John F. Kennedy: mythe en werkelijkheid met uw koningin Wilhelmina na Dallas ZATERDAG 19 NOVEMBER 1983 name voor wetten met betrekking tot de burgerrechten en het kies recht van negers, dat in het Zuiden werd gesaboteerd, onder meer door kiesexamens (met vragen als „hoe veel bellen zitten er in een stuk zeep") en. waar dat wenselijk leek, terreur. In de schuldige rouw na zijn dood kon de politieke oogst van Kennedy worden binnenge haald onder de vlag van de „Great Society" van Lyndon Johnson, een sociaal program met grote diepgang dat zou vergaan in de oorlog in Vietnam. De belofte kon pas waar gemaakt worden na zijn dood. Vol gens Kenneth O'Donnell, een van de vele biografen van Kennedy, was de jonge president van plan om na een vrijwel zeker lijkende her verkiezing in 1964, een einde te maken aan het hopeloze avontuur in Vietnam. Hij was er van over tuigd, aldus O'Donnell, dat het volk hem daarom zou vervloeken en verafschuwen. Het is nooit zover gekomen. De Cubaanse raketcrisis in oktober 1962 toonde een Kenne dy die. voorzichtig geworden door het Varkensbaai-fiasco, een gezond wantrouwen had tegen de haviken die militaire interventie bepleitten. Hij vond een vreedzame oplossing en men kon hem in juni 1963 aan de American University de bel ho ren luiden voor ontspanning, het begin van de dooi. Het Witte Huis leverde triomfantelijke veldslagen tegen racisten als George Wallace en Ross Barnett en de Kennedy's werden de kampioenen van de zwarte Amerikanen die toen de laatste officiële barricaden van het racisme begonnen af te breken. Het Amerikaanse weekblad „Time" citeert, in een essay over de vraag hoeveel positieve werkelijk heid er achter de Kennedy-mythe schuilgaat, een onderzoek van Ro bert K. Murray van de Pennsylva nia State University, die duizend historici heeft gepeild over hun taxatie van John F. Kennedy. Ze zetten hem met zijn allen op de dertiende plaats in het gezelschap, in de categorie „presidenten die bo ven het gemiddelde uitstegen". De top wordt volgens de geleerden ge vormd door Abraham Lincoln. Franklin Delano Roosevelt. George Washington en Thomas Jefferson en de sub-top door Theodore Roo sevelt. Woodrow Wilson, Andrew Jackson en Harry S. Truman, de president die het bevel gaf tot het werpen van atoombommen op Japan. Na Truman volgt het gezel schap zeer goede, boven het gemid delde uitstijgende presidenten. In de volgorde van de duizend geleer den: John Adams, Lyndon John son, James K. Polk, John Kennedy. James Madison, James Monroe. John Quincy Adams en Grover Cleveland. Het is een zeer respecta bele plaats voor een president die een legende werd en die de illusies van een generatie mensen met zich meenam in het graf. BERT VAN VELZEN kinderen meer. Vroeger was het een hele bedoening. We deden spelletjes, hadden heerlijk snoep, zongen liedjes en twee leden van de Union kwamen, verkleed als Sinterklaas en Zwarte Piet, cadeau tjes uitdelen. De kostuums moeten, als ik het goed heb, nog ergens in een kast liggen". „Enige tijd geleden zag het er naar uit dat we ons gebouw kwijt zou den raken. Maar door het verhuren van de benedenzaal en een deel van de tuin kunnen we ons voorlo pig redden. Bovendien laten we sinds enige tijd gewone Srilanka- nen toe. Zij komen hier een partij tje biljarten en wat drinken. Maar ze zijn geen burghers en hebben daarom geen stemrecht". Als oude vrienden Anderhalve week later bezoeken we opnieuw de Dutch Burgher Union. Gerald Holsinger, die in het clubgebouw blijkt te wonen, ont vangt ons als oude vrienden. Maar tot zijn spijt heeft hij geen andere leden van de Union kunnen vin den om met ons een praatje te ma ken. „De echte burghers komen al leen nog naar jaarvergaderingen en grote parties", zegt hij, zoals steeds, met weemoed in zijn stem. In de bovenzaal, waar grote venti latoren aan het plafond de hitte nauwelijks kunnen verdrijven, pra ten we het laatste kwartiertje van ons bezoek vol. Gerald Holsinger dwaalt met zijn gedachten opnieuw tientallen jaren terug. Vol vuur vertelt hij over de Tweede Wereld oorlog, toen Ceylon nog Ceylon was. Hij herinnert zich de Japanse aanval op Colombo. „Omdat ik mij toen al veel met radio bezighield, heb ik ze in de oorlog allemaal ge hoord: Churchill, Roosevelt, Stalin en Hitler. Nog steeds luister ik veel naar de radio. Het mooiste vind ik Engelse en Amerikaanse muziek uit de jaren vijftig". Wanneer het gesprek bij het Britse koningshuis belandt, is het voor ons de hoogste tijd om te gaan. „Ik herinner me de koningin-moeder. Zij was een heel aardige jongedame", zegt Holsinger, terwijl wij ons met enige moeite losmaken van deze alleraardigste Dutch burgher. „I am very sorry dat jullie al weg moeten. Het was erg leuk weer eens iemand uit Ne derland te zien. Dat land heeft bij ons een bijzondere plaats. By the way, hoe gaat het eigenlijk met jul lie koningin Wilhelmina?" JOS TIMMERS door Goldwater-republikeinen al bitter geklaagd dat de verkiezings overwinning van Kennedy in 1960 was gestolen, dank zij een handige ingreep van de burgemeester van Chicago, „Koning" Richard Daley, die legioenen doden kon oproepen van de kerkhoven om te gaan stemmen. Er waren zwevende kie zers, die pas na lang dubben hun keus konden bepalen, maar Daley had horizontale kiezers, de zoge naamde „graveyard vote" die hij naar zijn hand kon zetten. Links georiënteerde geesten halen nu uit de befaamde inauguratierede van John Kennedy elementen van Koude-Oorlogsretoriek. Begon hij zijn ambtstermijn niet met de uit bouw van het rakettënbestand en een soort nationale atoomschuilkel- der-neurose? De Kennedyregering leed ook ern stig aan Castritis: het fiasco van de Varkensbaai, de mislukte invasie van Cuba was er het gevolg van, alsook pleidooien van mannen als Robert McNamara om Castro, door middel van explosieve sigaren, gif of door de mafia uit te voeren Ja- mes-Bondacties, uit de weg te rui men. De Kennedy-regering, zo zeg gen de revisionisten, liet zich op het gebied van de burgerrechten leiden door de gebeurtenissen, in plaats van zelf de toon aan te ge ven. De „Ierse Mafia" rond Kenne dy had weinig geduld met de ele gante bedenksels van Adlai Ste venson, een man met een scherp oog voor ethische en morele belem meringen. De Kennedy-legende is ook ingedeukt door het noodlottige avontuur van Edward Kennedy in Chappaquiddick, waar Mary Jo Kopechne in zijn onbekwaam be stuurde auto verdronk. Ted was een indiscreet vrouwenjager met een Ierse dorst, zo werd er gemom peld. Later kwam uit de archieven van de FBI-baas Herbert Hoover de mededeling dat John Kennedy een zekere Judith Campbell naar zijn presidentiële bed had weten te lokken, die, hoe gevaarlijk, connec ties had met een mafioso als John Roselli. We hebben nog steeds heimwee naar Kennedy. Het was, in 1960, alsof er een frisse wind was opge stoken en alles dat was vastgelopen zich weer begon te bewegen. Dwight Eisenhower, wiens bewind men achteraf als prudent mag be schouwen (en dat is in een gevaar lijke wereld al heel wat) was een wat saaie oude man die graag met een golfballetje in een zandbunker worstelde en voor wie de Engelse grammatica een gevaarlijk mijnen veld was. Het image van John Kennedy was actie, vernieuwing en de grenzen van het mogelijke werden verlegd naar de New Fron tier en de ruimte. De taal die John F. Kennedy hanteerde leek spe ciaal ontworpen om die nieuwe geest te verpakken; die taal borrel de van werkwoorden die geladen waren met actie en beweging en er zaten magische frasen in, die schrander zijn getypeerd als „om keerbare regenjas-proza": „Vraag niet wat uw land voor u kan doen, maar wat u kunt doen voor uw land" en „Wij zullen nooit onder handelen uit vrees, maar nooit vre zen te onderhandelen". Er zijn uitspraken van Kennedy die, evenals de beroemde „I have a dream"-rede van Martin Luther King, voor altijd in de herinnering blijven hangen. Van Nixon herin neren we ons alleen de uitspraak „I am not a crook" (ik ben geen schurk). Het image, de taal en de stijl hebben veel met de Kennedy- legende te maken. Jackie met haar uiterst kostbare smaak was toch iets heel anders dan Mamie Eisen hower en haar betrouwbare pony of de hartelijke Bess Truman, die tegen beter weten in bleef probe ren het ruige taalgebruik van haar man op te vijzelen (Hij moest ma nure, mest, zeggen in plaats van shit). Er waaiden een jeugdig elan en idealisme uit het Witte Huis. John Kennedy en Joannes XXIII waren aan elkaar verwant. Uit het Witte Huis en het Vaticaan kwam in die dagen een geweldige inspira tie en een belofte, die inmiddels voor velen zo bitter dreigt te wor den als gal. John F. Kennedy en Paus Joannes werden symbolen van hoop. Politieke oogst De vraag hoe John F. Kennedy door de geschiedenis zal worden beoordeeld is niet gemakkelijk te beantwoorden. Lyndon Johnson heeft Kennedy-projecten door het Congres kunnen rammen, die Ken nedy zelf niet zou hebben kunnen verwezenlijken. Dat geldt met voorvaderen de gehele wereld nagelaten. Een nden met een rijke nalatenschap is Sri aast munten, forten, n kanalen uit de tijd ereenigde che Compagnie zijn )g Srilankanen, die Hollands bloed in de hebben: de Dutch -^js van Ceylon, een in i Jeden grote en Tijke maar eef\>ordig langzaam pnde bevolkingsgroep, irslaggever Jos was op Sri Lanka en zoek naar leden van F^jlandsche Burger ^jfHging van Ceylon". jfg&O Nergens op Sri Lan- Hollandse invloed" op de $nis van dit eiland duide- |feu!rkbaar dan in het gebouw Dutch Burgher Union, i we er na veel omwegen Ij arriveren, valt in het gro- t|| pand geen teken van le- ;speuren. Omdat het hek xvallen tuinmuur en de 'oordeur niet op slot zijn. tve naar binnen. Daar laat rschildering er geen twij- ?staan, dat dit het gebouw 'utch burghers is. „Een- (aakt macht", en „Holland- ier Vereeniging van Cey- er met grote letters ge- nand op ons roepen rea- mafcegeren we het bordje ïndrs only" en klimmen voor- tbuSe traP °P naar boven. De •vee deuren links blijken tten te zijn, maar achter de lur rechts staat een lange, man met blond haar. iomt u uit Nederland? En u meer weten over de Dutch jUnion. How nice", is zijn Is wij vertellen wie we zijn We komen doen. „Wacht u t\. Ik drink mijn afternoon- om dan bij u". waardoor we een grote Wjnenstappen werkt als een ^jine. Deftige heren met Ne- Bfle namen kijken vanaf de ons neer. Allen zijn ooit ^Br van de Union geweest, jangen lijsten met hun na- ithonisz., Brohier, Jansz. te linkerhand een groot bil- irop blijkens een lijstje op Gerald Holsinger: „Voor de oorlog, dat waren nog eens tij den. Rond de piano liedjes zingen en op 5 december Sinter klaas vieren". het prikbord in 1965 voor de laatste maal om de J.G. Paulusz. Billiard Trophee is gespeeld. Recht vooruit staat een boekenkast die, zo te zien, al jarenlang gesloten is. Tussen de spinraggen door zijn enkele titels te ontwaren: Vaderlandsche Historie in 21 delen; de Nederlandsch-Indi- sche wetboeken, bewerkt door W A. Engelberg; gebundelde me moires van Dutch Governors en Evangelische Gezangen. Enorme bloei De groep van 900 burghers die in 1796 op het eiland achterbleef toen dit door de Britten van de Hollan ders werd overgenomen, groeide in de daarop volgende eeuw uit tot een zeker 40.000 zielen tellende ge meenschap. Om te voorkomen dat de Hollandse identiteit geheel ver loren zou gaan Engels was in middels de voertaal geworden werd in 1908 de Dutch Burghers Union opgericht. In de jaren voor de Tweede We reldoorlog maakte de Union een enorme bloei door. De zaal in het Union-gebouw was het toneel van talrijke feesten en partijen. In een kast staan exemplaren van het Journal of the Dutch Burgher Union of Ceylon, het blad van de burghers dat tussen 1908 en 1958 elke maand verscheen. We pakken voorzichtig een paar exemplaren. Bij het doorbladeren verkruimelt het papier onder onze vingers. Een vast onderdeel in de journals, zo blijkt, was de genealo gie van een burgher-familie. Niet iedereen met een Hollandse naam mocht zich burgher noemen. Een compleet uitgeplozen stamboom moest daarover uitsluitsel geven. In het blad van oktober 1924 ruime aandacht voor de genealogie van de familie Van Ranzow, „waarvan nog vrouwelijke afstammelingen in Ceylon leven, maar die in de man nelijke lijn is uitgestorven. We ge loven dat er nog wel mannelijke nazaten leven in Holland of Bata via". In andere „journals" onder meer een bespreking van een begin deze eeuw verschenen boek over de be trekkingen tussen Nederland en de Verenigde Staten, een vertaling van een brief die C.A. Lorenz op 17 september 1854 vanuit logement De Haas in Amsterdam naar vrienden op Ceylon stuurde en de rubriek „Huishoudelijke Onderwerpen". „In deze rubriek", zo staat er, „zul len we onder meer recepten geven van gerechten die in vroeger dagen erg in trek waren bij de Dutch burghers". In het volgende maand blad de beschrijving van een kar bonade: „Karbonadje. Dit is de cor recte spelling van een bekend Hol lands vleesgerecht. Het woord bete kent kotelet. Het stuk vlees wordt gesneden, gebraden en vervolgens door oudere huisvrouwen gekruid", en het recept van Sugar Bread, dat werd vertaald als „Tuikerbrood". Betovering verbroken Na de onafhankelijkheid van Cey lon in 1948 maakte de nieuwe rege ring het leven voor de burghers steeds moeilijker, zodat zij met dui zenden het land verlieten om bij voorbeeld in Australië een nieuw bestaan op te bouwen. De Dutch Burgher Union heeft nu nog zo'n 130 echte burgher-leden, van wie de meesten de pensioenge rechtigde leeftijd allang zijn gepas seerd. Gerald Holsinger, de man van de afternoon-tea die naar eigen zeggen Zwitsers, Duits en Hollands bloed in de aderen heeft, is een van hen. Zijn binnenkomst in de zaal ver breekt de betovering van het verle den. Want ondanks de prachtige manier waarop hij vertelt over de hoogtijdagen van de Union, staat hij in zekere zin symbool voor het verval van de burgher-beweging. Hij leeft in 1983, maar zijn gedach ten gaan bijna steeds ruim veertig jaar terug. „Voor de oorlog, dat waren nog eens tijden. Elke avond kwamen hier tientallen leden om wat te drinken en te biljarten. Er waren parties en feesten en we aten pof fertjes. In de oude maandblaadjes die u daar hebt staat achterin een lijst met activiteiten, zoals bridge-, dans- en zangavonden. In de bene denzaal zongen we bij de piano oude Engelse en Amerikaanse lied jes. En op 5 december was er na tuurlijk Sinterklaas. Dat hebben we jaren geleden voor het laatst ge vierd, er zijn nauwelijks burgher- LntTGTON In de lanse volksziel zetelt ?t de^as^inëton hoog ver- boven alle aardse n. Hij is de grootste erij van Amerikaanse ten, bijna een god. rvice gedachte dat hij zich lOp.lten tanden door lange lariijeeft moeten heenkna- t niets af aan zijn luis te Abraham Lincoln, Jefferson en Franklin 'Roosevelt worden tot H^Bentiële halfgoden ge- IbnToen hij twintig jaar ['Jjj op 22 november in ftSaoor Lee Harvey Os- nog onbekende sa neerders werd ver wint was John F. Kennedy fBlng president als Ro- JJJagan. Er begon on- BWjk een soort canonisa- s§jfj§. Hij werd zonder ingedeeld in de Lin- ^Hsse, er ontstond een ^K-mythe. atree van John F. Kenne- Witte Huis werd de aan- "IUS0en voor de vestiging van tt kastie: R°hert Kennedy zou overnemen van John en tWlKennedy ging op mars Tov*Witte Huis toen ook Ro- j 5 juni 1968, door Sirhan 3ena Los Angeles werd ver- 2flalcolm Muggeridge, ooit Icteur van Punch, schreef, i van de elegante stijl van edy's, een verhaal onder Aan het Hof van Koning ontstond, aan de oever Dtomac in Washington een lern Versailles, waar Pa- i en Strawinski optraden, leerden van Harvard de ^■ielpen weven en de klei- Jfëlne met haar pony Macaro- gfBeld vertederde. Het presi- van Kennedy was een S. In duizend dagen die ein- een nachtmerrie. Sedert in Dallas heeft Amerika meer gehad: Vietnam, de Martin Luther King in de moord op Robert de opstanden in de geet- grote steden, de trau- het aftreden van Ri de verkiezing van de hulp van de Ayatol- van de koude de dood van John F. men in de krant nos- ïschouwingen lezen over bewind" (De 1964). De Ken- heeft een jaar of tien Toen zijn de revisionis- gekomen die, cynisch >or Johnson en Nixon, zijn gaan werd er Mei de entree van John F. Kennedy (links) in het Witte Huis werd de aanzet gegeven voor de vestiging van een dynastie: Robert (midden) zou de toorts overnemen van John en Edward (rechts) ging op mars naar het Witte Huis toen ook Robert - op 5 juni 1968 werd vermoord. Na felle aanvallen op zijn privé-leven haakte hij af. Het gebouw van de Dutch Burgher Union in Colombo.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 17