Politie had moeten ptreden tegen blokkades De hoffiewereld wacht grote veranderingen (eerderheid winkeliers egatief over gemeente BERICHTAAN REKENINGHOUDERS VAN DE POSTGIRO. Q&idóC Sou/iant T) UIT SCHERPE KRITIEK OP BURGEMEESTER: u POLITIEWIJST MEESTE KLACHTEN AF LEIDSCHE KOFFIEBRANDERIJ FUSEERT Afschuiven DINSDAG 22 NOVEMBER 1983 PAGINA 3 ^|>uting vecht >r subsidie £N De werkgroep Scouting Leiden is in plan zich neer te leggen bij de plannen gemeente om de subsidie voor 1984 aan igd- en jongerenwerk te schrappen. Het van B en W en inmiddels ook de frac- ,n PvdA en VVD willen extra geld in de (opvang stoppen. Dat gaat onder meer ten van de subsidie aan de Leidse scouting. om luting krijgt tot dusver tien gulden per gafigens de werkgroep gaat het niet om een met'tussen jeugd- en jongerenwerk en de ig vl°PvanS gemeente zou beide moeten tse |teunen- schrijft de werkgroep in een jan de gemeenteraad. „Het lijkt erop alsof runVganisatie ervoor wordt gestraft geen be- 'e Si-achten in dienst te hebben", wordt er- ni»gevoegd. en, t gro. Bromfietser gewond LEIDEN Een 18-jarige bromfietser uit Zoeterwou- de is gistermorgen omstreeks half negen gewond ge raakt bij een aanrijding met een andere bromfiets- ster op de Hoge Rijndijk. De jongen wilde drie naast elkaar fietsende meisjes inhalen toen er een tegenlig ger aankwam, waar hij frontaal op botste. De jongen is met een gebroken arm en veel schaafwonden overgebracht naar het Academisch Ziekenhuis in Leiden. De andere bromfietsster raakte niet gewond. Betrapt bij inbraak LEIDEN De Leidse politie heeft twee Leidse jon gens van 13 en 14 jaar oud aangehouden, die gister avond door een voorbijganger op heterdaad werden betrapt bij een inbraak in een school aan de Stadhou derslaan. De 14-jarige Leidenaar wist gisteravond te ontkomen, door de man die hen betrapte een vuist slag te geven. Korte tijd later kon de politie ook deze jongen aanhouden. Het tweetal is bekend bij de poli tie en heeft al een hele serie inbraken gepleegd. Vernieuwing van walmuren Zuidsingel LEIDEN Met de rioleringswerkzaamheden aan de Zuidsingel tussen Zuid Kijfbrug en de Wijn- brug wordt één dezer dagen begonnen. De totale duur van de werkzaamheden is ongeveer vier maanden, afhankelijk van de weersomstandighe den. Behalve de rioleringswerkzaamheden zullen ook de walmuren worden vernieuwd. Gedurende deze werkzaamheden is er op de Zuidsingel geen doorgaand rijverkeer mogelijk. Het is duidelijk dat de wagens van de vuilophaaldienst ook niet op de Zuidsingel komen. De bewoners worden ver zocht de vuilniszakken en eventueel grofvuil op die hoek van de straat te zetten waar de wagens wel kunnen komen. Al het mogelijke wordt ge daan om schade aan omliggende panden te voor komen. Indien men echter meent toch schade te hebben opgelopen, kan dit per brief worden ge meld aan de Dienst Gemeentewerken. Woningbouw bij Morspoort gereed LEIDEN Voorzitter H. Akse van de „Vereeniging tot bevordering van den bouw van werkmanswoningen" ver richt zaterdag 26 november om elf uur een officiële handeling ter gelegenheid van het gereedkomen van een complex van 25 woningwetwoningen op het ter rein van de voormalige Morspoortka- Hij zal een koker met een vooralsnog onbekende inhoud inmetselen achter een gevelsteen. Ter gelegenheid van de oplevering van de woningen geeft mu ziekvereniging De Burcht een show en treedt het folkloristisch dansensemble Achalay op. Poststaking Burgemeester Goekoop verzuchtte gisteravond in de commissie ABA, dat de poststaking de gemeente Lei den geld kan gaan kosten. Vanwege deze staking komen er bij de afdeling burgerzaken minder aanmeldingen binnen van mensen, die zich willen laten inschrijven in het bevolkingsre gister. En aangezien het inkomen van een stad afhankelijk is van het aantal inwoners, bestaat de kans dat Leiden wat minder geld van het rijk krijgt dan men aanvankelijk had ge dacht. EN De VVD dat de politie had et Mn °Ptreden tegen de 1 dilnaren' donder- ,jitend 10 november p verkeersknooppun- fonp Leiden blokkeer- er^ „De irritatie bij het wetfk was groot> dus d5 verwachten dat het ,a»ief zou reageren," het VVD-raadslid N. j -pk gisteravond tij- lien n vergadering van ev Immissie voor alge- at en bestuurlijke aan- 5 _2npheden. Langerak afst^e sc^erPe kritiek op burgemeester C. Goekoop en de korpsleiding van de politie. Met deze grote blokkade op 10 november protesteerden ge meenteambtenaren tegen de voorgenomen kortingen op hun salarissen. Men was van plan tot tien uur 's ochtends actie te voeren, maar door de zeer grote agressie van het pu bliek werden de blokkades omstreeks acht uur al opgehe ven. Dit gebeurde op bevel van burgemeester en commis saris. Later bepaalde het colle ge, dat een dergelijke actie niet meer mag worden gehou den en dat er geen gemeente materiaal meer voor mag wor den gebruikt. Op de Lammebrug reed een boze automobilist een paar hekken omver. Hij werd door de politie achterhaald en opge schreven. Langerak zei dit niet terecht te vinden. „Deze man reed gewoon iets om dat er niet hoorde te staan." Com missaris H. van Voorden merkte gisteravond op, dat de man geen proces verbaal had gekregen. Langerak beschul digde de politie ervan met twee maten te meten. Volgens hem treedt de politie niet op tegen actie voerende ambtena ren, terwijl tegen 'burgers' die actie voeren wel wordt opge treden. De VVD heeft de ac ties van de ambtenaren overi- et di^EN Van de Leidse jorjeÜers oordeelt 68 lcj Jnt negatief over de .rgt'ing van de gemeente vinipzichte van de Leidse koi£nemers. Het meren- qheeft zelf slechte er- ^Jgen met de gemeen- uddp derde van de win- enirs is niet te spreken iaat het ondernemerskli- "iet! in Leiden. Dit alles 'JJji uit een 'enquête die Bt ,CDA onlangs heeft htilden ter ondersteu- gM van een werkgele- isjeidsplan dat binnen- JJj verschijnt. genÏDA heeft de enquête ge- ttn onder de detailhandel np,1hder de industrie. Het i wilde te weten komen het bedrijfsleven vindt eijn economisch functio- in Leiden om op deze ns een werkgelegen- aeleid te bouwen. irkelijk is dat de indus- |j aanmerkelijk positiever het ondernemersklimaat en dan de winkeliers. Zo helft van de industriëlen riening, dat het bedrijf klanten en bevoorrading bereikbaar is. Van de 'liers acht 66 procent de tl voor klanten nauwe- >ereikbaar. De meerder- van deze ondernemers dan ook een verbetering »et wegenbeloop in haar ving, zij het dat er betere er- en doorgangsmoge- den voor auto's moeten n. De meerderheid van ndernemers voelt niets •een coöperatief bevoorra- -en distributiesysteem volgens de CDA-werk- die de enquête heeft ge- iseerd, een oplossing problemen met bevoorra- ^jzou kunnen zijn. ^'de industriëlen vindt 57 .«fit dat er mogelijkheden pende zijn om het bedrijf - breiden. 93 Procent zegt in ook geen belang bij te .hebben om naar een nieuwe locatie te verhuizen. Een krappe meerderheid van de winkeliers ziet geen moge lijkheden tot uitbreiding op de huidige locatie. Elders in Lei den wordt echter voldoende ruimte aanwezig geacht. De wil om te verhuizen is zeer ge ring. 83 Procent van de win keliers zegt te willen blijven. Gesteld voor de vraag of hij wanneer hij zich opnieuw mocht vestigen weer in Lei den een winkel zou beginnen zegt 41 procent'onomwonden „nee". Slechts 36 procent van de industriëlen zou als vesti gingsplaats opnieuw Leiden kiezen. Uit de enquête blijkt, dat am per de helft van het personeel dat in de detailhandel werkt, uit Leiden afkomstig is. 53 Procent van de winkeliers geeft te kennen mogelijkheden te zien voor het invoeren van deeltijdarbeid. Bij de industrië len ziet 72 procent hier moge lijkheden toe. Helaas zijn wij nog niet in staat alle giro opdrachten te behandelen, zoals u dat van ons gewend bent. Zo stagneert ten dele de toezending van de afrekeningen. Wij doen echter ons best om het ongerief voor u zoveel mogelijk te beperken. Wij kunnen u dan ook berichten, dat voor vrijwel al onze klanten het salaris of pen sioen op of rond de gebruikelijke datum op de postrekening zal worden bijgeschreven. Ook zonder de afrekening met uw salaris- of pensioenbijschrijving te hebben ontvangen, kunt u van uw kascheques en girobetaal kaarten gebruik maken. Voor nadere informatie zou u zonodig kunnen bellen met het administratiekantoor, dat uw postrekening behandelt. Arnhem: 085 - 45 7711, Den Haag: 070 - 82 40 91 en Amsterdam: 020 - 5611611 postgiro rijkspostspaarbank gens al eerder veroordeeld. „Voor een blokkade met grote voertuigen heb je de Mobiele Eenheid nodig om die op te ruimen," zei burgemeester Goekoop. „Als je de actie wilt breken, dan kan dat alleen met grof geweld." Commissa ris Van Voorden voegde daar aan toe: „Acht blokkades kan ik met mijn mannetjes niet rooien. Daarvoor is hulp van buitenaf nodig," aldus de com missaris die ontkende, dat de politie onderscheid maakt tus sen ambtenaren en 'burgers'. Zowel burgemeester als com missaris merkten op, dat het beter is om bij dit soort acties regelend op te treden. N. Geelkerken (CDA) zei, dat Rijn en Vliet op de bres voor renovatie Medewerkers en bewoners van het bejaardencentrum Rijn en Vliet aan de Aaltje Noorder- wierlaan zijn gisterochtend bij het kamerlid mevrouw D. Cor- nelissen (CDA) voorzitter van de tweede kamercommis sie WVC op bezoek geweest om te pleiten voor renovatie van het bejaardencentrum. Het kamerlid kreeg van bewoon ster mevrouw Den Hollander een fotoboek aangeboden waarin de zwakke plekken van het bejaardencentrum aan het licht werden gebracht. Voor de renovatie werd reeds van alle kanten groen licht gegeven. Echter, het geld ontbreekt als gevolg van de bezuinigingso peratie van de rijksoverheid. Vertegenwoordigers van Rijn en Vliet menen echter dat Rijn en Vliet valt onder de uitzon deringsbepalingen die minister L. Brinkman (WVC) aan zijn bouwstop heeft verbonden. Brinkman liet zich gisteren niet verleiden tot concrete toezeg gingen. de politie juist heeft gehan deld, maar: „Volgens mij is de situatie verkeerd ingeschat door de burgemeester. Had u niet eerder kunnen zien wat er ging gebeuren?" Volgens Goekoop werd pas kort voor de actie duidelijk dat er acht kruispunten zouden worden geblokkeerd. Er bestond een afspraak met het actie-comité, dat de burgemeester 24 uur voor een actie ervan op de hoogte zou worden gesteld. Dit is niet gebeurd, er is alleen in formeel contact geweest. „Wij zijn daardoor zeer teleurge steld, er is niet volgens de af spraken gehandeld," merkte Goekoop op. „We konden daarom onmoge lijk van tevoren maatregelen nemen. Je kunt pas optreden als het plaatsvindt en het is ook veel verstandiger om op te treden naarmate de actie zich ontwikkelt," aldus de burge meester. „Ónze eerst zorg was het bewaren van de orde en veiligheid. Er bleven ook tqe- gangswegen naar de stad open. Was dat niet gebeurd, dan was de zaak anders afgelopen." Evenals CDA keurden PVDA en D'66 het optreden van de politie goed. Van der Pluijm (PvdA) merkte op, dat hij de door de ambtenaren gekozen actievorm (blokkeren van we gen) niet juist vindt. Ook Geelkerken is die mening toe gedaan. LEIDEN Het optreden van de Leidse politie tijdens de ont ruiming van het kraakpand aan de Scheepmakerssteeg (op 9 juni 1983) was volgens commisaris H. van Voorden niet volko men verkeerd. Dit blijkt uit een overzicht van de klachten die in eerste helft van dit jaar tegen het optreden van de Leidse po litie werden ingediend. Het gaat om dertien klachten, drie hier van zijn terecht bevonden door de commissaris. Een klager is in het Leidse politiebureau geslagen. Na onderzoek bleek dit ten onrechte te zijn. In een ander geval zat een wegge lopen patiënt in een auto. De politie haalde hem er op te hard handige wijze uit. De derde toegewezen klacht betreft een mel ding van brandstichting. Op de melding werd door de politie niet gereageerd en de melder is incorrect te woord gestaan. De betrokken agenten zijn niet gestraft, maar gewaarschuwd voor herhalingen. Bij één klacht luidde de conclusie „enigszins terecht". Het ging hier om een controle op de winkelsluitingswet, waarbij een agent onjuist zou zijn opgetreden. Over één klacht is nog geen standpunt ingenomen en bij twee klachten werden in verband met tegenstrijdige verklaringen geen conclusies getrokken. Zes klachten werden afgewezen. Het ging hier om zaken als vermeende discriminatie door de politie en hardhandig optre den. Commissaris Van Voorden heeft deze klachten behandeld. Hij heeft alle betrokken partijen gehoord en zijn oordeel geveld. Met ingang van 1984 wordt de procedure anders, de klachten worden dan niet alleen behandeld door de politie maar ook door andere instanties. Ook is er dan beroep tegen de uitspraak mo gelijk. De Timdelerchxb De Leidse amateurtoneelgroep De Timdelerclub gaf vrijdagavond een geslaagde uitvoering van „De terug keer van mevrouw Savage", geschreven door John Pa trick. Het stuk bevat een aantal verwarrende, maar amusante verwikkelingen. Wellicht door de verwar rende elementen in het stuk raakte ook de techniek van onze krant van slag af. De namen van de acteurs en actrices kwamen foutief in de krant. Voor de goede orde proberen we het hier dan nogmaals. Het stuk werd gespeeld door: Agnes Ouwerkerk-Van der Blij, Riet Krispijn-De Wolf, Liesbeth van Leeuwen, Ernst jan van Heijningen, Magda de Frel, Auke Krispijn, Jeanne den Hoed-Buijs, Nico van Leeuwen, Wim de Ru en Annemiek Verheij. De regie was in handen van Gê- rard van Kamp. De Burggraaf De nieuwe basisschool De Burggraaf aan de Oppenheim- straat houdt donderdag een informatiemiddag voor ouders van toekomstige eerste-klassers. Het hoofd van de school J. v.d. Scheun en de onderwijzeres van de eerste klas Lucia Vermeulen zullen de ouders een uiteenzetting geven over onderwijs en organisatie van de school. De bijeenkomst wordt gehouden van kwart over een tot vijf voor half drie. Die Bleierne Zeit De speelfilm „Die Bleierne Zeit" wordt morgenavond vertoond door de werkgroep TV-issue van de Leidse Studenten Ekklesia. In het pand aan het Rapenburg 100 begint de voorstelling om half tien. De toegang is gratis. Viswedstrijd Aan de Oude Singel wordt zaterdag 26 november een grote viswedstrijd gehouden. De strijd duurt van acht uur tot half twaalf 's morgens. InschrijfadressenCafé de Beurs, Oude Singel 128, 125101. B. Guldemond, Oosterstraat 58, 126015. Volksdansvereniging De Leidse volksdansvereniging „Krici, Krici, Ticek" viert zaterdag 26 november haar 12-jarig jubileum met een instuif. Deze instuif wordt gehouden in de aula van de M.T.S. „MSG" aan de Dieperpoellaan 2 in Lei den. Tijdens de instuif wordt een een gevarieerd inter nationaal volksdansprogramma geboden. De entree prijs bedraagt 2,25 gulden. Aanvang 20.00 uur en duurt tot 24.00 uur. De samenstelling en presentatie van deze avond is in handen van dansleidster Melie Nederpelt. Findhorn „Repelsteel" houdt vanavond een bijeenkomst over de leefgemeenschap Findhorn in Schotland. Deze gemeen schap bestaat al 21 jaar en is onderwerp van verschillende boeken geweest. Aan de hand van dia 's zal André Bakker een inleiding houden. De bijeenkomst wordt gehouden aan de Breestraat 19 en begint om acht uur. Bazaar In het kerkgebouw van de Kerk van Jezus Christus van de Heiligen der Laatste Dagen aan de Brahmslaan 2 wordt zaterdag 26 november van drie tot zes uur een bazaar gehouden. Behalve een ruime keus aan gebruik te kleding en gebruiksvoorwerpen zijn er tal van con sumpties tegen een lage prijs verkrijgbaar. LEIDEN „Grote jon gens als Douwe Egberts hebben de markt voor een belangrijk deel in handen, maar dat wil niet zeggen dat kleine branderijen geen be staansrecht zouden heb ben. Een gigant zijn, houdt niet in dat je de hele markt kunt bestrij ken. Er vallen altijd ga ten, want er zullen op de koffiemarkt altijd klan ten zijn die speciale eisen stellen. We leven van de broodkruimels die bij een bedrijf als Douwe Egberts van tafel vallen en het aardige is, ze laten ook wel eens grote hom pen vallen". Dat zegt de E. Izarin, de di recteur van de firma E.P. Prohama-Leidsche Koffie branderij BV aan de Hoge Woerd 15. Hij illustreert zijn uitspraak met een paar cij fers: Douwe Egberts zet per jaar zo'n 50.000 ton koffie om en zeventien kleine brande rijen in Nederland gezamen lijk 5.000 ton. Per 1 november zijn de kof- fie-ondernemingen E.P. Pro- hama in Dalfsen en de Leid- sche Koffiebranderij in Lei den een fusie aangegaan. Die naam, Leidsche Koffiebran derij klinkt oud, maar het te gendeel blijkt het geval te zijn. Op 1 april 1983 werd de meer dan drie eeuwen oude koffiebranderij aan de Hoge Woerd „Het Klaverblad" door Izarin en een partner overgenomen en van de nieuwe naam voorzien. Het bedrijf was toen in handen van de voormalige Leidse wethouder J. Lijten en van J. Hermans. Izarin: „Beide heren wilden het bedrijf niet langer voort zetten maar liquideren wil den ze ook niet". Izarin had al contacten met Prohama in Dalfsen en zo ontstond het plan om te fuseren. De nieu we vennootschap zal onder de merknaam E.P. Prohama uitsluitend werkzaam zijn op de markt voor grootverbrui kers. Het assortiment omvat de hele warme-drankensec- tor (koffie, thee en chocola), maar de nadruk ligt op de handel in koffie. Koffiebran- den zal in de nieuwe onder neming minder aandacht krijgen. De fusie zal tot ge volg hebben dat het aantal personeelsleden met twee tot totaal elf uitgebreid kan wor den. Eén van de werknemers van de Leidsche Koffiebran derij controleert de kwaliteit van zojuist gebrande kof fie. Revolutie Izarin: „In koffieland vol trekt zich momenteel een technologische revolutie, die veel veranderingen tot ge volg zal hebben. Het gaat om het zogenaamde high-yeald- proces. In Duitsland en in Denemarken wordt het al toegepast, maar in Nederland' nog niet. Dat proces houdt kort samengevat in dat er twintig procent minder ge malen koffie gebrand hoeft te worden om een pakje kof fie van bijvoorbeeld 250 gram te vullen. De koffie is dus luchtiger, maar de kwaliteit blijft hetzelfde. Voor één kopje heb je evenveel schep jes koffie nodig, maar de prijs ligt wel lager. We verwach ten dat voor de koffie die op deze manier wordt gebrand een grote markt zal zijn. Ons bedrijf is te klein om in dat produktieproces te kunnen investeren, dat zou miljoenen kosten, maar er in gaan han delen kan natuurlijk wel". Volgens Izarin is het voor zijn bedrijf van levensbelang om te gaan handelen in de koffie, die volgens dat nieu we proces wordt gebrand. „Voor de continuïteit is dat noodzakelijk. Deze koffie zal ook de Nederlandse markt veroveren en daar moet je bij zijn. Wij zijn de eerste, die er in gaan handelen en we ver wachten er veel van. Die fu sie maakt het mogelijk om onze positie op de markt te verstevigen. Misschien gaat het wel zo goed, dat we naar een andere huisvesting moe ten omzien, want de Hoge Woerd en de Korevaarstraat is vooral met laden en lossen een groot probleem". LEIDEN Volwassenen-edu catie is pas volwassen, wan neer het niet alleen als een ba sisrecht wordt erkend, maar wanneer door de rijksoverheid daarvoor ook de nodige finan ciële middelen voor beschik baar worden gesteld. Geba seerd op het aantal mensen, dat behoefte aan dergelijk on derwijs heeft. Of, zoals iemand het gisteravond tijdens een fo rumdiscussie in de Stadsge hoorzaal ter gelegenheid van tien jaar „Ouders op Herha ling", opmerkte: ..Het is een schandaal dat er in Nederland nog duizenden mensen zijn die niet kunnen lezen of schrijven en dat daar door de overheid heel weinig aan wordt gedaan. Daar heb je toch recht op. op kunnen lezen en schrijven...". Over dat uitgangspunt, vol wassenen-educatie is een ba sisrecht, was iedereen het eens. Vervolgens speelde zich voor een volle zaal het voor een forum typerende ver schijnsel af: wij kunnen er ook niets aan doen, het zijn ande ren die de macht hebben en zij moeten zorgen dat er wat ver andert. Onder dat motto werd het probleem ook gisteravond elders gedeponeerd. Wethou der J. Peters die vragen over een mogelijke intensivering door de gemeente in lange be togen ontweek of naar „Den Haag" schoof en een vertegen woordiger van het ministerie van onderwijs die keer op keer verklaarde, dat het een zaak van het kabinet en het parlement is om meer geld voor volwassenen-educatie be schikbaar te stellen. De organisatie van het forum leek dit mechanisme aardig ondervangen te hebben. Ook minister W. Deelman van on derwijs was uitgenodigd, maar helaas, die liet op het laatste moment verstek gaan wegens „politiek beraad". Ook al was de kans wel erg groot dat de bewindsman zich zou ver schuilen achter de noodzake lijk geachte bezuinigingen, het zou de discussie misschien een klein beetje minder hopeloos gemaakt hebben.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 3