tegen ging van gaspriis oopt vast PSP kan linkse samenwerking Euroverkiezingen blokkeren KEIZERIN ZITA ONTHULT GEHEIM VANMAYERLING Lager onderwijs draagt nog altijd bij aan ongelijkheid CcidócSoumnt e4 tormen en hevige regenbuien p dit weekeinde tot grote over- ngen geleid rond de Portugese itad Lissabon. Negen mensen °ftrbij omgekomen en meer dan airstyj Zjjn dakloos geworden, werdèt de rivier de Taag buiten zijn arigejtrad zijn grote delen van ste- te fai dorPen in de 'buurt van Lissa- qjer water komen te staan, zo- foto uit het plaatsje Averca Ex-premier Australië spioneerde voor China" O O JL tl ^NENLAND/BUITENLAND" MAANDAG 21 NOVEMBER 1983 PAGINA 7 ^stromingen in tugal: 9 doden i het gebied zijn afgezet om- onder water of modder staan. toeristische kustplaats Cas- jjj Estoril, liep zware schade ft treinverkeer in het gebied is jgd en elektriciteit en water- ming zijn afgesneden. LONDEN In Australië en Engeland verschijnt binnenkort een boek, waarin wordt gesteld dat de voormalige premier van Australië, Harold Holt, voor China spioneerde. Het boek is geti teld „De premier was een spion" en is geschreven door Anthony Grey, een voormalige correspondent in Peking. Zowel Engelse als Australische kranten en functionarissen heb ben het verhaal al onzin genoemd, maar de schrijver beweert zijn gegevens uit betrouwbare bronnen te hebben verkregen. Het boek is gebaseerd op een verklaring van de voormalige Au stralische marine-officier, Ronald Titcombe. Holt, die van 1966-1967 een liberale regering heeft geleid, heeft volgens de au teur bijna 40 jaar voor China gespioneerd. Eerst zou hij voor de Chinese nationalisten hebben gewerkt en daarna voor commu nistisch China. Holt verdween in 1967 spoorloos toen hij bij Melbourne aan het zwemmen was. Aangenomen wordt, dat hij is verdronken. Vol gens Grey is hij echter niet verdronken, maar werd hij opgepikt door een Chinese onderzeeër. WENEN De laatste kei zerin van Oostenrijk, Zita van Habsburg van Bour bon van Parma, heeft het „Geheim van Mayerling" onthuld, waarover gene raties van historici zich het hoofd gebroken heb ben en menige sentimen tele roman geschreven is. Volgens Zita hebben kroon prins Rudolf van Habsburg en zijn minnares, het baronesje Mary Vetsera, in 1889 in het jachtslot Mayerling geen zelf moord gepleegd, maar zijn zij slachtoffer geworden van een „moordkomplot" van de toen malige Franse minister-presi dent Georges Clémenceau. Het geheim wordt ontsluierd in een binnenkort te verschij nen boek van de hand van de Oostenrijkse historicus Erich Feigl, aan wie de 91 jaar oude ex-keizerin de „ware achter grond van het drama" heeft onthuld. Volgens het boek zijn Rudolf en barones Vetsera op 30 janu ari 1889 door huurmoorde naars doodgeschoten. Clémen ceau had een wraakveldtocht tegen Duitsland willen onder nemen na de smadelijke ne derlaag van Frankrijk in de Frans-Duitse oorlog van 1870-71 en daarvoor naar een bondgenoot gezocht. Zijn tus senpersoon, de fabrikant Cor nelius Herz, zou geprobeerd hebben de Oostenrijkse kroon prins te winnen voor een staatsgreep tegen zijn vader, keizer Franz Joseph, die tegen een wraakoorlog was. W J-J. J.W gesteund door regerings- A. Caland (Vegin): „Nederlandse gezinnen worden gediscrimineerd". ,denlil, HAAG „De voor de prijspolitiek ertoe dat de prijs et gas voor de klein- uiker in overeen- jiing wordt gebracht de waarde van de die het gas hem le- in vergelijking tot >are alternatieven", deze ingewikkelde "ering verdedigde jarigiter ^an Aardenne afe jomische Zaken) on- het kabinetsbesluit metg gasprijs op 1 januari trie cent per kubieke op te trekken (ex- BTW), een operatie 'rvolgens ook in 1985 zou moeten "s weivinden, hamj in Zag vergadert de Kamer- iMWjssie voor economische iden jover het door de minis- r eenvoeren gasbeleid, waar- Toenk de gasprijs voor de g, toeferbruikers - de gezin- Is aji kleinere bedrijven die :t dl.000 kubieke meter gas e mabr verbruiken - aan de m hel komen. een de oppositiepartijen jrafelzich nog tegen de voor- ampjle prijsverhoging verzet- f. Toe regeringsfracties CDA t defD, die aanvankelijk be an effl hadden, stemmen er de fe in omdat het kabinet hkele wensen van hun fegemoet is gekomen: de vinjfcrhoging in 1984 wordt teipcent inplaats van vier, It meer gedaan aan iso latie van huurwoningen en de alleenstaanden zullen worden ontzien bij het verlagen van de individuele huursubsidie, lp het Kamerdebat zal de mi nister op verzoek van de oppo sitie hoogstens nog eens uitleg gen waarom hij de gasprijs voor kleinverbruikers blijft koppelen aan die van huis brandolie, volgens de minister het „denkbare" alternatief voor gas. De minister baseert zich daarbij niet alleen op het feit dat vroeger vrijwel ieder een huisbrandolie stookte voordat de gasbel onder Sloch- teren werd ontdekt, maar ook op de internationale gasmarkt en de manier waarop de gas prijs daar bepaald wordt. Ove rigens erkent de minister dat er eigenlijk nog geen echte „gasmarkt" is. Tot voor kort was ons land zo ongeveer de enige gasexporteur in West- Europa, maar langzamerhand gaan Noorwegen, de Sovjet Unie en Algerije wat dit aan gaat ook een belangrijke rol spelen. GASMARKT Bij gebrek aan een echte „gas markt" is er ook geen eigen kosten- en prijsstuctuur, maar, aldus de minister, „er is duide lijk sprake van een prijsvor ming die gebaseerd is op een competitie tussen olie en gas". In internationale gascontrac- ten is de prijs van gas dan ook in hoofdzaak gebaseerd op de prijzen van aardolieproducten. Het feit dat olie en gas qua ei genschappen en mogelijkhe den in hoge mate vergelijk baar zijn, is daar niet vreemd aan. Uitgaande van een gasprijs die gebaseerd is op de olieprijs komt de minister voor de huis houdens uit op een gasprijs die afgestemd is op de prijs van huisbrandolie. Aangezien die prijs nu, gemeten in vergelijk bare hoeveelheden, 9 cent ho ger is dan de prijs van een ku bieke meter aardgas, meent de minister dat de gasprijs moet stijgen, en wel in drie jaarlijk se stapjes. De minister verwijst ook naar het buitenland, waar gasprijzen voor gezinnen eveneens aan huisbrandolie gekoppeld zijn, en daar zelfs (met uitzondering van Groot Brittanië) boven liggen. Afgezien van BTW is het gas in België veertien procent duurder, in Frankrijk vier procent, in Duitsland gemid deld tien procent en in Italië twee procent. Bij ons ligt de gasprijs 21 procent lager dan de prijs van huisbrandolie. EXPORT De minister hanteert overi gens niet alleen de boven staande argumenten voor zijn voorstel tot verhoging van de gasprijs. In 1984 moet met onze buitenlandse afnemers van aardgas opnieuw onder handeld worden over de ex portcontracten. De minister wil daarbij proberen een hoge re prijs in de wacht te slepen. Gezien de overvloed van gas op de Westeuropese markt, zal dit moeilijk worden, ook al omdat de prijzen van andere gasexporteurs lager liggen dan bij ons. Is de Nederlandse ex portprijs 44 cent per kubieke meter, de prijs van de Noren is circa 38 cent, de Sovjets vra gen 41 cent en de Algerijnen ongeveer de prijs van de No ren. Daarbij komt ook nog dat Rusland gedurende de zomer gas verkoopt tegen prijzen la ger dan 38 cent. Om enige kans op prijsverho ging te maken wil de minister nu het feit benadrukken dat ons land gas op verzoek kan leveren tegen hoeveelheden die men wenst, hoeveelheden die van uur tot uur kunnen wijzigen. Voorzichtige schat tingen op het ministerie geven aan dat wegens deze „flexibe le" levering de exportprijs mo gelijk met tien cent omhoog zou kunnen. Om hierop enige kans te ma ken wil de minister echter de binnenlandse gasprijs op gelij ke hoogte stellen met de prij zen in de afnemende landen. En daarbij is het achterblijven van onze binnenlandse gasprijs bij de prijs van huisbrandolie een lelijk obstakel. Voeg daarbij nog het feit dat de minister de Gasunie wil toestaan na 1995, als een aantal exportcontracten afloopt, meer gas te gaan exporteren - zeker. 100 miljard kubieke meter maar mogelijk meer - en het beeld is rond. GEDING De redenering van de minister zal morgen ook tot uitdruk king komen in een kort ge ding dat de gasbedrijven, vere nigd in de Vegin, hebben aan gespannen tegen de Gasunie en de Staat. De Vegin verzet zich tegen de gasprijsverho- ging op 1 januari. Het formele bezwaar van de Vegin is de manier van prijsberekening, maar in feite spelen de stijgen de woonlasten en een toene mend aantal wanbetalers een veel grotere rol. Bij de prijsberekening wil de Vegin voortaan gezien worden als grootverbruiker van gas. Daardoor zou men ook de grootverbruikersprijs moeten gaan betalen, die gekoppeld is aan stookolie. Aangezien stookolie duidelijk goedkoper is dan huisbrandolie, zou de gasprijs voor de gezinnen niet omhoog hoeven. Van Aardenne en de Gasunie hebben beiden de filosofie van de Vegin afgewezen op basis van het argument dat gezin nen geen stookolie kennen als alternatief kennen voor gas, maar huisbrandolie. De Vegin beweert echter dat de prijs van exportgas wèl aan de prijs van stookolie vastzit, terwijl het al lerminst zeker is dat ons gas in het buitenland niet naar gezin nen gaat. Op basis van dit argument denkt de Vegin dan ook te kunnen spreken van „omge keerde discriminatie": een on gelijke behandeling van de Nederlandse gezinnen ten op zichte van die in het buiten land, iets dat in EG-verband verboden is. Zou men het kort geding verliezen, dan kan de Vegin altijd nog haar bezwa ren voor het Europese Hof brengen. De inzet van de Vegin, en vooral de hardheid waarmee de strijd wordt gevoerd, heeft velen verbaasd. Al jaren pleit de Vegin voor een andere be rekening van de gasprijs en al jaren is men na onderhande lingen met de Gasunie en de minister uit de problemen ge komen. De huidige opstelling van de Vegin komt dan ook voort uit een andere hoek. De stijgende woonlasten leiden ertoe dat onder de klanten van de gas bedrijven, de gezinnen, het aantal wanbetalingen toe neemt. Daarmee zien de gas bedrijven hun inkomens in ge vaar komen. Om daar nu een stokje voor te steken heeft men binnen de Vegin besloten, de strijd om een lagere gasprijs door een andere manier van berekenen met extra inzet te voeren. Het is de vraag of .de Vegin het redt, zeker nu het kabinet heeft voldaan aan eën aantal wensen van CDA en VVD om de woonlasten te beperken. Aangezien het kabinet al eer der verklaard heeft via de woonlasten geen inkomensbe leid te willen voeren, lijkt er voor de Vegin niet veel meer uit te kunnen komen dan een nederlaag, genoeg om de eer ste paar jaar stilletjes in eon hoekje te gaan zitten. Want nu CDA en VVD door hun in stemming met de gasprijsver- hoging op 1 januari in feite de filosofie van Van Aardenne volgen, is de consequentie dat zij dan ook akkoord gaan met de prijsverhógingen in 1985 en 1986. CAREL GOSELING SOCIOLOOG ONDERZOCHT LESSEN: NIJMEGEN Het huidige lager onderwijs heeft even als de maatschappij meer waardering voor hoofd- dan voor handarbeid en draagt daarmee nog altijd bij aan maatschappelijke ongelijkheid. Lager onderwijs leert kinderen afhankelijkheid van gezagsdragers en al in de eerste klas blijken leerkrachten opvattingen te koesteren die de traditionele rol van de seksen bevesti gen; er wordt bijvoorbeeld van uit gegaan dat jongens betere leerlingen zijn dan meisjes. Dat zijn enkele conclusies uit een onderzoek, dat de Nijmeegse onderwijssocioloog Peter van der Kley heeft verricht naar de relatie tussen onderwijs en maatschappelijke ongelijkheid. Hij schreef er een proefschrift over, waarop hij deze week donder dag promoveert aan de Katholieke Universiteit Nijmegen. Voor zijn onderzoek, dat al in 1976 startte, maakte Van der Kley zo'n 4.500 video-opnamen van alledaagse scenes in de eerste, tweede en derde klassen van verschillende lagere scholen. Daar uit leidde hij vervolgens een aantal vaste patronen af: regelma tig terugkerende gebeurtenissen en handelingen tussen leer krachten en leerlingen. Voorbeeld van zo'n patroon is volgens Van der Kley het centra liseren: de onderwijzer laat duidelijk zien dat hij de baas is. De leerlingen dienen zich aan regels te conformeren, die de afhan kelijkheid bevorderen; zij dienen als vanzelfsprekend te aan vaarden dat iemand de baas is over anderen en dat die niet al leen de bevelen geeft, maar bovendien kijkt of het werk goed is gedaan. Goed of slecht Kenmerkend voor de patronen in het lesgeven op lagere scholen is volgens Van der Kley verder, dat het „kennen" het „hande len" sterk overheerst. „Het bekende uitgangspunt: eerst denken, dan doen, beheerst het lesgeven. Het is een vertaling van de maatschappelijke waardering van hoofdarbeid boven handar beid", aldus de onderwijssocioloog. Uit het videomateriaal blijkt volgens de onderzoeker dat leer krachten op basis van ervaringen in de klas en van maatschap pelijke stereotypen als sekse en milieu de klas in kaart brengen en onderscheid maken tussen „goede" en „slechte" leerlingen. Dat onderscheid heeft volgens Van der Kley overigens weinig te maken met leerprestaties. Met de goede leerlingen wordt les ge geven, met de slechte wordt geoefend. De leerlingen worden volgens Van der Kley behandeld op basis van het beeld dat de leerkracht van hen heeft. Bij het geven van beurten aan leerlingen wordt volgens de so cioloog daarom zeker niet volstrekt willekeurig te werk gegaan. „Goede leerlingen krijgen systematisch meer beurten waarmee eer valt te behalen en waarmee het kind kan tonen wat het waard is". Slechte leerlingen krijgen volgens hem veel vaker zo genoemde herhalingsbeurten met een lage status: „Zeg na, jij". Niveau's Volgens Van der Kley is het in het onderwijs tegenwoordig ge bruikelijk binnen de klas leerlingen van ongeveer gelijke vaar digheid in zogenoemde niveaugroepen onder te brengen. Zo kunnen groepjes van goede, slechte, brave en lastige schoolkin deren ontstaan. Omdat zulke niveaugroepen alles te maken heb ben met de manier waarop leerkrachten beurten in de les ver delen, gaat er volgens Van der Kley een zekere fuikwerking van uit: het kind kan steeds minder ontsnappen aan de haar of hem toegekende „schoolse identiteit", Goede leerlingen blijken volgens hem steeds beter te gaan presteren op een breed terrein, terwijl slechte presteerders steeds slechter worden en niet de kans krijgen om aan die situatie wat te verbeteren. Om de situatie in het lager onderwijs te verbeteren is het vol gens Van der Kley nodig dat opleidingen de aankomende leer krachten beter op hun taak voorbereiden. Leerkrachten moeten volgens hem ook vaker met eigen en eikaars lespraktijk gecon fronteerd worden om de praktische effecten van hun handelen te leren kennen. Werken met video-materiaal zal dat volgens Van der Kley vergemakkelijken. DEN HAAG Het PPR- congres is het afgelopen weekeinde met opmerke lijke eensgezindheid ak koord gegaan met het sa menwerkingsvoorstel voor de Europese verkie zingen, die volgend jaar juni zullen plaatsvinden. Als het aan de Radicalen ligt, gaat klein links die verkiezingen in met een gezamenlijke lijst, ge naamd: „Groen-progres- sief akkoord van CPN, EVP, Groenen, PPR en PSP". Na ruim vier maanden van onderhandelen zijn de i ken geleden eens geworden over een samenwerkingslijst. Het gezamenlijke verkiezings programma draagt de veelzeg gende titel: „Kansen op over leven". Veelzeggend, omdat die woorden ook treffend aan geven waarom het PPR-con- gres het partijbestuur geen strobreed in de weg wenste te leggen. De partij, druk doende om zich met een nieuwe iden titeit weer een nieuwe plaats in het progressieve blok te verwerven, wil zich deze „kans op overleven" niet laten ontglippen. Met een Tweede Kamerfractie, die in de loop der jaren tot een splinter is ge reduceerd èn onder druk van de nog immer tegenvallende opiniepeilingen, moet de PPR elke kans grijpen zich op nieuw in de electorale kijker te plaatsen. Als die Europese samenwerking inderdaad van de grond komt, is dat voorde lig voor het aanzien de PPR. De Radicalen kunnen zich zo doende op Europees niveau profileren en dat kan ook in Nederland leiden tot herstel van het PPR-kiezersbestand. Dat wordt althans in stilte ge hoopt. Tegenover die hoop staat evenwel de vrees dat een van de andere partijen alsnog roet in het eten zal gooien. De con gressen van de PSP (aanstaan de zaterdag) en van CPN en EVP (in december) moeten zich nog over het samenwer kingsvoorstel uitspreken. Bin nen de EVP, maar vooral bij de PSP leven grote bezwaren tegen deelname aan het sa menwerkingsverband. De Pacifisten lieten al tijdens de onderhandelingen over de gezamenlijke lijst blijken, dat de zaak alsnog kan vastlopen. Weliswaar is het partijbestuur uiteindelijk akkoord gegaan, maar of het PSP-congres za terdag ook zijn fiat aan de sa menwerking zal geven is nog zeer de vraag. Weliswaar mo gen de pacifisten in de persoon van Bram van der Lek de Eu ropese lijsttrekker leveren, de partij is en blijft intern sterk verdeeld over de samenwer king met andere partijen. De fractie-leider van de PSP in de Tweede Kamer, Fred van der Spek, heeft nooit anders geroepen dan dat de PSP al leen verder moet gaan. Liever helemaal niet. maar als het moet, dan in ieder geval alléén de Europese verkiezingen in, is zijn standpunt. Als de PSP afhaakt is het zo goed als bekeken met de groen-progressieve lijst. De PSP (3 zetels in de Kamer) kan met haar electorale aan hang bij de Euroverkiezingen niet worden gemist. Het ge vaar dat de groen-progressie- ven de Europese kiesdrempel niet halen is dan levensgroot aanwezig. Bij de EVP, waar eveneens verdeeldheid heerst, ligt dat iets anders. Als de christen-progressieven in de cember dwars zouden gaan lig gen, zou dat de groen-progres sieve samenwerking veel min der schade Hoen

Leidse Courant | 1983 | | pagina 7