Bisschoppen VS toetsen sociale leer van kerk met Amerikaanse economie Gemeente-opbouw zo veel mogelijk met hervormde kerk £eidóe(5oww; 1 Ceidae 0owa/nt KORTE METTEN Russische willekeur ACHTERGROND GEREFORMEERDE SYNODE: DINSDAG 22 NOVEMBER 1983! De Amerikaanse bis schoppenconferentie heeft een breed samen gestelde commissie op dracht verstrekt, een ontwerp op te stellen van een herderlijk schrijven over de economie, die volgend jaar november gereed moet zijn voor be spreking in de bisschop penconferentie. De uit eindelijke tekst zal pas worden gepubliceerd na de verkiezingen van 1984, dit om onzuivere beïnvloeding van enige zijde te voorkomen. Voorzitter van de commissie is de aartsbisschop van Mil waukee, Rembert Weakland. In de brief zullen onderwer pen als het scheppen van werk, een voldoende inko men voor de armen en mis- deelden, handel tussen de VS en de ontwikkelingslanden en nationale economische planning aan de orde worden gesteld. De titel van de brief is al bepaald: „Katholieke so ciale leer en de Amerikaanse economie". Naar Weakland verklaarde, zal de brief harde kritiek oe fenen op het gebruiken van de werkloosheid als een ma nier om economische proble men op te lossen, zoals de huidige en vorige regeringen hebben gedaan. De Ameri kaanse bisschoppen zullen proberen niet in de fout van hun Canadese collega's te vervallen, die vorig voorjaar harde kritiek op de in hun land gevoerde economische politiek hebben geoefend zonder aan te geven, op wel ke basis hun eigen visie rust te. De Amerikaanse bisschoppen zullen aanknopingspunten zoeken in encyclieken, waar onder zeker ook die over ar beid, uitgegeven door paus Johannes Paulus II. De vak beweging zal naar het oor deel van aartsbisschop Weak land meer moeten worden betrokken bij het voorberei dende werk om tot beslissin gen te komen in het econo mische veld, waarbij arbei ders-zelfbestuur in de over wegingen van de commissie zal worden betrokken. In december zal de commis sie een symposium houden aan de Notre Dame-universi teit over onderwerpen die in de pastorale brief aan de orde komen. Daarbij zullen econo men, ethici, theologen en vooraanstaande figuren uit werkgeverskring en vakbe weging aan het woord ko- De gereformeerde depu- taten „gemeente-op- bouw" moeten de samen werking met de overeen komstige organen van de voorstellen in deze aan de hervormde en gere formeerde synode moet voorleggen. onder meer op de toeneming, van racisme en discriminatie in Nederland. De bereidheid om buitenlanders in de sa menleving op te nemen De Amsterdamse theoloog dr. G. Manenschijn wees de sy node erop, dat de missionaire taak van de kerk nu anders is dan in de tiid dat de kerk De vredesoproep die de Oostenrijkse bisschoppen eer der dit jaar hebben gepubli ceerd, heeft 137.500 handte keningen gekregen. De on dertekenaars behoren tot alle politieke, godsdienstige en maatschappelijke richtingen. Kardinaal Franz König van Wenen deelde mede, dat de bisschoppen eerder dan in hun bedoeling lag het appel door zullen sturen, „wegens de verontrustende vooruit- lijke en organisatorische con sequenties moet bestuderen.' Hierbij komt ook de verhou ding tot het werelddiakonaat en tot het hervormd evange- lisatorisch beraad aan de orde. De nieuwe magister-gene raal van de orde der Domini canen, de 54-jarige Ier Dami- an Aloysius Byrne, zal begin volgend jaar een bezoek brengen aan zijn ordeleden EN ■n 1 |g£ BiJNA vier jaar na het besluit van de NAVO om ^uti nisering van haar kernwapenarsenaal over te gallge parlementen van Italië, België en Engeland metjtu meerderheden akkoord gegaan met de plaatsing v|°P raketten op hun grondgebied. Het Westduitse neemt vanavond, te midden van het nodige ru buiten de vergaderzaal, een beslissing. Nu de sinds het nemen van het NAVO-dubbelbesluit niefege gebleken een betekenisvolle stap terug te doen, i, aantal middellange-afstandraketten heeft vergroo' daar de beslissing geen verrassing opleveren. fl MAAR nog meer dan in de andere landen is in land de slijtage manifest geworden waaraan het Nj belbesluit onderhevig is geraakt. De Westduitse mocraten die samen met hun Engelse geestver voornaamste initiatiefnemers waren van dit besli grotendeels afgehaakt, de uitvoering ervan over] partijen, die de NAVO-politiek trouw zijn geblevi in een vroeger stadium al in de PvdA gebeurde, nen in de sociaal-democratische partijen die bij ui antwoordelijkheid droegen voor het veiligheidsbel stemd door de aanhangers van de vredesbeweginj voor de besluitvorming is daardoor aanzienlijk vei In die afgelopen vier jaar heeft de Sovjet-Unie op liike manieren geprobeerd de uitvoering van het I

Leidse Courant | 1983 | | pagina 2