^eicUe Somcwit Kabinet wijst offer voor handhaving uitkeringen af YS wijzen voorstel Sovjet-Unie af flnale og percentage in twintig agse woningen DAVERENDE RUZIE MET HELE VAKBEWEGING PUZZEL UITGESTELD audio boortoestellen Wat doen ze? BON Uitgave Westerpers, behorende lol Sijthofl Pers. Apothekersdijk 34.2312 DD Leiden, Postbus 11.2300 AA, tel.071 -122244. Giro 103003 Bank:Amro- bank N.V. Leiden. Directeur-hoofdredacteur: IJ.Hallewas, Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties: (excl.BTW) f 0,58 per mm. kleintjes f 0,40 per mm. Abonnementen: (incl.BTW) per maand f 20.41 (uitsl.aut.betaling),kwartaal f 61,25, jaar f 233,50. Klachten bezorging: maandag t/m vri)dag van 18.00 tot 19.00 uur, zaterdag van 14 00 tot 15.00 uur tel. 071-122248. Losse nummers f 0 80. DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLA iND Zaterdag 19 november 1983,75e jaargang no. 22737 HET WEER Sinterklaas om 12.00 uur op Ned. I. Bananasplitshow om 20.28 uur. Op Ned. II om 19.12 uur jongerenprogramma „Spop" en om 20.00 uur film „Getuige a charge" van Agat ha Christie. Nachtfilm „De dubbelganger" 23.15 uur. Morgen Ned. II 12.00 uur amb tenaren in „Capitool". Ned. I 21.10 uur „Films en fans". Veel bewolking en vrijwel overal droog. Temperatuur rond 7 graden. Tot matig toe nemende wind uit west tot noordwest. Morgen veel be- wolking en enige tijd regen. Zon op: 8.U7; onder: 16.43; hoog water Schev.: 2.28 en 14.46; laag w.: 10.34 en 23.00. Prins Rainier ontmoet James Bond Prins Rainier en zijn dochters Stephanie (ui terst links) en Caroline luisterden gisteren in Monaco de Europese première op van de nieuwe James Bond film „Never say never again". Daarin viert Sean Connery (rechts) zijn rentree als geheim agent 007. In 1971 had de acteur met „Dia monds are forever" af scheid genomen van die rol. Pagina 18: Sean Con nery op herhaling Londense bobbiesracistisch bruut, oneerlijk en dronken LONDEN De Londense politie-agenten de „bobbies", die zo bekend staan om hun vriendelijkheid worden in een onaf hankelijk rapport dat gisteren is gepubliceerd, beschuldigd van racisme, oneerlijkheid, dronkenschap, bruut optreden en discri minatie van vrouwelijke collega's. Eén op de twintig recher cheurs zou wel eens steekpenningen hebben aangenomen en op grote schaal zijn valse declaraties voor overwerk ingediend. Verantwoordelijk voor die openbaringen is het „Instituut voor politieke studies", dat in opdracht van het voormalige hoofd van politie, Sir David Mcnee, het doen en laten van de Londense politie heeft onderzocht. Het huidige hoofd van de politie, Sir Kenneth Newman, verklaarde in een eerste reactie dat binnen de politie al een „proces van verandering en ontwikkeling" aan de gang is. Het rapport zal een bijdrage leveren aan dat proces. Hij voegde er aan toe dat sommige van de tekortkomingen ern stig zijn en dat daar onmiddellijk iets aan gedaan moet worden. Het onafhankelijke instituut h macht vier jaar lang gevolgd. CL Het S. e kabinet |^.iteren beslo- de aard de zich begin talon treek in de Ivan Luik een voorgedaan, „algemene LNK?a! worden \vd. Dit be- ku^'M de moge- j de schade aardschok >eden uit het ie rampen- (Van onze sociaal- economische redactie) DEN HAAG Met een daverende ruzie is gister avond het overleg tussen een kabinetsdelegatie en de werkgevers en vakbe weging in de Stichting van de Arbeid uit elkaar' gebarsten. Dit gebeurde nadat de ministers onder leiding van premier Lub ber's het aanbod van de gezamenlijke vakcentrales om via een inkomensoffer van de werkenden de ver laging van de sociale uit keringen overbodig te maken, van de hand had gewezen. Het kabinet bleek te willen vasthou den aan de korting van drie procent per 1 januari. „Het is ongehoord, dat de re gering niet wil ingaan op ons aanbod dat haar niets kost. Dit is de arrogantie van de macht, dit is een beleid als van een dictator", riep FNV-voorzitter Wim Kok na afloop met bijna overslaande stem. En CNV- voorzitter Harm van der Meu- len zei: „Ik sta perplex, dat door het kabinet zo gereageerd wordt, ons aanbod om de uit keringen met eigen geld in stand te houden is gewoon van tafel geveegd". Louis Laurier van de vakcentrale MHP voegde eraan toe: „Ze wilden niet eens samen met ons na gaan of hier een oplossing zou kunnen liggen". Hoewel op de agenda van de vergadering tal van punten stonden, is men gisteravond niet verder gekomen dan een gesprek over de uitkeringen in het komende jaar. Toen daar over de bom barstte pakte men in en verdween. De drie vakcentrales hadden aangebo den de te verwachten daling van de sociale verzekerings premies van 1.3 pet te beper ken tot 0,4 pet. Aldus zouden de werkenden een offer bren gen van 0,9 pet, wat volgens de vakcentrales ruim voldoen de zou zijn om niet alleen de uitkeringen op het huidige peil te handhaven maar ook om neveneffecten op 's lands fi nanciën (met name het finan cieringstekort) van die hand having royaal goed te maken. Toen de kabinetsdelegatie de juistheid van deze berekening in twijfel bleek te trekken bo den de vakcentrales de instel ling van een werkgroep aan om gezamenlijk aan het reke nen te slaan. De ministers we zen na intern beraad beide ge dachten af, waarop de vakbe weging de vraag stelde of de 3 pet korting dan helemaal on aantastbaar was; eventueel wilde men ook via het werk nemersoffer ook met een lager kortingspercentage genoegen nemen. Na een tweede intern beraad wilde de kabinetsdele gatie ook hierop niet ingaan. Naar buiten waren de minis ters eensgezind, maar uit het feit dat de ministers van VVD en CDA tijdens de schorsing oók gescheiden vergaderden leidden sommigen af, dat er tussen de coalitiegenoten span ningen bestonden. Pagina 5: Lubbers: verlaging belasting en premies moet doorgaan. AAG Er blijkt lercentage gif in igtal woningen aagse Abraham leyerenstraat, Mo- ;raat en de Govert itraat aanwezig te IDIlkit is gebleken na jfiderzoek, waarvan H^ultaten zijn vastge- t een geheime telex tt hoofd geneeskun- ispectie van het mi- van WVC, J.L. i, aan het hoofd van jks Instituut Volks heid (RIV). Dat is yond bekendgë- in het actualiteiten- ma Brandpunt KRO-televisie. theime telex wordt het pegedeeld dat uit het onderzoek in vijf vintig woningen is ge-' (dat er hoge concentra te het giftige bestrij- jddel pentachloorfenol pgetroffen. Er wordt [sproken van hoeveel- [ot zeventig microgram pieke meter. Dit zou Jlveelheid zijn, die maar Vintig keer zo hoog is set pand Tulpstraat 99 Vijk, waar drie jaar ge en soortgelijk gifschan- iwerd geconstateerd, t toen heeft het bedrijf il ook nu de krui- tn onder de twintig Haagse huizen met pentach loorfenol behandeld. Voorzo ver men kan nagaan bestaan er in Nederland geen normen die kunnen aangeven bij wel ke hoeveelheden deze stof ge vaar voor de gezondheid ople vert. .Er wordt echter wel van uit gegaan dat de thané geme ten concentraties risico's in houden. Het onderzoek kwam op gang. nadat bewoners had den geklaagd over hoofdpijn, misselijkheid, vermoeidheid, gebrek aan eetlust en niet kunnen slapen. De bewoners en de betrokken huisartsen zijn inmiddels van deze situatie op de hoogte ge steld. Midden volgende week wordt het antwoord.van het Rijks Instituut Volksgezond heid verwacht. Afhankelijk hiervan wordt bekeken in hoeverre er maatregelen moe ten worden genomen. Draagstoel of loopstoel? Koningin Elisabeth van Engeland wordt tijdens haar bezoek aan India in een draagstoel door de straten van de hoofdstad New Delhi geloodst. Althans, zo lijkt het. Het is namelijk niet te zien, dat ze in werkelijkheid gewoon moet meelopen. De vier meisjes van de St. Thomasschool in Delhi dragen namelijk wel de stoel, maar niet de koningin. S. trant ontvangen Bel 1^,18.00 en 19.00 uur, za- tussen 14.00 en 15.00 yBfoonnr.071-122248 en nt wordt nog dezelfde iabezorgd. MOSKOU ONTKENT AANBOD SS-20 RAKETTEN TE VERMINDEREN WASHINGTON De West-Europa gerichte Verenigde Staten hebben kernraketten verworpen. gisteren een inmiddels door Moskou tegengespro ken „informeel Sovje t-aanbod" tot verminde ring van het aantal op k overvallen in Zoeterwoude IRWOUDE Een gewapende man heeft gisteravond een fan de Rabobank aan de Hoge Rijndijk 95 overvallen. De hg er met een nog onbekend geldbedrag vandoor. 3 stapte om acht minuten over half zeven de bank via de leur binnen. Op dat moment waren twintig mensen in ouw aanwezig, vijf personeelsleden en vijftien bezoekers, is op dat moment drukker in de bank dan gebruikelijk, de bank wat later was opengegaan dan normaal. Voor de ad zich een rij gevormd. De man bedreigde het personeel jezoekers en ging er met het geld ook weer via de achter- öndoor. Ondanks het feit dar er zoveel mensen in het fili- fen, raakte de overvaller niet in paniek. Of de overvaller E Hoge Rijndijk liep of via de Oude Rijn verdween is nog blijk. De senaat sprak van een oneerlijk aanbod, omdat het Kremlin een monopo liepositie wenst te behou den. Volgens uit Bonn afkomstige informaties zou de Sovjet-Unie bereid zijn het aantal ss-20 ra ketten tót 120 (met 360 kop pen) te verminderen, op voor waarde dat de Verenigde Sta ten de plannen opgeven om 572 raketten voor middellange afstand in Europese Navo-lan- den te plaatsen. De Sovjet- -Unie liet haar eis vallen om de 162 Britse en Franse kern raketten mee te tellen. De Nederlandse regering sprak gisteren van een aanwij zing dat de Sovjet-Unie bereid is serieus na te denken over vermindering van het aantal ss-raketten. Een woordvoerder van het ministerie van buiten landse zaken wees er echter op dat ook uit dit voorstel blijkt dat de Sovjet-Unie zijn monop olie op het gebied van te land gestationeerde kernraketten voor middellange afstand wil handhaven. doet U ideeen op en vindt u de laatste nl Grote keukenshow met Inbouwapparatuur Energie Expresse, een totaalpresentatie over energiebesparing K Houtskeletbouw-huis op ware grootte Sanitair en -accessoires •Woningverbetering en verfraaiing Onderhoud van huis. tuin en auto Ooe-Het-Zelf materialen en -gereedschappen Tuinaanleg Nationale postzegelmanifestatie met eigen postkantoor en Ahoy;stempelZelf-Maak-Mode-Shows Demonstraties aerobic dancing en jazztMllet Hobby's en kreatieve vnietijdsbesteding Kom gezellig kijken, keuren, kiezen, kopen en besparen Stiptheidsacties belastingdienst DEN HAAG De Abvakabo heeft gisteren na het misluk ken van het stichtingsoverleg uitbreiding van de acties aan gekondigd. Zo is de automati sering van de belastingdienst in Apeldoorn die maandag van start zou gaan, door de stip- heidsacties van belastingamb tenaren van de baan. Het auto matiseringsproject is gestopt. Door stipt werken van de be lastingdienst zullen aangiften vertraagd worden, evenals het innen van belasting. Terugga- wordt versneld. Vanmiddag om twee uur dient een kort geding dat het Zeeuws provinciaal bestuur heeft aangespannen tegen de AbvaKabo in verband met de staking van de Zeeuwse veer diensten. Vanuit werkgevers- kringen is geopperd marine in te zetten. Bij de VAM in Wijster gaan honderd werknemers dinsdag staken als de directie bij de on derhandelingen over de nieu we cao de korting van drie procent wil doorvoeren. CFO en Ambtenarencentrum sta ken niet mee, maar steunen de actie. Aan het actiefront bij NS en streekvervoer is voorlopig sprake van een adempauze. Behoudens stiptheidsacties zijn er tot en met maandag geen acties. De NS heeft gisteren la ten weten in beroep te gaan tegen de uitspraak van het kort geding tegen de vervoers- bonden. De Utrechtse recht bank bepaalde toen dat de stiptheidsacties bij de NS rechtmatig zijn. De bonden zijn inmiddels gedagvaard 8 december voor het Amster damse gerechtshof te verschij nen. Verkiezingen zouden groot verlies CDA en VVD opleveren HILVERSUM Als er nu verkiezingen zouden worden gehouden, zouden CDA en VVD beide een groot verlies moeten incasseren. Het CDA 'zou in de Tweede Kamer 8 ze tels verliezen en op 37 komen. De VVD zou teruggaan van 36 zetels op dit moment tot 31 ze tels. Daarmee zouden beide re geringspartijen zonder meer hun meerderheid in de Twee de Kamer verliezen. Flinke vooruitgang zou de PvdA boe ken. De socialisten zouden stij gen van 47 tot 55 zetels. Dit zijn de resultaten van een Ni- po-enquête, die vandaag in het Tros-radioprogramma „Ka merbreed" bekend zijn ge maakt. Een opvallend resultaat in de enquête boekt ook de PSP. Deze partij zou meer dan ver dubbelen van 3 naar 7 zetels. IKI®*6 Jongste kamerlid Robin Linschoten door het vuur yoor regeringsbeleid Nog maar enkele jaren gele den was hij student in Am sterdam met een karig in komen: Robin Linschoten, het liberale en met zijn 27 jaar jongste kamerlid. Mi nister Rietkerk is de man, die Robin al op 25-jarige leeftijd de Kamer „induw de", nadat deze al drie jaar als wetenschappelijk mede werker van de VVD-fractie had gefungeerd. Verslaggever Kees van Oosten had een gesprek met het jeugdige kamerlid, die van zijn fractie volop gelegenheid krijgt in de publicitaire schijnwerpers te komen. Onomwonden geeft Robin Linschoten op de voorpagina van onze bijlage Finale als zijn mening, de ambtenarenac- ties een grof schandaal te vinden. Het ambtenarenkorps zal volgens hem afgeslankt moeten worden en bij het bedrijfs leven zullen er, bijvoorbeeld door privatisering, banen ge schapen moeten worden. Voor het regeringsbeleid gaat hij naar zijn zeggen door het vuur: „Een andere weg leidt tot de ondergang van ons land: een alternatief is er dus domweg niet". VERDER IN FINALE: Race bij Democraten om Amerikaans president schap begonnen. Vierde artikel in een serie over Midden-Amerika: Ni caragua, Sandinisme in doodsnood. Spacelab peperduur, maar met weinig perspectief. Hans van Willigenburg heeft nog steeds zijn twijfels. Jan Lenferink wil geen tweede Van der Meyden worden. Twintig jaar na Dallas: John Kennedy, mythe en werke lijkheid, Nog overgebleven „Hollandsche burgers" van Ceylon le ven in het verleden. Glenn Hysen, nieuwe Zweed voor' PSV, stelt zich beschei den op. •Medische rubriek: ziekte van Pfeiffer gaat vanzelf over. Schaatser Raymond Brugmans geveld door de ziekte van Pfeiffer: „Het had niet slechter gekund". In verband met de poststaking verschuiven wij, in overleg met de notaris, de publicatie van de elfde en laatste aflevering in onze Puzzelactie voor Monumenten naar zaterdag 26 november a.s. Ook de trekking van de prijzen wordt verschoven naar een later tijdstip. Uw oplossingen van puzzels nr. 9 en 10 kunt u nog wel afgeven bij één van de vestigingen van Sijthoff Pers. SfMnatrut 22, 2312 BW Lelden telefoon 071-141538 Het Europees Parlement is toch al iets waar veel mensen moeite mee hebben. „We hebben ze ooit gekozen, maar wat doen ze nu eigenlijk?", hoor je vaak zeggen, „en nu willen ze óók nog arbeidstijdverkorting". De Leidse Courant meldt vandaag hoe dat allemaal in elkaar zit, maar heeft het er toch moeilijk mee. Het gaat allemaal over arbeidstijdverkorting, maar de parlementariërs hadden alleen al voor de stemming anderhalf uur tijd nodig. Uw krant, altijd even snel, doet het in een paar regels. De Leidse Courant wil ik best 1 14 dagen proberen. Gratis en geheel vrijblijvend in een open envelop zonder postzegel opsturen naar: Leidse Courant, Antwoordnummer 998,2500 VD Den Haag Of pak de telefoon! Zolang de poststahng voortduurt kunt U terecht op nummer 070 -190885.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 1