Salvador Dali slijt laatste dagen als markies-heremiet li Vier Oud en Nieuw op zee: SIJTHOFF PERS i CeidaeSoma/nt ■„KLEINTJES"! 071-122244 UIDSE COURANT ASD ZOKOMTUAAN BOORD: BOEKINGSBON Oud en Nieuw O] Dzee KUNST DONDERDAG 1 DECEMBER 1983 PAGINA lf" PUBOL De Cadillac met zijn opvallende blau we nummerbord uit Mo naco staat afgedekt met een plastic hoes in de ga rage van Salvador Dali's 800 jaar oude kasteel in Pubol. Zoals vrijwel al het andere dat vroeger deel uitmaakte van zijn extra vagante en luxueuze le vensstijl, is de grote wa gen van geen nut meer voor de surrealistische meester die gerekend wordt tot een van de rijk ste kunstenaars ter we reld. Dali, die 79 is, heeft zich teruggetrokken om achter de muren van het kasteel op de heuveltop dat uitziet over het Catalaanse ge hucht Pubol, zijn laatste levensdagen te slijten als een halve kluizenaar. „Hij is bezeten geraakt van zijn eigen dood en praat er on afgebroken over", zegt Robert Descharnes, een intiem vriend. Om de zoveel minuten herinnert het geschel van een elektrische bel aan de aanwe zigheid van de schilder, wan neer hij, klaarblijkelijk geïrri teerd, een verpleegster op trommelt. Descharnes zegt dat Dali voortdurend vier verpleegsters om zich heen heeft. Hij weegt nog geen 50 kilo meer, weigert vast voedsel en slaapt weinig. Gewoonlijk staat hij op, maar hij moet hulp hebben bij het lopen. Hij gaat niet meer naar buiten. Op een paar na blijven de ramen dag en nacht geslo ten. Descharnes spreekt de berich ten tegen dat Dali in feite op zijn sterfbed ligt. „De dokters zeggen dat er niets ergers met hem aan de hand is dan dat hij erg verzwakt is door een zeer negatieve houding tegenover vrijwel alles. Hij is ten prooi aan grote zwaarmoedigheid", zegt hij. „Wanneer ik het met hem probeer te hebben over alle daagse dingen, zegt hij dat ik hem niet met onbenulligheden moet lastigvallen. En alles, be halve de dood, is onbenullig voor Dali", voegt hij eraan toe. Descharnes, een Franse kunst historicus, is een van de drie mannen die tot Dali's kring van intimi behoren. De ande ren zijn de Spaanse advocaat Miguel Domenech en de Cata laanse schilder Antonio Pitxot. Een van de mannen van deze schertsend "Dali's Troika" ge noemde groep is vrijwel altijd in het kasteel te vinden, met Salvador Dali toont het portret van zijn overleden vrouw Gala. De foto werd gemaakt door een van de weinige vrienden die Dali ontvangt. beeld gehuld in het zilverpa pier dat om een reep chocola zit, een pistool en een degen. Bij een andere muur staan stoelen met hoge, smalle rug gen, afgedekt met hoezen wit linnen als waren zij o^ w slagen of door een overlijden van geen nut meer. Het plafond is door Dali van fresco's voorzien en de toegang tot zijn huiskamer wordt bo ven het deurgat aangegeven met een vrouwenfiguur op pa pier maché met een gezicht dat op een meesmuilende Mona Lisa lijkt. Een doorgang leidt naar de eetkamer, con trastarend spartaans en een voudig en beheerst door een lange houten tafel. Op een ezel bij een omegavor- mige open haard staat een on beschilderd doek. Een poster van een tentoonstelling van vele jaren geleden met een Dali gevat in zijn opwaartse snor en een houten beeld van de Goede Herder staan naast elkaar. „De verzoeking van Sint Antonius" uit 1946 in de surrealistische stijl waarmee Dal11 beroemd werd. de verpleegsters en de leden van de huishouding. „Hij ziet ons niet graag ver trekken", zegt Descharnes. Het kasteel is een studie in stijlcontrastenr tussen de i'oyeuze bravour die eens Dali's cenmerk was en het sombere getuigenis van zijn ziekte. De grote zaal - een van de mees terstukken van Pubol - is door Dali verlucht. Hij is er niet aangekomen sinds de dood van zijn vrouw Gala 18 maan den geleden. De zaal is verstild als een mausoleum dat getuigt van vroeger en gelukkiger tij den. Aan de ene kant staat een schertsaltaar. Erop een kruis Afgepakt In de eetzaal is nog een schil derij. Het is een nieuw werk dat een viool toont die Dali van een van zijn verpleegsters afpakte omdat haar spel hem teveel werd. „Hij vond dat de beste manier om haar het zwij gen op te leggen was het hin derlijke instrument te veran deren in een kunstwerk", zegt Descharnes. Dali slaagde erin de contouren van de viool aan te geven èn gaf instructies voor de compo sitie. Het werk werd door een assistent afgemaakt. Zijn laat ste schilderij, een craquelé- -mond, kwam precies zo tot stand. Volgens Descharnes werkt Dali op het ogenblik nauwe lijks. „Hij heeft zijn scheppings drang verloren, maar hij kan nog steeds laten zien dat hij zijn creativiteit heeft behou den", aldus Descharnes. Veel werk van de meester staat in een atelier in het kas teel. Het zal eens onderdak vinden, in een stichting die Dali vormt in het naburige Fi- gueras, zijn geboorteplaats. In tussen houdt de Guardia Civil een oogje in het zeil. Descharnes zegt dat de vraag naar Dali's werk zeer groot is, maar dat geen der werken in het atelier te koop is. „We worden wel eens opge beld door mensen die meede len dat ze de andere dag in hun privévliegtuig aankomen op het vliegveld van Gerona met chèques van enkele mil joenen dollars. Maar we moe ten hen meedelen dat een gang naar het kasteel tever geefs is. Dali verdient meer dan genoeg aan de rechten op zijn werk". De door koning Juan Carlq tot markies van Pubol verh^ri ven surrealist is volgens zijhr vriend helder van geest, on[,r danks zijn obsessie met dï dood. Hij leest af en toe, maalt stelt nauwelijks belang in wa er in de wereld gebeurt. AÏL; regel ontvangt hij geen bezoeL kers. ja, „Zijn bezetenheid met de dook is uitermate subjectief. Hfid heeft nog steeds enorme reserfo ves. Hij is als een burcht. Dalj kan niet worden vergelekejn, met een gepensioneerde kanl^f toorbediende die zit te ontbinit den voor het televisietoestel Dali is anders. Er is iets episch* aan zijn conditie", aldus D'% schames. Iets Daliaans, welks licht? Ip Autoradlospeciaaldienst De autoradio speciaalzaak bij uitstek!!! Ook voor beveiligingssystemen. Noordeinde 25, Leiden. Tele foon 071-126582. Wij ruilen ook uw oude toestel T.k.a.: KLEUREN-T.V. Philips, groot 66 cm, 2 jr oud (erfenis), 1000,-, (incl. tafel). Tel. 071- 155222. Videotheek 007 december-aanbieding VHS - Beta - VCC vanaf dond. 24 nov. tot 1 jan '84, geen 5 films, maar 6 films per week 25.- Gratis lidmaatschap. Adres: Doezastr. 9, Leiden. Tel. 071-126460. I KENNISMAKING Kennismaking, samenw., huw. alle relaties. „De Partner-cen trale". tel. (weekends), 055- 422761, tel. 038-226416. Vraag BROCHUREI Gevraagd: SCHOONMAAK-; STER, 2x per week, 3 4 per keer, 10.- per uur. 071-172284. Moara - Shira is weer terug en vraagt consu- lentes voor leuke bijverdienste. Inl. 01808-1693. Verkoper voor groente- er tafdeling en magazijn en een VERKOOPSTER voor de slage rij-afdeling, Ift. 16/17 jr, 3 tot 4 dgn. per week. Later mogelijk 5 dgn. Soil, schriftelijk richten aan: Supermarkt Kromar, Nas- saulaan 63, 2382 GH Zoeter- woude of tel. alléén zaterdag 3 dec., tel. 895841 tussen 17 en Het Sint Anna Aalmoeshuishof (ingang Middelstegracht) is ge restaureerd. De huisjes zijn ver nieuwd en vergroot. Begin 1984 komen er enige HUISJES be schikbaar, ze zijn bestemd alleen wonende oudere dames. Belangstellenden kunnen zich wenden tot het College van Re genten p/a Rijnsburgerweg 27, Leiden, telefoon 174993, liefst tussen 9 en 10 's ochtends. Meisje 19 jr zoekt KAMER in Leiden per 1 januai. Tel. 023- 382441. I WOONSCHEPEN T.k. In Hoogmade: gestoff. WOONBOOT, stalen casco met ligplaats, elektra, stromend wa ter, vrije vestiging. Koopsom 26.000.-. Tel. 075-158668. INLEVEREN van sloopgoud 15,-, sloopzilver 0.45 con tant per gram. Legitimatie ver plicht. Van Ruiten, antiquair, Kort Rapenburg 12, Leiden. (Maandags en dinsdags geslo ten). Hamex koopt alles van U Tel. 071-414029. Snuffelhal gebruikte goederen, o.a. bank stellen, kasten, gas- en kolen haarden, antiek enz. V.a. dinsd. t/m zat. van 12.00 tot 16.00 uur. Rijndijk 300 Hazerswoude Rijn dijk. NERGENS ZO'N KEUS. VER LICHTING, hang-, wand- en staande lampen. Fa. De Lange, Molenstraat 49, Noordwijk. Tel. 01719-11500, levering door de gehele Bollenstreek. I KUNST EN ANTIEK De hoogste prijs voor goud en zilver Goudmunt, Haarlemmerstr. 124, Leiden. Tel. 071-125280. Voor wlnterviolen, helde, bloembollen, coniferen, hees ters en vaste planten, kamer planten en aardewerk, ook voor de feestdagen leuke kado's. Kwekerij Zonnelande Geestweg 58, R'aveen, 01713- 2773. T.k.: zwarte LABRADORS en Eng. en Amer. cocker spaniels, ook zwart, 7 wkn oud. ingeënt en ontwormd. Tel. 08340- 35396. Grijze roodstaart PAPEGAAIEN 400,-. Inruil andere papegaai en mogelijk. Tel. 070-935015, ook 's avonds. De prachige amaryllisbloem Is gemakkelijk op te kweken uit bol. Div. kleuren 4.90 p. st. Extra grote 9.40 Vlieland Nieuwe Rijn 50. Bloembollen. HERDER 6 mnd., weg. om- st.hed. Vaste pr. ƒ300.-. Tel. 070-212979. Te koop een SHIH-TZU 5 n den met stamboom. Tel. 010- 556867. Aquariumhuis Selecta Oude Herengracht 23, tel. 071 131203. Al bijna 30 jaar het adres voor alles voor uw zeewateraquarium. De hondesinterklaas koopt graag bij Vlieland ADVERTEREN DOETVERKOPEN! WATERSPORT Wij maken u vroeg attent op onze nautische geschenken voor de komende feestdagen. I Koperweg 7, Alphen a.d. Rijn. Telefoon 01720-22219. Uw krant heeft in samenwerking met North Sea Ferries een feestelijke mogelijkheid voor u georganiseerd om Oud en Nieuw dit jaar eens heel anders te vieren. Oudejaarsavond weg, Nieuwjaarsdag terug: een avond en een nacht geheel verzorgd het zeegat uit. Op zaterdag 31 december, 's middags rond 4 uur, steekt u van wal voor een sfeervol feest dat een avond en een nacht lang doorgaat, waarbij North Sea Ferries een aantal extra's en verrassingen voor u in petto heeft. Zo wordt u aan het begin van de avond tussen 5 en 6 uur, door onze gastvrouw en zangeres HELEN SHEPHERD feestelijk onthaald met een „Ferry Good Hour", een gezellig borreluurtje waarbij North Sea Ferries u op een aantal heerlijke borrelhapjes trakteert. Aansluitend wordt u uitgenodigd voor een „kies-wat-u-lekker-vindt" - specialiteitentafel, dat eerst uw oog, maar later uw tong zal strelen. De wijn aan tafel tijdens het diner wordt u door North Sea Ferries aangeboden. Terwijl u later op de avond geniet van de traditionele oliebollen en appelbeignets, zorgt het uitstekende dansorkest FLASH BACK voor sfeer en dansritme en kunt u genieten van een swingend optreden van zanger SCOTT FITZGERALD. In de intieme Snug Bar zorgt ons combo voor een gezellige sfeer en wordt u tegen middernacht uitgenodigd om, gezamenlijk met Kapitein en Officieren van het m.s. Norstar en onder het genot van een glas bruisende champagne, het nieuwe jaar in te luiden. Even bijkomen? Uw 2-persoons hut (met toilet en vaste wastafel) is tijdens de gehele trip voor u gereserveerd, en de ochtend van Nieuwjaarsdag stapt u - na een uitgebreid „English Breakfast" om ca. 11 uur weer van boord, met nog voldoende tijd voor uw familiebezoekjes. U begrijpt het al, deze Oud en Nieuw-trip, wordt wel een héél bijzonder feest. Reden om u te adviseren tijdig te boeken. Dan loopt u niet de kans de boot te missen. i U rijdt met eigen vervoer naar Europoort en ontvangt daarvoor een nauwkeurige routebeschrijving bij uw reispapieren. Er is een uitstekende parkeergelegenheid ter plaatse. U stapt in de speciale North Sea Ferries bus, welk rijdt vanaf Den Haag Centraal Station en Rotterdam Centraal Station en waarvan u de juiste opstapplaats en vertrektijd eveneens bij uw reispapieren ontvangt. (En waarmede u uiteraard ook weer wordt teruggebracht). Retour f. 10,-per persoon. Stuur bijgaande bon ingevuld aan Sijthoff Pers Reizen, Postbus 16050, 2500 AA Den Haag en schrijf het deelnamebedrag over opgirono. 301935 (f 175.-voor 1 persoon, f 350.- voor 2 personen, f 525.- voor 3 personen en f 700.- voor 4 personen) eventueel verhoogd met f. 10,-per persoon voor busretour. Het arrangement is op basis van een tweepersoonshut, indien u alleen bent deelt u deze dus met een ander. Naam Voorletters Straat Huisnummer Postcode Woonplaats Telefoonnummer: heeft heden het deelnamebedrag ad f., overgeschreven op giro nr. 301935 van Sijthoff Pers Reizen Den Haag voor de volgende deelnemers: Hr./Mevr. Naam Voorletters Geboortedatum dag/mnd/jaar 1 2 4 Maakt gebruik van de bus uit Den Haag/Rotterdam Gaat met eigen vervoer door halen wat niet van toepassing is Bon in gefrankeerde enveloppe vóór 16 december zenden aan: Sijthoff Pers Reizen, Postbus 16050,2500 AA Den Haag isi

Leidse Courant | 1983 | | pagina 14