Rechtszaak tegen priester toont groeiend zelfvertrouwen van kerk in Litouwen £eidóc@oma KORTE METTEN ACHTERGROND Ceidae Commit Bisschoppen bekrachtigen benoeming IKV-lid niet Bevrijd Nu de persoonlijke vrijheid van de ontvoerde kerd, kan de politie de opsporing van alle betrok digers in deze zaak met volle kracht ter hand ne van het grootste belang dat ook dit speurwerk me worden afgerond. Dat zal er toe bijdragen, dat wordt weggenomen, dat ons land een gemakkeli gebied is voor dit soort ernstige misdaden. Vaste premie op koophv WOENSDAG 30 NOVEMBER 1983 P Tegen de rooms-katho- lieke priester Sigitas Tamkiavicius is gisteren in de Litouwse hoofdstad Vilnius een rechtszaak begonnen. De 45-jarige priester wordt beschul digd van tegen de staat gerichte activiteiten. Tamkiavicius zou, vol gens het Russische pers bureau TASS, zijn pasto rale functie hebben ge bruikt om de gelovigen tot anti-sociale activitei ten aan te zetten. In zijn preken heeft hij systema tisch het politieke en so ciale systeem van de Sovjet-Unie „belasterd". Verder zou hij de gelovi gen hebben aangespoord zich niet aan de wetten te houden. Ook zou hij belastend materiaal naar het westen hebben ge stuurd, waar Radio Vrij T-.T touwen heeft begin dit jaar in een brief aan partijleider An dropov fel geprotesteerd te gen de beperkingen die zij in hun werk ondervinden als gevolg van de godsdienstwet ten. Dit, zowel als het optre den van de genoemde pries ters, wijst op een groeiend zelfbewustzijn bij de katho lieke kerk, waartoe ruim driekwart van de Litouwse bevolking behoort. Een en ander kan worden terugge voerd op de verkiezing van een Oosteuropese paus. De Litouwse katholieken voelen zich door de huidige paus be grepen en gesterkt en laten dat steeds duidelijker weten. Zo heeft bisschop Liudas Po- vilonis, apostolisch admini strator van het bisdom Kau nas en voorzitter van de Li touwse bisschoppenconferen tie, de gelovigen kort geleden opgeroepen hun kruisbeelden en heiligenbeelden te voor schijn te halen en ze een ere plaats in hun woning te ge ven. De oproep, waaraan op grote schaal gevolg werd ge- In het laatste nummer van het illegale blad „Kroniek van de Katholieke Kerk in Litouwen" geven 66 van de 73 priesters van het bisdom Kaisiadorys aan. waarom zij de godsdienstwetten van de Sovjet-Unie niet kunnen vol gen. Volgens hen gaan de wetten in tegen de hiërarchi sche opbouw van de r.-k. kerk en tegen de taken, waartoe priesters verplicht zijn. Zij wijzen er bijvoor beeld op, dat het onmogelijk is de leiding van parochies over te dragen aan de over heid of aan een uit leken sa mengesteld kerkbestuur. Evenzeer, zo schrijven de priesters, gaat het tegen het r.-k. kerkrecht in, dat aan jongeren geen katechese ge geven mag worden en dat zieken en stervenden niet be zocht mogen worden, zoals in de godsdienstwetten is be paald. In een tweede document pro testeren de geestelijken tegen de arrestatie van de bovenge noemde priester Alfonsas Swarinskas. Swarinskas wordt een moedig en geest driftig priester genoemd, die zijn stem verheft tegen de te kortkomingen van Litouwen en duidelijk maakt, dat men door het naar willekeur toe passen van de wetten de ge lovigen of de voor hen heili ge zaken beledigt. Verder wordt in het document ge zegd, dat de godsdienstwetten verouderd zijn en ingaan te gen de internationale ver plichtingen en de grondwet van de Sovjet-Unie. De priesters lijken hun be rechting en veroordeling te zien als een middel om gees telijkheid en leken dichter bij elkaar te brengen. Swarins kas heeft zijn veroordeling in een brief „een bekroning van zijn priesterschap" genoemd. In april brachten vier bis schoppen, onder wie mgr. Sladkevicius en mgr. Povilo- nis, een ad-limina-bezoek aan Rome. Het was voor het eerst in 45 jaar, dat bisschop pen uit Litouwen naar Rome mochten reizen. Uit onder meer dit bezoek hebben de bisschoppen en de gelovigen kennelijk de moed geput openlijker van het geloof te getuigen. De bisschoppen hebben ge weigerd de benoeming door de r.-k. vredesbeweging Pax Christi van K. Dekkers tot lid van het Interkerkelijk Vredesberaad (IKV) namens de rooms-katholieke kerk te bekrachtigen. Dekkers is werkzaam bij het Buro Inter nationale Solidariteit (BIS) te Roermond, dat door bisschop Gijsen niet wordt erkend. Pax Christi is hierdoor „pijn lijk verrast", aldus secretaris Jan ter Laak. Volgens de afspraak heeft Pax Christi het recht de ka tholieke vertegenwoordigers in het IKV te benoemen, waarna bekrachtiging door de bisschoppen volgt. „We gens de betrokkenheid van de heer Dekkers bij het Buro Internationale Solidariteit" ziet de bisschoppenconferen tie van de bekrachtiging af. Dit heeft dr. H. A. van Mun ster, secretaris van de kerk provincie, per brief van 2 no vember aan Pax Christi me degedeeld. In 1975 ontsloeg bisschop Gij sen wegens verschillen van inzicht omtrent missie en ontwikkeling de Diocesane In een korte spanne tijds is voor de derde keer een ontvoeringszaak tot een goed einde gekomen, slechts in die zin, dat de ontvoerden zonder lichar hun vrijheid hebben herkregen. De tergende onzt de grote spanningen zullen de afgelopen weken e twijfeld hun tol hebben geëist van de heren Heine derer en hun beide families. In psychische zin la, voering van langere duur diepe geestelijke won zoals de eerdere ontvoeringen van Caransa en me der Valk hebben aangetoond. Op het moment dat we dit schrijven zijn nog sle« gegevens over de bevrijding van de heer Heinek Het is in elk geval verheugend, dat de familie en ken-concern in goede onderlinge samenwerking r tie erin zijn geslaagd, ook in deze derde ontvoeri vrijlating van de ontvoerden te bewerkstelligen, op dit moment valt na te gaan, hebben de kranten rige media de politie daarbij niet echt hinderlijk ten gelopen, ondanks de poging van het weekblat voor 50.000 gulden de hand te leggen op „hét ve: dat stemt tot tevredenheid. In een opmerkelijk geval van samenwerking h a mctor-pr» opnrobeerd meer uit de pot v

Leidse Courant | 1983 | | pagina 2