Clubs steunen KNVB in zaak van sponsor Moetballerlei Spurs in gesprek met Jesper Olsen ipffi Cetdaegomonl LE,N GP Zandvoort vindt doorgang Nieüwe opleiding voor sportleiders iëiq KNVB al druk bezig met oefenprogramma Nederlands elftal als een sfeervol begin van 1984 «8»SIJTHOFF PERS ZATERDAG 19 NOVEMBER 1983 PAGINA 9 AALD TBAL MAG ead Eagles-PSV divisie 50 ÏVV 20 oo tisie 50 |am-PEC Zwolle IS (id Sport-Willem II oo a S.-FC Utrecht iord-DS'79 20 m-Sparta ®o Dningen-Excelsior ra bdaJC oo n Bosch-AZ'67 divisie ^^veen-Vitesse ven-RBC ^^lstar C Den Haag 3'0'" lafschap-Heracles 7-ii jngen-FC VVV ente-SC Cambuur Visie start leptember ''ooa afr Hl !'S P'85 ;.50 bloegen Het voetbalsei- begint voor de jen in het week- jn 1 september. De .oo pleider van de sectie - voetbal, Jan Huij- ;50 (l voor de eerste twee iooa m september ook op 0g een programma sa- - n. De competitie in 5° j divisie begint moge- I jialf augustus. Huij- oo l onder de eerste-di- 90 l een enquete houden. 1 tegen ';SS' pcturering fn rensport O® jAG Het Verbond [so pigingen van Lange- ■®jj prijen en Rennen in ioo d heeft in een tele- 50 n de minister van oo en Visserij laten Ï60 i naar hun mening de 00 g zijnde herstructure- de draf- en rensport land tot mislukken is 50 j 90 in een brief van 12 oo smaakte het Verbond linister bekend dat er so kwart jaar aan de in- 70 van de voorgestelde oo 1/ is gewerkt zonder so -esultaat heeft opgele id het telegram brengt so pond verder tot uit- oo 1fdat de huidige ver- oo in de Koersbaan-vere- 15 in een professioneel 70 Jecreatief circuit, als- 30 ivoorgenomen verho- B° Ide inhoudingspercen- 20 ide paardesporttotali- B° t leiden tot een voor en rensport in Neder- ralijke ontwikkeling. >ond verzoekt de mi- landbouw en visse- ook om de huidige zaken te heroverwe- ■■^nieuw overleg te ple- i deskundigen uit de j rensport ten einde toe te roepen aan deze itwikkling. Die onge val leiden tot de on- 9Van de draf- en ren- l^ederland. iïtto 9)AG De uitslag van jjjtto 45 A, die gisteren 9t uitgevoerd, is: ^5-38-40. Reservegetal: oiitslag van het cijfer- 901782. HAARLEM De Formule-l-race om de Grote Prijs van Nederland vindt in 1984 normaal doorgang op het circuit van Zandvoort. De voor zondag 26 augustus vastgestelde race om het belangrijkste wereldkampioenschap in de autosport ondervindt volgend jaar nog geen problemen van het onlangs door Gedeputeerde Staten van Noord- -Holland genomen principe-besluit over de uitvoering van de wet geluidhinder. In dat besluit wordt voor de te hoge geluidsproductie bij de Formule-l-wedstrijden op Zandvoort geen uitzonderingspositie meer gecreeerd. Ge deputeerde Geert de Boer, met de uitvoering van de wet geluidhinder belast, heeft verklaard, dat in 1984 de Grand Prix normaal kan worden gehouden. Besloten is voorts een nieuw breed overleg, tussen diverse overheid- instanties, op woensdag 21 december te voeren. Hoge boetes voor Spurs en Feyenoord ZURICH De strafcommissie van de Europese Voetbal Unie (UEFA) heeft in Zürich besloten Tottenham Hotspur en Feyenoord hoge boetes op te leggen wegens de rellen op de tribunes bij de wedstrijd voor het UEFA-Cuptoernooi op 2 november in Rotterdam, waarbij tientallen gewonden vielen. De boete voor de Engelse club viel nog aanmer kelijk hoger uit: 35.000 gulden tegen 12.000 gulden voor Feyenoord. Carl Zeiss Jena, de tegenstander van Sparta in de tweede ronde van het UEFA-be- kertoernooi, kreeg een boete van 4200 gulden opgelegd wegens herhaalde on geregeldheden in het eigen stadion. In het duel tegen Sparta werd door het publiek met flessen gegooid. Engelse kran t richt zich tot Luxemburgers LONDEN De grootste Britse krant, het boulevardblad The Sun, heeft zich gisteren in een groot artikel gericht tot de ingezetenen van Luxemburg naar aanleiding van de misdragingen van Engelse „voetbalfans" na de inter landwedstrijd van woensdagavond in Luxemburg. „Uit naam van Groot-Brittannië werd een open brief afge drukt, gericht aan „beste vrienden". De brief gaat verder met: „Het Britse volk wil zich duidelijk en diep gemeend verontschuldigen. We hebben met afgrijzen en schaamte kennis genomen van de berichten over het zinloze vanda lisme en het geweld van zogenoemde supporters van het Engelse voetbalteam. De Rowdies hebben, behalve het feit dat ze in dit land leven, niets met de in doorsnee fat soenlijke Engelsen te maken". Als teken van goede wil maakte het blad een bedrag van 500 pond (ongeveer 2200 gulden) over aan het instituut St. Joseph, een door non nen beheerde inrichting voor gehandicapte kinderen in Luxemburg. Ivan Lendl in actie tijdens zijn partij tegen Gomez. Connors eruit tegen Higueras Andres Gomez uiterst kwets baar. Zonder de blijken van sportiviteit, die de 23-jarige Zuidamerikaan zich veroor loofde, zou Lendl het waar schijnlijk niet hebben gered. Nu kwam hij na ruim twee uur spelen en een wedstrijd- punt tegen te hebben gehad met de schrik vrij: 6-7 (7-9), 7-6 (10-8) en 6-3. gevierde na een zwakke eerste set met 2-6, 7-6, 6-2. Higueras liep na een gewonnen tiebreak in de tweede set in de derde reeks uit naar 5-0. Hij profi teerde van een bijzonder zwakke fase van de open- Amerikaaanse kampioen, die pas op die stand zijn vechters- mentaliteit weer terugkreeg. Connors maakte drie matc hpoints ongedaan, kwam terug tot 5-2, maar moest vervolgens de partij toch aan Higueras la ten. Het was de derde over winning van de Spanjaard op Connors in acht ontmoetingen. Ivan Lendl toonde zich tegen Voor de halve finale plaatste zich ook John McEnroe. Hij wees Sandy Mayer in een langdurige partij terug: 6-7 (3- 7), 7-6 (7-3) en 6-2. Gene May er had over geluk niet te kla gen. Nadat hij de eerste set won van Clerc, moest de Ar gentijn in de tweede set bij een stand van 2-0 opgeven wegens een blessure. APELDOORN In de gemeente Apeldoorn gaat in september van het volgend jaar het Nederlands Instituut voor Sport en Spelontwikkeling van start (NISO). Het is een particuliere be- roepsopleidig voor sport- en spelleiders. Op de school kan het meest gespecialiseerde opleidingsniveau worden bereikt, dat in Nederland mogelijk is. De dagopleiding kan jaarlijks circa honderd studenten plaatsen, die in twee jaar tijd worden opgeleid tot spelleider met één hoofdspecialisatie in een tak van sport. Deze opleiding is vooral bedoeld voor schoolverlaters van het voortgezet onderwijs, die zich kunnen specialiseren in één tak van sport. Een keurcorps van leraren gaat de opleiding verzorgen. Zo wordt de specialisatie voetbal waarschijnlijk verzorgd door Wiel Coerver en Ton de Hoop. Leen Pfrommer neemt de schaatsspe- cialisatie voor zijn rekening. Onderhandelingen met tal van va derlandse toptrainers en bondscoaches zijn nog aan de gang. Directeur van het NISO wordt Evert van Veldhuizen, nu nog leraar aan het CIOS in Arnhem. Hij zegt: „Wij willen een flexi bele school zijn en ons snel kunnen aanpassen aan maatschappe lijke behoeften. In de huidige structuur van nu is dat niet moge lijk". KANS OP KORT GEDING BLUFT BESTAAN (Van onze sportredactie) UTRECHT Het sectie- bestuur betaald voetbal hoeft zich geen zorgen te maken op 28 november, wanneer de najaarsverga dering van de profs bin nen de KNVB op de agen da staat, naar huis te wor den gestuurd door de clubs. De vrees daarvoor, ontstaan door het veelbe sproken sponsorcontract tussen de voetbalbond en Sony, werd gisteren in Utrecht tijdens de half jaarlijkse vergadering van de werkgevers in het be taalde voetbal, verzameld in de FBO, weggenomen. De 28 clubs, die van het sectiebestuur uitleg vroe gen over de keuze niet met Philips, maar met het Japanse bedrijf in zee te gaan, werden gerustge steld door Henk Hut. Slechts PSV stribbelde - for meel - nog wat tegen. Het wil als enige nog vragen stellen op 28 november, maar die zijn meer het gevolg van het passe ren van zijn eigen sponsor en het aantrekken van de concur rent, dan dat ze moeten wor den uitgelegd als een serieuze poging gedane zaken nog te keren. Hut deelde tijdens de vergadering van de FBO, waarin Eugène Lemmens en Nico Gloudemans tot respec tievelijk voorzitter en secreta ris-penningmeester werden uitgeroepen, en Arie van Eij- den en Marten Eibrink als lid van het bestuur werden gein- stalleerd, overigens mee dat de zege van Oranje op Spanje er toe geleid heeft, dat de (cols ponsors voor de KNVB na woensdag „in de rij" staan. Volgens Hut betekent dat, dat naast het halve miljoen dat Sony per jaar garandeert, en waarvan de clubs de helft - ge lijkwaardig - zouden moeten verdelen, (met andere woor den, Feyenoord evenveel als bijvoorbeeld Heerenveen), een zelfde bedrag zal loskomen van nieuwe geldschieters. Door het standpunt van de clubs in de FBO is de kans groot dat het eerder aangekon digde kort geding alsnog tegen de KNVB wordt aangespan nen. De actie om (te overwe gen) een kort geding aan te spannen tegen de KNVB is in feite een eenmansactie van Kees van den Berg. Deze als onafhankelijke in het sectiebe stuur betaald voetbal zitting hebbende vertegenwoordiger van de werknemers wordt weliswaar in principe ge steund door de door VVCS (spelers) en WON (trainers) afgevaardigde Karei Jansen, maar de laatste wil voor hij een officieel standpunt in neemt eerst zijn eigen achter ban raadplegen. Van den Berg behoeft dat niet en heeft Euro parlementariër namens het CDA mr. Jansen van Raay als raadsman aangetrokken om te adviseren in de controverse die is gerezen naar aanleiding van het sponsorcontract met Sony. Van den Berg baseert zijn standpunt, zo liet hij gisteren teruggekeerd van een zitting van het Europees parlement in Straatsburg weten, op gebrek aan informatie die zowel hem als Karei Jansen heeft bereikt omtrent de besluitvorming rond de sponsoring van het Nederlandse voetbal(elftal). Onreglementair Daarbij zouden op een door Van den Berg en Jansen als onreglementair onjuist aange duide wijze de besprekingen over de nieuwe sponsor van het sectiebestuur zijn overge heveld naar het bondsbestuur. En daarin hebben slechts vier van de zeven leden van het sectiebestuur zitting, Jansen en Van den Berg niet. Als ge volg van deze procedure-wijzi ging kon beide vertegenwoor digers van de werknemers in formatie worden onthouden omtrent dè onderhandelingen met Sony en Philips. En daar wil Van den Berg, al of niet gesteund door Karei Jansen voor de rechter opheldering over hebben. Tenzij dit week einde alle partijen nog tot een akkoord komen en voorzitter Van der Louw van het sectie bestuur de gevraagde informa tie en documentatie alsnog aan beide heren ter beschikking stelt. Mr. Jansen van Raay rekende daar, zo liet hij gisteren met Van den Berg vanuit Straats burg op Zestienhoven terugge keerd, eigenlijk wel op. „Ik ken Van der Louw nog uit de periode dat hij burgemeester van Rotterdam was en ik daar in de gemeenteraad zat. Toen heb ik hem leren waarderen omdat hij alle betrokkenen, van welke signatuur dan ook, altijd in het bezit stelde van informatie om tot een afgewo gen besluitvorming te komen. Ik denk dat als Van der Louw van de zaak, zoals die nu speelt, geheel op de hoogte is, hij alsnog alle gevraagde docu menten zal geven. Ik denk dan ook dat er uiteindelijk een kort geding zal komen". De reden dat Karei Jansen zich praktisch gezien nu nog niet geheel op één lijn mani festeert met zijn collega-werk nemersvertegenwoordiger ligt in het feit dat Jansen bezol digd directeur is van de VVCS, de spelersvakbond. Die dubbelfunctie maakt het voor hem wat moeilijker om zich zonder de achterban, lees VVCS-bestuur, te raadplegen nu al achter Van den Berg te scharen en te besluiten naar de rechter te stappen als de ge vraagde informatie niet be schikbaar wordt gesteld. ft op macht Publiciteit wmmm moeten de komende rk drie jaar nog door zien 96 tien. Daarna zal de me- 31 reld dusdanig zijn ver- oo P' dat het dan is gedaan so üoswichten en onverbe- Jd 'en behorende tot de so Uur van de onafhanke- g \ersia8geving"- Deze op so fnsf zeer opmerkelijk te 'n uitspraak kwam eni geleden van dr. Wolf- lein, de voorzitter van ou irger SV. Hij liet daar- 33 ften in zijn collega dr. j Bohmert van Werder een medestander te in. In wezen is de uit- van Klein een uit- el van de publiciteit, '<ee de teleurstellende tén en de teruggang in mtal toeschouwers bij 'edstrijden van HSV geleid. Klein verweet ertegen woordigers van Ha geen hart voor het te hebben. „Hun eni- is de voetbalsport ka- schrijven Vandaar, spinst op een dusdani- "andering in de publici- tor en op het gebied communicatiemiddelen daarop een zekere kan uitoefenen. Pezzer en de kritiek De Oostenrijkse international Bruno Pezzey heeft zich bij Werder Bremen tot dusver nog niet zo nadrukkelijk op de voorgrond kunnen plaat sen als bij zijn vorige club, Eintracht Frankfurt. Sterker, hij viel bij de Noordduitse club gewoon tegen. Dit is niet onopmerkt voorbij gegaan in de Westduitse kranten, tot ergernis van trainer Otto Rehhagel. Nadat Pezzey vrij dag tegen Fortuna Düsseldorf een fraai doelpunt had ge maakt, zei Rehhagel uitda gend tegen de pers: „Ik hoop, dat niemand zich heeft geër gerd aan het feit, dat Pezzey nu eens een doelpunt heeft gemaakt". Een journalist re pliceerde echter„Meneer Rehhagel, wie heeft hem al tijd opdracht gegeven zich niet over de middenlijn te begeven? De vervelende pers of u?" Rehhagel ging vervol gens snel over op een ander onderwerp. Voorzi tterstoel voor Chinaglia Zelden zal een voorzitter aan zijn functie zijn begonnen als speler Giorgio Chinaglia bij Lazio Roma. Tien minuten voor het einde van Chinagli- a's afscheidswedstriid tussen Lazio en New York Cosmos in het Olympisch Stadion in Rome namen de supporters van de thuisclub bezit van het veld. Zij boden de schei dende voetballer een comfor tabele (voorzitters-)stoel aan. Heten hem daarop plaats ne men en droegen hem het sta dion rond. Voor zijn fans was hij daarmee ingewijd als voorzitter van Lazio. Rentree Rivellino De vooral om zijn vrije trap pen gevreesde oud-interna tional Roberto Rivellino van Brazilië overweegt keren als speler, die inmiddels 37 jaar is, is momenteel trainer/coach in Saoedi-Arabië. Zijn contract loopt binnenkort af. Katholieken welkom bij Rangers Het bestuur van Glasgow Rangers heeft toch maar be sloten manager John Greig geen nieuwe kans te geven. Het heeft Jock Wallace, die werkzaam was bij Mother well, aangesteld als zijn op volger. Het eerste wat Walla ce deed, was het presenteren van een revolutionair plan. Hij wil de mogelijkheid heb ben bij de protestante club ook katholieke spelers aan te trekken. Hiermee wil hij bre ken met een gewoonte, waar aan vanaf de oprichting van de club 110 jaar geleden niet kon worden getornd. Bij Celtic was het altijd anders om, daar kwamen de protes tanten er niet in. Derby's ontaardden vrijwel altijd in veldslagen tussen de suppor ters van het protestante Ran gers en het katholieke Celtic. Bestaan Derby aan zijden draad De financiële problemen bij de Engelse tweede-divisie- club Derby County duren nog steeds voort. Desondanks is alles bij het oude gebleven. Het verwachte ontslag van manager Peter Taylor is vooralsnog uitgebleven, de terugkeer van oud-voorzitter en snookerimpressario Wa ter field, die dan het nodige geld in de club zou pompen, en de verkoop van de Schot se international John Robert son zijn ook geen realiteit ge worden. De realiteit is wel, dat de spelers al geruime tijd geen salaris hebben ontvan gen en langzamerhand met acties dreigen. Het bestuur van de armlastige club heeft zijn hoop gevestigd op de twee thuiswedstrijden in suc cessie tegen Middlesbrough en Leeds United. Komt de hiervoor begrote recette bin nen, dan kunnen de spelers voorlopig tevreden worden gesteld. Ray Kennedy bij laagste club Nog niet zo lang geleden was Ray Kennedy een alom ge respecteerde spits van vooral Ray Kennedy: anoniem bij Hartlepool. Liverpool en Arsenal. Hoe snel een verblijf aan de top voorbij kan zijn, blijkt wel uit het feit, dat Ray Kennedy momenteel contractspeler is bij Hartlepool. Deze club wordt de 92e club van Enge land genoemd. Met andere woorden: de laagst geplaatste club van de vierde divisie, de laagste afdeling van het En gelse profvoetbal. Vooralsnog is Ray Kennedy er niet in ge slaagd daar een opvallende rol te spelen. Gestruikeld over speelgoedauto FC Antwerp kon in het afge lopen weekeinde in de wed strijd tegen Kortrijk niet be schikken over Mariman. De (oud-)international tobde met een beenblessure. Hij had deze opgelopen, toen hij struikelde over een speel goedauto van zijn zoontje. KOPENHAGEN De Engel se eerste-divisieclub Totten- ham Hotspur wil zich voor het nieuwe seizoen versterken met de Ajacied Jesper Olsen. De 22-jarige Deense international heeft donderdag in Kopenha gen onderhandeld met be stuurders van de Londense voetbalclub. Olsen arriveerde donderdag in de Deense hoofdstad met het nationale elftal, dat zich in Griekenland had geplaatst voor de eindron de om het Europees voetbal kampioenschap 1984. Naast Tottenham heeft ook Man chester United belangstelling getoond voor de frele linker spits. Olsen liet in Kopenha gen weten, dat hij dit week einde onderhandelt met Ajax. De Amsterdamse eredivisie club wenst al sinds het begin van dit seizoen het bestaande contract met Olsen te verlen gen. Ajax heeft het transferbe drag van Olsen op 2,2 miljoen gulden vastgesteld. SC Cambuur heeft gisteren overeenstemming bereikt met Floyd Street. De 24-jarige Ja- maicaan zal morgen al voor de Friese club tegen FC Twente in actie komen. Hoeveel Cam buur aan FC Utrecht heeft moeten betalen is niet bekend gemaakt. Glenn Hysén staat vanavond in de wedstrijd tegen Go Jesper Olsen: 2,2 miljoen. Ahead Eagles niet in de basis van PSV. Trainer Jan Reker van de Eindhovenaren gunt de Zweed, die zojuist de Zweedse competitie achter de rug heeft, nog enige rust en laat hem plaatsnemen op de reserve bank. De verwachting is dat Hysén, wanneer de stand van de wedstrijd dat toelaat, wel zal invallen om voor de eerste maal met zijn nieuwe ploegge noten te spelen. UTRECHT In de aanloop naar de eindronde van de strijd om het Europees voetbalkampioenschap wil de KNVB niets aan het toeval laten. Met de hofleveranciers van het Nederlands elftal is gisteren in Utrecht overeengekomen op zes woensdagen tussen 22 februari en 25 april oefenwedstrijden tegen amateurploegen spelen. Op 14 en 15 mei ondergaan de geselecteerden, indien Nederland zich kwalificeert voor Frankrijk, een uitgebreide medische con trole, waarna, zoals bondscoach Rijvers het uitdrukte, „een ac tieve rustperiode" volgt. Het ligt in de bedoeling tussen 22 mei en het vertrek naar Frankrijk op 10 juni zes wedstrijden tegen amateurteams te spelen. Daarnaast probeert de KNVB één offi ciële interland te regelen. Mochten de Nederlandse topclubs na afloop van de competitie aanbiedingen krijgen voor lucratieve vriendschappelijke wedstrijden, dan zullen zij als hofleveran ciers eerst contact opnemen met Rijvers en het sectiebestuur be taald voetbal. In Utrecht waren vertegenwoordigers van Ajax, PEC Zwolle, PSV, FC Groningen en Feyenoord aanwezig. Het sectiebestuur was vertegenwoordigd door vice-voorzitter Hogewoning en de leden De Vries, Harmsen en Huijbregts. (ADVERTENTIE) Met uw krent naar lAf ENEN Het glorieuze muzikale verleden van Wenen, de 'hoofdstad van de muziek', herleeft op het Silvester-concert van walsen en operette muziek door het Wiener Hofburg Orchester in de grote zaal van het Wiener Konzerthaus. Het bijwonen van dit concert op oude jaarsmiddag mag wel een uniek gebeuren voor Iedere muzieklief hebber worden genoemd en is het hoogtepunt van onze extra reis naar Wenen. In samenwerking met reisbureau Morren hebben wij van woens dag 28 december 1983 tot en met donderdag 5 januari 1984 een aantrekkelijke 9-daagse reis georganiseerd. Er wordt gereisd met een comfortabele touringcar van genoemde firma en het verblijf is in hotel Schuster-Nazl. een gezellig hotel in het fraaie Wiener- wald. Alle kamers hebben douche en toilet, er is een groot res taurant. een cafè-bar, Stube, lounge met open haard en een sauna. Er staat behalve 'een rondrit door het mooie Wienerwald en het oudejaarsconcert bovendien een stadstour door Wenen op het programma, onder leiding van een Nederlands sprekende gids. Ook wordt een bezoek gebracht aan het 17-eeuwse slot Schön- brunrl, de vroegere residentie van de Habsburgers, aan het na de oorlog In oude staat gerestaureerde gebouw van de Staatsopera (waarvan de vorstelijke entree via het wereld beroemde trappen huis een bezienswaardigheid is) en aan de Kapuzlnergrubbe, met de vele schitterende sarcophagen de rustplaats van ongeveer 140 telgen uit de Habsburger dynastie, van wie twaalf keizers, zoals Frans Joseph en zijn gemalin Elisabeth (Sissi). Voorts wordt de 252 meter hoge Donauturm bezocht met het op 170 meter hoogte roterende cafö-restaurant, dat een adembene mend uitzicht biedt. Bovendien wordt een feestelijk nieuwjaarsdi ner aangeboden, terwijl desgewenst de mogelijkheid bestaat om voor eigen rekening (entree 35.-) In het bekende Raimundthea- ter de operette „Ball lm Savoy" van Paul Abraham te gaan zien. Uiteraard is er ook ruime gelegenheid om gezellig te winkelen. De prijs van deze bijzondere reis bedraagt 840.- per persoon op basis van een tweepersoonskamer. Toeslag voor een een persoonskamer (waarvan 4 beschikbaar) 50.-. Inbegrepen: over nachting op de.heen- en terugreis, alle maaltijden, vanaf de lunch op de eerste dag tot en met het afscheidsdiner op de laatste dag. alle genoemde excursies en de entreegelden. Inclusief die voor het oudejaarsconcert. Gecombineerde reisverzekering 19.-per persoon 5.-poiiskosten. Annuleringsverzekering 3 1/2 van de relssom +/6.- poiiskosten. Inlichtingen en boekingen: telefonisch onder nr. 070-190882 (van maandag t/m vrijdag van 9 tot 13 uur (of persoonlijk In onze vestiging Spulstraat 71. Den Haag op de hoek van het Spui) en de Coolslngel 67, Rotterdam (t.o. stadhuis). POSTBUS teoso 2S00 AA 'a-QRAVENHAOE TEL 070-1S0SS2 (MAANOAO T/M VRIJDAQ TUSSEN S EN 13 UUR)

Leidse Courant | 1983 | | pagina 9