mogen blij rJi als we in h hoofdklasse jven hangen" ?ERK GOAL-BALL DEBUUT Tennisvereniging Nieuwveen krabbelt weer op fieidócSotwont ZATERDAG 19 NOVEMBER 1983 PAGINA 11 PACTA COACH GERARD BOS GAAT ïïïIN „EIGEN KRACHT", MAAR: 3 i Bla a De hi I neelve 6 t< 93071 Het belooft een zaalseizoen te 3 t(want eindelijk 20.ien in Fides Pac- ?Ï5 oiens een hoofd- I dat was sinds ter vatatje van £)e Da- io.3o i1977 niet meer De fusie club alles aan te /aai. p haar plaats in riecoifal"walhalla te io koti Ook de overige 5|™i?ernix, TOP en neirtier hoen zich ente handhaven in ScapfS56' waardoor n zou worden g^jdse top na het an De Danaïden ■■ersmalt. ^^Bgebreid oefenpro- BReft Fides Pacta ^^Wewerkt voor het De nieuwe j werkte in net aker (gen acht wedstrij- 1 (naai op sterk bezette ••OCUnat is een bewus- olyeest, omdat we als IC jf*" °P het veld in tempo met de 8.45. ts in de zaal moe- l; licht coach Ge- 0yÏ3^- ^ie teruggrijpt op Giovg en speelwijze, die nathol bleken in de OPOljasse. Alleen Jan- l'^p'pd is een nieuwe- 3Peèlt in de plaats .30. «eline Velthuyzen. «ectie gaat presteren -!3teste niveau, is ook 0°®>aren Bos een open 18ï hebben vorig jaar 8.f Jedi wel geoefend tegen hoofdklas sers, maar hoe het straks in de competitie zelf gaat, is een kwestie van afwachten. In ie der geval gaan we uit van een vaste opstelling en onze eigen kracht: Fides Pacta zal zich sporadisch aan haar tegenstan ders aanpassen. Maar we moe ten reëel blijven en je mag blij zijn als het huidige, jonge acht tal in de hoofdklasse blijven hangen". Het belooft inder daad een zwaar seizoen te worden voor de fusieclub, want van de voorgaande twaalf debutanten in de hoofd klasse degradeerden er liefst negen in hun eerste jaar. „Vol gens mij heeft dat iets te ma ken met de indeling van de overgangsklasse", meent Ge rard Bos. „Als je in een moei lijke poule kampioen wordt,- ben je wat beter bestand tegen hetgeen er in de hoofdklasse gebeurt. En wat dat betreft, hadden we vorig seizoen in HKV, Steeds Hooger en Oost Arnhem erg sterke tegenstan ders. Ik denk verder dat je vooral in de eerste helft van de competitie punten moet pakken als debutant, maar dat zal niet eenvoudig worden ge zien ons programma. Na Pams krijgt Fides Pacta meteen ge renommeerde clubs als LDO, PKC en Fortuna. Daarom heb ik nog een.gesprek met het achttal om af te spreken, wat te doen als de start mocht te genvallen. Maar ik heb er zelf toch wel vetrouwen in, vooral omdat ik hoorde dat diverse tegenstanders bevreesd zijn voor het erg fanatieke publiek in de Vijfmeihal. Misschien gaat dat wel in ons voordeel werken, we zullen het gauw genoeg merken". Ook Pernix heeft nauwelijks wijzigingen aangebracht in het achttal, dat vorig jaar kranig overeind bleef in de over gangsklasse. Coach Jasper En gel laat enkel Geerten Breed- veld de plaats van Janko Breedveld innemen. „We moe ten bij de eerste vier kunnen eindigen, mits er geen gekke dingen als blessures gebeu ren", geeft Engel als prognose. „Ik heb al vaste vakken gefor meerd. die in de oefencampag ne leuk draaiden. Natuurlijk zal Pernix in de competitie meer clubs ontmoeten, die sterk recht toe recht aan korf bal spelen, maar met goed voorverdedigen kan zij heel wat i Met een viif om vijf-opstelling hoopt TOF zo hoog mogt te eindigen in de eerste kl; zo hoog moj 'gelijk riasse. ,Ik ben van plan de tactische lijn van het veld door te trek ken", vertelt trainer René Versloot. „Dat houdt in meer gebruik maken van de kwali teiten, die alle spelers hebben. Lukt dat in de zaal, dan zullen de tegenstanders zich echt aan ons moeten aanpassen. Deson danks wil ik de tactiek niet la ten overheersen, want TOP moet gewoon puur korfbal la ten zien aan het publiek". Minder voortvarend gaat eer steklasser Zuiderkwartier be ginnen. Coach Nico van Leeu wen moet namelijk basisspeel sters als Toos van Dam (vin gerblessure), Kitty van der Mark (enkelblessure) en Linda Neuteboom (gestopt wegens knieblessure) missen. „Wij hebben in de oefenduels wei nig gepresteerd, omdat het zelfvertrouwen niet optimaal was", constateert de geplaagde oefenmeester, die echter licht puntjes ziet. „Op het DEVD- toernooi zag ik al meer bewe ging bij aanvallers, die de bal niet hebben. Als wij straks die goede weg voortgaan, wordt Zuiderkwartier gewoon weer middenmoter, al zal zij moeten vechten voor elk puntje". Het eerste zaalprogramma voor de regio luidt als volgt: vandaag: PernixOVVO (5 Mei, 18.00); TOP—Albatros (Wasbeek, 17.45); KNS—Tem po (Apollo, 16.00) en Fluks Crescendo (Northgo, 13.55). zondag: Fides PactaPams (5 Mei, 14.00) en De Algemene Quick (5 Mei, 15.15). De indelingen Hoofdklasse B: Blauw Wit, Fides Pacta, Fortuna, LDO, Ons Eibernest, Pams, PKC, Rohda. Overgangsklasse: Dalto, De Driehoek. DWA, HKC (Ha), OVVO, Pernix, VEO, Vrien denschaar (H). Eerste klasse A: Albatros, Animo, Kinderdijk, ODO (M), Swift, Tjoba, TOP, Ves. Eerste klasse B: Achilles, De Bermen, Blauw Wit '51, Kwiek (H), OSCR, Sperwers, Het Zuiden, Zuiderkwartier, De Zwervers. Tweede klasse A: DES, Ex celsior, Jodan Boys, De Meer- vogels, Ons Eiland, Vrienden schaar (B), IJsselvogels. Tweede klasse B: DVS '69, Fiks, GKV (G), KOAG, NIO, Oranje Nassau, Oranje" Wit, Snel. Tweede klasse C: De Danaï den, DKC, DKV, Olympiaan, De Overkanters, De Regen boog, Ten Donck, Terheijden. Tweede klasse D: Actief, De Algemene, ELKV, Eureka, KVR, Merwic, Quick, Rozen burg. Derde klasse B: Bolnes, De Dijkvogels, Kwiek (R), Mer- wede, SEV, Valto, Velocitas, Weidevogels. Derde klasse D: ALO, Cres cendo. Fluks, GKV (H), HSV, KNS, Phoenix, Tempo. Michel van Gent De twee goal-balteams van de gehandicapten sport- De Sleutels staan vandaag op de tweede dag van de BA? competitie voor de lastige opgave de op de eerste AHUISstelligde, goede posities te consolideren. De eerste ert in die derde klasse na vier wedstrijden ongesla- Jijst aan, terwijl het tweede team met vier punten uit maci eneens een succesvolle start beleefde, galle rol debuut, beter gezegd: De Sleutels neemt immers 24 het eerst deel aan deze snel groeiende tak van inva- 4Nu zo'n acht maanden geleden werd het initiatief ge- )ok in Leiden tot het beoefenen van goal-ball over te 915er leiding van trainer Raymond Talhout werd toen een begin gemaakt met zware trainingen en het spelen van oe fenwedstrijden. Een voorbereiding die al snel z'n vruchten af wierp. De Leidse deelnemers kregen het voornamelijk door blinden en slechtzienden beoefende spel, waarbij moet worden getracht een bal (met daarin een belletje) in het doel van de te genstander te rollen, redelijk snel onder de knie en de resultaten in oefenwedstrijden en toernooien waren dan ook zeer hoopge vend. Zo werd Sleutels derde tijdens sterk bezet toernooi in Zoe- termeer slechts latere toernooiwinnaar Hengelo bleek nog te sterk terwijl door de Leidse teams ook in het „Peperbus-toer nooi" in Zwolle sterk werd gepresteerd. Een lijn die zich dus ook tijdens de eerste competitiedag voort zette. Het eerste team won al haar wedstrijden en plaatste zich door het knappe doelsaldo (34-9) voor Blauw Wit uit Roozendaal op de eerste plek. De tweede formatie speelde een duel minder, maar bezet desondanks (met vijf punten uit drie wedstrijden) een vierde plaats. Posities die dus vandaag, in Utrecht, moeten worden verdedigd. Ook in de regionale competitie telt de in verhouding met de andere deelnemende teams onervaren Leidse club duidelijk mee. Voor Doing Zoetermeer, Ooievaars Schiedam en Kameleon Den Haag werd na de eerste speeldag ook hier een eerste plek gerealiseerd. LEDENTAL STEVIG GEGROEID NIEUWVEEN Ondanks een schuld van 57.000 gul den, ziet de tennisvereniging Nieuwveen de toekomst nog zonnig tegemoet. Het ledental is de laatste tijd weer stevig gegroeid en er wordt gedacht aan nieuwe mogelijkheden om de populariteit van de vereniging weer wat op te krikken. Zo is het wintertennissen in Nieuwveen ingevoerd. Voor 60 gulden kan iedereen tot 1 april het racket hanteren. Minder zonnig is het voor de gemeenteraad. Uit de begroting voor volgend jaar blijkt dat de Nieuwveners 19.000 gulden meebetalen aan de tennisclub. De club is geruime tijd in moeilijkheden geweest. De^oornaam- ste reden hiervoor was het sterk dalende ledental. Toen de club begin dit jaar in het nieuws kwam omdat de rente en aflossing van het in '78 gebouwde clubhuis niet meer konden worden be taald, was het ledental tot een minimum gedaald. Intussen is er alweer flink aan de weg getimmerd. Dat resulteerde in een groei naar 184 leden, nog maar veertig minder dan in de „Gouden tij den", halverwege de jaren zeventig. Enquête Om wat meer duidelijkheid te brengen in de vraag of een ten nisvereniging in Nieuwveen wel levensvatbaarheid heeft, werd begin dit jaar een enquête gehouden in het dorp. Toen bleek dat de kern van enthousiaste tennissers eigenlijk te klein is om een vereniging in stand te houden. De historie van de vereniging gaat terug naar '74. Toen ging een kleine groep Nieuwveners aan de slag om een eigen accommo datie aangelegd te krijgen. Vier jaar later waren er drie banen beschikbaar. Vooral de eerste tijd was er een grote toeloop van leden, ook uit omliggende gemeenten, waar toen nog geen ten nisbanen waren. „Op een gegeven moment hadden we zelfs een wachtlijst toen er 220 leden bij ons speelden", verzucht secretaris Dick Tesselaar. Een investering voor een eigen clubhuis leek haalbaar. Maar toen begon de economische teruggang. Voor veel mensen is tennis een tweede sport en dan wordt wel tweemaal overwogen of de 170 gulden jaarlijkse contributie nog wel be taald wordt. De teruggelopen inkomsten dekken door meer aan de kantine te gaan verdienen, heeft het bestuur van de tennisvereniging nooit zien zitten. Rob van Mierlo, lid van de propagandacommissie: „We hebben met onze kantine nooit concurrentie willen bedrij ven tegenover de plaatselijke horeca. In alle jaren van ons be staan zijn er misschien twee grote feesten geweest". De inkom sten uit de bar waren dus niet erg groot. Ook het „georgani seerd" drinken zoals in voetbalkantines na wedstrijden en trai ningen vaak voorkomt, zul je niet aantreffen in een tenniskanti- ne. Om toch meer bezoek naar de kantine te krijgen wordt meer aandacht geschonken aan „gezelligheid". Ook besteedt de vere niging steeds meer aandacht aan het stimuleren van de clublief de. Onderhoudswerkzaamheden en bardiensten kunnen tenslot te ook door vrijwilligers worden gedaan. Jeugd Naast alle bezuinigingen hoopt het bestuur van de club dat er nog geld overblijft om nieuwe activiteiten te betalen. „Met name de jeugd moet nog meer aandacht krijgen. De helft van de jaar lijkse subsidie van 1500 gulden gaat op aan trainingen. Een klei ne extra bron van inkomsten is het wintertennis. Nieuwveen beschikt over banen, waarop het hele jaar kan worden gespeeld. Verenigingen in omliggende gemeentes met gravelbanen heb ben zich bereid verklaard dit „wintertehuis" te propageren. Voor 60 gulden kunnen gastleden spelen van 1 oktober tot 1 april. Jan de Bruijn, voorzitter van de propagandacommissie, vindt het op zich terecht dat de gemeenteraad besloot de achterstallige huurschuld van de tennisbanen niet kwijt te schelden. Het feit dat de gemeente nu eigenaar van het clubgebouw is geworden en dit voor een haalbare prijs verhuurt aan de tennisvereniging is een goede oplossing. „Ik vind het eigenlijk erg triest dat wij deze accommodatie nu gebruiken door indirekte subsidie. Eigen lijk wilden we zelf alles betalen", zegt een ernstige Jan de Bruijn. „Het is fantastisch hoe het gemeentebestuur de financië le tegenvaller heeft opgenomen. Maar we willen wel zo snel mo gelijk van onze schuld af, al moeten we nu eerst zorgen dat we onze jaarlijkse huur voor tennisbanen en clubhuis ophoesten. Dat is al bijna 22.000 gulden". (3) Tirol» 21.1 '.altijd zien. Plaatsten an (1to de vorige uitgave rubriek twee (voet- waar de teleurstel- afdruipt en hop, ei ?r zo'n plaat binnen. p|{ van Doeselaar. dit 'm wi RCL-spits heeft in elangrijke duel met - uiteindelijk met 2-5 -b, xtdoor de Leiderdor- '5. Otn zeer redelijke mo- ■I; Ff gemjS( En is daar, 'filing tot de zeer op- mannen van Maas aas, overtuigend rriet Ie'kwaad, die Alfred ?rker nog. hij was Veenendaal van amper te houden, de h van Spandau. oloploeg was door !e" fluitisten op een ische" wijze ten gun- AZC „beroofd" van 'eplaats in het euro- terpolotoernooi van pioenen. '.enuaneeerd te noe- Onder redactie van Maarten Nooter en Gert-Jan Onvlee. men opmerkingen van een trainer/coach die normaal ge sproken als de rust zelve door het waterpolo wereldje schijnt te stappen. Opmerkingen die zo op het eerste gezicht mede door dat gegeven nog verrassender worden, aan waarde lijken'te winnen. Maar dan ook alleen maar op dat eerste gezicht. Immers: als je negenentwintig van de dertig wedstrijden ge woon als winnaar besluit, zo als Balen dat met Spandau doet, is er in de regel ook geen enkele reden om je op te winden... Waarin de redactie van deze rubriek dan weer dé reden ziet Balen eenvoudig in het (zeer lange) rijtje der slechte verliezers te plaatsen. Hetgeen bij deze is geschied. Achtervolgd Even aandacht voor Jaap Ide- lenburg. De man beleeft som bere tijden en lijkt te worden achtervolgd door zijn verle den. Vorig jaar nog, was Ide- lenburg trainer van TAVV. Ontmoetingen met Alphia waren toen iets bijzonders voor Jaap. Dat immers, was de ploeg waar hij zijn loop baan was begonnen. En wie wil er nu verliezen van zijn ouwe duppie? Niemand, dus ook Jaap niet. Maar het ge beurde wel. Met ingang van het lopende seizoen is Jaap Idelenburg overgestapt van Ter Aar naar Alphia. „If you can't beat them, join them", moet Jaap gedacht hebben. Afgelopen zaterdag was Jaap's eigen wedstrijd van de waarheid. De confrontatie tussen TAVV en Alphia, met ditmaal Jaap in de dug out met het op schrift „gasten". Maar ook I redding.. hoe het Jaap vandaag tegen Woubrugge vérgaat. Want ook dat is een club waar hij ooit trainer was.... Bij voorbaat sterkte gewenst. Jaap. Waarsch u wing Wij willen AZC-coach George Geurtsén vast even waarschu wen. Dit naar aanleiding van wat FC Groningen trainer Han Berger zou zijn overko men. Een namens EC-tegen stander Inter Milaan hande lend heef zou hebben getracht Berger om te kopen. Schande, riep heel Groningen. Daarbij werd echter vergeten dat de FC pas na uitschakeling was gaan klagen. En nu blijkt Ber ger ook niet eens over getui gen te beschikken. Hij heeft zelfs niets op band, dus ook geen poot om op te staan. En daarom, heer Geurtsen, willen Wij u waarschuwen. Met de finale tegen het Ita liaanse Pro Recco in het voor uitzicht dient het volgens ons aanbeveling om nergens, maar dan ook nérgens, alleen naar toe te gaan. Zorg immer voor aanwezigen van wie ze ker is dat zij over én een goed fehoor én een goed geheugen eschikken. Beantwoord de telefoon pas na de cassettere corder, waarmee het gesprek kan worden, opgenomen, te hébben ingeschakeld en neem die recorder ook mee tijdens toiletbezoek of op andere mo menten waarop u wel alleen moet zijn. Op deze wijze kan het dus niet fout. Aan de an dere kant, het lijkt ons nog al tijd het slimste dat smeergeld wél aan te pakken en daarna toch gewoon te winnen. Of denkt u dat Inter Milaan bij verlies was gaan klagen Niet blij... dat Berger zich niet aan de af spraken had gehouden? Perfect Hoewel het zaterdag koud en kil was in de lege, kolossale Go ff ert, deerde dat Quick Boys en de ongeveer honderd meegereisde Katwijkse sup porters in het geheel niet. Lo-' gisch. NEC enige weken terug door de ontmoetingen met Barcelona nog volop in de publiciteit in het eigen, lege stadion een replay af dwingen; het is wel degelijk een reden om een feestje op het wel benutten van die mo gelijkheid. touw te zetten. Na afloop konden in Katwijk- se kringen geluiden worden opgevangen dat Quick Boys in Nijmegen met een gelijk- Perfect (2) spel eigenlijk nog maar ma gertjes beloond was gewor den. Immers: als die door Pe ter Hogewoning van ver inge schoten bal er nu eens wel in was gegaan en niet door NEC- verdediger John van Geenen vlak voor de doellijn zou zijn weggehaald... Peter Hogewoning dus. De kunnen goedmaken. Door zijn treffer zou Quick Boys zich dus direct voor de derde be kerronde gaan plaatsen. Op zich een aantrekkelijk gege- Rijnsburgse Boys van Oegstgeest gekomen spits zou zijn toch al zeer goede wed strijd in Nijmegen perfect hebben kunnen maken met Wij van Hutspo(r)t zijn even wel van mening da( Hogewo ning, door John van Geenen bewust een reddingsmogeïijk- heid aan te bieden, zaterdag juist de hoogst mogelijke graad van perfectie in het in gewikkelde voetbalspel be reikte. Hogewoning besefte, oog in oog verschenen met doelman K(l)apStllk Ben Klein Goldewijk, on mid- dellijk dat NEC een eventuele achterstand nooit meer zou ven, maar wel een gang va zaken die zou betekenen dat er drie december dus geen vierduizend toeschouwers deze historische gebeurtenis zouden kunnen meebeleven. Hogewoning, wat ons en de penningmeester van Quick Boys betreft: de perfecte (publieks)speler.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 11