Ontvoering van Heineken was edereen weet nu Heineken is goed voorbereid 0 Pas om half twaalf en niet eerder ^mnenland" Man bekent moord op bejaarde vrouw lai 50.000 GULDEN BELONING 'EME C&idaeSotncwt WOENSDAG 30 NOVEMBER 1983 PAGINA 9 Onmiddellijk na het bekend worden van de bevrijding van de he ren Heineken en Doderer werd al de eerste bloemen bezorgd bij De Ark, het landgoed van Heineken in Noordwijk. AMSTERDAM, woensdag 7 uur Voor het hoofd bureau van politie aan de Amsterdamse Marnix- straat staan auto's met be slagen ramen. Diep weg gedoken in hun jas, came ra-uitrusting in de aan slag, ontwaken daar de eerste fotografen. Er zul len er steeds meer bijko men. En ook journalisten. Allemaal op jacht naar het grote nieuws: Heineken vrij, of niet. „Sorry jon gen, ik moet hier posten. We zijn met z'n dertie nen", zegt een fotograaf van een landelijk dagblad tegen een regionaal jour nalist, die hem wil overre den elders zijn nieuws te zoeken. De fotograaf heeft zijn ontspanknop al een etmaal niet aangeraakt. Hij wacht op het moment tot Heineken zal binnen komen. Als hij komt. De gretigheid, waarmee de schrijvende journalistiek de geruchten over de vrijlating van Heineken heeft aangegre pen, bracht politiewoordvoer der Wiltink gisteravond tot wanhoop. „Wanneer kan ik weer gewoon m'n werk doen?", verzuchtte hij. „Ik mag niets zeggen en dat zeg ik nu al drie weken lang". Gisteravond was de honger naar nieuws bij een paar jour nalisten van De Telegraaf zó groot geworden, dat ze met enig geweld het politiebureau binnen trachtten te komen. Ze werden er met even harde hand weer uitgezet. Collega's die zich later bij de politie trachtten te vervoegen, kregen een navenante onvriendelijke behandeling. En niet eerder! De rust keerde pas in de klei ne uurtjes terug, maar juist toen bereikte de ontvoerings zaak zijn ontknoping. Al in de vroege woensdagochtend was bekend, dat Heineken en zijn chauffeur Doderer door de ontvoerders bij een sloperij in Amsterdam waren achtergela ten. Maar meer dan de mede deling, dat er om half twaalf een persconferentie zou wor den gegeven, wilde de politie niet zeggen. De plaats van handeling zou echter niet het hoofdbureau zijn, maar een klein kantoor, enkele honder den meters verderop. Journa listen, die zich op het hoofd kantoor vervoegden, kregen daar de korte mededeling: „Maar pas om half twaalf en eerder wordt er helemóal nie mand te woord gestaan", snauwde de portier tegen hen. De stemming op het hoofdbu reau bleef grimmig, maar in het gebouwtje waar tot voor enige tijd de vreemdelingen- olitie huisde, was de gastvrij- eid aanzienlijk groter. „We verwachten zeker 150 mensen en hier hebben we in elk ge val ruimte voor zo'n 120 jour nalisten". zegt een agent in burger, die de vroegste bezoe kers naar een coffeeshop aan de overkant verwijzen. „Is Heineken ook op die perscon ferentie?", probeert een ver slaggever. „Ik zou het niet we ten", is het voorspelbare ant woord. Op dat moment weten eitkelen al lang, dat Heineken en Doderer veilig en wel in Wassenaar zitten. Niettemin blijft de politie bij zijn stand punt: geen mededelingen. „In Halfweg" Journalisten, cfie in steeds gro tere getale het kleine politie bureau hebben gevonden, do den hun tijd in de coffeeshop en vragen elkaar informatie. „Waar zijn ze nou gevonden?", vraagt de een. „In Halfweg", geloof ik, zegt een ander. „D'r zijn er gisteravond een paar uitgeknuppeld, hoor ik", spreekt een verslaggever van Radio Stad zijn verwondering uit. En als hij hoort om wie het gaat: „O ja. dat verbaast me niets. Nou, die hebben het dan mooi voor ons verziekt". Toch wordt de stemming lang zaamaan vriendelijker, met koffie, een broodje en een och tendblad is het binnen tenslot te aangenamer dan in de plen zende regen die van Amster dam een nog grauwere stad maakt. „Toch wel blij voor die man, dat ie nou weer vrij is", oppert iemand. Hij verwoordt ook een beetje de opluchting van de journalisten zelf. „De persconferentie, dan misschien nog een overzichtsstukje en dan zit het er weer op. Drie weken gaat je tenslotte niet in de koude kleren zitten". Sommige collega's lezen nog even eikaars stuk. Iemand van een ochtendblad heeft er wel de pee in, dat de avondkran ten hem dit keer voor zijn. „Nou ja, wij hadden de ontvoe ring zélf in elk geval het eer ste", stelt hij zich tevreden. Tegen het uur van de perscon ferentie wordt het weer even rumoerig. „Iedereen kan er in", roept een agent enigszins vertwijfeld, als journalisten en fotografen allemaal tegelijk naar binnen willen. „Waar is Heineken nou, zonder hem heb ik natuurlijk niks aani deze bijeenkomst", wordt er gegromd. Iemand vloekt zelfs een paar keer hardgrondig. Collega's lachen. „Man, maak je niet druk, je hebt straks ein delijk weer eens een vrij weekend". „Tja, dat zeg je nou wel", antwoordt hij, „maar ik vond het toch eigenlijk best spannend, die drie weken". DICK HOFLAND PAUL KOOPMAN Solo-actie van Scholten PARIJS Het kamerlid Jan Nico Scholten heeft zich de woede op de hals gehaald van de CDA-kamerleden Piet van der Sanden en Harry Aarts. Scholten had op een bijeen komst van de Westeuropese Unie. waarin zeven landen overleggen over defensiepro blemen, gezegd dat het NAVO-dubbelbesluit „in strijd is met het CDA-programma. Scholten had er aan moeten herinneren, aldus beide ka merleden, dat hij een zoge naamd gravamen ofwel princi pieel bezwaar heeft gemaakt. ..Het CDA-programma verzet zich nadrukkelijk niet tegen het NAVO-dubbelbesluit van 1979 West-Europa en onder handelingen met de Sowjet- unie over kernwapens voor middellange afstand inte gendeel. het aanvaardt dit be sluit als een feit, aldus Van der Eanden en Aarts. rgen zoekt vriendschap it Sovjet gemeente ad var,GEN Bergen in Noord-Holland als eerste gemeente in Nederland iten vriendschappelijke betrekkin- aan te knopen met een vergelijkbare tan eente in Sovjet-Unie. 5rhUllef is op gemeentelijk niveau te stre- naar ontspanning tussen oost en en het kweken van meer weder- ,an begrip. Het voorstel daartoe werd ian door de fractievoorzitter van de eertijd) in de Bergense gemeenteraad, mr. van der Heijde, bij de behandeling het voorstel van de plaatselijke vre- roepen de gemeente kernwapenvrij ten erklaren. Dit voorstel werd overi- verworpen. Het VVD-voorstel werd alle raadsfracties werd gesteund. De ExptosTeven Op- OpnieUW gTOte ruimingsdienst (EOD) heeft in het ITU 11*111 lf* VOnftat Brabantse Veldho- II1UIU"CVUI1UJ51 ven opnieuw een grote munitievondst m Yeldhoven gedaan. In 1981 werd ook al een forse hoeveelheid wapentuig gevonden en vernietigd. Op verzoek van de Veldhovense burgemeester A. Stadhouders is het gebied waar de munitie ligt gisteren door militairen afgezet. De munitie is afkomstig van het Duitse bezettingsleger. Het spul lag opgesla gen vlakbij het militaire vliegveld Welschap dat gedurende de oorlog door de Duitsers werd ge bruikt. Aan het eind van de oorlog is de munitie gedeeltelijk opgeblazen. De restanten zijn later door de geallieerden ter plekke begraven. De EOD verwacht met het opruimen van de kogels, bommen, granaten en dergelijke nog geruime tijd bezig te zijn. Twaalf jaar voor hoofdverdachte in huurmoord ALKMAAR De officier van justitie bij de rechtbank in Alkmaar, mr. A.N.A. Jitta, heeft gistermiddag twaalf jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest geëist tegen de 36-jarige F. de J., hoofdverdachte in de Castricumse huurmoord. De officier achtte bewezen dat De J. na bijna een jaar voorbereiding de moord op zijn buurman, de 34-jarige marktonderzoeker L. Snijders, had georganiseerd. Het was de der de zitting die de rechtbank aan deze zaak wijd de. Tegen de 19-jarige Turkse huurmoordenaar D.Y., die Snijders in de avond van 21 januari met vijf schoten uit een pistool van het leven beroofde, herhaalde de officier zijn al op 31 mei uitgesproken eis van tien jaar gevangenisstraf. GRONINGEN De politie heeft maandag avond aan de hand van tips in Groningen de 19-jarige G.J.B. uit Eelde aangehouden als verdachte van de moord op de 83-jarige al leenwonende Alida Hesselink, vorige week in de nacht van zondag op maandag. B., die ver slaafd is aan heroïne, heeft bekend de vrouw om het leven te hebben gebracht. De bejaarde vrouw werd 21 november 's middags dood in haar woning in Paterswolde aangetroffen. On derzoek heeft uitgewezen dat zij is doodge bloed, nadat haar twee steekwonden waren toegebracht. Waarmee de jongen heeft gesto ken is nog niet bekend. lirectL. 7cev)oec MENEEi.? ontvoering zat. Althans dat lieden uit die wereld voor de financiering hebben gezorgd. Het is daarom niet zo toevallig dat de leiding van het onder zoek in handen kwam van K. Sietsma, de vroegere chef van de Amsterdamse narcoti cabrigade. Direct na de ontvoering kwam een ongekend groot aantal persmensen af op de plaats waar het gebeurde. Er werd een cordon veiligheidsmensen om het luxe landgoed De Ark in Noordwijk gelegd. Een tweede cordon werd gevormd door persmensen. Naarmate de tijd verstreek haakten steeds meer buitenlandse nieuwsja- gers af. Ze zijn nu echter weer in groten getale op het toneel verschenen, want Heineken blijft, ook nu hij weer vrij is, wereldnieuws. Terugblik Nog even terug naar de be wuste woensdag. Heineken heeft een drukke dag achter de rug. Hij is bijna de hele middag in Zoeterwoude ge weest om met politiechefs en justitie-autoriteiten, onder wie minister Korthals Altes, het feit te vieren dat de afper singszaak waarmee de brou werij te maken had, tot een goed einde is gebracht. Twee minuten over zeven. Chauf feur Ab Doderer heeft zijn zwarte Cadillac schuin tegen over het kantoor op nummer 5 aan het Amsterdamse Wete- Van Beek van politie voor huis van Heineken in waar hij de pers te kort nadat Heine- Doderer daar in een bestelwagen zijn gearri- Journalist biedt voor hét verhaal van de ontvoering van Heineken Anonimiteit gewaarborgd! Bel: 023 - 304574 of 023 - 304525 Eén is zeker. Nederland nu exact wie Freddy is. Zijn leven is zijn ontvoering een gesloten boek Freddy Heine- altijd alleen de die „all over is. We weten moet worden als de rijkste rlander. In financiële en wordt aangeno- i dat Freddy Heineken neer dan de helft van jandelen van het dran- jlponcern in zijn bezit Tt. Dat houdt in, dat neken voor zo'n 1,3 Jard aandelen heeft, ^zou daarmee vele ma- dan ons ko- waarvan het op een kleine miljoen wordt ge- die wetenschap geweest, ontvoerders flink heeft nVesteren in de voor ons nu toe meest spectacu- idnapping. Een ontvoe- ie gezien de naam Hei de hele wereldpers twaalf pas- Heineken op 9 november van de voordeur Freddy Heineken van zijn kantoor tot aan zijn Cadillac. De auto is sterker dan een tank. Het gevaarte is zeshonderd kilo zwaarder dan het model dat te koop is bij de dealer. De ontvoering is dus exact gepland. Heineken moet maandenlang geschaduwd zijn, want alles klopte tot in details. Vandaar dat het onderzoek van de politie zich op een ge geven moment, toen bleek hoe weinig aanknopingspunten de ontvoering bood, ging richten op de financiers van deze spectaculaire, perfect uitge voerde kidnapping. Volgens deskundigen moet er zeker een half miljoen gestoken zijn in het ontvoeringsplan. De da ders waren er zeker van er vele miljoenen voor terug te krijgen. De politie heeft in de loop van het onderzoek het sterke vermoeden gekregen dat harddrugshandel achter de De advertenite die daags na de ontvoering van Heineken in een aantal dagbleden verscheen. ringplantsoen neergezet. Hij ziet de oranje Renaultbus die er vlakbij geparkeerd' staat niet. Als Heineken met de se cretaresse Elly en een vrouwe lijk personeelslid naar buiten komt, springen drie mannen met vuurwapens en bivakmut sen uit de Renaultbus. Ze overmeesteren Heineken. Er vallen klappen als Doderer zijn baas te hulp wil schieten. Beide vrouwen deinzen terug. Alarm Een toevallig passerende taxi chauffeur slaat alarm en volgt de auto van de ontvoerders. Hij moet de achtervolging op geven als de ontvoerders op hem schieten. Hoe ingenieus de ontvoerders te werk zijn gegaan blijkt als men later tot de ontdekking komt dat ze een paaltje van een voetgangers tunnel hebben verwijderd. Er volgen dagen vol onzeker heid, omdat de ontvoerders rustig wachten voordat ze con tact opnemen over het losgeld. Er kwamen wel telefoontjes binnen bij diverse politiebu reaus over losgeld, maar die bleken naderhand gepleegd te zijn door grappenmakers, die zich kennelijk niet bewust wa ren van de ernst van de situa tie. De ontvoerders meldden zich voor het eerst een dag of vier na de ontvoering via kleine advertenties in een landelijk ochtendblad. De annonce luid de: „Hartelijk gefeliciteerd. Het weiland is groen voor de haas, contact dringend ge wenst". Er was op dat moment sprake van een losgeld van 35 miljoen gulden. Op 15 november kwamen de eerste levenstekenen van de biermagnaat en zijn chauffeur. De ontvoerders stuurden een foto naar de familie waarop de beide mannen stonden met in hun hand een krant van re cente datum. Aan de eis van de ontvoerders dat er geen en kele ruchtbaarheid gegeven zou worden aan de onderhan delingsfase werd strikt de hand gehouden. Dat weerhield het weekblad Panorama er niet van een bedrag van vijftig mille uit te loven voor degene die het blad aan een verhaal kon helpen. In de afgelopen drie weken heeft de politie honderden tips nagetrokken. Ze hebben geen van alle iets opgeleverd. De ontvoerders hadden de zaak volkomen onder controle tot op het moment waarop afgelo pen maandag het geld werd overhandigd en Freddy Hei neken en zijn chauffeur Ab Doderer vanmorgen vroeg in Zwanenburg werden bevrijd. MEMELS (Vervolg van de voorpagina) Het drama Heineken be gon bijna drie weken ge leden. Vermoedelijk drie gewapende mannen met bivakmutsen ontvoerden Heineken en zijn chauf feur Ab Doderer woens dagavond 9 november om zeven uur bij de hoofdves tiging van het concern aan het Tweede Wete ringplantsoen in Amster dam. De auto waarin de twee werden ontvoerd, een bestelbus, werd korte tijd later met draaiende motor teruggevonden aan de Weesperzijde in de hoofdstad. Van daaruit zijn de vijf overgestapt in een andere auto. De ontvoering was goed voor bereid. De vluchtroute ging door een fietstunneltje waarin de paaltjes om auto's tegen te houden, waren verwijderd. Dat was al een week zo, zeiden getuigen. Een taxichauffeur die de ontvoerders achterna zat, werd met een vuurwapen bedreigd en moest de achter volging stop zetten. De ontvoerders eisten de dag na de ontvoering stopzetting van de politie-activiteiten. Zij hadden dit kenbaar gemaakt aan de Haagse politie. Het Hei- neken-concern verzocht de po litie geen nadere mededelin gen aan de pers te doen. Vanaf die dag bleef het de komende tijd, bijna drie weken, tamelijk stil, zowel van de kant van het concern als van de politie. Een héél kilo in één pak overweegt :baar" na ECHT De NS over- (t, als de acties voorbij een "gebaar" te maken de gedupeerde abonne- thouders. Juridisch is de ot niets verplicht omdat er ike is van overmacht, maar j[ gebaar naar de abonne- ithouders is mogelijk, om- 'ij het natuurlijk ook ver- id vinden voor onze klan- aldus een NS-woordvoer- De NS heeft tussen de en 150.000 houders van abonnementen. Het te veel rompslomp geven fUit te zoeken wie nu pre- 1011waar en hoe door een sta de trein heeft misgelo- \ls de NS iets doet, dan P-het voor alle abonnements- ^ders zijn. Welke vorm het ^Jaar' zal krijgen is nog on- ^end. "Het wordt géén ftkrans", aldus de woord- r ïder. Onder: Het interieur van het bestelbusje, dat bij de ontvoe ring van Heineken en Doderer werd gebruikt. De ontvoerders en hun slachtoffers stapten la ter over in een andere auto. In het busje vond de politie de pen en de brillekoker van Hei neken (links, omcirkeld). De plaats waar het ontvoeringsdrama-Heineken vandaag drie weken geleden begon: de voordeur van het Heineken-kantoor aan het Tweede Weteringplantsoen in Amsterdam.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 9