Overheid wil herstel van breuk bij KNVB Stephan acht voetbal in Roemenië hoog e hon an Laurens Mouter verlaat Roodenburg CeidaeSomant WOENSDAG30NOVEMBER 1983PAGINA IS Jan ude heeft izend toe- tweede de mara- jewonnen. ich op de n Gronin- an de kop- rijders. Jos ils tweede ?n nam de riassement Schaats, van Kroon sillusie voor De jeugdige lag honderd nish in ge- oen hij van ingetikt, ten aatste van de I. Eerder in Hopman al loor zijn aan rijden. Na 50 n gaf hij het htpoging van i binnen acht >n dubbelden, oor het einde en opnieuw een grote rol. ?n Dries van j weg uit de io werd ach- roon. Ruiten- Kooiman en .otfase onder- ïe en Niesten pogingen agen f 543.363.00 2e 0. 3e prijs: 99 x f. '90 x f 33.60. 5e x f. 10 206.80. 2e 3e prijs: 1165 x f ijs: 2 x f. 2.066.60. 3. 3e prijs: 49 x f >8 van de vijfde meter 1. Wilma ig) 1.22,9,2. Wicky :te Fortuna. Toto: I f. 2.40 f. 1.50 kop 1.90. Niet gestart: meter: 1 Yoko S 1.22.6.2. Ypsilon win f. 24.80 pl f. <op f. 46.80 trio f .eter: 1. White Ha- 5) 1.24.1.2. Wilma du bois. Toto: win 1.60 f 1.60 kop f meter: 1. Yikke- Mollema) 1.22.9.2 >rs B. Toto win f !.30 f. 1.40 kop f Niet gestart: Ylja neter: 1. Veystone f de Mol) 1.23.9.2. Ie John Toto: win 2.20 f. 4.50 kop f. leter: 1. Wino We il 1.20.6,2 Vasina Toto: win f. 1.20 40 kop f. 12,30 trio tart: Upper Sister Tiende arrestant na rel met Spurs ROTTERDAM De Rotterdamse politie heeft gisteren in verband met de ongeregeldheden bij de voet balwedstrijd Feyenoord-Tottenham van 2 november een tiende arresta tie verricht. De arrestant is de 22-ja- rige J.S. uit Capelle aan den IJssel. Hij zou in het stadion openlijk ge weld hebben gepleegd, aldus de po litie. Maandag was ook een arresta tie verricht. Deze arrestant is de 27-jarige J. van B. uit Oud-Beijer- land. Hem zal openlijke geweldple ging ten laste worden gelegd Vijfde duel van schakers uitgesteld LONDEN De vijfde partij uit de tweekamp voor de hal ve finales van het kandidaten toernooi om het wereldkampi oenschap schaken tussen Gary Kasparov en Viktor Kortsjnoj, die gisteren in Londen zou worden gespeeld, is uitgesteld. Het verzoek tot uitstel kwam van Kasparov. Beide spelers hebben het recht één maal een partij in de tweekamp uit te stellen. De 20-jarige Rus gaf geen reden voor zijn verzoek op. De twee ontmoeten elkaar nu morgen weer. In de twee kamp leidt Kortsjnoj met 2.5 - 1,5. WVC wil circuit Irene Gronert blijven steunen DEN HAAG Staatssecretaris Van der Reijden (WVC) is bereid het circuit Zand- voort in 1984 300.000 gulden te geven om de exploitatie rond te krijgen. De bewinds man wil dat echter alleen doen als de ge meente Zandvoort ook geld in het circuit steekt en de provincie het voortbestaan van de racebaan gerandeert. Dit zou moeten ge beuren door de wet geluidshinder niet al te strak te hanteren met name waar het gaat om de Grand Prix Formule 1. De bewinds man zal zijn standpunt de komende maand bekend maken in een gesprek met alle be trokkenen. Ook dit jaar gaf de bewindsman het circuit 300.000 gulden om financieel rond te kunnen komen. in kwartfinales WK bowling MEXICO Bij de wedstrijden om de wereldbeker bowlen in Mexico Stad heeft Irene Gro nert de kwartfinales bereikt. Na achttien spellen bezet de Rijswijkse de negende plaats met 3216 punten. Eerste is de Finse Airi Leppaele met 3286 punten. Bij de heren plaatste zich geen Nederlander onder de eerste zestien. Na 214 spel len leidt hier de Fin Paavop Groenmark met 4690 punten. Come-back Twee gerenommeerde Argen tijnse voetbalinternationals wer ken hard om na langdurige bles sures weer op het oude niveau terug te keren Op de foto (links): Osvaldo Ardiles voor het eerst na lange tijd weer in actie voor Tottenham Hotspur in een vriendschappelijke wedstrijd te gen Barnett. Diego Maradona. die twee maanden geleden ge blesseerd raakte aan zijn enkel na een charge van een tegen stander is dezer dagen in Bue nos Aires voorzichtig met de training begonnen De speler van Barcelona praat hier met de Argentijnse bondscoach Carlos Bilardo.(foto onder) (Van onze parlementaire re dactie) DEN HAAG Staatsse cretaris Van der Reijden (WVC) wil het sectiebe- stuur betaald voetbal van de KNVB de kans geven de maandag ontstane Staatssecretaris Van der Reijden geeft het sectiebestuur betaald voetbal gelegenheid orde op zaken te stellen. breuk met de vertegen woordigers van de spelers en trainers, Cees van den Berg en Karei Jansen, te helen. Daartoe wil de be windsman de partijen tot kerstmis de tijd geven. Blijkt de breuk niet te lij men dan ontstaat er een nieuwe situatie ten aan zien van verdere steun aan het voetbal. Van der Reijden overweegt dan sterk de steunverlening helemaal te stoppen. Van avond wordt de begroting van WVC in de kamer be handeld en bestaat de kans dat wordt besloten de steun voorlopig op te schorten. Van der Reijden liet blijken nu nog niet te willen besluiten tot het staken van de steun verlening aan het voetbal „Eerst moet blijken dat het een blijvende breuk is tussen werkgevers en werknemers in het betaalde voetbal. Is dat zo, dan ontstaat er een nieuwe si tuatie". „Ik kan mij voorstellen dat Van der Louw (voorzitter van het sectiebestuur; red.) na een nachtje slapen nog eens wil bezien of van beide heren de finitief afscheid is genomen. Ik laat het daarbij aan zijn companen over of men conces sies wil doen of niet. Als de werkgevers zeggen „wij hou den het zo" wil ik dat binnen enkele weken weten", aldus de bewindsman. Van der Reij den deelde mee telefonisch contact te hebben gehad met Jansen, die hem had toegezegd een uitgestoken hand van het sectiebestuur „niet weg te slaan". Op de begroting 1984 van WVC staat 2,6 miljoen gulden voor het betaalde voetbal. Daarvan is al een miljoen uit gekeerd als voorschot. Van het geld dat nog beschikbaar is is het grootste deel voor verbete ring van de stadions (ten bate van de veiligheid), medezeg genschap en vakbondswerk Van der Reijden liet blijken duidelijkheid van het sectiebe stuur te willen hebben over het al dan niet dulden van werknemersvertegenwoordi gers in het bestuur, de rol die zij daarin kunnen vervullen en hetgeen men verwacht van verdere steun van overheid, sporttotalisator (SNS) en ge meenten (VNG). Uit overleg met een van de andere externe geldgevers, de Stichting Nationale Sporttota lisator (SNS), is de staatssecre taris gebleken dat deze instan tie dezelfde koers vaart. De SNS beraadt zich morgen over de gevolgen van de crisis in het sectiebestuur. Het betaalde voetbal ontvangt jaarlijks 5,2 miljoen gulden van de SNS Volgende week. zo stelde Van der Reijden, dienen WVC en SNS tot een standpunt te ko men. „Ik stel me voor dat de geslaagde zakenmensen van het sectiebestuur een week la ter een fundamentele discussie hebben afgerond". Van der Reijden noemde een sectiebestuur alleen bestaande uit werkgevers „niet schanda lig" maar wel in strijd met de historische ontwikkeling. „Zij hebben het recht te zeggen dal het ten einde is. Ik heb het recht dan te zeggen dat ik mijn standpunt herzie", meen de de bewindsman. De staatssecretaris erkende dat de strijd tussen het sectiebe stuur en de geldgevers nu in feite gaat beginnen. „Het lijkt erop dat wij aan het laatste jaar van de hele periode van steunverlening bezig zijn", zo liet hij zich ontvallen. Van der Reijden erkende dat er bepaal de krachten in het sectiebe stuur zijn die afwillen van de werknemersvertegenwoordi gers. „Dat speelt al lang", zo meende de bewindsman. Van der Reijden zei ook ge hoord te hebben dat bepaalde mensen in het bestuur (onder wie Jacques Hogewoning; red.) denken nog drie jaar steun van onder meer de overheid te kunnen inpikken zonder in breng werknemersvertegen woordigers om daarna op de commerciële toer tc gaan. Daarover zei hij: „Ik heb af spraken met de KNVB. Ik heb niets te maken met wat som mige bestuursleden menen dat zou kunnen" Van der Reijden heeft de Ka mer overigens al schriftelijk laten weten niets te voelen voor een korting op de 2,6 mil joen gulden die hij in 1984 aan het betaalde voetbal wil geven. Van der Reijden zei dit naar aanleiding van wijzigingsvoor stellen die de Kamerleden Wessel (D'66) en Lankhorst (PPR) op zijn begroting had den ingediend. Wessel wilde 900.000 gulden van de subsidie aan het voetbal afhalen, Lank horst 1,4 miljoen gulden. Van der Reijden wijst dat af nu hij afspraken heeft gemaakt met de KNVB over steunverlening om exploitatieverliezen te be perken. stadions te verbeteren en het bereiken van normale arbeidsverhoudingen in het voetbal. CAREL GOSELING LEIDEN Laurens Mouter verlaat Roodenburg aan het einde van dit seizoen. De trainer heeft zelf de beslissing genomen om weg te gaan bij de Leidse voetbalvereniging Deze beslissing kwam juist op het moment, dat het bestuur van de zondageerste klasser de contractbesprekingen met Mouter wilde beginnen Laurens Mouter is met zijn vijfde seizoen bij Roodenburg bezig. 1 Ur< 9.3. 2. Willow Bo- ood. Toto: win f. 7.30 f. 5,20 kop f. meter: 1. Valery oven) 1.20,5,2. Vi- Vanda Cornelia. >1 f. 1.50 f 5.10 f. io f. 174,00 10 meter 1. Wilma onhoven) 1.22.1.2 Tino Noordlandia. al f 1.50 f. 5.50 f io f. 325.20. meter: 1. Seredine Brouwer) 1.20.0.2 ine Promise Toto: 5.60 f 2,00 f. 1.70 2433,80 neter: 1. Tijs B (M 2. Ucu du Bois. 3. win f. 5,40 pl f. kop f. 10.80 trio f. f. 351.615,--. e kampioenschap- ide: Zina Garrison Vermaak (Zal) ohde (Wdl) - Kim 3.6-1. Lele Forood ginter (Vst) 6-3.7-5. jbr) - Susan Leo Catherine Tanvier ,'alleja (Fra) 6-1,6-2. e in Groningen roon (Abcoude): 2 3raftdijk), 3. Henri >roek), 4. Co Giling 5 Dries van Wijhe os Niesten (Heems- liman (Ammerstol): i ('t Zand): 9 Dirk hout): 10 Wim Vos edstrijden: l. Pronk n Wijhe 37; 3. Rui ling 34; 5. Hopman Borst (Krommenie); Voort (Poeldijk); 3. erenvee/i). ^edstrijden: 1. Borst an der Voort 18; 3. h Visser (Hoogkar- ïlenaar (Huizen); 3 ïrk). Stand na twee Dienaar 29.1 punten, oogmade) 26. 3. Bast >eker derde ronde ïrpool- Fulham 1-0, !ity-Notts County 0- Walsall-Arsenal 2- VRIEZENVEEN Als Roemenie zich vandaag in Bratislava plaatst van uit groep vijf voor het eindtoernooi om het Eu ropese kampioenschap voetbal door tenminste één punt te behalen tegen Tsjecho-Slowakije heeft Peter Stephan daar een klein- steentje toe bijge dragen. De Roemenen, die vorige week een trai ningskamp in Nederland opsloegen, zouden dan voor het eerst sinds het WK 1970 in Mexico weer op een groot toernooi la ten zien. Peter Stephan. oud-manager van Go Ahead Eagles en Fey- enoord, is al weer meer dan een jaar free lance adviseur van de Roemeense voetbal bond. hoewel zijn activiteiten zich niet tot zijn favoriete tak van sport beperken. Stephan kijkt op zijn ervaringen als manager enigszins verbitterd terug. Vooral bij Feyenoord leerde hij ook de keerzijde kennen van het vak. dat hij jarenlang ambieerde. Na door de Rotterdamse club min of meer te zijn uitgekotst, betrad hij de Kuip nog slechts ten fa veure van Pierre Vermeulen, die hem verzocht als zijn waarnemer op te treden. „Als mensen je onmenselijk weg doen heb ik er geen behoefte aan ze tegen te komen Bij Feyenoord is het trouwens toch al niet gebruikelijk dat oudgedienden een uitnodiging krijgen. Je bent er welkom, maar niet van harte". „De toekomst ligt inmiddels achter me", concludeert hij. „Nog afgezien daarvan dat je in het Nederlandse voetbal steeds minder managers ziet. zal ik ook niet meer naar een dergelijke functie solliciteren. Je kunt wel geforceerd probe ren te blijven zitten, maar ook wat anders gaan doen. Nu ben ik internationaal bezig, weer een stapje interessanter. Door dat ik de bal achterna ben ge- Indonesië Die bal lag voor hem in Roe menië. nadat hij al eerder drie keer een maand lang in Indo nesië vertoefde om daar het profvoetbal van advies te die nen. „Het begon met een Eu ropa Cuploting in Zurich, waar ik was om internationa le contacten te onderhouden. Daar kreeg ik een uitnodiging om een wedstrijd tussen Roe menië en Bulgarije bij te wo nen. Van het een kwam het ander. We spraken af dat ik wat zou gaan adviseren. Voor het totale sportgebeuren in Roemenië, want het is daar één geheel. Een of twee keer per maand ga ik er een dag of vier, vijf naar toe". En hij doet desgevraagd een greep uit zijn vele werkzaam heden: „Laatst had de sport bond een nieuw sponsorcon tract nodig en heb ik de di verse mogelijkheden uitge zocht. Als er eens een speler naar het buitenland gaat help ik bij het vaststellen van de marktwaarde. Met het minis terie van WVC ben ik bezig om te komen tot het vaker uitwisselen van trainers en opleidingen. Halen we Frank rijk, dan zal ik moeten advise ren bij het programma voor en tijdens het EK. En een heel belangrijk ding is het coördineren van de uitwisse ling tussen clubs uit Europa, die graag hun sportvakantie in Roemenië willen doorbren gen en Roemeense clubs wil len terugvragen. Omdat de Karpaten de uitlopers zijn van de Alpen, is Roemenië trouwens ook zeer aantrekke lijk voor sportrevalidatie". En natuurlijk regelt Peter Stephan ook allerlei trai ningskampen voor nationale vertegenwoordigingen. Zoals vorig jaar voor de schaatsers Peter Stephan, compleet met beremuts, in gezelschap van Mircea Lucescu, die onmiddellijk na zijn actieve carrière tot bondscoach werd benoemd en wellicht vanavond met zijn ploeg kwalificatie afdwingt voor het EK van 1984. ten tijde van EK en WK en nu weer voor het nationale voetbalelftal, dat vanavond kan juichen als het tenminste gelijk speelt. Een opmerkelij ke voorbereiding trouwens voor Roemenen, die tot voor kort immer hun verblijf in een Oostblokland verkozen boven een uitstapje naar West-Europa. Daar zal de en tree van Stephan als adviseur dus niet vreemd aan geweest zijn, al moet gezegd dat ook bondscoach Mircea Lucescu dit soort oefencampagnes toe juicht. Onder leiding van de man. die zelf 70 maal interna tional was en twee jaar gele den tot opvolger benoemd werd van Stefan Kovacs wer den de internationale contac ten voor de topclubs en de na tionale ploeg verdubbeld Landsbelang De confrontatie in Bratislava is voor de Roemenen van niet minder dan landsbelang. Pe ter Stephan: „Als Nederlan der kun je het je gewoon niet voorstellen, hoe die wedstrijd leeft. Iedereen, tot aan de pre sident toe, is er enorm mee bezig. Roemenië is zo'n land, waarvan er trouwens meer zijn in de wereld, en niet al leen in Oost-Europa, waar sport een zeer belangrijk on derdeel van het manifesteren van de natie is. Daarom wordt er b.v. ook zoveel aandacht besteed aan Olympische sport, wat in het westen tweede keus is'" „Buiten Nederland wordt enorm veel topsport beleefd en Roemenië is op dat gebied één van de beste landen in Europa. Wat dat betreft zitten we hier in een klein kringetje op een eilandje, bezig met een stuk isolatie en devaluatie. In Roemenië raak je al op vroege leeftijd gespecialiseerd in een tak van sport, word je niet op je vijftiende door allerlei tak ken van sport geremd. Alles is. op een gezonde manier, ge richt op het talent, dat dan ook de kans krijgt zich te ont wikkelen. Er vindt ook een veel sterkere promotie van de sport plaats Kinderen op school krijgen b.v les van oud-voetballers. Het is hier toch volstrekt ondenkbaar, dat topspelers als Johan Cruyff en Wim van Hanegem met de jeugd werken9 In Ne derland moet je bovendien na je carrière eerst een reeks van jaren cursussen volgen. Het kleine beetje gezonde voetbal verstand dat je hebt, raakt zo weer vertroebeld. Al moet ik zeggen, dat de opbouw van die cursussen hier gelukkig al iets ten goede veranderd is, het is al een stuk praktischer dan het was" Aan de weg Volgens Stephan is het Roe meense voetbal, dat de laatste jaren via Universitatea Craio va en Dynamo Boekarest ook op clubniveau aardig aan de weg timmert, gegrondvest op een veel hechter fundament dan het Nederlandse. „In ver gelijking met Nederland doet Roemenië heel veel aan een professionele organisatie. Er vinden ook weinig mutaties plaats, de goede spelers gaan ook niet weg bij hun clubs. Daardoor kunnen jongeren sneller rijpen, omdat ze groei en via de opvang van de ou dere spelers En de entourage is natuurlijk prima. Uitver kochte stadions met 80.000 toeschouwers zijn geen uit zondering en gemiddeld zit er bij de topclubs al gauw 40 tot 50.000 man bij een wedstrijd Hier blijft het publiek weg en dat stimuleert natuurlijk ook al niet. En daar komt dan nog eens bij, dat we niet met een Nederlands elftal spelen, maar met Jong Oranje Na tuurlijk is het een compliment waard als je dan toch van Spanje wint Maar als we straks met hangen en wurgen Frankrijk bereikt hebben zul len we daar ook wat moeten doen En bij het EK kun je niet zonder ervaring Die zul len we dus moeten halen" WILLEM PFEIFFER Sportwereld MEXICO STAD Na de tweede ronde van de strijd om de wereldbeker bowling in Mexico Stad bezet de Neder landse Irene Gronert de twaalfde plaats met 2130 pun ten. Adelene Wee uit Singapo re heeft de leiding met 2210 punten voor de Mexicaanse Mary Carmen en de Australi sche Jeanette Baker, die bei den 2201 punten hebben. LONDEN De zwaar in de schuld verkerende Engelse eerste divisieclub Notts Coun ty heeft een beroep op ziin supporters gedaan voor een fi nanciële bijdrage voor de aan koop van een speler SAO PAULO De Brazili aanse voetbalinternational Serginho wordt verdacht van gebruik van stimulerende middelen. Na een controle zei Serginho een neusspray te hebben gebruikt om een ver koudheid te bestrijden In de spray bevond zich navasoline, dat in Brazilië op de lijst van verboden middelen staat BREDA De kans is groot dat Freddy Maertens het ko mend seizoen in een Neder landse wielerploeg rijdt. Maer tens heeft als voorwaarde ge steld. dat hij een groot pro gramma kan afwerken, waar in ook de Ronde van Frank rijk is opgenomen. Tot nu toe zijn vier renners gecontrac teerd. Het zijn Jos Schipper. Jacques van Meer. Heddie Nieuwdorp en Hans Langerijs HONG KONG Het Chinese basketbalteam heeft zich ge plaatst voor de Olympische Zomerspelen in Los Angeles De Chinezen legden in Hong Kong voor de vijfde opeenvol gende keer beslag op het Azia tisch kampioenschap, dat auto matisch recht geeft op deelne ming aan het Olympisch toer nooi. ZURICH De 30-jarige Zwit ser Max Hurzeler is Europees stayerkampioen bij de be roepsrenners geworden Op de eindstreep had de drievoudig Zwitsers kampioen op dit on derdeel van de baansport acht meter voorsprong op Martin Venix

Leidse Courant | 1983 | | pagina 15