)uits omkoopschandaal a twee jaar uitgeplozen ïJ Italië op achterste benen na vrijlating terroristen VS en Israël vormen militaire commissie START-overleg in Genève voortgezet QeidóC-Oowumt Imbsdorff vecht schuldiging aan ^BONDSLEDEN «ctHTEN MET POLITIE Frankrijk wil meer kinderen ^TENLAND WOENSDAG 30 NOVEMBER 1983 PAGINA 11 [lij echtgenote esa naar nog onzeker r LCHAU De Poolse >erdeg heeft gisteren toe- ïitenTdat de echtgenote brid leider van Solidari- |et-UgCh Walesa, en een andear zoons naar Oslo om de Nobelprijs vrede in ontvangst zij ook zullen gaan ;er. Walesa zei gis- j dat zijn vrouw brij mogelijk de reis zal ■n vanwege pesterij- de regering. Ben W van San Remo in arrest SAN REMO De burgemees ter en drie wethouders van het Italiaanse San Remo zijn giste ren gearresteerd. Hun aanhouding houdt ver band met de jacht van de poli tie op maffia-benden, die in casino's hun illegaal verkregen inkomsten proberen „te wit ten". Wat in deze zaak de rol is geweest van de bestuurders van San Remo is niet bekend gemaakt. Volgens Italiaanse kranten maakte het geld dat in de casino's werd „gewit" deel uit van de losgelden van ontvoeringszaken Directeur Russische gevangenis kan zelf straftijd verlengen MOSKOU De directeuren van gevangenissen en strafkampen in de Sovjet-Unie kunnen voortaan, zonder tussenkomst van de rech ter, de straftijd van gedetineerden verjengen. Als een gewone gevan gene zich schuldig maakt aan „on gehoorzaamheid" of overtreding van de regels kan hij er drie jaar bijkrijgen. Maken-„gevaarlijke re cidivisten" of personen die veroor deeld zijn wegens „bijzonder ern stige misdrijven" zich hieraan schuldig, dan kan de directeur van de gevangenis vijf jaar extra op- Grote drugsvangst in Kopenhagen KOPENHAGEN De Deense politie heeft in Kopenhagen meer dan 40 kilo cocaine en 20 kilo marihuana ter waarde van ruim 30 ipiljoen gulden in be slag genomen. In verband hiermee zijn tien Brazilianen gearresteerd. De ge vonden hoeveelheid cocaïne is de grootste vangst van deze drug die ooit in Europa is gedaan. Hulp voor slachtoffers hongersnood in Afrika GENEVE Drie internationale organisaties (Rode Kruis. FAO en het Wereldvoedselprogramma) hebben besloten tot gecoördineer de hulpacties voor 22 Afrikaanse landen, waar in totaal zo n 150 miljoen mensen als gevolg van langdurige droogte lijden onder honger en ondervoeding. De actie wordt in eerste instantie gericht op Tsjaad, Senegal, Sao Tomé en Mozambique, omdat de hulpverlening in die landen wordt bemoeilijkt door de gebrek kige infrastructuur en het ontbre ken van transportmiddelen. - "-ss'"' geuaan. afSÏ wini Ie fan onze correspondent Gerard Kessels) •rim- Duitse minister van Economische Zaken, Otto rot mbsdorff die terecht zal moeten staan voor het aanne- lant steekpenningen, weigerde gisteren commentaar op het jgj.j an de rechtbank in Bonn hem te vervolgen wegens cor- n p^ambsdorff, die gisterén een vergadering in Brussel bij- ntg]J zou van het Flick-concern 135.000 marken hebben ge- voe-Als Lambsdorff aftreedt is de kans*groot dat de Beierse «-president Franz-Josef Strauss zal proberen Economi- einren een anc*er belangrijk ministerie over te nemen. ^gjie heeft de president van de Bondsdag, Rainer Barzel, ,n d de onschendbaarheid van Lambsdorff op te heffen, ambsdorff zal ook zijn liberale partijgenoot en voorgan- s Friderichs voor de rechter moeten verschijnen. Fride- pmenteel topman van de Dresdner Bank, zou maar liefst |mark van Flick hebben gekregen. Als tegenprestatie beiden het concern een gigantische belastingvrijstelling poot van ruim 400 miljoen. Lambsdorffs advocaten heb- (gekondigd de acte van beschuldiging bij de rechtbank zullen vechten. In 90 procent van de gevallen is dat ^ipfoos. Het begin van het proces kan er echter een hele JCicimaal een jaar, door worden opgehouden. Oppositie-lei- |s-Jochen Vogel van de SPD heeft Lambsdorff opgeroe- treden. iter weigert echter de handdoek in de ring te gooien. Hij it van overtuigd dat het bewijsmateriaal tegen hem on- le is voor een veroordeling. Vandaar dat hij pas af wil alle ils het 100 procent zeker is dat er een proces zal plaats toe de steun van bondskanselier Kohl en van ijvoorzitter, de minister van Buitenlandse Zaken Hans- Genscher. sseci— BONN In de Duitse hoofdstad hangt de lucht van bloed. Wat nijvere po litiemensen in twee jaar speuren aan het licht ge bracht hebben, betekent vrijwel zeker de politieke dood van minister Otto Graf Lambsdorff van eco nomische zaken. Maar ook anderen zullen hun baan en aanzien verliezen. Mis schien komt het zelfs tot een geheel nieuwe opstel ling binnen Kohls rege ringsteam. Franz-Josef Strauss staat in Mtlnchen al in de startblokken. Dat als gevolg van wat in Duitsland de Flick-affaire is gaan heten. Het omkoopschandaal woedt nu al twee jaar onder de op pervlakte van het politieke landschap in Bonn. Maar of het ooit tot een rechtszaak te gen politici en ex-politici zou komen, was steeds twijfelach tig. Tot gisteren. Zes officieren van justitie vertelden de sensa tie ruikende pers dat Lambs dorff en zijn voorganger Fri derichs vervolgd worden we gens het aannemen van steek penningen. De kleinere poli tieke vis Riemer krijgt ook een dagvaarding in de bus, evenals twee Flick-managers. De man aan wie de affaire zijn naam dankt, ontspringt de dans. Te gen miljardair Friedrich Carl Flick heeft de justitie onvol doende bewijsmateriaal kun nen verzamelen. Flick geldt als de rijkste man van Duits land. Zijn industrieel impe rium reikt van papier- tot pantserfabrieken en verzeke ringsbedrijven. Graantje Jarenlang hebben managers van het bedrijf grote bedragen in contanten overhandigd aan politici. Vooral liberalen en christen-demokraten mochten zich in de gunst van het con cern verheugen, maar ook en kele sociaal-democraten pik ten dankbaar een graantje mee uit de welgevulde ruif. Tal van politici zijn in verband met de affaire genoemd. Bondskanselier Kohl, toen nog fractie-voorzitter, heeft geld gekregen. Zo ook Franz-Josef Strauss en Alfred Dregger, de huidige fractie-voorzitter van de CDU. Prominentste ont vangers bij de SPD: de ex-mi nisters van Financiën Lahn- stein en Matthöfer. Tegenover de rechercheurs bleken de door de wol geverfde politici ineens over een geheugen als een zeef te beschikken. Gecon fronteerd met de gegevens van Flicks boekhouder, die alles keurig had opgeschreven, kwam bij een enkeling de her innering weer terug. Hoewel zeer laakbaar was het aannemen van geld in de meeste gevallen niet strafbaar. Anders lag het bij figuren als Friderichs en Lambsdorff, die giften incasseerden terwijl ze ook beroepshalve met Flick van doen hadden. Hier waren de financiële schouderklopjes bedoeld om onder een belas tingaanslag van ruim 400 mil joen uit te komen. Overigens heeft justitie een uiterst zware dobber aan de zaak gehad. Een van de officieren van justitie spreekt van een buitengewoon omvangrijk en moeilijk onder zoek Invloed De betekenis van de Flick-af faire reikt veel verder dan een ordinaire omkopingszaak. De gebeurtenissen maken duide lijk dat een topmanager als Flicks Von Brauchitsch, al smeergelden rondstrooiend, grote invloed verzamelde ach ter de schermen. Een invloed die zich geheel aan democrati sche controle onttrok. Met zijn welgevulde enveloppen kreeg lobbyist Von Brauchitsch zelfs gedaan dat Flick de grootste vrijstelling van belasting van na de oorlog verkreeg. Hoe veel meer van dergelijke figu ren lopen er in Bonn rond of hebben er rondgelopen, zo vraagt de buitenstaander zich af. Het opvallende aan de Flic k-affaire is dat er niets te be speuren valt van publieke ver ontwaardiging. In de campag ne voor de verkiezingen van 6 maart waren het alleen de Groenen die probeerden van Flick een thema te maken. Zonder enig resultaat. Merk waardig, want in de meeste westerse democratiëen zou een dergelijk schandaal tot heftige discussies leiden en ook al snel politieke gevolgen hebben. Als de Duitsers aannemen dat po litici „nu eenmaal zo zijn", dan werpt dat een schril licht op hun instelling ten aanzien van de parlementaire democratie. De politieke partijen hebben er alles aan gedaan de affaire onder de tafel te werken. Dat de zaak in de doofpot gestopt zou worden, werd kennelijk ook in de boezem van de justi tie gevreesd. Het weekblad Der Spiegel, dat zich als enig blad als een terriër in de zaak heeft vastgebeten, kreeg de complete dossiers toegespeeld. Wekenlang werd er letterlijk uit de processen-verbaal van de verhoren gepubliceerd. De deelstaat Noordrijnland-West- falen riep zelfs een speciale parlementaire commissie in het leven om na te gaan hoe de dossiers bij „Der Spiegel" terecht kwamen. Het onder zoek leverde overigens niets op. Veel geld De affaire kan ook niet los ge zien worden van de wijze waarop de politieke partijen in Duitsland met geld omgaan. Nergens ter wereld worden partijen en politici door de staat zo rijkelijk bedeeld als in West-Dujtsland. Toch kampen de partijen nog met grote te korten. De SPD bijvoorbeeld staat voor 50 miljoen in het rood. Geen wonder dat de deuren overal wijd openzwaai en voor de ondernemers die het politieke landschap willen cultiveren met hun „Spen- den". De partijen hebben nu beslo ten voor eens en voor altijd een einde te maken aan hun financiëele sores. Opnieuw moet vadertje staat dokken. De vergoeding van de staat van 3,5 mark voor elke stem bij een verkiezing, moet om hoog. In het nieuwe wetsont werp wordt uitgegaan van vijf mark. Hetzelfde wetsontwerp geeft de partijen dezelfde sta tus als charitatieve instellin gen. Dat betekent dat schen kers hun giften grotendeels in mindering kunnen brengen op hun belastingaanslag. Kassa. GERARD KESSELS Bvefl retal EN De grootste grafische bond in Groot-Brittannië, de leeft gisteren besloten de nieuwe wetgeving van de con- ive regering, die de macht van de vakbonden beperkt, naast zich neer te leggen. Deze wet houdt onder meer vakbondsleden niet meer mogen posten bij bedrijven zelf niet werken. De grafische bond riep haar leden op paan posten bij een drukkerij in Warrington, in de buurt Inchester. Het gevolg was dat er vanmorgen massale ge- 'j uitbraken met de politie, toen zij probeerden de ver- g van een plaatselijke krant op de drukkerij, waar de ibereidheid gering was, te breken. Daar waren eerder zes {ontslagen. Ruim vierduizend vakbondsleden leverden ft de politie. WASHINGTON De Ameri kaanse president Reagan en de Israëlische premier Shamir hebben gisteren in Washing ton besloten een gemeenschap pelijke politiek-militaire com missie te vormen om militaire oefeningen voor te bereiden. Dit blijkt uit een verklaring die de Amerikaanse president gaf na zijn tweede ontmoeting in twee dagen met de Israëli sche premier. Functionarissen van het Witte Huis zeiden bevestigden giste ren berichten uit Amerikaanse dagbladen, dat de regering - Reagan de verkoop aan Israël van fragmentatiebommen zal hervatten. De verkoop van deze bommen werd vorig jaar door de VS stopgezet, nadat bekend was geworden dat Is raël fragmentatiebommen had afgeworpen op burgerdoelen in Libanon. Geliefde poppen PARIJS De Franse rege ring maakt zich zorgen over het nog steeds dalende geboortecijfer. Besloten is tot een verhoging van de kinderbijslag en subsidies op deeltijdarbeid voor ou ders met meer dan twee kinderen, in de hoop dat daardoor het geboortecijfer zal stijgen. Volgens minister van sociale zaken Pierre Beregovoy is voor de socia listische regreing de verho ging van het geboortecijfer een zaak van nationale voorrang. Uit de officiële cijfers die vorige maand be kend werden, blijkt dat het aantal geboorten de eerste vier maanden van dit jaar met 6,8 procent is gedaald in vergelijking met dezelfde periode van het vorig jaar. GENEVE De delegaties van de Sovjet-Unie en de Verenigde Staten hebben gisteren drie ^ur met el kaar gesproken in het ka der van het START-over- leg over de oceaanover- schrijdende, strategische kernbewapening. Na af loop zei de Russische on derhandelaar Karpov dat het START-overleg zou doorgaan, maar „het Amerikaanse standpunt is niet op overeenstemming gericht". De Verenigde Staten zouden het idee van het samenvoegen van het START-overleg en de onderhandelingen over de middellange-afstandswapens willen bestuderen, als de Sov jet-Unie daarvoor een voorstel doen. Dit verklaarde Paul Nit- ze, de Amerikaanse leider bij de opgeschorte onderhandelin gen over de middellange-af- standsraketten. Tot nu toe hadden zij van die interesse geen blijk gegeven, aldus Nit- Een woordvoerder van presi dent Reagan noemde het giste ren „interessant" dat de Russi sche leider Andropov wel aan alle Westeuropese leiders een brief heeft geschreven, maar niet aan president Reagan. De Russische onderhandelaar Victor Karpov beantwoordt vragen van journalisten, na dat hij drie uur met zijn Amerikaanse collega Edward Rowny heeft gesproken. CE EN WISKE DE HIPPE HEKSEN (Van onze correspondent Cees Manders) ROME Een moord met voorbedachte rade en tientallen aanslagen en overvallen waarbij men sen ernstig werden ge wond. Dat is zo ongeveer wat de Italiaanse ex-terro- risten Marco Barbone en Paolo Morandini op hun geweten hebben. De rechtbank van Milaan heeft hen daar na drie jaar voorarrest niet langer voor achter de tralies wil len houden. Beiden zijn sinds gisteren vrij. Reden voor deze opvallende ge rechtelijke mildheid is Barbone's en Morandini's „uitzonderlijke bijdrage aan de justitie." De uitspraak heeft grote be roering gewekt binnen en bui ten de rechtszaal. Het ernstig ste vergrijp dat het tweetal wordt aangewreven is de moord op Walter Tobagi, een bekfende journalist, die dood moest omdat hij zich teveel verdiept had in de achtergron den van het terrorisme in Mi laan. De rechters volgen met hun uitspraak de eis van de open bare aanklager, die eerder al had geconcludeerd dat er aan het ontslag van Barbone en Morandini uit de gevangenis niet viel te ontkomen. Beide terroristen vallen namelijk on der de zogenaamde Pentiti- -wet, die al die terroristen die berouw tonen (de Pentiti) aan merkelijke strafreducties geeft. Onder berouw wordt hier niet verstaan moreel maar juridisch berouw, en dat uit zich slechts in de mate waarin de verdachte andere bendeleden aangeeft. Barbone en Morandini toonden zoveel „berouw" dat de politie een achttal terroristische bendes kon oprollen en in totaal vijf tig arrestaties kon verrichten. Barbone heeft in de rechtszaal nog een poging gedaan om echt berouw te tonen, toen hij tijdens de laatste zitting met gebroken stem vergeving vroeg aan de vrouw en kinde ren van de man die hij had omgebracht. Veel Italianen die daar 's avonds op de tv getui gen van waren, werden erdoor ontroerd Anderen deden het af als een cynische vertoning uitsluitend gericht op het ver krijgen van strafverminde ring. De rechter heeft zich echjer niet met Barbone's ge- we#i kunnen bezighouden, maar gaf hem de straf die de wet stelt: 8 jaar en 9 maanden Deze periode verminderd met het voorarrest en aftrek we gens goed gedrag is nul, zodat Barbone de maatschappij weer in kan, dezelfde maatschappij die hij kortgeleden nog wilde opblazen. In het zogenaamde Tobagi-proces stonden overi gens nog 150 andere verdach ten terecht. De harde terroris ten die spijt noch berouw toon den, kregen straffen van 25 tot 30 jaar. Over de Pentiti-wet is al enorm veel te doen geweest in Italië Dat zal zo blijven, zo lang dit land niet volledig met zijn terroristische verleden heeft afgerekend. Honderden terroristen moeten nog wor den berecht, en onder hen zijn tientallen personen die vallen onder deze Pentiti-wet. niet dus omdat ze spijt hebben van hun misdaden, maar omdat ze de politie helpen. De wet is in de zeventiger ja ren aangenomen op verzoek van de politie die naar midde len zocht om het toen opper machtige terrorisme van bin nenuit te bestrijden Dat het terrorisme nu praktisch geheel is uitgeroeid, komt vooral door deze wet die met zijn strafre ducties belangrijke terroristen aan het praten kreeg Van dit verraad van binnenuit heeft het terrorisme zich nooit kun ne^ herstellen 4

Leidse Courant | 1983 | | pagina 11