banket, borstplaat en bisschopswijn £eidóc gewoon bij =t S(peculaas hoort SINT '83 rkpl VOOR HET HEERLIJK AVONDJE Us, in welke vorm 'ort gewoon bij het laasfeest. Deze s in alle soorten n klaar te koop, ook gemakkelijk maken. Voor het e geldt: er zijn ■t zoveel speculaas als bakkers. Met gemaakte is het iders, omdat de vordt bepaald door •uikte kruiden. En iruik daarvan kan ijk verschillen. en zijn te koop bij de t, de drogist, de krui- aJe\ en (soms) bij de ^^^iCoop er niet meteen boel van, maar mond- ►n probeer ze even uit. ikt verder natuurlijk chil of u roomboter of ie gebruikt, iilijk punt bij het bak- i speculaas is het kij- gebak bruin genoeg w4lis vaak nauwelijks te rg in elk geval voor it. Of druk amandelen orden name- zichtbaar licht- lt. Of druk leg. Die wo: lelijk zicht 110011 spec speculaas heeft :n doet er goed aan t echte feest eerst een ie te maken met een- I ingrediënten (specu- zijn het gemakke- ilaasbrokken ïdigdheden zijn: 300 jem en een half pakje ?r (of 300 gr. zelfrij- imeel), 150 gr. bruine liker. anderhalve vol- speculaaskruiden, iets zout, 225 gr. boter, twee lepels melk, circa dertig amandelen. Zeef de bloem en het bakpoe der (of het zelfrijzend bak meel) in een kom. Roer er de bruine basterdsuiker, de spe culaaskruiden en het zout door. Doe er de boter bij en snijd die met twee messen kleiner. Kneed er met één hand een soepele deegbal van en leg die op de ingevette bak plaat. Leg een stuk plastic fo- iie op het deeg en druk of rol het met een deegroller uit tot een dikte van een centimeter. De folie voorkomt dat het deeg gaat plakken aan handen of deegrol. Deze portie deeg is voor onge veer een halve bakplaat; het is mogelijk om het tegen drie kanten uit te drukken of te rollen. de~ „vrije" kant loopt dan wel iets uit, maar dat is niet erg. De deegbal kan ook in bijvoorbeeld vier porties worden verdeeld, die met eni ge tussenruimten op de bak plaat worden uitgedrukt of - gerold tot „zo maar" een vorm. Erg aardig is om van deze vor men iets toepasselijks te ma ken. Dat kan met een aardap pelschilmesje. Het moeten wel grove vormen worden, omdat fijne lijntjes of uitsteeksels meestal weghakken, te donker kleuren of afbreken. Geschikt is bijvoorbeeld een mijter, zwarte pietkop of stoomboot. Versier de speculaas na het vormen met gepelde, gehal veerde amandelen. Breng de amandelen voor het pellen met weinig water aan de kook, giet ze af, zet ze even onder koud water en druk ze uit hun velletje. Amandelen kunnen met een scherp mesje precies op hun natuurlijke „naad" gehalveerd worden. Bak speculaasbrokken in on geveer vijftig minuten gaar en lichtbruin in een oven, die op 3 of 150 staat. Dit dikke deeg is gaar als het veerkrachtig aan voelt; druk de vingertoppen erin en als het gaar is, veert het terug. Na het bakken is de speculaas nog een paar minuten zacht, een grote plak kan dan in net te rechthoeken worden gesne den. Leg de speculaasbrokken met een pannekoekmes op een rooster om af te koelen. Speculaasjes U hebt nodig: 200 gram bloem en 1 theelepel bakpoeder (of 200 gr. zelfrijzend bakmeel), 100 gr. bruine basterdsuiker, 1 volle lepel speculaaskruiden, iets zout, 125 gr. boter, 2 lepels melk. Zeef bloem en bakpoeder (of het zelfrijzend bakmeel) in een kom. Roer er de bruine bas terdsuiker door met de specu laaskruiden en het zout. Doe er de boter bij en snijd die met twee messen in kleinere stuk ken. Voeg de melk toe. Kneed met één hand (ringen even af doen) tot er een soepele deeg bal ontstaat. Kneed dan niet langer door, want door de warmte van de hand gaat de boter smelten en daardoor kan het deeg vervelend gaan kle ven. Voor échte speculaasjes is een plank met daarin uitgestoken vormen nodig. Tegenwoordig worden deze planken voor de sier gebruikt, gave exemplaren (zonder barsten) kunnen heel goed één keer per jaar worden gebruikt, mits ze niet met was zijn ingewreven. Was een ge schikte sierplank af en laat hem goed drogen. Bestuif hem met rijstebloem (een bekend merk kindermeel is rijste bloem). Étt ze graag bruin, 1 bekend. Daarom Ize recepten voor geringen en een I op (en omstreeks) Jrlijk avondje. De Itaaf vergt overi- >1 enige oefening; uitrollen, uitrol- nog eens uitrollen deeg is erg be- De borstplaat Vooral geduld; niet Ird zijn om het al- Jnog eens over te |De bisschopswijn ^1 zonder meer bis- pnoemd) is qua be- een fluitje van een wli|e flinke banketstaven II P fiAli0dig: 175 gram h0161"1 III OH|ioern 2 gr. zout, ruim ands tft deciliter water en met Cimandelpers of 150 gr. en, 150 gr. suiker, drie zonde»- Circa anderhalve le- tnsap, citroenessence. >r II .amandelpers wil ma- led 80 ït er wel vlug aan be- ram eA'ant hij wordt lekker- ïtrix Pf 'e een paar weken lOry kiftaan- Breng een flin- amandelen in, wacht ater weer kookt, giet doe er koud water op k alles in een zeef. ;C|. uitlekken, I droog ze in een doek- H stuk keukenpapier. S #1 amandelen door een ^fooien, meng ze met en draai het mengsel M^er door be m°len- Spijs in plastic of doe ^en glazen pot en zet i twee weken koel. rdeeg kan heel goed 1 tevoren worden ge- Jet deeg wordt er be- ?t slechter van en het •werk op de bakdag. !e derde van de bloem im. Voeg zout en kou- toe. Snijd de boter ^e messen in blokjes, pt één mes zoveel wa- 86 81 Aan zoetigheid heeft de Sint geen gebrek. De winkels lig gen er vol mee. Maar het is wel zo leuk om zelf de han den uit de mouwen te steken, zoals voor het maken van banket en borstplaat. ter door de massa, dat alles net aan elkaar plakt. Strooi een deel van de achter gehouden bloem op de tafel, leg daar met het mes de deeg bal op en zeef daar ook wat bloem over. Rol het deeg uit tot een lap van circa een centi meter dikte. Keer daarbij de lap steeds om met een panne koekmes en strooi er, als hij dreigt te plakken, wat bloem op. Kom niet met de handen 1 het deeg, want dan wordt het warm en daardoor plakke rig. Vouw de deeglap tweemaal in drieën, rol hem weer uit en herhaal deze handelingen nog een keer. Leg het opgevouwen deeg dan tenminste een half uur weg in kelder of koelkast. Geef het deeg daarna nog een keer de zelfde bewerking, dus drie maal uitrollen en opbouwen. Pak het na de laatste keer op vouwen in plastic en leg het een hele dag in de koelkast. Wie liever doorwerkt en het gebak afmaakt, kan al na een half uur verder gaan. Rol het deeg dan uit tot een lap van de lengte van de bakplaat en met een breedte van 20 cm. Deel deze lap in de lengte. Meng de amandelspijs met los geklopt ei, citroensap en -es sence. Vorm er twee rolletjes van die iets korter zijn dan de deeglappen. Leg ze daar mid- denop. Maak het deeg langs één rand en aan de uiteinden nat en rol het om de spiis, te beginnen aan de „droge" kant. Rol de staven zover door dat ze op de naad liggen. Sluit de uiteinden en plak de naden met water aan elkaar. Leg de staven op een vettige en natgemaakte bakplaat. Zet deze plaat een half uur koel weg. Klop een ei los met een lepel koud water en bestrijk er de staven mee. Bak de banket staven in ongeveer een half uur goudbruin en gaar in een oven, die op 5 of 200 staat. Wie trouwens een letter wil maken, die legt een langere staaf in „bochten" op de bak plaat. Probeer het eenvoudig te houden, aangezette stukken zullen er na het bakken meestal afbreken. Borstplaat De benodigdheden zijn: 250 gram basterdsuiker. drie kwart dl. room of melk, 5 gr. boter en 1 volle theelepel ca cao of oploskoffie of een pakje vanillesuiker. Begin met het licht invetten van de borstplaatvormen; voor deze hoeveelheid ziin drie kleinere vormen voldoende. Zet de goed gesloten vormen op een eveneens ingevet stuk papier of aluminiumfolie. Neem dan een kleine emaille of roestvrijstalen pan. Doe daar de basterdsuiker in met de room of melk, de boter en desgewenst de vanillesuiker of gezeefde cacao of oploskoffie (voor roomboterplaat). Zet de pan op een niet te grote pit en laat de suiker eerst smelten. Als de suiker goed gesmolten is, zijn er geen kris tallen meer te zien. Laat de massa dan een paar minuten al roerende flink koken. Controleer de dikte van de suikermassa door die van de lepel te laten lopen, de laatste druppel moet een dunne draad trekken. Gebruik steeds een houten lepel. Zet de pan af als het draad-trekken lukt en ga stevig roeren tot de massa dik ker wordt en er wat troebel uit gaat zien. Vul er dan onmid dellijk de vormen mee. Mocht er iets niet helemaal goed gaan dan is er geen man over boord, doe alle te dunne of te harde borstplaat terug in de pan met iets water en begin opnieuw. Als de borstplaat goed is, kunnen de vormen na circa vijf minuten op hun kant worden gezet, zodat het afkoe len vlugger gaat. Roze of gele borstplaat zelf maken kan ook. Gebruik dan een druppeltje kleurstof, even tueel met een essence voor de vruchtensmaak. Maak nooit een dubbele portie tegelijk. Roeren en vormen vullen ge ven dan te veel problemen. Wie verschillende smaken wil maken kan het best beginnen met de lichtst gekleurde en in dezelfde pan (geen suikerver- lies) verder gaan met bijvoor beeld koffie en daarna met ca cao. Borstplaat kan ook nog ver sierd woren. Leg daarvoor te voren gepelde amandelen, ge malen kokos, stukjes gember of taartgarnering klaar en druk deze direct in de borst plaat na het vullen van de vormen. Na het afharden kan borst plaat versierd worden met gla zuur. Zeef daarvoor 200 gr. poedersuiker, roer er ongeveer 1 eiwit door, blijf nog even roeren zodra het een dik en glanzend papje wordt. Spuit de glazuur met kleine papieren puntzakjes of strijk het met een penseel op de borstplaat. Bisschopswijn De benodigdheden zijn: een fles tamelijTc droge (dus niet zoete) rode wijn of bessesap, eenzelfde hoeveelheid water, wat kruidnagelen, stukje pijp kaneel, 1 sinaasappel of ci troen, suiker naar smaak. Neem een erg schone emaille of roestvrijstalen pan. Doe er de wijn of het bessesap in met het water, de kruidnagelen, pijpkaneel en de gewassen of geschilde en in schijven gesne den sinaasappel of citroen. (De meeste sinaasappels en citroe nen moeten geschild worden, omdat ze bespoten zijn met een niet af te wassen giftige stof tegen het schimmelen.) Laat de bisschopswijn enkele uren op een kleine pit trekken met het deksel goed op de pan. Wijn mag vooral niet koken, omdat boven de 73 graden de alcohol al verloren gaat. Zeef de drank in een mooie kan, die op een theelichtje warm gehouden kan worden. Doe er net genoeg suiker bij, maak de drank niet te zoet, want daar wordt hij niet lekkerder van. Gebruik voor de bisschopswijn glazen waar u niet al te zuinig op hoeft te zijn. Het is denk baar dat er een glas knapt, hoewel ik dat zelf nog niet heb meegemaakt. JEANNE SCHEEPSTRA Zelf speculaas bakken voor het Sinter klaasfeest: hier een ouderwetse speculaas- vorm voor speculaasjes en een hart. waarvoor geen speciale vorm noodzakelijk is. Druk het deeg stevig in de plank, snijd het horizontaal gelijk en keer de plank met een flinke klap om op een met bloem bestoven aanrecht of ta fel. Leg de speculaasjes met een pannekoekmes, zonder ze te vervormen, op een ingevet te bakplaat. Kneed de afgesne den randjes door de rest van het deeg met zo min mogelijk van de rijstebloem, de laatste koekjes zouden anders veel te droog worden. Natuurlijk smaken deze specu laasjes ook als ze niet zo mooi gevormd zijn. Een balletje draaien van het deeg en dat op de bakplaat platdrukken kan iedereen. Bak de speculaasjes in vijftien a twintig minuten gaar en lichtbruin in een oven die op 3 of 150 staat. Laat de koekjes een paar minuten op stijven en leg ze dan met een pannekoekmes op een rooster om af te koelen. Speculaasstaaf Nodig is: 150 gram bloem, 75 gr. bruine basterdsuiker, 1 vol le desertlepel speculaaskrui den, iets zout, 100 gr. boter en 200 gr. amandelpers of 100 gr. amandelen, 100 gr. suiker, half ei, 1 lepel citroensap en tien amandelen. Amandelpers is kant en klaar te koop. voor het zelf maken is behalve de ingrediënten een amandelmolentje nodig. Wie zelf amandelpers wil maken, moet dat een paar weken van tevoren doen. Dit fijne* be standdeel van de speculaas- staaf wordt daar lekkerder van. Breng een flinke bodem water aan de kook, doe er de aman delen in, wacht tot het water weer kookt, giet het er af, doe er koud water op en schenk alles in een zeef. Laat de amandelen uitlekken, pel ze en draai ze door de amandel molen. Meng de gemalen amandelen met de suiker en draai het mengsel nog een keer door de molen. Pak de spijs in plastic of duw het in een glazen pot en zet het een of twee weken koel weg. Zeef de bloem in een kom. Roer er de bruine basterdsui ker door met de speculaaskrui den en het zout. Doe er de bo ter bij en snijd die met twee messen kleiner. Kneed er met één hand een soepele deegbal van. Rol het deeg op een met bloem bestoven tafel of aan recht uit tot een lap van 32 x 18 cm. Meng de amandel spijs met losgeklopt ei en ci troensap en vorm er een rolle tje van dat vier centimeter korter is dan de langste kant van de deeglap. Leg de aman delspijs zo op het deeg dat zij twee centimeter van het mid den, de zij-, onder- en boven kant ligt. Klap het deeg dubbel en druk de randen met een vork stevig op elkaar. Leg de speculaasstaaf met een pannekoekmes op een ingevet te bakplaat, versier hem met gepelde, gehalveerde amande len en strijk er wat losgeklopt ei over. Bak de staaf in circa vijftig minuten gaar en licht bruin in een oven, die op 3 of 150 staat. Maak de speculaasstaaf na een paar minuten met een panne koekmes los. laat hem opstij ven en leg hem dan pas op een rooster om geheel af te koelen. JEANNE SCHEEPSTRA

Leidse Courant | 1983 | | pagina 19