Storm eist drie doden Bezit kernwapens „het minste van twee kwaden" Voor Pietje Precies. la PSP en CPN akkoord met groene Euro-lijst ISnenland SCHADE LOOPT IN MILJOENEN Tweede misser van KNMI Den Uyl: strijd tegen wetten zal doorgaan jandbouw verwacht if oei met 3 procent Nepbom in tuin Van de Scheur £eidóeGouta/nt CcicUcSomont MAANDAG 28 NOVEMBER 1983 PAGINA 5 Ha rig meisje Xjdt na |)cn *tlclcn RECHT De politie •drecht stelt een on- 2 in in naar de omstan- zuivfen waaronder op 14 3 uit iber in het gemeente- feesthuis in Dordrecht een t vijf jg meisje is overleden antie> t knippen van de rijen, elen. Het onderzoek is irran$\d in opdracht van de r van justitie. De re- ,e zal zich bij het on- k ook richten op de atorische gang van n het ziekenhuis. Oud-minister Van Trier overleden EINDHOVEN In zijn huis in Eindhoven is zaterdag op 57-jarige leeftijd de oud-minister prof. dr. ir. A. van Trier overleden. Hij wordt donderdag in stilte begra ven. Van Trier was in het eerste kabinet-Van Agt minister zonder portefeuille belast met Weten schapsbeleid van 1979 tot en met 1981. Voordat hij minister werd, was hij voorzitter van de Raad van Advies voor het Wetenschaps beleid. Eerder had hij de functie van voorzitter van de Centrale Or ganisatie van TNO bekleed. „KEELPIJN GORGELEN MET ZOUTWATER" DEN HAAG Keeltabletten en -drank jes kunnen hoogstens de pijn een beetje verzachten, maar een keelontsteking ver helpen ze niet, aldus Consumentengids van december. De oorzaak van keelpijn is een bacterie- of virusinfectie, en die moet gewoon uitzieken, zegt de bond. Om de pijn te verzachten is er volgens de orga nisatie een goedkoop middel: enkele ma len daags gorgelen met een oplossing van één theelepel keukenzout in een glas lauw water. Dat helpt wel zo goed als alle middelen van de drogist, meent de bond. Adviesvan de bond: na een week keelpijn naar de huisarts. Politieman schiet amokmaker dood KERKRADE Een schot uit een politiepistool heeft in de nacht van vrijdag op zaterdag in het Limburgse Eygelshoven (bij Kerkrade) de 35-jarige Johannes Beckers dodelijk getroffen. De man bedreigde zijn vrouw, van wie hij gescheiden leefde, en twee Kerkraadse politieagenten met een sikkel. Ook na een waarschuwingsschot en drie ge richte schoten, die doel misten, bleef de man doorgaan met drei gen. Een vijfde schot trof de man in de buik. Hij overleed op weg naar het ziekenhuis. Het open baar ministerie in Maastricht stelt een onderzoek in. Twee Nederlandse religieuzen op Filippijnen verongelukt TILBURG Twee Nederlandse religieuzen, zuster Antoinette Berentsen, lid van de congre gatie van Julie Postel in Boxmeer en de pater karmeliet Simon Westendorp, zijn naar alle waarschijnlijkheid om het leven gekomen bij de ramp vorige week met een Filippijnse veerboot. Beiden waren onderweg naar de hoofdstad Ma nilla, waar zij een vergadering van religieuzen zouden bijwonen. Zuster Berentsen (48) verbleef sinds 1973 op de Filippijnen. Aanvankelijk was Zij betrokken bij de gezondheidszorg, later bij ge- meenschapswerk in Butuan City op het eiland Mindanao. Vorig jaar hield zij op het 25-jarig ju- blileum van de Samenwerking Nederlandse Vrouwelijke Religieuzen een toespraak over haar werk. Pater Westendorp (47) ging in 1961 naar de Filippijnen, waar hij nu parochiepriester was in het bisdom Butuan. P. Menten in maart '85 op vrije voeten DEN HAAG De wegens oor logsmisdaden veroordeelde Pieter Menten komt op 28 maart 1985 weer op vrije voeten. Op die da tum heeft hij er tweederde van zijn straf opzitten. Het is gebruike lijk dat een langgestrafte die zich goed gedraagt en volgens een woordvoerder van het ministerie van justitie is dit bij de nu 83-jari- ge Menten het geval na twee derde van zijn straftijd de vrijheid herkrijgt. Pieter Menten, die sinds 1978 in de cel verblijft, werd na ja renlange processen in 1981 door de Hoge Raad veroordeeld tot tien jaar gevangenisstraf en een boete van één miljoen gulden. „vooralsnog' l"e ^raketten Bn [jAAG D'66 wijst de ng van middellange af- icernraketten in ons j,vooralsnog" als onge- van de hand. D'66 zal ..eewerken aan enige ma- j?1'* voorbereiding op die Heroverweging van artjsluit is alleen mogelijk »en nieuwe ledenverga- van de partij, leze uitspraken is het ongres gekomen dat zich pen weekeinde in Den metheeft gebogen over het Sasem van de kernbewape- BachDe Democraten spraken uit dat zij er alles aan Heyn doen de afgebroken on- tussen de Sov- en de Verenigde Sta- over een beper- van de middellange af- jkernraketten in Europa, op gang te brengen en n akkoord af te ronden, jngres keerde zich tegen 10 deoorste* om nu definitief muiA tegen de plaatsing van eren tetten te zeggen. Ook het :1 van hoofdbestuur van im niet af té wijken van ndpunt van de partij zo- der i1 tot nu toe 16,1 aanz'en e kernraketten was inge- ti, werd van de hand ge- Het standpunt tot nu ;erde zich ook tegen de iketten, maar dan in de lering „onder de huidige idigheden tegen". adjutter j>rgt politie trouwringen DOORN De rijkspoli- |an Twello zit met 360 en minder dure sieraden maag, waarvan de her- -st (nog) niet bekend is. 39-jarige Apeldoornse bezorgde zo'n veertien geleden het vrachtje op •Iitiebureau van Twello. >leek de opbrengst van uren speuren met een ildetector op de stranden het water van de recrea- van Bussloo. Een Twel- (OejLwelier heeft de waarde Ie voorwerpen geschat op reer tienduizend gulden. van de buit: 27 rringen. De man, die de en heeft teruggebracht en "ngst voor inbraak, heeft by ^et afzoeken van de T"den. Naast allerlei zaken e"' weinig waarde vindt hij y-matig munten, tien tot w"(en gulden per avond. Hij dat er ter plaatse nog Phonderd trouwringerf lig- 2. DEN HAAG De zware storm die in de nacht van za terdag op zondag onverwacht over Nederland raasde, heeft aan drie mensen het leven ge kost en voor miljoenen schade aangericht. Bij Alphen in Noord-Brabant kwamen twee jazzmusici van de Amsterdam se Springband om het leven: Jeff Reynolds (46) en Joep Maessen (26). Het busje waar mee ze naar huis reden, werd van de weg afgeblazen en reed tegen een boom. Drie andere leden van de formatie raakten daarbij gewond, van wie er één in levensgevaar verkeert. In Zevenbergsche Hoek ver ongelukte een 59-jarige man omdat hij werd bedolven door het instortende dak van een schuur. Zijn 17-jarige zoon liep verwondingen op en ligt in het ziekenhuis. Geheel West-Europa had dit weekeinde te lijden onder de storm, die uitlopers had tot windkracht 12. In totaal vielen er zeker achttien doden. In België kwamen bij het plaatsje Heist twee bomen op drie rij dende auto's terecht, waardoor zeven mensen verongelukten. Bij Hasselt viel de achtste Bel- f;ische dode door een verge- ijkbaar ongeluk. In het Engel se Sussex kwamen drie men sen om, nadat hun auto door de sterke wind van de weg was afgeraakt. De storm, die hier en daar snelheden bereikte tot 140 ki lometer per uur, zorgde vooral op de Nederlandse snelwegen voor veel problemen. Gister morgen werd de verkeerscen- trale in Driebergen overstelpt met meldingen van ongeluk ken, veroorzaakt door wind stoten, omgewaaide bomen of weg andèrhalf uur geblok keerd door een omgewaaide boom en op de A2 bij Utrecht moest een gedeelte van de rij baan worden afgesloten we gens wateroverlast. Ook het treinverkeer liep, vooral gisterochtend, veel ver traging op. De lijn Woerden- Alphen-Leiden werd zelfs twee keer getroffen. Eerst viel een boom over de rails, die re delijk snel kon worden opge ruimd. Na het middaguur waaide er echter een boom op een schakelkast, waardoor kortsluiting ontstond. Het her stel kostte veel tijd, zodat de NS bussen op het traject moest inzetten. Vanochtend vroeg werd de storing opgeheven en kon het treinverkeer weer normaal worden hervat. In het hele land kregen daken het zwaar te verduren. In Til burg en Venlo waaide een deel van het dak van een flatge bouw, in Helden het dak van een supermarkt en in Eersel dat van een sporthal. De wind vernielde zowel in Vlodrop als In de Rotterdamse haven viel de stormschade weliswaar mee, maar dit schip in de Schiehaven werd niettemin danig beschadigd door een omwaaiende kraan. DE BILT Voor de tweede keer in één jaar heeft het KNMI in De Bilt een zware storm niet tijdig voorspeld. Daardoor was vrij wel niemand in staat voorzorgsmaatregelen te nemen. Het in Kessel een feesttent. De KNMI zelf spreekt in dit geval ook van een misser. „We hadden wel voorzien dat er storm zou komen", zegt meteoroloog Bud ding, „maar niet dat die tot windkracht 11 of 12 zou kunnen oplopen. Zijn collega Emmink meent echter, dat naar de richtlij nen van het KNMI wel een goede voorspelling is gedaan. „Na acht uur 's avonds meldden we windkracht 9 en daarna 10 op de schaal van Beaufort", zegt hij. „We richten ons met onze voor spelling in de eerste plaats op de scheepvaart. Misschien lijkt de voorspelling niet helemaal juist geweest, maar deze is zoals ge bruikelijk op 2 Beaufort na, nauwkeurig geweest". De „vrije weermannen" zoals Pelleboer, hadden de storm van dit week einde al enkele dagen tevoren voorspeld. waterplassen als gevolg van de onophoudelijke regen. Bij Reeuwijk werd een auto tegen de vangrail geblazen, waar door er een kettingbotsing ont stond waarbij tien auto's be trokken raakten. Drie mensen moesten naar het ziekenhuis worden vervoerd. In de buurt van Barneveld werd de rijks tenten van het vredeskamp bij de luchtmachtbasis in Woens- drecht werden ook een prooi van de storm. Alleen de keu ken staat nog overeind. In De venter, Enschede en Tilburg viel de stroom langdurig uit. Op de rede van Vlissingen werden veel schepen verrast door de storm, waardoor er elf op drift raakten en twee met elkaar in botsing kwamen. Voor vele tonnen schade werd ook aangericht aan de techni sche bibliotheek in Vlissingen. Het dak van een magazijn waaide eraf, waardoor ruim honderdduizend boeken en tijdschriften drijfnat werden. (Van onze parlementaire re dactie) DEN HAAG Ook als de kortingen op de uitkeringen en ambtenarensalarissen bij wet geregeld zullen zijn, zal de strijd hiertegen doorgaan. PvdA-fractieleider Den Uyl heeft dat gisteren voor de Avro-radio voorspeld. Den Uyl is het niet eens met de stelling dat het verzet tegen de gewraakte maatregelen moet worden gestaakt, zodra deze in de wet zijn vastgelegd. „De strijd moet daarna doorgaan, omdat het onrechtvaardige wetten zijn", aldus Den Uyl. De aanvoerder van de opposi tie hield met name het CDA voor dat zowel FNV als Partij van de Arbeid telkens op de maatregelen terug zullen ko men. Ook voorspelde hij dat als het kabinet het huidige conflict met de ambtenaren niet aan onafhankelijke arbi trage voorlegt maar „door (de mocratische) dwang oplost" er de komende jaren een buiten gewoon roerige situatie tussen regering en ambtenarenbon den zal blijven bestaan. Het kabinet heeft vorige week elke suggestie tot arbitrage van de hand gewezen, met de stelling dat het hier om een wezenlijke beleidskeuze gaat die niet voor arbitrage vatbaar Kritiek op de ambtenarenac- ties kwam in hetzelfde radio programma van CDA-staatsse- cretaris Van Zeil (economische zaken). Volgens hem hebben de acties duidelijk grenzen overschreden en zijn er zaken gebeurd die volgens katholie ke normen niet hadden mogen gebeuren. Van Zeil sprak van grote schade voor met name het midden- en kleinbedrijf en trok het katholieke element binnen de FN V-bond Abva Kabo sterk in twijfel. top] (Van onze parlementaire redactie) re. HAAG Dit jaar wordt een groei van de Neder- 'Oflse landbouw verwacht van drie procent. Die zal loende zijn om het grote aandeel van de agrarische (veertig miljard gulden) in het totale uitvoer- ket van Nederland op peil te houden. Volgens mi- br Braks is de groei vooral te danken aan de specia tie in de zuivel en tuinbouw. l k°n zaterdag voor de radio nog niet het verlossende geven of er dit jaar nu wel of geen kerstboter in de win- komen. Hoewel de boterberg nog steeds inmens is, voelt weinig voor een nieuwe kerstboteractie, omdat deze te de gewone consumptie van boter zou afremmen. 'er( st d» voorstellen in I :d tiaag spreekt het Landbouwschap met premier Lubbers over en foorstellen van de Europese Commissie die het komende ijeikeinde tijdens de Europese top in Athene aan de orde ko- s. i. Het Landbouwschap is'van mening dat de EG-uitgaven 1 er mogelijk moeten worden beheerst, maar acht de voorge- e ie ingrijpende heffingsmaatregelen voor de voor ons land zo •vefrigrijke zuivelproduktie niet aanvaardbaar. Voor andere waarbij het belang van andere EG-landen in het ge is, zijn weinig verplichtende maatregelen voorgesteld, aldus De maatregelen voor de zuivel voorzien shin een heffing van 75 procent op alle produktie die een pro- t hoger ligt dan die van 1981. Geheel onaanvaardbaar is een ting op intensieve melkveehouderij, waarvoor een produktie- ïeiis per hectare wordt voorgesteld. (Vervolg van de voorpagina) De Nederlandse regering komt in de Defensienota dan ook tot de slotsom dat het bezit van nuclaire bewapening onder de huidige omstandigheden aan vaardbaar is. „Kernwapens als middel tot afschrikking zijn net als andere wapens een „kwaad", maar wel het minste van twee kwaden". Wel vindt de regering dat moet worden doorgegaan met vermindering van het aantal kernwapens voor de korte afstand in West- Europa. Het besluit van de NAVO nog eens veertienhon derd van dit soort wapens uit dit werelddeel weg te halen, is verheugend, maar nog niet voldoende. In de benadering van de regering is de geloof waardigheid van de Westerse „strategische eenheid" (de koppeling tussen de VS en West-Europa) zeker niet af hankelijk van een groot aantal kernwapens in dit werelddeel. Wat betreft de conventionele bewapening wordt de aan dacht gevestigd op de proble men bij RSV. Tot 1988 moet Defensie ruim één miljard gul den bijdragen aan het instand houden van de marinewerven van dit concern, onder meer door vervroegde bestelling van een aantal schepen. Daar staat tegenover dat andere schepen worden afgestoten of niet besteld. Maar ook land en luchtmacht moeten een bij drage leveren. De luchtmacht zal één van de negen squa drons moeten opheffen, maar de vliegtuigen daarvan wor den wel verdeeld over de res terende acht squadrons. Ook bij de landmacht worden be paalde onderdelen opgeheven. De personeelssterkte wordt overigens nog iets opgevoerd, tot 131.500 man in 1993. Vanaf 1987 moet de Defensiebegro ting jaarlijks weer, zoals afge sproken in de NAVO, met drie procent groeien; nu is dat twee procent. Teveel nadelen aan verbouwing Schoolstraat 27 WASSENAAR De „woon- intensiteit" in de Schoolstraat zou teveel zijn toegenomen als Schoolstraat 27 was verkocht aan een gegadigde die in dat pand appartementen wilde bouwen. Ook de parkeerdruk was daarmee te groot gewor den. Bovendien zou het beeld bepalend karakter van het pand zijn geschaad. Dit ant woorden B en W van Wasse naar op vragen van CDA- raadslid W.C. Olijslagers over de verkoop van het gemeente- pand Schoolstraat 27 aan het VVD-raadslid H.P. de Greef. Olijslagers had onder meer ge vraagd waarom de gemeente raad niet van het bod op de hoogte was waarin werd uitge gaan van de vestiging van ap partementen in het pand. Vol gens het antwoord is het niet gebruikelijk dat over alle ge voerde besprekingen melding wordt gemaakt. De apparte mentenbouwer had evenveel geboden als De Greef, zo ver klaren B en W. IKV kondigt blokkades bij Woensdrecht aan AMERSFOORT IKV-secre- taris M.J. Faber heeft blokka des in het vooruitzicht gesteld rond de basis in Woensdrecht bij de eventuele plaatsing daar van kruisraketten. Hij zei dit zaterdag in Amersfoort op een bijeenkomst van de ongeveer vierhonderd plaatselijke IKV- -kernen. Vredesactivisten op een symposium in Woens drecht lieten dit weekeinde weten het vliegverkeer op mi litaire bases te gaan storen. Faber verklaarde dat de tijd van vrijerij, bijvoorbeeld met het CDA, en van schijnak- koorden voorbij is. „Partijen die zeggen tegen kernwapens te zijn, maar voor plaatsing van de kruisraketten stem men, die partijen staan tegen over ons", aldus Faber. De ongeveer veertig vredesac tivisten die dit weekeinde in Woensdrecht bijeenkwamen willen bij militaire bases ge sprekken tussen vliegers en verkeersleiding gaan storen. Dit protest tegen de plaatsing van de 48 kruisraketten in ons land zal gebeuren met kleine zenders die in de omgeving van diverse bases worden op gesteld. Om te voorkomen dat er tijdens de acties ongelukken gebeuren zal de basiscomman dant van te voren op de hoog te worden gesteld. PTT -acties verlegd naar telefoondiensten (Vervolg voorpagina) De AbvaKabo heeft het week einde zijn acties bij de PTT verlegd van de postbezorging naar telecommunicatie en tele foondiensten. In Amsterdam ging de afdeling belast met ka- belaanleg en storingen voor 48 uur in staking. In Hengelo en Leeuwarden staakt het perso neel van de klachtendienst 004. In Leiden is vanaf vrijdag een staking bij de afdeling ka- belaanleg en storingen. De stakingen bij de gemeen tereiniging in Amsterdam, Rotterdam, Gouda, Kerkrade en Hellevoetsluis worden vol gens de AbvaKabo deze week voortgezet. In de Maasstad is het einde van de staking bij het openbaar vervoer, nog niet in zicht. Het Antwerpse douaneperso neel heeft zich dit weekeinde solidair verklaard met de Rot terdamse collega's die stipt werken. Schepen die uitwij ken naar Antwerpen krijgen dezelfde behandeling als in Rotterdam, zo hebben de leden van de socialistische bonden in Antwerpen beslist. Er wordt gewerkt aan een afspraak voor Eindexamen Spaans op Mavo DEN HAAG Met ingang van het schooljaar 1984/85 kunnen Mavo-scholieren hoogstwaarschijnlijk eindexa men doen in het vak Spaans. Met deze regeling heeft de mi nisterraad ingestemd. Zij geldt voor zowel dagscholen als da g/avondscholen en avondop leidingen. De Raad van State moet hierover nog advies uit brengen. „Discotheek discrimineert" LEIDEN Een 19-jarige man uit Roelofarendsveen, een 15- jarige Alphenaar en een 17-ja- rige Alphenaar hebben bij de politie aangifte gedaan van discriminatie. Volgens de drie rijksgenoten heeft de portier van een discotheek aan de Sta tionsweg hen de toegang zater dagavond geweigerd omdat de zaak vol zou zijn. Vlak na hen zou een groot aantal blanken de toegang niet geweigerd zijn. De politie heeft de zaak in on derzoek. Een personeelslid van de Rotterdamse opsporingsdienst fotogra feert de bom in de tuin van Van de Scheur. Het bleek een bri- santgranaat met ingebouwd tijdmechanisme, maar zonder explo sieve lading. ruimd omdat er in zijn tuin bij toeval een mogelijke bom was gevonden. Mevrouw Van de Scheur ont dekte in de tuin een voorwerp dat sterk op een brisantgra- naat leek. De explosieven op- (Van onze parlementaire re dactie) HOEK VAN HOLLAND AbvaKabo-voorzitter Jaap van de Scheur heeft geen rustig weekend gehad. De dagelijkse reeks bedreigingen die aan zijn adres en dat van zijn fami lie worden geuit heeft dit ruimingsdienst constateerde weekend zulke vormen aange- echter dat het om een nepbom nomen dat hij niet naar Hil- ging, hoewel deze wel was versum kon komen voor een voorzien van een tijdmecha- radio-uitzending. Zondagmid dag moest zijn huis in Hoek van Holland en nog dertig an dere woningen in de buurt zelfs enkele uren worden ont- nisme. De vondst en de niet aflatende bedreigingen waren voor het gezin Van de Scheur reden om elders een veilig heenkomen te zoeken. Gehele Raad van Bestuur Slavenburg in verdachtenbank ROTTERDAM De complete vijfkoppige Raad van be stuur van Slavenburgs' Bank uit de jaren 1979 t/m 1982 wordt nu verdacht van het (laten) plegen van valsheid in geschrifte. Eind vorige week werd drs. J. C„ die begin dit jaar met pensioen is gegaan, aangehouden voor verhoor. Hij is niet gearresteerd. Wie van de vijf terecht moet staan, is nog niet bekend. Het vooronderzoek zal vermodelijk pas over enkele maanden zijn afgerond. Dil setje mini schroevedraaiers, variërend in maat van 0,8 tot 3,8 mm, krijgt u toegestuurd als dank voor de moeite van het aanbrengen van een nieuwe abonnee, van de Leidse Courant Adres_ Postcode/Plaats Betaald wordt per maand (met automatische afschrijving) per kwartaal Stuur een schroevedraaierset naar: Naam Adres Plaats/Postcode_ Telefoon Stuur deze bon in open envelop -geen postzegel plakken- naar: Leidse Courant, Antwoordnummer 232, 2500 VG Den Haag 9» nf vctlEMELS 'Wfc/V EEN IK DE bauw! r UN JE het je AL tCCR- ILEN, henkljef. GRONINGEN AM STERDAM De PSP gaat, ondanks forse kri tiek op het verkiezings programma, volgend jaar bij de Europese verkiezin gen deelnemen aan het groen-progressief samen werkingsverband van PPR, PSP, CPN, EVP en het Groen Platform. Ook de CPN heeft afgelopen weekend op een partijcon ferentie in Amsterdam haar fiat gegeven aan de "Europese samenwerkings- lijst. De PPR ging vorige week al akkoord. Alleen de EVP en het Groen Platform zullen zich nog moeten uitspreken, maar een eventueel veto van een hun ner zal de linkse samenwer king niet blokkeren. Het huidige PSP-Eerste-Kamer- lid, Bram van der Lek, zal de lijstaanvoerder worden van de groen-progressieve sa menwerking. Het PSP-con- gres, dat afgelopen weekend in Groningen plaatsvond, be sloot naast het gezamenlijke programma (dat na moeiza me onderhandelingen tussen de verschillende partijbestu ren tot stand is gekomen) ook met een eigen PSP-pro- gramma de verkiezingen in te gaan. Daarin wordt het voortbestaan van de Europe se Gemeenschap afgewezen, omdat het „veranderingen in de socialistische richting be moeilijkt". De CPN-afgevaardigden in Amsterdam brachten aan vankelijk ook nogal wat be zwaren naar voren tegen de inhoud van het onderhande lingsakkoord, maar de over grote meerderheid was te vredengesteld met de belofte van het partijbestuur, om als nog te proberen een aantal CPN-wensen in het verkie zingsprogramma verwerkt te krijgen.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 5