8 foordwijks college houdt ast aan verhoging OGB VVD-WARMOND WIL MEER BEZUINIGEN Van Stadspost liggen we echt niet wakker Tassen opengesneden; portemonnee gestolen rgemeester zet 56 op zijn nummer •ORLOPIG GEEN ,OOT OP STRAND va>idieg Playbackshow trekt volle zaal OGB in Katwijk met tien procent omhoog Leiden krijgt meer geld voor stadsvernieuwing arantie bilbiotheek Katwijk wplannen voor Zanderij in de ijskast 983f!EN fieidócöoutont DONDERDAG 24 NOVEMBER 1983 PAGINA 5 E GEWOND r botst Een 23-jarige raakte met haar zoontje gewond toen 'r woonplaats met de peeltti een auto opbotste. kerkreed omstreeks elf usicai kruising Noordein- iger q-aat. Daarbij ver der 3 geen voorrang aan \ebbet\ge automobilist. De pk bij de botsing haar iet kind dat achterop it, liep hoofdletsel op. loffers zijn naar het Saconessenhuis over- ouctt i Ie auli- Tijd\ ng et Tasjesrover aangehouden OEGSTGEEST Een 35-jarige man uit Leiden is gisteren door de politie in Oegstgeest aangehouden op verdenking van tasjesroof. De man wordt morgen voorgeleid aan de officier van justitie en naar zijn handlanger wordt nog ge zocht. De man zou samen met zijn maat op 18 november een inwoonster van Oegst geest op de parkeerplaats bij haar wo ning na een klap op haar hoofd van haar tasje hebben beroofd. De vrouw raakte aan haar hoofd gewond. In het tasje zaten persoonlijke papieren en een bedrag van 1500 gulden. Van de buit is nog niets teruggevonden. Gewonde na aanrijding NOORDWIJKERHOUT Een 39-jarige inwoner van Noordwijkerhout is ernstig ge wond geraakt bij een aanrij ding op de Langevelderweg in zijn woonplaats. Hij reed in de richting Sancta Maria en ver loor door onbekende oorzaak de macht over het stuur. Zijn auto sloeg over de kop en bot ste daarna tegen een tractor die klaarstond om een inrit op te rijden. De man is met diver se hoofdwonden en een gebro ken borstbeen opgenomen in het ziekenhuis. LEIDEN Zeker zes mensen zijn gisteren tussen tien en twaalf uur op Hoogstraat, Haarlemmerstraat en Bo termarkt beroofd van hun portemonnee. De dieven gebruikten een scherp mesje, waarmee ze boodschappentassen opensneden en zo de portemonnees rolden. Een 56-jarige mevrouw werd op deze wijze be roofd van 600 gulden. Bij een 69-jarige Leidse vrouw werd een girobetaalkaart en 65+ kaart gestolen. Een 38- jarige Leidse had 50 gulden in haar gestolen portemon nee, een 40-jarige Leiderdorpse werd beroofd van porte monnee met 80 gulden en bij een 66-jarige vrouw werd de knip met 150-gulden ontvreemd. Deze laatste vrouw ontdekte de diefstal nadat er een onbekende vrouw te gen haar was opgebotst. Walt WIJK °m tot jds ,ienc^e begroting te et jbzal de onroerend- /jaa/asting (OGB) met (Sfynt verhoogd moe- ^fden. Als de ge- •aad een dergelijke ing van de finan- jsten afwijst, dan pereidheid aanwe- en „pten zijn om de van ite beperken. Wet- ledeWarmerdam, de oeP- Ier van de porte- 5 e van financiën, t de gemeenteraad jen hij gistermid- mens het college de op de algemene ■dag swingen van de Pi fractievoorzitters. Deze hadden het voorstel om de onroerend-goedbelas- ting en nog enkele heffin gen met 8,5 procent te verhogen, bepaald niet met enthousiasme ontvan gen. Integendeel, sommi ge wilden in het geheel van geen verhoging weten (de VVD en de PPR/PSP) en anderen (het CDA, de PvdA en D'66) wilden een dergelijke lastenverzwa ring alleen onder bepaal de condities accepteren of wilden een lager percen tage. Uitvoering geven aan de ge dachte om de OGB in het ge heel niet verhogen, houdt in dat de raad zich berooft van een belangrijke bron van in komsten, een manco dat op langere termijn nog versterkt wordt, terwijl een en ander voor de meerjarenbegroting betekent, dat voor 850.000,- aan nieuwe dekkingsmiddelen zal moeten worden gevonden, deelde Warmerdam mee. Ook ten aanzien van een geringere verhoging van de OGB hield het Noordwijkse college het been stijf. Er zullen dan zoda nige kapitaalsverschuivingen moeten plaatsvinden, dat zij een lastenverlaging van 250.000.- tot resultaat moeten hebben. Een dergelijk bedrag zou kunnen worden verkregen als de verkeerlichten aan de Van de Mortelstraat (een ver nieuwing) niet doorgaan, de reeds geraamde 13.000.- voor de verbetering van de kruising Van Panhuysstraat-Wetering- kade wordt afgevoerd, er geen zand- en zoutstrooier wordt aangekocht en de aanleg van de hockeyvelden zou komen te vervallen. Als laatste nieuwtje meldde de wethouder van fi nanciën in dit verband, dat het bestuur van de hockeyclub voor een aanzienlijke subsidie in aanmerking kan komen als zij de uitvoering in eigen be heer doet (privatiseringsob ject). Warmerdam wees er op, dat een sluitende meerjarenbegro ting noodzakelijk is pm bij Ge deputeerde Staten de begro ting voor 1984 goedgekeurd te krijgen. Volgens de Noord wijkse kasbeheerder zou het handhaven yan de OGB op het huidige niveau leiden tot een teruggang bij het. uitvoe ren van kapitaalswerken in de komende jaren, tot verminde ring van de werkgelegenheid en tot een sterke verarming van het voorzieningeniveau in de gemeente. De wethouder van financiën zag vooralsnog geen mogelijk heden om af te stappen van de honderd procent-dekking van hetgeen de afvoer van afval stoffen gaat kosten. „Deze ver hoging is nodig om de meerja renbegroting sluitend te krij gen. Wil de raad toch tornen aan dit beleidsplunt, dan zal het gat op een andere manier gedicht moeten worden, zei Warmerdam. o., hi ondi A O e °PWIJK Burgemeester mr. Bonnike nam gistermiddag m.e.n slid Van Rijnbeek (D'66) onder handen, die in z'n alge- !>#eefechouwing een nogal persoonlijke aanval had gedaan op eden van het college. Onder meer poneerde hij dat de it was bii de wethouder van ruimtelijke ordening. „Ik dergelijke uitlating ongepast", aldus de burgemeester, berk betrok in zijn kritiek het langdurige wethouder- an de heer Van Duyn, hetgeen zou leiden tot een routi- terdie behandeling van allerlei zaken. Op deze wijze spelen et istrsoon vond mr. Bonnike niet juist. Van Duyn - een re- end le hardloper - nodigde de D'66-er uit om eens een eindje te 6aan lopen. Dan zou hij zelf kunnen vaststellen bij an fut mankeerde. „Ik pas m'n werktempo aan", zei de !er, opdat D'66 mij bij kan houden". Wethouder Admi- volgens Van Rijnberk nogal zwijgzaam zou zijn, advi- an de vertegenwoordiger van de derpocraten om wat nmissievergadering bij te wonen. „Dat is erg leerzaam,, dmiraal, die al vele jaren raadslid is. „Doordat u zich it zien in de commissie voor openbare werken of die aP5Clnutsbedrijven, bent u slecht op de hoogte". ?g- Ha JWIJK Met de justitie is de afspraak gemaakt, dat het na pen of liggen op het strand wel vervolgd zal worden als ijet jreders niet hebben geluisterd naar waarschuwingen van eenie. Burgemeester mr. Bonnike deelde dit gistermiddag oor jr aanleiding van een opmerking van D'66-er Van Rijn zijn algemene beschouwingen. had gesteld dat de trend van naaktrecreatie zich in de in zomer had doorgezet. Volgens de democraat zouden cheden tot politieoptreden ontbreken, aangezien het jr ministerie de opgemaakte processen verbaal seponeert, it u nu doen?, wilde Van Rijnberk weten. Doorgaan met de fyaliseringsbeleid, dat niet afgedekt wordt door het open- ernisterie, of gaat u regelend optreden door een strandge- cht^n te wijzen waar bloot mag? Uit het antwoord van bur- te her mr Bonnike werd duidelijk, dat er hier en daar opge- ^.al worden. Tomns is het de vraag of de gemeente Noordwijk strand voor creatie mag aanwijzen. Dit is namelijk verboden in de ikomst, die de gemeente heeft met de Domeinen, waarbij tuik van het strand aan de gemeente wordt afgestaan. tract geldt voor tien jaar. (IJK De gemeen- is gisteravond bij 'lUhandeling van het isplan akkoord ge net een tot op het ^[geklede subsidiega- ïan voor operate n s(heek. werd om het bedrag ,r jgOr 1984 is vastgesteld IrlabM^kbaar te stellen in eids'^. wanneer dan ten- al be het rijk de bijdrage atorf1 bibliotheekwerk niet st v^ *ors inkrimpt. Kleine ogelhehngen zullen door de *ite wel worden opge- WARMOND De raads commissie financiën boog zich gisteren over de be groting 1984. B en W stel den voor 1% te korten op de uitgaven hetgeen een bezuiniging van 3% bete kent als men de gestegen kosten in aanmerking neemt. Bij de behandeling van de voorjaarsnota werd afgesproken in 1984 2'/2% te bezuinigen en volgens B en W is daaraan dus voldaan. De VVD-com- missieleden noemden -1% echter niet voldoende zij stelden voor 21/2% te korten op de uitgaven om eventuele tegenvallers op te kunnen vangen. Als te verwachten tegenvallers noemde de heer Corijn de verhoging van de BTW, hogere bijstandsuitkerin gen en toch nog reserve ren voor de brandweerau to. Als er nu wat drasti scher bezuinigd wordt kan er wat reserve wor den opgebouwd. De heer Slingerland (PW) vond -1% wel voldoende. Zo lang het kan moeten de War- mondse burgers nog kunnen profiteren van de voorzienin gen die er zijn. De heer Bon net (CDA) wees erop dat bij al te drastische bezuinigingen verenigingen door geringere subsidies in moeilijkheden kunnen komen en het sterk verhogen van contributies kan er toe leiden dat sommige ver enigingen en clubs onbereik baar worden voor personen met een smalle beurs. Wethouder Van Schagen noemde de bezuinigingsopera tie van de VVD een nobel streven maar wilde dan wel graag aangegeven hebben op welke posten die extra korting zou kunnen worden toegepast. De VVD speelde de bal terug naar het college en noemde het een taak van het college om voorstellen in die richting te doen. Als enige suggestie noemde de VVD het aanne men van slechts een persoon bij de eerstvolgende twee va catures bij de gemeente. Het eventueel onderbrengen van de brandbestrijding elders stuitte op ernstige bezwaren bij de vrijwillige brandweer. De brandweerlieden overhan digden een brief aan de com missieleden waarin zij hun be zwaren en hun vrees voor de veiligheid van de Warmondse bevolking kenbaar maakten. De aanschaf van een nieuwe brandweerauto was de aanlei ding voor de vraag of het on derbrengen van de brandbe strijding elders niet goedkoper is dan een eigen vrijwillige brandweer. De reservering voor de brandweerauto is uit de begroting geschrapt en dat veroorzaakt grote onrust in het brandweerkorps. De mees te commissieleden spraken zich uit voor het behoud van de vrijwillige brandweer maar een onderzoek naar besparin gen bij de brandweer werd zeer nuttig geacht. Autoradiodief aangehouden LEIDEN De Leidse politie heeft vannacht een 29-jarige man uit Warmond aangehou den, die ervan wordt verdacht autoradio's te hebben gestolen. Omstreeks half vier vannacht luidde het inbraakalarm van het Motorhuis aan de Vondel laan. Bij nadere inspectie door de politie werd de man nabij het Motorhuis gezien. Even verder stond een fiets met aan het stuur een tas met een ge stolen autoradio. De man had het fietssleuteltje van de fiets in zijn zak zitten. NOORDWIJKERHOUT Ongeveer achthon derd personen woonden gisteravond" in de Schelft in Noordwijkerhout de opnames van de Playbackshow van de KRO bij. Een voortreffe lijke Kate Bush vertelde presentator Henny Huisman dat ze 's nachts rriet natte krullen haar bed was ingestapt om toch maar het juiste haar- model te hebben. Jurylid Kees Schilperoord vond deze dame beter dan Kate Bush zelf, een opmerking waarvoor hem een kus werd be loofd. Kees Schilperoord vroeg prompt om een voorschot. „André uit Oldenzaal verslaat ze allemaal" luidde de'tekst op een spandoek. Dat bleek te kloppen. Van Duins optreden was zo voortref felijk dat jurylid Judith Bosch vond dat hij zelfs natuurgetrouw over zijn eigen benen struikel de. Alleen Michael Jackson, de zoon van de disc-jockey van het Noordwijkse Zeepaardje wist de komiek te evenaren en haalde de drie volle minuten die als maximum voor elk optre den zijn aangegeven. Verder traden nog op Rob de Nijs, Rothenberger en partner (die een ope raduet zongen) en de drie Supremes. 's Middags konden voor het eerst ook kinderen hun playback-kunst laten zien voor de came ra's. Voor een eveneens uitverkochte zaal wer den de Dolly Dots geïmiteerd, Vulcano, Sha king Stevens en de Mini Pops. Maar een achtja rige die Bernadette „deed" stal de show. Ook de Star Sisters maakten de drie minuten vol. Op de foto: Henny Huisman met een van de kandidaten, die deelnamen aan de kinder-Playbackshow, 's middags in de Schelft. KATWIJK De fracties die dinsdagavond in hun algeme ne beschouwingen nog pleitten voor minimale belastingverho gingen voor de burgers had den gisteren laat op de avond geen goed woord over voor het feit dat de VVD zich als enige keerde tegen de verhoging van de onroerend goed belas ting met 10%. Dit gebeurde nadat de ver schillende begrotingen al door de raad waren vastgesteld. De algemene heersende gevoelens werden misschien nog wel het best verwoord door Jaap Haas noot (PvdA). Hij constateerde dat de liberale fraktie eerst vóór alle uitgaven had ge stemd om vervolgens nog eens voor Sinterklaas te gaan spe len. Ook wethouder van fi nanciën J. van der Plas kon weinig begrip opbrengen voor de houding van de liberalen. De twee ton extra die door de verhoging van de onroerend goed belasting wordt verkre gen maakt een wezenlijk deel uit van de begroting, hield hij de VVD voor. „Het gaat dan niet aan om eerst met de be groting akkoord te gaan en er beralen meenden dat er in de begroting nog wel wat posten te vinden waren die een min dere opbrengst van de onroe rend goed belastingen recht vaardigde. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Leiden kan in de toekomst rekenen op een groter bedrag voor de stads vernieuwing, dan zij tot nu toe van het ministerie van Volks huisvesting kreeg. Staatssecre taris Brokx (Volkshuisvesting) deed gisteren in de Tweede Kamer de toezegging dat hij de regeling voor de verdeling van de stadsvernieuwingsgel- den zodanig zal aanpassen, dat grote en middelgrote steden een groter aandeel van het budget krijgen. De kamercommissie bleek gis teren in grote meerderheid van mening dat de door Brdkx voorgestelde regeling te wei nig tegemoet komt aan de pro blemen van de grote en mid delgrote steden, die met grote hoeveelheden vooroorlogse huurwoningen zitten. CDA-woordvoerder Baars zei zich niet aan de indruk te kunnen onttrekken dat de grote groep kleinere gemeen ten ten opzichte van de overi ge gemeenten worden overbe- deeld. „Het is buiten kijf dat de grootste knelpunten bij de stadsvernieuwing liggen in de grootste steden", aldus het CDA-kamerlid. Baars voegde er haastig aan toe dat de klei ne steden niet moeten denken dat zijn partij geen oog heeft voor de achterstand die ook in heel wat kleine gemeenten be staat. Maar die staan niet in verhouding met de alarmeren de omvang van de verpaupe ring in de grote steden, aldus Baars. Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, za terdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr.071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. ardefe boette de garantie tij' erinj elei< uitsji DA)^^ beslissing of nbouwgebied Zanderij- lab "kaan al °f n'et wordt jehc ^an n°g enige jaren J worden geschoven. rker?A denkt zelfs, gezien Jnnj hikbare grond die nog gemeente aanwezig is, Jaren negentig omdat er Zanderij waarschijnlijk ken or ^et jaar daad iet I p Sebouwd zal hoeven noemde gister- ti j piJ de begrotingsbehan- •geen datum waarop het moet zijn gevallen duidelijk werd gisteren M t de woorden van de verklaring zoals het biblio- theekbestuur die voor ogen had aanmerkelijk aan waarde in. Overeengekomen was na melijk met het college dat de bibliotheeksubsidie voor de komende drie jaar volledig ge garandeerd zou worden, onge acht welke besluiten de over heid voor haar aandeel in het bibliotheekwerk zou nemen. Alleen onder deze voorwaarde durfde men het aan om in de wijk Hoornes/Rijnsoever een derde vestiging op te zetten. Voor de frakties in de ge meenteraad ging een onvoor waardelijke garantie echter te ver. Gewezen werd op de wis selvalligheid van de rijksover heid en de mogelijkheid dat ook voor '85 en '86 Katwijk kortingen van tienduizenden guldens in het vooruitzicht worden gesteld. Zoals het er nu voor staat, zit dat er overi gens niet in. Katwijk heeft voor '84 een korting van 170.000 gulden te verwerken gekregen en voor '85 en '86 wordt verwacht dat dit niet' meer dan 8000 gulden per jaar zal zijn. „Maar", zoals wethou der N. Parlevliet al zei, „niets is zeker bij het rijk". Overeen gekomen is nu dat de raad de subsidie voor de komende ja ren garandeert wanneer de rijkskorting niet boven ver wachting stijgt. Alleen de VVD stemde tegen. wethouder J. Bergman dat de druk voorlopig van de ketel is. Volgens Bergman worden er goede resultaten bereikt in de gesprekken over de sanering van de flats in Molenwijk- Noord. Deze flats, gebouwd na de Tweede Wereldoorlog, zijn in een zodanige staat dat reno veren teveel geld gaat kosten. Na gesprekken met de Kat- wijkse Woningbouwvereni ging zei Bergman ervan over- vervangen. Hierna begint men ook met de woningen in het zogenaamde Tranendal die ook niet te renoveren zijn. Ook zei Bergman goede hoop te hebben de Katwijkse Bouw vereniging nog eens te kunnen interesseren in de bouw van premieloze woningen. Hier was tot voor kort geen zicht op. De KBV beschikt over om vangrijke reserves die volgens Bergman voor dit doel kunnen worden aangewend. Voorstel-, len om te komen tot bouwpro jecten in de premieloze sfeer, waarop door veel partijen is aangedrongen, zullen binnen kort in de commissies worden gebracht. Het gaat hier om be trekkelijk goedkope huizen met een stichtingsprijs van 100.000 110.000 gulden. 99 99 LEIDEN „Oh, dat het zo lag, dat wist ik niet. Maar de PTT heeft nog nooit bij iemand ingegre pen, ze nemen er genoe gen mee. Ik heb nog nooit gehoord, dat de PTT iemand om deze re den voor de rechter heeft gesleept. Het zou me dan ook verbazen, wanneer ze ons wel aanpakken". Lei derdorper B. Alphenaar maakt zich niet druk om de wettelijke bepalingen, die het monopolie van de PTT moeten beschermen. Hij is gestart met zijn Leidse Stadspost, heeft daardoor wat omhanden en door goedkoper te zijn dan de officiële PTT hoopt hij een centje bij te verdienen. Voorlopig is het zover nog niet. Over de belangstelling voor zijn stadspost klaagt hij niet, maar er moet nog steeds geld bij. „En daar kan je natuurlijk niet eeuwig mee doorgaan Die wettelijke bepalingen waar Alphenaar zich niet druk om maakt, komen erop neer dat brieven tot 500 gram alleen maar door de PTT be zorgd mogen worden. Dat gaat zo ver, dat het ook ver boden is een brief in een dichtgeplakte envelope bij de buurman in de bus te stoppen. Strikt formeel moet er een postzegel op en mag alleen de PTT-postbode de brief bezor- Alphenaar: Wij maken geen misbruik van de staking bij de PTT". gen. Pakies en drukwerk mo gen wel door particulieren worden bezorgd. Volgens een woordvoerder van de PTT houdt men de particuliere postbestellers wel in de gaten: „Die jongens ha len de krenten uit de pap en ze laten de PTT met de rot- op, omdat die stadsposten niet op grote schaal actief zijn en over het algemeen alleen pak jes en drukwerk bezorgen, want dat mag wel. Met een paar brieven zitten ze ons niet in de weg. we liggen er echt niet wakker van. Vaak ver dwijnen ze na een paar maan den weer. Als we merken dat een stadspost echt op grote schaal brieven bezorgt, gaan we eerst met ze praten. Tot dusver blijkt dat te werken". De Leidse Stadspost is een initiatief van Haarlemmer J. Ferwerda. Via een adverten tie ging hij op zoek naar per soneel en zo kwam hij bij Al phenaar terecht. De Stadspost in Haarlem schijnt aardig aangeslagen te zijn en uitein delijk moet dat ook in Leiden en omgeving het rsultaat zijn. Een brief via (de woning van) Alphenaar laten bezorgen kost 55 cent. De PTT vraagt daar 70 cent voor. Wie Alphe naar regelmatig werk bezorgt en dat ook nog eens in be hoorlijke hoeveelheden doet, krijgt korting. Voor die 55 cent wordt de post desnoods thuis afgehaald. Het gebied waarin wordt bezorgd, strekt zich uit van Voorburg tot Haarlem. Het is de bedoeling dat via een samenwerkings verband met de Haarlemse en Haagse stadspost (in oprich ting) dat gebied wordt uitge breid. Volgens de amateur- PTT'er maken vooral bedrij ven, instellingen en vereni gingen van zijn diensten ge- zooi zitten. De PTT heeft door het hele land een bezorgplicht en de particulieren zijn alleen regionaal actief. In een stad post rondbrengen, is natuur- lijk goedkoper dan een brief bruik. Alphenaar heeft een van een dorp in Zeeland naar stuk of tien medewerkers in een gehucht in Groningen gehuurd, die hem behulpzaam brengen. We treden nu niet zijn. De post wordt naar plaats en wijk verdeeld en vervol gens door de medewerkers verspreid. Waar we dus niet zo blij mee zijn is één brief naar Alphen, want ook wij garanderen, dat de post de volgende dag op de plaats van bestemming is en zo iets kost een beetje te veel". Houdt Alphenaar zich bezig met besmet werk? Maakt hij misbruik van ruzies tussen de bonden en Rietkerk en de sta kingen bij de PTT. Hij zegt zelf van niet: „Wij waren al begin oktober bezig en toen werkte de PTT nog normaal. Het is dus onzin om ons te be schuldigen van het afpikken van het werk van de PTT. Natuurlijk profiteren we nu van de stakingen bij de PTT, maar er zijn allerlei mensen die hun post gewoon kwijt móeten. We hebben nu de kans om te laten zien wat we waard zijn. Ik hoop dat de klanten ook bij ons blijven als de stakingen achter de rug zijn". Of dat uiteindelijk zal leiden tot een bedrijfje dat volwaar dige banen biedt, is nog maar de vraag. De eerste dagen kon er een „omzet" van een paar poststukken per dag geno teerd worden en nu zouden dat er al 500 a 600 per dag zijn, maar rendabel is het niet. Alphenaar: „We zijn ook pas begonnen. We hebben al klei ne contracten gesloten dus het gaat echt de goede kant op. Wanneer de groei aanhoudt, kunnen we misschien in een pand ergens in de stad gaan zitten". Als de PTT het goed vindt.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 5