Kwijtschelding lozingsrecht voor ontvangers eenmalige uitkering Kaarten- en boeken- actie Amnesty Leiden ÏÏie/fsM Vmdeftaod BM95 Hoteleigenaar moet geld storten in woning- onttrekkingsfonds LEIDEN CcidócSoiviant DONDERDAG 1 DECEMBER 1983 PAGINA 3 Barkeeper mishandelt klant LEIDEN Een 34-jarige Leidenaar heeft vannacht aangifte gedaan van mishandeling. Volgens de man is hij met een stuk ijzer geslagen door de bar keeper van de Bunny Club aan de Rijnstraat. De Leidenaar, die een ge scheurde bovenlip en een gekneusd jukbeen opliep, moest worden behan deld in het AZL. De man bezocht vannacht met een vriend, een 19-jarige Leidenaar, de Bunny Club. Naar de zin van de bar keeper van deze sexclub besteedde het tweetal te weinig aandacht aan de aan wezige dames en na een tijdje verzocht hij hen op te stappen. De twee weiger den en daarop werden ze naar buiten geslagen. Oplichter aangehouden LEIDEN Een 28-jarige man uit Har derwijk is gisteren in zijn woonplaats aangehouden. De man heeft op 24 okto ber het Leidse bedrijf Impact Remco opgelicht voor een bedrag van 1500 gulden. De man kwam bij het bedrijf en zei dat hij autoradioapparatuur voor een be drijf aan de Rooseveltstraat kwam op halen. Men verrouwde hem en gaf hem de spullen mee. Na onderzoek bleek het te gaan om een ex-werknemer van het bedrijf aan de Rooseveltstraat. De man had een naam gebruikt van ie mand die bij dat bedrijf werkt. De Har derwijker is naar Leiden overgebracht. Leiden op vier na duurste gemeente LEIDEN De gemeente Leiden is de op vier na duurste gemeente wanneer het gaat om de heffing van onroerend goed belasting en reini gingsrechten. De gemiddelde gemeentelijke heffing bedroeg in 1983 per woning ƒ575,41. Leiden wordt voorgegaan door Hilversum, Zaanstad, Tilburg en Utrecht. Dit blijkt uit een vergelijking tussen 21 grote gemeenten zoals opgenomen in de gemeentelij ke woonlastennota. Uit het overzicht blijkt dat de gemeenten Amsterdam en Groningen rela tief het minste van hun inwoners vragen. Leiden blijkt van de 21 gemeenten het hoogste bedrag aan reinigingsrechten te vragen hetgeen echter wordt goedgemaakt door een relatieve lage heffing van de onroerend goed belasting voor gebruikers. Voor wat betreft deze heffing voor eigenaren scoort Leiden hoog. Borrel" vervult nuttige functie LEIDEN Burgemeester en wethouders zijn van mening, dat „de borrel" na afloop van de begrotingsbehandeling een nuttige functie vervult. Deze traditionale bijeenkomst wordt dan ook niet afgeschaft. Het college schrijft dit in antwoord op vragen van het SP-raadslid C. Vergeer. Elk jaar wordt na de behandeling van de begroting een bijeen komst gehouden voor raadsleden en andere betrokkenen. Ver geer is van mening, dat er niets te vieren is en dat het geld beter kan worden besteed. Tevens vindt Vergeer, dat alcoholgebruik nare gevolgen kan hebben voor mensen die nog aan het verkeer moeten deelnemen. B W schrijven, dat een dergelijke bijeenkomst niet veel kost. Tevens wijst het college er op, dat er ook niet-alcoholische dran ken worden geschonken en dat men geen reden heeft aan te ne men, dat raadsleden en ambtenaren hun verantwoordelijkheid niet kennen. Daarbij kan iedereen te voet of per fiets naar huis. BREUK IN KLEIN LINKS LEIDEN Degenen die r in 1983 een éénmalige uit- 1 kering hebben gekregen, hoeven in '84 geen lo zingsrecht te betalen. Dit F heeft wethouder P. Bor- de wijk (financiën) gister- avond de raad toegezegd. Het gaat hier alleen om f de bezitters van een eigen woning daar enkel die I groep voor lozingsrecht zal worden aangeslagen. Bordewijk wenste niet zo f ver te gaan dat voor deze I minima ook de hondenbe- lasting of het reinigings- recht wordt kwijtgeschol- den. Kwijtschelding van v vooral het laatste zou de gemeente te veel geld gaan kosten. r SP en CPN hebben zich een storm van kritiek op de hals [.gehaald na hun aankondiging op maandagavond tegen de be- groting voor '84 te zullen stemmen. Wethouder P. Bor- t dewijk (financiën) stelde vast [dat het „nee" van beide één- mansfracties „een soort luxe is die slechts kleine partijen zich kunnen veroorloven". Borde- wijk wees er op dat wanneer Tesselaar...ongenuan- j. Brands (CPN)...geen links beleid... een begroting niet goedge keurd wordt, geen uitgaven kunnen worden gedaan „dus ook geen uitkeringen en sala rissen". PvdA-fractievoorzitter M. van der Molen stelde een definitieve breuk tussen ener zijds SP/CPN en anderzijds PPR/PSP vast en wees op de consequenties voor toekomsti ge samenwerking tussen klein links en de PvdA. J. Brands (CPN) daagde zijn opponenten uit om aan te tonen waar nog sprake was van enige progres siviteit in het collegebeleid. Verkrampt Ook het lozingsrecht deed gis teravond weer enig stof op waaien. Bordewijk verweet het CDA na brede instem ming met zijn beleid te hebben geconstateerd verkrampt op zoek te zijn gegaan naar alter natieven voor het lozingsrecht. Het CDA had geen goede dek king voor zijn voorstel om het lozingsrecht uit te stellen. meende hij. Van der Molen verweet het CDA geen struc turele dekking te hebben aan gedragen. „Wij pretenderen niet het lozingsrecht voor de eeuwigheid uit te stellen maar wel voor zo lang dat kan", al dus CDA-fractievoorzitter J. Walenkamp. PSP/PPR- woordvoerder H. de la Mar meende dat het CDA het door hem gevonden geld in de be groting beter aan lastenver lichting voor de huurders zou kunnen besteden maar liet na zelf met een dergelijk voorstel te komen. Wethouder D. Tes- selaar voorspelde dat invoe ring van het lozingsrecht niet zou leiden tot vertraging in de renovatie van na-oorlogse wo ningen. Hij noemde dit argu ment van de Federatie van Woningbouwcorporaties „on genuanceerd". Het verzoek van VVD-fractie- voorzitter F. Kuijers om jaar lijks een nota over de stand van zaken van verschillende beleidsplannen en hun onder linge samenhang, uit te bren gen, is door het college afge wezen. Bordewijk vond dat er al genoeg gepraat wordt in de raad en dat het collegepro gram als allesomvattend be leidsplan moet worden gezien. Het college wees tevens een motie van de liberaal waarin gevraagd werd er alles aan te doen om C&A voor Leiden te behouden, af. B en W vonden de motie overbodig temeer daar de liberale fractievoorzit ter verklaard had er van over tuigd te zijn dat C&A in Lei den zou blijven. Wethouder C. Waal kondigde aan dat de raad in december een voorstel van de Sanders- parkeergarage krijgt voorge legd. Waal wees een verzoek van het CDA om een nood brug van Maresingel naar Houtmarkt af omdat er geen geld voor zou zijn. LEIDEN Amnesty International verkoopt deze maand weer wenskaarten. Tevens wordt volgende week in De Waag een boekenmarkt gehouden. De opbrengst van deze acties wordt besteed aan alle activiteiten die volgend jaar op het programma staan. De kaarten zijn speciaal voor Amnesty ontworpen. Een setje van vier verschillende kaarten met enveloppen kost twee gulden vijftig. Ze zijn op 6 december te krijgen op het 5 Mei plein, op 8 december in de Haarlemmerstraat, op 10 december op het Stadhuisplein, in de Openbare Bibliotheek en in de Waag en op 11 december in verschillende kerken. Tevens zijn ze te krijgen op verschillende Leidse middelbare scholen, zo als het Bonaventuracollege en de St. Agnes Scholengemeen schap. Op de boekenmarkt is een bonte verzameling boeken te krij gen; binnenlands en buitenlandse literatuur, studieboeken, kinder- en hobbyhoeken, fotoboeken enzovoort. Dit alles te gen zeer lage prijzen. De boekenmarkt wordt gehouden in de Waag en is donderdag 8 december open van zeven tot negen uur, vrijdag 9 december van vier tot zes uur en zaterdag 10 december van tien tot vijf uur. decoratie voor scheidende adjudant w let Leidse politiekorps heeft gistermiddag afscheid ge- ^jjnomen van adjudant E. de Jong. De heer De Jong, die functioneel leeftijdsontslag heeft gekregen, kreeg de eremedaille in goud in de orde van Oranje Nassau. Commissaris H. van Voorden speldde hem deze deco- -rtkJratie op. Adjudant De Jong kwam in 1951 naar Leiden in werd als agent aangesteld. In 1967 werd hij bevor- ferd tot brigadier, in 1976 tot adjudant. Zijn laatste lunctie was chef van het bureau dienstplanning. Adju- Gdant De Jong, die in Dokkum gaat wonen, was vanaf ig 1961 bestuurslid van de Roomskatholieke vakbond St. a Michael. De Valkenier eerste bij schooizwemwedstrijden Enkele honderden leerlingen van 27 Leidse basisscholen hebben gistermiddag meegedaan aan de schooizwemwedstrijden, die dit jaar in zwembad „de Zijl" werden gehouden. Om half één werd het startschot gegeven en omstreeks half vier was iedereen uitgezwommen. Op de 50 meter schoolslag werd bij de meisjes Sabine van Nimwegen van de Kon. Wilhelmi- naschool winnaar en bij de jongens werd dit Onno Regensburg van de Valkenier. Bij de vrije slag won bij de meisjes Ingrid van Veen van de Klaasschool de race, terwijl bij de jongens de eer te beurt viel aan Erwin Siera van de Valkenier. Bij de estafette deden de meisjes van de Koningin Wilhelminaschool en de jongens van de Twee Sleutels het 't best. Bij de mix-estafet te, gedaan door 5 jongens en 5 meisjes, werd de Eerste Leidse Schoolvereniging winnaar. In het totaal behaalden de meisjes van de Koningin Wilhelminaschool de meeste punten en dat was bij de jongens de Zijlwijkschool. De Valkenier werd eerste in het totaalklassement. Twee de werd de Zijlwijkschool en derde de Eerste Leidse Schoolvereniging. Israëlische onderscheiding voor twee Leidenaars LEIDEN Twee Leidenaars hebben vandaag een onder scheiding ontvangen voor de opofferingsgezindheid en de moed, die zij tijdens de Twee de Wereldoorlog toonden, waardoor het leven van Jood se medeburgers kon worden behouden. De onderscheiding is toegekend door het Israëli sche Rijksinstituut Yad Vas- hem, het instituut voor oor logsdocumentatie in Israel. De Leidenaars, de heren C. Montanus en C. van Wijk, be horen tot een groep van 51 Nederlanders, die door in de oorlog geredde Joodse mede burgers zijn voorgedragen voor de onderscheiding. De heer Montanus was tijdens de bezettingsjaren lid van de ver zetsgroep „Strijdent Neder land". Hij hield zich niet al leen bezig met het vervalsen van identiteitspapieren en an dere documenten, maar hij zorgde ook voor voedsel voor Joodse onderduikers. Mede door zijn inzet hebben onge veer tweehonderd Joden de oorlog overleefd. De heer Van Wijk bekleedde een sleutelpo sitie op het registratiekantoor van het Stadhuis. Onder meer door zijn moedige medewer king was het mogelijk onge veer 200 Joodse onderduikers aan valse identiteitspapieren te helpen. Hij deed dit werk, waarmee hij in 1943 begon, bij na onder de ogen van de SS. Ook hij maakte deel uit van de groep „Strijdent Nederland". ADVERTENTIE DIRCK DIRCKZ HILLEGOM in de boter gebakken en geserveerd met een uitgebreid garnituur. VOSSELAAN 15 langs de weg Haarlem-Hiltegom telefoon: (02520) 15347 De Bange Duivel In de „Werkplaats De Bange Duivel" exposeren vanaf 3 december tot en met 3 januari Ab Steenvoorden en Carla Feyen. Van de eerste wordt een overzichtsten toonstelling etsen ('68-'83) en tekeningen gehouden cn de tweede is present met een studie naar de relatie tus sen beeld en geluid. Tijdens de openingsdag, komende zaterdag van drie tot twaalf uur, zal rond vier en rond negen uur een animatiefilpje van Carla Feyen worden getoond. Aansluitend is er een muziektheater-act door Michel de Bakker en Huub de Vriend (piano). De ten toonstelling is tot 3 januari elke dinsdag, woensdag, donderdag en zaterdag te bezoeken van een tot vijf uur. Tekening van Ab Steenvoorden. LVC(l) In het Leids Vrijetijdscentrum aan de Breestraat 66 wordt morgen een swingavond gehouden. De zaal gaat om negen uur open, de toegang bedraagt twee gulden vijftig (leden betalen een gulden vijftig). LVC (2) De Engelse reggaegroep Reality treedt zaterdag 3 de cember op in het LVC. De muziek van Reality de groep trad al eerder op in het LVC vertoont overeen komsten met het geluid van een andere Engelse groep: UB 40. De eerste langspeelplaat van Reality werd dan ook geproduceerd door de producer van UB 40. De zaal gaat om negen uur open, de toegangsprijs is zeven gul den vijftig (leden betalen zes gulden). Filmhuis LVC In het Filmhuis LVC Breestraat 66) wordt morgen en overmorgen in het kader van Cinemathema '83 de film 'A double tour' van Claude Chabrol uit 1959 vertoond. De rust in een bourgeois-gezin wordt verstoord door de cynische vriend van de dochter (de eerste belangrijke rol van Bel- mondo) en door de moord op een buurvrouw die de min nares van de vader was. De film is Engels ondertiteld en de voorstelling begint om kwart over negen. Dienst De Nieuw-Apostolische kerk, gemeente Leiden, houdt zondagavond 4 december in haar gebouw aan de Hoge Rijndijk 24 een bijeenkomst. Belangstellenden wordt een programma aangeboden door orkest, gemengd- cn mannenkoor van de Nieuw-Apostolische kerk Leiden en Den Haag. De bijeenkomst begint om acht uur. Filmochtend In het Volkshuis aan de Apothekersdijk 33 wordt woens dagochtend 7 december de film „Als deze aarde je lief is" vertoond. De film gaat over de Australische kinderarts He len Caldicott, die door de wereld trekt om te waarschuwen tegen de gevaren en gevolgen van een kernoorlog. De film is bekroond met een Oscar. De voorstelling begint om tien uur, de toegangsprijs bedraagt 1 gulden. Geen krant ontvangen 8el tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur. teleloonnr.071-122248 en uw krant wordt nog dezeltde avond nabezorgd. LEIDEN/DEN HAAG Voordat de woningen Beestenmarkt 1 en 2 worden ingericht als hotelruimte, moet de eigenaar J. de Groot ƒ7.950 in het Fonds financiële bijdragen bij woningont trekking storten. Dit heeft de provincie bepaald. De heer De Groot was bij de provincie in beroep gegaan tegen het besluit van de gemeente Leiden. De heer de Groot, directeur van hotel Mayflower aan de St Aagtenstraat, kreeg van de gemeente toe stemming om zijn hotel uit te breiden met de woningen Beesten markt 1 en 2. Er is echter één voorwaarde aan verbonden. De heer De Groot moet bijna 8000 gulden in het fonds Woningont trekking storten, anders krijgt hij de vergunning niet. De Groot is het hiermee niet eens. Hij vindt dat een hotel ook woonruimte is dat juist dit soort woonruimte in een stad als Lei den dringend nodig is. Een hotel is niet te vergelijken met be drijfsruimte en verdient daarom een andere benadering, aldus De Groot. De gemeente heeft het bedrag 7.950) berekend vol gens de normen van 1982. De heer De Groot diende zijn verzoek om zijn hotel te mogen uitbreiden in op 9 januari 1983. Als men volgens de nieuwe regels van dit jaar had gehandeld, dan had de heer De Groot ruim 60.000 gulden in het Fonds financiële bij dragen bij woningonttrekking moeten storten, zegt de gemeente. De panden Beestenmarkt 1 en 2 zijn resepectievelijk 240.000 en 100.000 gulden waard. De provincie zegt, dat de gemeente af doende heeft aangetoond, dat de woningen Beestenmarkt 1 en 2 zouden kunnen dienen voor de leniging van woningnood. Daar bij wordt volgens de provincie van de heer De Groot een rede lijk bedrag gevraagd. De hoteleigenaar mag de bijna 8000 gulden ijl vijf termijnen betalen. Personele samen werking Leidse en Open universiteit LEIDEN Als eerste van de instellingen voor wetenschap pelijk onderwijs (WO) heeft de Rijksuniversiteit in Leiden gis teren een raamovereenkomst gesloten met de Open Univer siteit in Heerlen voor persone le samenwerking. Het contract voorziet erin, dat medewer kers bij de Open Universiteit kunnen worden ingeschakeld terwijl ze toch aan de eigen in stelling blijven verbonden. Zulke overeenkomsten wil d Open Universiteit ook sluiten met de andere universiteiten en hogescholen, alsmede met met instellingen voor hoger beroepsonderwijs (HBO). De overeenkomsten vloeien voort uit het ontwerp van wet voor de Open Universiteit, dal binnenkort bij de Tweede Ka mer wordt ingediend. Daarin staat dat de Open Universiteit moet samenwerken met ande re instellingen van hoger on derwijs (WO en HBO), zodat de wetenschappelijke staf van de Open Universiteit betrek kelijk beperkt kan blijven. Bij de samenwerking gaat het om onder andere cursusont wikkeling, studiebegeleiding, examinering en programme ring als ook om het auteurs recht op cursusmateriaal.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 3