m og mogelijkheden voor kkoord met ambtenaren Na vijf weken actie: 25 min schade bij spoorwegen Gat in onderwijsbegroting niet gedicht door examengeld GEMIER LUBBERS: ubbers suggereert '"eperking aantal aketten tot eenderde Eigen Huis": Voor financiering soms sterilisatie- verklaring nodig 'Schoolboeken zijn vaak ontoegankelijk' Betrapte inbreker: „Als ik u was zou ik de politie bellen' JNENLAND QaidwOowuvnt MAANDAG 21 NOVEMBER 1983 PAGINA 5 Iwonden bij fijckpartij I LO Bij drie steek- a in en om het Gel- Groenlo zijn in de van zaterdag op zon- ijf mensen gewond ge- svrouen in een 2ickenhuis Somen. Een van de toffers werd in de long €rties ikt en is er slecht aan icht uu ||et begon met een tpartij in een disco- waarbij vier vechters- de deur werden gezet. loop van de nacht de ruzie in de omge- voortgezet. De politie twee verdachten aan- in Haz\ speelt engebr, CNV-voorzitter voorziet kloof met CDA HEERLEN De verhouding tussen CNV en CDA wordt steeds slechter, de kloof dreigt groter te worden. Het CNV hoopt evenwel via diepgaande gesprek ken alsnog te bereiken dat de CDA-frac- tie het beleid van deze regering zal af keuren. Dit heeft CNV-voorzitter Van der Meulen zaterdag op een bijeenkomst in Heerlen gezegd waar de jubileum-ac tie 75 jaar CNV voor Limburg van start ging. Volgens de CNV-voorzitter kan de CDA-kamerfractie niet om de zorg voor de sociaal-zwakken heen die juist getrof fen worden door de maatregelen van het CDA-VVD-kabinet. Vier jonge inbrekers zorgen voor grote schade ROTTERDAM De Rot terdamse politie heeft vier jongens in de leeftijd van zeventien tot twintig jaar aangehouden die er van worden verdacht de afgelopen tijd veertien in braken in winkel in Rot terdam-Zuid te hebben ge pleegd. Daarbij werd ter afleiding ook diverse ke ren brand gesticht. De to tale schade bedraagt een kwart miljoen gulden. De jongens zij inmiddels voor de officier van justi tie geleid. Steeds betere kansen voor kind met hartafwijking UTRECHT Sinds het begin van de kin- dercardiologie en de kinderhartchirurgie, dertig jaar geleden, zijn de vooruitzichten voor een kind dat met een hartafwijking wordt geboren enorm verbeterd. Dat bleek zaterdag in Utrecht op de tiende bij eenkomst van het oudercomité kinderhar tenfonds van de Nederlandse Hartstich ting. De Leidse kindercardioloog prof. dr. J. Rohmer zei, dat verreweg het grootste deel van de 1.500 kinderen die jaarlijks in Nederland worden geboren met een hart afwijking nu chirurgisch kan worden ge holpen of genezen. Voor Nederlandse kin deren1 zijn geen luchtbruggen naar het buitenland nodig. Volgens prof. Rohmer kunnen alle kinderen die een operatie no dig hebben hier worden geholpen. Rechter verbiedt stakingen veren MIDDELBURG De Mid- delburgse rechtbankpresi dent mr. André de la Porte heeft de stakingsactie bij de provinciale stoombootdien sten in Zeeland zaterdag ver boden. De AbvaKabo werd gelast binnen zes uur de ac ties te beëindigen. De bonden reageerden teleurgesteld op het vonnis, maar volgens de tweede voorzitter Pont van de AbvaKabo biedt het von nis voldoende uitgangspun ten tot andere dan volledige stakingsacties. Het kort ge ding was aangespannen door de provincie Zeeland. Winkel veertigste keer doelwit inbrekers ALMERE In het centrum van Al- mere-haven is in de nacht van vrijdag op zaterdag in een radio- en televisie winkel voor de veertigste keer inge broken. Omdat de etalage goed bevei ligd was, verschaften de inbrekers zich toegang tot de zaak, door de win kelpui met hun auto te rammen. Zij laaden vervolgens een aantal videore corders, televisietoestellen en video banden in. Van de daders ontbreekt nog elk spoor. De schade is aanzien lijk, niet alleen vanwege de ontzette winkelpui, maar ook omdat een groot aantal televisietoestellen, radio's en andere apparatuur is vernield. Het ontruimen van de ravage heeft de hele nacht geduurd. Drie gedetineerden in Haarlem ontsnapt HAARLEM Drie gedetineerden zijn er zaterdagavond in geslaagd uit het Huis van Bewaring in Haarlem te ontsnappen. Een van de hen werd een uur na de ontsnapping aange houden op een station in Heemstede. De andere twee, van wie er een „vuurwapengevaarlijk" is, zijn nog op de vlucht, aldus de politie giste ren. Vanuit een vernield raampje op de eerste verdieping hebben de ont snapten een sprong van vier meter gemaakt. Daarna klommen zij over de muur die rondom het Huis van Bewaring staat. De politie vermoedt dat de drie hulp van buitenaf heb ben gekregen. Zij zaten vast op grond van de opiumwet, verduiste ring en oplichting. voorwaarden zal worden geboden als in de particu liere sector. Ton de Jong, voorzitter van de federatie van christelijke amb tenaren (CFO), toonde zich voor de VAR A-radio aanmer kelijk minder optimistisch. De ambtenarenbonden willen wel zaken doen, maar alleen als een eventueel aanbod ook geldt voor de mensen met een sociale uitkering. Volgens De Jong heeft de regering dit aan zichzelf te wijten, omdat zij vrijdagavond het „pracht-aan- bod" van de drie vakcentrales [ECHT-DEN HAAG 'remier Lubbers ziet mogelijkheden voor joede afloop van het en hoi eg, dat minister Riet- fa vonk vanavond voert met p deze ambtenarencentrales. ïm De Conce,een bijeenkomst van CDA-Jongeren in icht zei Lubbers nog [elijkheden te zien een driejarig con- waarbij de ambtena- i 1985 en 1986 zoveel zyh ielijk gelijke arbeids- gn de hé id er met auto vol >etballert jes tegen trein oudt I 'cfeur 'N Op een spoorwegovergang in het Brabantse Rijen zijn mdt (jetballertjes van 9 jaar zaterdag bij een botsing tussen een ijd ui re'n en een aut0 om het leven gekomen. Het ongeluk, vert Pij ook n°S 4 gewonden vielen, gebeurde op 100 meter af- ledei van het voetbalveld. iet Elisabeth-ziekenhuis in Tilburg liggen nog twee slachtof- Voor hun leven wordt gevreesd. In het Joseph-ziekenhuis iosterhout bevinden zich de andere 2 slachtoffers, die ernstig ond zijn. Alle inzittenden werden bij het ongeval uit de auto ingerd. 'e auto zaten 5 kinderen en de vader van twee van hen. Ze nden allemaal in dezelfde straat in Rijen en waren op weg een een sportcomplex waar ze een voetbalwedstrijd moesten di(<n. Op de spoorwegovergang, die goed beveiligd is, reed de tegen de trein Tilburg-Breda aan. Die had op dat moment van 140 kilometer per uur. ongeval werden 2 kinderen op slag gedood. Het zijn Fer- erschuren, een zoontje van de bestuurder en Björn Martens. ader, de 36-jarige M. Verschuren, is met zijn 7-jarige zoontje ian zeer ernstig gewond opgenomen in het Elisabeth-zieken- gezamenlijk (premieverhoging in ruil voor niet doorgaan van de korting op de uitkeringen) heeft afgewezen. Hoewel hij zelf niet zo'n voorstander is van een koppeling tussen de inkomens van ambtenaren en uitkeringstrekkers, wil de CFO-voorzitter.nu wel dat er per 1 januari één lijn wordt getrokken. „Het zou vreemd zijn, als we daar nu vanaf zou den wijken". De Jong blijft overigens nog steeds bereid serieus met het kabinet te praten. „We zullen er aan tafel uit moeten ko men". Volgens hem is het nu aan het kabinet om te reage ren op de voorstellen, die de bonden donderdag hebben ge daan. De CFO-voorzitter ver klaarde voorts dat ook zijn le den zouden doorgaan met (mo del- en stiptheidsacties. De uitspraak van CDA-voorzitter Bukman dat de christelijke ambtenaren worden meegezo gen door hun FN V-collega's, weersprak De Jong. Het ad vies van Bukman aan de CFO om op te houden met actie voeren, had weinig indruk ge maakt op De Jong. „Daar zal ik me niet aan storen". VVD-voorzitter Jan Kammin- ga vindt de aangekondigde verscherping van de ambtena- renacties „volstrekt onaan vaardbaar", zo zei hij zaterdag voor de TROS-radio. „Zo ga je niet met elkaar om". Door de acties wordt volgens Kammin- ga het vertrouwen in een bete re toekomst ondermijnd. Volgens minister Dé Koning (sociale zaken) is het kabinet voorlopig niet van plan in te grijpen. Hij vindt weliswaar dat er eens met de ambtena renbonden gepraat moet wor den over de manier van actie voeren (bijvoorbeeld over het gebruik van overheidsmate- Tieel), maar wil dit niet eerder doen dan nadat het huidige conflict beëindigd zal zijn. De Koning gaat binnenkort met werkgevers en werknemers praten over de mogelijkheid van werktijdverkorting in be drijven, die door de acties zeer ernstig worden gedupeerd, met name de postorderbedrij ven. Een dergelijke maatregel, waarbij een firma een gedeelte van de lonen laat betalen door de bedrijfsvereniging, is in principe niet mogelijk bij ac ties. Toch wil De Koning be spreken of er niet bij wijze van uitzondering een regeling kan worden getroffen. De totaal verwoeste auto. deels itste I 'onate RECHT Premier Lubbers vindt een beperking j het aantal middellange afstandsraketten in West t tot eenderde, een oplossing van het kernwa- 4i[probleem die de moeite waard is om in het parle- uit oüt te verdedigen. Hij zei dit zaterdag op een bijeen- van de jongerenorganisatie van het CDA in jecht. I de supermachten morgen in Genève tot een dergelijk ak- rd zouden komen, zou ik dat overmorgen in de Kamer wil- verdedigen, aldus de premier. Volgens hem kan Nederland P0J]zich in een dergelijke situatie niet permitteren aan de kant (lijven staan een zou ook ons land een beperkt aantal kern- ^ï-aens moeten plaatsen. %ers meent dat de .enige oplossing die op dit moment in Ge- II e haalbaar is inhoudt, dat de Sowjet-Unie het rech.t van de IICJVO erkent om tot plaatsing over te gaan en het Westen ge- gen neemt met een lager aantal raketten dan in Rusland. 3gens de premier krijgen de voorstellen van enkele kleinere VO-landen, waaronder Nederland, om de impasse in Geneve Rïloorkreken' langzaam maar zeker hun uitwerking. „Ook de tytmachten denken in steeds lagere aantallen", zei hij. p neëpindhoven werd zaterdag door de polemoloog Hylke Tromp !poor de voorzitter van het Europees parlement Piet Dankert xopei^eens gesteld dat het niet uitgesloten is dat er uiteindelijk in n. ^t-Europa minder dan de geplande 572 kruisraketten en 'U1*?%hings geplaatst zullen worden. gens Tromp heeft het al dan niet plaatsen van nieuwe raket- j niets meer te maken met vrede en veiligheid. Het is naar fJ mening een kwestie van prestige geworden. „Nu dat presti- "gered is omdat met de plaatsing van nieuwe raketten een be- llis gemaakt komt er weer wat ruimte om de onderhandelin- Flll 'n Genève voort te zetten en een akkoord te bereiken. Dat s. ,H ertoe leiden dat er uiteindelijk minder raketten zullen ko- er Ti", zo zei hij op een bijeenkomst van de PvdA. de bijeenkomst van de CDA-jongerenorganisatie in Utrecht Pen de christendemocratische jongeren een resolutie aan j arin zij hun teleurstelling uitspraken over de houding van de IA-fractie in de Tweede Kamer afgelopen donderdag. De jon- bie^n betreuren het dat de fractie zich, met uitzondering van de rjjrfn Scholten en Dijkman, niet heeft uitgesproken voor uitstel err de plaatsing van nieuwe kernraketten in West-Europa. In nditsmet tegen 71 stemmen aangenomen resolutie wordt de n erxHractie 8evraagd het kabinet te bewegen tot stappen om de Alp] vo-bondgenoten alsnog tot andere gedachten te bewegen. Brandweer bezet kantoor belasting AMSTERDAM Ongeveer 150 Amsterdamse brandweer lieden hebben vanochtend het kantoor van de rijksbelastin gen aan de Wibautstraat in de hoofdstad bezet. De actie is be doeld als protest tegen de voorgenomen kortingen op de inkomens. Het werd het perso neel van de belastingen onmo gelijk gemaakt het gebouw binnen te gaan, zodat velen zich buiten verzamelden. De brandweerlieden die het belas tingkantoor bezet houden heb ben maandag hun vrije dag. Het lag in de bedoeling dat ac tievoerende ambtenaren van andere Amsterdamse gemeen telijke diensten in de loop van de dag de bezetting zouden overnemen. DEN HAAG Ruim vijf weken met acties hebben niet alleen de ge troffen overheidsbedrijven, de spoorwegen, het streekvervoer en het bedrijfsleven het nodige geld gekost. Ook de vakbonden zijn een behoorlijke duit lichter geworden in de actietijd. In de vorm van sta kingsuitkeringen en organisatiekos ten is bij elkaar tot dusver een klei ne drie miljoen gulden uit de weer- standskassen gehaald en het eind van de acties is, voorlopig althans, nog niet in zicht. Bij de NS met de post en het streekver voer de belangrijkste speerpunt van de ac ties werd tot dusver ruwweg 20 tot 25 miljoen gulden minder aan kaartjes ver kocht, langlopende abonnementen als jaarkaarten en dergelijke nog niet eens meegerekend. Dat schadebedrag levert een even groot gat in de NS-begroting op. De NS vreest dat dit niet zonder gevolgen zal blijven, ook voor de werkgelegenheid bij het spoorwegbedrijf. Bij het streekvervoer vreest men blijvend klantenverlies als de acties nog veel lan ger duren. Volgens de ESO, samenwer kingsorgaan voor het streekvervoer, bete kenen de acties in deze sector tot nu een strop van circa één miljoen gulden. Aan het vakbondsfront heeft de FN V-ambtenarenbond AbvaKabo tot nu ongeveer 2,5 miljoen gulden aan stakings- geld uitgekeerd. Deze bond kan het met de acties nog wel even volhouden want de bodem van de stakingskas is nog lang niet in zicht, liet de woordvoerder weten. De Vervoersbond FNV betaalde tot nu toe een kleine drie ton uit aan stakers bij trein en streekbus, de spoorwegvakbond FSV een halve ton. Bij de andere bonden van overheidspersoneel en trendvolgers horen stakingen niet tot het actiepakket. Wat betreft het ledenverloop meldt de AbvaKabo al enige tijd met een kwart miljoen leden de grootste bond in vak- bondsland een forse winst: 7000 leden erbij. De CNV-ambtenarenbond CFO boekte een nettowinst van 300 leden. De schade voor de uitgevers van tijdschriften zal als gevolg van de PTT-acties miljoe nen guldens bedragen, aldus secretaris mr T. Oonincx van de Nederlandse Organisa-' tie van Tijdschriftenuitgevers. Dat komt voornamelijk door de extra-bezorgkosten die gemaakt zijn om buiten de PTT om de bladen toch in de bus te krijgen. Boven dien hebben adverteerders schadeclaims ingediend. Volgens Oonincx is afgelopen week niettemin tachtig procent van de bladen bezorgd. In de transport- en agrarische sector heb ben de acties bij de douane, PTT en spoor wegen in de «afgelopen weken voor vele honderdduizenden guldens en wellicht miljoenen directe schade geleid. Daar naast is er sprake van indirecte schade, bijvoorbeeld door het op langere termijn wegvallen van klanten. Hoe groot deze schade uiteindelijk zal uitvallen is nog moeilijk te zeggen, omdat hierin pas over enige tijd meer inzicht bestaat. Voor een aantal bedrijven hebben de ac ties bij de PTT tot gevolg dat zij in liquidi teitsproblemen zijn geraakt, omdat het gi rale betalingsverkeer vrijwel stil is komen te liggen. Dergelijke bedrijven krijgen ex tra rentelasten en het is de vraag ot de ge troffen bedrijven deze extra lasten kun nen opbrengen. De vier grote handelsbanken in Neder land, ABN, Amro Bank, NMB en Rabo Bank zeggen weinig of geen nieuwe reke ninghouders te hebben ingeschreven als gevolg van de acties bij de PTT. Over het algemeen blijven de klanten van de Post giro dit overheidsbedrijf nog trouw, zo meent een woordvoerder van de ABN. Wel zullen mensen met zowel een RPS- rekening als een bankrekening vermoede lijk nu meer gebruik maken van hun bankrekening. De enkele miljarden guldens die de afge lopen twee jaar op Roparco-rekeningen zijn ondergebracht zijn voor de bankreke ninghouders zo goed als onbereikbaar, nu de PTT de betalingsopdrachten niet meer bezorgt. De bank kent geen balie en balie- personeel en accepteert alleen schriftelij ke (in enkele gevallen telefonische) over schrijvingen. Daar staat een hogere rente tegenover. Een woordvoerder van de bank toonde zich niet ongelukkig met de PTT-staking. „We krijgen net zoals iedereen geen post meer binnen", zo zei hij. Voor de bank be tekent het uitbliiven van overschrijvings opdrachten dat de gelden langer vast blij ven staan en dus op de geldmarkt een ho ger rendement opbrengen. De Roparco- cliënten worden evenwel door de PTT- staking gedupeerd omdat ze niet meer bij hun geld kunnen. AMERSFOORT Een aantal Nederlandse gemeenten, met name zouden dat zijn Den Haag, Rotterdam en Zoetermeer, vragen voor het verstrekken van een ge meentegarantie voor de koop van een eigen huis een verklaring dat de vrouw geen kinderen meer kan krij gen. Dat acht men noodzakelijk in die gevallen dat de kostwinner niet genoeg verdient om de noodzakelijke hypotheek te kunnen betalen en de partner moet mee werken. Is die partner een vrouw, dan bestaat de kans dat ze zwanger wordt, niet meer kan werken en dus niet meer kan bijdragen aan de aflossing van de hypo theek. Tot meerdere zekerheid vragen de gemeenten een zo genaamde „sterilisatieverklaring". De heer H. Herwijnen, directeur van Vereniging Eigen Huis in Amersfoort, is daar zeer verontwaardigd over. Hij zegt „Er zijn enkele incidentele gevallen gemeld tot nog toe. Het is nog niet duidelijk wanneer en waar dit precies gebeurt. Maar het is wel een gesjoemel tussen de adviseurs (de bemiddelende organen die de gemeenten adviseren bij het verstrekken van gemeentega rantie), makelaars en gemeenten. Hier zit niets menselijks meer in. Gemeenten moeten deze verklaringen weigeren. Dit is ook tegen de richtlijnen die de bemiddelende organen hebben van het ministerie van Volkshuisvesting. We zullen alles doen om aan deze toestand een einde te maken via de staatssecretaris of desnoods de Tweede Kamer. De problemen zitten in een enkel bijzinnetje in de voorwaarden voor garantieverstrekking. Ga rantie wordt gegeven: „Tenzij redelijk kan worden aangenomen, dat het inkomen van de vrouw niet blijvend is". „Nog deze week zullen we ons onderzoek naar deze zaak vol tooid hebben zodat aan het eind van de week de resultaten ken baar gemaakt kunnen worden". UTRECHT Schoolboeken zijn door het moeilijke taalgebruik voor de leerlingen vaak slecht toeganke lijk. Dat heeft drs. E. Feteris, schrijfster van jeugdboe ken, zaterdag gezegd. Zij was een van de inleiders op het congres over .jeugd en taal" van het Genootschap Onze Taal. De leesvaardigheid van jongeren is de laatste tientallen jaren, mede door de opkomst van radio en televisie, volgens Feteris sterk afgenomen. „Die ontwikkeling gaat door en boekenschrij- vers en leraren moeten rekening houden met die beperktere leesvaardigheid yan de jeugd". „Het wordt tijd dat onderwijzers en leraren het er nu eindelijk over eens worden welke basis-taalvaardigheden hun leerlingen moeten leren en hoe ze die moeten leren. Nog steeds leven er zeer verschillende ideëen over taalonderwijs". Feteris vindt, dat de Vereniging voor Onderwijs in het Neder lands, de sectie Nederlands van de Vereniging van Leraren in Levende Talen en bijvoorbeeld Het Genootschap Onze Taal de koppen eens bij elkaar zouden moeten steken. Anders bestaat de kans, dat de overheid via leerplannen en eindexamens bindend gaat voorschrijven wat er moet gebeuren. En een soort „staatspedagogiek" past volgens haar niet in Neder land. r> DEN HAAG „Ik denk dat er wordt ingebroken. Als ik u was zou ik de politie maar bellen", zei een wild vreemde man kalmpjes, toen hij afgelopen vrijdag op heterdaad in de keuken van een café aan de Pavil- joensgracht bij een inbraak werd betrapt. De vrouw, die door het gestommel werd gewekt, moet nog wat door de slaap zijn bevangen, want zij volgde dit advies zonder verder na te denken op. Hierdoor kon de inbreker het café rus tig via de voordeur verlaten. Voor hij werd betrapt, had de in breker nog kans gezien twee speelautomaten te kraken, waarin 500 gulden zat. Dezelfde man, een 27-jarige Hagenaar zonder be roep, viel hetzelfde weekeinde alsnog door de mand, toen hij door de politie op heterdaad werd betrapt tijdens een inbraak in een kledingzaak aan de Hoogstraat. De politie werd gealarmeerd door omwonenden. Toen men arriveerde lag een aantal kleding stukken al klaar om meegenomen te worden. De inbreker is door de vrouw van het café herkend als degene die zij in de vroege vrijdagmorgen in de keuken had ontmoet. (Vervolg van de voorpagina) was er in de Onderwijsbe- geld zou naar schatting daarnaast nog voor 50 miljoen Toen het kabinet het aan- groting een „gat" ontstaan overigens slechts 20 mil- aan andefa bezuinigingen bin- vankelijke schoolgeldplan van 140 miljoen gulden, joen per jaar opleveren. vT hX^Si van Deetman liet varen, Het heffen van examen- Minister Deetman wil daarom 70 miljoen) hoeft niet opge vuld te worden: dat bedrag mag van het kabinet ten laste van het totale overheidstekort komen. De CDA-fractie heeft geen be zwaar tegen het invoeren van examengeld, maar de VVD is er niet erg gelukkig mee. De liberalen willen liever geen bezuinigingen aanbrengen die leiden tot lastenverzwaringen voor de ouders van leerlingen in het voortgezet onderwijs. Zij zien meer in het snoeien op dienstverlenende instellingen voor het onderwijs, zoals schoolbegeleidingsdiensten.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 5