Defensienota: kernwapens liet afschaffen Ravage na storm er Nederlandse slachtoffers vliegramp Madrid PREI EIM SPEKLAPJES Groot deel Zuid-Holland vanavond „verduisterd" TJW', Bol Weerberoep tegen sponsor contract laidóe (BomcuitH )gf Uitgave Westerpers. behorende tot Sijthofl Pers. Apothekersdijk 34.2312 DD Leiden. Postbus 112300 AA, tel.071 -122244. Giro 103003 Bank.Amro- bank N.V. Leiden. mm Bui,lew[e9J Adverte njK (excl.BTW) f 0.M permra,kleintjes f 0,40 per mm. Abonnementen: (mcl.BTW) per maand f 20.41 (uitsl.aut.betaling),kwartaal f 61,25, jaar f 233,50. Maandag 28 november 1983,75e jaargang no. 22744 Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00 tot 19.00 uur, zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur tel. 071-122248. De familie Knots op Ned. I om 19.00 uur. Waarna om 20.28 uur Eddy Becker „Kwisttig met muziek" strooit. Op Ned. II om 19.12 uur Hen- ny Huisman met zijn „Play back-show". Om 21.35 uur in „Tussen Keulen en Parijs" dis cussie progressieve katholieke groepering en het aartsbisdom. HET WEER Half tot zwaar bewolkt en en kele buien. Minimumtempera tuur rond de 4 graden. Mid- dagtemperatuur ongeveer 7 graden. Matige wind. Zon op: 08.22; onder: 16.35. Schev. hoog water: 10.28 en 22.55; laag water: 5.41 en 18.26 uur. ia 9 miljoen beloning r informatie dense goudroof N Na de spectaculaire goudroof van za- orgen uit een pakhuis nabij Londen, waar miljoen gulden aan goud en diamanten Stolen, is door een verzekeringsmaatschap- jeloning van 8,9 miljoen gulden uitgeloofd ichtingen die leiden tot het terugvinden >uit. Volgens Scotland Yard is de goudroof zwaar beveiligde pakhuis de grootste en edurfde overval sinds de grote treinroof De overvallers gingen er zaterdag van- t 6.800 goudstaven en een partij diamanten de van 470.000 gulden. 7: Geroofd goud mogelijk al omgesmol- Vrouw (22) doodgereden bij bushalte OEGSTGEEST Een 22-jarige vrouw is vanmorgen rond zeven uur doodgereden bij de bushalte aan de Haaswijklaan/Kerke- wervelaan. Het is nog niet duidelijk hoe het dodelijke ongeval heeft plaatsgevonden. De vrouw had haar woning in Haaswijk verlaten om de bus van 07.10 te nemen naar haar werk. Zij is om 07.00 bij de bushalte ge zien. Het betreft hier een beginhalte van de bus. De bus kwam om 07.05 aan om te wachten op passagiers en vijf minuten later te vertrekken. De chauffeur van de bus heeft de vrouw niet gezien en heeft overi gens geen enkele passagier opgenomen. Rond 07.15 werd het dode lichaam van de vrouw bij de bushalte aangetroffen. Zij bleek te zijn overreden. Baby gevonden bij benzinestation in Weesp WEESP Bij een benzinestation in Weesp is vanmorgen vroeg een jongetje van een paar dagen oud gevonden. Dit heeft een woordvoerder van de rijkspolitie meegedeeld. De baby werd gevonden door een pompbediende, die aan het werk ging. Het jongetje was gewikkeld in een deken en lag in een bood schappentas. De baby is voor on derzoek naar een ziekenhuis ge bracht. Radicale Palestijnen dreigen met executie van twee Israëliërs TRIPOLI Het pro-Libische Volksfront voor de Be vrijding van Palestina Algemeen Commando (PFLPGC) heeft gisteren laten weten, dat zijn twee Israëlische krijgsgevangenen door een „krijgstribu- naal" zullen worden berecht en daarna mogelijk zullen worden geëxecuteerd. Een woordvoerder van het PF LPGC zei echter nog altijd hoop te hebben dat de twee Israëliërs uitgewisseld kunnen worden tegen Palestijnse gevangenen. De leider van het PFLPGC, Ahmed Jibril, heeft de vrijlating vorige week door Arafat van 6 Israëlische krijgsgevangenen tegen 4700 Palestijnen bekritiseerd. Volgens Jibril had hij met Arafat een afspraak om de uitwisseling van krijgsge vangen gezamenlijk te doen laten plaatsvinden. Jibril is een van de leiders van de Palestijnse rebellen, die de val van Arafat als PLO-voorzitter nastreven. Pagina 2: Shamir: Verenigde Staten en Israël heb ben gemeenschappelijke belangen ■mnannH dactie) !N HAAG De regering heeft tstige kritiek op de vredesbewe- ig, die pleit voor afschaffing van 1 kernwapening. „Het is een ge- ïrlijke illusie te denken dat vrede jvend wordt gevestigd, wanneer kernwapens verdwijnen", aldus uister De Ruiter in de vandaag >r hem gepubliceerde Defensie- ia. Hij meent dat het geheel uit- men van kernwapens, zo dat al «gelijk zou zijn, de kans op oorlog Europa „niet kleiner, maar gro- maakt. de Defensienota geeft de regering een jrzicht van wat er naar haar mening de nende tien jaar op dit terrein moet ge- iren. Zij heeft zich in feite moeten be ken tot de conventionele bewapening, or een samenstel van omstandighe- waarmee volgens ingewijden vooral üeld wordt op onenigheid tussen de itiepartners CDA en VVD, kan enswil ■egering op dit moment nog geen con crete voornemens bekend maken over de huidige nucleaire taken van de Neder landse krijgsmacht. Ook voor de beslissing over eventuele plaatsing van kruisraket ten in ons land is nog „zorgvuldig en diep gaand beraad" nodig. Maar de regering komt wel alvast met een 22 pagina's lange beschouwing over de problematiek van de kernbewapening. Minister De Ruiter begint met vast te stel len dat deze zaak voortdurende aandacht en de grootst mogelijk behoedzaamheid noodzakelijk maakt. „Tegenstanders van kernbewapening lijken op het eerste ge zicht het gelijk aan hun kant te hebben", zegt de bewindsman. Maar naar zijn me ning moet ook met andere omstandighe den rekening worden gehouden. In lan den van de Derde Wereld, „die buiten het afschrikkingssysteem tussen Oost en West vallen", zijn sinds 1945 meer dan honderd oorlogen gevoerd met „30 tot 35 miljoen doden". Afschaffing van de kernwapens zou er volgens De Ruiter toe bijdragen „Europa rijp te maken voor een conven tionele oorlog en zou het klassieke denken van verovering en overheersing met mili tair geweld weer mogelijk maken". Pagina 5: Afschrikking „het minste van twee kwaden" Deze ravage richtte de storm aan In het Brabantse Zevenbergschenhoek, waardoor een 59- jarige man om het leven kwam en diens 17-jarige zoon gewond raakte. Door het onverwachte noodweer kwamen dit weekeinde ook nog twee Amsterdamse musici om het leven. In vrijwel het gehele land waalden daken van huizen af, vielen bomen om, storten balkonnetjes in en sloegen woonboten op drift. De totale schade loopt in de miljoenen. Pag. 5: Storm eist drie doden MADRID De zondag morgen bij Madrid neer gestorte Boeing 747 van de Colombiaanse lucht vaartmaatschappij Avian- ca had tenminste vier Ne derlanders aan boord. Het Avianca-kantoor in Am sterdam heeft dit vanmor gen meegedeeld. De Ne derlandse slachtoffers zijn het echtpaar Sneepels, vermoedelijk uit Gouds waard, de heer P. de Zwart (op weg naar Aru ba) en mejuffrouw Y. de Bont (op weg naar Cura cao). Dit viertal had ge boekt in Amsterdam. Zij zijn in Frankfurt in het ramptoestel gestapt. De mogelijkheid bestaat dat zich aan boord van het vliegtuig nog andere Ne derlanders bevonden, die niet in Amsterdam had den geboekt. Die kans acht Avianca echter niet erg groot. Het ministerie van buitenland se zaken in Den Haag ver klaarde vanmorgen, dat nog geen Nederlandse slachtoffers zijn geïdentificeerd. Het juiste aantal slachtoffers uit Neder land is ook het ministerie niet bekend. De Avianca-boeing begon zijn reis in Frankfurt en maakte een tussenlanding in Parijs. Kort voor de volgende tussen landing in Madrid stortte het vliegtuig neer: ruim 180 passa giers kwamen om; negen men sen overleefden de ramp. Van hen zijn er een aantal nog ern stig aan toe. De identificatie van de veelal zwaar verkoolde lichamen verloopt uiterst moeizaam. De Boeing, die een bemanning van twintig kopen had, stortte neer in een akker op ongeveer vier kilometer van het plaatsje Mejorada del Campo, vijf mi nuten voordat het toestel moest landen op het 15 km verder gelegen Barajas. Het toestel vloog met een branden de motor op een hoogte van ongever 1,000 meter en ste vende volgens ooggetuigen af op het eerder genoemde dorp, toen het plotseling een vreem de zwenking maakte en ver volgens buiten het dorp neer stortte. Vermoedelijk heeft de piloot in een laatste wanhoops poging om het dorp te ontwij ken de neus van het toestel nog even opgetrokken. Pagina 7: „Brandende motor niet alleeen oorzaak vlieg ramp". insdag en woensdag n we groente en vlees anbieding. apjes, &4sag8 n qq 9&8 U.Z/O albert heijn .motste kruidenier blijft opde kleintjes letten. ZOETERMEER Werkne mers van de gemeentelijke energiebedrijven in Gouda, Vlaardingen, Dordrecht en Schiedam ontsteken vanavond fias om elf uur de straatver- ichting. In Leiden is een „ver duistering" afgelast na aan drang van het gemeentebe stuur en omdat CNV-leden er bezwaar tegen maakten. Het GEB-personeel in Den Haag doet in principe niet mee aan de actie, „maar we willen toch een slag om de arm houden", aldus een woordvoerder van de AbvaKabo-afdeling Den Haag. De middenstand in Zuid-Hol land vreest een ernstige om- zetderving als gevolg van de GEB-acties, omdat veel klan ten thuis zullen blijven als op de eerste Sinterklaas-koop- avond de straatverlichting niet op tijd aan gaat. De winkeliers vrezen bovendien voor de vei ligheid van het personeel, dat vanavond in het donker naar huis moet. Vanwege dergelijke bezwaren besloten de bonden vorige week een actie bij het GEB in Rotterdam af te gelas ten. Na een rustig weekeinde, met een vrijwel ongestoorde trei nenloop, hebben de Vervoers- bonden FNV en FSV vanmor gen het treinverkeer ten noor den van de lijn Santpoort- Purmerend-Krommenie voor 24 uur stilgelegd. Volgens de bonden is het niet uitgesloten dat in het grootste deel van Noord-Holland ook morgen geen treinen rijden. De heeft vanmorgen tienduizenden treinreizigers in Noord-Hol land verrast. Pag. 5: PTT-acties verlegd naar telefoondiensten Nico de Doelder verleden DEN HAAG In zijn huis in Den Haag is vannacht Nico de Doelder, sedert 1978 lid van het bestuur van de afdeling amateurvoetbal van de KNVB, op 63-jarige leeftijd plotseling overleden. De heer De Doelder was se dert 1934 lid van het Haagse ADO, waar hij als linksbuiten speelde. Hij diende de club la ter als secretaris en voorzitter. Hij was ook voorzitter van de Haagse Raad voor Sport en Recreatie. ZEIST Pro Sport Promo tions heeft beroep aangete kend tegen de uitspraak van de president van de Amster damse rechtbank, die in een kort geding besliste dat de KNVB niet in strijd met de wet handelde door Brandste- der Electronics BV (Sony) aan te trekken als hoofd sponsor van de voetbalbond. Begin oktober was tussen beide partijen in principe overeenstemming bereikt over het sponsorschap. Pro Sport Promotions, dat vorig jaar met de betaald-voetbal- sectie een contract afsloot, meldde later aan de bond Philips te hebben geïnteres seerd voor sponsoring. De overeenkomst met het Japanse merk levert de KNVB tot en met 1 juli 1985 bruto anderhalf miljoen gul den op en gedurende de daarna volgende twee boek jaren van de KNVB telken male 1,25 miljoen gulden. Jaarlijks vloeit daarvan een bedrag van 500.000 gulden toe naar het betaalde voet bal. Storm en regen hebben af gelopen weekeinde het be taald voetbal behoorlijk ge decimeerd. Van de zes voor gisteren vastgestelde wed strijden in de eredivisie gin gen er vijf niet door. Alleen in het uiterste zuiden waren de weersomstandigheden iets beter en daar trad Roda JC aan tegen Go Ahead Eagles. Roda ontsnapte tegen Go Ahead Eagles ternauwer nood aan de derde nederlaag op rij. De drie wedstrijden van za terdag trokken bij elkaar 26.000 toeschouwers, van wie meer dan de belft (15.000) bij PSV - AZ '67. De Eindhovense club won met 1-0 in wat trainer Reker de slechtste wedstrijd van het seizoen noemde. Doelman Treijtel gebaart rust te brengen in de defensie van AZ '67 in het duel met PSV. De Alkmaarders verloren met 1-0. Verder onder meer in Sporttribune AZC laat kanse op méér liggen Gebreken Roda JC worden zichtbaar Recordregen verrast zwemcoach Beele niet Ruitenberg klopt Pronk in marathon Noordwijk imponeert niet maar wint wel: 0-1 Leiden zet zegereeks voort Tegenslag voor Fides Pacta ADVERTENTIE' OCCASION-SPECIALIST Een vol jaar garantie mogelijk I rTTTWTC Keuze uil 125 stuks c®3 Alkemadeiaan 1 - floetorarendsveeo bssSSSSy Telefoon 01713-2666-2073 Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 e en 15.00 uur, telefoonnr.071-122248 en u nabezorgd. Na Koninginnedag, Bevrijdingsdag, Dag van de Arbeid, Moeder- en Vaderdag, Dierendag, Wereldmissiedag en de ouwe dag krijgen we er een nieuwe dag bij, namelijk: de Internationale Bloembollendag. Alles daarover vindt u vandaag weer in de land- en tuinbouwrubriek „In en om de kas", die weer bol staat van de bloembollen. De bol krijgt zo de aandacht die hem toekomt, vinden de bollenbazen. Net zoals zo velen vinden, dat de Leidse Courant ook uw aandacht verdient. Aarzel dus niet en wordt abonnee.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 1