„Acties als die weg er niet snel komt" ^66: OGB voor huurders verhogen 'Kleurrijk Nederland motto van 37ste Bolbloemencorso Twijfels rond vrijetijdscentrum ff Miereweide weer open STRIJD OM RIJKSWEG 11 DUURT VOORT Voorzitter Pro Rege officier met zwaarden ^JEN/REGIO QiidócQowiant ZATERDAG 19 NOVEMBER 1983 PAGINA 3 ng ÏBURG Der- ^chappen van de jke Marine zijn dag door com- T. Tak van het p Valkenburg Het was de laatste ,t allerlei man- uit heel Neder- jet vliegkamp de in flesten afleggen. zal het zo gaan ie" hd direct bij zijn te Vftredig de eed zal tst. DDe feestelijke ge- >ndel werc* opgeluis- ;miJ de pijpers en van de Man kend Eerste LP van jubilerend DVS KATWIJK De christelijke drum- en showfanfare Door Vriendschap Sterk, be ter bekend als D.V.S., heeft gisteravond zijn eerste langspeelplaat het licht doen- 4zien. Dat gebeurde tijdens het concert ter gelegenheid van het 30-jarig bestaan van D.V.S. Het jubiluemconcert werd gegeven in de sporthal Cleijn Duin en werd bijge woond door de leden van het eerste uur. De junioren en senioren speelden van acht tot elf uur. Tijdens dit concert werd de langspeelplaat „30 jaar D.V.S." uitge reikt. Daarop worden twaalf nummers ten gehore gebracht onder leiding van W. Ko- bus van de Marinierskapel. De plaat en cassette, verkrijgbaar via D.V.S. en zijn le den, kost 19 gulden 50. Hazerswoude verwacht restauratiesubsidie HAZERSWOUDE Wethouder S.J. Fransen verwacht dat binnen korte tijd door de minister van Sociale Zaken 425.000 gulden beschikbaar wordt gesteld voor de restauratie van de toren van de Nederlandse Hervormde kerk in Hazers- woude-dorp. De toren ressorteert, zoals bekend, onder de zorg van de burgerlijke gemeente. Fransen e'n de andere leden van het gemeente bestuur kijken reikhalzend uit naar de toezeg ging van genoemd bedrag, dat al tegen het einde van de maand oktober was verwacht. In het ge meentelijke investeringsprogramma over het ko mende jaar is een bedrag van 225.000 gulden uit getrokken. Volgens Fransen kan de rest van de restauratie (na de aanvangswerkzaamheden werd de opknap gestopt omdat het geld op was) voor zeven ton worden voltooid. Actie voor Agathaorgel geslaagd LISSE De actie van de Agathakerk voor de restaura tie van het orgel is volledig ge slaagd. De restauratie kost 70.000 gulden. De actie bracht totaal 68.860 gulden op en de parochie hoeft er zelf dus maar 1.140 gulden bij te leg gen. Gisteravond werd het ze vende actieconcert gehouden ten bate van de restauratie. Er werden in de afgelopen weken ook elpee's verkocht. Het be nodigde geld is mede bijeenge bracht door giften van 5.000 gulden door het Anjerfonds en 10.000 gulden door de Haar lemse Ruigrokstichting. Waal opent Wijnbrug LEIDEN Wethouder C. Waal stelde gisteren de Wijnbrug officieel in gebruik. Deze brug, die het water van de Zuidsingel overspant, verbindt de Kalvermarkt en de Herengracht met elkaar. Over een paar weken wordt ook de nabij gelegen, vernieuwde Zuidsingelbrug opgeleverd en is de bereikbaarheid van een gedeelte van het Herengracht/Zijlsingelgebied optimaal te noemen. Enige tijd geleden al werd de in de buurt van het arbeidsbureau gesi tueerde Kerkpleinbrug na een grondige op knapbeurt weer voor het verkeer opengesteld. De opknapbeurt van de Wijnbrug en de Zuid singelbrug heeft 465.000 gulden gekost. Het geld is afkomstig van de Interim Saldoregeling (ISR). Het gedeelte van de Zuidsingel ten wes ten van de Kijfgracht en de Kalvermarkt zijn voorzien van een nieuwe riolering en nieuwe walkanten. KATWIJK Onder het oorverdovend gejoel van enkele honderden schoolkinderen heefjt wethouder J. Bergman gisteren het overkaptè buitenbad van het zwembad De Miereweidé geopend. Een pistoolschot was voor de jeuga het teken zich massaal in het vijftig meter bas- sin te storten en voor tientallen genodigden om het glas te heffen op deze nieuwe accommoda tie. Tussen het slaan van de eerste paal voor dé overkapping en de officiële opening heeft ruirt anderhalve maand gezeten. De overkapping ia het afbranden van het djmmingsplan en 'en, rekeurd v /DEN HAAG De /p Zuid-Holland heeft ikkiLmmingsplan Room- ir aaTgrote lijnen goedge- de Pp een klein aantal )ok ieeft het provinciaal lezwaarschriften ger irklaard of wijzigin- efeebracht in het ge- g^gfke plan. k ooi Gepcie stelt dat pas tot ,etn(Pia8 worden overge- i oneer vast staat, dat p mverontreiniging in g geen nadelige ge- roegal hebben voor het t zijf leefmilieu. De pro- n zojhet eens met de aan- 1 pjieen insteekhaven en nwagenkamp en ook ,ïr waarop de gemeen- latsijburg wil ontsluiten 'geen bezwaren. De erkent dat de weg f de nieuwe aanslui- !em de A4 naar de Hoge zettynoet gaan lopen, als e te gebruikt kan wor- s nu»r een andere oplos pub er niet zijn. De be- ondfan 6emeente Zoe- tegen het openbaar va1tracé worden van de is biezen. De provincie is aan.jeen aantal tuinbouw- al a$ eens dat hun rech- de' gewaarborgd moeten deimdelerclub "„enhuis Dit jaar koos de jclub „De terugkeer vrouw Savage" van gemjrick voor de jaarlijkse igstgjg- Daarin heeft de in- Jde. Het Klooster grote fi- problemen. De rijke f,71 f Savage wil graag 3 (j maar haar familie t.30-»ar vermogen later n. Uiteindelijk redt z;j len- jiting met het losgeld l eigen gijzeling haar 494* 3.00- ^ENlnders regisseerde het gt®rpravond voor een bij- WE(1 schouwburg. Agnes w#rk-van der Bijl speel- lagelfcer normale Savage en )0-2arispijn-de Wolf was Qojderlijk als dokter Em- l0' i| het klooster liepen en të gekken rond en dit s 76fep wist agent Nico van 'e^ i inventief in de luren 393?h om zo het jonge gij- i-12 i echtpaar in bescher- e ovinemen. uwJigkeer van mevrouw 700-'s een nogal moral is- Dstrajk met teveel onwaar- Driftste wendingen, waar M°t Donders best wat q O0pe had mogen omgaan. •achén8 °P Nederlandse bijvoorbeeld had voor OUWöansprekende scènes en: «zorgen. Het was niet waarom de patiënten MAl! allemaal „normaal" iden.of het zou moeten ko- Huiior de levenswijsheid üschbrouw Savage om de 'ur. i te zien zoals ze zo 3 |uden willen zijn. Een erking van de tekst spel nog positiever laten uitkomen. Het is loeilijk alle mogelijk- 'an een toneelvereni- laten benutten. De in het repertoire blijkt 'eer een van de be- Ste voorwaarden daar- 1 VAN TEYLINGEN DEN HAAG/ALPHEN „15.000 auto's denderen dagelijks door Alphen. Dat is niet te tolereren. En de overlast neemt de ko mende jaren alleen nog maar toe". Aldus de Al- phense wethouder Van As tijdens de behandeling van bezwaren tegen de geplande Rijksweg 11 Lei- den-Bodegraven op het provinciehuis. Volgens de wethouder zijn er acties van de getergde bevol king te verwachten als de RW11 niet snel genoeg komt door de bezwaren van de milieugroepen. De gebruikelijke partijen zaten weer tegenover elkaar, deze maal in een hoorzitting voor een commissie van Gedepu teerde Staten. Veel nieuws hadden de groepen niet te melden. Van de kant van 'de gemeente Alphen was duide lijk een lichte irritatie merk baar. De bezwaren van de mi lieugroepen werden door wet houder Van As van tafel ge veegd: „Er gebeuren 150 tot 250 ongelukken per jaar op de weg tussen Alphen en Leiden en de geluidsoverlast voor om wonenden overschrijdt de aan vaardbare normen. Over mi lieu gesproken", aldus Van As in de richting van de bezwaar makers van Milieubeheer Lei den en de Echte Nederlandse Fietsers Bond. Ook een op merking van een Alphense ambtenaar dat de meeste be zwaarmakers niet eens uit Al phen zelf, maar uit Leiden ko men, tekende de sfeer. De opmerking van de Leidse groep Milieubeheer dat het verkeer op de Hoge Rijndijk de laatste tijd alleen maar af neemt, is volgens de gemeente geen reden om van de RW 11 af te zien. „De Alphenaren werken er weinig van zolang het slecht om enkele procen ten minder verkeer gaat", al dus een ambtenaar. Volgens de heer De Vries van de gemeen te zal door de nieuwe RW 11 bijvoorbeeld de prins Bern- hardlaan aanzienlijk rustiger worden. Nu rijden daar dage lijks 17.000 auto's tegen 7.000 als de nieuwe verbinding klaar is. De Evangelische Volks Partij, afdeling Alphen hoorde ook tot het rijtje bezwaarmakers. Volgens hen draagt ons land een internationale verant woordelijkheid voor vogelwei degebieden. De RW11 gaat dwars door zo'n uniek gebied heenlopen. De EVP is overi gens niet tegen een omlei- dingsweg, maar wil een ande re route. Auto rijdt huisin Een 22-jarige Voorhouter is gistermiddag met zijn auto op de Rijndijk in Leiden geslipt. De man raakte twee gepar keerde wagens waarvan er één een woonhuis binnen werd ge slingerd, waar de auto enige schade aanrichtte. De Voor houter. die met de schrik naar het ziekenhuis werd vervoerd, verklaarde tegenover de politie een klapband te hebben ge kregen en de mapht over het stuur te hebben verloren. De bestuurder gaf toe te hard te hebben gereden. De wagen is voor onderzoek naar het bu reau vervoerd. De auto van de Voorhouter, alsmede één van de geparkeerde wagens, werd totaal vernield. De bewoner van het huis was op het mo ment van de aanrijding niet thuis. Het huis van de man werd enkele maanden geleden ook al licht vernield toen een naastgelegen gasleiding in brand vloog. NIEUWKOOP „Velen zullen zich nog steeds af vragen of het vrijetijds centrum een haalbare kaart is". Met deze zinsne de begint de passage, die in de algemene beschou wingen van de VVD, aan Tasjesroof OEGSTGEEST Een in woonster van Oegstgeest is gis teravond tegen half tien van haar tasje met 1.500 gulden be roofd. De vrouw stapte op de Laan van Oud Poelgeest uit haar auto. Op dat moment kwamen twee mannen uit de struiken te voorschijn en ze kreeg met een hard voorwerp en klap op haar hoofd. Vervol gens gristen ze het tasje uit haar handen en gingen er vandoor. De vrouw moest zich onder doktersbehandeling la ten stellen. het plan voor een Vrije tijdscentrum is gewijd. De fractie constateert verder in haar beschouwing dat het niet eenvoudig zal zijn het projekt te realiseren omdat verscheidene geïn teresseerde ondernemers hebben afgehaakt omdat de gemeente teveel voor waarden stelt. Tijdens de laatste raadsvergadering was het college (waarin de VVD zitting heeft) nog zeer positief over de haal baarheid. Ongetwijfeld zullen de be schouwingen van de Nieuw- koopse VVD-fraktie voeding geven aan het gerucht, dat het met het ambitieuze plan voor de bouw van een vrijetijdscen trum niet zo gunstig gesteld is. Zoals bekend bestaan er bij de gemeente plannen voor de bouw van een omvangrijk Vrijetijdscentrum, waarin tal van welzijnsvoorzieningen moeten worden opgenomen. Onder meer zijn in het cen trum gepland: een sporthal, een openbare bibliotheek, een discotheek, een overdekt zwembad en een gehoorzaal. Het projekt moet worden ge bouwd door een particuliere ontwikkelaar en de exploita tiekosten mogen de gemeente per saldo geen hogere lasten opleveren dan nu het geval is. Het is al vele maanden stil rond het „VTC". Waar in de eerste helft van dit jaar door het college van B en W van Nieuwkoop enthousiast de plannen en de vorderingen rond de ontwikkeling van het projekt werden ontvouwd, is nu een grote stilte ingetreden. Machtigingen werden door B en W aan de raad gevraagd en ook verkregen voor de verde re planontwikkeling. Echter, door de gemeenteraad zelf ge uite twijfels rond de „aange zochte" ontwikkelaar bracht het college er toe om deze aan gelegenheid verder in beslo tenheid te behandelen. Een geheimzinnigheid, die al enige maanden voortduurt. Gaat het nu wel of niet door, is de vraag waarvoor menig Nieuwkoopse inwoner zich ge steld ziet. Want de veelomvat tendheid van het projekt maakt, dat nagenoeg iedere in woner of vereniging in de ge meente er wel belang bij heeft. Zo is de vraag of er in het ko mende zomerseizoen nog in het buitenbad gezwommen worden, blijft de oibliotrailer de boekenuitleenplaats, welke discotheek neemt de komende zomer sluitende Beverly Hills over en komen er eindelijk overdekte tennisbanen, ^let college van B en W schreef onlangs in de Nota van Aanbieding dat de raad „in de komende maanden met de be sluitvorming rond het VTC zal worden geconfronteerd". Een tekening van één van de praalwagens. LISSE Het 37ste Bloe mencorso van de Bollen streek zal op 28 april van het komend jaar van Haarlem naar Noord wijk gaan rijden onder het motto „Kleurrijk Neder land". Dat werd gisteren in Lisse bekend ge maakt. Tekenaar Kees van Driel heeft de ont- werp-tekeningen voor de praalwagens ingeleverd. Op 29 november zullen deze vanaf acht uur 's avonds in De Nachtegaal van Lisse worden ten toongesteld op de keuze avond. Het Bolbloemencorso zal in 1984 in het teken staan van maar liefst vier jubilea. De eerste is de 75ste verjaardag van prinses Juliana, die op een bijzondere wijze via een praalwagen gestalte zal krij gen. Hoewel de sponsor van deze wagen nog niet bekend is, ligt het wel in de ver wachting dat Oranjevereni gingen hierin geïnteresseerd zullen zijn. De andere drie jubilea zijn respectievelijk het 35-jarige bestaan van de nationale bloemententoon stelling De Keukenhof, het 10-jarige bestaan van de Lions Club Bollenstreek, die al zes jaar aan het corso mee werkt, en het feit dat het Bloemencorso van de Bollen streek in 1984 voor de tiende maal ook door Noord wijk rijdt. De praalwagens zullen alle maal een deel van ons kleur rijk Nederland gaan uitbeel den. Zo staat op een van de tekeningen Sinterklaas met een Zwarte Piet afgebeeld, als typisch stukje Nederland se folklore. Pas na de keuze avond zal bekend worden of deze tekening ook werkelijk als praalwagen wordt uitge voerd. Van één van de teke ningen is al zeker dat hij ook in de vorm van een praalwa gen te zien zal zijn, dat is die van De Keukenhof, die daar mee het 35-jarig bestaan bloemrijk duidelijk maakt. Overigens zullen naar ver wachting van de Stichting Bloembollencorso Bollen streek achttien tot twintig praalwagens te zien zijn op de 28ste april. De Lions Club Bollensteek zal voor de zesde maal mee werken aan het corso in de vorm van het organiseren van het tweedaagse Corsofes tival in de Hobaho-hallen in Lisse op de twee dagen voor afgaand aan het corso. Vorig jaar bracht dit festival ruim 35.000 gulden op. Daarvan is 15.500 gulden gegeven aan het Emmakinderziekenhuis voor jeugdige kankerpatiën ten in Amsterdam, dat daar voor een serie televisies heeft aangeschaft waarop eigen jeugdseries worden gemaakt. Een bedrag van 10.000 gul den is naar het armenproject van pater Cor Lagerwey in Tondo op Manilla gegaan. De 9.000 gulden die over waren, worden bestemd voor hulp aan de slachtoffers van de aardbeving onlangs in Tur kije. Dit jaar hebben de Lions weer twee projecten, waar voor tijdens het corso geld wordt ingezameld. Het eerste is de Stichting Museum Bloembollenstreek, dat drin gend geld nodig heeft voor het opknappen van het ge bouw aan t Vierkant in Lis se. Het tweede project zal van meer algemene aard zijn en van emotioneler karakter om ook het publiek van buiten de streek aan te spreken. Ook is al bekend dat tijdens het corsofestival in navolging van het oprteden van de Ma- streechter Staar van vorig jaar, een jazzformatie van groot kaliber zal optreden op de eerste avond. KATWIJK De heer W.H. van Haersma-Buma uit Wasse naar (65), voorzitter van de Koninklijke Nederlandse Mili taire Bond Pro Rege is gister middag benoemd tot officier in de orde van Oranje Nassau met de zwaarden. Dat gebeur de in het Protestants Militair Tehuis aan de Tulpstraat in De heer Van Haersma- Buma krijgt de versierselen opgespeld. lis i ingj D'66 vindt dat Peiljaar aan de invoering de llozingsrecht ontkomen takjrden door de Onroe- an.loed Belasting (OGB) drajhuurders te verhogen, -enlorstel om lozingsrecht 1 'teenaren in te voeren nan|ten onrechte van uit huiseigenaren beter in Hh een extra heffing te an alle huurders", al- Ij zal bij de begrotings- Ming een motie indie- het lozingsrecht niet E roeren. D'66 wil dat, r toch tot invoering -ni1 lozingsrecht wordt be- e. de gevolgen hiervan voor de voortgang van de re novatie van na-oorlogse wo ningen nauwlettend in de ga ten worden gehouden. Het CDA heeft te kennen gegeven vast te houden aan de eis het lozingsrecht uit te stellen. Dit is volgens het CDA mogelijk door te bezuinigen op een aan tal andere uitgaven. Per 1 juli '84 wil het CDA bezien of in voering van het lozingsrecht wel echt noodzakelijk is. Het SP-raadslid C. Vergeer heeft een motie aangekondigd waar in hij vraagt kwijtschelding voor gemeentelijke belastin gen als het reinigingsrecht, het lozingsrecht en de hondenbe lasting voor de minimuminko mens mogelijk te maken. Het raadslid G. Bakker (VVD) zal het college om voorstellen vragen om de band tussen ge meente èn bedrijfsleven te vestevigen. PSP, PPR en CPN hebben verzocht om de grote partijen voor een eigen fractie ruimte in het Gulden Vlies 60 gulden per vierkante meter per jaar in rekening te bren gen. De drie grote partijen hebben zich reeds in een eer dere fase tegen een dergelijk voorstel verzet. Het CDA stelt het college voor een een noodbrug aan te leg gen van de Maresingel naar de Houtmarkt. Het CDA is van mening dat de Leidse binnen stad vanuit'het noorden moei lijk bereikbaar is en dat dat nog eens wordt verergerd door een aantal werkzaamheden en door de afsluiting van de War- monderbrug. Inmiddels is de Herenpoortsburg voor het ver keer afgesloten in verband met de aanleg van rioleringen en daarna worden de Heren- poortsbrug en de Verversbrug vernieuwd. De werkzaamhe den zullen totaal twee a drie jaar duren. Het CDA heeft inmiddels schriftelijke vragen aan het college van B en W gesteld over reizen van wethouders en ambtenaren naar het buiten land. De CDA-fractie is van mening dat het college van B en W het aantal .dienstreizen van ambtenaren en wethou ders moet beperken. De fractie stelt over een en ander aan de orde naar aanleiding van een reis van wethouder P. Borde wijk naar Amerika voor een oriëntatie op de mogelijkheden voor verdere automatisering bij de gemeente. Het CDA wil weten of de wethouder inder daad naar Amerika is gegaan en zich heeft laten vergezellen door vier ambtenaren. De christen-democraten vragen zich af of de oriëntatie niet in Europa plaats had kunnen hebben. Het CDA wil verder een overzicht van alle buiten landse reizen, die op kosten van de gemeente in 1982 en 1983 zijn gemaakt en wijst op een artikel van wethouder Bordewijk in het blad van „De Nederlandse Gemeente". Daarin schrijft Bordewijk, dat de Tweede kamer ook niet al tijd in de gaten heeft hoe er van buitenaf naar de bestedin gen van de Tweede Kamer wordt gekeken. Het CDA wil van het college weten of de wethouder met die passage zijn groepsreis bedoelde. PPR, PSP en CPN zullen bij de behandeling van de begro ting in de gemeenteraad een motie indienen waarin zij het college vragen een overzicht te geven van de criteria, die wor den gehanteerd bij het al dan niet toestemming geven voor dienstreizen. Katwijk, waar hij de bijbeho rende versierselen kreeg uit gereikt van drs. G.H.J.M. van Peiinenburg, secretaris-gene raal van het ministerie van defensie. De heer Van Haersma-Buma zit al vanaf 1966 in het bestuur van Pro Rega (Voor de Ko ning), een belangenvereniging die binnenkort 110 jaar be staat. Vanaf 1974 is hij voorzit ter. Het bereiken van de leef tijd van 65 jaar was voor hem aanleiding om zich terug te trekken. Zijn opvolger is bri gade-generaal b.d. J. Voskuil. De heer Van Haersma-Buma is kolonel der koninklijke ma rechaussee b.d. De koninklijke onderscheiding dankt hij aan zijn vele bestuurlijke activitei ten. Vooral bij de Koninklijke Nederlandse Militaire Bond heeft hij baanbrekend werk verricht. Onder zijn leiding zijn er protestantse militaire tehuizen in Duitsland verre zen, onder meer in de Neder landse legerplaats Seedorf. Ook is hij verantwoordelijk voor het Holland Huis, het op vanghuis voor Unifil-militai- ren in het Israëlische Netanya. Verder heeft hij in het bestuur gezeten van de Nederlandse Christen Officiers Vereniging, was hij lid van de Algemene Raad van de Koninklijke Ne derlandse Vereniging Ons Le ger in Den Haag en vervulde hij bestuursfuncties bij het Rode Kruis en het Koningin Wilhelmina Fonds.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 3