rjaart Kloosterboer ziet niet om in wrok Korts jnoj: weer geen problemen sportuitslagen i Subsidiegevers ïli jven betaald Voetbal steunen !es nieuwelingen n Olympisch team QeidUaQowiarit VRIJDAG 2 DECEMBER 1983 PAGINA 13 gar geëist tegen Ingelse voetbalfan iN HAAG De openbare aanklager heeft voor Luxemburgse rechtbank celstraffen, variërend n twee maanden tot een jaar, geëist tegen der- n Engelse voetbalsupporters, die na de kwalifi- iewedstrijd Luxemburg-Engeland op 16 no- nber werden gearresteerd, n relschopper hoorde een jaar gevangenisstraf en zich eisen, omdat hij naast het andere ten te gelegde een politie-agent zou hebben aange- llen en verwond. Almelose politierechter mr. N. van Veen, heeft i supporter van de FC Utrecht, de 18-jarige V.(Visser) uit Utrecht, wegens openlijke ge- 'pleging tijdens de voetbalwedstrijd FC-Twen- FC Utrecht op 13 november veroordeeld tot gevangenisstraf van tien weken waarvan ee voorwaardelijk. Quarles legt functie neer AMERSFOORT De voorzit ter van de Koninklijke Neder landse Schaatsenrijders bond (KNSB), jhr. mr. W. H. D. Quarles van Ufford, heeft het bondsbestuur medegedeeld, dat hij zijn functie neerlegt. Quarles van Ufford, burge meester van Amstelveen, trekt zich terug in verband met zijn benoeming tot dirpcteur van het kabinet der Koningin. De vice-voorzitter van de schaats bond, Jan Graas, heeft zich be reid verklaard als waarne mend voorzitter op te treden tot in de vacature is voorzien. Li Scha Wang stopt carrière APELDOORN Li Scha Wang, Nederlands kampioe ne kunstrijden op de schaats, stopt met het beoefenen van haar sport. Tijdens de wed strijden om de Nederlandse titel op 16 en 17 december a.s. in Zoetermeer komt zij voor de laatste keer in actie op de ijspiste. „Mijn besluit staat vast. Ik heb er schoon genoeg van", zegt de 18-jari- ge Apeldoornse. Belangrijk ste motief om er definitief een punt achter te zetten is de schoolopleiding, die al ge ruime tijd in de verdrukking Nieuwenhuis volgt Pijnen op als coach WOERDEN Peter Nieuwenhuis (32) en Theo Ok- huyzen worden de nieuwe baancoaches van de Konink lijke Nederlandse Wielren Unie (KNWU). Nieuwenhuis zal de amateurs en de dames begeleiden, Okhuyzen zal onder verantwoordelijkheid van Nieuwenhuis de coa ching van de junioren op zich nemen. Mits financiële overeenstemming wordt bereikt zal het tweetal per 1 januari a.s. in dienst treden. Nieuwenhuis volgt René Pijnen op, die baancoach was tot en met de strijd om de wereldtitels van dit jaar in Zwitserland. Voor Peter Nieuwenhuis betekent zijn nieuwe functie als baan coach een heroptreden bij de KNWU. De in Heeg (Fr) woonachtige Amsterdammer trainde in 1978 de baan renners uit de juniorencategorie. In '79 en '80 was hij de trainer van de amateur-baanfietsers. De verantwoorde lijkheid voor de ploeg lag toen bij Frans Mahn, die een coördinerende functie had bij de KNWU. Zaak-Vilas naar Rotterdam DEN HAAG De hoger-beroepszaak van de start- geld-affaire van Guillermo Vilas begint op 8 decem ber a.s. in Rotterdam. De Argentijnse tennisser werd enkele maanden boete van 20.000 dollar (60.000 gul den) en een schorsing van een jaar voor het bedingen en ontvangen van startgeld bij het internationale ten nistoernooi van Rotterdam in maart van dit jaar. Vi las ontkende en tekende beroep aan. De commissie, die zich daarmee bezig zal houden, bestaat uit Bill Talbert, die gekozen is door Vilas, Forest Hainline, namens de pro-council en Vic Seixas, die door Tal- bert en Hainline samen is aangezocht. Oorspronkelijk zou de zaak dienen in New York, maar op verzoek van personeelsleden van Sportpaleis Ahoy, die als getuigen zijn opgeroepen, begint de commissie zijn werkzaamheden in Rotterdam. De werkzaamheden zullen op 12 of 13 december a.s. In New York worden afgerond, waarna de uitspraak volgt. PERENVEEN „Kijk, i gaat dat hier", zegt part Kloosterboer en }udt het programma van (t schaatsseizoen om- log. Met een rood pot- pd zijn de data wegge- feept, die inmiddels tot |t verleden behoren. De uwkeurig bijgehouden 6t geeft aan, dat twee- jrde van het seizoen er pds op zit. Ofschoon >rgen in Deventer het ïaatsjaar pas officieel >rdt geopend met de ;dstrijden om de IJssel tp. „Mijn vrouw telt de gen af", merkt de trai- r-coach van de vrou- ïnkernploeg op. Tjaart oosterboer is na een Ir afwezigheid terug op jt schaatstoneel. „Ik ben de eerste plaats liefheb- !r en niet van plan mijn izier door wie of wat n ook te laten beder- i die reden koos Klooster- rr eieren voor zijn geld en kloot hij in te gaan op het irstel om de vrouwen te in begeleiden. Na vijf jaar t de allrounders, de belang rijkste schaatsploeg in ons land, te hebben gewerkt, was hem een jaar eerder de junio- renploeg aangeboden. Kloos terboer weigerde toen. „Ik was emotioneel nog tè veel aan de allrounders gebonden. Ik zou de ploeg èn mezelf tekort heb ben gedaan. Na een rustperio de van een jaar is die band evenwel verdwenen". De degradatie van Klooster boer na zijn meest succesvolle jaar als coach (wereldtitel van Van der Duim) had hij te dan ken aan zijn vroegere compag non, Henk Boer. De coup van Boer. die uit was op alleen heerschappij, slaagde in alle opzichten. Kloosterboer pakte zijn biezen. Toch heeft de Hee- renvener zich nadien nooit ne gatief uitgelaten over Boer. „Daarmee zou ik mezelf heb ben verlaagd. Het zou een te ken van zwakte zijn geweest. Als je op die manier je gedre venheid wil laten blijken, is dat heel triest". Ook nu blijft Kloosterboer zich correct op stellen. „Wat is gebeurd, is niet belangrijk meer. Is niet langer relevant. Voor ik heb besloten toe te happen en samen met Boer in de beleidsgroep trai ning ben gaan zitten, zijn we natuurlijk wel samen om de ta'fel gaan zitten om datgene wat er zat, weg te praten. Er moet een gezonde basis zijn om te kunnen werken". De leraar aan het CIOS in zijn woonplaats Heerenveen ziet het niet als een nederlaag dat hij via een zijdeur is terugge keerd. Het vrouwenschaatsen in Nederland staat nu eenmaal veel minder in de belangstel ling en telt internationaal bo vendien nauwelijks meer mee. „Je moet uiteindelijk je eigen weg bepalen", zegt Klooster boer daarover. „Het schaatsen is gedeeltelijk mijn vak gewor den. Als ik zo nu en dan zake lijk moet overleggen met men sen, waarmee ik in het verle den problemen heb gehad, dan moet dat maar. Ik denk dat het niet anders is in andere sektoren van de maatschappij. Nee, ik heb ook niet het ge voel dat ik onder Boer sta. Hij is dan weliswaar voorzitter van de beleidsgroep training, waarin we beiden zitting heb ben, maar we hebben allebei onze eigen verantwoordelijk heid. Ik stippel mijn eigen pro gramma uit. Dat is ook een eerste vereiste. Er is geen sprake van een hiërarchie Kloosterboer is niet de enige die problemen heeft gehad met de scoach van de allroun ders. Zijn voorganger bij de vrouwen, Henk Louwmans. werd eveneens aan de kant geschoven. Kennelijk week hij tè veel af van de lijn. die Boer had uitgestippeld. Klooster boer is daar niet bang voor. „Boer had vorig jaar een ande re funktie. Toen was hij ook coördinator ad interim", zegt hij. Zes jaar Kloosterboer kwam zes jaar geleden als coach naar voren. Tijdens de strijd om de IJssel Cup maakte de vaderlandse schaatswereld kennis met een vroeg-oude man in een iets te korte blauwe schaatsbroek, zo als Kloosterboer ooit werd be schreven. Smakelijk werd er in kringen van ingewijden ge lachen om de verhalen, dat Kloosterboer in zijn jonge ja ren zelfs nog geen toertocht wist uit te rijden. Kloosterboer heeft jarenlang tegen het ima go van „arme Tjaart" (een vondst van Henk Spaan) ge vochten. Als Hilbert van der Duim weer eens een rondje te weinig reed of over vogelpoep struikelde was dat eigenlijk heel normaal met een coach als Kloosterboer, was de alge mene mening. Heel langzaam veranderde de publieke opinie echter en begon Kloosterboer zelfs waardering te oogsten. „Natuurlijk stak die kritiek me. Daar ben je mens voor. Maar uiteindelijk heb ik me er zelf voor geleend. Het was voor mij ook een sprong in het diepe, waarbij ik van tevoren niet wist of ik kon zwemmen. Kritiek calculeer je daarbij in. Ook toen Hilbert in Oslo een rondje* te weinig reed en de dag daarop op de 1.500 meter weer eens struikelde wist ik dat ik op de goede weg was. Fysiek was hij de sterkste. Geestelijk evenwicht is voor een coach echter een veel moeilijker te vatten facet. Een jaar later werd Hilbert echter wel wereldkampioen". En moest tegelijk Kloosterboer plaats maken. Een jaar lang bezocht hij de belangrijkste toernooien slechts als geïnte resseerd toeschouwer. „Daar naast heb ik veel vakliteratuur gelezen. Misschien is het wel goed geweest, dat jaar rust. Als coach ben je toch net een accu die langzaam maar zeker leeg zuigt. I-k ben nu weer hele maal bij". Schone taak In zijn nieuwe baan in het als vanouds woelige schaatswe- reldje wacht Kloosterboer een schone taak. Het vrouwen- schaatsen is ver achterop ge raakt bij de rest van de wereld en vooral de Oostduitse en Russische rijdsters. „We moe ten proberen zo snel mogelijk terug te komen", trapt de boe renzoon van Groninger af komst een open deur in. „Dat is een fasering van jaren. Maar daarom mag je persoonlijk suc ces niet uitsluiten. Tijdens het wereldkampioenschap in Ha- Tjaart Kloosterboer heeft dit seizoen de dameskern ploeg onder zijn hoede. mar ging de complete ploeg volledig af. De kritiek was niet van de lucht, maar nau welijks twee weken later was er in Lake Placid opeens Olympisch goud en zilver". Daarop kan ook dit jaar bij de Olympische Winterspelen in Serajewo slechts worden ge hoopt. In tegenstelling tot de mannenploeg, waarin enkele potentiële afstandswinnaar verblijven. „Daarom was de teleurstelling ook zo groot toen ik afscheid moest nemen van de mannenploeg. Ik had vijf jaar aan de opbouw gewerkt en had die periode graag wil len afsluiten. Het liefst bij de Olympische Spelen. Het heeft niet zo mogen zijn. Mijn liefde voor de schaatssport heeft er echter niet onder te lijden ge had". KOEN NIJMEIJER Sibrandy ontbreekt in schaats- opening DEVENTER In het toer nooi om de IJssel Cup, tradi tiegetrouw de opening van het schaatsseizoen, ontbreekt mor gen in Deventer Rolf Sibran dy, de rijder van het gewest Holland/Utrecht. Sibrandy werd vorige week vier dagen met klachten aan de hals werd opgenomen in het ziekenhuis van Assen. Voor de dames wedstrijd is de kernploeg uit genodigd: Alie Boorsma, Yvonne van Gennip, Thea Limbach, Ineke Kooyman, Ria Visser, Ina Steenbruggen en Marieke Stam. De gewestelijke ploegen zijn: Fries land: Hilbert van der Duim, Yep Kramer, Geert Kuiper, Sies Uilkema en Jan Ykema. Groningen: Peter Boogers, Henk Bijdam, Gerard Kem- kes. Teun de Boer en Jan van der Ploeg. Drente: Henk Enslng, Egbert Post, Bert Koopmans, Peter de Kant en Bert Uiterwijk-Winkel Overijs sel: Ben van der Feltz. Robert Vun- derink, Wim Nieuwenhuis. Attie.Ga- relse en Han Wijlens. Gelderland: Willy van Essen, Andries Kasper, Paul Veen. Mark Fridrichs en Frank Wijsman. Utrecht/Noord-Holland: Frits Schalij. Ron Ket. Ron Hof. Hans Kaats en Ko Hofstede. Zuid-Hol land: Hein Vergeer. Leo van der Geest, Hans Jansen. Jan Nieuwen- huizen en Menno Boelsma. Noord- -Brabant/Limburg: Peter van Leeu wen, Cobi de Vaan, Joop Brooymans, Erik Valkhof en Robert-Jan Ooster- N HAAG De Stichting Nationale Sporttotalisator 'S) en de Vereniging van Nederlandse Gemeenten JG) zijn vooralsnog niet bereid hun steun aan het aaide voetbal te bevriezen na de breuk in het sec- Ibestuur betaald voetbal van de KNVB, waarbij de ptegenwoordigers van spelers en trainers dat bestuur rlieten. Na de breuk liet staatssecretaris Van der ijden (WVC) weten voorlopig alle steun aan het etbal te bevriezen totdat gebleken zou zijn of de ïuk te lijmen was. SNS en VNG zijn naast de over- id de geldgevers aan het voetbal. een vergadering te Utrecht nam het SNS-bestuur gisteren n standpunt in over het al dan niet bevriezen dan wel stop- i van de steun. Dit wil men pas eind december doen als de dgevers aan het betaalde voetbal volgens de agenda bijeenko- n om te bezien hoe de steunverlening voor dit seizoen en ko- nde'seizoenen ingevuld moet worden. Bij de VNG liet men ten dat de breuk in het sectiebestuur geen aanleiding vormt nu ineens alle gemeenten op te roepen te steun maar te sta- Vooralsnog wil men daar geen actie ondernemen totdat delijkheid over de breuk ontstaat. jort wereld RACAS Rudy Koop- ns staat vierde op de WBA- st van uitdagers van de ïerikaan Michael Spinks, wereldkampioen boksen de half zwaargewichten is. is de enige Europeaan bij eerste tien. LONDEN Hans van Breu- kelen, de Nederlandse doel man van Nottingham Forest, heeft voor het eerst sinds acht weken na zijn blessure weer een wedstrijd gespeeld. De Ne derlandse international stond opgesteld in het reserveteam van de Engelse eerste divisie club, dat tegen Newcastle uit kwam. HST Bondscoach Ger Blok heeft in zijn voorlopige pctie voor het kwalificatieduel Joegoslavie-Neder- id, op 17 december in Mostar voor het Olympisch ètbaltoernooi van 1984, zes nieuwelingen gekozen, in 't Schip, Rutten, Bleuming, Lems, Eykelkamp en 5/8 in Gerwen werden tot nu toe nog niet eerder uitver- j/4. een door Blok. Dinsdag speelt ditr oranjeteam een v*] fenwedstrijd tegen de amateurs van Blauw Wit. ik heeft voor het trainingskamp geen spelers van Sparta kun- i/aik uitnodigen. De Rotterdammers hebben begin volgende 5/^ e'k de uitwedstrijd uit de derde ronde van het UEFA-beker- rnooi tegen Spartak Moskou op het programma. De bonds- ch zal voor de wedstrijd in Mostar slechts onder bijzondere ,/g Vijftien geselecteerden voor het Olympisch voetbaleftal zijn: 5/1 fi: Storm (Ajax) en Van Gerwen (Fortuna S); veld: Koever- js, Maessen. Suvrijn (allen Fortuna S). Rutten. Bleuming 1/5 iden FC Twente). Kruys, De Wit (beiden FC Utrecht), Van 't lip (Ajax), Haar (AZ'67), Hoekstra (Feyenoord), Keukens (FC ngen), Lems (DS'79) en Eykelkamp (Go Ahead Eagles). Voor de loketten van het stadion Feijenoord stond gisteren een lange rij belangstellenden te wach ten om een kaartje voor Nederland - Malta te kopen. Voor de geduldigen was er de mogelijkheid om de vrieskou enigszins te verdrijven met een warme bak koffie. Grote interesse voor duel tegen Malta in de Kuip ROTTERDAM De belang stelling voor de laatste kwali- fikatiewedstrijd van het Ne derlands elftal voor de eind ronde van het Europees kam pioenschap in Frankrijk tegen Malta op 17 december is groot. Vanaf zes uur 's ochtends heb ben gisteren voor de kassa bij Feyenoord mensen in de rij gestaan, die een kaartje wilden hebben voor de laatste voor rondewedstrijd. Om half een waren de 6000 kaartjes bij de poorten van Feyenoord uitver kocht. Vanaf 17 november wa ren via een bespreekbureau telefonisch al 17.000 plaatsen gereserveerd. De verwachting is dan ook dat de plaatsbewij zen via de overige voorver koop-adressen en de afdelin gen van de KNVB binnen kor te tijd zijn verkocht. LONDEN Viktor Kortsjnoj is ook tijdens de vijfde partij voor de tweekamp tegen Gari Kasparov niet in moeilijkheden geweest. Al na 21 zetten zag de 20-jarige Sovjetrus, die met wit speelde, in dat hij niets had we ten te bereiken. Kasparov berustte toen maar in remi se, waardoor zijn achterstand van één punt - ontstaan door een nederlaag in de beginpartij - gehandhaafd bleef: 2-3. Hij heeft nog zeven partijen om te proberen de vroeg opgelopen achterstand teniet te doen. De partij had het volgende verloop (Kasparov-wit. Kortsjnoj-zwart): 1. d2-d4. Pg8-f6. 2 c2-c4. e7-e6; 3. g2-g3, d7-d5; 4. Lfl-g2, d5-e4, 5. Pgl-f3. c7-c5; 6. 0-0, Pb8-d7; 7 Pbl-a3. Pd7-b6; 8. Pa3xc4. Pb6xc4; 9. Ddl-a4 schaak. Lc8-d7. 10. Da4xc4. b7-b5; 11. Dc4-c2. Ta8-c8; 12. d4xc5. Lf8-c5. 13. Dc2-b3, 0-0; 14. Pf3-«5. Dd8-b6; 15. Lcl-g5. Tf8-d8; 46. Dc3-f3. Lc5-e7; 17. Pe5xd7. Td8xd7; 18. Tal-cl. Tc8-d8; 19. Df3-c6, Db6-a5; 20. a2-a3, b5-b4; 21. Lg5-f4. Pf6-d5 remiw» TENNIS Open Australische tenniskampioen schappen in Melbourne heren enkel spel eerste ronde: Edmondson (Aus) - Morris Strode (Vst) 6-3.7-5.4-6.7-5. Tanner (Vst) - Warwick (Aus) 7-6,6-2,3-6,6-3. Nystroem (Zwe) - Ge- hring (Wdl) 6-3.6-2.6-4. Drewett (Aus) - Austin (Vst) 7-6,6-1.6-4, Anger (Vst) - Mecir (Tsj) 7-5,6-3,6-1, Hooper (Vst) - Hans Simonsson (Zwe) 6-3,6-2,6-3. Meyer (Vst). - Courteau (Fra) 6-3.6-0.6-2. Hocevar (Bra) - Simpson (Nze) 6-1,3-6,6-7,7-5,6-1. Bauer (Vst) - Fancutt (Aus) 7-6,6-4,6-7,6-1, Tony Giammalva (Vst) - Shiras (Vst) 3-6,6-3,6-2,6-4. Mccurdy (Aus) - John Frawley (Aus) 6-4.6-7,2-6,6-4,6-4, Le ach (Vst) - Larry Stefanki (Vst) 6-4,7-6,6-7.6-3, Rod Frawley (Aus) - Peter Doohan (Aus) 7-6,7-5,6-3. Fle ming (Vst) - Miller (Aus) 7-6,7-6,4-6,6-3, Youl (Aus) - Lapidus (Vst) 6-2,4-6,4-4 afgebroken. Sammy Giammalva (Vst) - Mustard (Nze) 6-2,7-6 afgebroken, Johnstone (Aus) - Depalmer (Vst) 4-6,6-7,6-0,7-6 afge broken, Borowiak (Vst) - Feigl (Oos) 6-3,3-6,6-3 afgebroken, Bourne (Vst) - Alexander (Aus) 7-5,3-6,5-3 afge broken. SCHAATSEN Marathonzesdaagse vierde rit In Haarlem: A-rijders: 1. Jos Pronk (Oost-Grafl- dijk); 2. Jan Koolman (Ammerstol): 3. Jos Niesten (Heemskerk); op 300 me ter 4. Emiel Hopman ('t Zand); 5. Henri Ruitenberg (Oldebroek); 6. Theun Busser (Utrecht); 7, Frans Boon (Hem); op 1 ronde 8 Henk Por tengen (Nederhorst den Berg); 9 Jan Kroon (Abcoude); 10. Wim Vos (Koc- kenqen). Stand na 4 wedstrijden: 1. Pronk 77.1 punten: 2. Ruitenberg 65 pnt; 3. Vos en Kroon 55.-1 pnt. Dames: 1. Atje Keulen-Deelstra (Irn- sum); 2. Joke van der Voort (Poel dijk); 3. Coby Borst (Krommenie): 4. Ada van Zwieten-Turk (Bodegraven); 5. Betty Westervetd-Van Rijn (Eem- nes). Stand na 4 wedstrijden; 1. Borst 38.3 punten: 2. Van der Voort 27 pnt; 3. Van Zwieten 25 pnt. Veteranen: 1. Jan Visser (Hoogkar- spei); 2 Kees Molenaar (Huizen); 3. Arie Kunst (Grootebroek). Stand na 4 wedstrijden: 1. Molenaar 57.1 punten; 2. Dorus Borst (Hoog- made) 49 pnt; 3. Visser 45.3 pnt. VOLLEYBAL Competitie eredivisie heren; Martinus - Animo 3-1 (15-13 13-15 15-13 15-4). TAFELTENNIS Open Zweedse kampioenschappen In Gothenburg: Landenwedstrijd heren Nederland - Japan 0-3: Ron van Spanje Takehiro Watanabe 15-21, 21-16, 16-21, Ene Noor - Klyoshi Saito 13-21 en 16-21, Van Spanje/Noor - Watanabe/Salto 8-21, 17-21. Dames: Nederland-Enge- land 1-3: Mirjam Kloppenburg - Joy Grundby: 21-15 en 21-18, Sandra de Kruijfl - Karen Witt 20-22. 13-21. Kloppenburg/De Kruljft - Grundby- /Witt 17-21. 22-24, Kloppenburg - Wilt 21-16. 13-21, 14-21, Enkelspel eerste ronde: Sandra de Kruljff - Monica Portin (Fra) 21-17, 11-21. 21-19. 20-22 en 21-15, Mirjam Kloppenburg Alessandra Busnardo (Ita) 21-11, 21-11. 21-14.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 13