Lastenaftrek wordt wel beperkt, maar minder fors Acties gaan zeker nog tot woensdag door Moeder spreekt ook tégen SLIMME SPAARDERS KIEZEN VOOR VRIJHEID Minister voelt niet voor uitstel bezuiniging omroep f DEN HAAG De 22 Lynx he- likopters van de marine, die sinds 21 november aan de grond stonden vanwege een technisch mankement, mochten gisteren weer de lucht in. Wel zijn er nóg enige beperkingen voor het opereren van deze helikopters. Dat geldt met name voor de irie vluchtduur tussen thans inge laste preventieve inspecties. De helicopters worden gebruikt voor training. operationele vluchten, opsporing en redding, kei De fabrikant Westland in Enge- t d land heeft nog geen definitieve kanppiossing voor het mankement ■oot gevonden. i DEZE MAAND LEERT U UW een AUTO PAS GOED "a" KENNEN. Sobere recreatie voor laagstbetaalden "BINNENLAND CeulaeSotntwt DONDERDAG 1 DECEMBER 1983 PAGINA II Lynx helicopters vliegen weer Ne ■ersi- Politie vindt wapenarsenaal in boerderij DRACHTEN De gemeentepoli tie van Opsterland heeft bij een in val in een afgelegen woonboerderij in het Friese Terwispel een groot aantal wapens en munitie aange troffen en drie arrestaties verricht. De politie trof enige duizenden stuks munitie voor geweren, jacht geweren en pistolen aan. Over de herkomst van de wapens en de munitie tast de politie nog in het duister. Man uit jaloezie ernstig mishandeld GRONINGEN De Groninger politie heeft de 28-jarige G.A.H. en zijn 17-jarige vriendin G.H. ten K. aangehouden, die er van worden verdacht de 28-jarige M. uit Sneek op 10 november zeer ernstig te heb ben mishandeld. De Fries was naar Gronin gen gekomen op verzoek van de vrouw die hem tijdens een ontmoeting enkele dagen eerder in Sneek had verteld door haar vriend te worden mishandeld. Ze vroeg M. naar Groningen te komen om haar te hel pen. Daar werd hij door haar vriend opge wacht en mishandeld. In ontstane wonden werd zoutzuur gegooid. De vriendin heeft inmiddels verklaard dat H. handelde uit ja loezie. Hij vermoedde dat zij een verhouding had met het slachtoffer. ABORTUSWETTEN WERKEN NAUWELUKS ZEIST De vele regels in de nieuwe abortuswetten worden vaak met voeten getreden. Dit is de voor naamste conclusie van een onderzoek in tien wester se landen, waaronder Nederland. De uitkomsten van het onderzoek, uitgevoerd door dr. E. Ketting en prof. dr. Ph. van Praag, zijn neergelegd in het boek Abortus Provocates, Wet en Praktijk, uitgegeven door het NISSO in Zeist. Volgens de onderzoekers leiden wettelijke beperkingen niet tot een verminde ring van het aantal abortussen. In landen waar de regel geldt dat een medicus de motieven voor een abortus weegt, komt abortus net zo vaak voor als in landen waar abortus is toegestaan. De indicatie-eis werkt wel vertragend, waardoor meer vrouwen in een laat stadium van de zwangerschap worden be handeld. Dat maakt het risico voor complicaties gro ter. Ook van de wettelijk verplichte registratie van abortussen komt al weinig terecht. Toestemming kruitfabriek voor herbouw DEN HAAG De kruitfabriek Muiden Chemie heeft toestem ming gekregen voor herbouw van het gebouw dat op 9 septem ber door explosie en brand is ver nield. Dit staat in een brief die staatssecretaris mevrouw Kap- peyne van de Coppello (Sociale Zaken) aan de Tweede Kamer heeft gestuurd. De Arbeidsin spectie heeft het gebouw vrijge geven voor wederopbouw. Bij de explosie op 9 september brand den twee zogenaamde „lucht- droogbakken" uit, waarbij één werknemer om het leven kwam. Rietkerk steunt Almere in afwijzing van Centrumpartij DEN HAAG De adviesraad van Almere, voorloper van de gemeenteraad, beslist over de toelating van nieuwe leden. De raad moet dan ook oordelen of een benoemd raadslid zijn wer kelijke woonplaats heeft in die gemeente. Met dit antwoord op kamervragen ondersteunt mi nister Rietkerk van binnenlandse zaken de be slissing van de adviesraad twee kandidaten van de Centrumpartij niet toe te laten tot de nieuwe gemeenteraad op 1 januari. Rietkerk wil de Kieswet niet zo wijzigen dat gekozen leden vaq gemeenteraden moeten bewijzen dat zij hun wer kelijke woonplaats in die gemeente hebben, ook als zij in het bevolkingsregister zijn opgenomen. da'" (Van onze parlementaire daj: redactie) dijDEN HAAG Gehuwde s ejtweeverdieners en men sen met een studeer-of ;e0il werkkamer gaan de reke- béning betalen die een ver- 1 opzachting van de beperking idelvan de aftrek voor buiten- net ue aftrek voor buitenge wone lasten (voornamelijk (regeringsvoorstel ziektekosten) beperken en zo half punt) 450 miljoen gulden besparen. CDA en VVD dienden giste ren wijzigingsvoorstellen in die de beperking van deze las tenaftrek met 150 miljoen gul- Door deze verzachtingen wordt een gat geslagen dat wordt gedekt door van gehuw de tweeverdieners extra offers te vragen. Zij zullen minder den verzachten. De PvdA zal snel voor aftrek van ziekte deze voorstellen voor een be- ilangrijk deel ondersteunen. De aooraai nei ïnKoraen van ae k ijl lasten gaat kos- sociaal-democraten wilden ei- partner voor 30 procent gaat "ten rnA WT» fin Vahi- i-i. r 1 .1 genlijk nog verder gaan. k j'ten. CDA, VVD~en kabi 5telnet vonden elkaar gister enavond in een reeks wijzi- nojgingen die het belasting- er iistelsel nog een stukje in- kal- i i ij J loon maar met drie procent. Ingewikkelder zullen ma- De verlaging van de verme- dp en' nigvuldigingsfactoren die men p jjL mag hanteren om vervolgens bekend wilde het kabi- de aftrek te berekenen wordt meetellen om de drempel te De drempel om voor aftrek bepalen die men moet over- aanmerking te komen schrijden om voor aftrek in wordt niet verhoogd met 3,5 procent van het geschatte jaar aanmerking te komen. Ook wordt geld gevonden door een bijkomende voorwaarde te stellen om voor vermenigvul diging van de aftrekpost in aanmerking te komen. Om de vermenigingvuldigingsfactor op de aftrekpost los te laten moet men voortaan al twee respectievelijk drie jaren daar voor ook aftrek hebben geno ten (was één resp. twee jaar). Hierdoor zullen vooral langdu rig zieken en invaliden bij de beperking van de aftrek wor den ontzien. Tenslotte wordt de aftrek voor de kosten van studeer- en werkkamers minder makke lijk. CDA en VVD spraken zich gisteravond aanvankelijk tegen de zin van staatssecreta ris Koning (financiën) uit voor een voorstel van Kombrink (PvdA) van deze strekking. Daarmee wordt de verruiming van de aftrekmogelijkheden die de Hoge Raad onlangs aan bracht weer ongedaan ge maakt. Het door zijn staatsse cretaris gemaakte bezwaar werd door minister Ruding (fi nanciën) overigens wat gerela tiveerd. Hij maakte duidelijk de wijziging geen halszaak te vinden. Volgende week dinsdag stemt de Kamer over de voorstellen zoals die er nu liggen. Dan valt ook het besluit over de verho ging van de accijns op sterke drank, bier en sigaretten en de verhoging van de BTW met een procent. Al deze voorstel len zullen door de Kamer wor den aanvaard, zij het dat de accijnsverhoging voor sterke drank pas op 1 februari zal in- ADVERTENTIE ontl ïerrj Aan de hand van ANWB's kojgfote Autohandboek. Een na- ^nslagwerk waar best wat vette pajvingers in mogen komen. Want dehet leert u om zélf met uw auto laÉLaan de slag te gaan. Via honder- jden duidelijke illustraties. |Via een tekst die bij het begin ANWB's Autohand- sa-lboek. Voor de feestmaand van irjf49,90 voor f39,90. Met tien- j^tallen andere nuttige cadeau- Datideeën bij uw ANWB-kantoor. déLoop er even langs. Telefonisch ijkpestellen? Bel 070-264426 afd. Informatie. Dan hebt uw Autohandboek binnen /oeJacht dagen in huis. Afscheid van „Mr. Kort Geding" Met een officiële bijeenkomst in het hoofdstedelijke Tro penmuseum heeft mr. W.J. Borgerhoff Mulder (links) gis teren afscheid genomen als president van de Amster damse rechtbank. In die functie deed hij uitspraak in tal loze kort gedingen op een wijze die veler bewondering afdwong. Vandaar zijn bijnaam ,,Mr. Kort Geding". Rechts op de foto Borgerhoff Mulders opvolger, mr. B.J. Asscher. (Vervolg van de voorpagina) DEN HAAG De acties van de ambtenarenbon den gaan inmiddels nog door, tenminste tot vol gende week woensdag. De komende dagen zullen de vier centrales (ACOP, CCOOP, CMHA en het Ambtenarencentrum) elk hun kaderleden raadple gen over de vraag of en zo ja op welke wijze de acties moeten worden voortge zet. Woensdag zullen de centrales gezamenlijk be slissen wat hen te doen staat. De acties die nu nog worden gevoerd, zijn vooral gericht op het ver krijgen van goede arbeids voorwaarden voor 1985 en 1986. Gisteren besloten de vier amb- tenarencentrales, verenigd in het Nationaal Actiecomité, dat zij het overleg met minister Rietkerk (binnenlandse zaken) alleen willen hervatten als de minister geen dictaten meer oplegt. „Dit betekent in de eerste plaats, dat nu eindelijk het al zo vaak toegezegde nieuwe overlegstelsel moet worden gehanteerd. Volgens dat stelsel krijgen de ambtena- rencentrales tegenover de mi nister een gelijkwaardige on derhandelingspositie", aldus Ton de Jong, voorzitter van de christelijke ambtenarencentra- le. De centrales willen dat het ka binet voortaan al in april of mei, nog vóór het opstellen van de begroting voor het vol gende jaar, met de ambtenaren gaat praten over de speelruim te die er voor het overheids- fiersoneel is en over de invul ing van die ruimte. Het CDA steunt de eis van de bonden dat de regering hun nu op een of andere manier garanties moet geven voor 1985 en 1986. Binnen deze par tij tilt men niet zo zwaar aan <ie bezwaren van minister Ru- ding (financiën), die tot dusver door zijn „starre houding" een akkoord onmogelijk heeft ge maakt. De christen-democra ten menen dat Rietkerk als het enigszins mogelijk is moet doordrukken. Het belang van de zaak is zo groot, dat Riet kerk best ook eens met zijn portefeuille mag gaan zwaaien, zo meent het CDA. In deze fractie betreurt men het dat de minister vorige week niet zo ver heeft durven gaan, toen een accoord met drie van de vier ambtenarencentrales „binnen handbereik" was. Intussen overweegt de NS een nieuw kort geding tegen de vervoersbond FNV en de FSV om een einde te maken aan de stakingen bij de spoorwegen, die nu al ruim drie weken gaande zijn. Zoals bekend wer den de bonden tijdens een eer der gevoerd geding door de president van de Utrechtse rechtbank in het gelijk gesteld. Geer» treinen Vandaag reden er de hele dag geen treinen in Friesland en Groningen en evenmin in de regio's Arnhem en Nijmegen. Plannen om vandaag in ver schillende delen van het land het streekvervoer plat te leg gen, hebben de bonden te elf der ure laten varen. De inhaalactie bij het ophalen van het Rotterdamse huisvuil zal vermoedelijk nog enkele weken in beslag nemen. Gedu rende de stakingsperiode van vanongeveer drie weken is naar schatting 17.500 ton huis vuil niet opgehaald. Er wordt naar gestreefd voor de kerst de opgelopen achterstand in te halen. „Directeur gevangenis discrimineert" BREDA Directeur J. Rom- mers van de koepelgevangenis De Boschpoort in Breda is bij de Officier van Justitie door de Werkgroep Buitenlandse Jongeren aangeklaagd wegens rassendiscriminatie. De direc tie startte een cursus kreatieve oriëntatie voor gedetineerden en Rommers stelde het regle ment ervoor vast. Daarin komt voor dat mensen die de Neder landse taal niet beheersen of begrijpen, niet kunnen deelne men aan de cursus. Rommers heeftinmiddels het taaicriteri um laten vervallen, maar niet omdat het discriminerend zou DEN HAAG Er volgen meer meisjes dan voorheen voortgezet, beroeps- en hoger onderwijs. Mannen lijken zich bij de keuze van de opleiding meer te laten leiden door de arbeidsmarkt. Het aantal man nen in typisch vrouwelijke op leidingen lijkt sneller te groei en dan de integratie van vrou wen in typisch mannelijke op leidingen. Uit de ontwikkeling van het dagonderwijs aan volwassenen blijkt een achterstand. Veel vrouwen ervaren dit tweede- -kansonderwijs als een eerste echte kans. De meeste studies- taaksters komen uit de lagere milieus. Hierbij speelt ook mee een angst om meer opleiding te hebben dan de echtgenoot: moeder praat niet alleen mee, ze spreekt ook tegen. Men kan er volgens de Sociale Atlas van de Vrouw niet meer op voorhand van uitgaan, dat de man hoofdkostwinner is en dat de vrouw „bijverdient". Dit is een reden om tot indivi dualisering over te gaan, los van de EG-verplichting tot ge lijke behandeling van mannen en vrouwen in de sociale ze kerheid. Uit gegevens over vrouwen van etnische minderheden blijkt, dat jaarlijks meer dan 300 van deze vrouwen onder dak krijgen in opvanghuizen voor bedreigde en mishandel de vrouwen. In een aantal ste den behoort 20 tot 40 van de hulpzoekende vrouwen tot een etnische minderheid. Gewezen wordt ook op een te snelle emancipatie op Neder landse wijze. Die heeft grote nadelen voor de Turkse en Marokkaanse vrouw. Het leidt tot verwijdering uit de groep en verstoting door hun man. Onoplosbaar is namelijk het dilemma tussen fundamentele ongelijkheid van man en vrouw en de emancipatie van de vrouw. De vrouw moeten voldoende mogelijkheden wor den geboden om zelf te kiezen, aldus de atlas. Ondernemend initiatief Premier Lubbers heeft gisteren op een bijeen komst in Utrecht van het Nederlands Centrum van Directeuren en Commis sarissen (NCD) de jaar lijkse prijs van deze orga nisatie aan algemeen di recteur A.H. del Prado van Advanced Semicon ductor Materials Interna tional NV in Bilthoven uit gereikt. Lubbers maakte van de gelegenheid ge bruik te waarschuwen te gen een Jan Salie-geest. Hij verklaarde dat de sa menleving momenteel ge kenmerkt wordt door een zekere matheid in het on dernemend initiatief. Stoorzenders hinderen ook burgerluchtvaart WOENSDRECHT Ook de burgerluchtvaart kan ernstige hinder ondervinden als vrede sactivisten over enkele weken met stoorzenders het militaire, luchtverkeer storen. Majoor R. Feenstra van de luchtmacht basis Woensdrecht is van me ning dat de vredesactivisten niet genoeg middelen hebben een zender te maken die al-. leen het militaire radioverkeer zal storen. ADVERTENTIE m Bonus Spaarrekening (Jaarlijks 10 mille vrij opneembaar.) Een ideale spaarvorni voor mensen die twee dingen tegelijk willen: extra hoge rente èn de vrijheid om zonder kosten geld op te kunnen nemen. Ieder volledig jaar (van 1 mei tot 30 april) mag u tot maximaal f 10.000,- giraal overboeken naar uw betaalrekening. Pas daarboven geldt een retourrente van 1%.' Praat eens over zo'n gulle Bonus Spaarrekening bij een NMB kantoor. Met een eerste inleg van |^jtag BANK DE NMB DENKT MET IJ MEE. f 100,- bent u al iemand in bonus WAGENINGEN Laagstbetaalden zullen de komende jaren gedwongen zijn hun vrijetijdsbesteding sterk te versoberen. Nu de koopkracht afneemt, besparen Nederlanders onder meer op vakanties, het uitgaansleven en op recreatiegoederen. De klap komt het hardst aan bij bejaarden, uitkeringstrekkers en andere groepen met een minimaal inkomen. Dat concludeert de Wageningse recreatiesocioloog ir H. de Jong in zijn studie „Economische crisis en de gevolgen voor vrije tijd en recreatie van laagstbetaalden". „Het beeld uit het verleden doemt op, dat bijvoorbeeld de bui tenlandse vakantie slechts is voorbehouden aan een kleine groep Nederlanders. Nu al blijken velen hun vakantiegeld te moeten besteden aan bijvoorbeeld kleding voor de kinderen", aldus De Jong. Juist nu veel Nederlanders het geld ontbreekt om zich te verma ken, heeft de overheid volgens De Jong plannen om miljoenen te stoppen in veelal grootschalige, afgelegen recreatieprojecten. Dergelijke pretparken zijn volgens hem slechts bereikbaar met de auto en kosten een gezin voor een dagje uit al gauw honderd gulden. De Jong: „Het zou rechtvaardiger zijn deze miljoenen direct te besteden voor die groepen die in toenemende mate zijn uitgeslo ten van de deelneming aan veel vrijetijdsactiviteiten, groepen die voor hun vrije tijd zijn aangewezen op goedkope activiteiten DEN HAAG Minister Brinkman (WVC) voelt er niets voor de beslissing over de bezuiniging bij de omroepen (30 miljoen in '84) uit te stellen tot na de behandeling van de Medi anota, begin volgend jaar. De bewindsman houdt ook vast aan het bezuinigingsbe drag van 55 miljoen gulden op het bibliotheekwerk. De kor ting van 4,2 miljoen gulden op het algemeen maatschappelijk werk zal op de uitdrukkelijke wens van het CDA echter niet d-orgaan. Minister Brinkman Tweede Kamer besluit het so ciaal-cultureel werk met 10 miljoen gulden minder te kor ten. Dit bleek gisteren tijdens de voortzetting van het WVC- begrotingsdebat in de Tweede Kamer. De bezuiniging van 55 miljoen op het bibliotheekwerk blijft wat de minister betreft recht overeind. In een brief aan de bibliotheekinstellingen, ge meenten en provincies heeft de minister de betrokkenen inmiddels op de hoogte gesteld van de tarieven die zij aan de klant mogen berekenen. De bibliotheek krijgt daarin de keus tussen het heffen van een per jaar), een leengeld van 50 cent per boek of een combina tie van beide. Noodwetje Minister Brinkman heeft giste ren het ontwerp-noodwetje bij de Kamer ingediend waarmee hij vanaf 1 januari de budget ten van de bejaardenoorden kan beheersen. Daarmee komt Brinkman toch aan de ruim 200 miljoen gulden bezuiniging op de bejaardenoorden die hij zich had voorgenomen. De Kamerleden krijgen tevens voldoende tijd zich over de hele voorgenomen reeks ver anderingen te buigen. Voor de bejaarden zelf verander* er

Leidse Courant | 1983 | | pagina 11