CcidócSowumt IN EN OM DE KAS Bollenvak heeft lange weg te gaan naar eenmalig fust LAND EN TUINBOUW/ SPORT Westduitser koopt negen bollen per jaar minder West-Duitsland, altijd nog onze beste klant voor bloemen en bloeiende bloembollen, heeft het er in het eerste halfjaar van 1983 lelijk bij laten zitten. Weliswaar (nog) niet op onrustba rende wijze, maar de oorzaken zijn onduidelijk en het is ook nog de vraag, of er een gelijke situatie is ontstaan als bij onze bloemen. Het gaat nu over de bloeiende zomerbloemen, die een ongunstig beeld geven van de situatie. Het eerste halfjaar van vorig jaar werden 391 miljoen bloeiende zomerbloemen verkocht en dit jaar 320,8 miljoen. Totale besteding vorig jaar 123,1 miljoen Duitse marken en nu 91,7 miljoen. Gemiddeld kochten de West-duitsers vorig jaar 72 bollen en nu 63 bij een besteding vorig jaar van 22,6 en nu 17.9 Duitse marken. Dit blijkt uit een onderzoek door de afdeling Marktonderzoek van het Produktschap voor Siergewassen .(PVS) ingesteld. Tweederde van de aangekochte bollen zijn gladiolen. Hierna volgen met 5 procent de dahlia, freesia en begonia beide met 4 procent. De aankopen van begonia waren daarbij slechts de helft van vorig jaar. De belangrijkste daling in het verbruik werd dit voorjaar ge constateerd bij de anemonen. Hiervan kochten de Westduitse fezinnen slechts een derde van de hoeveelheid van vorig jaar. lechts bij één bolsoort was in het voorjaar 1983 een toename in het verbruik waar te nemen, dat was de amarillys. Hiervan verdubbelde het verbruik. Bij een onderverdeling naar regio blijkt dat het noorden van West-Duitsland met een markt aandeel van 25% het belangrijkste gebied is. Een sterke afna me, zowel in marktaandeel als in het percentage kopende ge zinshuishoudingen, wordt gevonden in Nordrhein Westfalen. Het marktaandeel zakte van 26% in 1982 tot 19% dit jaar. Van de gezinshuishoudingen die in het voorjaar van 1983 bollen van zomerbloemen kochten, wonen de beste klanten in Ba- den-Wurtemberg! Deze gezinnen kochten gemiddeld 76 bloembollen voor een bedrag van D.M. 22,10. De discounter verbruikersmarkt is de belangrijkste en tevens de goedkoopste aankoopplaats voor Is het bloembollenvak op weg naar éénmalig fust? Vandaag lijkt dat punt nog vrij ver weg te liggen. Vandaag zegt ie dereen tegen iedereen dat het geen haalbare kaart is, maar dat zei men in de groenten- en fruitsector in het begin van de jaren zeventig ook. Niettemin is het ge bruik van éénmalig fust vaak voor diverse pro- dukten vandaag een alle daagse zaak. Het zou best kunnen dat ook in het bollenvak de ontwikke lingen het proces in een stroomversnelling bren gen. Maar hoe het ook gaat lopen: het bollenvak mikt eerst op gestandaar diseerd fust. En onver brekelijk daaraan ver bonden zal zijn de op richting van een Fust centrale. Is ook dat eer» zaak van lange adem? De heer J. P. M. de lg- bollencultuur en ook voorzit ter van de onlangs opgerichte Fustcommissie, is ervan overtuigd dat de weg bepaald niet geplaveid zal zijn. Er zullen heel wat hobbels geno men moeten worden voor dat gestandardiseerde fust een feit is, maar de oprichting van de Fustcentrale, waarin al het fust dat vandaag in ge bruik is, ondergebracht zal moeten worden, ligt niet te ver weg. We weten nu hoe de zaken liggen en er is vol doende over gezegd en ge schreven. In 1984 moet het besluit vallen of die Fustcen trale er moet komen of niet. Je kunt niet eeuwig blijven praten. Het is niet de bedoeling dat na oprichting van de Fust centrale, al het fust dat nu in gebruik is, snel wordt afge dankt. In de afgelopen jaren zijn volwassen kapitalen ge ïnvesteerd in bakken en kratten van kunststof. Alleen de twee Lissese bloembollen veilingen, de CNB en de Ho- baho, hebben 660.000 kunst stof bakken gekocht - in vak jargon: de Curvers - en daar op tafel moeten leggen dat tussen de 7 1/2 en de 8 miljoen ligt. Het is duidelijk dat die Curvers niet op korte termijn allemaal omgesmol ten kunnen worden. Het is eveneens zo klaar als een klontje dat de kwekers en de exporteurs die samen miljoe nen kunststof bakken en kratten in hun schuur heb ben staan, er niets voor voe len om die meteen maar te gaan dumpen. Dat zou een kapitaalvernietiging van hier tot ginder betekenen. Eerste stap De eerste stap zou kunnen zijn dat de op te richten Fust centrale al die bakken en kratten gaat overnemen. Dan zou men ze geleidelijk kun nen vervangen door de bak of de krat die men heeft ge kozen als gestandaariseerd fusie. Eerst op wat langere termijn gezien zou er dan één type bak of krat komen. Als het zo ver is, wordt het tijd een studie op te pakken over de vraag of éénmalig fust, wenselijk, haalbaar en be taalbaar is. Dat lijkt dus een zier er naar uit dat de stap naar gestandariseerd fust niet de grootste problemen zal ge ven. Die komen eerst om de hoek kijken als men over eenmalig fust gaat praten. Want daarvoor is ook aan passing van de gehele routing in de schuren van de expor teurs en de kwekers nodig. Dat zal een operatie worden die er vooral in financieel opzicht fors zal inhakken. Hoe het ook zal gaan: de komst van éénmalig fust is de eerste jaren niet te ver wachten. Er is nog een lange weg te gaan en er zal niets geforceerd kunnen worden. Toch is men in de Fustcom missie met veel geestdrift be zig de eerste aanzetten te ge ven. Het is een klein, maar slagvaardig téam dat geen behoefte heeft aan lange pa lavers. Men wil op zo kort mogelijke termijn doorstoten. Men speelt in de commissie dan ook met de gedachte dat eind 1985 de opdracht kan worden gegeven voor het maken van de eerste proef- mal voor het nieuwe fust. Maar eerst wil men in eigen DINSDAG 22 NOVEMBER 1983 Voorzitter J. P. M. de Jonge: snel eerste aam maken. Pas als men exact weet wat men wil, wordt het tijd om de hulp van gespecia liseerde instituten in te roe- rus is, kunnen cf worden gelegd met fff ten. De commercie jK pas in de laatste etl

Leidse Courant | 1983 | | pagina 16