lecordregen verrast 'wemcoach Beele niet Günthardt maakt plaatsing waar bialle selectie nadeel handbalteam Driemaal goud voor nationale boksploeg tislov en ibli delen Roland Liboton oppermachtig in modderpoel de;6' Favorieten laten het afweten jJORTTRIBUNE MAANDAG 28 NOVEMBER 1983 hakers inale ;-637 )VEN - f; luijf, Frans 1* Johan van l-3-3^oen Stehou- 32^jben zich ge- "•oor de eind- het toernooi 5-27. Nederlands )0. ampioen- at in 1984 in vordt afge- tlle vier spe- Ultinen gisteren 97i.o|hoven hun in de zeven- >*17*^aatste ronde halve-finale- Van der Wal in damfinale AMSTERDAM Oud-wereldkampioen Jannes van der Wal heeft de uitnodiging van het bonds- bestuur om direct deel te nemen aan de finale van het nationale damkampioenschap volgend jaar in Huissen aanvaard. De oud-wereldkampioen had .zich in de laatste finale niet direct geplaatst voor de eindstrijd en zou oorspronkelijk in de halve fi nales moeten uitkomen. Het bondsbestuur heeft gebruik gemaakt van zijn recht zowel de wereldkampioen, toen Jannes van der Wal, als oud-wereldkampioen Harm Wiersma uit te nodigen voor de eindstrijd. Wiersma heeft de uitnodiging niet aangenomen. De vier geplaat ste spelers voor de finale waren Rob Clerc, Jos Stokkel, Auke Scholma en Johan Bastiaannet. Door de directe plaatsing van Van der Wal zullen er uit de halve finales, die begin januari in Abcou de worden gespeeld niet acht maar slechts zeven spelers kunnen promoveren. De finale wordt ge speeld van 17 tot 28 april in Huissen. Ruiter Pyrah sterk in Brussel BRUSSEL De Britse ruiter Malcolm Pyrah heeft tijdens het internationale concours hippi- que van Brussel de wedstrijd, tellend voor het klassement om de wereldbeker, gewonnen. Py rah bleef met Anglezarke in de tweede barrage foutloos in 30,20 seconden. De Westduitser Mi chael Rtlping, vorige week winnaar in West-Ber- lijn, eindigde met Silbersee als tweede met een achterstand van slechts 0,1 seconde. Oud-wereld kampioen David Broome werd met het peperdu re paard Last Resort derde. Hij was, net als zijn zuster Liz Edgar met For Ever, veel sneller dan de latere winnaar, maar liep vier strafpunten op. De Nederlander Rob Ehrens deelde met de in België wonende Braziliaan Nelson Pessoa (met Larramy, het voormalige toppaard van de ge stopte Johan Heins) de zevende plaats. Zesdaagse Gent voor Pijnen en De Wilde GENT Het Nederlands- /Belgische duo Rene Pijne- n/Etienne de Wilde heeft gisteren de 43e Zesdaagse van Gent gewonnen. Voor de Nederlander, die op 37-ja- rige leeftijd nog altijd het Europese circuit overheerst, betekende het zijn eerste zege in Gent. Erwin Ummels en de Westlander Teun van Vliet wonnen de amateur editie in Gent. Zij lieten de concurrentie tegen een ron de achterstand aankijken. Groen en Elshof bezetten de vijfde plaats. 'AD Mochten Jnale zwemtoppers 'st van Ruud Beele ge scepsis hebben wes! de prestaties van v??lk aantal van hen ééflbij de jaarlijkse se- Oly$electiewedstrijden ^e en voor de '.Prikken bondsadvi- Mitieve taal gespro- e* °iht maanden voor onnhpische Spelen en drie maanden na •opese kampioen- <jjn in Rome was bij Durgrn honger naar id, (prestaties en re- sovaet te stillen, 1?n '25-meterbassin van De Schoener in Le- n j'Vamen naast vijf ju- *ptijden zes senioren- St stand, terwijl enke- as%lingen hoopgevende 'e 1 leverden. De wed- n Lelystad golden als St voor de nationale 'eg naar Los Angeles, :ifiek moest gemikt het veroveren van in de ploeg voor Cup voor landen- larvan de tiende edi- f'n 18 december in de 3 '"loofdstad Ankara op 'aal<taat. iuongek overigens niet e,kSp van de recordre- rde inzet en de trainings- d op de centrale trai- ten^n bijna wekelijks ge- ;e£Sh Amersfoort, waren 1 Ta!atie dat het zeker bij el", Epische kandidaten 41 tevreden was de bondscoach met het ;ens van e weer van Xfbuwen blakende An- otheVerstappen. De Ros- voor wie de Europese ischappen, ondanks >rijzen, rampzalig e v3, liet in Lelystad dui- Schoolslag-specialist Frank Vijver en Annemarie Verstappen, blij met hun prestaties in Lelystad. delijk merken dat Rome voor haar verleden tijd is. De pupil van Honk Veltman voelt zich het allerbeste als zij records kan vestigen en aartsrivale Conny van Bentum kan ver slaan. In beide gevallen slaag de de 18-jarige HAVO-scholie- re, al bleef het aantal regel rechte confrontaties met Van Bentum beperkt tot twee en het aantal records eveneens. Verstappen richt zich dit win terseizoen volledig op de 100 meter vlinder-, rug- en vrije slag en als zijsprongetje dan nog de 200 meter wisselslag. De 200 meter vrije slag, het nummer waarop zij wereld kampioene is, blijft voorlopig onaangeroerd. Zaterdag lever den de 100 meter rugslag (1.01,6) en de 100 meter vlin derslag (1.00,1) absolute we reldklassetijden op. Met deze twee topprestaties bracht de Brabantse haar aan tal seniorenrecords op 26 en, gecombineerd met haar serie van achttien jeugdtoptijden, is zij Enith Brigitha als record- houdster aller tijden ruim voorbij gestreefd. Een verrekt rugspiertje, opgelopen tijdens de warming up, stond gisteren verdere aspiraties in de weg. Het belette haar echter niet de 100 meter vrije slag gemakke lijk te winnen in 55,3, waarbij de rij kwaliteitssprintsters met natuurlijk Van Bentum (56,2), Voskes (56,7), Van Velzen (57,2) en Reijers (57,8) ander maal aantoonden hoe kansrijk Nederland in Los Angeles kan zijn op de vrije slag estafette. Juichende geluiden bij het vrouwenzwemmen, zeker met het oog op de aanstaande Eu ropa Cup. Traditie Het heeft er oppieuw alle schijn van dat Oost-Duitsland, met het oog op belangwekken de internationale wedstrijden in de Verenigde Staten, begin januari, een verzwakte A-ploeg naar Ankara zal zen den. In de voorgaande jaren werd steeds de beker gewon nen met veredelde B-ploegen. Door die situatie is Nederland op papier de meest serieuze outsider. Dan echter zal de ploeg van Beele wel moeten breken met de traditie dat bij Europa Cup-wedstrijden spra ke was van flinke terugval. Het herenzwemmen zal het in Ankara moeilijker hebben, niet alleen door de mindere kwaliteit maar ook omdat en kele coryfeëen in de Turkse hoofdstad zullen ontbreken vanwege studieverplichtingen en omdat bij enkele vedetten nog steeds onzekerheid bestaat over de vorm. Het heren- zwemmen stond in Lelystad in het teken van de definitieve doorbraak van de jeugdige ki lometervreter Arthur de Rouw en de resultaten op de school slag waar Frank Vijver en ve teraan Albert Boonstra de strijdbijl hebben opgenomen. De Rouw zwom in hoog tempo naar een fraai nationaal record op de 1500 meter vrije slag (15.30,2) en eigende zich te vens juniorenrecords toe op de 400 en 800 meter. Johan Kriek schreef de titel in Johannesburg op zijn naam. DEN HAAG Heinz Günthardt heeft gisteren zijn plaatsing als eerste bij het Grand Prixtoernooi in Toulouse waargemaakt. In de finale versloeg hij Pa- blo Arraya uit Peru met de sprekende cijfers 6-0, 6-2. Arraya, vierde ge rangschikt, had in de kwartfinales Michiel Schapers uitgeschakeld. Guenthardt was ook suc cesvol in het dubbelspel. Met zijn Tqechoslowaakse partner Pavel Slozil won de Zwitser in de finale met 5-7 7-5 6-4 van de Zuidafrikaan Bernie Mit- ton en de Amerikaan Butch Walts. Johan Kriek heeft als-Zuida frikaan gedaan wat hij moest doen in het Grand Prixtoer nooi te Johannesburg. Hij ver sloeg in de finale de Brit Colin Dowdeswell, die drie uur lang tegenstand bood, met 6-4. 4-6, 1-6, 7-5 en 6-3. John McEnroe versloeg in Canberra Ivan Lendl in een demonstratie- toernooi: 6-3 6-1. De Britse tennisspeelster Jo Durie veroverde gisteren het kampioenschap van Nieuw- -Zuid Wales. Durie versloeg in de finale te Sydney de Ameri kaanse Kathy Jordan in twee sets: 6-3, 7-5. KOPENHAGEN De Nederlandse boksploeg heeft bij het internationa le toernooi in Kopenha gen drie gouden medailles gewonnen. De Amster dammers Ramon Voorn en Romeo Kensmill won nen gisteren in de finale op punten van respectie velijk de Amerikaan San- ford Robinson en de Oos tenrijker Konrad König. Pedro van Raamsdonk hoefde alleen maar even in de ring te verschijnen, omdat zijn Keniaanse te genstander Martin Oj- wang zaterdagnacht we gens een aanval van mala ria naar het ziekenhuis was gebracht. De Amerikaan Larry Holmes heeft in Las Vegas een wed strijd tegen Marvis Frazier, de zoon van ex-wereldtitelhouder Joe Frazier, met gemak ge wonnen. De wereldkampioen in het zwaargewicht (WBC-versie) sloeg zijn 23-ja- rige opponent al na ruim twee minuten met een rechtse hoek tegen het canvas. Frazier kwam nog wel overeind, maar was daarna niet meer in staat de aanval van Holmes te pare ren. De wereldkampioen vroeg aan arbiter Lane het on gelijke gevecht te stoppen. Deze besloot daartoe na twee minuten en 57 seconden in de eerste ronde. In een andere wedstrijd ver sloeg Ray Mancini de uit Flo rida afkomstige Johnny Tor res. Mancini kwam voor het eerst in de ring sinds zijn ge vecht met de Zuidkoreaan Duk Koo Kim, die vorig jaar aan de verwondingen, die hij in die ontmoeting opliep, over leed. Mancini sloeg Torres in de eerste ronde twee keer neer. De arbiter stopte vlak voor het einde van de eerste ronde het gevecht. Michael Spinks verdedigde in Vancouver zijn wereldtitel in het halfzwaargewicht (WBA- -versie) met succes. De Ameri kaan versloeg zijn uitdager. Oscar Rivadeneyra uit Peru, toen de scheidsrechter het ge vecht in de tiende ronde af brak. eeft: !MEN Met een aldk^e" nederlaag van b1 hiteêen wereldkam- "ir iSovjet-Unie en een scha zege (22-21) op B- 'rankrijk, heeft het T°nandse herenteam 1 e andbaltoernooi om lar Cup afgesloten, ïrste evenement na rampzalig verlopen Ikampioenschap in and verliep wat be an de de laatste doet vermoeden. Met de nieuwe selectie, waarin vier basisspelers wegens blessures ontbra ken, werd een redelijke stap in de richting van het C-wereldkampioenschap in Italië gezet. Nederland toonde zich vrijwel gelijkwaardig aan gastheer Noorwegen en Frankrijk, maar conditionele problemen en opgelopen blessures braken de ploeg op. De verloren duels werden in de slotfase wegge geven omdat er soms slechts één wisselspeler op de bank zat. Na het toernooi slecht te zijn begonnen tegen gastland Noorwegen, ging de formatie van bondscoach Jan Kecske- methy beter spelen. Henk Groener (Swift Arnhem) toon de zich in de weinige duels die hij speelde een goede debutant en Paul Louwers (V L) mocht zichzelf de revelatie bij Nederland noemen. Nederland kreeg in Noorwe gen ook te maken met een nieuwe tendens in het hand bal. De hardheid van met name het gastland en toernooi- winnaar Sovjet-Unie (waarte gen Hermes' Patrick van Ol- phen driemaal wist te scoren) was duidelijk te veel voor het team dat Henk Groener, Winy Schmeitz, Paul Louwers en Fred Berendsen (niet al te ern stig aan de knie) blessures zag oplopen. Tegenover het speltype van deze landen zette Kecskemet- hy een offensieve vier-twee- dekking die, naarmate het toernooi vorderde, beter ging functioneren en zeker meer succes afgeworpen zou hebben als daarvoor niet zoveel kracht en conditie vereist zou zijn. Wisselspelers zijn dan onont beerlijk en juist die waren niet vöorhanden. Kees Boomhou wer, de sterspeler van Aals meer, wilde bijvoorbeeld niet mee omdat hij van mening is dat de bondscoach te weinig aandacht aan zijn club be steedt. Begin februari wordt het we reldkampioenschap in de C-groep gehouden in Italië. Voor die tijd krijgt de bonds coach nog enkele keren de ge legenheid met een volledige groep te spelen, dus mét de nu afwezige Peter Verjans, Kees Meeuwisse, René Kivit en eventueel Wil Jacobs. Opval lend was verder de terugkeer van Winy Schmeitz in Oranje. Tijdens het toernooi in Noor wegen bleef de speler van Sit- tardia met in totaal 22 treffers maar weinig achter bij Jan- -Willem Hamers (28) en Lam bert Schuurs (23). Het team van Jong Oranje be ëindigde een vierlanden-toer- nooi in Soissons als derde. Na een kansloze nederlaag tegen gastland Frankrijk (23-10), werd de slotwedstrijd tegen Algerije met 22-18 gewonnen. Het toernooi werd gewonnen door Spanje, dat mede-finalist Frankrijk met 14-12 versloeg. N De derde partij uit de tweekamp in de halve finale kandidatentoernooi schaken tussen Vassily Smislov uit it-Unie en de Hongaar Zoltan Ribli is zaterdag in Lon- zestien zetten in remise geëindigd. Door dit resultaat beide schakers 1,5 punt. tweede achtereenvolgende maal hebben de duur beta- eschouwers bij de kandidatenmatches in het Victoriaan- Great Eastern genoegen moeten nemen met een remise- 3ie nog geen twintig zetten in beslag nam. Smislov en ïlden het bij de zestiende zet voor gezien, toen de speel leden voor wit (Smislov) nog lang niet waren uitgeput, nederlaag in de tweede partij had Smislov tegenover en tenden al toegegeven, dat hij de fout had begaan zich de - tot op het moment dat hij op het podium plaatsnam^- houden met analyseren. Ik heb mijn lesje geleerd", nislov. „Vanaf nu neem ik voor een partij voldoende le partij tussen Kortsjnoj en Kasparov is gisteravond in na de 41e zet van Kortsjnoj (wit) afgebroken. De stand voor Kortsjnoj. De partij wordt hedenmiddag vervolgd. Ribli had het volgende verloop: 1. •f6; 2. Pgl-f3 e/-e6; 3. e2-e3 e7-c5; 4. Lfl-d3 Pb8-c6; 5. 0-0 Lf8-e7; 6. 7. a2-a3 Lc8-b7; 8. Lcl-b2 Ta8-c8; 9. Pbl-d2 0-0; 10. Ddl-e2 Tf8-e8; i*7-f8; 12. d4xc5 b6xc5; 13. Pf3-g5 e6-e5; 14. c2-c4 Pc6-d4; 15. De2-el 6. f2-£4 e5-e4. Vriend met Luut Dooper gaat als eerste over de finish op de baan van Hilversum. HILVERSUM De Limbur ger Henny Grift won gister middag verrassend op Hilver sum de supertriodraverij. De eerste favoriet Van Sickengha met Jan van Dooyeweerd maakte evenals Wil van de Lente met Gerard van Eyke- lenborg fouten aan de start en waren meteen-kansloos. Wil- ma Axkit met Siem Hartman kwam in aanmerking voor het tweede geld voor stalgenoot Vanka Pride. In het kampioenschap der vierjarigen faalden de favorie ten Volo Prise en Varinsja en zegevierde in een veld van elf paarden voor een eerste prijs van negen mille Vriend in handen van Luut Dooper. Vip D werd tweede voor Vanadis Hanover. SUPERTRIO Veertien paarden komen zon dag 4 december op de dravers- baan van Hilversum aan de start in Supertrio 49. Een uit gesproken favoriet is er in het veld niet te vinden. De drave rij gaat over 2000 meter. Onze favorieten: Wanda Pluto, Up Road, Urian N. Onze outsiders Timbre, Tommy en Treze Ha nover. VALKENSWAARD Roland Liboton heeft gisteren met overmacht de internationale wielerveldrit in Val- kenswaard gewonnen. De wereldkampioen legde de 24 kilometer af in 1 uur 6 minuten en 12 seconden. Het betekende zijn achtste zege in negen optredens dit sei zoen. Hennie Stamsnijder bezette de tweede plaats en Reinier Groenendaal eindigde als derde. Liboton reed zaterdag een cross in Pisa (Italië), sloot de rit win nend af, stapte in zijn auto en reed de ruim duizend kilometer terug naar huis. Vervolgens stond hij aan de start in Valkens- waard van een veldrit, die meetelt voor het Super Prestige-klas- sement. Twee ronden voor het einde liet Liboton Stamsnijder achter in de modder en ging alleen door. Uiteindelijk ging de wereldkampioen met 39 seconden voorsprong op Stamsnijder als winnaar over de finishlijn. Michel Groenendaal, de iongere broer van Reinier, won afgelo pen weekeinde tweemaal. Zaterdag liet Groenendaal in Lochem Dolsma achter zich en gisteren in Amsterdam was hij te snel voor Verhage. Hans Steekers werd in Amsterdam vijfde. Knieblessure Fred Berendsen DEN HAAG Na Kees Meeuwisse (gekwetste enkel banden) zullen de handbalher en van Duijvestein Winter sport Hellas het komende zon dag in elk geval ook zonder Fred Berendsen moeten stel len. De tweede international van de Haagse eredivisieploeg liep afgelopen weekeinde met het Nederlands team in Noor wegen een blessure aan zijn kniebanden op. Berendsen: „Er is niets gescheurd, maar in het ergste geval ben ik hier toch wel een aantal weken zoet mee." District Oost staakt oppositie GORSSEL Riena de Beer, de voorzitster van de zo gekwelde Nederlandse badmintonbond, heeft opnieuw een belangrijke overwinning behaald. Nadat zij vorige week gedaan kreeg, dat het merendeel van de districten achter het overlevingsplan van de bond ging staan, trok zaterdag het grootste deel van het ruim negenduizend leden tellende district-Oost zich terug uit de oppo sitie. Dit district had gedreigd met een afscheiding van de NBB en de oprichting van een eigen federatie, wanneer het plan een meerderheid zou krijgen.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 13