CeidaeSou/u Mgr. Bluyssen: Werf kracht geloof ligt aan basis Paus bepleit hervatting Geneefs overleg Keidae Gowtanl DISK vraagt kerken om ACHTERGROND Communiteit van verzoening in Uister gesticht KORTE METTEN Ontspanning noodzake De actievoerders zijn aan de verliezende han< is aan het winnen, aldus een de laatste dagen opvatting over het verloop van het conflict tus: naren enerzijds en hun werkgever, de overhe De ambtenaren komen immers met hun acties ondernemingen grote schade berokkenen, steec isolement, zeker nu de rechter de stakende pc in het ongelijk heeft gesteld. Werfkracht voor geloof, kerk en mensen die zich als priester en pastorale werk(st)er voor de kerk willen inzetten, moet uit gaan van de plaatselijke geloofsgemeenschap. Van de kerk gaat mo menteel geen werfkracht uit. Geruzie, verkettering en polarisatie verduiste ren de aantrekkelijkheid van de evangelische boodschap. Dit zei bisschop Bluyssen van Den Bosch zaterdag op de vergadering van de Diocesa ne Pastorale Raad (DPR), de vertegenwoordiging van de geloofsgemeenschap in het bisdom. De bisschop consta teerde een groot tekort aan nieuwe priesters en priester kandidaten. Hij deed een be roep op de parochies, de ge zinnen en de pastorale vrij willigers om te blijven stre ven naar een wervende kerk. Jonge mensen riep hij op zich als pastor voor de kerk in te zetten. Al groeit er een onkerkelijk klimaat in de sa menleving en is er een ge voel van malaise binnen de kerk, toch willen jonge men sen zich volgens bisschop Bluyssen voor goede dingen inzetten. Ter vergadering bleek dat de gelovigen weinig weten van opleidingsmogelijkheden tot priester en pastoraal werk- (st)er en wat met theologie binnen de kerk kan worden gedaan. Ook het middenka der in de parochie moet theo logisch zo geschoold worden dat de geloofsgemeenchap goed kan functioneren. Opnieuw werd in de DPR er voor gepleit, dat de bisschop pen bij het Vaticaan het vraagstuk van ontkoppeling van priesterambt en celibaat aan de orde stellen. Als een probeem werd ervaren, dat velen aan de basis het niet eens zijn met de officiële kerk en daarom aarzelen ie mand aan te raden binnen die structuur te gaan werken. Jaarlijks zijn er in het bisdom Den Bosch veertig tot vijftig vacatures voor priesters. Het wordt steeds moeilijker deze plaatsen te bezetten, al zijn er voor bepaalde functies pasto rale werk(st)ers beschikbaar. Steeds meer combinaties van parochies worden door één priester bediend. Vertegenwoordigers van de rooms-katholieke kerk en de grote protestantse kerken in Noord-Ierland hebben de in- wijdingsdienst bijgewoond van een samenlevingsgroep van katholieken en protstan- ten, de „Columbanus Com muniteit van Verzoening", gesticht door de jezuïet Mi chael Hurley. Ze telt thans vier rooms-katholieke en twpp nrntpstantse leden, welk Paus Johannes Paulus II heeft gisteren gepleit voor hervatting van het kernwa- penoverleg te Genève. De in ternationale situatie is door de opschorting van de onder handelingen er niet beter op geworden, aldus de paus. Zaterdag had hij gewezen op de grote verantwoordelijk heid die de tien EEG-landen en het Europese Parlement hebben voor de internationa le situatie. Tijdens een ont vangst van Europese parle mentsvoorzitters zei de paus dat wereld een eigen bijdrage verwacht van de Europese Gemeenschap bij de oplos sing van de huidige crisis als mede bij het streven naar een gecontroleerde ontwape ning. De ..Osservatore Romano", het dagblad van het Vati caan, herhaalde zaterdag het aanbod van staatssecretaris Casaroli dat het Vaticaan be reid is tussen de Verenigde Staten en de Sovjet-Unie te bemiddelen. In de hoogste kringen van het Vaticaan wordt een mogelijke reis van de paus naar Moskou als on waarschijnlijk van de hand gewezen. Er is geen uitnodi ging van de regering van de Sovjet-Unie ontvangen. Wel hebben de Litouwse bis schoppen de paus begin dit jaar uitgenodigd Litouwen te bezoeken. Van 3 tot 7 mei zal de paus Zuid-Korea bezoeken. Hij zal daar 103 Koreaanse martela ren heilig verklaren. Dit heeft Radio Vaticaan gemeld. Aanleiding voor deze reis is het tweehonderdjarig bestaan van de rooms-katholieke kerk in Zuid-Korea, die thans 1,5 miljoen gelovigen telt. In het land wonen voorts elf miljoen boeddhis ten en 7,5 miljoen protestan ten. Hulpbisschop J. B. Niën- haus van Utrecht en de se cretaris-generaal van de Ne derlandse bisschoppenconfe rentie, dr. H. A. van Munster hebben zitting genomen in het comité van aanbeveling voor een hoorzitting over Zuidelijk Afrika van 14 tot en met 18 december in Am sterdam, georganiseerd door de Anti-Apartheidsbeweging Nederland. Een presidium onder leiding van dr. M. A. M. Klompé zal ongeveer vijf tien getuigen horen, afkom stig uit Tanzania. Angola, Mozambique, Botswana en Zimbabwe, de zogeheten frontlijnstaten. Mgr. Niën- haus en dr. Van Munster hebben in augustus samen met kardinaal Willebrands een bezoek gebracht aan Zuid-Afrika. Het bestuur van de stich ting tot bevordering van het wetenschappelijk onderwijs in de judaïstiek heeft met in gang van 1 januari tot bijzon der hoogleraar in de judaïs tiek aan de Vrije Universiteit te Amsterdam benoemd dr. Albert van der Heide (41). De benoeming geldt voor vijf jaar. Dr. Van der Heide is he- braïcus en promoveerde in 1981 aan de universiteit van Leiden op een onderzoek naar de Aramese taaitraditie bij de Jemenitische joden. Hij is aan die universiteit ver- 1-1~ iib Het gevaar van de huidige situatie is, dat c zaak nu verder op z'n beloop kan laten tot d met hangende pootjes terugkeren aan de onde; fel. Zo zou het de komende dagen best kunne en de kleinste regeringspartij, de VVD, schijnt ster van te zijn dat het ook inderdaad die kan' dat lijkt geen verstandige weg. Het is in niemands belang dat de staking sfeer van polarisatie en frustratie eindigen, heeft nog veel ombuigingen in de collectieve programma en zal daardoor met ambtenaren en uitkeringstrekkers nog veel te regelen heb acties voor de ambtenaren op een voor hen zc wijze eindigen, dan is in de komende perio kleine vonk voldoende om het kruitvat opnieu ploffen, en dan wellicht nog heviger dan we i zes weken hebben meegemaakt. Bij een op de spits gedreven situatie is niemé Kabinet niet. waarvan de leden zich momen

Leidse Courant | 1983 | | pagina 2