choo: Ontwikkelingshulp aar allerarmste landen Belastingontduiking in Spanje geen doodzonde Vinder van miljoenen vondst vecht al veertien jaar om recht Opperrechter ukn druzen srmoord Geen hond meer in Italiaanse bioscoop Chinese overloper krijgt vijf miljoen ^iÜITENLAND" CcidócSomont VRIJDAG 2 DECEMBER 1983 PAGINA 11 jujuimteveer wellicht ieMnger weg ergellSTON Het Amerikaanse ruimteveer Columbia seumjet Europese ruimtevaartlaboratorium functioneren ?n p(oed en de wetenschappelijke experimenten zijn zo wonfuktief dat de negendaagse ruimtemissie van het 'ersc^teveer Columbia met een dag zal worden verlegd, engepet weekeinde wordt hierover een beslissing geno- Een extra dag in de ruimte zal de wetenschap- i de I-astronauten in de ruimte in staat stellen meer re- ?n takten te oogsten van hun veelsoortige experimenten. Toepteren leidde het aantal instructies vanaf de grond r hetduidelijke irritatie bij de ruimtevaarders. Toen de jerlander Wubbo Ockels de bemanning in het agennteveer vroeg zich voor te bereiden op een nieuw tie ipriment. bekte de Amerikaan Parker hem toe dat ïuseifijn monmd eens moest houden omdat ze nog hun iden vol hadden aan de eerdere gedane verzoeken. VS veroordelen gedwongen verhuizing in Zuid-Afrika DEN HAAG De Amerikaanse regering heeft op hoog niveau geprotesteerd tegen een besluit van de Zuidafrikaanse regering om een zwarte gemeenschap te dwingen tot verhuizing naar een zwart thuisland. Dit is gisteren bekend ge maakt door Amerikaanse functionarissen. De Amerikaanse onderminister van buitenlandse zaken, Eagleburger, heeft de Zuidafrikaanse ambassadeur in protestnota laten weten dat de VS de „willekeurige verplaatsing van mensen op etnische of raciale gronden" afwijst. De Ne derlandse regering is verontrust over het be sluit van de Zuidafrikaanse regering de zwarte bewoners van het dorpje Mogopa gedwongen te verhuizen. De regering doet een klemmend be roep op de regering in Pretoria van de geno men beslissing terug te komen. Reagan akkoord met anti-raketsysteem WASHINGTON President Reagan heeft in beginsel de ontwikkeling van een anti-raketsysteem goedgekeurd. Dat gebeurde tijdens een vergadering van de nationale veiligheidsraad. Reagan hoopt dat een dergelijk laser- systeem de kernwapens eens nutteloos en overbodig zal maken. Reagan zou zich verzet hebben tegen de aandrang van diverse Congresleden om het nieuwe systeem zo snel mogelijk te ontwikkelen. Reagan heeft daarom ook nog geen beslissing genomen over de technologie en financiering van de nieuwe anti-raketwapens. De uitvoer baarheid van het laser-afweersysteem is onder deskundigen zeer omstreden. Saddam Hoessein gelooft niet in Iraanse blokkade van Golf KAIRO De Iraakse president Saddam Hoessein heeft in een vandaag gepubliceerd interview met het Egyptische dag blad Al Ahram gezegd, niet te geloven dat Iran de Straat van Hormoez zal afsluiten als Irak de Franse gevechtsvliegtuigen van het type Super Etendard en exocet-raketten inzet tegen Iraanse doelen. Zelfs als Iran over mocht gaan tot een blok kade dan zal deze niet lang duren, aldus Hoessein. Volgens hem zal de Iraanse regering zich wel tweemaal be denken alvorens de Straat van Hormoez te blokkeren, omdat dit niet in het belang is van Iran. Hoessein wijst er in dit verband op dat Iran afhankelijk is van de olie-export en zich geen blokkade veroorloven. Mocht Iran tot hiertoe overgaan dan zal de blokkade maar van korte duur zijn, want Kho meini zal deze als voorwendsel gebruiken om de oorlog te stoppen, aldus president Hoessein. Greenpeace krijgt boete wegens actie bij Britse kerncentrale LONDEN Greenpeace is gisteren in Engeland veroordeeld tot een boete van 225.000 gulden, omdat zij de rechter wei gerde te beloven geen poging meer te on dernemen om de afvoer van 's werelds grootste kerncentrale voor splijtstof te blokkeren. De opwerkingsfabriek Winds- cale loost kernafval via een pijpleiding in de Ierse Zee. In november deden kikvors mannen van Greenpeace op zee een ver geefse poging om de mond van de leiding af te sluiten. Dit nadat radioactief slib was aangespoeld aan de kust. Nadat deze week ook radioactiviteit besmet zeewier aange spoelde, adviseerde het ministerie van mi lieu de bevolking aangeraden de stranden te vermijden. gONINGEN Het Ne- Jlands ontwikkelings- eid zal zich moeten icentreren op een klei- I groep allerarmste lan- n. Daarnaast moet spe- |e aandacht worden ge weven aan een aantal lieden op de wereld speciale problemen kis de Sahel, Zuidelijk rika en Midden-Ameri- dat I Bovendien is op som- jjkt ge terreinen een be- Igrijke rol weg gelegd pr het bedrijfsleven. 0 zei de minister van ont- ckelingssamenwerking, me luw Schoo, gistermiddag in Groningen. Daar opende zij het congres „Ontwikkelingssa menwerking, maak er werk van". Een groot aantal weten schappers, ambtenaren en mensen uit het bedrijfsleven discussieerden gisteren en vandaag over de relatie tussen de ontwikkelingshulp en het bedrijfsleven. In haar toe spraak nam de minister een voorschot op een tweetal no ta's, die zij over enige tijd aan de Tweede Kamer zal presen teren. In die nota's zal de mi nister haar visie geven op de bilaterale hulp (van Nederland naar een ander land) en op de band tussen de hulp aan de Derde Wereld en de werkgele genheid in Nederland. Zo'n herwaardering is volgens de regering noodzakelijk. Nu het totaal bedrag, dat ons land aan ontwikkelingshulp be schikbaar stelt volgend jaar voor het eerst afneemt, moet dat geld zo goed en zo effectief mogelijk worden besteed. Volgens de minister heeft het Nederlands ontwikkelingsbe leid zijn grenzen bereikt. Om ook in de toekomst zinvol te kunnen werken moet het aan tal landen dat hulp krijgt van Nederland sterk worden be perkt. De minister noemde een aantal van tien zogenoem de concentratielanden, die moeten behoren tot de groep van de allerarmste landen. Naast de concentratie op be paalde regio's en het interne beleid van de hulp ontvangen de landen hecht de minister ook groot belang aan de in schakeling van het bedrijfsle ven bij steun aan die landen, die een zekere economische en industriële ontwikkeling heb ben bereikt. Bij de vaststelling van de sec toren waarop de Nederlandse hulp zich moet richten zal voortaan worden bekeken wat ons land aan kennis, ervaring, goederen of diensten te bieden heeft. Minister Schoo bena drukte daarbij dat de hulpstro men weliswaar voor sommige van de allerarmste landen van vitaal belang zijn maar dat die stromen in het totaal van de wereldeconomie maar heel be scheiden rol spelen. Voor de rest zijn ook de meeste arme landen wat hun economische toekomst betreft aangewezen op particuliere goederen, dien sten en investeringen. In die zin kan het bedrijfsleven, al dus minister Schoo, een be langrijke bijdrage leveren aan de economische ontwikkeling. Maar tegelijkertijd zou het be drijfsleven zelf ook initiatie ven moeten ontplooien: marktonderzoek, innovatie en aanpassing van de produktie. Minister Schoo bestreed de op vatting dat een dergelijk be leid met inschakeling van het bedrijfsleven strijdig is met de uitgangsposities van de Neder landse ontwikkelingspolitiek. Armoedebestrijding en de eco nomische verzelfstandiging van de ontwikkelingslanden blijven de doeleinden van het Nederlandse beleid, aldus de minister. T hoogste juridische autoriteit de Libanese druzenge- Ienschap, sjeik Halim Ta- jjdine, is woensdag in zijn hing in West-Beiroet dood schoten. De Libanese politie moedt wie de dader is, ar wil niets bekend maken llük>r de identiteit van de man. f J politieke leider van de dru- en cj' Walid Joemblatt, heeft de kitangisten verantwoordelijk an jteld voor de moordaanslag. va|ik Takieddine was een ge- oe dtigd politicus, die aandrong irbgeen vreedzame co-existen- iersttussen mos''ms en christe- i in Libanon. De aanslag firn op het moment dat pre- jjsnt Gemayel in de VS arri- rde. Waarnemers zien in de >lokl slag een teken, dat het ge- ,ellJld in Beiroet weer zal toene men" BARCELONA Hoewel ook de Spaanse katholie ken hun geloof steeds minder praktiseren is er toch een uitspraak van een bekende heilige die bij vele families hoog in het vaandel staat geschre ven: „Belastingontduiking is geen doodzonde, maar slechts een van de vele kleine dagelijkse overtre- dinkjes". Deze „wijze" gedachte wordt in Spanje ook inderdaad met veel overtuiging nageleefd. Twee miljoen Spanjaarden zijn vorig jaar „vergeten" om hun aanslagformulier in te vullen. De totale belastingfraude be draagt volgens de ambtenaren niet minder dan 20 miljard gulden per jaar. Dat komt bij na overeen met het totale be grotingstekort van de Spaanse staat. Maar ook in Spanje verande ren langzaam maar zeker de zaken en de nieuwe socialisti sche regering is vastbesloten om een rigoureus einde te ma ken aan het befaamde Spaanse belasting(ontduikings-)para- dijs. De verantwoordelijke mi nister van financiën en econo mische zaken, Boyer, heeft een grote campagne gelan ceerd om zijn „vergeetachtige" landgenoten te herinneren aan hun sociale en vooral financië le verplichtingen. Deze „najaarscampagne" is be gonnen in een van de weinige Spaanse streken waar in deze tijden van economische crisis nog een kip te plukken valt, en wel in het als vanouds rijke Catalonië. Sinds een week zijn busladingen vol fris benoemde belastinginspecteurs neerge streken in acht Catalaanse ste den en zijn daar begonnen met het „uitkammen" van de plaatselijke middenstand. Deze rigoreuze opsporingsacties van de Spaanse overheid jagen de kleine handelaars en verko pers de stuipen op het lijf en hebben hier en daar de afgelo pen dagen geleid tot veelzeg gende en indrukwekkende ac ties van „burgerlijke onge hoorzaamheid". In het Catalaanse plaatsje Se- ros werd een groep belasting inspecteurs, die argeloos een cafeetje kwam binnengewan deld, met vereende krachten door de verontwaardigde buurtbewoners de bar uitgesla gen. „Jullie komen om ons dat kleine beetje af te pakken dat we nog over hebben", zo schreeuwde de woeste Cata laanse middenstand. In de ste den Manresa en Montblanc hebben de middenstanders deze hele week alle lichten ge doofd van de etalages en de uithangborgden om daarmee te protesteren tegen wat zij noemen de „onrechtvaardigde jacht" van de belastingdienst. De gemoederen laaien zo hoog op dat de socialistische burge meester van de „getroffen" plaats Manresa al diverse ma len met de dood bedreigd is omdat hij volgens velen de be lastingdienst in Madrid heeft gevraagd om maar eens in de boeken van zijn stadgenoten te komen snuffelen. Engste dochter laatste tsaar .Verdwenen ;rop merlARLOTTESVILLE De buw die al sinds 64 jaar zegt i zij Anastasia is, de jongste ^tihter van de vermoorde ^Itste Russische tsaar Niko- (s. is verdwenen uit het zie- nhuis in Charlottesville. De (ïtie denkt dat zij is meege- •st<J«/nen door haar man. wel de 82-jarige Anna Ma- han-Anderson als de 63-jari- John Manahan, verdwenen nsdag uit het psychiatrisch iljoen van het academische jkenhuis van Charlottesville. was vlak voordat me- 'uw Manahan overgebracht worden naar het hoofdge- v van het ziekenhuis van universiteit van Virginia. (Van onze correspondent Cees Manders) ROME Een Romeins officier van justitie ver oorzaakte vorige week een fikse rel in de; Ita liaanse filmwereld door de film La Chiave, De Sleutel, uit de bioscopen te halen: De actrice Ste- fania Sandrelli zou daar in te vrij haar sexuele kunsten vertonen. Of die wat preutse bewaker van de publieke moraal nu juist gehandeld heeft of niet, de bioscoop-exploi tanten boort hij in elk geval een kassucces van jewelste door de neus. Want La Chiave liep als een trein. Hadden we eindelijk een film waar voor het publiek van achter de tv vandaan kwam, en dan wordt 'ie in beslag genomen, zo reageerden woedende bioscoop-exploitanten. De meeste Italiaanse biosco pen zitten inderdaad met het probleem hoe van de tv-kij- kers weer bioscoopgangers te maken. In Rome alleen al deelt de tv dodelijke slagen uit aan het bioscopenbestand. De laatste jaren zijn 48 zalen gesloten, en op dit ogenblik st-aan er 12 op het punt defi nitief de toegangsdeuren te sluiten. Dan blijven er in Rome (een stad met 3 miljoen inwoners) nog altijd zo'n 80 zalen over, maar voor drie kwart daarvan heeft de toe komst niets meer te bieden, tenzij het publiek op korte termijn zijn weg naar de bio scoop weer terugvindt. Alle beschuldigende vingers wijzen naar de tv die de re gels schendt en speelfilms al op het scherm brengt terwijl ze nog volop draaien in de bioscopen. Vooral de particu liere stations, waarvan er in heel Italiëe 600 zijn, doen wat dit betreft wat ze willen. De onderlinge concurrentiestrijd om de gunst van het publiek en van de adverteerders is zo moordend dat geen enkele prijs te hoog schijnt als de film maar „beter" is dan die van de concurrent. De adver teerders willen hun wasmid delen, autobanden, kaas en cognac nu eenmaal „verpakt" zien in de „beste" speelfilm en dan ben je als tv-station verplicht de filmmarkt naar de nieuwste en spectaculair ste speelfilm af te stropen. Film-race De RAI, de Italiaanse staats-tv, die ook dagelijks drie programma's te vullen heeft, is minder afhankelijk van de adverteerders en van het publiek dan haar particu liere concurrenten. Maar ook zij kan het zich niet veroorlo ven zich aan die film-race te onttrekken. Het Italiaanse tv-publiek is verslaafd aan de speelfilms en ook de RAI heeft zich aan deze voorkeur maar aan te passen. Als tv-kijker in Italië hoef je dus niet eens zo deskundig met de toetsen van je toestel overweg te kunnen om van je huiskamer een 24-uurs bio scoop te kunnen maken. Een programma van het tv-sta tion Telestudio bijvoorbeeld, brengt een speelfilm of film aflevering, practisch onafge broken van 8.00 uur 's och tends tot 2.00 uur 's nachts. En dan is het filmfestival nog niet afgelopen want om de holle uren te overleven is er altijd nog wel een pornofilm, die niet in het programma blad staat vermeld. De RAI heeft diezelfde dag ook vier complete speelfilms, en een tiental afleveringen van het type Derrick-, Dallas en Columbo. Bij de overige 20 stations is het niet anders. De kijkers wordt het dus niet al te gemakkelijk gemaakt, temeer niet omdat de beste films in het belang van de adverteerders op hetzelde tijdstip worden uitgezonden. Tv-kijken in Italië is dus nog meer dan in andere landen een kwestie van kiezen en belangrijke beslissingen ne men. In de Romeinse bio scoop komt straks geen hond meer, zeker als de justitie doorgaat met acties tegen successen als La Chiave, een van de weinige bioscoopfilms waarvoor de kijker uit zijn fauteuil bleek te komen. La Chiave bevindt zich nu ach ter slot en grendel, maar nie mand twijfelt eraan dat de honderden privé-zenders hun jacht op de film inmid dels al hebben geopend. Want dat deze film „goed' is heeft de Romeinse officier van justitie onomstotelijk be wezen. DE HIPPE HEKSEN (Van onze correspondent Aad Jongbloed) BRUSSEL Het geluk zal Felix Agneessens die ochtend toelachen als hij om vijf uur al in het kanaal Brussel- Wille broek zijn eerste klant helpt en vervolgens, dicht onder de wal varend omdat het stormt, zich redt van boot naar boot om olie te leveren. Het is 17 mei 1969 en half elf als Felix Agneessens uit Lembeek bij Halle een groot pak ziet drij ven. „Ik had moeite om aan te leggen bij een schipper", zegt hij. „Maar het lukte en ik kon het pak naar me toe halen. We konden onze ogen niet gelo ven. Wat een geld was dat". In het pak bleken 250 dikke bundels bankbiljetten te zitten, elk van 5.000 Joegoslavische dinar. In 1969 vertegenwoor digde dat een waarde van 27,5 miljoen gulden. Van wat men sen hem vertelden, kon Ag neessens, als er geen eigenaar gevonden werd, rekenen op de helft. Vanaf dat moment zou het geluk Felix Agneessens (48 inmiddels), zijn vrouw en 5 kinderen verlaten. Felix zou zijn boot, waarmee hij olie aan binnenschippers verkocht, van de hand moeten doen, hij zou zijn huis moeten verkopen, de kruidenierzaak van zijn vrouw, hij zou een hartinfarct krijgen, maar de miljoenen zouden hem niet uitbetaald worden. Eerst werd van alle kanten ge zegd dat het om nagemaakt geld ging. Inmiddels lag het pak bankbiljetten in de kelder van het Paleis van Justitie in Brussel. „Ik heb gezien hoe het weggelegd werd", zegt Ag neessens, „verzegeld met lak en zo, maar nu is de helft open getrokken en is er een groot gedeelte van de bankpapieren verdwenen Als de olieboer Agneessens een poos niets van zijn vondst hoort gaat hij voorzichtig el ders informeren. De banken, ook Joegoslavische, verzeke ren hem allemaal dat het om echt geld gaat (voor de zeker heid had hij na de vondst een aantal bankbiljetten achterge houden). Maar de Belgische justitie laat, nadat Agneessens voor veel franken advocaten ingehuurd heeft, weten: „Jam mer, het geld is waardeloos. Het was inwisselbaar vóór 1969". „Nee", zegt de Joegosla vische bank. „het geld werd waardeloos na 1975". Wat is er nu aan de handIs het geld, gevonden in een Bel gisch kanaal, nu vals, verlo- In 1971 heeft de toenmalige minister van Justitie hem nog laten weten dat zijn advocaat een brief moest schrijven, waarin stond dat genoegen ge nomen zou worden met 20 procent van de vondst. „Drie dagen daarna viel de regering en ik heb er niets meer van vernomen.„Ik heb alles ver kocht", zegt Agneessens, „want ik wil mijn recht en dat kost centen. Het geld is geen vals geld. Het was op het mo ment van mijn eerste aan spraak niet verlopen". Dan merkt hij dat geld dat zijn gel digheid heeft verloren voor de staat nog wel degelijk in te wisselen blijkt. Inmiddels blijft kettingrokende Agneessens hopen. Zijn zaak dient op nieuw op 28 februari 1984. De Chinese piloot Wang Xue- cheng, die vorige met een MIG-17 uitweek naar Taiwan, heeft gisteren een beloning van vijf miljoen gulden gekre gen. Tevens werd Wang be noemd tot majoor van de Tai wanese luchtmacht. Denemarken wijst stationering raketten af KOPENHAGEN Een meerderheid van sociaal democraten van het Deense parlement heeft zich gisteren in het parle ment gedistantieerd van het NAVO-dubbelbesluit en heeft de stationering van Amerikaanse raket ten voor de middellange afstand in West-Europa verworpen. Denemarken behoort overi gens niet tot de landen die ra ketten plaatsen. De conserva tieve minderheidsregering moet volgende week in Brus sel tijdens het NAVO-overleg afstand nemen van de beslis sing. In 1979 ging de sociaal democratische premier Anker Jorgensen zonder voorbehoud akkoord met de komst van de nieuwe raketten. Inmiddels heeft Moskou ont kend dat zij mogelijkerwijs aan de onderhandelingstafel in Geneve zal terugkeren, zoals Bondskanselier Kohl had ge concludeerd op grond van An dropovs vorige week geschre ven brief. De Pravda spreekt van „schaamteloos bedrog" in verband met Kohls uitlatin gen. Premier Lubber? heeft in antwoord op een verzoek van VVD-leider Nijpels geweigerd de brief van Andropov open baar te maken. Nederland wijst Surinaamse beschuldiging van de hand DEN HAAG/PARIJS De Nederlandse regering heeft gisteren de Surinaamse be schuldiging van de hand ge wezen dat zij steun verleent aan plannen voor een huurlin geninvasie in Suriname. Hier mee reageerde het ministerie van buitenlandse zaken op een protestnota, die het bewind in Paramaribo naar Nederland stuurde. In de protestnota staat dat activiteiten, die moesten leiden tot een huurlingeninva sie, werden uitgevoerd vanaf Nederlands grondgebied. Ook Frankrijk kreeg een pro testnota omdat vanuit Frans Guyana dergelijke activiteiten zouden zijn ontplooid. In Pa rijs is echter eveneens de Suri naamse beschuldiging van de hand gewezen, als zou de Franse regering de deze week gemelde poging tot een staats greep in Suriname hebben ge steund. De woordvoerder van het Ne derlandse ministerie van bui tenlandse zaken onderstreepte dat de Raad voor de Bevrij ding van Suriname, die onder leiding staat van de Surinaam se ex-president Chin A Sen, en soortgelijke organisaties zich bij hun activiteiten in Neder land moeten houden aan de Nederlandse wpi

Leidse Courant | 1983 | | pagina 11