kerk wereld Meer vrouwen in commissies en beleidsorganen £cidóc6omo/ Grote twijfel binnen IKY over invoeren van „freeze"-motto is ACHTERGROND £eidM<2owumt GEREFORMEERDE SYNODE: KORTE METTEN Aardgasreserves fe DONDERDAG 24 NOVEMBER 1983 Pf Er moet een evenwichtigere vertegenwoordiging van vrouwen en mannen in ker kelijke commissies en be drijfsorganen komen. Deze conclusie trok de gerefor meerde synode gisteren in Lunteren tijdens de bespre king van het rapport van de deputaten voor Zending en Werelddiakonaat. De synode besloot de kerken te vragen „Serieus aandacht te geven aan de vooral door de in vloed van vrouwen ontstane hernieuwde kijk op het totale mens-zijn van iedere mens". Het moderamen (bestuur van de synode) heeft de opdracht gekregen een pastoraal schrijven te doen uitgaan naar alle geledingen van de gereformeerde kerken. Via de zg. toetsingslijst van de sectie „De vrouw in kerk en samenleving" van de Raad van Kerken in Nederland wil men bereiken, dat bij be noeming van nieuwe leden in onder meer kerkeraden en klasses in de eerste plaats aan vrouwen wordt gedacht. De lijst geeft een aantal criteria van geschiktheid en noemt een aantal omstandigheden, die het vrouwen vaak moei- Er bestaat binnen het IKV „grote twijfel" of de vredes beweging er verstandig aan doet de campagne tegen kernwapens te plaatsen on der het motto „freeze" (be vriezing). In de vele discus sies die over de „freeze" zijn gevoerd, is dit naar voren ge komen. Dit schrijft IKV- -voorzitter Ben ter Veer in een stuk, waarin de kritiek wordt geïnventariseerd. Zaterdag behandelt de lande lijke kernendag van het IKV het voorstel, dat Ter Veer eind september lanceerde om als tweede motto „bevries de op eenzijdige stappen en der halve het elan van de men sen in de beweging aantast. Het houdt verder geen ont wapening in. Het concept is te onduidelijk en te zeer in gegeven door overwegingen van taktiek. Het wil haalbaar zijn voor het CDA. „De IKV-campagne, als poli tiek voorstel gelanceerd om het afschrikkingssysteem te bestrijden, heeft (nog) geen meerderheid in het parle ment gevonden. Bij lange na niet zelfs." Tot deze constate ring komen Mient Jan Faber en Laurens Hogebrink. in gen. In dit verband pleiten zij ervoor het freeze-concept van de Amerikaanse vredes beweging over te nemen. Daaronder verstaan zij „een halt tegen iedere verdere ontwikkeling en modernise ring van de kernbewapening en van de nucleaire strate gie". „Freeze" zegt neen te gen het systeem van militaire afschrikking en tegen de po litiek van dreiging, confron tatie en intimidatie, waarvan NAVO en Warschau Pact zich bedienen. Dit houdt vol gens hen ook in dat chemi sche en conventionele wa- lijk maken in bestuurlijke or ganen zitting te nemen. Verder legde de synode veel nadruk op een voortdurende bezinning op de samenhang van oorzaak en gevolgen van onderontwikkeling, bewape ning en (kern)energie in re latie tot de derde wereld. Zij droeg de deputaten op. er goed op te letten, dat het Ne derlandse beleid inzake ont wikkelingssamenwerking de komende tijd geen andere be langen centraal stelt, dan die van de armsten. De synode besloot voorts een brief te sturen aan de raad van kerken in Namibië. De synode verklaart verbijsterd te zijn pver de situatie van het volk van Namibië, dat, „zo inteps te lijden heeft on der het regime van een volk, waarmee wij, Nederlanders, historische banden hebben". De synode zegt er bij de Ne derlandse regering op aan te zullen dringen, dat resolutie 435 van de VN zo snel moge lijk wordt uitgevoerd. Deze resolutie vraagt om het ver trek van de Zuidafrikaanse troepen uit Namibië en om vrije verkiezingen in het land onder toezicht van de VN. De synode is ook akkoord ge gaan met een opleiding voor agogisch geschoolde kerkelijk werkers aan de. christelijke sociale academie „De IJssel- poort" in Kampen en de aca demie voor educatieve arbeid „De Jelburg" te Baarn, die door de Gereformeerde Ker ken in Nederland wordt er kend. Er zal een overeen komst worden gesloten tus sen de synode en de besturen van de academies in Kampen en Baarn, wanneer het ver band tussen de GKN en de opleiding voor kerkelijk wer ker aan beide academies vorm heeft gekregen. Het is de bedoeling, dat de kerke lijk werkers in dienst van een of meer kerken de predi kanten terzijde staan bij on der meer gemeente-opbouw, diaconaat, evangelisatie en jeugdwerk. Met een herdenkingsdienst in de Sixtijnse kapel heeft paus Johannes Paulus II gis teren de nagedachtenis geëerd van de in het afgelo pen jaar overleden negen kardinalen en 88 bisschop pen. Algemeen wordt ver wacht, dat de paus begin vol gend jaar een consistorie zal houden. Hij zou in totaal vijf tien nieuwe kardinalen kun nen creëren, daar het aantal stemgerechtigde kardinalen die aan een conclaaf kunnen deelnemen momenteel 105 bedraagt. Stemgerechtigd zijn kardinalen die nog geen tachtig jaar oud zijn. Pax Christi Engeland, de anti-atoombeweging CND (Campaign for Nuclear Di sarmament) en andere vre desgroepen zijn gisteren een pelgrimstocht begonnen van de Holloway-gevangenis te Londen naar de kruisraket- tenbasis Greenham Common. In de vrouwengevangenis zit onder anderen de 56-jarige mevrouw Sarah Hipperson, moeder van vijf kinderen, Een geoloog die jarenlang nauw betrokken is gewe[ aardgaswinning in ons land houdt tegenover onze hoog en bij laag vol, dat de Nederlandse gasreserve duizenden miljarden kubieke meters groter is dan tif' is aangenomen. Onze informant draagt daarbij gedett gegevens aan. Deze worden echter door officiële ii als het ministerie van economisch zaken, de Rijks sche Dienst (RDG) en de Nederlandse Aardolie Maair als „onzin" gekwalificeerd. r DAARMEE is echter de kous niet af. Al jarenlangl heerst er geheimzinnigheid over de omvang van om gasreserve. Beweringen van bijvoorbeeld de RottT hoogleraar Peter Odell dat er veel meer gas in onzt zit dan door de NAM werd bekendgemaakt, werden keer glashard van de hand gewezen. Feit is echter in de loop van de jaren de reserve talloze malen is op^ deerd. Begin deze week nog maakte minister Van At' bekend, dat de reserve van Slochteren 250 miljard p meter meer is dan tot nu toe werd aangenomen. -f t; AaN de veronderstelling dat ontkenningen van bé) over een grotere gasvoorraad door commerciële np worden ingegeven, werd begin dit jaar nieuw voedsP ven door een opmerking van oud-minister De Pousjl windsman onder wiens verantwoordelijkheid de c( voor de exploitatie van de Slochteren-bel werd gegifc de NAM (half Shell - half Esso). De Pous verklaard^ over het weekblad Vrij Nederland, dat de NAM er bé5

Leidse Courant | 1983 | | pagina 2