erlenging in nkoopaffaire Spanje in de rouw Van der Reijden vergelijkt geweld voetbalsupporters met terrorisme CeidócSomatit laUTIE KENT HERKOMST SE KAARTEN NOG NIET Sectiebestuur KNVB blijft zwijgen 1 jTOïfd kr Geen wijziging in transfersysteem VRIJDAG 18 NOVEMBER 1983PAGINA 15 etbaltf"^' De Rotterdamse politie dende in^>es^a8nerning van twaalf ravoian2sbewijzen voor de voetbal- jTNederland-Spanje, geen directe voorVsPunten vei"kregen over de et 681 ^si^icaties- Het recher- ttoek daarnaar wordt voortgezet, Ven door de politie meegedeeld. twaalf mensen die met valse bil- t Feyenoord-stadion binnen wil- u'dI»r de politie geen proces-verbaal ïalset, omdat er vooralsnog vanuit 3 taan dat zij de kaarten te goe- nethyriebben gekocht of gekregen. De tie v|ft in totaal ruim honderd valse 'olar ft— debuj isken V er* Al die -were n Ital Wil toegangskaarten in bezit gekregen. Kort voor de wedstrijd werden bij het stadion nog enkele valse kaarten afgeleverd door mensen die tot de ontdekking waren ge komen dat zij geen legaal exemplaar beza ten. De laatste wedstrijd van het Neder lands voetbalelftal in de voorronde van het toernooi om het Europese kampioen schap tegen Malta heeft op zaterdag 17 de cember plaats in de Kuip. Het duel begint om 19.30 uur. Op verzoek van de Maltese voetbalbond is de wedstrijd een dag ver vroegd naar 17 december. Dit in verband met de wedstrijd tegen Spanje, die vier dagen later wordt afgewerkt. CELSTRAFFEN VOOR VOETBALSUPPORTERS GRONINGEN De 18-jarige T.P.T. uit Groningen is door de rechtbank in Groningen veroordeeld tot een gevangenisstraf van achttien maanden wegens poging tot doodslag en mishan deling. De officier van justitie had eerder drie jaar geeist. T. be hoort tot de harde kern van de Z-side-supporters van FC Gro ningen. Hij stak op 20 juli tijdens een vriendschappelijke wed strijd tussen zijn club en Westerwolde, een andere bezoeker met een mes in de borst. Het slachtoffer raakte zwaar gewond. Een dag eerder sloeg de jongen in de binnenstad van Groningen een hem onbekende voorbijganger in elkaar. De politierechter in Almelo heeft in een snelrechtprocedure twee supporters van FC Utrecht veroordeeld tot tien weken cel, waarvan vier voor waardelijk. Beiden konden meteen aan het onvoorwaardelijk deel beginnen: zij werden op de zitting meteen gevangen geno men. De zaak tegen een derde voetbalfan werd op verzoek van zijn advocaat aangehouden. De 18-jarige R. V. uit Utrecht zou een scholier in elkaar hebben geslagen. De officier van Justitie eiste een gevangenisstraf van drie maanden. ROTTERDAM Mr. Janssen van Raay zet vandaag namens de sectiebestuurders Karei Jansen en mr. Cees van den Berg het aange kondigde kort geding door tegen het sectiebe stuur betaald voetbal van de KNVB. De advo caat kreeg gisteren geen antwoord op zijn telex, waarin hij van het sectiebestuur eiste, dat men aan Jansen en Van den Berg als vertegenwoor digers van de spelersvakbond VVCS inzage zou verlenen in alle stukken met betrekking tot het veelbesproken sponsorcontract met Sony. In opdracht van het bondsbestuur van de KNVB is wel een rapport samengesteld over de recen te sponsorproblemen, dat gisteren openbaar is gemaakt. In het 27 pagina's tellende rapport wordt een toelichting gegeven op de totale gang van zaken, te beginnen met de op 31 december 1982 gesloten overeenkomst tussen de KNVB en het bureau Pro Sport Promotions en eindi gend met de besluitvorming rond de keuze van de sponsor en de korte gedingen in Utrecht en Amsterdam. In het door algemeen direkteur drs. E. J. van Eijk van de KNVB ondertekende begeleidende schrijven wordt benadrukt dat de toelichting nu wenselijk wordt geacht om de le den van de KNVB zoveel mogelijk in te lich ten. Het rapport is gericht aan de afgevaardig den van de KNVB, de diverse bestuurlijke or ganen en belangenverenigingen en tevens aan de leden van de Tweede Kamer. Het rapport geeft geen uitsluitsel over de distributie van het- totale sponsorbedrag Van Sony (vier miljoen gulden over drie en driekwart jaar) over de verschillende KNVB-sectoren. Wel worden aanwijzingen gegeven over de besluitvorming, die er toe leidde dat met Sony en niet met Phi lips een overeenkchRst werd aangegaan. u c Ja. kat t~\ ij dei laaf ing g te ji inden Dav! De omkoopaf- >d'gd$sen Inter-Konij- lasser en Fc Gronin- t een opmerkelij- iging. Na een tien d onderzoek be- tuchtcommissie jJJEFA onder voor- ï'stphaap van de Tsjech <A,3zaak aan te hou- aj UEFA wil hoe de door Gronin- gens poging tot g aangeklaagde JTMus Konijnenburg len. SEh uiterlijk op 15 de- aanstaande als de nissie de reeds vast- andsevergadering na de NBBFA Cupronde houdt. voois niet uitgesloten dat iet bourg al eerder in Zü- eenjde tand wordt ge- van1 vornrg was ook uitge- deze zitting maar velië woonachtige Ne- handelaar in voet- zich gistermor- an N'iftelijk af wegens de receptie van Ho- n Airport was een geven waarin een en >rd omschreven. Het Berger tijdens de tipg de opmerking: Vel ontstoken angst- in hebben", jmmissie van de Eu- itbalbond, die om van partijdigheid te zonder vaste voor- ÉÉAfte uit Italië werkte, lot een oordeel ko- vmmf besloot op grond De afvaardiging van FC Groningen was gisteren in Zü- rich zeker niet ontevreden. V.l.n.r.: Voorzitter Renze de Vries, raadsman Wim Jansen en trainer Han Berger. Met strakke gezichten verlaten Inter-bestuurders Prisco en Fralzzoli (rechts) het hotel in Zürich. I ~2n van de afgelegde verklaringen van Han Berger en voorzitter Renze de Vries van FC Gro ningen de zaak aan te houden tot men de visie van Konij nenburg heeft vernomen. Voor het Europese avontuur van Inter heeft dit verloop in sportief opzicht geen gevolgen want de ploeg van trainer Ra- dice treedt woensdag aan staande normaal op tegen Austria Wien in de derde ron de van de UEFA Cup. Voor FC Groningen betekent deze gang van zaken min of meer een overwinning. De te rechte angst die er leefde dat de UEFA geen waarde zou hechten aan de woorden zon der bewijs, bleek ongegrond en dat is voor de Europese voetbalunie al een hele grote stap. Voor aanvang van de hoorzitting verklaarde de aan het Groningse duo toegevoeg de KNVB-jurist Wim Jansen nog onomwonden er geen gat in te zien. „Ik zie deze zaak echt niet zitten. We hebben geen bewijzen en welke recht bank dan ook durft er dan een uitspraak te doen?", stelde mr.Jansen. Maar naarmate de zaak in Ho tel International in de Züri- cher stadswijk Oerlikom vor derde, werd hij optimistischer. „De heren zijn een en al aan dacht en dat is vooral te dan ken aan de wijze waarop Han Berger tijdens zijn antwoorden de juiste accenten heeft gelegd. Een advocaat zou hem dat niet verbeterd hebben". Pers Opvallend was ook de ver schillende wijze waarop De Vries en Berger namens FC Groningen en Fraizolli en Prisco van Inter de monster zitting ondergingen. Terwijl De Vries en Berger elf Ita liaanse en drie Nederlandse persvertegenwordigers voort durend informeerden over het verloop hield de Inter-afvaar- diging zich schuil op een ho telkamer. Al snel kwam naar voren dat de commisie be staande uit voorzitter Petr (Tsjechoslowakije), en de leden Demouth (Oostenrijk), Croker (Engeland) Villaseca-Guasch (Spanje), Obertufer (Zwitser land) en Johanssen (Noorwe gen) de aanklacht van FC Gorningen tegen ex-Hagenaar Konijnenburg doorschoven in de richting van Inter Milan. Vooral Croker, Obertufer en Johanssen leken zeer geïnte resseerd in door Berger en De Vries afgelegde verklaringen. Vrijwel zeker was het dit drie tal dat er voor zorgde dat de zaak niet direct in de doofpot werd gestopt noch dat erdoor de Tsjech Petr aangekondigde maatregelen wegens smaad te gen Inter ten opzichte van Groningen werden genomen. Daarvan was door de Italiaan se persvertegenwoordigers met enige verbazing kennis geno men bekend als deze is met het verslaan van dergelijke voetbalschandalen. Tijdens het lange wachten kwam de behandelde kwestie Szolty-Lobo uit 1973 aan de orde. De Portugese scheids rechter Lobo meldde tien jaar geleden een poging tot omko ping door Juventus, dat in de halve finale tegen de Engelse club Derby County uitkwam. Tussenpersoon was toen Szol- ty. Mede dank zij de speurder sactiviteiten van de Engelse journalist Brian Glanville werd een waterdichte bewijs voering geleverd. Nadien heeft niemand ooit meer iets van scheidsrechter Lobo op in ternationaal niveau gehoord. Vandaar dat er over het ver volgverhaal in deze kwestie tussen Groningen en Inter nog niets valt te voorspellen. Dat in het eerste bedrijf Berger en De Vries niet af gingen, is ech ter al heel wat en een vinger wijzing dat de UEFA het Itali- asasnse gemarchandeer op de Europese voetbalmarkt einde lijk beu is. BOB OFFERS KRANTEN SPREKEN VAN GROTEPECH (Van onze correspondent) BARCELONA Spanje is in de rouw. Droefheid en verslagenheid tekenen de sfeer waarin de Spaanse sportpers verslag geeft van de verloren wedstrijd tegen Nederland. Het geweeklaag over het resultaat doet vermoeden dat Spanje getroffen is door een nationale ramp. En dat is misschien ook wel zo. Want niets meer en niets minder dan de nationale trots is verloren ge gaan in het strijdgewoel in de Rotterdamse Kuip. De opmaak van de gespeciali seerde Spaanse sportkranten was gisteren zo droevig en triest dat men zich als buiten staander verbaasd afvroeg waarom men er maar niet meteen een paar rouwranden en een kruis heeft bij gezet. Al voor de wedstrijd was trou wens al naar een paar zonde bokken gezocht. In de eerste plaats een scheidsrechter, die hier en daar al „thuisfluiter" werd uitgemaakt, nog voordat de goede man nog maar een stap had verzet. En verder was er ook nog een speciale kritiek gereserveerd voor Leo Been hakker, de succesvolle Neder landse trainer van voetbalclub Zaragoza. Beenhakker werd bijna voor landverrader uitge maakt omdat hij bondscoach Kees Rijvers inlichtingen had durven geven over de Spaanse voetballers. De kranten wrongen zich in alle bochten om het „nationale drama" aan het vaderland uit te leggen. Allereerst schrijven praktisch alle kranten dat Spanje totaal onverdiend ver loren heeft. Zelfs de gerenom meerde Madrileense ochtend krant El Pais wijt een apart JDAM „Het an sommige voet- irters bij „grote" 1en komt overeen men van terroris- 1 komt naar een alleen met de om die te ver- ik zonder dat n directe aan- taat. Daarmee n de grens van jatbare gekomen, idrojet snei maatrege len genomen, zul- tan jerin6en en ëe~ wjr ertoe overgaan eent wedstrijden te er in. Voetbal is niet uortagrijk dat de le- Om politiemensen en tekn daarvoor geris- orhaoeten worden", et sl e tvptssecrefaris Van der irtWC) gisteren naar va" een conferen- 'ijg 4 ministers van sport iet 'n Europese landen (mid«n, ondermeer over stukj voetbalwedstrijden, m. geelden van landen ijden-.voetbal-terrorisme" iep strode Van der Reij- de sidand en ons land. god vojrst voetbal terroris- woheb geen terughou- ordeidat te zeggen", aldus Jik 1sman. uw I naar; conferentie werden jrs het eens over een maatregelen om Halgeweld tegen te lendizal men het beleid d; gaan coördineren zetjsseling van informa- Jstigil bij internationale Verder zal ge ts deden voor voldoende g v<üe stadions maar ook 0 het alsmede bij de aan- ekks van supporters om rna de kiem te smoren. In di stefyiinisters van justitie et n>gd worden hoe opge- jorzivelddadige supporters 1 ent moeten worden. De plaa van sport pleitten in hnge straffen, die met- ïefhin. joi eestqions moeten groepen oij gescheiden worden, •r door - met finan- Pruln van de overheid - en ie stadionbouw. Ook De chaos was groot In Luxemburg. Op het station vond overleg plaats tussen minister Emile Krieps van defensie (links), burgemeester Lydie Polver van Luxemburg stad, en diverse politiefunctionarissen. De regering heeft inmiddels besloten geen bezoek van Engelse clubs toe te staan, indien de UEFA en de Britse regering geen garanties voor de veiligheid geven. ons geprovoceerd", zeiden ze. Anderen zogeheten supporters beweerden dit kortgeleden ook toen ze uit Rotterdam naar Engeland terugkeerden. „Op het trottoir in Luxemburg timmerde een politieman zon der enige aanleiding met zijn gummiknuppel op mijn hoofd", zei een van de nieuwe straathelden. Britse voetbal vandalen zijn praktisch altijd de onschuld in persoon. Aan iedereen die hen geloven wil vertellen zij dat buitenlanders hen het bloed onder de nagels vandaan gehaald hadden. „Het was wettige zelfverdediging", zeggen zij. Om op alles voorbe reid te zijn, nemen dergelijke vandalen trouwens de nodige wapens van huis mee. Fiets- kettingen, dikke stangen, bei- len, vlijmscherpe scheermes sen, dolken en spuitbussen, ge vuld met traangas komen al tijd te pas. De Britse sportminister Neil Macfarlane, die gistermiddag in Rotterdam de mening uit sprak, dat zijn vernielzuchtige en plunderende jonge landge noten in Luxemburg maar een kleine minderheid vormden, had het trouwens bij het ver keerde eind. Voetbalsuppor ters die in de Luxemburgse in cidenten betrokken waren ge weest en zich weer veilig in Engeland bevonden, gaven ge willig toe dat minstens de helft van de Britse „fans" in het Groothertogdom gewapend was. sprake kwamen?", vroeg de BBC-verslaggever hem. „Hele maal niet", antwoordde sport minister Macfarlane zonder blozen. „De meeste incidenten deden zich voor buiten het sta dion en dat is mijn verant woordelijkheid niet. Op straat moet de politie maar zien dat zij de orde handhaven en de plunderaars arresteert". Ondanks de vele maatregelen die al genomen zijn, is het dui delijk, dat de Britse overheid nog steeds veel te zachtaardig optreedt ten aanzien van haar voetbalvandalen. Denis Ho well, de voormalige sportmi nister van Labour, sprak dan ook de mening uit, dat Britse voetbalsupporters die in een ander land gestraft zijn, bij hun terugkeer beroofd zouden moeten worden van hun pas poort Howell deed ook een pleidooi voor strenger toezicht in de Britse zee- en vlieghavens, om te beletten dat aspirant voet balvandalen naar het buiten land kunnen vertrekken. Maar Neil Macfarlane, de Brit se sportminister van nu, vindt Howell's suggesties onuitvoer baar. De strooptocht van de Engelse supporters door de stad Lu xemburg heeft geresulteerd in een schade van vele miljoenen franken. Dertig Engelsen wer den gearresteerd en verbleven donderdag nog achter de tra lies. Na de slapeloze nacht kwamen Burgemeester en Wethouders van de stad in spoedvergadering bijeen. Het college besloot in de toekomst het plaatselijke stadion niet meer voor internationaal voet- Een stap verder ging de rege ring van Luxemburg. Zij heb ben de UEFA medegedeeld voortaan geen Engelse clubs meer op bezoek te willen krij gen, tenzij de UEFA en de En gelse regering duidelijke ga ranties verstrekken voor een incidentloos verloop. De ambassadeur van Engeland in Luxemburg heeft namens zijn regering aan de Luxem burgse overheid excuses aan geboden voor het wanvertoon van de Engelse supporters. De Britse socialiste Barbara Castle en de Britse conservatief Da vid Curry boden in het Euro pese Parlement hun excuses aan voor het wangedrag van Britse voetbalsupporters. via de kaartverkoop moeten groepen supporters gescheiden worden gehouden. De verkoop van alcohol, ook bier, moet in stadions en de omgeving wor- dèn beperkt of verboden. Ook moeten supporters gecontro leerd worden op het meebren gen van messen en andere za ken waarmee geweld gepleegd kan worden. Via officiële sup portersclubs, de opzet van sup porters-clubhuizen en het aan stellen van mentoren bij sup porters moet geweld verder te ruggedrongen worden. De Britse voetbalvandalen die Schamen woensdagnacht in het centrum van Luxemburg een ware ra-» vage aanrichtten en nu weer dag na hun terugkeer opnieuw gebruik van een oud excuus. „De Luxemburgers hebben Premier Thatcher's sportmi nister nam in Rotterdam tele fonisch deel aan een vraagge sprek met de BBC. „Schaamde u zich vanmorgen toen de in cidenten van Luxemburg ter kader aan de vermeende „pech" van de vaderlandse spelers. „De Spaanse spelers waren het er na afloop una niem over eens dat ze door een hele hoop pech hebben verlo ren", zo licht de grootste krant van Spanje zijn lezers voor. El Pais haalt zelfs een citaat aan van Santillana om de geschok te achterban te sussen: „Ne derland is een vulgaire ploeg die normaal gesproken de par tij nooit zou hebben gewonnen de lezers van El Pais. Munoz Alle kranten geven ook veel ruimte aan bondscoach Munoz die breeduit mag vertellen dat hij er helemaal niets van snapt. De krant La Vanguar- dia uit Barcelona, die als se rieus bekend staat, opent zelfs een heel artikel met de vol gende uitspraak van de teleur gestelde trainer: „We hadden de zaak volledig onder contro le, maar die Nederlanders zijn er op onbegrijpelijke wijze toch in geslaagd om twee goals te zetten", zo verzucht de tot woensdagavond nog ongesla gen Spaanse bondscoach. „Spanie heeft onverdiend ver loren' zo schrijft voetbalkrant Sport, „het verlies was on rechtvaardig. De Nederlanders hebben niet gewonnen omdat ze beter waren, maar omdat Spanje op belangrijke momen ten fouten maakte. Munoz heeft zijn eerste nederlaag ge leden. Domme pech", zo be sluit Sport, de best verkochte voetbalkrant van de miljoe nenstad Barcelona. Ondertussen geloven zelfs de meest chauvinistische Span jaarden er nauwelijks meer in dat ze nog in Parijs terecht zullen komen. Een enkele overmoedige waagt het om in een klein hoekje van de sport pagina te mompelen dat er in Spanje nog wel eens een won dertje gebeurt. De meerder heid is echter realistisch: „Pa rijs wordt een prachtig voet- balfeest", zo schrijft de Coreo Catalan, „maar dan wel zon der Spanje". De ongeluksgoal van Goicoe- chea - hier en daar ook wel bekend als „de slachter van Bilbao" - brengt de Spaanse sportjournalisten een beetje in verwarring. Hij heeft het Spaanse nationale elftal, na het schot van Gullit, immers niet alleen letterlijk en figuur lijk de voet naar Parijs dwars- gezet, maar hij heeft in het be gin van de competitie Spanje ook beroofd van de meest ma gistrale voetballer die er op de velden rondloopt. De zware blessure van Diego Maradonna gaat immers ten koste van het hele Spaanse voetbal, al was het alleen al omdat zijn mee spelen voldoende is om de voetbalstadions vol te laten lo pen. De sportkrant El Mundo Deportivo - de oudste van Bar celona - kan het dan ook niet nalaten om hardop te over peinzen dat de ongeluksgoal vA^^Goicoechea misschien wel de straf van God is. Waarvoor die straf is, dat weet iedereen. PAUL VAN DER VOORT ROTTERDAM Staaatssecretaris Van der Reijden (WVC) is niet veel verder gekomen met zijn pogingen in Europees verband het transfersysteem in de voetbalsport te veranderen. Dit bleek tijdens de conferentie van zestien ministers van sport van de Europese landen. Op initiatief van Van der Reijden was aan alle landen een vragenformulier toegezonden over het transfersysteem, de opzet, eventuele bezwaren ertegen en de juridische basis ervan. Van de - behalve ons land - viiftien landen, zonden er acht het formulier terug. Uit de formulieren bleek dat het transfersysteem alleen in Griekenland, naast ons land, eni ge bezwaren oproept. West- Duitsland en Engeland lieten weten dat het syteem daar geen enkel probleem geeft, evenals Zweden. In Cyprus, Finland en Luxemburg kent men geen transfersysteem omdat daar alleen amateurvoetbal bestaat.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 15