Italië wil scherper optreden tegen ontvoeringen YS en Israël akkoord over vrijhandelszone Ongeloof overheerst over coupe Suriname Londense kranten eisen schadevergoeding van grafische bond Verzoenende gebaren Nicaragua maken Washington zenuwachtig PROEVEN IN SPACELAB IN VOLLE GANG Lambsdorff weigert af te treden BUITENLAND Eeidae Somo/nt DONDERDAG 1 DECEMBER 1983 PAGINA 6 Radioactieve algen op Brits strand LONDEN Op de stranden bij de opwer kingsfabriek Sellafield (voorheen Windscale). in het noordwesten van Groot-Brittannië zijn radioactieve algen aangespoeld. Het ministe rie van milieu heeft gisteren de bevolking aangeraden de stranden te vermijden. Het peil van de radioactiviteit van de algen was honderd tot duizend maal hoger dan de hoeveelheid radioactiviteit die zij "van nature bevatten. Toch noemde de woordvoerder het peil laag. Het is de twee maal in twee weken tijd dat de bevolking een dergelijk advies krijgt. Elf dagen geleden werd een deel van het strand gedurende een dag voor het pu bliek gesloten omdat er radioactieve modder, afkomstig uit de afvoerpijpen van de opwer kingsfabriek was aangespoeld. Zweden schendt eigen wapenembargo STOCKHOLM Zweden heeft zijn eigen embargo op de verkoop van wapens aan oorlog voerende landen geschonden en wapens ver kocht aan strijdende partijen in 39 oorlogen. Dit staat in een gisteren uitgekomen rap port van de onderzoeker Henrik West ander. die op verzoek van een Zweedse vredesgroep een onderzoek heeft inge steld naar de Zweedse wapenhandel. Westander komt na een onderzoek van twee jaar tot de conclusie dat de Zweedse regering haar toestemming heeft gege ven voor de verkoop van wapens aan oorlog voerende staten. Sinds 1950 zijn er 107 internationale conflicten geweest. In 63 daarvan gaf de Zweedse regering binnen twee jaar na het uitbreken van de strijd toestemming voor de export van wapens aan één of beide partijen. In 39 van die 63 gevallen bleef de wapenex port doorgaan, aldus het rapport. Als voorbeeld van wapenverkopen van twij felachtige aard noemt Westander de le vering van wapens aan India ten tijde van de oorlog met Bangladesj in 1971, de verkoop van wapens aan Ecuador, toen dat land in 1981 in een grensconflict was gewikkeld met Peru. Volgens Westander neemt de regering het niet zo nauw met de regels omdat er 40.000 mensen wer ken in de wapenindustrie en omdat er op de internationale wapenmarkt winst gevende zaken gedaan kunnen worden. Rechter verbiedt verspreiding afstotende foto's in maandblad PARIJS Een Franse rechter heeft gisteren na een verzoek daartoe van de advocaat van de Nederlandse familie Harteveld bevel gegeven de hele oplage (243.000) van het maandblad Photo uit de handel te nemen op straffe van een dwangsom van tien franc per nummer. Over elk nummer dat niet terugkomt moet boe te betaald worden. Het blad had foto's gepubli ceerd van de twee jaar geleden door een Japan se kannibaal vermoorde Leidse studente Reneé Harteveld. De advocaat van de familie Harte veld wil dat degenen die verantwoordelijk zijn voor de schandelijke publicatie verder worden vervolgd. De foto's zijn hoogstwaarschijnlijk af komstig uit het pathologisch-anatomisch insti tuut in Parijs, waar een „lek" heeft gezeten. Erfgroothertogin in verwachting LUXEMBURG Het groo- thertogelijke hof van Lu xemburg heeft woensdag be kendgemaakt dat erfgroo thertogin Maria-Teresa op het einde van de lente van komend jaar haar tweede kind verwacht. De erfgroothertogin. Cu baanse van afkomst, trouwde op 14 februari 1981 met erf- groothertog Hendrik, zoon en erfgenaam van groother tog Jan. Op 11 november van hetzelfde jaar werd het paar ouder van een zoon, prins Willem. Meesterkok in gevangeniskombuis PARIJS Een van de bekendste koks ir Frankrijk, Charles Barrier uit Tours, is we gens belastingontduiking veroordeeld totj een gevangenisstraf van zes maanden en:. een boete van dertigduizend frank. Tot de fijne kneepjes van Barrier behoorde, het verzamelen van door gasten achtergela-,; ten „douloureuses", om zo een deel van zijn inkomsten niet te hoeven opgeven. Het!' linkse dagblad Libération schreef gisteren! dat het hoopte dat de gevangenis, die Bar rier zou mogen ontvangen, diens culinaire1 vermogen naar waarde zou weten te schat-; ten. Het menu daar zou er aanzienlijk door verbeteren. Barrier is van plan van de ver-{ oordeling in hoger beroep te gaan. (Van onze correspondent Cees Manders) ROME In Italië waren gistermiddag tien perso nen in handen van ont voerders. De jongste is een jongen van tien jaar, die enige tijd terug samen met zijn moeder in Calabrië werd gekidnapt. Zijn moe der is vrijgelaten, opdat ze zich persoonlijk met het verzamelen van de losprijs kon bezighouden. De ove rige gijzelaars zijn vijf mannen en vier vrouwen. Een van de vrouwen is Rome's bekendste juwe lierster Anna Bulgari, an deren zijn de dochter van een pianofabrikant in Bo logna en de dochter van een „olijvenkoning" in Zuid-Apulië. Dit jaar zijn al 39 personen ge kidnapt, 18 van hen kwamen vrij dankzij ingrijpen van de politie, zonder dat er een lo sprijs is betaald. Sinds 1972 zijn in totaal 517 personen ont voerd. In 366 van deze geval len kon de politie bijtijds tus senbeide komen. In dezelfde periode zijn 1997 ontvoerders geïdentificeerd, van wie er 1060 zijn gearresteerd. Deze ontvoeringsstatistiek heeft de Italiaanse minister van binnenlandse zaken gis termiddag in de ministerraad onthuld. De Italiaanse rege ring zint op het ogenblik op middelen tegen de ontvoerin gen die de laatste maanden in Italië in 'alarmerende' mate in aantal zijn toegenomen. Beslo ten is de verschillende politie korpsen voortaan beter te coördineren bij hun acties te gen ontvoeringen. De anti-kid- napbrigades zullen de beschik king krijgen over de modern ste middelen om beter opge wassen te zijn tegen het raffi nement en de deskundigheid van de bendes. Ook is er spra ke van om kidnappers zwaar der te straffen, en om gerech telijk beslag te leggen op het vermogen van de door een ontvoering getroffen familie, zodat geen losprijs meer kan worden uitbetaald. Maar deze „uitzonderlijke" maatregelen zullen eerst door de rechterlij ke macht op hun wetmatig heid moeten worden onder zocht. Inmiddels zijn maatregelen ge nomen om het de kidnapben- des moeilijker te maken de geïnde losprijzen in omloop te brengen. Drie van de vier Ita liaanse casino's, die doorgin gen voor maffiabanken, waar het zwarte en vuile geld kon worden wit- of schoonge maakt, zijn doorgelicht en ko men onder strengere controle van de justitie. Gebleken is dat in de casino's van Saint Vin cent in Aosta, van San Remo en van Campione miljarden li res (miljoenen guldens) af komstig van kidnappingen, over de groene tafel zijn ge gaan en in de normale gel- domloop zijn verdwenen. De politie heeft tientallen arresta ties verricht, onder wie twee complete colleges van burge meester en wethouders (van San Remo en van Campione). Zij worden ervan verdacht zich door de maffia te hebben laten omkopen om de handel in miljoenen afkomstig van ontvoeringen in hun casino's te tolereren. BONN De Duitse minister van Economische Zaken, Graaf Otto Lambsdorff, heeft gisteren tijdens kabinetsberaad ten stelligste ontkend ooit geld te hebben gevraagd of gekre gen van het Flick-concern. De minister, die is aangeklaagd wegens omkoping, zei dat hij eerst de acte van beschuldi ging wil bestuderen voordat hij beslist of hij aftreedt. Bondskanselier Kohl ziet geen aanleiding zijn regering te hervormen. Volgens de officier van justitie in Bonn is Lambsdorff omge kocht door het Flick-concern. Lambsdorff zou 135.000 mark van Flick gekregen hebben voor zijn medewerking aan het verlenen van gigantische belastingvrijstelling van ruim 400 miljoen aan het concern. Het geld van Flick kwam uit een speciale „zwarte kas". Met gelden uit de zwarte kas strooide Flick jarenlang rijke lijk in het politieke wereldje in Bonn. Niet alleen de justitiè, maar ook een parlementaire onder zoekscommissie houdt zich be zig met de Flick-affaire. De commissie zal de komende maanden zestien getuigen gaan horen. Ook oud-kanselier Helmut Schmidt is opgeroe pen, omdat in de tijd dat hij de scepter zwaaide de belasting vrijstelling een feit werd. Wiesenthal in rechtszaal aangevallen door neo-nazi De Oostenrijkse nazi-jager, Simon Wiesenthal, nam gisteren deze bokshouding aan, toen hij in een rechtszaal in Wenen werd aangevallen door een Westduitser, die ervan wordt ver dacht vorig jaar juni een bom bij Wiesenthals' huis te hebben geplaatst. De verdachte, Ekkehard Weil die tezamen met acht Oostenrijkers terecht staat op verdenking van verboden na zistische activiteiten, probeerde Wiesenthal te trappen toen deze op weg was naar de getuigenbank. Door ingrijpen van parketwachters werd erger voorkomen. WASHINGTON De Vere nigde Staten en Israël gaan in de toekomst behalve op poli tiek en militair terrein ook op economisch gebied nauwer sa menwerken. Tijdens hun der de ontmoeting sinds maandag zijn president Reagan en pre mier Shamir overeengekomen een vrijhandelsakkoord te sluiten, dat in 1989 geheel in werking moet treden. De overeenkomst moet de vorm krijgen van het associa tieve vrijhandelsakkoord van Israël met de Europese ge meenschap. De besprekingen over het vrijhandelsakkoord moeten volgens een Ameri kaanse woordvoerder binnen enkele maanden worden vol tooid. De Arabische landen zullen alle middelen aanwenden om de VS ervan te weerhouden een nieuw beleid van militaire samenwerking met Israël tot uitvoering te brengen. De VN- waarnemer van de Arabische Liga, Maksoed, zei gisteren in Washington dat de Arabische landen binnenkort zullen bij eenkomen om zich te bezinnen over de Amerikaans-Israëli sche samenwerking. Maksoed sloot niet uit dat er diplomatie ke of economische sancties ge nomen zullen worden. De Libanese president Gemay- el is gisteravond in Washing ton aangekomen voor bespre kingen met de regering- Reagan. Gemayel zei dat de Amerikaanse-Libanese samen werking de hoeksteen vormt van zijn beleid en herhaalde dat alle buitenlandse troepen Libanon moeten verlaten. DEN HAAG De Raad voor de bevrijding van Suriname van ex-presi dent Chin a Sen heeft een verklaring uitgegeven waarin „met klem iedere beschuldiging van de mi litaire machthebbers in Twee verdachten van de vermeende coupe tegen het bewind-Bouterse hebben voor de televisie en tegenover de pers een „bekentenis" afgelegd. Het tweetal, Karei Lindveld (boven) en Oemperkash Gobardhan, mocht vooraf de handboeien afdoen. De beelden werden in Suriname meerdere malen uitgezonden. Veel Surinamers twijfelen er niet aan dat de verklaringen onder druk werden afgelegd. Verslaggevers mochten het tweetal geen vragen stellen. Suriname dat de raad de hand zou hebben gehad in een couppoging tegen het bewind van legerleider Bouterse, van de hand wordt gewezen. De raad herinnert n.a.v. de re cente arrestaties aan de be schuldigingen van de macht hebbers in december vorig jaar „toen ook al democratisch ge zinde personen werden beticht van het scheppen van chaos en het voorbereiden van een staatsgreep. De zgn bekente nissen van André Kamper veen en Jozef Slag veer liggen nog vers in het geheugen. Het is toen overduidelijk gebleken dat martelingen zelfs de sterk ste ertoe kunnen brengen dat gene te verklaren wat hem wordt voorgehouden", aldus de raad. „Het valt op dat Bou terse telkens wanneer hij in jjfet nauw is, het excuus ver zint van een staatsgreep om zijn tegenstanders op te rui men". Arrestaties Het aantal arrestaties naai aanleiding van de vermeende couppoging die de Surinaamse autoriteiten dinsdag onthul den, zou inmiddels tot 25 zijn opgelopen. In Paramaribo is gisteren ove rigens met enig ongeloof gere^ ageerd op de massaal bekeker) tv-uitzending waarin twee verdachten van de couppoging verklaringen aflegden aan d? pers. Veel Surinamers menen dat de verdachten Oemper kash Gobardhan en Kare Lindveld onvrij waren in he afleggen van hun verklarin gen. Intussen heeft het Surinaams< bewind protestnota's gestuur: aan Nederland en Frankrijk^ omdat volgens het bewind ac tiviteiten die uiteindelijl moesten leiden tot een huur lingeninvasie, vanaf Neder lands grondgebied en vanuil Frans Guyana werden uitge voerd. HOUSTON De zes astro nauten in de maandag gelan ceerde Amerikaans-Europese combinatie Columbia-Space- lab zijn in hoog tempo bezig de lange reeks proefnemin gen af te werken die voltooid moeten zijn wanneer zij op 7 december naar de aarde te rugkeren. Terwijl een aantal experi menten geheel automatisch door computers werd gedaan, hielden de twee wetenschap pers Byron Lichtenberg en Ulf Merbold zich bezig met proeven die meer inzicht moeten verschaffen in het probleem van de „ruimte ziekte". Het tweetal fungeert in dit verband als proefko nijn. Duizeligheid is namelijk een van de eerste symptomen van de ruimteziekte, die bij nagenoeg alle Amerikaanse astronauten is geconstateerd. Het enige probleem dat zich tot dusver heeft voorgedaan is van technische aard, waar door een Japans en drie Amerikaanse experimenten dreigden te mislukken. De ingenieurs in het ruimte vaartcentrum in Houston hebben het probleem al ge deeltelijk opgelost. Men ver wacht binnen korte tijd de storing geheel te kunnen op heffen. LONDEN Twaalf grote Britse kranten eisen drie miljoen pond schadeloos stelling van de Nationale Grafische Vakvereniging omdat zij afgelopen week einde niet konden ver schijnen wegens een „spontane" actie van vak bondsleden. Zeven dag bladen hebben het ge recht verzocht het nodige te doen om herhaling van dergelijke acties te voor komen. De weekeindstaking bij de kranten in Londen was een uitvloeisel van de massale ac tie, die in Warrington bij Man chester nog steeds aan de gang is tegen een kleine drukkerij. Daar zijn zes leden van de bond ontslagen en is personeel aangeworven dat geen lid is van de Grafische Vakvereni ging. Omdat bij de belegering van die drukkerij telkens dui zenden vreemde stakersposten worden uitgezet en de stakers ook nog op andere manieren de nieuwe vakbondswetten met voeten treden, heeft het gerecht gisteren beslag laten leggen op alle activa van de Grafische. Deze bond is een van de rijk ste van Groot-Brittannië. Het vermogen wordt op meer dan '11 miljoen pond geschat. Sinds afgelopen week heeft de bond overigens een belangrijk deel van zijn baten in veiligheid gebracht. Zij bevinden zich nu bij buitenlandse banken, waar het Britse gerecht niet aan kan. De boetes en gerechtelijke kos ten die de bond tot nu toe moet betalen, bedragen al cir ca 275.000 pond. Als niet spoe dig een einde komt aan de herrie in Noord-Engeland, lo pen de vakbondsleiders het gevaar in de gevangenis te recht te komen. Zeker 22 politie-agenten en twaalf drukkers raakten gewond tij. dens ongeregeldheden bij de drukerij Messenger in Warrington waar ongeveer 4.500 leden van de grafische bond probeerden t verhinderen dat kranteauto's zouden uitrijden. De postend drukkers waren afkomstig uit bedrijven uit de wijde omgeving Volgens de wet is het verboden bij andere bedrijven te posten WASHINGTON Uit al les blijkt dat president Reagan de mogelijkheid wenst open te houden om eventueel samen met het leger van Honduras Nicaragua militair binnen te vallen. De dreiging van een invasie blijft levens groot, ondanks de verzoe nende gebaren die de Sandinistische regering de afgelopen week week heeft gemaakt naar Was hington. Nog gisteren ver klaarde de Nicaraguaanse minister van buitenlandse zaken, D'Escoto, dat er een plan is om voor 1985 verkiezingen te houden die weg moeten effenen voor de invoering van een politiek pluralisme. 'De Sandinisten zijn een opval lend diplomatiek offensief be gonnen, bedoeld om president Reagan argumenten voor een Amerikaanse bezetting van Nicaragua te ontnemen en om de afgenomen sympathie in de VS en West-Europa voor hun revolutie terug te winnen. Dit laatste is voor de Sandinis tische junta een urgente nood zaak. Anderhalf jaar geleden heeft het bewind, aangevallen door rechtse rebellen vanuit Honduras en aangespoord door Cubaanse adviseurs in eigen gelederen, zijn toevlucht geno men tot een noodzakelijk een partijstelsel. De Sandinistische junta blijkt nu in te zien de Ameri kaanse invasie op Grenada zal daartoe zeker hebben bijgedra gen dat zij de Reagan-rege- ring met een verkrampt bin nenlands beleid juist in de kaart speelde. Het Sandinisme verloor immers zienderogen krediet bij sympathisanten in de westerse wereld. En naar mate Managua economisch en militair afhankelijker werd van Moskou en Havanna, kreeg het Witte Huis meer po litieke ruimte voor een moge lijke militaire agressie. Zenuwachtig De Sandinistische junta heeft nu een eigen vredesplan voor Midden-Amerika ontvouwd, waarin ze zich verplicht tot stopzetting van hulp aan de Salvadoraanse verzetsbewe ging en akkoord gaat met het vertek van alle Cubaanse mili tairen uit Nicaragua. Als voor waarde stelt Managua dat de regering-Reagan haar hulp aan' de rechtse rebellen in Honduras stopzet en haar mili tairen uit Midden-Amerika te rugtrekt. Om het initiatief kracht bij te zetten hebben de Sandinisten al zo'n duizend Cubaanse burgers (van de to taal naar schatting zes tot achtduizend Cubaanse onder wijzers, ambtenaren, technici en militairen) teruggestuurd naar Havanna. Verder heeft de Sandinistische junta de Salvadoraanse rebel lenleiders, die in Nicaragua verbleven, gevraagd het land te verlaten. Daarnaast is de perscensuur, hoewel bepaald niet opgeheven, belangrijk verlicht. Ook is de dialoog hervat met de katholieke kerkprovincie van aartsbis schop van Managua, Obando Y Bravo. Al die gebaren, waarvan de werkelijke betekenis nog moeilijk valt vast te stellen, hebben in elk geval reeds het succes geboekt.dat de Reagan- -regering er behoorlijk zenuw achtig van wordt. Een klein maar veelzeggend symptoom daarvan is de wei gering door Washington van een visum aan de Nicara guaanse minister van binnen landse zaken, Borge, die voor een aantal spreekbeurten be gin december de VS had wil len bezoeken. Die weigering heeft tot grote kritiek geleid in de VS. De Washington Post zei onlangs in een commentaar „Hoe kunnen wij de" vrijhei van meningsuiting in Nicara> gua laken als wij hier het spre ken beletten van een politicu-- met wie wij van mening vei schillen en met wiens land w nen, inclusief Reagans politie; ke gezanten als Stone en d Kissinger-commissie altij vrijelijk binnen kunnen ke men en mogen spreken m< wie ze willen?". De beleidsmakers op het Stal Department hebben de Nicara; guaanse vredesvoorstellen a onvoldoende en als „cosmeti" ca" van de hand gewezen. Op merkelijk hierbij is dat de vre desvoorstellen sterk overeen stemmen met die van de doo de VS gesteunde Contadora" groep. Deze groep bestaat Venezuela, Mexico, Panam en Columbia en wil langs plomatieke weg een oploss vinden voor de crisis in N den-Amerika.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 6