SINT '83 Speelgoed kopen is echt niet moeilijk )nveilig speelgoed is er eigenlijk niet rj* QeidóaOowuwt I Is ze in deze tijd van ,ir bij bosjes door de ■Is dralen. Ouders i zoek zijn naar pas cadeaus die namens edheiligman moeten •n geoffreerd aan de j:en. De meesten n door de stapels s die de goedwillen- Jeelgoeddetailhandel brievenbus in huis n laten glijden, het ftllang verloren. Dat i nog eens tijden als ouders kon kie- it een nieuwe prik- »n paar sphaatsen of nieuwe vliegende üder. ■winkelpersoneel krijgt "k steeds meer ouders S toonbank die het echt lieer weten. En dan fiet natuurlijk moeilijk, vaar zou Jantje of Ma- pieter-Jan of Angelique stelling voor hebben? pie vraag, waiar veel ou- et eens een antwoord óp iHet is maar al te mak- im iets te kopen wat het og niet heeft. Met een »n gevoel slaat de ouder Jeau onder de arm en ft het ergens in huis om de grote dag weer te- ijn te halen. Het kind I et op Sinterklaasavond ichtig uit, speelt er even i dan verdwijnt het at- J voorgoed in de speel- I st. Wat een ondankbaar I jl, nietwaar? ,,uiers zoude A> ccno uij raden moeten gaan. niddelde speelgoedzaak l gauw zo'n 20.000 arti- J n huis. Het kopen van Ied vraagt dan ook eni- I rbereiding. En laat je J niet verleiden door II ge tv-spots. Op de tele- j tunnen poppetjes zk-h ctijk op houten klazen - r orievenous DinnenKo- I liet direkt weg. Bewaar I êrgelijk ze eens. Alleen I ge bied van de prijzen is nteressant. Er zijn legio "boekjes, over kinder- kinderspeelgoed. zijn ze niet eens duur. liotheek heeft ze vaak Er is in die boekjes ""es te Vinden over bij- }ld creatief werken, or regenachtige dagen, dacht u van al die tijd- :n die tegen de tijd dat laas in zicht komt, bol &n de leuke ideeën over en speelgoed? Knip die eens uit en bewaar ze plders. Belangrijk hulp- lal kan een speel-o- jeven. U kunt er samen kinderen naar toe en ed bekijken, uitprobe- lenen. Bovendien zijn ?l-o-theken altijd men- Alles doen wat moeder doet. Speelgoed waarmee het kind vertrouwd is. sen aanwezig, die kunnen ad viseren. Maar er is meer. Let, als u er gens op bezoek bent, eens op waarmee de kinderen spelen. Vaak maken uw kinderen kennis met speelgoed dat ze nog niet kennen. En komt u er helemaal niet méér uit, dan heeft de Stichting Spel en Op voedingsvoorlichting. Fran- kenslag 160. 2582 HX Den Haag (tel.070-52 40 64) brochu res in overvloed, waarin ant woorden staan op de meeste vragen. En dan nog iets: speelgoed moet u niet kopen op drukke koopavonden of op de zater dagmiddag. Probeer eerst eens rustig rond te kijken op tijd stippen waarop het niet zo druk is. Grondregels Dr. Roderich Graf Thun heeft ooit twaalf grondregels opge steld voor de beoordeling van speelgoed. Hier zijn ze: 1 De leeftijdsperiode van het kind is bij het kiezen van speelgoed van groot belang. De ervaring leert, dat de meeste ouders hun kinderen over schatten en daardoor te veel eisen. 2 Het is van het grootste be lang de fantasie van het kind veel speelruimte te laten. Met eenvoudige blokken schept het kleine kind zijn eigen wereld je, waar de volwassenen geen toegang tot hebben. Wanneer men dit wereldje respecteert, zal men het kind bijvoorbeeld geen blokken geven met opge schilderde ramen en deuren, een pasklaar dak en een gevel met ornamenten. Deze versto ren zijn creativiteit. Ook het schoolkind heeft behoefte creatief te spelen, maar het kiest speelgoed dat precies is zoals de werkelijkheid die het speelgoed moet voorstellen. 3 Hoe meer speelmogelijk- heden een stuk speelgoed biedt, des te interessanter is het voor het kind, dat nog geen hobby's of liefhebberijen heeft gekozen. Een blokken doos. waarmee je alleen een klein aantal tevoren vastge stelde bouwsels kunt maken, zal het kind gauw vervelen. Een vrachtauto kan worden geladen en gelost en hij kan vele dingen vervoeren, maar met bijvoorbeeld een tram kun je veel minder doen. 4 De bedoeling van het speelgoed moet voor het kind begrijpelijk zijn. Deze moet in verband staan met de eigen ervaringswereld van het kind, omdat hij zich intensiever kan bezighouden met datgene, wat hem vertrouwd is. Een kind dat nooit in de trein zit, kan met een treinconducteursuit rusting niet veel beginnen. 5 De juiste grootte van het speelgoed is belangrijk Het is in het algemeen niet juist dat kleine kinderen klein, en gro te kinderen groot speelgoed nodig zouden hebben. Meestal is het juist omgekeerd. Tot on geveer het vijfde jaar heeft het kleine kind eenvoudige, grote vormen nodig, grote blokken, een grote trein, waarmee het kind ongestructureerd kan spelen. Pas het gedifferen tieerde constructieve vermo gen en de meer ontwikkelde handvaardigheid van het schoolkind maakt het mogelijk kleinere vormen te hanteren. Materiaal 6 Het aantal stuks speèlgoed moet in verhouding staan tot de funktie die het speelgoed heeft. Eén teddybeer is genoeg om van te houden, maar met te weinig blokken kun je niet goed bouwen. Overigens ver eist meerkleurig bouwmateri aal een grotere hoeveelheid onderdelen dan éénkleurig bouwmateriaal: anders zijn er niet genoeg blokken van elke kleur. 7 Het materiaal waarvan het speelgoed is vervaardigd, is van betekenis. Voor het kleine kind speelt het een rol of het speelgoed warm aan voelt en of het gemakkelijk te grijpen is. Hout en stof blijken voor het kleine kind belangrij ke materialen. Kunststoffen worden ook belangrijk: op grond van hun bijzondere ei genschappen zijn ze voor vele speelgoedjes geschikt, bijvoor beeld voor rammelaars en bouwmateriaal. Doordat kunststof in tegenstelling tot hout in elke vorm kan worden gegoten, wordt het dikwijls ge bruikt. Er bestaat wel het ge vaar dat andere materialen worden geïmiteerd en dat goedkope maar meestal slechte en lelijke speelgoederen in massa-produktie worden ver vaardigd. 8 Vorm en kleur oefenen een grote invloed uit, die vaak over het hoofd wordt gezien. Voor het kleine kind verdie nen in elk geval eenvoudige grondvormen de voorkeur: versierende toevoegsels kan men beter weglaten (ook de zinloze versiering door middel van plaatjes op voertuigen en bouwstenen ed). Grappig of grotesk uiterlijk wordt door de volwassenen gewaardeerd, maar het kind beleeft zijn we reldje ernstig, niet als een ka rikatuur. De kleur verhoogt de aantrekkelijkheid van het speelgoed. Voor het kleine kind is het niet noodzakelijk dat het speelgoed precies de zelfde kleur heeft als het origi neel dat het voorstelt. De ont wikkeling van het kleurgevoel kan door een overvloed aan kleuren verstoord of vertraagd worden. Primaire kleuren (rood, geel, blauw) verdienen daarom de voorkeur. 9 Houdbaarheid. Speelgoed dat lang mee moet, moet opge wassen zijn tegen ruw dage lijks gebruik. Alleen dan kao in de loop van de tijd een per soonlijke band tussen het kind ?n zijn speelgoed groeien, waardoor het speelgoed een vriend van het kind kan wor den. Ook kunnen wij dan het kind het verdriet besparen, dat een onverdiende breuk met zich meebrengt. Op te jon ge leeftijd mag men geen voor zichtigheid in de omgang met kwetsbare dingen verwachten. 10 Constructie en mecha niek moeten voor het kind be grijpelijk zijn, zodat het er er varingskennis mee kan op doen. Het kind moet zo moge lijk kunnen zien hoe het speel goed in elkaar zit. Het is dan bovendien gemakkelijker te repareren. In het algemeen worden alleen volwassenen enthousiast over verborgen en geheimzinnige mechaniekjes. Het kleine kind maakt het speelgoed vaak „kapot"' om te zien hoe het er van binnen uitziet. Pas het grotere school kind, dat in staat is een techni sche samenhang te doorzien, kan men ingewikkelder mo dellen geven. ,11 Absolute veiligheid tegen ongelukken en verwondingen bestaat ook bij speelgoed niet. Redelijke voorzorgen kan men echter wel verwachten en ei sen. Ze zijn bij babyspeelgoed natuurlijk van geheel andere aard dan bij het gereedschap van het grote schoolkind. Bij- zondere voorzichtigheid is noodzakelijk, wanneer kinde ren van verschillende leeftijd in één kamer spelen. 12 De prijs dient te worden beoordeeld in verband met hpt belang van het spel en de le vensduur van het speelgoed. Ook hier geldt de regel dat een duur stuk dat lang wordt gebruikt, meer zijn geld waard is dan een goedkoop stuk speelgoed. (Deze grondregels zijn ver taald uit: Gutes Spielzeug, Kleines Handbuch für die richtige Wahl-Arbiedsaus- schuss Gutes Spielzeug, Ulm). TON HISSINK Het is van het grootste belang de fantasie van het kind veel speelruimte te laten. innen rustig stellen, geen echt onveilig oed op de markt lijnt. Toch gebeuren rlijks duizenden on sen met speelgoed, e ongelukjes en on- ien die in en om het ebeuren en waar de of het ziekenhuis pas moeten komen, 7 procent yan de ge- een kind van tus- ul en veertien jaar tken. Dat zijn 0 ongevallen per Speelgoed speelt 3 vaak een rol. «ngelukken gebeuren 1 met speelgoed waar ld nog te jong voor is. en kind van acht jaar jas waarmee hij chemi- oeven kan doen en een in twaalf een windbuks tans is groot dat er jets t. waar de milde gever •ijt van krijgt Kinderen zoiets moeilijk kwalijk Een kind is van nature gierig. Het moet nog ren en zich ontwikke- ichting Consument en ieid, Postbus 5665, 1007 Isterdam, heeft een gro- Veelheid brochures ge- waarin onderwerpen ihoudtrappen, kinderle- es, ontluchtingsmidde- brand, kinderveilige ar en kinderspeelgoed i behandeld. De consu- lus ook het kind, wordt gebied van speelgoed beschermd door het Speel- goedbesluit, waarin eisen wor den gesteld ten aanzien van de veiligheid van speelgoed. Het is echt niet zo eenvoudig nieuw speelgoed op de markt te brengen. Hoofdoorzaken In veertien Nederlandse zie kenhuizen worden momenteel ongevallénformulieren bijge houden. Op zo'n formulier wordt onder meer genoteerd wat voor ongeval het letsel heeft veroorzaakt, waar het gebeurde, welke produkten er bij waren betrokken, enz. De onveiligheid van speelgoed kan twee hoofdoorzaken heb ben. De kinderen spelen vaak met speelgoed dat niet bij hun leeftijd past. Het is bijvoor beeld te klein, te heet, te glad, te lang of te dun voor ze. Som mig speelgoed is niet zorgvul dig genoeg gemaakt. Het heeft bijvoorbeeld te scherpe ran den, is te puntig of heeft on derdelen die niet goed zijn be veiligd. Een voorbeeld zijn de ogenschijnlijk onschuldige ogen van speelgoedberen. Op letten dus bij het kopen van speelgoed. Nu is het niet zo simpel als het lijkt, om speel goed te kopen, dat bij de leef tijd van het kind past. Maar al gemene regels zijn wel te ge ven. In de leeftijd van nul tot twee jaar moet men geen enkel risi co nemen. Het speelgoed moet helemaal veilig zijn. Het kind moet zichzelf en z'n zintuigen nog leren kennen. Alle dinge tjes worden gepakt, gevoeld en vastgehouden. En in het mid delpunt van de belangstelling staat de eigen mond, waarin alles wordt gestopt. Aan te bevelen zijn piepspeel- goed, fel gekleurd speelgoed, glinsterspeelgoed, waarin geen glas is verwerkt, mobiles, ram melaars, zachte poppen en beesten, ballen, trek- en duw- speelgoed. Alles moet veilig in de mond kunnen worden ge stopt. Dat betekent dat het veel te groot moet zijn om in z'n geheel in dé mond te ver dwijnen. Niet aan te bevelen zijn te klein speelgoed, te scherp speelgoed, dingen die moeilijk zijn schoon te maken, knuffel beesten met lange haren, lin ten, rammelaars en bijtringen met lange steel. Let er ook op dat u geen rammelaars geeft, die van dun, hard plastic zijn gemaakt. Bij breuk zijn de randen erg scherp. Op ontdekking In de periode van twee tot drie jaar gaat het kind op ontdek king uit. Het kan zich ver plaatsen en krijgt belangstel ling voor alles wat uit elkaar kan worden gehaald. Er ont staat een verband tussen zien en doen. Aan te bevelen is speelgoed als kleurboeken, emmers, schepjes, een schrijf bord, plakboeken, houten beesten, blokken, karren, au to's, rubberballen ratels en kleine poppen. U kunt ze beter geen knikkers geven of speel goed dat in kleine onderdelen uit elkaar kan worden ge haald. Ook geen mondfluitjes en zit- en rijspeelgoed dat makkelijk omvalt. Speelgoed moet wel passen bij de leeftijd In de leeftijdsperiode drie en vier jaar gaat ook de hand vaardigheid een rol spelen. Andere kinderen worden in het spel betrokken. Het kind speelt graag met water en zand. Doen alsof en fantasie spelen een grote rol In die leeftijd horen: aankleedpop- pen, meubeltjes, huishoudspul- len, telefoon, poppenhuis, bo ten, vliegtuigen, duwtreinen, bouwdozen met grote elemen ten, driewielers, kruiwagens, trekkarren. verkleedspullen, muziekspelletjes, plak, kleur en vormwerk en schaartjes met ronde punten. Niet aan te bevelen zijn: elektrisch speel goed, te groot of te zwaar speelgoed, dingen die makke lijk stukgaan, scherpe en pun tige voorwerpen en speelgoed dat in kleine onderdelen uit elkaar kan worden gehaald In de leeftijd van vier tot zes jaar staat het spel centraal. Speelgoed moet dan helpen om de creativiteit te kunnen uiten. Snelheid en behendig heid worden belangrijk, even als het nabootsen van dagelijk se dingen. Aan te bevelen zijn: ballen, bouwdozen, klei, kneedpasta's, tuinspeelgoed, verfmaterialen, rij- en trek- voorwerpen, kleine fietsen, kiepauto's, muziekdozen, kleur-, plak- en vormwerk, treinen, hoepels, eert spring touw, eenvoudige gezelschaps spellen, trommels, borduur werk en kralen. Niet aan te bevelen zijn: schiettuig, dingen die scherp en puntig zijn. Creativiteit In de leeftijd van zes tot acht jaar wordt men handig. Er wordt veel buiten gespeeld en meestal niet in de vertrouwde omgeving van het eigen huis. Creativiteit en handvaardig heid spelen een grote rol. Ge schikt in die leeftijdscategorie zijn: simpele gereedschapskis ten, rolschaatsen, elektrisch speelgoed (alleen op batterij en), spullën om winkeltje mee te spelen, naaigerei, muziekin strumenten, vliegers, spring touw, puzzels, spelletjes, een voudige constructiebouwdo zen. En let er wel op dat daar een handleiding in het Neder lands bij is. Niet geschikt zijn: goedkoop elektrisch speelgoed, te ingewikkeld speelgoed, schiettuig, scheikundedozen, fornuisjes vborzien van een warmtebron. In de leeftijd acht jaar en ou der hebben de kinderen lezen en schrijven geleerd. Ze kun nen genieten van de meest uit eenlopende gezelschapsspellen en hebben grote belangstelling voor veel zaken. Ze gaan een hobby ontwikkelen. In de2e fase leren ze het meest van het omgaan met andere kinderen en volwassenen. Sinterklaas zou voor die kin deren het best kunnen kopen: munten en-of postzegels, bord spellen, kaartspellen, een fiets, hobbymaterialen, camera's, natuurkundedozen, model bouwdozen, borduur-, brei- en naaidozen, constructie- en techniekdozen, elektrisch speelgoed op een transforma tor, muziekinstrumenten en in een wat later stadium compu terspelletjes. Wat geeft u ze niet: luchtbuksen, scheikunde dozen, pijlwerpspelletjes, slecht gereedschap en niet ge keurd elektrisch speelgoed. Vuistregels Belangrijk is niet teveel speel goed ineens te kopen. Uw kind richt de aandacht op een of twee favoriete dingen, de re$t slingert maar rond. Spreidt het aankopen van speelgoed wat over het jaar. Koop niet te goedkoop. Duurzaam speel goed is op de lange duur voor deliger. Zeker, als het ook met ander speelgoed kan worden fecombineerd. Koop veilig, cherpe randen, hoeken en punten zijn taboe. Er mogen nooit vingertjes tussen speel goed beklemd kunnen raken. Tenslotte: let er op dat jonge kinderen niet bij het speelgoed van de ouderen kunnen ko men. Kleine bouwsteentjes zijn gevaarlijk voor peuters, en kinderen van tien jaar horen niet met stoommachines te spelen. TON HISSINK

Leidse Courant | 1983 | | pagina 25