-Het lijkt wel oorlog in deze stad, zo'n troep is het" echerchc doorzoekt huis a valse tip over Heineken Genland CeidAcSomcwt ""STAKINGEN IN ROTTERDAM HEBBEN FLINKE CONSEQUENTIES erkgevers willen Smit-Kroes kking PTT breekt Koeriers pakken 50 pet meer omzet De Koning: uitkeringen lopen al twee jaar achter op lonen ai cf' DONDERDAG 24 NOVEMBER 1983 PAGINA 7 tie in Delft onderzoekt "1 van euthanasie 1 De politie in Delft onderzoekt een «en euthanasie dat zich op 4 november Plaatselijke St. Hippolytusziekenhuis ^borgedaan. Het gaat daarbij om een Jjf multiple sclerose-patiënte uit Bra- ler leven door toepasing van actieve isie is beëindigd. Dat gebeurde op d verzoek van de patiettte zelf door .hesist dr. P.V. Admiraal. Het zieken- jeft onmiddellijk bij GG en GD in jelding gemaakt van het ontbreken verklaring van natuurlijke dood. De ^erwacht over ongeveer twee weken brond proces-verbaal naar Den Haag ien sturen, waarna waarschijnlijk in net de minister van justitie wordt be- f tot vervolging zal worden overge- Brasem wordt exportprodukt DEN HAAG Ons land krijgt er, als het aan staatsse cretaris Ploeg (Landbouw en Visserij) ligt, een nieuw ex portprodukt bij: brasem. De bewindsman is van plan de mogelijkheden van brasemex port door TNO te laten onder zoeken. Ook de consumptie van brasem in Nederland zelf zou moeten worden opge voerd. De staatsscretaris heeft hiertoe besloten, nu gebleken is dat de brasem in onze bin nenwateren de paling en aal aan het verdringen is. Ploeg heeft dit gisteren aan de Ka mer meegedeeld. Steeds minder goedkope huurwoningen DEN HAAG De komende jaren zullen mensen met een laag inkomen steeds langer moeten wachten op toe wijzing van een goedkope huurwo ning. Dat zal het gevolg zijn van een toenemende verkoop van deze wo ningen. Het gaat hierbij jaarlijks om minimaal 20.000 woningen. Deze con clusie en de daarop gebaseerde voor spelling over het toekomstige wo ningaanbod zijn te vinden in een gis teren verschenen rapport van de stichting Wetenschappelijk Onder zoek Konsumentenaangelegenheden (Swoka). Dit instituut voor sociaal be leidsonderzoek bestudeerde de om zetting van huur- in koopwoningen in de jaren 1980 en 1981. Landelijke registratie gestolen fietsen DEN HAAG De politie wil in 1985 een landelijke registratie van gestolen fietsen invoeren, zo heeft minister Smit-Kroes (verkeer) aan de Tweede Kamer laten weten. Bij alle politiekorpsen zal een gelijk vormig aangifteformulier voor fietsen diefstal worden gebruikt en de gege vens over gestolen en gevonden fietsen zullen tussen de korpsen uitgewisseld kunnen worden. Op deze manier wil de politie de kans op het terugvinden van ontvreemde rijwielen verhogen. Mo menteel slaagt zij hierin maar nauwe lijks, ook al doordat de bestolenen in de veronderstelling dat het toch niets uithaalt slechts in een klein aantal gevallen aangifte doen. ERDAM Enigs- uiten adem komen bejaarde dames de figel aflopen. Een armgreep en twee (lstokken zorgen er- lat de mars er toch blijft. „Wandelen nd", zeggen ze alle- ionter. De oudste meldt trots: „Vroe- led ik alles lopend. Jan kan ik dat nu >g wel. Ik kom net iet Churchill-plein _ji. Dat is voor mij eel eind. Maar ik iet plezier, al ben ik Itachtig. En ik ge- -in het mooie weer". -t Iste Rotterdammers re- I vrij laconiek op de staking van het ge lijk vervoerbedrijf in Gisteren was de sta- ,j de RET al vrijwel al- 1. In het centrum was een enkele streekbus uid-West Nederland te n alle auto's, fiet- voetgangers maakte wat verloren indruk, 'oor het eerst sedert de aren en het ministerie [aar in aanvaring kwa- it het openbaar vervoer illende onderdelen t openbaar vervoer af- tid plat te leggen en „okkades willen de bon- voor zorgen dat tram, orbe)metro zeker een week ——den. Morgen neemt het y ch personeel de staking RET-bestuurders over. de 600 technici kun- geen trams en bussen o.t- verwachten de bonden, de rest van het RET- Bel wèl gewoon werkt, !én p dat de bond per dag de h g veil kaarf De bushaltes voor het Centraal Station maken een desolate indruk. FOTO'S: CEES VERKERK tienduizenden guldens aan sta kingsuitkeringen. De vervoersstaking heeft voor Rotterdam, een vervoersge bied met 1,5 miljoen potentiële reizigers, flinke consequenties. Winkels ijl de binnenstad gin gen gistermorgen soms uren te laat open, omdat personeelsle den uit de buitenwijken niét op tijd kwamen. Scholen voor het voortgezet onderwijs regis treren veel wegblijvers, vooral uit de buiten de stad gelegen wooncentra zoals Capelle en Ommoord. Warenhuizen in de binnenstad zien de omzetten inzakken, omdat mensen uit de randgebieden geen Sinter- klaas-inkopen meer komen doen. De gemeente Rotterdam heeft al gedreigd naar de rechter te stappen als de vervoersstaking te veel schade veroorzaakt. Een staking van langer dan vier dagen zal het gemeente bestuur zeker niet tolereren, zo meldt de gemeentevoorlich- ter. Ook de actie van brug- en sluiswachters om het Caland- kanaal en de Schie tot 1 de cember steeds twee dagen te blokkeren en dan weer acht uur open te stellen, zal met ar gusogen worden bekeken. Maar er wordt ook minder di plomatiek gereageerd op de jongste acties in de Maasstad. Het actiecentrum van de Ver- voersbond FNV wordt aan houdend gebeld door boze bur gers die zeggen de staking bij het gemeentelijk vervoer niet meer te willen pikken. Som migen dreigen zelfs met het gooien van molotov-cocktails om aan de acties een eind te maken. De stakende personeelsleden nemen deze dreigementen toch niet al te serieus. Een woordvoerder: „Bij acties zoals deze word je altijd gebeld door mensen die het er niet mee eens zijn. We hadden liever een publieksvriendelijke actie gevoerd, maar gratis rijden is al eerder door de rechter ver boden. Mensen die dan zeggen dat ze molotov-cocktails gaan gooien... ach, blaffende hon den die niet bijten heb je er al tijd bij". De staking bij de RET veroor zaakt tijdens de ochtend- en avondspitsen een verkeers chaos die zich uitstrekt tot ver buiten het stadscentrum. De staking van de gemeentereini ging, die al twee weken duurt, zorgt er verder voor dat ook de trottoirs er chaotisch uit zien. Werknemers die te voet hun kantoren opzoeken, moe ten door een dik bladertapijt sloffen en op sommige plaat sen in de stad beginnen de ho pen vuilniszakken al kwalijk te geuren. Geërgerd „Kijk nou toch eens om je heen?", zegt een verzekerings agent verontwaardigd. Hij trapt enigszins geërgerd tegen een vuilniszak. „Het lijkt wel oorlog in deze stad, zo'n troep is het. Het herinnert me echt aan vroeger. De ambtenaren moeten oppassen dat ze Jan maat niet op de troon helpen. Want ik ben bang dat de pola risatie in de samenleving Jan maat en de zijnen goed zal uit komen". Twee collega's, die even tevo ren het stadsfiliaal van Credit Lyonnais hadden verlaten, mengen zich in het gesprek. „Deze actie treft het bedrijfsle ven enorm. De klanten blijven weg", zegt de één. De ander: „En wat dacht je van het per soneel? Dat komt uren te laat of blijft helemaal weg, omdat er geen openbaar vervoer is. twl ie val DlgeijVan onze sociaal- cemPnomische redactie) nQj^AAG Werkgevers- t Van Veen wil zo jelijk met minister Ne- it-Kroes (Verkeer en lat) gaan praten om te zij een einde kan ma- n'ngin de PTT-acties. Van srvoljcondigde dat gisteren Talrijke bedrijven laten momenteel hun urgente post berzorgen door koeriersdiensten en/of bezorgen zelf. Om daar de nadruk op te leggen was een bericht van een groot warenhuis voorzien van bovenstaande opmerking. aan na een gesprek met frac ties uit de Tweede Kamer over het vastgelopen sociaal over leg. Bij die gelegenheid be schuldigde middenstandsvoor zitter Perquin de ambtenaren van „terreur". Vandaag houdt de Kamer een uitgebreid debat over de sociale onrust. De werkgeversorganisaties hebben zich in het gesprek dat zij gisteren met de Tweede Kamer hadden verzet tegen het alternatief dat de bonden afgelopen vrijdag op tafel heb ben gelegd. Zij menen dat het aanbod van de bonden de premiedaling grotendeels on gedaan maken en inruilen te gen de korting op de uitkerin gen het proces van arbeids tijdverkorting in gevaar brengt en bovendien de over heid met extra kosten opza delt. Volgens de werkgevers is dfe bewering, dat de kosten van het niet doorgaan van de kor ting op de uitkeringen geheel door de werknemers gedragen kan worden, onjuist. Ze wijzen erop dat ook de korting op de aow, die voor rekening komt van het Rijk, ongedaan zou worden gemaakt en daardoor de overheid meer geld kost. Beperking van de overheids bezuinigingen zal ten koste gaan van de zo broodnodige lastenverlichting voor de be drijven, zo vrezen de werkge vers. Om die reden weigeren zij elke medewerking om de suggesties van de bonden na der te bestuderen. Waar blijft die bus nou? Je ziet het haar denken. Als buschauffeurs 's nachts besluiten te gaan staken, duurt het altijd even voordat iedereen daarvan op de hoogte is. Wie gaat dat betalen? Nee, die ambtenaren moeten onmiddel lijk weer aan het werk. An ders neemt het bedrijfsleven de taken wel van hen over. Graag zelfs". Maar uit de monden van toe vallige passanten kunnen ook positieve reacties wprden op getekend. De eerder geciteer de bejaarde dames: „Wij lopen wel een stukkie extra voor drie procent van ons pensioen. Dat hebben we er graag voor over. We vinden het prima, want die staking is toch ook in óns belang?". Een andere be jaarde vrouw reageert even wel: „Ik ben het er helemaal niet mee eens. Die drie pro cent lever ik graag in, ieder een moet een stapje terug doen. Die ambtenaren moeten weer aan het werk. Er is er tenslotte maar één die regeert en dat is de regering. Op deze manier worden de mensen zo oproerderig. Dat vind ik ang stig. Verder kan ik nu niet op bezoek bij mijn vriendin, die ziek is. Jammer, jammer, jam mer". Lang Een man die zegt arbeidsonge schikt te zijn: „Zelf sta ik wel achter de staking, maar voor mijn dochter is het vervelend. Die kan nu niet naar haar werk. En het gaat ook zo lang duren hè? Er zit gewoon te weinig schot in. Kijk, als ze het hele land plat zouden gooi en, dan is het met twee dagen wel bekeken. Maar op deze manier lijkt het meer op een gebed zonder eind". Een groepje van vier vrouwen en een veelvoud aan volgela den boodschappentassen stapt uit een supermarkt. Ze komen uit Bergschenhoek, vernemen we. Een kennis heeft de vier met de auto naar de stad ge bracht. Hinder van de acties? „Wat dacht u dan?", klinkt het als uit één mond. „Ik snap ook niet dat ze zo lang doorgaan met staken", vertelt één van de vrouwen. „Al krijgen ze hun drie procent, straks zullen de ambtenaren nog veel méér moeten inleveren om de scha de van deze acties weer goed te maken". Er kan geen staking georgani seerd worden, of er is wel ie mand die handenwrijvend de vruchten plukt. Voor wat de PTT-staking betreft zijn dat beslist de bloemenhandelaren, die plotseling veel meer bloe- mengroeten mogen versturen. En in Rotterdam hebben de taxichauffeurs ineens handen vol werk. Toch klinken ook uit deze hoek kritische gelui den. Eén van de chauffeurs: „Met die extra drukte ben ik wel blij, maar door de chaos in de stad is het rijden voor mij echt geen pretje meer. Sommi ge klanten zijn ook prikkel baarder. Ze houden niet op met over die acties te klagen. Anderen nemen het weer sportiever. Zelf vind ik het al lemaal een beetje overdreven. De taxichauffeurs moeten ook een fors bedrag inleveren. En zie je ons staken? Nou dan!". Zo rond een uur of vier begint het al te schemeren in de stad. Het verkeer op het Hofplein raakt langzaam vast. Er klinkt geïrriteerd getoeter. Een mts- student beziet het circus schouderophalend. „Dat ik vandaag niet naar school kon komen, stoort me niet zo", zegt hij. „Van mij mogen ze nog wel even doorstaken. Ik heb ook wel begrip voor hun ac ties. Dat de overheid zonder meer drie procent van de ambtenaren af wil pikken is natuurlijk niet netjes. Maar als mensen dan gaan dreigen met molotov-cocktails te gooien... Dat vind ik echt gevaarlijk. Als dat zou gebeuren, dan zou ik dat zowel de bonden als de regering verwijten. Ze drijven de zaak te ver door". PAUL KOOPMAN DEN HAAG De aanhou- dende staking bij de PTT be gint voor de koeriersdiensten nu echt vruchten af te werpen. Sommige diensten sluiten al meerjarige contracten af en in het algemeen wordt 40 tot 50 procente meer omzet geboekt. Dit zei vanmorgen secretaris Bosch van NOB Wegtransport. PTT-directeur Leenman liet vanochtend weten uiterst be- droefd te zijn over de stakin gen. De overheid moet volgens de directeur alles in het werk stellen om aan de staking een eind te maken. „Gebeurt dat i niet, dan vrees ik voor een blijvend afzetverlies", aldus Leenman. AOW blijft netto gelijk DEN HAAG De AOW-uit- kering die bejaarden in januari zullen krijgen zal netto gelijk zijn aan het bedrag van de- - cember. Bruto zal de uitkering een half procent lager zijn, al dus premier Lubbers gisteren tijdens de algemene beschou wingen in de Eerste Kamer. VVD-senator Zoutendijk zag daarin aanleiding het kabinet nogmaals te wijzen op zijn te kort schieten bij de presentatie van het beleid. Allerlei bedra gen aan korting op de AOW zijn over tafel gegaan, zo sig naleerde Zoutendijk. Daardoor zijn vele bejaarden in grote onzekerheid geraakt. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minimumloon en sociale uitkeringen zullen in 1984 meer dan 10 procent op de ontwikkeling van de lo nen achter komen te liggen. Dat blijkt uit cijfers die minis ter De Koning (Sociale Zaken en Werkgelegenheid) gisteren naar de Tweede Kamer heeft gestuurd. Dit jaar liggen de uitkeringen en het minimum loon al 5,6 procent achter op de lonen. Als gevolg van de aangekondigde kortingen op de uitkeringen en de verlaging van de uitkeringspercentages tot 70 procent per 1 juli 1984 zal dat verschil volgend jaar de 10 procent overschrijden. Een uitkering als de wao zal als gevolg van de aangekon digde maatregelen volgend jaar zo'n 7 procent in koop kracht dalen. Uit de cijfers die minister De Koning naar de Tweede Ka mer zond blijkt, dat er in feite al sinds medio 1980 geen spra ke meer is van een echt volle dige koppeling van het mini mumloon en de sociale uitke ringen aan de ontwikkeling van de lonen in het bedrijfsle ven. Sinds 1 ianuari 1982 is van die koppeling in het ge heel geen sprake meer. Uit cij fers van minister De Koning blijkt ook, dat de matiging van de lonen, die sinds 1977 heeft plaats gehad, Nederland intus sen een concurrentievoordeel op de wereldmarkt heeft opge leverd van 14 procent. 3[ INDAM Het Am- rechercheteam ich bezighoudt met ik van de twee we geleden ontvoerde i Heineken en zijn feur A. Doderer heeft gisteravond een huis in Volendam en onder meer een boot in Hoorn doorzocht met toestem ming van de eigenaar. Het zoeken heeft niets opgele verd. Aanleiding voor de zoekacties was een op een noodfrequentie voor het scheepvaartverkeer uitgezonden anoniem bericht, waarin melding werd gemaakt van de mogelijke verblijfplaats van de ontvoerden. Een radio- -amateur in het Noordholland- EMELS se Bergen ving het bericht op, legde het gedeeltelijk op ge luidsband vast en schakelde de politie in. Toen ook Scheve- ningen Radio de ontvangst van het noodbericht bevestig de, besloot het rechercheteam actie te ondernemen. „Wij hebben van meet af aan met een misplaatste grap van de uitzender van het noodbericht rekening gehouden, maar in deze fase van het onderzoek wordt elke tip serieus onder zocht", aldus een van de leden van het rechercheteam. Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr. 071- 122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabe zorgd. Inzameling levert 5000 kilo gif op POELDIJK Bij een inzame lingsactie van bestrijdingsmid delen in Veiling Westland- Noord in Poeldijk is gisteren meer dan 5000 kilogram tuin- bouwgif opgehaald. In totaal werden er 150 vaten met gif opgehaald. Bij het opgehaalde gif zaten bestrijdingsmiddelen, die al meer dan twintig jaar niet meer verhandeld worden Gezien het succes van de inza melingsactie wordt nu beke ken of deze herhaald moet worden. Nieuw nummer Provinciehuis DEN HAAG Het telefoon nummer van het Provincie; huis aan de Koningskade wordt met ingang van maan dag 28 november gewijzigd in 070-11.66.11. Het oude num mer komt geheel te vervallen. De wijziging is een gevolg van het overschakelen op een mo dernere centrale In de Van Mesdag kliniek in Groningen is gisteren door nog onbekende oorzaak brand uitgebroken. Verpleegden en personeel konden zich op tijd in veiligheid brengen. De brandweer had het vuur binnen een uur onder cnnfrnlp

Leidse Courant | 1983 | | pagina 7