Dekens van aartsbisdom: Inspraak van basis wezenlijk voor de kerk £cidóc<3outt IN ONTMOETING MET MGR. SIMONIS ACHTERGROND &üdóe.Qowuvnt Conferentie van DS. H. J. KOUWENHOVEN: KARDINAAL HUME: Tegenstanders kernbewapening mogen de wet niet trotseren Commerciële journalist 1 VRIJDAG 18 NOVEMBER 1< De dekens van het aartsbis dom Utrecht hebben gisteren mgr. Simonis voorgehouden, dat zij inspraak van de basis wezenlijk voor de kerk ach ten. Zij noemen in dit ver band de inspraakorganen, de positie van pastorale werk- (st)ers en vrouwen in de kerk, alsmede de vraag om ,,onze gehuwde priester-col lega's" te accepteren. Zij ho pen, dat er geen tegenstelling ontstaat tussen hun trouw aan de bisschop en hun trouw aan een vorm van kerk-zijn, waaraan ze jaren lang in gedeelde verantwoor delijkheid met het volk Gods gewerkt hebben. De deken van Amersfoort S. P. M. Hoorneman, voorzitter van de agendacommissie van de dekensvergadering heeft dit gisteren tijdens die verga dering te Utrecht tot aartsbis schop Simonis gezegd. Hij wees er op, dat in de afgelo pen jaren de verantwoorde lijkheid voor het werk in het bisdom werd gedeeld. Hij noemde, dat de grondgedach te van het tweede Vaticaanse concilie. Alleen zo is de kerk op geloofwaardige wijze dienstbaar aan de samenle ving. In dat luisteren naar elkaar hebben wij ook pastorale we gen gevonden in ons omgaan met vragen rond sexualiteit, rond homofilie en gescheiden mensen, aldus deken Hoor neman. „Wij hebben gehoord de vraag naar een respectvol omgaan met een een positief accepteren van onze gehuw de priester-collega's." De dekens vrezen, dat er „een spanningsveld" ligt tus sen hun eigen geloofsovertui ging en die van de nieuwe aartsbisschop. Zij hebben dat onder meer ervaren in de verklaring van mgr. Simonis, waarin hij de benoeming door de paus „in gehoor zaamheid" aanvaardde. De dekens kiezen voor een ge hoorzaamheid, waardoor nooit onnodig tekort wordt gedaan aan mensen en waar door nooit mensen buitenge sloten worden. Zij vrezen, dat hier spanningen kunnen ont staan als gevolg waarvan hun gehoorzaamheid en trouw aan de geloofsgemeenschap onder sterke druk kunnen komen te staan. Deken Hoorneman, die na mens alle dekens het woord voerde, wees er verder op, dat mgr. Simonis de benoe ming heeft aanvaard zonder enig overleg met de toekom stige medewerkers, met name de staf van het bisdom. „De wijze van benoemen zal een grote handicap zijn om van dé bisschop ónze bis schop te worden. Daarbij komt nog, dat de redenen ons niet duidelijk zijn gemaakt. Toch zullen we samen op weg moeten, want uit elkaar gaan zou een heilloze zaak zijn," aldus deken Hoorne man. Bedriifspastores Bedrijfspastores en functio narissen van de Dienst in de Industriële Samenleving vanwege de Kerken (DISK) hebben in een brief naar aanleiding van de recente bisschopsbenoemingen, de pro-nuntius in ons land mgr. B. Wüstenberg erop gewezen, dat zij in hun werk proberen inspraak en medezeggen schap in open overleg te sti muleren. „Nu krijgen wij echter de vraag voorgelegd", aldus de briefschrijvers, „wat ons recht van spreken en handelen is, als onze eigen opdrachtgever met gezags verhoudingen omgaat op een wijze, waar wij in het be drijfsleven en in de samenle ving tegen strijden." De briefschrijvers constate ren, dat zij de opdracht heb ben gekregen als christenen samen te werken bij de op bouw van het Rijk Gods van gerechtigheid en vrede in de wereld van arbeid en indus trie. Deze zending wordt on geloofwaardig gemaakt en zelfs ondermijnd door de po litiek van de Romeinse ker kelijke leiding, aldus de brief. DISK verzoekt de pro- -nuntius om de paus en de Vaticaanse personen en in stanties, die voor het benoe mingenbeleid verantwoorde lijk zijn, van de gevoelens van verontwaardiging en protest op de hoogte te stel len. T>PT "¥7 1 1 De tegenstanders van de kernbewapening hebben in de huidige situatie niet het recht de wet te trotseren. Wij moeten de verschuldigde eer bied betonen voor democrati sche processen en de instel lingen van een vrije samenle ving. Dat schrijft het hoofd van de r.-k. bisschoppenconferentie van Engeland en Wales, kar dinaal Hume, in een artikel in The Times van gisteren, de dag, waarop de bijeen komst van de bisschoppen conferentie van Engeland en Wales is geëindigd. Het arti kel heeft volgens The Times van de bisschoppen een over weldigende bijval gekregen. De kardinaal, die zijn per soonlijke mening weergeeft, citeert met instemming paus Johannes Paulus II die in een boodschap aan de tweede bijzondere zitting van de Verenigde Naties over ont wapening (1982) het afschrik- te De vijftigduizend gulden die Panorama he^ voor wat dat weekblad „het verhaal" noemt o\f, ring van de heer Heineken, is voor ons land eei£ novum. In de vaderlandse journalistiek kendeip situatie, dat sommige mensen voor bijvoorbeelct van een interview geld vroegen. Die vorm vara cialisering in de journalistiek is echter nauwelh baar met wat er nu gebeurt. N Het initiatief van de Panorama-redactie is-- heeft nauwelijks meer iets met journalistiek te wat doet men in feite? Men gaat zitten op de opsporende instantie, het justitieapparaat. Nu isl gemeen zeker geen laakbare zaak als journalist» derzoek uitgaan. Het wordt pas verwerpelijk al sporende instanties ermee voor de voeten gaat 1 is hier het geval. WANT stel nu eens dat dit Panorama-initiatief] gemeengoed zou worden in ons land. Dan zal b? misdrijven menigeen niet meer naar de politie getuigen, maar begerig de advertentiekolomm pluizen op zoek naar een of andere commercie die een aantrekkelijk bod op z'n verklaring w( gens de aanpak die Panorama nu voorstaat zal pas daarna, als het geld eenmaal is opgestreke1 justitie van dienst kunnen zijn. De vercommercij bepaalde vormen van journalistiek is met het Pi* tiatief op een hellend vlak geraakt, waar het zo s weer vanaf zou moeten zien te komen.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 2