag van de Leidschendamse politie over 1982. De CDA-fractie in de gemeenteraad vindt dat de wijkagent moet verdwij nen als deze een luxe blijkt te zijn. De PvdA zou er daarentegen liever meer zien. Het korps telde op 1 januari van dit jaar 49 man tegenover 52 een jaar eerder. De keuze voor wijkagenten destijds was geba seerd op een sterkte van 52 man. Behalve bemiddelen bij twis ten, zowel in gezinnen als tussen buren en het behandelen van klachten en aangiften brachten de wijkagenten in 1982 bijna 200 rapporten en adviezen uit. Misdrijven Het aantal misdrijven is vorig jaar in Leidschendam opnieuw gestegen, en komt op 1292. Vergeleken met 1981 met 5 procent en ten opzichte van vijf jaar geleden (toen waren het nog 555) met 133 procent. Daar staat tegenover dat het aantal recher cheurs terugliep in 1982 van 7 tot 4 man. Het aantal gestolen fietsen steeg met ruim 15 procent tot 560 terwijl 129 bromfietsen onrechtmatig werden meegenomen. In totaal kwamen er slechts 25 terug. De politie hoopt dat de postcode graveringsactie van de fietsen wat zal helpen. Het aantal winkeldiefstallen dat ter kennis van de politie werd gebracht, bijna allemaal in Leidsenhage, was gemiddeld vijf per week (per jaar 245). Onder de 204 aangehouden daders bevon den zich 61 jongens en meisjes onder de 18 jaar. Bij de 891 ver- keersongevalen was 193 maal niet voldoende afstand bewaren de oorzaak, 123 maal geen voorrang verlenen en 100 maal on voorzichtigheid. In slechts 15 gevallen was onvoorzichtigheid van de voetganger de aanleiding. Brandweer In het tegelijkertijd verschenen jaaroverzicht-van de Leidschen damse brandweer meldt commandant R. H. van Dijck dat in 1982 397 maal werd uitgerukt, 66 procent meer dan het iaar te voren. Het ging 89 keer om loos of vals alarm. De brandschade bedroeg, exclusief bedrijfsschade, ruim twee miljoen gulden. De bedrijfsschade is meestal vier maal zoveel. De 164 branden wer den in 62 gevallen veroorzaakt door spelen met vuur en balda digheid. In het verslag wordt de nadruk gelegd op het ontbre ken van stallingsmogelijkheden voor een redvoertuig. Dit moet reden tot grote ongerustheid geven in een gemeente waar twee derde deel van de bevolking niet in laagbouw woont en voor redding bij brand hiervan dus afhankelijk kan zijn, aldus de commandant. De brandweer telt 37 personeelsleden met een be roepskern van acht man. Een wervingsactie voor vrijwilligers leverde 25 aanmeldingen; er zijn inmiddels vijf nieuwe vrijwilli ge brandweermannen benoemd. Leidschendam wil deel van bezuiniging bibliotheek dragen LEIDSCHENDAM Uit de tientallen antwoorden van B en VV op de vragen vanuit de fracties blijkt dat de Leidschendamse bi bliotheek in 1984 flink zal moeten inleveren. De korting van het rijk zal voor Leidschendam neerkomen op 145.000 gulden. B en W willen een deel van die korting in de gemeentelijke begroting opvangen. Het college vindt het te bezuinigen bedrag te groot om, zoals bij de overige sociaal-culturele instellingen en het maatschappelijk werk, geheel door te berekenen naar de biblio theek toe. Het voorstel is om ongeveer 48.000 gulden voor reke ning van de gemeentekas te laten. Het gestegen tekort op de be groting zal uit de saldi-reserve moeten komen. Volgens voorjaar moet dan via een bezuinigingsoperatie dit bedrag worden terug gewonnen. Op het overige sociaal culturele werk moet 35.600 gulden worden bezuinigd en op maatschappelijke dienstverle ning 8.330 gulden. de fi i^ieuw Rijks- )A-griprp blijft tot huwÖ december rstaai ^n? ewoond et al MUASSENAAR Als op 18 '5. utember het Wassenaarse .Yarj>ningcontingent voor 1984 Opkomt begint de feitelijke in 5op van Huize Nieuw P^ksdorp. De bewoners van aer t monmentale gebouw aan Schoolstraat zouden van- ag het pand officieel verla- >ecrei moeten hebben, maar nu 'ew?Srdt dat dus 18 december, oorlo Veit nu toe is voor slechts een a ael van de nieuwbouw op ao terrein geldelijke steun nien het rijk toegezegd. Het ipsspdere deel wordt 18 decem- uurti verwacht. Wassenaar 'h jrwac^lt begin januari te innen beginnen met de ,suw van de nieuwe wonin- nien op het terrein van Rijks- niHrp. LEIDEN De concerten, die Minerva's orkest Sem pre Crescendo geeft, val len meestal op door een ambitieuze programme ring. Ook bij het lezen van programma, dat Sem pre woensdagavond in de foyer van de Stadsgehoor zaal uit ging voeren, knip perde men toch wel even met de ogen. Voor een- amateurorkest geldt de uitvoering Debussy's 'Pré lude a l'après-midi d'un faune' in muzikaal opzicht als een gedurfde onderne- 'ming, terwijl de keuze van Beethovens eerste pi anoconcert een technisch waagstukje mag heten. Een selectie uit muziek van Johan Strauss en Franz Léhar ligt meer" binnen de mogelijkheden. De verrichtingen van Sempre gaven een vrij constant te beeld te zien. Dirigent Basti- aan Blomhert is een man met visie en weet met een strakke, maar desalniettemin enthou siaste leiding te bereiken dat het orkest in althans voltallige bezetting in de grote lijn met een soms verrassend muzikaal gevoel musiceert. In de Debus sy's 'Prélude', waar in verfijn de en kwetsbare klank een maximum aan sfeer geschapen moet worden, wil de muziek gaan leven, gold dat zeker als prestatie. In Beethoven werd met name in het derde deel met vaart en pit gemusiceerd, terwijl het aspect samenspel, dat hoge eisen stelt in verband met de onderlinge verweven heid van solo-en orkestpartij, in ieder geval overeind bleef. Een selectie uit Strauss' 'Der Fledermaus' en de twee wal- zen van Franz Léhar klonken zelfs met een uitgesproken operette-achtige zwierigheid. Dat desondanks het muzikaal genoegen allesbehalve onver deeld was, lag aan het feit dat Sempre op het niveau van de afwerking een uiterst zwakke indruk maakte. Soli (uitgezon derd die van de blazers in De bussy) of passages voor secties uit het orkest gingen - soms op het genante af - mank aan in tonatie- of (maar meestal gold: en) technische problemen. Het optreden van Semprelid Steven Blackstone in Beetho vens pianoconcert was om de poging alleen al een sensatie, die evenwel ook tot werkelijk heid werd. Steven bleek de materie tot in een vrij gedé- tailleerd stadium onder de knie te hebben en toonde zich daarmee een verbluffend vir tuoos en trefzeker amateurpia nist, die het ovationele applaus dubbel en dwars verdiende. Vervelend is het daarom te moeten vermelden dat Steven afgezien van een incidentele expressieve nuance en een poëtische aanslag in het begin niet in staat bleek voldoende afstand van zijn partij te ne men om deze muzikaal te in terpreteren. Het bleef een ui terlijk spectakel zonder noe menswaardige diepgang, die onderstreepte dat ook in dit geval wel erg hoog gegrepen werd. DIRK VOOREN jj^AMERVRAGEN OVER CENTRUM '45 EGSTGEEST/ DEN \AG De kwaliteit fcn de zorg in het insti- oor oorlogsgetroffe- n Oegstgeest moet rden verbeterd. Dat is fe mening van vier Ka- lerfracties, die zich grote "Orgen maken over de jjjng van zaken in het in- oiituut, bekend als „Stich- pg Centrum '45". Kamerleden Muller-van jst en Worell (beiden PvdA), prnelissen (CDA), Lucassen- Itauttener (VVD) en Mik $'G6) hebben zich met schrif- wraapn PPWPfld tot staatssecrataris Van der Reij- den (Volksgezondheid). Er zou SDrake zijn van mishandeling als vorm van therapie, zo blijkt uit de vragen. Ook wordt gewag gemaakt van klachten tegen functionarissen van het instituut en dat één daarvan een berisping van een van de hulpverleners tot ge volg zou hebben gehad. De Kamerleden wijzen er ook op, dat het behandelteam van het instituut voor een groot deel zou bestaan uit niet-gekwalifi- ceerde psycho-therapeuten. Zij vragen nadere opheldering over de gang van zaken en willen weten wie de eindver antwoordelijkheid voor de be handeling draagt. BURGERLIJKE STAND LEIDEN Geboren: Esma dv. O Recepoglu en C. M. Leunk; Eelkie Maria av. C. Ravensbergen en M de Moon; Youri Ayco zv. H. W. Fuchs en M. G. J. Dickhoff; Andrea Maria Willem zv. A. M. Novello en L. M. V. Calloni; Karei zv. S. H. de Jong en W. Buurman; Abraham Adrianus Jo hannes zv. A. Siera en C. C. van Zeist; Joya Evelien dv. P. J. de Boer en H. E. Bulder; Elisabeth dv. P. Ki- derlen en I A. J. M. Verschoor; Najib zv. A. Chakir en N. Senhaii Haj; Vic- U. G. M. Merckelbach; Johanna Rosi- ta Ludwina dv. E. W. J. de Roode en J. M. de Jong; Fransje dv. W. J. A. M. van Santen en E. L. M. Froeling; Franciscus Albertus zv. C. F. Ruigrok en J. M. de Koning; Job Willem zv. P. J. M. van Heur en C. J. Hooij- mans; Elizabeth dv. J. B Vrijdaghs en E. de Wilde; Arend Jacob zv. T. van der Plas en N. van der Bent; Teije Johannes Conradus zv. B. A. G Kleikamp en E. M. C. J. Rethans; Karlijn Marian dv. A J. Mulder en Y. van Andel; Geert Johannes zv. A. H van den Rotten en E. M. Langer- horst; Danielle dv. E. Griffioen en M. Oosthoek; Esther Marina dv, C. W. Houwaart en M. A. C. Jochems; Jim zv H P Lindhout en E H van der Bel; Michelle Pascal dv. H. A. M. On derwater en G. G. Kammenga. Maria dv. F. Vletter en M Berkheij: Karlij- ne Eveline dv. G. A. R. Tummer en L de Haan; Dirk-Jan zv. D J. van Weizen en G. J. Kooien. Arend Wil lem zv. C. den Hollander en J. H. Guijt; Saskia Jacqueline Maria dv J. P. A. M. Schönberger en M. A. H. A. Delsing. Overleden: F. J. C. B. Bekooij, geb. 5-10-1898 man; B. H. de Wilde. geb. 18-6-1920 man; H. J. Simons, geb. 23- 2-1903 man; W. M. J. Frederiks, geb. 12-3-1903 vrl. geh. gew. met F. Dórr, H. de Roode, geb. 9-12-1907 vrl. ge- h.gew. met A. Spaargaren; W. Dijk huizen, geb. 24-9-1906 man; J. Eel- dert, geb. 7-8-1915 vrl. echtg. van H. Gouw; F. A. A. Meijer, geb. 1-2-1902 rjian; W. Boezaard, geb. 22-6-1924 man; A. W. C. Löhe, geb. 18-1-1902 verl. echtg van W. Bouwmeester; J. Berkhuijsen, geb. 10-1-1915 man; H. K. Noë, geb. 3-11-1983 vrl H. M. Haarsman, geb. 8-2-1918 vrl. echtg. van G H Kogelman; R. Bavelaar, geb. 10-9-1908 vrl. geh.gew. met C. W. F. Onvlee; J. van den Hoed, geb. 21-3-1903 man; H. C. M. van Berkes- teijn, geb. 19-4-1908 vrl. echtg. van A. J. van Bemmelen; C. G. Schimmel, geb. 3-2-1915 man; T Pronk, geb. 14- 11-1983 vrl.; J. W van Lith, geb. 7-2- 1913 man; M. van Soeren, geb. 24-8- 1924 vrl. geh.gew. met A. van Soest; N. van den Bosch. geb. 4-1-1888 vrl. geh.gew. met L. Matze; J M. Witting, geb. 29-12-1905 man; J Ravensberg, eeb 7-5-1925 vrl echte van T. Bier: F. van Vliet, geb. 20-11-1917 man; J. Struijk, geb. 30-10-1963 man; H. van den Engel, geb. 7-9-1901 vrl. geh.gew. met H. den Otter; B. D. Ong, geb. 14- 10-1919 man; G. van der Hulst, geb. 3-2-1895 man; J. G. Windsant, geb. 15-8-1925 vrl. geh. gew. met P. Krou- wel; J. J C. M van Hoorn, geb. 11-3- 1935 man; F. M. J. Louwers, geb. 8- 10-1919 man; N. A Ververs, geb. 14- 11-1950 man; P. de Gelder, geb. 3-7- Gehuwd: F. Nortier en M. E. A. Kneppers; J. C. M. Waaijer en J. M. G. van Zijp; A Th. van Waveren en Y. Brugmans, J. P. Starre en P. Hols- wilder; R. Stokkel en P. M. Groenen dijk; A. J. van Nieuwenhuysen en E. C. Visser, J. C. D. Groot en I. van der Eist; A. J. J. Crama en M. Bastiaan; J. Zwaan en C. Witteman. GRATIS ELKE WOENSDAG DE BIJLAGE Bil UW KRANT MET INFORMATIE OVER FILMS. MUZIEK THEATER. RECREATIE. EXPOSITIES EN EEN COMPLETE AGENDA Wethouder Peters (r) reikt de spelden uit aan mevr. Geelkerken en de heer Sannes. LEIDEN Mevrouw mr. I. Geelkerken en de heer S. San- nes, die beiden het bestuur van de Stichting Leidse School voor MEAO gaan verlaten, hebben gistermiddag uit han den van wethouder J. Peters een gouden gedenkspeld van de gemeente Leiden gekregen. De wethouder speldde de on derscheiding gistermiddag op tijdens een bijeenkomst in de aula van de MEAO-school, waar vervolgens een geani meerde receptie plaats vond. Mr. I. Geelkerken-Brusse heeft zich vanaf 1948 vele ja ren ingezet op sociaal-maat schappelijk gebied, onder an dere als voorzitter van de Ver eniging Christelijke Jeugd- hulp. Zij maakte van 1953 tot 1979 deel uit van diverse schoolbesturen voor Protestant Christelijk Onderwijs, waarbij zij gedurende een zeer lange reeks van jaren de functie van secretaris en voorzitter heeft bekleed. Mevrouw Geelker ken zat van 1964 tot 1974 in de Leidse gemeenteraad en heeft zeer actief gestreefd naar sa menwerking tussen de diverse Protestant Christelijke groepe ringen, zowel op bestuurlijk gebied als in het onderwijs. Sinds de oprichting van de Leidse School voor MEAO op 1 augustus 1969 bekleedde zij de functie van secretaris in het Stichtingsbestuur en leverde zij een grote bijdrage in de ontwikkeling van kleuter- en lagere scholen, het MEAO- en Beroepsonderwijs in Leiden. De heer S. Sannes ontving de speld omdat hij van 1958 tot 1970 zitting heeft, gehad in de Leidse gemeenteraad, waar hij vanaf 1962 wethouder van on derwijs, sport, recreatie, jeugd zorg en cultuur was. Hij heeft vanaf 1963 gedurende 20 jaren zitting gehad in het bestuur van de Vereniging voor Alge meen Voortgezet en Beroeps onderwijs. De heer Sannes trad in 1973 toe tot het bestuur van de Leidse School voor MEAO en was daar vanaf 1974 tot januari 1983 voorzitter van. Door zijn grote kennis van za ken speelde hij een vooraan staande rol in de totstandko ming van geheel nieuwe on derwijsvormen, zoals onder andere de opleiding voor mu seummedewerkers en de hoge re informaticaschool. Zijn ini tiatieven werden later door andere instanties in den lande nagevolgd. Tenslotte heeft hij een belangrijk aandeel gehad in de inpassing van bestaande scholen en nieuwe scholen in de nieuwe onderwijsstructuur als gevolg van de invoering van de Mammoetwet.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 5