lenn Hysén stelt ïch bescheiden op Ziekte van Pfeiffer gaat vanzelf over ühaatser Raymond Brugmans: 3et had niet slechter gekund" Advies (HOVEN Zweden zijn populair geweest bij Kalf Edström natuurlijk, aanvaller die zo goed telde wat Willy van der bedacht. En Björn ivist, de man met een gi jl aantal interlands de naam. Torbjörn in toch ook, hoewel hij jdelijk vervroegd naar iderland vertrok omdat |t harde profvoetbal toen iet aankon. En Peter jvist, de aanvaller die lij PSV niet echt waar gemaakt. Maar gevierd iefd waren ze. :uwste Zweed van PSV heet Hysén. Hij is 24 jaar, speelde taal in het Zweedse nationale won vorig jaar met zijn ploeg ij te borg de UEFA Cup, werd r met zijn team landskampi- j werd uitgeroepen tot voet van het jaar in Zweden. Hy- jreek uit Hieseen) heeft zijn in Zweden al verdiend, noet zich in het Nederlandse weer opnieuw bewijzen, li 3öteborg, dat Hysén zeven II 'leden bij een derdeklasser ikte, baarde vorig jaar opzien 1SV in twee finalewedstrij- m de UEFA Cup compleet VX spelen. In Zweden had Hru- geen kans tegen Hysén, in Lel Jr8 moest de Zweed al snel i windeieren cces legde een aantal Zweden windeieren. Nilsson, na zijn lur bij PSV weer op het oude erug, vertrok naar Kaisers- Ook Corneliusson vond iak in Duitsland bij Stuttgart, insi trainer Eriksson en Ström- ndeiaar Benfica vertrokken. Ook lysén was er belangstelling. Bremen en PSV bleven "neidelijk over met een concrete pe ding. jitsland had Hysén het al bekeken. „Ik heb een week traind in Duitsland. Het was aal ikke, ikke, ikke. Ze den- illemaal aan zichzelf. En ze en dat ze de besten van de we- fijn. Torbjörn Nilsson vertelde er twee spelers zijn bij Kai- itern van wie hij nooit een bal krijgt. Dat is toch onbegrijpe lijk. Ik snap niet dat hij het daar uithoudt. Het zou niets voor mij zijn". Hysén heeft uitvoerig gesproken met de Zweden die bij PSv hebben gespeeld. „Ze waren allemaal vol lof over PSV. Toen was voor niij de keuze helemaal niet moeilijk meer". De Zweed zal het toch nog moeilijk krijgen. Hij heeft net de Zweedse competitie achter de rug, inclusief de play-offs voor het kampioenschap. Een week later stond hij alweer op het trainings veld van PSV. „In Zweden zou ik deze maanden nauwelijks iets doen. Ik had mijn werk als elektrotech nicus en ging twee keer in de week hardlopen. Half januari begon de training weer en in april start de nieuwe competitie. Ik heb eigenlijk wat rust nodig", zegt Hysén enigs zins vermoeid. „De vijf wedstrijden van PSV tot de winterstop zijn geen probleem. Ik zit nu nog in het ritme. Het komt me wel goed uit, dat we daar na even geen competitiewedstrijd spelen". Want behalve het voetbal len heeft Hysén, die samen met zijn vrouw Kerstin en een zoontje in het Brabantse Son is gaan wonen, nog volop werk aan het opknappen van zijn huis. Met spanning De 24-jarige Hysén wacht met spanning de wedstrijden in groep 5 van de voorronde voor het Euro pees kampioenschap af. Zweden is uitgespeeld, maar maakt nog een kleine kans op de eindronde in Franrijk. Dus afhankelijk van het resultaat van de wedstrijd Tsjecho- slowakije-Roemenië. Mocht Zwe den zich plaatsen dan wordt het seizoen wel erg lang voor de nieu we PSV'er. „Het Zweedse elftal is erg belang rijk voor me. Er is afgesproken dat PSV me altijd vrij geeft voor be langrijke interlands. Voor vriend schappelijke wedstrijden hoeft het niet. Maar ik kan steeds zelf beslis sen. Ik hoop niet dat het ooit pro blemen zal opleveren. Als ik moet kiezen, dan kies ik voor het Zweedse elftal. Dat is me heel wat waard". PSV is geruime tijd op zoek ge weest naar een goede verdediger, die de achterhoede moest organise ren en tevens de schakel moet vor men tussen achterhoede en mid denveld. Hoewel de achterhoede van PSV niet altijd even degelijk oogde, slaagde die er toch in vorig jaar als minst gepasseerde verdedi ging uit de strijd te komen. Ook dit jaar hoefde de ploeg nog slechts tien treffers toe te staan. En toch een nieuwe verdediger. Wie er plaats moet maken voor Hysén is nog niet duidelijk. Brandts wel licht, of Van Aerle. Schorsingen en blessures lossen dat probleem nog even op, straks zal trainer Jan Re- ker een keuze moeten maken. Wennen „Het is voor Hysén natuurlijk wen nen", meent Reker. „Dat geldt ook voor ons. Dat hij kan voetballen, heeft hij bewezen door in Zweden voetballer van het jaar te worden. Dat is prachtig, maar mijn advies aan hem is: zet die beker op zolder en verdien dit seizoen een nieuwe. Successen zijn mooi maar hij moet toewerken naar nieuwe". Hysén maakt zich nog niet al te druk. Sterallures zijn hem vreemd. „Ik zie het wel, eventueel speel ik in het tweede elftal, als dat moet", zegt hij glimlachend. Zowel bij Göteborg als in het Zweedse nationale elftal is Hysén gewend op één lijn te spelen, met twee vrije verdedigers dus. „Eriks son is daarmee begonnen. Bijna alle Zweedse clubs hebben dat systeem overgenomen toen ze zagen welke successen wij daarmee hadden. Het voordeel is dat de afstand tot het middenveld kleiner wordt. Je speelt ook zonder vaste mandek king. Je moet er wel de juiste men sen voor hebben natuurlijk. Het vereist wat aanpassing, maar het is een prima systeem. Ik weet niet of PSV het ook wil gaan spelen. Als de trainer het wil, speel ik gewoon het oude systeem". Glenn Hysén, al behoorlijk grijs met een afgetraind koppie, ziet het helemaal zitten bij PSV. Zij droom, profvoetballer, is al uitgekomen. Hij is niet het type om zijn debuut in het profvoetbal met brallige uit spraken kracht bij te zetten. „De mentaliteit is hier goed, PSV heeft een prima groep met veel jongere en enkele oudere ervaren spelers. Ik hoop een jaar of tien als prof voetballer in de top te kunnen meedraaien. Of dat bij PSV is weet ik nog niet. Voorlopig heb ik hier twee en een half jaar om me waar te maken". PETER DAAT.DFR PP**-;.t - J ZATERDAG 19 NOVEMBER 1983 „Met Van der Louw". „Dag André, met Jan Nagel spreek je. Hoe staat het leven?" „Eh, huh, nou dat gaat wel Jan. En met jou?" „Nou, mij hoor je niet klagen. Alles loopt op rolletjes. Beter eigenlijk dan in de tijd dat jij hier nog zat „Ja, als ik de berichten in de kran ten mag geloven heb je het aardig voor elkaar bij Achter het Nieuws. Jij hebt het na helemaal alleen voor het zeggen hè?" „Nou, André, beste jongen, dat laat ste hoor je mij niet zeggen. Maar dat het nu allemaal goed voor el kaar is, dat klopt wel. Een paar van die lastige jongens eruit lucht altijd op. Dat maakt het discussieren al tijd een stuk gemakkelijker. Je kunt nu tenminste beleid voeren bij Achter het Nieuws. En daar gaat het tenslotte om. Je moet naar buiten duidelijk een gezicht laten zien. Dat dwingt respect af en dan weet iedereen tenminste waar ie aan toe is". „Ja, Jan. dat zal wel „Hé André, ben je er nog?" „Ja Jan" „André, wadr ik je even voor bel is het yolgende. Ik heb „Evên ertussendoor Jan, ik heb het nogal druk. Dus als we het kort kunnen houden, dan graag". „Goed, goed, André. Nee, waar ik je voor bel is het volgende. Ik heb begrepen dat er nogal wat proble men zijn met je hobby. Je hobby, ha, ha, ha. Ik bedoel, dat betaalde voetbal. Nou heb ik nooit goed kunnen begrijpen waarom je daar bent ingestapt. Ik kon je van tevo ren al op een briefje geven, dat je daar problemen mee zou krijgen. Nou weet ik wel dat jij problemen nooit uit de weg gaat. Maar sommi ge moeilijkheden zijn nooit op te lossen. Die komen steeds weer te rug „Zeg Jan, zou je misschien ter zake willen komen. Zoals ik je net zei heb ik het nogal druk. Ik moet dat contract van Sony nog doorlezen en dat is niet het enige „Goed, André. Het gaat me om het volgende. Ik bel je als een oude vriend, we hebben tenslotte nog sa men bij de VARA gezeten. En dan raak je begaan met het lot van een vroegere collega. Vandaar dat ik je ongevraagd een advies wilde geven ■"^jjiond Brugmans hoopte dit seizoen als schaatsenrijder door te breken, maar zag zijn ie achtingen doorkruist door de ziekte van Pfeiffer. gesTERDAM „Ziek zijn dul; natuurlijk nooit goed laar voor mij had het niet ter gekund. Toen ik het ?ijde dacht ik dat ik een in m'n gezicht kreeg", al- laymond Brugmans (18), van Nederlands veelbelo- schaatstalenten, deel ikend van de selectie van Oranje van trainer Eddy ieyen en getroffen door iekte van Pfeiffer. Aan- •elijk deed het gerucht de e dat er nog meer leden de kernploeg waren ge- t-üfen door de ziekte, ipar Eddy Verheyen: „Gelukkig niet het geval. We zijn er ing voor geweest. Het komt rs op het ogenblik veel voor sport en daarom hebben we de zekerheid bloed laten prik- b "j alle leden van de ploeg. De n e monsters zijn inmiddels on- igst °ht en de test is gelukkig ver- t Li negatief uitgevallen. Alleen zoel lond Brugmans is uitgescha- en dat is erg genoeg", otterdamse schaatser Ray- e Brugmans kreeg drie weken n.ïst voorgeschreven. „Ik mag Wfeer per dag om de flat heen lopen om wat frisse lucht naar bin nen te krijgen, maar zeker niet meer. Er is nu één week om van de drie weken bedrust die ik heb voorgeschreven gekregen van mijn huisarts. Daarna moet ik zeker nog drie weken in en rond huis blijven en rustig aan doen. Dan moet ik bij de dokter terugkomen en gaat men opnieuw het bloed onderzoeken. Als het dan goed is mag ik waar schijnlijk rustig-aan de training hervatten. Daar hoop ik in elk ge val maar op. Erg jammer, want ik was het seizoen zo goed van start gegaan met veel extra-trainingen, waaronder een week tijdens de herfstvakantie in Inzeil". Als een zoutzak Raymond Brugmans, een van de Zuidhollandse talenten, ging bij de training en de onderlinge wedstrij den als een zoutzak over de baan. Zijn tijden hadden weinig meer met hardrijden te maken. „Ik had trouwens ook geen lust meer om te trainen. Het ging plotseling niet meer. De dokter bracht uitkomst. Misschien had ik enkele dagen eer der naar hem toe moeten gaan". Vorig jaar deed Raymond Brug mans mee aan de wereldkampioen schappen voor junioren. In de laat ste bocht van de 3000 meter kwam hij ten val. Als dat niet was ge beurd had hij op deze afstand zeker brons veroverd. Tiidens de Neder landse kampioenschappen ging hij zowel op de 1500 als op de 3000 me ter onderuit. Brugmans had veel verwacht van dit seizoen, waarin hij voor het tweede jaar deel uit maakt van Jong Oranje. Is door de ziekte van Pfeiffer voor Raymond Brugmans nu het seizoen voorbij? Trainer Eddy Verheyen: „Ik hoop van niet. Hij is jong, heeft veel kracht en kan misschien nog een goed naseizoen draaien. Hij heeft natuurlijk de pech dat de Ne derlandse kampioenschappen dit jaar in verband met de Olympische Spelen al eind december worden gehouden". Raymond Brugmans zelf: „Ik denk dat ik dit seizoen wel als verloren kan beschouwen. En juist dit tweede seizoen bij Jong Oranje was erg belangrijk voor mij. Dit seizoen wilde ik het helemaal gaan maken. Het was er op of er onder. Van zes tot en met acht ja nuari zijn de wereldkampioen schappen voor junioren in Assen. Die gaan nu ook mijn neus voor- bij". Eind februari is in Noorwegen de junioreninterland Noorwegen-Ne- derland. Het is voor Raymond Brugmans te hopen dat hij daar weer in actie kan komen. ARTHUR VAN RIJSWIJK in die zaak. Volgens mij moet je „Zeg Jan, wie zegt dat ik op jouw advies zit te wachten. Ik kan best mijn eigen boontjes doppen. Ik ben tenslotte niet voor niets minister van CRM en burgemeester van Rotterdam geweest. Dan moet je toch wel iets kunnen? Of niet soms?" „André, André wind je nu niet zo op. Ik wil je alleen maar uit de so res proberen te helpen. Ik heb va ker met dat bijltje gehakt. Jij weet dat, je hebt toch over al die zaken, die ik zo keurig heb opgelost de laatste jaren, in de kranten kunnen lezen. Dat kun je mij wel toever trouwen. Moet je luisteren „Jan, ik wil best naar je luisteren, maar houd het wel kort. Ik heb weinig tijd, zoals ik je al zei". „Goed, André, luister. Ik begrijp best dat jij, nu je in dat sectiebe- stuur betaald voetbal zit, nog steeds een beetje te maken hebt met je verleden als linkse politicus. Ik moet zeggen, dat je dat op gepaste momenten nog keurig verwoordt ook. Tegelijkertijd geef je echter blijk de belangen van de werkge vers in het voetbal op hun juiste waarde te schatten. Dat moet je na tuurlijk ook wel, zij hebben je ten slotte binnengehaald. Dat je in ne telige gevallen roept dat het belang van de consument voorop staat is een hele sterke, daar'kan niemand wat tegenin brengen. Dat geeft je het krediet om aan de andere kant de teugels strak te houden. En bij voorbeeld die humanisering tegen te houden. In het belang van de consument, ha, ha. heel goed. Dat je steeds bij het bekend worden van hachelijke zaken er net niet bent is ook heel sterk. Dan kunnen ze jou daar niet op pakken. Moet je er in houden. Maar „Zeg, beste Nagel, nou is het wel weer genoeg. Waar bel je nu eigen lijk voor? Ik heb het „Druk, ja André ik weet het. Nou, concreet wil ik je dit advies geven: Doe net als ik, probeer van die las tige jongens af te raken, die Karei Jansen en die Kees van de Berg. Trek die angels er uit en ie kunt weer beleid gaan maken. Dat wilde ik je even zeggen". „Jan, je munl nog steeds niet uit door subtiel gedrag". „Maar André, met subtiliteit is nog nooit iemand ergens gekomen. Je moet gewoon knopen doorhakken". „Dat was het Jan?" i„Ja, vind je het niet genoeg?" „Nou eh, ja eh „Goed, André. Doe er ie voordeel mee. Ik zal de zaak in de pers met grote belangstelling volgen. Hé, doe de groeten aan de familie en ik zr zeggen tot ziens". „Ja, eh, 't beste". TINUS I Kusziekte Pfeiffer, Mononucleosis Infectuosa, kusziekte. het zijn allemaal namen voor hetzelfde beestje. De ziekte komt over de hele wereld voor, vooral bij pubers en jonge volwas senen. Men neemt aan dat het Eb- stein Barr-virus via de mond het li chaam binnenkomt. Vandaar de naam kusziekte (kissing disease), een naam overigens die je zelden in de vakliteratuur tegenkomt. Te recht. Vooral als mensen dicht op elkaar gepakt zitten kun je het vi rus (net als bij verkoudheid) ook zonder kussen binnen krijgen. Zo zou bij de Europa Cupwedstrijd in Athene in de kleedkamers van Ajax een mogelijk besmette fles mi neraalwater hebben gecirculeerd. Bij duikbootbemanningen schijnt de ziekte ook nogal eens voor te komen, wat de ziekte van Pfeiffer zijn zoveelste alias, ..duikbootziek te", verschafte. Gelukkig is de ziekte niet erg besmettelijk. Het virus komt via de mond het li chaam binnen. Wat dan? In de helft van de gevallen merk je wei nig of niets omdat de ziekte dan nauwelijks verschijnselen geeft. Heb je pech dan kondigt de ziekte zich na een maand of twee aan met vage klachten van hoofdpijn, be roerd gevoel en grote moeheid. Daarna breekt de ziekte in volle hevigheid los. De meeste mensen krijgen koorts, een zere keel en heel typisch: de lymfeklieren in de hals zetten pijnlijk op. Omdat het virus zich door het hele lichaam verspreidt, kunnen zich maar dat kan van patiënt tot patiënt wis selen overal verschijnselen voordoen. De milt en de lever kun nen opzetten, sommige mensen krijgen een op rode hond lijkende uitslag en heel soms wordt het ze nuwstelsel ook aangetast. Meestal verdwijnen alle belangrijke symp tomen na een week of drie en daar na voel je je zeker een week of twee zwak, futloos en misschien zelfs depressief. Inspanning wordt slecht verdragen en wreekt zich met een dodelijke vermoeidheid. Veel drinken Tegen de ziekte zelf is niets aan te vangen. Het enige wat er op zit is wat Duitsers zo indrukwekkend „Kurieren am Symptom" noemen, het onderdrukken van de nare ver schijnselen. Veel drinken is goed voor de koorts, aspirientjes kunnen hoofd- en keelpijn wat tegengaan en het allerbelangrijkste is bed rust. Ondanks de povere therapie zal de dokter toch graag de diagno se met zekerheid willen stellen. Vooral in het begin kan de ziekte van Pfeiffer bedrieglijk veel lijken op een half doziin andere ziekten, waaronder enkele zeer enge zoals acute leukemie. De antistoffen die Paul en Bunel in 1932 in het bloed van Pfeiffer-patiënten ontdekten komen dan goed van pas. Als die in het bloed worden aangetroffen dan staat de diagnose zo goed als vast. Diezelfde antistoffen geven ook be scherming tegen een volgende overval van het Ebstein Barr-virus. Een pretje is de ziekte van Pfeiffer niet al gaat het meestal vanzelf over maar heb je het een keer doorgemaakt dan nooit weer. (Van onze medische medewerker J. Paalman) AMSTERDAM Jaren gele den alweer ontstond er een enorm kabaal in de sportwe reld: Ajax ging, toen nog on der trainer George Knobel, ten onder aan „Drank en Vrouwen". Op dit moment dreigt voor Ajax een ander ge vaar. Twee Ajacieden, Felix Gasselich en Marco van Bas ten, zijn geveld door de ziekte van Pfeiffer, alias Mononucle osis Infectuosa, alias kusziek te. Commentaar van Henk Pisa Spaan: „Qie Ajacie den zouden er beter aan doen hun tegenstanders te kussen". Of dat allemaal niet erg genoeg is hebben zich ook Bettine Vriese- koop, de veelbelovende jeugdjudo- ka Theo Meijer en de jeugdige schaatsenrijder Raymond Brug mans ziek gemeld. Eerder kampte tennisser Michiel Schapers met hetzelfde euvel. Dreigt er een Pfeiffer-epidemie onder de bloem der natie? Nou nee, en gelukkig maar. De ziekte van Pfeiffer werd in 1889 ontdekt door een arts in Breslau die u raadt het al Richard Pfeiffer heette. In Breslau werden kinderen plotseling bezocht door een geheimzinnige ziekte. Zij be gonnen ineens te jengelen, kregen koorts, klaagden over moeheid en vertoonden in meerderheid forse zwellingen aan de lymfeklieren van de hals. Pfeiffer noemde de ziekte die „in huis en school" rond waarde „Drusenfieber", ofwel klierkoorts. De ziekte verdween net zo snel als hij gekomen was maar over de oorzaak ervan tastte Pfeiffer in het duister. In 1920 bleek dat Pfeiffer-patiën ten heel veel rare cellen in hun bloed hebben. Naar die cellen, mo- nonucleaire leucocyten, wordt de ziekte ook wel Mononucleosis In fectuosa genoemd. Wat die infectie precies veroorzaakte was nog steeds niet duidelijk. De onderzoe kers Paul en Bunel vonden in 1932 antistoffen tegen het ongrijpbare microbeest, maar het duurde toch tot 1969 voordat men de boosdoe ner eindelijk te pakken had. Het bleek het al lang bekende Ebstein Barr-virus te zijn, een lid van de Herpesfamilie. VrieseKooP

Leidse Courant | 1983 | | pagina 19