Geluidsschermen bij rijksweg A.4 krijgen eindelijk gestalte Fraai wandkleed voor jarige school •e Kuip en de Rank blokken aan het gemeentelijke been Milieubeheer maakt alternatief plan voor omleiding Valkenburg Oegstgeest blijft aangesloten bij SMD Bollenstreek 't Steuntje trekt vergeefs aan de bel Opnieuw kritiek op begroting Lindehoeve Kleiden ficidaeOotvm/nl DONDERDAG 1 DECEMBER 1983 PAGINA 5 Talrijk publiek bij Cum nu met sangh jXsSENHEIM Voor de uitvoering van het „Weihnachts-ora- ijrium" van Joh. Seb. Bpch, gisteravond door de Chr. Oratori- tfnvereniging ,,Com nu met sangh" o.l.v. Ger Hovius, welk koor vbor het eerst een uitvoering gaf in de St. Pancratius-kerk, be- i(ond~grote belangstelling vanuit Sassenheim en de hele omge ving. Medewerking werd verleend door Marjan Smit, sopraan; grid v.d. Ven, alt; Frank Fritschy, tenor en Henk van Heyns- irgen, bas, die dit met veel zorg vervulden, waarbij de tenor :fuiPSprong. Öe muzikale begeleiding was weer in vertrouwde handen van i£t Gewestelijk Orkest Zuid-Holland, waarbij extra genoemd noeten worden de sinfonia's, die fraai werden gespeeld. Richard leidema zorgde weer voor knap orgelspel. Er was een goed sa- nenspel tussen het koor, dat fraai de koren en koralen zong en fe solisten in combinatie met het orkest. Het talrijk publiek ge- &>ot dan ook buitengewoon van de uitvoering, i Commissie tegen gemeentelijke bijdrage voor beiaard SASSENHEIM De raadscommissie financiën stond gisteravond sceptisch tegenover het voor stel van B en W 15.000 gulden beschikbaar te stellen voor de aanschaf van een beiaard door de Nederlands hervormde gemeente in Sassen heim. Hoewel wethouder Westerbeek zich een vurig pleitbezorger voor de beiaard toonde, lukte het hem niet de raadscommissieleden te overtui gen. Zij zal het college dan ook adviseren het krediet niet beschikbaar te stellen. De heer Van der Plas merkte op dat het in deze tijd van bezuinigingen op sociaal en cultureel terrein, niet verantwoord was om een uitgaaf te doen van 15.000,- uit de Reserve Kunstwer ken. De andere twee leden van de raadscom missie, te weten de heer Cigaar (VVD) en me vrouw Roos (PS) sloten zich bij hem aan. Bewoners niet eens met olievaten inJeruzalem" WASSENAAR De meerderheid van de be woners en winkeliers van de Wassenaarse wijk „Jeruzalem" en omgeving is tegen de olievaten, die de verkeerssituatie daar veiliger zouden moeten maken. Dit blijkt uit een enquête die onlangs door de gemeente is gehouden is. Naar alle waarschijnlijk komt de gemeente nu met een nieuw plan dat voorziet in vijf verkeers drempels in deze wijk. Jeruzalem wordt al lan ge tijd „geteisterd" door vrachtverkeer dat de aanvoer van de winkeliers verzorgt. De wijk- vereniging wil naast verkeersdrempels ook een maximum snelheid van 30 km/u en een door getrokken stoep langs de Johan de Wittstraat. .EIDERDORP „Ik ge- oof het pas als ik het met nijn eigen ogen zie" was ien veelgehoorde kreet op Ie lange weg die uiteinde- ijk toch heeft geleid tot Ie bouw van geluids- chermen langs de rijks- veg A4. Gisteren was het lan zover dat de eerste tietalen profielen de rond in werden geslagen uiteindelijk moeten litgroeien tot geluidswal- Ti met een lengte van 10 meter. Wethouder H. Meerburg sloeg gis- ;ren een symbolisch eer- profiel aan de kant an de B.G. Cortslaan. geluidsschermen zullen [anaf het viaduct aan de Eri- ilaan/Mauritssingel tot de ug over de Oude Rijn aan iide kanten van de rijksweg lomen te lopen. Daarmee 'orden de Leiderdorpse Oran- 'ijk en het Centrum waar- ijnlijk verlost van het ver- eerslawaai. Ongeveer 2800 ierkante meter grijs polyes- terscherm zal naar wordt ver wacht eind februari overeind staan, compleet met nood- vluchtdeuren. De totale kosten liggen rond de 1.660.000 gul den. Het rijk betaalt de scher men en blijft vermoedelijk ook de eigenaar. De werkzaamhe den worden uitgevoerd door rijkswaterstaat in samenwer king met de gemeente. Het actiecomité geluidsscher men rijkweg A4 uit de Oranje- wijk heeft vanaf 1976 gewerkt aan de komst van de scher men. Politiek Leiderdorp streefde er sinds 1978 naar. Geluidsmetingen wezen uit dat de overlast voor de dichtbij gelegen woningen extreem was. Lang overleg was er no dig na de definitieve beslissing voordat het eerste profiel dan gisteren de grond in kon. Wethouder Meerburg weet dat gisteren in een aansluitende bijeenkomst aan de moeilijke positie van een gemeente om met geld van het rijk te moe ten werken onder verantwoor delijkheid van rijkswaterstaat. „We hebben vaak onze twijfels gehad over de goede afloop omdat er zoveel obstakels te overwinnen waren", aldus Hier komen de geluidsschermen. Meerburg. „Het is nu nog even afwachten of de schermen echt zullen functioneren, maar ik heb daar alle vertrouwen in", aldus de wethouder. Ook bij het actiecomité be stond daarover veel optimis me. „Het scheelt in ieder ge val, wij denken dat het veel lawaai zal wegnemen", aldus mevrouw R. Nijs-Ktihler, voorzitter van het comité. Zelfs voor het actiecomité, dat zichzelf liever als „activerend" comité ziet. kwam het daad werkelijke begin van de op bouw van de schermen uitein delijk toch nog als een verras sing. Toevallig wordt er gelijk tijdig met de bouw van de schermen flink gesnoeid langs de rijksweg. Voorlopig zullen de schermen dus niet door groen aan het oog worden ont trokken, maar daar zat giste ren niemand mee. OEGSTGEEST De Willibrordusschool heeft gisteren het 90-jarig be staan gevierd. De feest dag ging van start met de overhandiging van een fraai wandkleed door mevrouw Van Dijk aan het schoolhoofd, de heer P. Akerboom. Het kleed, dat de school voorstelt, is vervaardigd door bewoners van de bejaardencentra „Van Wijckerslooth" en „Rus- tenborch", die aan de r.k. school grenzen. Op 30 november 1883 werd het gebouw door pastoor Roozen, ingewijd en in ge bruik genomen. De bouw, die uitgevoerd werd door de Oegstgeestse firma's J. Kor- tekaas en A.F. de Rooy, kost te 26.000 gulden. In 1929 en onlangs in 1981 vonden ver bouwingen plaats. Het leer lingenaantal van de school was in de jaren dertig en veertig aan de hoge kant. In 1945 telde de school ruim 330 leerlingen. In die tijd ont stond er een splitsing. Er kwam een meisjesschool, de Mariaschool, bij. De huidige Willibrordschool herbergt, na de laatste ver bouwing en uitbreiding in de westvleugel een kleuter school genaamd „De Wig wam". Deze was er al eerder maar y/erd als het ware „doorgetrokken". Men is dus klaar voor het basisonder wijs. Met name de kleuter school is zeer in trek, men heeft daar een tweede leer kracht bijgekregen. Bekend van de Willibrord school werden de onderwijs krachten wijlen Wim Quint en Lenie Versteegen die in de naoorlogse jaren bij de Kath. Radio Omroep het pro gramma „De Wigwam" pre senteerden. Lagere schoolleerlingen en kleuters genoten gisteroch tend van een gevarieerd filmprogramma en tussen de middag werd er op school ge geten. Alle leerlingen kregen een tas met vignet van de W ill ibrordschool. Gisteravond kwamen veel ouders naar de school om ge tuige te zijn van de trekking van een grote loterij die be langeloos werd verricht door notaris Kroeks en de voorzit ter van de oudercommissie, de heer Brouwer. De hoofd prijs viel op lotnummer 2780. De opbrengst van de loterij is bestemd voor de aanschaf van geluidsapparatuur. Van de overige Oegstgeestse scho len werden gelukwensen ontvangen. De zusters van „Huize Duinzicht" schonken een fors geldbedrag. Voor het overige is, na de uitbundige viering van de heropening van een gereno veerde Willibrordschool (vo rig jaar), de 90e verjaardag sober gehouden. OEGSTGEEST De leden van de raadscommissie onderwijs en welzijn spraken zich gisteravond uit voor blijvende aansluiting bij de Stichting Maatschappelijk Dienstverlening Bollen- streek(SMDB). Mevrouw Hajonides (VVD) behield haar stem voor. Ze wilde de zaak eerst nog in haar fractie bespreken. Mevrouw De Vroomen (CDA) had er geen moeite mee zich over de SMDB uit te spreken. In een onlangs uitgebrachte nota vraagt de stichting om een full-time leidinggevend maatschap pelijk werker (LMW). Van Eisen (PPR) wilde het liefst zoveel mogelijk werkers „in het veld houden" en een part-time leiding gevend maatschappelijk werker. Een der op de tribune aanwezi ge leden van de SMDB gaf een overzicht van wat er het bijna afgelopen jaar niet had plaats kunnen vinden vanwege het ont breken van een full-time coördinator. De raadscommissie sprak zich toen niet alleen uit voor aangeslo ten blijven, maar ook voor het 100% blijven subsidiëren van het basispakket dat men „afneemt". Algemeen werd betreurd dat de gemeente Warmond wil afhaken met ingang van 1 januari 1985. Er zullen pogingen in het werk worden gesteld om Warmond „in het kamp" te houden. ORDWIJK In de idscommissie voor wel- jnszaken nam men gis- 'ravond reeds een voor- roef op de discussie over accommodatienota, die Dlgens wethouder Bedijn januari aan de orde omt. Deze nota zal licht oeten verschaffen over beschikbare ruimte aissi >or het sociaal-culturele erk in de gemeente. Wethouder Bedijn deed steravond in de commis- jdcn e enkele mededelingen VP[ 'er het verloop van de i iderhandelingen met be de t ekking tot De Kuip en euw e Rank. nkor e zaak van het dorpshuis te te n de Zeestraat is een fi- naho incieel-technische, aldus ïdijn. De raadscommissie i S5°r financiën heeft zich eds in deze zaak verdiept r in daarbij is deze commissie geno koord gegaan met een 5 ee fikgarantie en een lening uidei!01" nieuwe investeringen, in belangrijk element in de troffen regeling om De :e beiiip uit de puree te halen is theeL pog. de verpachting van de bar in het dorpshuis. Uiteraard stelt de gemeente pittige condi ties, teneinde te voorkomen, dat het financiële beleid aan gaande De Kuip de mist in- faat. Huurprijzen van de lo- aliteiten, tarieven van de bar, en openingstijden zullen de goedkeuring behoeven van burgemeester en wet houders. Het fiat van het col lege is eveneens vereist voor investeringen boven de tien mille en voor uitbreiding van het personeelsbestand. Jaarlijks verwacht het ge meentebestuur een accoun tantsrapport en van alle ver gaderingen van het dage lijks- en van het algemeen bestuur gaan de notulen naar het college van burgemeester en wethouders. In het be stuur zal een vertegenwoor diger van de gebruikers zit ting hebben en bij de toewij zing van lokaliteiten krijgen de gesubsidieerde instellin gen en organisaties voorrang. De Rank Moeilijker ligt de kwestie met De Rank. Dit gebouw behoort toe aan de kerkvoog dij van de plaatselijke her vormde gemeente. Voor een deel vinden in het gebouw aan de Golflaan activiteiten plaats, die verband houden met het kerkewerk. Ook worden in De Rank zondags kerkdiensten gehouden. Be halve voor de kerkelijke ge meente, vervult De Rank een belangrijke functie voor jongerenactiviteiten en het niet-kerkelijke sociaal-cultu rele werk. De kerkvoogdij legt ieder jaar een aanzien lijk bedrag op de exploitatie toe. Zij denkt er over om het gebouw af te stoten, aange zien het een te zware last wordt voor het kerkelijk budget. Vorig jaar verstrekte het gemeentebestuur een ex tra-subsidie van 37.000,- met het doel een rustperiode te scheppen waarin men zou bezien of er mogelijkheden te vinden waren om tot over eenstemming te geraken. De kerkvoogdij heeft kennelijk gehoopt nog eens een subsi die van 37.000,- te krijgen, maar daarover piekeren bur gemeester en wethouders niet. Bij de behandeling van de accommodatienota zal men nader op een en ander ingaan. NOORDWIJK De stichting 't Steuntje trok gisteravond vergeefs bij de gemeente aan de bel. In de vergadering van de raadscommissie voor wel zijnszaken maakt een verte genwoordiger van de stichting gebruik van het spreekrecht om een extra-bijdrage van on geveer 2.000,te bepleiten ter bestrijding van de appa raatskosten van de stichting. Als motief voerde woordvoer der Gerard Franse aan, dat 't Steuntje zich niet alleen bezig houdt met het werkprojekt „schillen en oud papier", maar dat zij ook zitting heeft in ver schillende werkgroepen, het geen de nodige papieren rompslomp en reiskosten met zich meebrengt, 't Steuntje vindt het irreëel om voor dit werk gebruik te maken van de gemeentelijke garantstelling van 5.000,om te kunnen starten met het schillen- en papierproject. Hoe kan een projekt slagen als je vooraf al gaat knibbelen aan de toege zegde subsidie. Wethouder Bedijn maakte de heer Franse duidelijk dat er nu eerst maar eens begonnen moet worden met het starten van het veelbesproken project van 't Steuntje. Mocht er later sprake zijn van een achter stand, dan zou de gemeente raad tegenover een goed lo pend projekt zeker een wel willend standpunt innemen, aldus de wethouder. Vrijwel de hele raadscommis sie was het roerend met hem eens en schaarde zich achter het voorstel om het verzoek van 't Steuntje voor een extra- subsidie van 1.950,af te wijzen. In een eerder stadium hadden burgemeester en wet houders reeds een besluit tot afwijzing genomen, 't Steuntje ging daarop in beroep bij de Raad van State en verzocht om schorsing van het besluit. De voorzitter van de afdeling rechtspraak besliste toen, dat de gemeenteraad de geëigende instantie was om het verzoek van de stichting 't Steuntje te behandelen. (LKENBURG De aanleg ft een beperkte omleidings- P g rond Valkenburg is vol- »s de Werkgroep Milieube- Leiden een betere oplos- J voor de verkeersproble- V vr3tiek in dit gebied dan de lieg van de S4. Dat stelt Mi- tV übeheer in een reactie op de nmei céstudie Katwijk-Valken- finat 8*k.eiden, die het provinci- bestuur voor de aanleg van nen' le we^ hee^ gePresenteerd. die studie ziin drie moge- theden voor het wegbeloop >robt jenomen. Na een voorlich- jnau gSavon(j hierover wordt op ioor december in het Valken- zov^ tgse Dorpshuis een hoorzit- 'ls g naar aanleiding van even- erscpi [e bezwaren gehouden. en jgin oktober presenteerde de ®n. j vincie de studie met de gezien mogelijke oplossing voor /attin ;0Qp van 54 gepresen- i V°. 'i alle drie de varian- iïa u de weg ter hoo6te 'rawijk en loopt NT.I i: - aan de kruising van de Voor- schoterweg met de Zonne veldslaan. De eerste variant loopt dan vanaf de Voorscho- terweg langs de zandwinplas- sen naar de kruising van de Rijndijk met de rijksweg 44 bij de Haagse Schouw (kosten naar schatting 13,5 miljoen gulden). De tweede mogelijk heid is de weg vanaf genoemd punt aan te laten sluiten over de Oude Rijn heen op de Ples- manlaan in Leiden (26 miljoen gulden) en de derde oplossing is de weg via de Voorschoter- weg te laten volgen tot vlakbij Haagse Schouw en daar een nieuwe aansluiting met de Rijndijk onder de rijksweg door te maken (16,5 miljoen gulden). De Werkgroep heeft met name bezwaar tegen de ma nier waarop de provincie tot de conclusie komt dat de aan leg van de S4 de enige oplos sing is voor de verkeersover last op de route Katwijk-Val kenburg-Leiden. Het eerste punt van bezwaar betreft de prognoses van de verkeers drukte in de toekomst. Voor een deel zijn die gebaseerd op schattingen van de huidige drukte. Volgens Milieubeheer zijn die schattingen beduidend hoger dan de prognoses die ge maakt zijn op basis van ver keerstellingen. Bovendien wordt daaraan toegevoegd dat de verkeersdrukte op de Ne derlandse wegen de laatste ja ren is afgenomen volgens Rijkswaterstaat. Een ander aspect is volgens Milieubeheer dat de aanleg van de S4 aangedragen wordt als enige oplossing om het woon- en leefmilieu van de omwonenden van de huidige weg te verbetern. Volgens de werkgroep is dat ook mogelijk door de aanleg van de voorge stelde beperkte omleidingsweg rond Valkenburg die even voorbij Valkenburg aansluit op le Voorsrhoterweg Daarbij zou de fietsverbinding Oegst- geest-Katwijk moeten worden verbeterd, moet het aantal uit ritten op de bestaande wegen worden verminderd ten be hoeve van de verkeersveilig heid en zou het experimen teerproject met het openbaar vervoer om het autoverkeer tussen Leiden en Katwijk te beperken,verder moeten wor den gestimuleerd. Volgens Mi lieubeheer wordt dat laatste ondersteund door het feit dat de afgelopen drie jaar het aan tal reizigers op dit traject met 18 procent is gestegen. Tot slot bestreurt de Werk groep Milieubeheer het dat in de tracéstudie geen aandacht is geschonken aan de verkeers afwikkeling en de verkeers veiligheid. Wat dat eerste be treft, als de S4 vanuit Val- kenbburg ter hoogte van de Zonneveldslaan zou worden aangesloten over de Oude Rijn heen op de Plesmanlaan, ver oorzaakt dat verkeersproble men bij Leiden. Al het ver keer moet dan via het Sta tionsplein in die gemeente worden geleid, wat vooral de vele duizenden voetgangers en fietsers in deze buurt zou hin deren. Wat betreft de ver keersveiligheid stelt Milieube heer dat vermiondering van de verkeersdrukte op een weg (de oude route) niet altijd tot meer veiligheid leidt. Gewe zen wordt op het feit dat er bij minder drukte vermoedelijk harder wordt gereden en dat er bovendien ongelukken op twee wegen (de oude en de nieiVwe) kunnen ceheuren FELLE DISCUSSIES IN COMMISSIE VOORSCHOTEN VOORSCHOTEN Jon gerencentrum De Linde hoeve blijft punt van re gelmatig terugkerende discussie binnen de raads- commisies van Voorscho ten. In de commissie wel zijn, die over de gemeen tebegroting voor volgend jaar vergaderde, werd op nieuw kritiek geuit op de enorme hap geld, die dit jongerencentrum uit de Voorschotense financiële ruif neemt. De taak van de gemeente be treffende het jongerenwerk leverde gisteravond daarom enige felle discussies op. Stichting „De Lindehoeve" kost de gemeenschap mo menteel 245.000,- per jaar. Tien jaar geleden was dat nog maar 15.000,- en vol gens Drs. Bremmer (CDA) moet het mogelijk zijn dat dit jongerencentrum bezuinigt in de uitgaven. Daarnaast vindt hij dat het centrum ge wezen moet worden op haar oorspronkelijke doelstelling, het organiseren van groot schalige activiteiten voor de gehele jeugd en niet van acti- Het CDA vindt het een on verteerbare zaak dat de openbare bibliotheek ge dwongen wordt 100.000,- te bezuinigen en daarin ook slaagt, en dat de Lindehoeve geen kans ziet om vierenhalf procent te bezuinigen. Mr. Both (PvdA/PPR) kwam met het voorstel steun te verlenen aan de buurthuizen met behulp, van beroeps krachten van De Lindehoe ve. Mevrouw Ten Hopf (VVD) ziet er het meest in de jeugd te laten samenkomen in De Lindehoeve, en de buurthuizen meer taken te geven in het werk voor de ouderen. Wethouder Marselis wees op de veranderde interessse bij de jeugd van vandaag verge leken bij enige jaren geleden. Niet ontkend kan worden dat zowel buurthuizen als „De Lindehoeve" zich niet geheel aanpassen bij de nieu we wensen van de jeugd. Het kan zijn dat de taken van de buurthuizen te hoog of te tijdrovend zijn om alleen door vrijwilligers te laten verrichten, aldus Marselis. Het aanstellen van meer be roepskrachten is thans finan cieel echter niet haalbaar. De besturen van buurt- en jongerenhuizen worden bin nenkort uitgenodigd voor een gesprek met de commis sie welzijn, over de vraag hoe het nu verder moet. IJsclub De moeilijkheden rondom de schaatssport door het aftre den van het gehele bestuur van de IJsclub Voorschoten, brengt het schaatsen op de natuurbaan niet in gevaar. De ijsbaan wordt door de ge meente half december onder water gezet en via de commi- sie sport en recreatie zal een team van vrijwilligers de baan in orde brengen en de openstelling regelen. Privatisering, een ander woord voor meer zelfwerk zaamheid door de sportvere nigingen, waardoor het on derhoud door de gemeente beperkt kan worden, stuit op dit moment nog op bezwaren van onder andere de beplan- tingsdienst. De commissie welzijn wil in navolging van andere gemeenten vereni gingen de kans geven op deze wijze te besparen op de totale huurbedragen. Er zal een pakket van werkzaam heden samengesteld worden, waarvoor een vast bedrag betaald kan worden. Daar door krijgt de beplantings- dienst meer gelegenheid om de openbare plantsoenen te onderhouden Vooral CDA en VVD vroegen hier haast achter te zetten. Onvrede bestaat binnen de commissie welzijn over de woonwagenstandplaatsen. Voorschoten heeft drie standplaatsen van ieder drie wagens en thans blijkt er geen belangstelling voor te bestaan bij de bewoners van de grote kampen. Binnen kort volgt een gesprek met de provincie over deze zaak. Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur. zaterdaas tussen ia nn en 15.00 uur. telefoonnr.071-122248 en uw krant wordt nog dezellde avo'S

Leidse Courant | 1983 | | pagina 5