ïsfc Linschoten Robin de Ard Schenk in de politiek fields Gou/tcm t „We hebben tien jaar op de pof geleefd" „Ambtenarenacties zijn een grof schandaal" „De jeugd van rond de twintig moet de prijs betalen" ZATERDAG 19 NOVEMBER 1983 'N Zonder een spoor van weifel- eid zegt het kersverse liberale en kamerlid Robin Linschoten met de (jingskracht van een staatsman-in- ,Ik ga voor dit regeringsbeleid vuur, een andere weg leidt tot de ng van ons land. Een alternatief is er ^weg niet". ^A^schoten, 27 jaar pas, ;we ogen, goed gepropor- >e Ard Schenk in de po- t twijfel noch vrees, wel e hij bijna uitdagend ten- Coerst rechtuit naar het berale land, een samen- lagere lasten en minder n, regels, wetten en ver- l. int voor een grote groep .Jbijna de helft van de im^zers stemt op de VVD), ntalèn als carrière, welvaart neerzonder schaamte in de ien at ten koste van de gede- Jeuzen solidariteit, mede- eid en welzijn. lo^*'fen zijn kruin tot zijn te- aal wil in zijn visie zeg- f mens zelf moet kunnen vijn\e hij in grote lijnen zijn !il richten. Uiteraard ge il spelregels, want anders ■oo/n1 maafschappij ontstaan, vrijheidsideaal snel ver- j worden door het recht kste. en consequent. Derhal- 'Vooruitstrevend in ethi- ^y'stukken (abortus, eutha- onip^'lie) en tegelijkertijd li- g n de Nederlandse poli- ild met rechts op soci- *n*^isch gebied. ,eid«r- nderhoud ——échoten woont sinds kort ^riendin Elisbeth Wester- ^Berleidster van professie, Hme eengezinswoning in materieel opzicht heeft it als echtpaar zonder bo- J door het leven vlindert, igen. En dat doen ze ook er zijn ook andere tijden Inkele jaren geleden, toen itudent rechten aan de y^ersiteit (VU) te Amster- llVrioest hij zien rond te ko- .een karig inkomen, ver ,0let minimumloon. In het kreeg hij nog een beurs, Jstudieloon werd snel af- omdat hij, geheel in de zijn liberale principes, a zijn komst in Amster- zag in z'n eigen onder- voorzien. Een parttime sUr| de afdeling valuta-han- ihoofdkantoor van de Ne- Middenstandsbank lever- venste onafhankelijkheid ugdige kamerlid heeft er gruwelijke hekel aan zijn lrd9f houden. n(j \noeilijk om rond te ko- rvat heb je nu als student I kon van het geld dat ik verdiende m'n kamer, m'n eten en de kroeg betalen. Wat wil je nog meer! Het wordt allemaal zo vrese lijk overdreven. Je moet je aanpas sen aan de omstandigheden. Als je veel geld verdient kun je veel uit geven. Wanneer je in een minder florissante situatie zit, moet je zui-' nig aan doen. En dat gaat best hoor". Tijd genoeg Tijdens zijn studieperiode verdeel de Robin Linschoten zijn aandacht en niet geringe energie tussen zijn met zijn no-nonsense-benadering meer van zich doen spreken dan menie kamerlid in tien jaar. „Ja, ik heb een stijl van debatteren, die opvalt. Als ik aan het woord ben, denkt men dat er wat gaande is. In het begin werd ik beschouwd als een jong broekje. Nu weten ze dat ze rekening met me moeten houden. Inderdaad, ik heb een zelf verzekerde manier van spreken. Ik sta achter mijn verhalen. Met name het CDA moest een beetje aan die stijl wennen. Logisch, want binnen die fractie kom je als pas gekozen kamerlid de eerste vier jaren nau welijks aan bod. Nou, dat is niks voor mij, dan had ik het snel ge zien". Daar komt bij, dat Linschoten een portefeuille (het sociale zekerheids- studie, werk op de bank en de uni- versiteits- en faculteitsraad van de Vrije Universiteit. Tot de laatste activiteiten voelde hij zich aange trokken om tegenwicht te bieden aan het „onvoorstelbaar linkse blok" in beide raden. Een druk bestaan dus? „Nou, dat valt nogal mee. Een dag telt vierentwintig uur. Als je acht uur per dag studeert, dat is het drievoud van wat andere studenten doen, houd je nog zestien uur over. Kortom: een student heeft tijd ge noeg". Een jaar of vier geleden bemachtig de hij een baantje in de politiek: persoonlijk medewerker van de ge wezen warme bakker Broos van Erp, specialist van de VVD in de Tweede Kamer voor het midden- en kleinbedrijf. Een jaar later promoveerde hij op voordracht van de toenmalige frac tievoorzitter en huidige minister van binnenlandse zaken, Koos Rietkerk, tot wetenschappelijk me dewerker van de fractie. Diezelfde Rietkerk raadde hem aan zich kan didaat te stellen voor de Kamer en tot zijn eigen verbazing belandde hij op het Binnenhof. Hij had maar net de daartoe vereiste leeftijd (25 jaar) bereikt. Joni g broekje Zijn komst bleef niet onopgemerkt. Binnen een paar maanden had hij stelsel en ambtenarenzaken) kreeg toegewezen, die volop gelegenheid geeft om in de publicitaire schijn werpers te komen. Zondagskind Robin Linschoten, het zondagskind in de politiek. Geboren op 17 april 1956 in Apeldoorn in een Neder lands-hervormd „nest". Zijn vader was beroepsmilitair. Een traditio neel gezin, dat politiek onderdak vond in de Christelijk Historische Unie (CHU), een partij die enkele jaren geleden is opgegaan in het CDA. Maar zoals in zoveel Neder landse gezinnen sloeg ook hier de deconfessionalisering toe. Robin Linschoten: „Ik denk dat mijn ou ders op de VVD stemmen". Buitenbeentje Op het atheneum in Apeldoorn, ui teraard van christelijke signatuur, ontpopte hij zich als een populaire jongen, gezien bij zijn kornuiten en geliefd bij de meisjes. De populari teit kwam tot uiting in zijn verkie zing tot voorzitter van het school- parlement. En hij kon helemaal niet meer stuk toen hij in die func tie in aanvaring kwam met de rec tor. Het schoolparlement hield zich, herinnert de hoofdrolspeler zich, slechts bezig met futiliteiten als de kleur van het behang en de inrich ting van het aquarium. Daar bracht hij tot verdriet van de directie, maar tot vreugde van de leerlin gen, verandering in. In politiek opzicht was hij toen nog een buitenbeentje. Want terwijl zijn medeleerlingen over het algemeen links georiënteerd waren, werd hij al op zestienjarige leeftijd lid van de JOVD, het voorportaal van de VVD. Ondertussen hebben velen zijn voorbeeld gevolgd. De VVD scoort immers hoog op de middel bare scholen. Na het atheneum wil de hij in Groningen rechten gaan studeren. Het werd de Vrije Uni versiteit in Amsterdam, omdat hij voor Groningen werd uitgeloot. Toeval dus dat hij op dat calvinis tisch bolwerk ging studeren. Zijn studie heeft hij trouwens nog niet afgerond, de politiek gooide het schema in de war. Maar hij is wel van plan de eindstreep te halen, zo dat hij zich straks mag tooien met de titel mr. Het reces wil hij voor dat doel benutten. Handelsmerk In Dronten ontvangt Robin Lin schoten me in vrijetijdskleding, dus zonder zijn handelsmerk, het drie delige pak plus stropdas. Een ruime zitkamer met veel glas en uitzicht op de heidetuin. Het hout voor de open haard ligt keurig opgestapeld te wachten op gebruik. Óp de boe kenplank langs de wand een kolos sale hoeveelheid boeken. Muziek van Boudewijn de Groot op de ach tergrond. Weer vaag jeugdsentiment? geveegd. Netto zouden ze gelijk blijven, daarnaast werden garanties gegeven dat er geen gedwongen ontslagen zouden vallen. Welke werknemer in het bedrijfsleven kan da^r aanspraak op maken? En dan toch staken? Schande!" Balans Samen maken we de trieste balans op van de vaderlandse economie. Een torenhoge schuldenlast, een wanverhouding tussen de particu liere en collectieve sector, 825.000 werklozen, 800.000 arbeidsonge schikten en een onaanvaardba; hoge lasten- en premiedruk. „Daa om moet de regering doorgaan op de ingeslagen weg", doceert het li berale kamerlid. Beseffen de mensen in het land, om met uw partijgenoot Wiegel te spreken, de ernst van de situatie? „De mensen die ik tegenkom, en dat zijn er nogal wat, realiseren zich in toenemende mate wat er aan de hand is. Enkele jaren gele den was dat heel anders. Ga maar na. Bestek '81, dat tien miljard aan ombuigingen omvatte, bleek niet haalbaar. Nu wordt er twaalf mil jard in een jaar bezuinigd. Dat is vijf maal zo veel als in de jaren ze ventig. Het is ook helemaal niet in gewikkeld om uit te leggen waar om het nodig is. Een kind kan het begrijpen. Dit jaar betalen we vijf tien miljard aan rente over de staatsschuld. Over een paar jaar is dat twintig miljard. Met dat geld kun je niets doen, je bent het ge woon kwijt. Als we op de huidige „Nee hoor. Toen ik op de middel bare school zat was Boudewijn de Groot allang uit de mode. Hij werd bekend in de jaren zestig en toen was ik nog maar een ukkie. Maar ik vind het gewoon fijne muziek met verstaanbare Nederlandse tek sten". De stakingen en stiptheidsacties van de ambtenaren lijken ver weg. Robin Linschoten, binnen de frac tie belast met ambtenarenaangele- genheden, is niet van plan een duimbreed toe te geven. „Die acties zijn een grof schandaal", meldt hij onomwonden. „De regering is hen ver tegemoet gekomen, desalniette min zijn die voorstellen van tafel weg waren doorgegaan, was het leed niet meer te overzien weest". De vakbeweging en de oppositie zeggen dat de ambtenaren en de uitkeringsgerechtigden de rekening moeten betalen? „Dat is een scheve voorstelling van zaken. De jongeren van nu worden opgezadeld met een tekort van 170 miljard en daar zou elk jaar 30 tot 40 miljard bijkomen. We hebben tien jaar lang op de pof geleefd en het prijskaartje moet worden be taald door de jongeren van rond de twintig. Dat vind ik asociaal". In de jaren zeventig zijn er volgens Linschoten fundamentele fouten gemaakt, waarvoor we nu moeten bloeden. Zijn analyse: „Alle ellende in ons land wordt op het bedrijfsle ven afgewenteld, dat voor steeds zwaardere lasten kwam te staan. In andere landen is er anders op de recessie gereageerd en daarom staan die landen er beter voor. Privatisering Maar het is nog niet te laat. De col lectieve sector moet worden terug gedrongen, waardoor het bedrijfsle ven meer ruimte krijgt. Dat zal arbeidsverhoudingen te star. We moeten af van alle mogelijke kop pelingen en automatismen. Het sys teem werkt verlammend. Het komt nu bijvoorbeeld voor, dat ie mand, die er met een uitkering wat bij „klust", allemaal legaal overi gens, meer verdient dan iemand die een hele week bij een baas werkt. Van die bijverdiensten mag je namelijk een bepaald percentage houden en dan kom je, samen met de uitkering, aan een hoger inko men. En zo zijn er zoveel voorbeel den. De automatismen moeten op de helling". De regering heeft hiermee een be- echter een langdurig proces wor den". Dus simpel gezegd: er zijn te veel ambtenaren en te weinig werkne mers in het bedrijfsleven? „Precies. Sinds 1973 zijn er 400.000 ambtenaren en trendvolgers bijge komen, tegelijkertijd zijn er 500.000 mensen afgevallen in het bedrijfs leven. Dat zal moeten worden rechtgetrokken. Er moeten banen geschapen worden bij het bedrijfs leven en het ambtenarenkorps zal afgeslankt moeten worden. Hoe? Bijvoorbeeld door privatisering. Waarom moet bijvoorbeeld het openbaar vervoer een overheids- aangelegenheid zijn? Een particu lier bedrijf zou het wellicht ook kunnen en wie weet goedkoper en beter. Openbare Werken zou even eens een heleboel werk aan het particuliere bedrijfsleven kunnen uitbesteden. Een onderzoek heeft uitgewezen dat het bedrijfsleven goedkoper is, dus waarom niet? Ook dienen overbodige wetten en regels te worden afgeschaft. Dat kost alleen maar ambtenaren die al die wetten moeten controleren. En zo kan ik nog een poosje doorgaan. Kortom, een fundamentele hero riëntatie op de taken van de over heid is niet alleen wenselijk, maar tevens noodzakelijk". Maar hoe schep je nieuwe arbeids plaatsen in het bedrijfsleven? De werkgevers kunnen toch geen en kele garantie geven? „De bruto lonen zijn te hoog en de gin gemaakt. Is het niet te weinig en te laat? „De trein is jarenlang de verkeerde kant opgegaan. We hebben hem tot stilstand gebracht en nu rijdt-ie in de andere richting. Gaande kan de snelheid worden verhoogd. Want vergeet niet: het is moeilijker van richting te veranderen dan over te schakelen in een hogere versnel ling. Maar ik geef toe: het zal een langdurig proces zijn. Er zijn twee regeringsperioden nodig om de zaak weer gezond te maken. De veranderingen moeten maatschap pelijk verantwoord zijn. De botte bijl mag niet worden gebruikt". Robin Linschoten hoopt en ver wacht, dat de combinatie van CDA en VVD die maatschappelijke evo lutie kan bewerkstelligen. De VVD, met voorop Robin Lin schoten, is „klip en klaar". Deregu lering, decentralisatie en lastenver lichting voor bedrijf en burger zul len in de nabije toekomst tover woorden zijn. Robin Linschoten, even voordat hij vanwege een spreekbeurt in het Zuiden des lands, de vrijetijdskleding ruilt voor een pak, helder en duidelijk: „We bezuinigen niet alleen vanwe ge de financiële noodzaak. Het is ook een principiële zaak. We vin den dat de burger best in staat is z'n geld naar eigen goeddunken te besteden. Dat hoeft de overheid niet allemaal te bepalen". KEES VAN OOSTEN

Leidse Courant | 1983 | | pagina 13