Werkloosheid erger dan natuurramp kerk wereld ICTO teleurgesteld over af wijzing hervormde synode £eidóe KARDINAAL WILLEBRANDS: ACHTERGROND EeidócSoinant Meer aandacht van hervormde kerk voor werk in grote stad Pokerspel van Lubbers MAANDAG 21 NOVEMBER 1983 Het hoofdbestuur van het ICTO (Interkerkelijk Comi té Tweezijdige Ontwape ning) heeft teleurgesteld ge reageerd op het besluit van de hervormde synode deze organisatie geen gelijk waardige plaats binnen de hervormde kerk naast het IKV te geven. Het ICTO vraagt zich af of het nog wel zinvol is met synodale instanties gesprekken aan te gaan. Het hoofdbestuur overweegt het werkterrein te verleggen naar de plaat selijke gemeenten. Dit blijkt uit een verklaring die na afloop van het synodedebat is uitgegeven. Ondanks „de overwegend negatieve ontwikkeling" heeft het ICTO ook positie ve aspecten tijdens de syno dezitting geconstateerd. Er kend werd, aldus de ver klaring, dat de ethisch-the- ologische bezinning op de. pastorale brief uit 1980 on voldoende is geweest. De hervormde synode ver wierp vrijdag tijdens haar vergadering in Doorn met 35 tegen 16 stemmen een motie om het ICTO en het Her vormd Beraad Vredesvraag stukken (HBV) dezelfde plaats en erkenning geven als het Interkerkelijk Vre desberaad (IKV). Met ruime meerderheid (37 tegen 12) wees de synode verder een voorstel af om de banden met het IKV te verbreken. Vol gens deze motie is de politie ke stellingname van het IKV een belangrijke oorzaak van „de heilloze polarisatie" over 'het vredesvraagstuk in de Nederlandse Hervormde Kerk. De synode had even min behoefte aan een nieuwe pastorale brief over de kern wapens, waarin alle stand punten op evenwichtige wij ze zijn verwoord (35 tegen 17 stemmen). Kardinaal Willebrands heeft zaterdag in Ensche de op zijn laatste reis als aartsbisschop van Utrecht, de werkloosheid een ramp genoemd waarvan de gevolgen voor de samenleving ernstiger zijn dan die van een natuurramp. „De schade van een overstro ming of een aardbeving is binnen een afzienbare tijd te repareren, maar lijke van de mens en dat valt niet zo snel te he len", zo stelde de aarts bisschop tijdens de eu charistieviering in de Ariensgedachteniskerk te Enschede. Willebrands wees erop, dat degene die het recht op ar beid wordt ontnomen of ont houden, ten prooi kan vallen aan verwarring, verbittering, verveling en uitzichtloze De kardinaal legde er de na druk op dat de kerk zich die problemen moet aantrekken en het leed verzachten door te voorkomen, dat werklozen hun zelfrespect en contacten met de rest van de samenle ving verliezen. In dit ver band hield Willebrands een vurig pleidooi voor solidari teit tussen de werkenden en de mensen buiten het norma le arbeidsproces, waarbij hij zich uitsprak voor een blij vende koppeling tussen uit keringen en lonen. Ongelijk- gegaan. Dat geldt naar zijn mening overigens ook voor de waardering en beloning van „hand- en hoofdarbeid". „De vruchten van onze geza menlijke arbeid zijn ongelijk verdeeld", zo stelde de kardi naal. Willebrands, die op 8 decem ber wordt opgevolgd door mgr. Simonis als aartsbis schop van Utreht, zei het zeer te betreuren, dat hij het aartsbisdom gaat verlaten op Enschede aandacht schonk aan de werkloosheid had te maken met het naar verhou ding grote percentage men sen zonder werk in dit deel van het bisdom: rond de 22 procent van de beroepsbevol king. Om de Twentenaren „een hart onder de riem te steken" introduceerde de kardinaal zaterdagavond een herderlijk schrijven. Hij ci teerde hieruit tijdens de eu charistieviering, aan het slot waarvan de aanwezigen de kardinaal met een spontaan De Nederlandse her vormde kerk wil meer aandacht besteden aan de zorgelijke situatie van het kerkewerk in de gro te steden (Amsterdam, Rotterdam, Den Haag en Utrecht). Daartoe heeft de synode te Doorn een commissie ingesteld, die kerkordelijke en andere hindernissen voor het grote-stadwerk moet slechten. Begin dit jaar hebben de her vormde en gereformeerde predikanten van de oude wij ken in de vier genoemde ste- B. iet rag bi o B uit ge Na het volslagen mislukte overleg van afgelop tussen Kabinet, werkgevers en werknemers lijkt stelling te zijn ontstaan. Een gevaarlijke ontwikke|tere niet alleen de arbeidsvoorwaarden voor 1984 sta spel, maar de arbeidsrust voor de totale regeerperic Kabinet tot en met 1986. Hoe kon het zo ver komei heid binnen het Kabinet, waardoor Lubbers, zoals suggereerd, van de VVD en minister Ruding van geen manoeuvreerruimte meer zou hebben geki lijkt zeer onwaarschijnlijk en meer de wens, die van de oppositiegedachte. In geen jaren heeft economische vijfhoek in een Kabinet zo hecht in zeten als deze, en Lubbers voert als premier de binnen het Kabinet als geen ander. Er moet dus een andere reden achter het mislij het overleg schuilen. Het kunnen er twee zijn: of\ binet is uiterst star en wil niet van z'n plannen wel premier Lubbers speelt een ver gaand poker vakbeweging, waarin hij in het belang van de en daarmee van de werkgelegenheid het onde kan tracht te krijgen. Wij houden het op het laat| overigens best begrijpelijk, dat hij het (op zichzelf pathieke) vakbewegingsaanbod afwees. Op de de vakbeweging het voorstelde zou het niet doorgd premieverlaging voor werknemers, een bestendigi) financiële kosten van de collectieve sector (ar trendvolgers en uitkeringsgerechtigden) betekener ijs

Leidse Courant | 1983 | | pagina 2