bitse regering: psychische druk redesbeweging onaanvaardbaar ware strijd h Tripoli inktash pleit in V-raad br federatie van Cyprus Franse kapper streek eerste miljoenen uit loterij op Zeewaardige mijnenvegers gaan ten onder in rustig riviertje «Onland VS zetten hulp aan Guatemala stop Franse luchtmacht bombardeert stellingen in Bekaa-vallei „VS moeten bemiddelen tussen Nederland en Suriname'''' SeidóaQowumt VRIJDAG 18 NOVEMBER 1983 PAGINA 13 agebouw op Stvan Bastille - De Canadese architect Carlos gisteren de opdracht gekregen 'eden nieuw operagebouw neer op de historische plek van de raar de Franse Revolutie begon, jvoerder van president Francois i deelde mee dat Ott was geko- 5 finalisten. Mitterrand had zich ic ingezet voor het project van 2 ank. ondanks een golf van pro- 'geldverspilling' en het ontwij- »en historische plaats in Parijs. Ue-operagebouw, dat plaats zal n ruim 3.000 bezoekers, moet in r zijn. Het zal te zijner tijd het pier, tehuis van de Parijse opera rn lf vervangen. op t iur t stgë: Miss World Dolce far nien te geldt niet voor Napels NAPELS Het vooroordeel dat in Napels de mentaliteit van het 'dolce far nien te', het zalige niets doen, heerst en de Napolitanen ook liever lui dan moe zijn, gaat niet op. In een officiële rondvraag onder ruim 3.000 gezinnen in de grote, Zuiditaliaanse havenstad is daarentegen vastgesteld dat 50 procent van de werkende bevol king meer dan 8 uur per dag moet werken en 14 procent zelfs 12 uur om de eindjes aan elkaar te kun nen knopen. Meer dan 60 procent antwoordde op de desbetreffende vraag: „Men zou wat minder noten op zijn zang moeten hebben en harder werken". GUATEMALA-STAD De Verenigde Staten hebben de Guatemalaanse regering woensdag ervan op de hoogte ge bracht dat het Congres de economische hulp aan het land heeft stopgezet, kennelijk vanwege voortdurende schen ding van mensenrechten door het militaire regime. De stopzetting van de hulp ligt opgesloten in een resolutie over het budget die het Congres afgelopen weekeinde aanvaardde en welke maandag werd ondertekend door president Reagan, aldus een woordvoerder van de Ameri kaanse ambassade. Volgens diplomatieke bronnen is de jongste maatregel van het Congres het gevolg van druk van het Republikeinse Congreslid Clarence Long, die voorzitter is van een Huiscommissie voor buitenlandse uit gaven. Long heeft scherpe kritiek op de situatie inzake de mensenrechten in Guatemala. om T ng so sr en n in jize correspondent en bfrard Kessels) gron r De Duitse rege- 't zich fel gekeerd Tide „psychische J Aan de vredesbe- ip de parlementa- i volgende week Remmen over de van de nieuwe anse kernwapens. rend opgebeld door leden van de vredesbeweging en voor hun huizen wordt dag en nacht gedemon streerd. Het lijdt overi gens geen twijfel dat de Bondsdag akkoord zal gaan met de plaatsing. |7*"piksvertegenwoor- CjJyorden Minister van binnenlandse za ken Friedrich Zimmermann nam gisteren in Bonn scherp stelling tegen elke poging het vrij gekozen parlement onder voortdu- druk te zetten. Hij vergeleek de maanwakes bij de huizen van de parlementariërs zelfs met de Hitler-tijd. Zimmer mann: „Dit doet denken aan praktijken die we bij het uit roepen van deze republiek achter ons dachten te hebben". De vredesbeweging heeft een reeks nieuwe demonstraties aangekondigd voor maandag en dinsdag in- Bonn als de Bondsdag over de stationering van de Pershings en kruisra ketten debatteert. Zo zal er een „vreedzame belegering" van de Bondsdag plaatsvinden. Zimmermann houdt echter re kening met de mogelijkheid dat de autonome groepen in de vredesbeweging, die hardere acties willen, de parlementa riërs er van zullen trachten te weerhouden het parlementsge bouw te betreden. Autonome groepen zouden volgens infor matie van de minister willen proberen door te dringen tot het spreekgestoelte in de Bondsdag. „Dat zou een uniek feit zijn in de geschiedenis van deze republiek", aldus Zim mermann. Hij schatte het aan tal autonomen in de Bondsre publiek op tienduizend. Zimmermann kondigde aan dat de politie in Bonn volgen de week aanzienlijk versterkt zal worden. Congres SPD Met de stemmen van oud-kan selier Schmidt (een van de aanzetters tot herbewapening van de NAVO als tegenwicht voor de Russische SS-20-rake- ten) en de oud-ministers van defensie Apel en Leber tegen heeft het bestuur van de so ciaal-democratische SPD de opstelling van nieuwe Ameri kaanse kernraketten in Duits land afgewezen. De stemver houding in het bestuur was 27 tegen 5. Het voorstel kan reke nen op een overweldigende meerderheid op het speciale partijcongres dat dit weekein de in Keulen wordt gehouden. De ene na de andere SPD-af- deling heeft de afgelopen maanden al stelling genomen tegen de Pershings en kruisra ketten. ft 1 DRK Met het i van de onafhan- ES'd van de Turks- he staat wordt ■ling van Cyprus Dat heeft de yprische leider, enktash, gisteren Veiligheidsraad ge- sx lenktash moet de on- kheidsverklaring lelingen over een fe- ^TWCyprisch staatsver- j Jrgemakkelijken. Hij zei dat de Turkse bevolkings groep onder het dak van een staatsverband in het noorden van Cyprus de waardigheid en rechten terugvindt, die haar twintig jaar lang met wapen geweld is onthouden. Volgens Denktash werd Cyprus twintig jaar geleden gedeeld, toen de Turkse minderheid uit de Cy prische regering werd gezet. Denktash riep de secretaris- -generaal van de VN, Perez de Cuellar, op de besprekingen met de Griekse en Turkse ge meenschap op Cyprus te hero penen. De VN-secretaris-generaal zal ook spreken met de Cyprische president Kyprianou, die voor het weekeinde in New York arriveert. De Cyprische minis ter van buitenlandse zaken, Iacovou, wees in de V-raad de oproep van Denktash tot stich ting van een federatieve staat van de hand als een „geca moufleerde verdeling" van het eiland. De Grieks-Cypriotische bevolking heeft gisteren met een algemene staking van een uur geprotesteerd tegen het eenzijdig van de Turkse Repu bliek van Noord-Cyprus. Genade van God De 39-jarige Jim Nelson, hier samen met zijn echtgenote gefotografeerd, heeft zijn studie theologie achter de rug en moet nog een jaar stage lopen bij een parochie voordat bij beroepen kan worden als geestelijke van de Kerk van Schotland. Dat hij deze dagen in Groot-Brittannië veel verzoeken om interviews krijgt heeft hiermee te maken, maar ook met zijn verleden. In 1970 werd Jim Nelson in Schotland tot levenslange gevangenisstraf veroordeeld omdat hij zijn moeder in een aanval van woede om het leven had gebracht. De toekomstige „reverend" Nelson: „Te zeggen dat ik niet de juiste man ben om God te dienen, is de genade van God tot vergevingsgezindheid beperken". (Van onze correspondent Jan Drummen) PARIJS De Franse staatsloterij viert dezer dagen haar gouden jubileum. De eerste loten werden in de herfst van 1933 verkocht door de belastingontvangers; winst uit loterii en andere soortgelijke weddenschappen zijn in Frankrijk volkomen vrij van belasting. De hoofdprijs ter viering van het 50-jarig bestaan van de wekelijkse trekkingen is 5,5 mil joen francs, iets minder dan 2.300.000 gulden. De eerste hoofdprijs van dit bedrag werd in 1933 gewonnen door een kapper in het Zuid franse Tarascon; het bedrag vertegen woordigd e toen een waarde gelijk aan 20 miljoen nieuwe franc, dus bijna 7,5 miljoen gulden. Het eerste lot werd destijds gekocht door de jonge kappers bediende van Paul Bonhoure, een jonge Italiaanse immi grant, Albin Bin, Bin Bin genaamd. Hij is nu 75 jaar en ver telt zijn verhaal. Want bijna was hij de miljonair geworden. Zijn oom die in Barbentane woonde, stuurde Bin Bin in 1931 naar Tarascon om te gaan werken in de eerste kapsalon van die plaats, bij Paul Bonhoure. In 1933 kwam het gerucht dat het verre Parijs een staatsloterij ging oprichten en de kap persbaas besloot zijn kans te wagen. Maar de loten kostten 100 francs, een geenszins onaanzienlijk bedrag maar na en kele uren weifelen en overleggen gaf Bonhoure Bin Bin een biljet van 100 en stuurde hem naar monsieur Pujol, de belas tingontvanger. Daarop trok ook Bin Bin de stoute schoenen aan, telde zijn frankjes en besloot eveneens voor zichzelf een lot te kopen. Hij koos twee loten, de belastingontvanger Pu- jol nam er een in elke hand en vroeg Bin Bin te kiezen. Bin Bin koos de rechterhand, het lootje in de linkerhand was voor zijn baas. Op 7 november 1933 kwam de belastingont vanger „als een gek aanrennen" naar de kapsalon. „Je hebt nummer 18414 van de serie H, je bent miljonair Bonhoure. Je bent miljonair. Vijfenhalf miljoen. Daar kun je honderd huizen voor kopen!" Cadeau Nadat de kappersbaas een heel café vol op champagne ge- tracteerd had meende hij iets voor zijn bediende te moeten doen die het goede lot voor hem gekozen had en zelf het nietje gekocht had. Hij liet zijn kapperszaak van boven tot beneden moderniseren, liet de modernste barbierstoelen uit Amerika komen en een vrachtwagen vol kostbaar marmer uit Italië zodat de salon de elegantste werd in de verre om trek. Daarna deed hij de zaak kado aan Bin Bin. Paul Bon houre hoefde niet meer te werken, kocht een kasteel in Beaucaire, een aantal huizen, een serie grote panden in Mar seille en een enorme kudde schapen in het departement Var en stelde de belastingontvanger aan tot zijn rentmeester. La ter ging Bonhoure's zoon, die notaris geworden was, het for tuin van zijn vader beheren. Vijftien jaar geleden is Bon houre gestorven, hij was altijd „dezelfde gebleven en in Ta rascon heette het dat de miljoenen hem niet naar het hoofd gestegen waren. Het merkwaardige is dat tal van lieden Bin Bin vroegen om loten voor hem te kopen want hij had een zogenaamde gelukkige hand. En inderdaad wonnen verbijs terend veel van de door hem gekochte biljetten aanzienlijke priizen. Maar nooit of te nimmer een lot dat hij voor zichzelf gekocht had. Ook de kapperszaak heette geluk te brengen en voortdurend kwamen lieden hun achterwerk tegen de pui wrijven omdat het geluk heet te brengen. De pui ging ervan blinken en het geluk bleef niet uit. Op 13 november 1980 verkocht Bin Bin zijn van zijn baas gekregen kappers zaak aan een zekere madame Roulet. De moeder van deze dame kocht geregeld loterijloten en won vijf keer aanzienlij ke bedragen, een keer zelfs 1.300.000 francs. De kapsalon van wijlen Paul Bonhoure blijft volgens velen geluk bren gen. Naar men zegt zijn er ook lieden die er hun haar laten knippen maar dat heet een bijzaak te zijn. d?at-getrouwen heroveren bets! va/i Badawi-kamp oi V aar r Aanhangers (ond'O-leider Arafat, e dagen geleden Derigverdreven uit het nar&e kamp Badawi "^Jjjoordlibanese stad !en nebben vannacht ngsrjaanval ingezet en gerejn Baddawi hero- temeit is vernomen in Jpe van Arafat-ge- dissi! Gisteren al had 0f je eis van de re- danfgewezen om zich jeven. rr istad Tripoli, waar ^^annen zich hebben ""T werd vannochtend beschoten door de j rebellen, die met n Syrië opereren, jfc. ';f noordelijke buiten wijken werden zwaar getrof fen. Veel -burgers vluchtten naar veiliger oorden. Volgens Palestijnse woordvoerders zijn bij de hevige gevechten aan beide zijden talrijke doden ge vallen. Volgens de loyale PLO-strij- ders wisten zij na hevige ge vechten grote delen van Bada wi weer in handen te krijgen. Dit is door ter plaatse aanwezi ge journalisten bevestigd. De Arafat-getrouwen zeggen tachtig personen, onder wie Syrische soldaten, gevangen te hebben genomen. De Libanese radio meldde vanochtend dat de opstande lingen, die een blokkade heb ben gelegd rond Tripoli, zware beschietingen uitvoeren. Vol gens de eerste berichten ko men per minuut zo'n vijftig granaten en raketten neer op de havenstad Tripoli. Maatregelen geëist tegen Poolse priesters LONDEN De Poolse aauto- riteiten hebben kardinaal Glemp gemaand maatregelen te nemen tegen de „anti-socia listische activiteit" van 69 priesters. Dat is gisteren ver nomen van het gezaghebbende Keston College dat banden on derhoudt met religieuze groe peringen in het Oost-Europa. Volgens Keston College heb ben de autoriteiten een lijst met namen van 69 priesters naar Glemp gestuurd. Bij elke naam was een dossier gevoegd, waarin hele passages uit pre ken van de priesters waren opgenomen. De autotriteiten waarschuwen de kardinaal dat zij actie zullen ondernemen, wanneer er geen einde komt- aan de „anti-socialistische" ac tiviteit van de priesters. In Warschau is vernomen dat de beschuldigingen tegen zeven hoge leiders van Solidariteit zijn afgezwakt. Zij waren aan vankelijk beschuldigd van het willen omverwerpen van het regime, waar als maximum straf de doodstraf op staat. Door de nu geuite beschuldi gingen maken zij kans op een gevangenisstraf van ten hoog ste tien jaar. Eerder bood het regime hen aan te vertrekken naar het buitenland. BEIROET/PARIJS Franse gevechtstoestellen hebben gis teren twee bombardementen uitgevoerd op stellingen van Sji'itische milities bij de stad Öostlibanese stad Baalbek. Volgens het Franse ministerie van defensie was de luchtaan val bedoeld om „nieuwe ter reur acties tegen de Franse troepen in Libanon te voorko men". Volgens Parijs is de pro- Iraanse sji'itische militie ver antwoordelijk voor de grote bomaanslag, eind vorige maand in Beiroet, wa'arbij en kele honderden Franse en Amerikaanse militairen om kwamen. Enkele uren na de Franse bombardementen voer den leden van de sji'itische mi litie een korte raketaanval op Franse troepen in Beiroet. De luchtaanval werd uitge voerd door toestellen van het type Super Etendard, die wa ren gestationeerd op het vlieg- dekschip Clemenceau dat voor de kust bij Beiroet ligt. Woens dagavond verklaarde de Fran se president Mitterrand nog voor de televisie, dat de aan slag van vorige maand op het Franse hoofdkwartier in Bei roet niet ongestraft zou blij ven. De Franse luchtaanval volgde een dag nadat Israëli sche gevechtsvliegtuigen even eens stellingen van de pro- Iraanse moslimfundamentalis ten in de Bekaa-vallei hadden bestookt. Hierbij vielen onge veer 30 doden. advertentie 5Pen: 10.30-17on.„,r« botterdam Open: 10.30-17 00 ffotf^rdam J ideeën op en vindt u de laatste nieuwtjes Grote keukenshow met inbouwapparatuur Energie Expresse, een totaalpresentatie over energiebesparing Houtskeletbouw-huis op ware grootte Sanitair en -accessoires Woningverbetering en verfraaiing Onderhoud van huis, tuin en auto Doe-Het-Zelf materialen en -gereedschappen Tuinaanleg Nationale postzegelmanifestatie met eigen postkantoor en Ahoy:stempel Zelf-Maak-Mode-Shows Demonstraties aerobic dancing en jazzballet Hobby's en kreatieve vrijetijdsbesteding Kom gezellig kijken, keuren, kiezen, kopen en besparenmaar vooral nieuwe ideeën opdoen E EN WISKE DE HIPPE HEKSEN (Van onze correspondent Cees Manders) ROME „De brug over de Magra", zo heet dit verhaal over de dolgedraaide Italiaanse bureaucratie. In vele kringen wordt er smakelijk om gelachen, maar voor de direct betrok kenen is het onderhand een zeef trieste ervaring geworden. Daar komt voorlopig geen verandering in, want ook de rege ring in Rome is er dezer dagen niet uitgekomen, en een dood gewone brug blijft de weg versperren van enkele splinter nieuwe, hypermoderne en peperdure schepen die er niet on derdoor kunnen. Vijf jaar geleden haalden de werven van de firma Intermari- ne in Sarzana aan het riviertje de Magra, even ten zuiden van La Spezia, een miljarden-order uit de Derde Wereld binnen voor de bouw van zes mijnenvegers. De schepen zouden al volgens de tekentafel te hoog zijn voor de brug die stroomaf waarts vlak voor de zeemonding beide oevers van de rivier met elkaar verbindt. Maar Intermarine kreeg een concessie van de Italiaanse rijkswaterstaat: tegen de tijd dat de mijnen vegers zeewaardig zouden zijn, zou in de bruggen een be weegbaar element worden aangebracht zodat de schepen kon den passeren. Toen de schepen vorig jaar van stapel liepen, de Magra in, vertoonde verderop de brug echter nog altijd haar ongeschon den betonnen uiterlijk. De regio (Ligurie) had namelijk intus sen een wet aangenomen die van het hele gebied ineens een natuurpark maakte. Een „ophaalbrug" zou nog meer scheeps werven en aanverwante industrieën naar de streek halen, en dat zou dus indruisen tegen de nieuwe landschapsbescher- mende plannen van de regionale overheid. De schepen gin gen toen maar voor anker, en in die toestand is sindsdien geen verandering gekomen. Technisch zijn er allerlei oplossingen bedacht: vervoer over de weg, het graven van een speciaal kanaal, de gedeeltelijke sloop van de schepen enzovoorts, maar geen enkele blijkt te realiseren. Het goedkoopst (en het gemakkelijkst) is nog altijd het afbreken van een stuk van de omstreden brug. Maar on derhand is deze spookbrug uitgegroeid tot een symbool, tot een verdedigingswal die kost wat kost intact moet blijven om het natuurgebied erachter te beschermen. Komt er geen draai- of ophaalbrug, dan wacht de zes zeewaardige mijnen vegers een roemloos einde, in een rustig riviertje in het Ita liaanse land. De strijd gaat nu vooral tussen de Italiaanse milieu- organisa ties die zich het lot van het achterland hebben aangetrokken en het plaatselijke bedrijfsleven. Een beweegbare brug brengt industriële activiteit, werkgelegenheid en voorspoed naar de van de buitenhuizen kunnen prol dernemers. De scheepswerven langs de rivier hebben een goede naam in het buitenland, en zouden in de toekomst nog veel meer opdrachten kunnen verwachten. Maar deze argu menten blijken ook in deze tijd van economische crisis niet zo zwaar te wegen als die van het milieu. Surinaamse ex - premier: DEN HAAG De Verenigde Staten zouden het initiatief moeten nemen voor een ont moeting „in de geest van Camp David" om een verzoe ning tussen Nederland en Su riname tot stand te brengen. Dit heeft de Surinaamse oud- -premier, Jules Sedney, voor gesteld in een interview met Radio Nederland Wereldom roep. Sedney meent dat Washington een deel van de negatieve pu bliciteit, die het heeft gekre gen door de invasie op Grena da, kan goedmaken door het initiatief te nemen voor een dergelijke verzoeningsbijeen komst. Dit zou op de kortst mogelijke termijn moeten ge beuren.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 13