R wil niet schrappen n ziekenfondspakket teil Spoeddebat over stemgedrag in VN ABN Bank Losgeld Heineken staat klaar Topman van NS waarschuwt: voorzichtig met forse bezuiniging Iger Geertsema 5tander referendum rktijdverkorting lig voor Szorging gezin zedeinere J/en mogen Tilburgse bibliotheek wil leesgeld invoeren De mannetjesmaker brengt politiek niet in diskrediet ABN SPAARDEPOSITO MET VASTE LOOPTIJD Inland CeidaeSowxMii DONDERDAG 17 NOVEMBER 1983 PAGINA 9 tsema (links) was gisteren de eerste volger M. de Bruijne geluk te wensen istallatie als nieuwe commissaris van ng in de provincie Gelderland. Dat H ijdens een bijzondere Statenvergade- Provinciehuis, waar De Bruijne een [iooi hield voor het houden van een om de bevolking direct te laten ien in bepaalde gevallen. Hij wil daar- I eens op provinciaal niveau experi- Bruijne stelde dat hij in deze meer heeft dan zijn Groningse collega |ie in zijn jonge jaren een referendum doodskist voor de democratie" Van Houwelingen wil 57 F - 16's ineens bestellen DEN HAAG Staatssecretaris Van Houwelin gen wil de 57 F-16 vliegtuigen voor de Neder landse Luchtmacht ineens bestellen, omdat het meer compensatieorders oplevert dan met jaar lijkse vervolgbestellingen het geval is. Een be stelling ineens betekent dat 80 procent van de aanschafwaarde van de vliegtuigen (2,35 mil jard gulden) wordt binnengehaald aan compen satieorders. Het totaal van de opdrachten is goed voor 7.700 manjaren werk bij de .Neder landse industrie. De meerkosten, veroorzaakt door het inschake len van de Nederlandse industrie (een order portefeuille van bijna 1,2 miljard) bedragen net to 145 miljoen gulden. 40 miljoen gulden wordt gehaald uit de extra werkgelegenheidsgelden. De overige 105 miljoen komen voor rekening van de ministeries van Economische Zaken, So ciale Zaken en Defensie. Reclame recreatie sector overschat BIDDINGHUIZEN De betekenis van in formatie en media in het keuzeproces van de recreant wordt overschat. Reserverings systemen en automatisering in de recreatie ve sector dreigen middelen te worden die erger zijn dan de kwaal. Ze dreigen tot in formatievervuiling te leiden, aldus dr. T. Beckers, recreatie-socioloog aan de Land bouwhogeschool Wageningen, gisteren tij dens een congres van de Recron in Bidding huizen. Beckers zet vraagtekens bij een te ver doorgevoerde professionalisering van de recreatiesector. In de sociale werkelijkheid blijken irrationele, toevallige factoren vaak een heel belangrijke rol te spelen bij de keu ze van een vakantiebestemming, aldus de recreatie-socioloog. Verzetstijd telt niet mee bij pensioen DEN HAAG Het kabinet heeft het wetsontwerp ingetrokken dat tot doel had verzetstijd mee te tellen bij pensioenaanspraken. In een brief aan de Tweede Kamer heeft minis ter Rietkerk (Binnenlandse Zaken) meegedeeld dat gelijke behandeling van alle verzetsdeelnemers langs deze weg en via de Wet verbetering rechtspositie verzetsmilitairen niet uitvoerbaar is. Het ingetrokken wetsontwerp had betrekking op pen sioenen krachtens de Algemene Bur gerlijke Pensioenwet, de Spoorweg pensioenwet en de Algemene Mili taire Pensioenwet. Uit de vaste ka mercommissie voor ambtenarenza ken waren bezwaren tegen deze be perking aangedragen. \G De Soci- nische Raad unaniem onjuist bezuiniging op i van de gezond- nu reeds te i in het verstrek- kket van de zie- Wet en de alge- t bijzondere ziek- Evenmin voelt jvat voor het in- an een eigen risi- tr, vooruitlopend op een herziening van het stelsel van ziektekosten verzekeringeen, toch moet worden bezuinigd zouden de werkgeversvertegen woordigers nog wel wat voelen voor het heffen van eigen bijdragen, de vertegenwoordsigers van de vakcentrales wijzen ook dit af. Dit blijkt uit een ontwerp-ad- vies van de SER voor het ka binet. dat op zijn bijdrage aan de gezondheidszorg in 1986 circa 3.5 miljard gulden wil bezuinigen, waarvan 1,3 mil jard het volgend jaar. De SER blijkt geen specifieke verstrek kingen te willen schrappen. Daarover moet nog maar eens worden nagedacht bij de totale stelselwijziging. Bovendien ontstaat er dan een vlucht naar andere, vaak duurdere verstrekkingen, vindt merl. Invoering van een eigen risico lijkt in dit kader een beter middel: men heeft dan wel ho gere kosten maar die kunnen in de tijd worden gespreid. Maar een eigen risico is vol gens de SER een onbruikbaar middel omdat de verstrekkin gen in natura geschieden. De derde mogelijkheid, het heffen van eigen bijdragen (te verge lijken met de huidige medicij nenknaak) heeft het bezwaar dat bepaalde verzekerden daardoor onevenredig worden getroffen, vooral bij eigen bij dragen voor bepaalde onder delen van het verstrekkingen pakket. Omdat dit echter de enige res terende mogelijkheid is, kie zen de werkgevers hiervoor toch. Wel zouden zij daarbij zoveel mogelijk verstrekkin gen willen betrekken zodat de hoogte beperkt kan blijven. Hoewel de werkgevers de na delige consequenties vooral voor mensen met een hoog ziekterisico beseffen, vinden zij terugdringen van de over- )I EM AN CIP ATIERA AD IAG De Emancipatieraad pleit in een advies [gering voor invoering van algemene arbeids- rting, zodat werknemers de gelegenheid krij- met de zorg voor kinderen, zieken, bejaarden dicapten te belasten. Kraamverlof voor de va- [Qgjït recht voor iedere werknemer per jaar twin- i verlof op te nemen acht de Emancipatieraad ji tijdelijke verzorgingsproblemen op te van- ijs,ii Emancipatieraad is dat een eerste stap in de richting öfeëmancipeerde samenleving, waarin iedere volwasse- 2Qeft op betaalde arbeid en'de zorg gelijk over man en fdeeld wordt. De tweede voorwaarde voor het berei- lOtftze ideale situatie is volgens het advies een toereikend I voorzieningen voor kinderopvang. Wgangssituatie naar de algemene arbeidstijdverkorting ..vde Emancipatieraad een deeltijdverlof in te stellen die een kind beneden de kleuterschoolleeftijd te heeft. Het is volgens de Emancipatieraad wel zaak te dat ouders die ouderschapsverlof opnemen dezelfde phtspositie krijgen die deeltijdwerkers op dit moment Ï3H) .politie \AG Minister i van Binnenland- i zal de minimaal m Jengte voor vrou- mpolitie-agenten van 1.65 meter I meter. De huidi- dermate hoog ge- t de helft van de idse vrouwelijke mm\g daar niet aan ^^oen. animale lengte voor ï-agente meer aange- t aan die van de ge- Nederlandse vrouw, veel vrouwen een ■ing weg om een de politie te be- uetkerk deed deze gisteren in de lamer bij de bespre- het „Emancipatie- jenlandse Zaken" heidsbijdrage in de gezond heidszorg belangrijker omdat daardoor de belasting- en pre miedruk en de arbeidskosten kunnen worden beperkt. De vakbeweging vindt (nieuwe) eigen bijdragen onaanvaard baar: zij zijn geen besparing op maar een verschuiving van de kosten en verminderen de in de wetten beoogde solidariteit. Vooral de verplicht verzeker den met een laag inkomen zul len de dupe zijn, ook als het mogelijk wordt zich voor de nieuwe kosten te verzekeren. De vakbeweging pleit voor be sparingen op de organisatie van de gezondheidszorg en op het aanbod van voorzieningen. TILBURG Als de voorge nomen bezuinigingen op het bibliotheekwerk doorgaan, gaat de openbare bibliotheek in Tilburg met ingang van 1 januari een kwartje leesgeld per boek heffen. Dat heeft het stichtingsbestuur van de Til burgse bibliotheek besloten. Het leesgeld zal door middel van knipkaarten worden geïnd. De contributie zal dan niet worden verhoogd. De leesgeldheffing, die naar ver wachting 169.000 gulden zal opleveren, geldt alleen voor volwassenen. Naast de invoe ring van leesgeld gaat ook de boete met een kwartje om hoog: vijftig cent per week per geleend boek of ander materi aal. Proefvlucht De Uiver De Uiver maakte gis teren boven Noord- Holland zijn eerste proefvlucht. Deze vijf tig jaar oude DC 2, die vergeleken met de destijds veronge lukte „echte" Uiver slechts een kleine modernisering heeft ondergaan, werd op zijn tocht begeleid door twee Starfigh- ters. Er werd geen enkel mankement ge constateerd. Het is de bedoeling dat de Uiver op 18 decem ber de historische overtocht naar Mel bourne maakt. UTRECHT Minister Smit-Kroes van Verkeer en Waterstaat en de volksvertegenwoordiging zullen uiterst voorzichtig te werk moeten gaan met bezuinigingen en tariefs verhogingen in het open baar vervoer. Anders wordt het integrale ver keers- en vervoersbeleid, een zaak die in vele jaren moeizaam is opgebouwd, afgebroken. Dat betoogde president-direc teur van de NS drs. L.F. Ploe ger gisteren in Utrecht op een congres van betonfabrikanten, voqr wie de NS één van de grootste klanten is. De overheid probeert de eigen financiële nood te verlichten door in het openbaar vervoer de rijksbijdragen te verlagen. Bovendien is het parlement inmiddels akkoord gegaan met een tarievenplan dat voor de komende jaren aanzienlijke ta riefsverhogingen in het reizi- gersvervoer betekent. De NS rekent erop dat de jongste ta riefsverhoging van april '83 (reëel ongeveer 5,5 procent) op een vervoersverlies van ruim één procent over het hele jaar komt te staan. Ploeger waar schuwde dat de NS een bedrijf is waar zeker niet op korte termijn de kosten fors omlaag kunnen worden gebracht. An ders zullen de voorzieningen en de kwaliteit die de NS biedt aanzienlijk verminderen. GEEN VEROORDELING GRONDWETSWIJZIGING Z-AFRIKA (Van onze parlementaire re dactie) DEN HAAG De Twee de Kamer wijdt vanavond een spoeddebat aan het feit, dat Nederland in de Verenigde Naties niet voor een resolutie heeft willen stemmen, waarin de recente wijziging van de grondwet in Zuid-Afri- ka werd veroordeeld. De wijziging werd door 141 landen veroordeeld, ter wijl zeven landen, waar onder Nederland, zich van stemming onthielden De PvdA en de CPN zijn daar over zeer verontwaardigd; zij zien het stemgedrag als strijdig met de wens van een meerder heid in de Tweede Kamer, die de apartheidspolitiek altijd als verwerpelijk heeft bestempeld. De CDA-fractie beraadde zich vanmorgen over deze zaak. De VVD steunt de regering. Minister Van den Broek (Bui tenlandse Zaken) heeft de Ne derlandse vertegenwoordiger geïnstrueerd zich van stem ming te onthouden, omdat hij bezwaar had tegen de formu lering van de resolutie. In deze uitspraak, ingediend door Sierra Leone, wordt gesteld dat de de grondwetsherziening strijdig is met de beginselen van het Handvest van de Ver* enigde Naties. Van den Broek vindt dat, evenals zijn collega's van de andere EEG-landen, te ver gaan. Ook hij meent dat de aspiratie van de meerderheid in Zuid-Afrika nog altijd wor den genegeerd, maar dat neemt zijns inziens niet weg dat de nu aangebrachte veran deringen een stap in de goede richting zijn. De grondwet in Zuid-Afrika geeft nu ook de zogeheten kleurlingen en mensen van Aziatische origine passief en actief stemrecht. J"ELS 31 ,ISCCHftfIWl topeH? y 'fheruycTWEtohe (pgpfe... pvtfQH juisr'.J DEN HAAG - Is de film De Mannetjesmaker, die vandaag in een groot aantal theaters is gaan draai en, een gevaar voor de parlementaire democratie, zoals onlangs door de gepensioneerde hoofddirec teur van de Rijksvoorlichtingsdienst, Gijs van der Wiel, werd gesteld? Na het zien van de, overigens boeiende film moet de conclusie worden getrok ken dat van een ondermijnende invloed nauwe lijks gesproken kan worden. Voor de betrokken politici, voorzover zij nog in leven zijn, kunnen be paalde scènes in de film evenwel behoorlijk hard aankomen. Wel zal het vooroordeel, dat het „in Den Haag toch maar een rotzooitje is", opnieuw worden bevestigd. Immers, KVP-kopstukken als Schmelzer en Veldkamp (die in de film overigens andere namen dragen) worden niet bepaald van hun beste kanten belicht. Maar de film houdt zich toch voornamelijk bezig met de individuele belangen en om standigheden van personen die destijds in de politiek een belangrijke rol speelden. Het blijft allemaal te oppervlak kig om een totaalbeeld te krijgen van datgene wat zich mo gelijkerwijs heeft afgespeeld in die kringen. De toeschouwer wordt voorgehouden dat de figuur Kor sten een belangrijke schakel is geweest in kringen van KVP-politici, die hem ieder op hun eigen wijze gebruikten om er zelf beter van te worden. Dat in de periode-Korsten weieens vermenging optrad van commerciële en politieke belangen, komt in de film ook aan de orde. Bijvoorbeeld daar waar wordt getoond hoe onroerend-goedmagnaat Zwolsman een bijzondere relatie onderhield met de KVP. In de film krijgt KVP-voorzitter Aalberse van Zwolsman een donatie van 50.000 gulden voor de partijkas, netjes ver pakt in een koffertje. Dat lijkt ongelooflijk, maar is toch echt gebeurd, want Aalberse heeft die gift persoonlijk be vestigd. In ruil voor die gift zouden KVP-politici (waaron der Veldkamp) zich hebben ingezet voor een commercieel tv-net. Overigens zal het voor jongeren niet meevallen achter de acteurs met fictieve namen die politici te herkennen naar wie zij verwijzen. De gelijkenis is soms wel verbluffend, maar al met al is het toch alweer zo 'n 15 tot 20 jaar gele den. Tenslotte moet wel nog worden opgemerkt dat De Mannet jesmaker de eerste Nederlandse speelfilm is, waarin de po litiek en politici een zo belangrijke en controversiële rol spelen. Wij kunnen wat dat betreft niet bogen op een tradi tie. De toeschouwer moet zich bewust zijn van het feit dat ook in deze film fictie en werkelijkheid door elkaar lopen. In andere landen zijn politieke verwikkelingen en schan dalen al vaker gebruikt als onderwerp voor speelfilms, die zich allerminst baseerden op louter harde feiten. Neem bij voorbeeld de spannende film „All The Presidents Men", die eveneens een ruime interpretatie bood van de gebeur tenissen rond de Watergate-affaire. Zoals gezegd: de film zal het aanzien van dé politiek zeker niet bevorderen. Maar dat gebeurt ook als een of andere politicus direct in het nieuws komt vanwege minder fraaie toestanden. Voorbeelden daarvan zijn in meer recente ver leden ook te vinden. Tot onherstelbare schade heeft dat nimmer geleid en het zal nu dus ook wel meevallen. De goedgeluimde bioscoopbezoeker zal na het zien van De Mannetjesmaker wellicht denken: Fraai is het allemaal niet. Maar ach, politici zijn ook maar mensen. FRANS WEERTS advertenties U bent zeker van een hoge rente. Het ABN Spaardeposito met een looptijd van 6 jaar geeft een zeer hoge rente die jaarlijks wordt uitgekeerd. Het rentepercentage staat vast voor de gehele looptijd. U kunt dus jaarlijks zeker zijn van een vast bedrag aan rente. Dat komt vrij tot uw beschikking op uw eigen bank- of girorekening. De minimum inleg is fl.ooo.-. NB. Hortere looptijden (minimaal i jaar) zijn ook mogelijk. De rente is doorgaans hoger naarmate u uw geld langer vastzet. Uw spaargeld verdient de beste rente AMSTERDAM De 35 miljoen gulden losgeld die moet worden betaald voor de vrijlating van Alfred Heineken en diens chauf feur Ab Doderer, zou naar verluidt klaar staan in zes koffers. De ontvoerders hebben geëist, dat het in lVutraSCh,11,ende' k'eine va" mta wordt uitbetaald. Het Hemeken-concern zou te lefonisch contact met de kidnappers hebben gehad en vervolgens in een ad vertentie in De Telegraaf hebben verzocht om nade re instructies. Inmiddels is vast komen te staan dat de melkhandelaar die meende vorige week de ontvoerders te hebben gezien, zich heeft vergist. In werke lijkheid zag hij een student, die tot en met vorige week donderdag in het pand num mer 11 aan het Tweede Wete ringplantsoen heeft gewoond. Deze student sluit overigens niet uit, dat de ontvoerders en kele weken in het souterrain hebben gewoond van het huis, dat naast het pand ligt waar Heineken en Doderer werden ontvoerd. W oon wagenbewoners bestrijden kampenbeleid AMERSFOORT Met een te legram aan de betrokken Ka mercommissies hebben de woonwagenbewoners in ons land het begin aangekondigd van een aantal acties tegen het kleine-kampenbeleid van staatssecretaris Brokx. Eind november volgen nog een bij eenkomst en een dag met pri- kacties door het hele land. Hiermee willen de woonwa genbewoners een beslissing over het beleid uitstellen.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 9