Drie weken aan de ketting iijna alle verdachten lid van één familie urü Om wonenden merken niets van arrestaties XF&T] \T] Grote hoeveelheden bloemen en kaarten Mevrouw Van Schaik weet van niets BINNENLAND. £«icbeSouacwit DONDERDAG 1 DECEMBER 1983 PAGINA 9 Lubbers uit waardering UTRECHT Minister-presi dent Lubbers heeft gisteren in Utrecht blijdschap uitgespro ken over de goede afloop van de ontvoering van de heren Heineken en Doderer. Hij uit te ook waardering voor de prestatie van de politie en met name voor die van het Am sterdamse rechercheteam, ilubbers vertelde op een bij eenkomst van het Nederlands Centrum van Directeuren en Commissarissen dat hij 's och tends vroeg met het verheu gende nieuws zijn bed uit was gebeld. Burgemeester Van Thijn: „We staan niet machteloos" AMSTERDAM Burgemeester van Thijn toonde zich opgelucht en blij over de goede afloop van de ontvoeringszaak van Heineken en Doderer. Hij woonde gisteren de persconferentie bij in gezelschap van. minister Korthals Altes (Justitie) en zei bij die gelegenheid gelukkig te zijn dat niet alleen beide gij zelaars weer vrij zijn, maar ook dat een groot deel van de verdachten is aangehouden. ..Het is goed te weten dat wij als samenleving niet machteloos staan als burgers van dit land op een dergelijke brute wijze worden geconfronteerd met misdaad en geweld van deze orde", zo zei hij. Van Thijn noemde het een on duldbare zaak. dat mensen tegen hun wil van hun vrijheid beroofd worden en wekenlang in mensonte- rendè omstandigheden en in martelende onzeker heid over hun lot moeten leven. Hij feliciteerde in de eerste plaats Heineken en Doderer en als tweede de Amsterdamse politie, en met name de recherche. Minister Korthals Altes van justitie (links) en Amsterdams burgemeester Van Thijn zijn zichtbaar opgelucht over de afloop van de ontvoering. Bedankt mensen DEN HAAG In een pa ginagrote advertentie in de landelijke dagbladen heb ben de families Heineken en Doderer en het Heine- ken-concern vandaag een dankwoord gericht tot „ie dereen die in welke zin dan ook heeft meegeholpen of meegeleefd". De fami lies, die gewag maken van lange weken vol angst en onzekerheid, schrijven dat zij in hun vreugde de men sen niet willen vergeten. De brief opent met Be dankt mensen Pijnlijke afloop voor verslaggever AMSTERDAM-VOORBURG De afloop van de ontvoerings zaak van Heineken en Doderer heeft een pijnlijk verloop gehad voor onze verslaggever Paul Koopman. Bij een sprintje gister morgen van een telefooncel naar het politiebureau aan de Marnix- straat in Amsterdam viel hij en stootte zijn knie tegen een stoep rand. In eerste instantie ging hij gewoon door, maar in de loop van de dag moest hij zich toch onder doktersbehandeling stel len. Bij onderzoek in het Diaco- nessenhuis in Voorburg bleek zijn knieschijf gebroken. Hij is inmiddels geopereerd. Gratis bier ASSEN Ter ere van de bevrijding van Alfred Heineken en Ab Doderer gaf de organiserende bierbrouwer van de schaatsmarathon zes daagse gisteravond in Assen een gratis con sumptie aan iedere be zoeker. Daarnaast wer den tijdens de wedstrijd diverse bevrijdingspre mies beschikbaar ge steld. De directie van de Stichting Kunstijsbaan Drenthe wilde daarbij niet achterblijven en be loonde de eerste, echte „ontnapping" bij de A- rijders met f 50,-. AMSTERDAM De overvallen op de Hoofdweg en de Jan van Galenstraat in Amsterdam, waarbij de politie gistermorgen de meesten van de 24 verdachten arres teerde, zijn door de bewoners niet opgemerkt. De acties gingen dermate soepel, dat iedereen al was afgevoerd voordat de eerste buren uit hun slaap ontwaakten. Ook middenstanders, die redelijk vroeg in hun winkel bezig waren, hebben er niets van gezien. Een garagehouder, die in de buurt woont waar de 20-jarige ver dachte M.E. in zijn kraag werd gevat, reageert zelfs verbaasd. „Hoe is het mogelijk. Als er iets in deze buurt gebeurt, dan ben ik toch meestal de eerste die het weet", vertelt hij, „maar ik weet alleen wat ik op de radio heb gehoord". Bewoners schudden, enigszins angstig, met het hoofd als ze naar de politionele actie wordt gevraagd. Winkeliers zijn aanzienlijk opener, maar blijven ook steken in „goh" en .jeetje". „Ze zullen het wel in burger hebben gedaan", oppert een bloemist, die er graag aan toevoegt dat volgens hem de politie toch veel eerder had kunnen ingrijpen. „Niet toegeven, dan is het snel afgelopen met dit soort zaken", zegt hij. Maar gezien heeft hij niets. „Ja, zegt een vrouwelijke melkboer, „ik zag een motoragent en een auto met vier man door het rode stoplicht rijden". Maar bij door vragen blijkt dat om twaalf uur geweest te zijn en toen was alles al lang en breed achter de rug. „Ach meneer, hier wonen toch alleen maar eerlijke mensen", grapt een kruidenier. Na het in grijpen van de politie heeft hij misschien wel gelijk. 9? WASSENAAR De familie G. van Schaik aan de Duin voet laan in Wassenaar, waarbij Heineken en Doderer gistermorgen ia hun bevrijding enige tijd verbleven, ging kort na het vertrek •an de twee bevrijden naar De Ark in.Noord wijk weer over tot jord-lde orde van de dag. Mevrouw Van Schaik, wier man na Freddy 3t en Heineken de belangrijkste functie vervalt binnen het Heineken- 30 en|concern trachtte dat te doen door samen met de tuinman aan ,het werk te gaan in de omvangrijke tuin. Tegenover journalis- 14 Iten die bij haar riante villa aanbelden, gaf zij te kennen niets van een bevrijding van Heineken en zijn chauffeur af te weten. Mijn dochter hoorde het net op de radio, verder weet ik nog an niets. Ons vrouwen vertellen ze nooit wat", aldus mevrouw Schaik, die het dolgelukkige tweetal nog geen half uur Idaarvoor uitgeleide had gedaan. Haar beweringen werden even- I. dateens gelogenstraft door de regelmatig surveillerende politie, die nog lang na Heinekens vertrek langskwam en steeds bijna stil- Ihield om een blik in de woning te kunnen werpen. AMSTERDAM Hemels breed op maar een paar kilometer afstand van de plaats waar ze werden ontvoerd, zijn Alfred Hei neken en Ab Doderer door hun ontvoerders drie lange weken vastgehou den in koude cellen. Zij waren slechts gekleed in pyjama's. Middeleeuwse toestanden, zo typeerde een dodelijk vermoeide hoofdinspecteur K. Siets- ma („neemt u mij niet kwalijk als ik wat ondui delijk ben. Ik heb nachten mijn bed niet gezien") de toestand van de twee mannen. Op een chaotische persconfe rentie voor meer dan honderd persmensen in het voormalige politiebureau Raampoort in de hoofdstad ging Sietsma nog eens stap voor stap de ontwik kelingen na in deze zaak die de aandacht van heel Neder land en ver daarbuiten drie weken gevangen heeft gehou den. Over hoe het daar de af gelopen weken is geweest is nog niet veel bekend. Vermoe delijk zullen Heineken en Do derer binnenkort de pers te woord staan. Nadat de eerste brief, geadres seerd aan „de familie Heine ken" door een toevallige pas sant werd gevonden op de mat van een Haags politiebureau (drie uur na de ontvoering op woensdag 9 november) was het Heinekens woning „De Ark" in Noordwijk die door de ontvoerders werd gebeld. „De Ark" zou verder door de ont voerders worden gebruikt als de plaats waar zij hun bood schappen heen zonden. De „adelaar", zoals zij zichzelf in code noemden (later: „de uil") benaderde de familie (in de taal van de ontvoerders eerst „de haas" en later „de muis") via bandjes. Kans om iets te rug te zeggen was er niet. Evenmin kon de politie nas peuren van welke plek er werd gebeld. Eigen tijd Het was duidelijk, aldus Siets ma, dat de ontvoerders op hun eigen tijd en hun eigen manier contact wilden opnemen. Do derer en Heineken verbleven onderwijl in twee geïsoleerde cellen, die hoofdinspecteur Van Beek (die bij de inval gis terochtend aanwezig was) als zeer professioneel omschreef. De ingang van de loods waarin Heineken en zijn chauffeur uiteindelijk werden gevonden en bevrijd. Doderer reageerde volgens Van Beek nogal emotioneel toen hij begreep dat hij bevrijd was. Heineken liet wat minder emotie blijken. Beide mannen werden door speciaal daarvoor gevormde teams opgevangen en gerustgesteld. De twee mannen waren ge kleed in pyjama's die zij direct na hun ontvoering hadden moeten aantrekken. Geduren de de hele gevangenschap van drie weken hebben zij zich niet kunnen verschonen. „We hadden kleren voor hen bij ons", aldus Van Beek, „die zij zo goed en zo kwaad als dat ging in die nauwe cellen heb ben aangetrokken". De twee ontvoerden zijn al die tijd geboeid geweest aan ket tingen die in de muur veran kerd zaten. Zij hadden een matras tot hun beschikking en. zoals Van Beek het omschreef, sanitaire voorzieningen die normaal zijn voor een kam- peerbus. Eén keer in de week werd de zaak schoongemaakt. Heineken en Doderer mochten eten wat zij wilden, voorzover de ontvoerders dat redelijk vonden, zo wist Van Beek te vertellen. Op het moment van de inval was er behalve de twee gevan genen niemand in de loods aanwezig. Aanvankelijk dacht een teleurgestelde politie zelfs dat zij er naast zat, tot een muur in de loods de aandacht trok. Daar bleek een geheime deur in te zitten, die leidde tot een gangetje waaraan de twee cellen lagen. Kennelijk heb ben de ontvoerders er van het begin van hun plannen af re kening mee gehouden dat zij twee gevangenen zouden moe ten bergen. Nabijheid Doderer en Heineken hebben pas na een dag of vier, vijf ge merkt dat zij in eikaars nabij heid gevangen werden gehou den. De cellen waren geluid- dicht waardoor zij nauwelijks enig geluid van buiten konden opvangen. Zij werden aanvan kelijk veelvuldig bedreigd, maar later ging dat wat beter. In de loop van hun gevangen schap lieten de ontvoerders zo nu en dan toe dat zij met el kaar konden praten. Zij kon- Eèn van de twee geïsoleerde cellen waarin Heineken en Doderer onder „middeleeuwse omstandigheden" drie weken gevangen zijn gehouden. den elkaar dan meestal niet zien, omdat zij elk geboeid in hun afzondelijke cellen moes ten blijven zitten. Zij konden naar de radio luisteren en zij mochten lezen, maar jammer genoeg, aldus hoofdinspecteur van Beek, kan Doderer zonder bril niet lezen. Niettemin heeft hij zich zonder bril een beetje bezig weten te houden met zo nu en dan een spelletje patien ce. Samen een kaartje leggen was er niet bij. De beide man nen mochten onder geen be ding bij elkaar komen. Koude De geluidsisolatie had overi gens ook voordelen. Het isola tiemateriaal beschermde de mannen enigszins tegen de koude. Verwarming was er niet in de loods. Doderer heeft tegen de politie verklaard dat hij het niet echt koud heeft ge had, maar. Heineken heeft daar wel last van gehad. Bij de politie-inval was een arts aanwezig, die constateerde dat de twee ontvoerden in een redelijke conditie verkeerden en met personenauto's konden worden vervoerd. Na een me disch onderzoek en een bad in Wassenaar konden de heren Heineken en Doderer het ha chelijke avontuur afsluiten met de tocht naar huis. ng tol étjaaijAMSTERDAM Bij de inval door zeventig poli- iêmensen in de loods |..;aar Heineken en Dode- ï9kasfer gevangen werden ge- iouden, bleek er buiten Ie twee ontvoerden nie- land aanwezig te zijn. aar binnen drie uur wa- Henstjren er 24 arrestaties ver- jienstficht in Amsterdam, Zwa nenburg, Heerhugowaard •n_Den Helder. Bijna alle erdachten behoren tot :n familie. Dver het losgeld wil het Hei heken-concern weinig con creets loslaten. „We moeten doorkomen dat een markt waarde voor bepaalde mensen wordt vastgesteld", zo zei hij. Volgens hem is het Heineken- rconcern niet voor dit soort za ken verzekerd. Hij zei niet te weten of Alfred Heineken zelf (dat wel is. slachtoffers hadden vervoerd, werd korte tijd later met draaiénde motor teruggevon den op de Weesperzijde. Men was overgestapt in twee perso nenauto's, waarvan er één was gestolen van een Rijswijker, die op dat moment aan het zwemmen was. In de bus werd een sporttas met twee Uzi-pis toolmitrailleurs gevonden, die gestolen bleken te zijn in Am sterdam en in Soesterberg. ?enir Freddy Heineken en Ab Do derer werden woensdagavond november door vijf gemas kerde en gewapende mannen tntvoerd bij het hoofdkantoor kan het concern aan het ^Tweede Weteringplantsoen in Amsterdam. Het bestelbusje. Waarin de ontvoerders hun Nog op de dag van de ontvoe ring lieten de ontvoerders bij een politiebureau in Den Haag een brief achter, waarin zij on der andere eisten dat er geen nadere mededelingen meer aan de pers gedaan zouden worden. Vanaf die tijd be waarden zowel de politie als het Heineken-concern een diep stilzwijgen rond de zaak en werden ook verhalen in de pers schaars. Politie en Heine ken stelden een beleidsplan op. waarbij als eerste prioriteit werd gesteld de vrijlating van de twee mannen, als tweede het opsporen van de daders en als derde de teruggave van eventueel losgeld. Gisteren op de persconferentie verklaarde hoofdinspecteur Sietsma van de Amsterdamse politie, die de leiding van het onderzoek heeft gehad, dat de contacten met de ontvoerders verlopen zijn via bandopna men, die telefonisch bij de vil la van Freddy Heineken bin nenkwamen. Niemand kreeg de ontvoerders ooit recht streeks te spreken. In postzakken Nadat er op die manier enkele malen contact was geweest met de ontvoerders, en het Heineken-concern via in code gestelde advertenties in kran ten had laten weten het los geld bijeen te hebben en be reid te zijn het te overhandi gen, vertrok er maandag 28 november een busje met aarl het stuur een politieman van uit Wassenaar. In de bus zat het losgeld in postzakken. De ontvoerders hadden laten we ten dat de politieman in de richting van Breda moest rij den en vervolgens naar Utrecht. Daar moest de bus verwisseld worden voor een andere bestelauto, een opval lende Ford Combi, die naar motel Maarsbergen meest rij den. Hoe het contact tussen de chauffeur van de bus en de ontvoerders plaatsvond wil de politie niet prijsgeven. De ontvoerders gaven de wa gen op een viaduct bij Ouden rijn de opdracht te stoppen. De zakken met geld moesten in een gat in het wegdek een van de ter plaatse aangebrach te roosters was daartoe verwij derd worden gegooid, waar door ze op de weg onder het viaduct terecht kwamen. Daar stond een auto van de ontvoer ders, die er met het geld van door ging. De wagen van de politie moest doorrijden naar het motel, waar nader contact opgenomen zou worden. Vanaf dat moment lieten de ontvoer- Loods De politie had intussen, mede gewaarschuwd door een ano nieme tip. het bedrijfsterrein met daarop de loods al enige tijd in de gaten gehouden. Daar waren voortdurend vijf mannen aanwezig, van wie er enkelen zondagavond naar motel Maarsbergen reden, ge volgd door de politie. Toen bleek dat zij daar onder een vlaggem^st een briefje in een plastic beker deponeerden, waarin de met het Heineken- -concern afgesproken codering werd gebruikt, wist de politie volgens Sietsma dat ze „goed zat". Dat vermoeden werd nog eens bevestigd, toen twee an deren werden gevolgd naar een Chinees restaurant, waar ze twee porties eten bestelden en die na een zeer omzichtige route door Amsterdam, mee namen naar de loods, waar op dat moment vijf a zes mensen waren. Na rijp beraad en overleg in de nacht van dinsdag op' woensdag met de familie van Heineken en Doderer werd toen tot de inval in de loods besloten. Te meer, omdat bleek dat de ontvoerders wa ren begonnen met het vernie tigen en verbranden van spo ren. Alles wees er volgens de politie op, dat de groep zich uit de voeten zou maken. Ook werd het steeds onzekerder wat er met de ontvoerden zou gebeuren. Juist omdat Heine ken en Doderer niet waren vrijgelaten terwijl dat nadruk kelijk was overeengekomen, vreesde de politie ook steeds meer voor het leven van de twee mannen. :RIEMELS ^sc<ïc.y Hews*!MViR vfe NöereN uv 8<-iNce CflftM iSiwijoeRew Ten- BeTÖEWT CpEfiEÜEN tN 09BK8EN uk oe dodo \Jcc#.-tMrp>e tLinoe- RAftM KWlR IITTEtJ. IK NEB ERTWXJJJ NOORDWIJK Het radio bericht van de ontknoping van de ontvoering is nog maar nauwelijks een kwar tier weggestorven, of de eer ste bezoekster komt al langs de villa van de familie Hei neken met een grote bos bloemen. Even overweldigd door de grote menigte van te gen de twintig cameramen sen, fotografen en journalis ten, stapt zij schuchter uit haar auto. De toegang tot het terrein wordt haar gewei gerd, maar de bewakers die al weken op het duinterrein in de kou staan te kleumen, nemen de bos toch graag aan. Velen zullen het voorbeeld van de vrouw nog volgen. Onder de felicitaties die bij de villa worden bezorgd zijn er van eerdere slachtoffers van ontvoeringen: de fami lies Caransa en Van der Valk. Een andere felicitatie vliegt boven de hoofden: twee vliegtuigjes bieden ge lukwensen aan namens Hotel aan Zee. Als de avond valt, stopt een hoogbejaarde vrouw met haar Daf voor het toegangs hek. Het blijkt een Katwijkse te zijn die het goede nieuws net op de radio heeft ge- Een Katwijkse vrouw geeft een gelukwens af bij het hek van Heinekens woning De Ark. hoord. „Ik heb een felicitatie- kaart voor meneer Heineken meegenomen. Ik leef heel erg met hem mee Tot nu toe heb ik de familie al twee keer een brief gestuurd", zegt ze terwijl ze de tekst aan om standers laat lezen. De brief bevat veel bemoedigende woorden vanuit een religieu ze achtergrond; de bewakers beloven plechtig de bood schap over te brengen. Een ongeveer zestigjarige Noordwijker staat al bijna twee uur te kleumen aan de poort. „Ik heb al heel wat naar binnen zien gaan. De PTT is al drie keer langs ge weest met stapels telegram men. Ook worden continu bloemen aangevoerd, hele bestelwagens tegelijk". De Noordwijkse bloemen handelaar Van der Lippe. die al dertig jaar ^an de familie Heineken levert, was de eni ge die de afgelopen weken tijdens de ontvoering het ter rein van de woning mocht betreden. De heer Van der Lippe: „De bloemenverkoop gaat uiteraard omhoog. Waarschijnlijk zal dat nog wel de hele week door blij ven gaan, want de meeste mensen willen de familie eerst nog wat de tijd geven om uit te rusten". De grote orders stromen intussen uit het hele land binnen in de bloemenzaak aan de Hoofd straat. Van der Lippe blijft er nuchter onder: „Ik ben wel wat gewend". Tegen etenstijd loopt het be zoekersaantal drastisch terug. Alleen nog automobilisten die „toevallig" langs komen. Als ze langs de toegangshek ken rijden wordt tot het al lerlaatst geprobeerd een glimp van de villa met zijn wapperende vlag op te van gen. Het personeel van alle Hei- nekenbedrijven reageerde uitgelaten op het goede nieuws. Iedereen kreeg kof fie met taart en later op de dag, uiteraard, een pilsje.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 9