laad Valkenburg wil duidelijkheid over OGB OduU la Laboratorium Bloembollen Onderzoek gunt publiek een blik in „de keuken" Nieuwe verkeerslichten op Katwijkse Hoorneslaan [TIEK PVDA/PPR OP COLLEGEBELEID begonnen Gehele bestuur IJsclub Voorschoten afgetreden Ontwerpen Bloemencorso ter inzage mövFÏDËN CddaeSouacwit WOENSDAG 30 NOVEMBER 1983 PAGINA 7 gjlstuur CDA Warmond zegt raadslid de wacht aan RMOND Het Warmondse CDA-bestuur I het afgelopen weekeinde schriftelijk aan raadslid C. Vreeken verzocht zijn CDA-ze- fer beschikking te stellen.' Volgens de voor- f van het CDA dje heer Fennema is het niet blijk gebleken de partijen bij elkaar te gen en is samenwerking tussen de heer >ken en de overige drie fractieleden nu en b toekomst uitgesloten. peel kan het CDA de heer Vreeken slechts oeken zijn zetel ter beschikking te stellen, jeus is aan het gekozen raadslid. Wel be- Lwt het CDA-bestuur de heer Vreeken niet pr als vertegenwoordiger van het CDA en t aan de fractievoorzitter geadviseerd de f Vreeken niet meer uit te nodigen voor ievergaderingen en dergelijke, i bekend zijn de problemen binnen het CDA gerezen nadat de heer Vreeken heeft ge weigerd een verklaring te tekenen waarin wordt afgesproken dat het meerderheidsstand punt van de fractie wordt vertaald als het CDA-standpunt en fractieleden hun eventuele afwijkende mening niet uitspreken in raadsver gaderingen en dergelijke. De heer Vreeken is zich nu aan het beraden over een reactie op de brief van het CDA-bestuur. Hij kan verder gaan met zijn werk in de raad als eenmansfrac tie of opstappen. Voorlopig is de heer Vreeken van plan de eerstvolgende raadsvergaderingen gewoon deel te nemen aan het overleg. Onder wijl wil hij peilen hoe de mening van de ach terban is, een gesprek hebben met de burge meester en zich door deskundigen in het staats recht laten adviseren. Pas dan zal hij een beslis sing nemen over het al dan niet voortzetten van zijn raadslidmaatschap. Postkantoor langer open LEIDERDORP De dienstverlening van het bijpostkan toor aan de Heinsi- usl&an in Leider dorp zal worden uitgebreid. Van maandag tot en met donderdag kan men er van 8.30 tot 17.00 uur terecht, op vrij dag van 8.30 tot 17.00 uur en van 19.00 tot 20.30 uur. Zaterdag blijft het postkantoor geslo ten. Fietser geschept NOORDWIJRERHOUT Een 71-jarige inwoner van Noordwijkerhout heeft gister morgen een hoofdwond opge lopen bij een aanrijding. De man reed met zijn fiets op de Maandagsewetering en na derde de kruising met de Meeuwenlaan. Daar sloeg hij plotseling linksaf. Een achter hem rijdende automobilist, een 47-jarige Noordwijkerhouter had daar niet op gerekend en schepte hem. De man kwam te vallen en werd gewond over gebracht naar het Academisch Ziekenhuis Leiden. Oegstgeest betaalt toch mee aan onderhoud Leidse Hout OEGSTGEEST Oegstgeest is teruggekomen van haar besluit om geen subsidie meer te verle nen aan de Leidse Stichting Fonds Onderhoud en aanleg wandelparken. Wethouder Kohlbcck kwam gisteravond in de raadscommissie open bare werken met het voorstel de stichting 4000 gulden subsidie toe te kennen. Dit bedrag wordt onder meer gebruikt voor on derhoud aan de Leidse Hout. De raadscommis sieleden konden er mee instemmen al betreurde de CDA'er Van Veen het dat er nogal wat haas tig met de materie was omgesprongen. In ieder geval bleek dat Oegstgeest vrij veel gebruik maakt van zijn „groene bedstee" zoals men de Leidse Hout in de geestgemeente noemt. Het voornemen van Warmond om uit te treden uit de Stichting Maatschappelijke Dienstverle ning Bollenstreek wordt in Oegstgeest zeer be treurd omdat het nogal wat consequenties heeft. Zoals het inleveren van personeel. Wethouder Kohlbeck: „Als de overige deelnemende ge meenten aan de Stichting dit bedrag van een af hakende gemeente moeten betalen dan is bet geen haalbare zaak en wordt het draagvlak te zwaar. Wij hopen, met de overige deelnemers, gezamenlijk een uiterste poging te doen om Warmond tot andere gedachten te brengen". „Warmond moet primair de taak voor zijn eigen gemeente afwegen en de anderen zullen dus wel op vragen van Warmond antwoord moeten ge ven" aldus Van Eisen (PPR). Kohlbeck: „Het probleem van Warmond is dat zelf geen maat schappelijke werkers hebben en ze eigenlijk moeten „lenen" van Oegstgeest. Juist nu men er over aan het meedenken is wil Warmond uittre den. |ich Val ^KENBURG Bij billende fracties in 'alkenburgse gemeen- lad heerst onduidelijk- oor 1 over de onroerend- plaai dbelasting (OGB). Dat ;k gisteravond tijdens algemene beschouwin- over de begroting rèi'di r 1984. Met name de De li ling dat deze belasting uit d :es jaar tijd verdubbeld 1 dt, riep vragen op. Het sehn e£e Ste^ Voor 'n 1984 men'OGB niet te verhogen, steed ar met name P. Mizee ÏD) wil wel eens dui- jk hebben uitgelegd jasis waarvan het col- college wil de tarieven dhaven op een gulden wfctig (gebruikers) en twee is bijipen veertig (eigenaren). De argumentatie hierbij is dat weliswaar de woningen in waarde zijn gedaald, waardoor de huurders dus evenredig minder belasting hoeven te be talen, maar de bedrijven in waarde zijn gestegen. Die moe ten dus, bij een gelijkblijvend tarief, toch meer betalen en het college wil hun lasten niet nog meer verzwaren door een tariefsverhoging. De onduide lijkheid bestaat daaruit dat Mi- zee niet weet of dit de ge meente nu aan inkomsten scheelt. Overigens toonde zijn GPV-collega A. de Vries zich voorstander van het verhogen van het tarief, om meer te in vesteringen zoals het aanbren gen van een lift in het raad huis en een parkeerterrein voor vrachtwagens, te kunnen doen. CDA-leider H. Dijkhui zen uitte kritiek op de aange kondigde verhoging van de OGB in de komende zes jaar (verdubbeling) en mevrouw A. van den Broek-Westerink (PvdA/PPR) vindt dat de ge bruikers (huurders) niet meer mogen gaan betalen om hun woonlasten niet nog meer te laten stijgen. Enkele punten uit de algeme ne beschouwingen toonden een opvallende gelijkenis met die van vorig jaar. Ook nu was de lift in het raadshuis weer onderwerp van discussie. B en W hebben daarvoor in de be groting helemaal geen geld meer uitgetrokken. A. de Vries (GPV) en mevrouw G. Spiering-Poot (CDA) toonden zich teleurgesteld dat de aan leg daarvan weer is uitgesteld. Een andere „herhaling" vorm de de discussie over de reini gingsrechten. B en W stellen voor om volgend jaar niet 140 maar 120 vuilniszakken per huishouden te verstrekken, omdat dan de reinigingsrech ten niet verhoogd hoeven te worden. Het CDA stelde ech ter bij monde van D. de Vries dat een verhoging op zijn plaats zou zijn, omdat ook de kosten van het ophalen van huisvuil en de kosten van de zakken zijn gestegen. A. Oos- terlee (VVD) deed het voorstel om de reinigingsrechten af te schaffen en in plaats daarvan de inwoners een bedrag per vuilniszak te laten betalen en te verplichten dat alleen zak ken met een gemeentelijke op druk gebruikt mogen worden. Voorstellen De verschillende fracties de den gisteravond ook nog tallo ze andere voorstellen. Eén daarvan betreft de reconstruc tie van de P. Oosterleestraat en de daarbij gelegen Kwakel- brug. Van VVD- en CDA-zijde werd aangedrongen op een spoedige aanpak. A. de Vries (GPV) stelde ook voor om, net als verleden jaar, in het kader van de bezuinigingen de ver goeding voor de raadsleden te bevriezen en de heer Mizee toonde zich een voorstander van het afschaffen van de hondenbelasting, die „toch maar 7500 gulden opbrengt, terwijl de controle veel tijd en geld kost". De fractie van PvdA/PPR uit te flink wat kritiek op het col lege. Mevrouw A. van den Broek-Westerink betitelde het college steeds als „de directie van de Valkenburg b.v. die het bedrijf, mopperend, maar gezagsgetrouw draaiende houdt". Zij verweet het college geen duidelijk beleid te voe ren, geen keuzes te maken. Zij beschuldigde het college ervan geen beleidskeuzes, bijvoor beeld op het gebied van inves teringen, te maken, waardoor er nu in feite alleen geld is voor de reconstructie van de Hoofdstraat. „Alle beleid kost geld. Uw beleid is dat van de gevestigde kruidenier. De re constructie van de Hoofdstraat mag niet ten koste gaan van welzijn, vakonderwijs en re creatie", aldus mevrouw Van den Broek-Westerink. Ml Bdeputeerde J. Borgman eft gistermiddag de eer- i aanzet gegeven tot de povatie van het Dieren- fk Wassenaar. Met een (lldozer egaliseerde hij grond, waar eind 1985 giraffen komen te lo- Tegen die tijd, moet kt dierenpark het aanzien Tien van een wandelsa- kl, een unicum in Neder- ,.nd dat 5,5 mijoen gulden aat kosten. VOORSCHOTEN Tijdens een bijzondere ledenvergadering van de IJsclub Voorschoten is gisteravond het gehele bestuur af getreden. Voorzitter Johan Lekkerkerker deelde de vergadering mee geen oplossing te zien in het conflict met de gemeente over de afzetting van de ijsbaan in de Vlietwijk en wenste niet de ellende van vorig jaar toen de jeugd bezit nam van de baan en gadering van 17 oktober was door de leden de suggestie gedaan om door middel van zelfwerkzaamheid een hek rondom de baan te plaatsen door middel van houten palen met prikkeldraad. De kosten zouden een fractie bedragen van het door de gemeente begrote bedrag voor een ijzeren hek. De aanwezige leden van de commissie sport en recreatie deden toen de toezegging ervoor te pleiten om die paar duizend gulden voor het eenvoudige hek uit de gemeentekas te laten komen. Tijdens de ledenvergadering stelde de heer Lekkerkerker dat hij het gewoon zat is steeds maar bij de gemeente te moeten aan dringen op een afzetting en steeds te horen dat er weinig geld is. Op aandrang van de ledenvergadering trok hij tot driemaal toe zijn aftreden in, maar daarna trad hij met het bestuur definitief af. Op aandrang van de vergadering gaat het afgetreden bestuur nog eenmaal praten met de gemeente en de eis op tafel leggen dat de gemeente binnen veertien dagen een hek moet plaatsen, waarna de baan onder water gezet kan worden rond half de cember. De ontwerpen voor het Bloemencorso, dat het komend voorjaar weer door de Bollenstreek zal rijden, lagen gisteravond in „De Nachtegaal" ter inzage. De heer Kees van Driel had dertig ontwerpen voor praalwagens gemaakt. Gisteravond konden belangstellende deelnemers aan het corso, dat het motto „Kleurrijk Ne derland" draagt, een keuze uit de ontwerpen maken. Ongeveer twintig praalwa gens zullen in het corso, het 37-ste alweer, meerijden. Op de foto's: „Gouden oogst" en „De Tulpenmania". Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, za terdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr. 071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. LISSE Het Laboratorium voor Bloembollen Onderzoek (LBO) toont iedere geïnteres seerde van 1 tot en met 23 de cember een blikje in zijn „keu ken". Gedurende die periode is het LBO met een expositie present in de openbare biblio theek van Lisse. Verschillende facetten van het werk van het laboratorium worden daarin getoond. Het LBO bestaat inmiddels al 63 jaar. Aanvankelijk was het een deel van de Landbouwho geschool te Wageningen, maar later werd het een zogenaam de Rijksstichting, hetgeen wil zeggen dat de medewerkers rijksambtenaren zijn. De fi nanciën voor het LBO komen voor ongeveer de helft uit het bloembollenbedrijfsleven, ter wijl de rijksoverheid eenzelfde deel betaalt. In het LBO wer ken 107 mensen, waarvan er 58 onderzoek verrichten. Ook wordt nauw samengewerkt met andere proefstations, proeftuinen en instituten. De vergaarde kennis wordt recht streeks doorgegeven aan de tuinbouwvoorlichtingsdienst, waarvoor het Consulentschap in algemene Dienst voor Bloembollenteelt tekent. Ook wordt er veel in vakbladen ge publiceerd en worden er lezin gen gehouden. Het onderzoek omvat zowel de bloembollenteelt als de bol- bloemtrekkerij (het in bloei trekken van bollen). Op het LBO kent men de volgende afdelingen; Fysiologie; Plan tenziekten en Gewasbescher ming en Teeltkunde. Het on derzoeksterrein is uitgestrekt en veelomvattend. Enige voor beelden zijn: energiebesparing, voorkomen en bestrijden van ziekten, kwaliteitsbevordering, bedrijfsekonomie, weefsel kweek, mechanisatie, broeime- thoden, belichting houdbaar heid en dergelijke, maar ook zorg voor het milieu, veilig werken met gewasbescher mingsmiddelen, technische on dersteuning van de afzet, nieu we produkten, onderzoek van monsters van ziekte partijen van de telers en nog heel veel meer. Natuurlijk is het bij lan ge na niet mogelijk om al die zaken uitgebreid in de beperk te ruimte van de bibliotheek te tonen en daarom is een keuze gemaakt. De laatste tijd is er erg veel ge schreven over reageerbuis-ba by's. Op het LBO maakt men ze allang, maar dan van bolge wassen. De kleine plantjes worden zorgvuldig op steriele buizen opgekweekt om snel zeldzame of nieuwe bolgewas sen te kunnen vermeerderen, of om gezonde bollen te ver krijgen wat langs de normale weg van de vermeerdering vaak niet lukt. Iets anders is dat tulpen zuur kunnen worden. Ze worden door een schimmel (Fusarium) aangetast en gaan ten gronde. Deze schimmel doet nog meer. Hij vormt namelijk een voor de bollen gevaarlijk ethyleen- gas. Wat dat gas allemaal kan veroorzaken en wat ertegen te doen is, wordt in de stand ge toond. Ook is er te zien hoe tulpen, maar ook andere bol- bloemen zich door de mensen beduvelen in die zin dat ze het verschil tussen zomer en win ter," tussen wel of niet moeten gaan bloeien dus, niet meer kennen. Zoals bekend is het door kunstgrepen mogelijk om rond Kerstmis bloeiende bol- bloemen te hebben, die dan normaal niet bloeien. Alles staat overzichtelijk uitgestald in de bibliotheek, met begelei dende teksten, maar ook zijn er drie oud-medewerkers van „het lab" bereid gevonden tekst en uitleg te 'geven. Het zijn dr. G.A. Kamerbeek, Ir. D.H.M. van Slogteren en Drs. A.F.G. Slootweg, die tijdens de openingsuren aanwezig zullen zijn. De bibliotheek is geopend op maandag-, woensdag-, don derdag- en vrijdagmiddag van twee tot vijf uur en op maan dag- en dinsdagavond van ze ven tot negen uur en boven dien op de woensdagmorgen van tien uur tot half twaalf. TWIJK Het drukke kruispunt Hoorneslaan/Bilt- n zal in de week 8 tot 15 december weer met ver- eerslichten beveiligd zijn. Het verkeer op het kruis lint zal dan geregeld worden door een uiterst moder- B installatie die, gestuurd door een micro-computer, sschikt over niet minder dan 1032 mogelijkheden om et aanbod te verwerken. Met de komst van de nieuwe erkeerslichten zal het kruispunt voor fietsers in twee chtingen over te steken zijn, een situatie die in de y jaktijk al bestond maar nu gelegaliseerd wordt. A het kruispunt Hoorneslaan/Biltlaan is het momenteel een rpinhoop, zo drukte adjudant Stubbe van de gemeentepolitie h gistermiddag tijdens een informatiebijeenkomst voor be ihebbenden uit. De oude installatie, daterend uit 1972, is in- Idels al weggehaald en de voorbereidingen voor de recon- uctie van het kruispunt zijn in volle gang. Voor auto's, fietsers 1 voetgangers is het oversteken er de laatste weken niet ge- akkelijker geworden, heeft het kruispunt Hoorneslaan/Biltlaan het laatste jaar toch al meer problemen gegeven dan eigenlijk toelaatbaar is. De uit 1972 daterende verkeerslichteninstallatie was in zodanige staat dat er veelvuldig storingen optraden. Enkele maanden ge leden hakte het gemeentebestuur ten slotte de knoop door en besloot tot vervanging van de installatie. De raad stelde een kre diet van bijna 350.000 gulden beschikbaar waarvoor naast de plaatsing van nieuwe verkeerslichten ook een aantal aanpassin gen aan het kruispunt zouden worden uitgevoerd. df De belangrijkste aanpassing is wel dat het tweerichtingverkeer voor fietsers die de kruising op de vier oversteekpunten passe ren gelegaliseerd is. In de praktijk bestond deze situatie al veel langer en juist omdat het kruispunt hier niet voor geschikt was ontstonden er nog al eens gevaarlijke situaties. De beslissing om het tweerichtingverkeer mogelijk te maken werd overigens niet éénstemmig genomen. Adjudant Stubbe is er zelf geen voorstan der van omdat hij vreest dat deze situatie precedenten schept voor andere kruispunten in de gemeente. De nieuwe verkeerslichteninstallatie is zodanig op het verkeers aanbod ingesteld dat het niet meer voorkomt dat er rijen auto's te wachten staan die in feite zouden kunnen doorrijden. Dat is mogelijk omdat de installatie niet volgens een vast schema draait maar beschikt over een computer die afhankelijk van de drukte combinaties maakt. Adjudant Stubbe; „Het apparaat denkt voortdurend bij zichzelf: waar kan ik auto's samenvoegen zonder dat er brokken van komen". De installatie heeft daar voor de al eerder genoemde 1032 mogelijkheden. Men verwacht hiervan niet alleen een snellere doorstroming van snelverkeer maar ook van fietsers en voetgangers. Bij het fietsverkeer is het verder nog zo dat een groot aantal fietsers dat wil oversteken automatisch een langere groentijd tot gevolg heeft. Dit is mogelijk omdat er ook in het fietspad een zoge naamde lus is aangebracht die het aanbod registreert. Door het ophogen van de voetpaden hoopt men verder fietsers en voet gangers betere van elkaar te scheiden dan nu het geval is. Voor automobilisten die graag nog even door oranje rijden kan de installatie een verrassing in petto heben. Adjudant Stubbe: „Auto's die door „laat oranje" rijden kunnen geconfronteerd worden met andere verkeersstromen. In de oude situatie had men nog wel enkele ogenblikken om de kruising ongehinderd te passeren maar dat is nu niet meer ingebouwd. De installatie werkt nu geheel volgens de wet die zegt: alleen door oranje als je echt niet meer kunt stoppen". WASSENAAR: GEEN GELD VOOR REINIGEN VERVUILDE GROND WASSENAAR Het gemeentebestuur van Wassenaar weigert voor 1984 geld beschikbaar te stellen voor nader onderzoek naar bodemverontreinigingen binnen de gemeentegrenzen. Wasse naar vindt de kosten die de gemeente daarvoor moet opbrengen naar verhouding veel te hoog. De gemeente moet meer dan 700.000 gulden bijdragen in de kos ten van onderzoek naar vervuilingszaken op het voormalige gasfabrieksterein aan de Johan de Wittstraat, het recreatiecen trum Duinrell en de voormalige vuilstortplaats aan de Hoge- boomseweg. Na deze onderzoeken volgt misschien een besluit de vervuiling op te ruimen. Voor het saneren van de grond moet de gemeente nog eens 10 procent betalen, wat nog eens enkele honderdduizenden guldens kan betekenen. B en W van Wassenaar zeggen in hun voorstel aan de raadscom- misies het „een goede zaak" te vinden als plaatsen die van bo demverontreiniging worden verdacht aan een onderzoek wor den onderworpen. „Wij vinden het echter niet juist dat zo'n groot gedeelte van de kosten voor rekening van de gemeente dient te komen", aldus B en W. Geduld hebt u nodig om dit spel een goed einde te brengen. Graag belonen wij de (kleine) moeite van het aanbrengen van een nieuw abonnement met dit behendigheidsspel. van de Leidse Courant 1 _als nieuwe abonnee I Adres Postcode/Plaats. Betaald wordt per maand (met automatische aischrijving) per kwartaal Bank/gironummer: Stuur een 'labyrinth'-spel naar: Naam Adres Plaats/Postcode. I Telefoon Stuur deze bon in open envelop - geen postzegel plakken naar Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2500 VD Den Haag. ,nd>en om wn Abonnement worden geweigerd CeidóeSowo/nt

Leidse Courant | 1983 | | pagina 7