legeringskwartier in lonn belegerde veste i jdens rakettendebat Verenigde Staten ontkennen stationeringspauze Ds. Paisley dreigt opnieuw met gewapende burgerwacht Schrijver van „De premier was een spion bij de neus genomen? -n Caidóe Commit 1J doden bij Qpdbad in Lyon ITALIAANSE CHISTEN- DEMOCRATEN VERLIEZEN jATSING PERSHING-II-RAKETTEN BEGINT MORGEN ™estijnse '.„ellen sluiten Kouwen miPer in Edith (78) maakt perfecte landing Gasexplosie in Japans restaurant eist 13 levens o pzu opzuikmoetmn LOTTO FORMULIER. NOG inleveren! En vergeet ook het Cijferspel niet. Irak vernietigt Iraanse schepen en vliegtuig 53 F— 'ENLAND DINSDAG 22 NOVEMBER 1983 PAGINA 11 Een Algerijn heeft gisteren in een door buitenlanders bewoonde wijk ï"|on een bloedbad aangericht onder angers. Volgens de politie werden ösen gedood en drie zwaar gewond, irige man verschanste zich 's middags vanPension en sch°ot om n°g onbekende mdl met een 6eweer in het wilde we8- e politie het gebouw had omsingeld j i man zich uiteindelijk overgegeven. Lerens met Spanje heeft de Franse po- Eieren de man aangehouden, die het af- lf weekeinde in Parijs vier vrouwen, voVie de Nederlandse persfotografe An- i ir_uu-j De Veldman, had neergeschoten uldfl j.«1 |s sinds de schietpartij voortvluchtig. RUSSISCHE SPION GEEN GEVAAR VOOR BRITTEN (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN De bedrijvigheid van de Zuidafrikaanse ma rinespion Dieter Gerhardt (47), die in Kaapstad met zijn vrouw Ruth al tien weken wegens hoogverraad terecht staat, hield volgens het ministerie van Defensie in Londen geen gevaar in voor Britse oorlogsschepen tijdens de Falk- land-oorlog. Volgens een Britse zondagskrant had Ger hardt afgelopen jaar informatie over de ligging van deze oorlogsboten doorgegeven aan de Sovjets, die haar op hun beurt doorspeelden aan Argentinië. Maar volgens Defensie in Londen kon Gerhardt de Sovjets niets vertellen wat zij nog niet wisten aan de hand van gegevens, verzameld door hun spionageschepen en spionagesatellieten. Gerhardt werd afgelopen januari gearresteerd op beschuldiging ja renlang een spion voor de Sovjet-Unie te zijn geweest. Als het het gerecht Dieter en Ruth Gerhardt schuldig oordeelt, kan het echtpaar de doodstraf krijgen. Singapore anti-kauwgom SINGAPORE De regering van Sin gapore overweegt kauwgom te verbie den. Zij wil daarmee de reputatie van Singapore handhaven dat het een van de schoonste steden van de wereld is. Het ministerie van huisvesting geeft per jaar meer dan 200.000 gulden uit aan het verwijderen van kauwgom- resten van vloeren en muren, zo meldde gisteren een dagblad in Singa pore. Minister Dhanabalan zei dat als koeien herkauwende jongelui hem persoonlijk een gruwel zijn. Maar de lol is eraf en het wordt een maat schappelijk probleem als de gebrui kers hun kauwgomresten aan de on derkant van stoelen plakken. ROME De christen-democraten hebben in de lokale verkiezingen die zondag en gisteren in Noord-Italië, Napels en Reggio di Calabria zijn gehouden, verlies geleden ten opzichte van de socialistische partij van premier Bettino Craxi. De communisten verloren vooral aanzien lijk in Napels. De neo-fascistische partii ging fors vooruit in het noor den van Italië en wist verder haar aanhang te stabiiseren. De verkie zingen vormen een eerste graadmeter voor de Italiaanse regeringscoa litie, die in juni aan de macht is gekomen. In de hoofdstad van het voormalige Zuid-Tirol Bolzano kon de neo- -fascistische Movimento Sociale Italiano (MSI) het stemmenaantal ver dubbelen (Van 7,5 naar 15 procent). De stemmenwinst van de zeer te gen autonomie gekante neo-fascisten is volgens waarnemers te wijten aan het protest van de Italiaanssprekende inwoners van Alto Adige tegen het streven naar autonomie, dat volgens hen de Duitssprekende burgers begunstigt. Belastingfraude van 400 miljoen in VS NEW YORK Vijf effectenhandelaars uit New York zijn in staat van beschul diging gesteld omdat ze in 1979 en 1980 de fiscus voor bijna 400 miljoen gulden zouden hebben opgelicht. De vijf man nen zijn directeur van twee bedrijven, die een overeenkomst waren aangegaan met 88 Amerikanen, die met behulp van een fiscale truc meer geld van de belas ting terugkregen dan zij in de bedrijven hadden geïnvesteerd. Onder de 88 „part ners" zijn tv-producent Norman Lear, de muziekcomponist Henri Mancini en de acteur Sidney Poitier. Geen van hen zal gerechtelijk worden vervolgd omdat niet kan worden bewezen dat ze voorkennis hadden van de fraude. okif rin| ^lize correspondent Ge- rard Kessels) 11'Terwijl enkele jtden demonstranten 1 tn in Bonn het rege- A1jwartier belegerden, rdeie zich in de Bonds- chtfn duidelijke meer- udied af voor plaatsing zede nieuwe Ameri- °P]fe kernwapens. Het Q 11 wordt vandaag af- ee*$n en morgen al tens begonnen met de beriering van de Pers- bifl in de Bondsrepu- De eerste raketten JjJjj nog voor het einde en it jaar inzetbaar zijn. pgeveer drieduizend de monstranten in Bonn stuitten op de strengste veiligheids maatregelen uit de geschiede nis van de Bondsrepubliek. Het regeringskwartier was hermetisch afgesloten en leek een belegerde veste. Zelfs Duitslands elite-korps, de be faamde anti-terreurgroep GSG-9 werd ingezet. Toen en kele demonstranten er toch in slaagden het spergebied rond het parlement binnen te drin gen, vielen er klappen en wer den er waterkanonnen inge zet. Enkele politiemensen en demonstranten werden licht gewond. Ongeveer 150 demon stranten werden opgepakt voor het opnemen van de per sonalia. Bondskanselier Helmut Kohl' wees er in zijn regeringsver klaring op dat het uitblijven van een overeenkomst in Ge- nève het plaatsen van de nieu we raketten onontkoombaar maakt. Een overeenkomst blijft echter te allen tijde mo gelijk als de Sovjet-Unie haar eis laat vallen dat het Westen geen enkele middellange af standsraket plaatst. Kohl: „Als de Russen werkelijk een over eenkomst willen, kunnen ze er een hebben." „Wie buigt voor de druk van een dictatuur omdat hij diens kracht niet kan weerstaan, zal altijd nieuwe afpersing en ge bruik van macht aanmoedi gen. Geen democratische poli ticus kan zichzelf in de positie laten dringen dat hij niet meer vrij kan beslissen", aldus Kohl. De sociaal-demokratische op positieleider Hans- Jochen Vo gel verweet de regering geen antenne te hebben voor de zorgen van miljoenen burgers. „Er zijn weinig problemen die ons volk ooit zo bewogen heb ben", aldus Vogel. Maar in plaats van een echte discussie aan te gaan met de vredesbe weging „vergiftigt de regering het klimaat". Vogel: „Het be grip voor de NAVO neemt af als de raketten tegen de wil van de mensen geplaatst wor den." Oud-kanselier Helmut Schmidt, die in tegenstelling tot de overgrote meerderheid van de SPD-fractie voor plaat sing is, verweet de regering veel te weinig gedaan te heb ben om een overeenkomst in Genève mogelijk te maken. De Westduitse politie gebruikte waterkanonnen om de demonstranten die zich voor het parlementsgebouw in Bonn hadden verzameld, uit een te jagen. Hoewel hij de „goede wil" van Kohl niet in twijfel trok, had hij de indruk dat het politieke gewicht van de Bondsrepu bliek dramatisch is vermin derd sinds Kohl aan het roer staat. Woordvoerder Otto Schily van de Groenen kritiseerde vooral dat de beslissing over de inzet van de nieuwe kernraketten straks in handen ligt van pre sident Reagan van Amerika. Schily: „Reagan meent dat de tijd is gekomen van de grote De regeringspartijen, de chris- ten-demokraten en liberalen, trokken gezamelijk van leer tegen de sociaal-democraten. Ze verweten de SPD een in consequent gedrag, omdat de partij enerzijds weigert het NAVO-besluit tot plaatsing van de raketten te steunen en van de andere kant blijft be klemtonen dat ze lid wil blij ven van diezelfde NAVO. fy zijnlfat siti ent,I/BEIROET In de 'ibanese havenstad Tri- |n in vannacht de ge it tussen voor- en tegen- rs van PLO-voorzitter Arafat ondanks de af- jing van een bestand ge- loorgegaan. Vanochtend irde de strijd in zware [ie en raketbeschietin- de stad. De door Syrië lide Palestijnse rebellen in geslaagd door te drin- 1 in de buitenwijken van lellingen van de troepen »ik Sjabaan, die leider is ie grootste islamitische in Tripoli en aan de staat van Arafat, zijn jtend onder vuur ko- liggen. De gevechten >oli hebben al aan vele den mensen het leven Arafat zei gisteren dat iepen niet alleen op het oor Syrërs, maar ook .raëlische schepen van- worden belaagd, langrijkste doel van de jnse rebellen is de be ng van Arafats gema- oers. Een van de rebel- ers, Aboe Saleh, ver- gisteren dat moet wor- oorkomen dat „koning in van Jordanië en Jas- rafat gaan deelnemen "t Amerikaanse vredes- Koning Hoessein jisteren een boodschap gen van Arafat, waarin O-voorzitter liet weten te zijn iedere bemidde- or de Jordaanse vorst te rden, zo meldde het nse persbureau Petra. WASHINGTON Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft gisteren ontkend dat na plaatsirig van de eerste nieuwe Amerikaanse ra ketten in West-Europa een pauze van negen maanden wordt ingelast alvorens de overige raket ten worden geplaatst. De woordvoerder van het mi nisterie John Hughes nam met deze onkenning stel ling tegen een artikel in het Amerikaanse dagblad de „Washington Post" van maandag dat melding maakte van een dergelijke pauze. Hughes bestreed overigens niet dat er tussen de verschil lende plaatsingen enige maan den kunnen verstrijken. Hij voegde eraan toe dat de Ame rikaanse regering geen bijzon derheden over de plaatsing van Pershing-II-raketten en kruisvluchtwapens bekend wil de plaatsingen openbaar te maken. Het tijdsschema van maken, waardoor de kans op de plaatsing van raketten is e?n akkoord in de ontwape- volgens Hughes reeds lang ge- ningsonderhandelingen in Ge leden aangenomen en sinds- neve zou kunnen stijgen, dien niet veranderd. De Sovjet-Unie heeft de Vere- De Washington Post schreef nigde Staten er gisteren van dat leidende politici uit de beschuldigd eerst een loos ont- Bondsrepubliek Duitsland en wapeningsvoorstel in Genève Italië er bij de VS op hebben te hebben gedaan om vervol- aangedrongen de pauze tussen gens de indruk te wekken dat de Sovjet-Unie afzag van haar eis dat de Britse en Franse kernwapens moeten worden meegerekend in de Ameri kaans-Russische onderhande lingen. In Engeland zullen op 31 de cember in totaal 16 Ameri kaanse kruisraketten operatio neel zijn. Dit aantal en deze datum noemde de Britse mi nister van defensie Michael Heseltine in een vraaggesprek met het Franse linksradicale blad ,Le Matin de Paris'. Het Noorse parlement is giste ren na een dertien uur durend debat met een meerderheid van een stem akkoord gegaan met de plaatsing van nieuwe Amerikaanse raketten. Noor wegen plaatst zelf overigens geen nieuwe wapens. PHOENIX Je ziet het wel eens in films. Een vliegtuig waarvan de piloot om de een of andere reden is uitgescha keld, wordt veilig aan de grond gezet door iemand die nog nooit van zijn leven een stuurknuppel in handen heeft gehad. De vluchtlei- ding vertelt zo iemand dan van seconde tot seconde wel ke handelingen moeten wor den verricht voor de landing en „praat het toestel bin nen". Dit beeld uit de Amerikaan se filmstudio's werd gisteren werkelijkheid voor de 78-ja- rige Edith Merrill. Zij was met een privé-vliegtuig op weg naar Phoenix in de staat Arizona, toen haar 57- jarige piloot Bruce Turner door een hartaanval werd getroffen. Hij slaagde er nog in een noodsignaal uit te zenden, maar was niet bij machte de landing uit te voeren. Daarop nam Edith Merrill het stuur van Turner over. Zij voerde de aanwij zingen van de verkeerstoren en van te hulp geschoten vliegtuigen van de lucht macht nauwkeurig op en maakte enige tijd later een vrijwel perfecte landing op een militair vliegveld. TOKIO Bij het exploderen van acht flessen propaangas zijn in een restaurant in het Japan se Kakegawa zeker 13 mensen omgekomen en 26 gewond. De explosies hadden plaats rond het middaguur, toen er 130 mensen in het restau rant zaten, zo hebben functionarissen meege deeld. Het restaurant werd volkomen vernield. SKE EN WISKE DE HIPPE HEKSEN (Van onze correspondent Ro ger Simons) LONDEN Het bloed bad dat zondagavond door katholieke extremisten werd aangericht onder protestantse kerkgangers in het Noordierse Darkly, waarbij drie ouderlingen de dood vonden en zeven anderen gewond raakten, betekent waarschijnlijk het einde van het een jaar geleden opgerichte pro vinciale parlement van Noord-Ierland. De Official Unionisten, die 27 van de 78 zetels bezetten, heb ben gisteren besloten voortaan de bijeenkomsten van het par lement te boycotten. De verga deringen worden vanaf het begin al geboycot door de ka tholieken. Alleen de Democra tie Unionisten van ds. Paisley met 21 zetels blijven voorlopig in het provinciale parlement zitten, dat overigens nog nooit voltallig bijeen is geweest. De boycot door de Official Unionisten zal duren tot de re gering van Londen, die ver antwoordelijk is voor Noord- Ierland, strenge maatregelen neemt om het geweld te on derdrukken. Een en ander heeft tot gevolg dat er in het Noordierse parlement te wei nig leden zijn om nog bijeen te komen.' Als hierin niet gauw verandering komt, kan minis ter James Prior van Noord- Ierland niet anders dan de vergadering ontbinden. Prior is niet van plan dat te doen en probeert tijd te win nen. Gisteravond legde hij in het Lagerhuis een verklaring af over de aanslag in Darkly. Alles zal in het werk gesteld worden om de daders te kun nen pakken, zei minteter Prior. Hij spoorde de Noord- Ieren evenwel aan, geen re presailles meer te nemen. De aanslepende Noordierse kwestie zit nu opnieuw muur vast. Dominee Ian Paisley is weer bijzonder strijdlustig en roept nogmaals een „eigen protestantse strijdmacht" op de been. Voor de aanslag op het kerkje van de Pinkstergemeenschap in Darkly is de verantwoorde lijkheid opgeëist door een vol slagen onbekend „Katholiek Actieleger", maar een van de gebruikte wapens was in het bezit van de INLA, het katho lieke Ierse Nationale Bevrij dingsleger. Verondersteld wordt, dat de daders wraak hebben geno men voor de moord die kort geleden werd gepleegd werd op een protestantse jongeman. Toen eiste een „Protestants Actieleger" de verantwoorde lijkheid voor zich op. Dergelij ke wraakacties hebben echter onvermijdelijk tot gevolg, dat Noord-Ierland terugkeert tot de oog-om-oog en tand-om- tand-situatie van het midden van de jaren zeventig. (Van onze correspondent Ro ger Simons) LONDEN De Britse journalist Anthony Grey blijft volhouden dat zijn boek „De premier was een spion", op waarheid be rust, hoewel steeds meer mensen, zowel in Enge land als in Australië gaan geloven dat de goedgelo vige journalist bij de neus is genomen. Zoals gisteren gemeld is het boek gewijd aan wijlen Harold Holt, een voormalige Australi sche minister-president, die volgens Grey veertig jaar voor communistisch China heeft ge spioneerd, reeds vanaf zijn stu dententijd in 1929. Officieel verdronk Holt in 1967 ter hoogte van Melbour ne, waar de oceaan vol haaien zit. Anthony Grey vertelt evenwel, dat de Australische premier springlevend door Chinese kikvorsmannen weg gehaald en naar een gereed liggende Chinese onderzeeër werd gebracht. Zara Holt, de 73-jarige wedu we van de gewezen Australi sche premier, zegt dat Grey's verhaal „allemaal humbug" is. Londense waarnemers hebben de indruk, dat Anthony Grey zich bij de neus heeft laten ne men door Ronald Titcombe, een gewezen kapitein-luite nant ter zee van de Australi sche marine, zijn enige bron van informatie. Volgens Grey zou „zakenman" Titcombe het verhaal van hoge Chinese ambtenaren hebben gehoord. Volgens de Londense krant The Guardian werd de goed gelovige journalist Anthony Grey wellicht door Titcombe bedrogen, net zoals het West duitse weekblad Stern en de Londense Sunday Times ge loofden, dat Hitiers valse dag boeken echt waren. ADVERTENTIE BEIROET Irak heeft bekendgemaakt dat het zeven Iraanse schepen en een Iraans militair vliegtuig heeft vernietigd tijdens een zwaar treffen bij de monding van de grensrivier, Shatt el Arab. Volgens Irak werden de Iraanse schepen aangevallen door de Iraakse marine en werd het Iraanse vliegtuig neergeschoten in een luchtgevecht boven de Perzische Golf. Irak had onlangs Iraanse en andere schepen gewaarschuwd tegen het varen in het Golf-gebied en had gedreigd met het aanvallen van overtre ders.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 11