Koerswijziging leidde tot bestuursconflict 'De Hollandsche Tuyn' Jnenvoeging met ?)mpwijk acceptabel Voorschotense begroting na veel bezuinigen rond iwijkse in Noort- .'krijgt rrjjk ing EENTEBESTUUR ZOETERWOUDE: Warmonds college wil hogere OGB Sin terklaas kom tin het land Werkloosheid in Zuid- Holland iets gedaald CeidócSowiant DONDERDAG 17 NOVEMBER 1983 PAGINA 5 UTJES EN SPEELGOED 'BACHTSSCHUUR De Ambachtsschuur aan de Dorpsstraat 46 ^de houdt zaterdag en zondag van tien tot zes uur 'van originele handgemaakte cadeautjes voor de de in. Tevens is er een speelgoedbeurs waarvan de op- 50 procent ten goede komt aan peuterspeelzaal De i die j raatf/Lhtswinkeltje is keuze uit legio cadeautjes: kaarsen, UIt Mobiles, poppetjes, wandkleden, kant, aquarel, zijden vormjderwerk, babykleertjes, leren ceintuurs, truien, Vf.r droog boeketjes, broches, geitenkaas, kussentjes, fo- "emikjes en jam. lgoedbeurs kan speelgoed, maar er kunnen ook ba- zoals bedjes, badjes, fietsjes (géén kleding) worden men toch geld wil hebben kan dat onder de voor- ie opbrengst wordt gedeeld. Deze week kan iedere speelgoed worden ingeleverd bij de peuterspeelzaal i. Nadere informatie: Marian den Haan, telefoon i of 90 St. X. Fietser gewond KATWIJK Een 31- jarige Katwijker is gis teravond gewond ge raakt bij een ongeval in Oegstgeest. De man reed op zijn racefiets op het Rustenburger pad en botste op een geparkeerde vrachtau to. Deze stond onder een brandende lan taarnpaal geparkeerd, maar de man zag hem te laat omdat hij voor overgebogen zat. De man is met een hoofd wond opgenomen in het Academisch Zie kenhuis Leiden. SJZ collecteert voor gehandicapten ZOETERWOUDE Morgen en overmorgen wordt in Zoe- terwoude-dorp de jaarlijkse collecte gehouden voor de ge handicapten sport. Actie wordt gevoerd met als uitgangspunt dat sporten voor gehandicap ten geen inleverbare luxe is, maar veelal een wezenlijk on derdeel van hun therapie uit maakt. Het plaatselijke comité onder aanvoering van Han Janson en gesecondeerd door Th. Engel sr. en J. Berg, heeft opnieuw met succes een be roep gedaan op de jeugdafde ling van voetbalvereniging SJZ voor het huis-aan-huis collecteren. VVD-Kamerlid bezoekt Bollenstreek STREEK Het Tweede Kamerlid R.L.O. van Linschoten (VVD) brengt morgen een bezoek aan de Bollenstreek. De heer Linschoten is specialist op het gebied van de sociaal-economi sche politiek en het welzijnsbeleid. Het werkbezoek is gesplitst in twee delen. Tijdens het middag programma wordt eerst een bezoek gebracht aan het WSW- werkvoorzieningschap Het Spektrum in Sassenheim. daarna volgt een kijkje bij de Stichting voor Maatschappelijke Dienst verlening Bollenstreek in Lisse en tot slot wordt een bezoek ge bracht aan één van de alfabetiseringsprojecten in Noordwijk, Hillegom of Lisse. Na al deze bezoeken volgt een openbare discussie-avond in De Nachtegaal van Lisse aan de Heereweg. De heer Linschoten gaat daar vanaf acht uur in discussie met J.P. van Iersel, de sociaal- economisch specialist van het CDA in de Tweede Kamer. Voor de pauze zetten beide hun mening uiteen en na de pauze volgt de discussie. Niet snel zicht op jeugdhonk Rijndijk HAZERSWOUDE B en W van Hazerswoude denken dat het nog wel enige tijd zal gaan duren voordat er aan de Ha- zerswoude-Rijndijk een jeugd huis komt. Na het wegvallen van het ille gale bouwsel 't Pluutje, is er volgehs een groep Hazerswou- denaren dringend behoefte aan zo'n gelegenheid. Volgens het college is er veel moeite gedaan om iets te vinden, maar alle pogingen zijn op niets uitgelopen. Alsnog wordt gekeken naar een „lange-ter- mijn-oplossing". Eerste sleutel in Oosthout VOORHOUT De eerste sleutel van een woning in Oosthout wordt maan dag 12 december uitgereikt. Dan wordt er in de nieuwe, nog onbewoonde woonwijk, gróót feest gevierd met bou-, wer Nooriander. De eerste palen voor de eerste serie woningen in Oosthout werden op 12 juli van dit jaar geslagen door staatsse cretaris mr. G. Brokx en gedeputeerde drs. J. Borgman. Het ging hier om de bouw van 44 premiehuur- en 86 wonin gen in de zogenaamde .goedkope vrije sector". Deze maken deel uit van het eerste deelplan dat de bouw van zo'n 600 woningen omvat. In totaal zullen in Oosthout uiteindelijk ongeveer 1600 woningen verrijzen. ENDAM In Ji Noortstraat in a^an\ za* binnen af- ffraatftjd worden be st de aanleg van 1 die voor 1977 iriteit in de be varen opgeno- ^oen om 52 jZf'jaan de even zij- die o1 fori 84) waarvan de ondanks her- mede- Afpeigerden. Ook ngspogingen peciale commis- de Dorpsraad 1 hadden geen 1 van 1980 werd op- het jeg gevoerd om van bet beno- recht te krijgen, see}n dat gesprek was bewerken het zo- Prodi? ontw'erP waar- iwaren en aanvul- lar aanwezige pol- ird het aantal bij de trokken grondeige- ïndien van zestien :ht tot negen. Voor Tno/en van spoelleidin- <t dempen van een 4/7ï«5 echter nog vergu- e -D<van het Hoogheem- Rijnland en het wa- rpaa)e Ommedijck". in 't slechte bodemge- J5ou de aanleg in de ten gebeuren maar de eigenaren heb- lorkoming van be- gevraagd het I winter uit te voe- >e S#e de 52 woningen nigiif1 zÖ8e zullen naar van een eis van vo<pV. acht woningen even zijde (75 t/m riolering worden 1. De totale kosten 0 gulden waaraan verfijningsuitkering 36.000 gulden bij- wü bet ge- uur nog een bedrag >n een d°or ste'te beheren „potje" ™^idabele riolerings- Er h LEIDERDORP Per soonlijke voorkeuren en belangen hebben een rol gespeeld in het conflict dat binnen het bestuur van de stichting cultureel centrum „De Hollandsche Tuyn" is ontstaan. Deze beschuldiging uit de voor zitter van de stichting mr. Eric van Hartingsveldt aan het adres van de afge treden bestuursleden Rien van der Nat en Paul Mei man. Zoals eerder gemeld zijn zij naar aanleiding van het con flict met Bas Sepers uit het stichtingsbestuur gestapt en heeft penningmeester Barry van der Voort zijn aftreden al aangekondigd. Volgens Van Hartingsveldt heeft het con flict te maken met een koers wijziging van de stichting. Een koerswijziging die er op neer komt dat de stichting niet meer alle activiteiten zelf or ganiseert maar bestaande cul turele verenigingen en instel lingen in Leiderdorp gastvrij heid in het pand van de stich ting Hoofdstraat 24/hoek Chris Keyserpad wil verlenen. „Na de opening van de „Hol landsche Tuyn" in september hebben wij ons afgevraagd of er wel behoefte was aan weer een nieuwe activiteitencom missie in Leiderdorp. We moe ten af van de partijvorming en de concurrentiesfeer die in Leiderdorp is ontstaan. Onze eerste doelstelling is het pand te vullen met activiteiten van andere instellingen zoals de Kunst Kring Leiderdorp, de Jazzclub „De Wagenschuur" en theater Toverlei. Wij pro beren aan sluiten bij de be hoeften die er al zijn in plaats van per sé naar nieuwe dingen te zoeken", zo licht Van Har tingsveldt toe. Tweespalt Bij de pogingen activiteiten binnen te halen is het tot een ernstige tweespalt tussen de bestuursleden gekomen. Van Hartingsveldt: „Een aantal mensen heeft geredeneerd vanuit persoonlijke motieven. De stichting wil zich zo breed mogelijk opstellen ten opzichte van activiteiten die in Leider dorp gaande zijn. Dan moet je dat niet te veel gaan koppelen Het pand van de Hollandse Tuyn. aan persoonlijke voorkeuren en belangen van bestuursle den. Met name Rien van der Nat (beeldend kunstenaar en galeriehouder, red.) en Paul Meiman (secretaris, red.) heb ben dit te veel laten meespelen in de zin van die instelling wel en die niet. Wanneer je de pre tentie hebt een cultureel cen trum te zijn die zich voor ie dereen openstelt mag je op die manier niet werken". Van Hartingsveldt geeft ook toe dat er problemen zijn gerezen rond de persoon van restau rantbeheerder Rob Sliedrecht. „De problemen spelen zich af op het financiële vlak. De kern van het probleem zit in de aannemingsovereenkomst. Voor de restauratie van het pand heeft de stichting ge bruik gemaakt van twee aan nemers. Eén daarvan is Rob Sliedrecht die de verbouw die en inrichting van het restau rantgedeelte voor zijn reke ning heeft genomen. Er is een geschilpunt ontstaan over de begroting die overschreden is", aldus Van Hartingsveldt. De positie van de gemeente Leiderdorp is ook nog in het geding, omdat de stichting voor het opknappen van het monumentale pand een lening heeft afgesloten die door een gemeentelijke garantie wordt gedekt. Van Hartingsveldt vindt dat er zekerheid moet komen ten aanzien van het nakomen van verplichtingen. Over de hoog te van de bedragen wil hij zich niet uitlaten. Volgens ingewij den gaat het om enkele tien duizenden guldens. Van Har tingsveldt is optimistisch over de afloop van de onderhande lingen die het bestuur van „De Hollandsche Tuyn" met Slie drecht voert. Volgens hem is er een oplossing in zicht. Ook met de brouwerij worden be sprekingen gevoerd. P WOUDE Hoe- gemeentebestuur eterwoude zich von indenken dat van de ge- ike herindeling voeging met Zoe- 'ej.j voor de Stomp- JJvoiking erg ge- %t, vindt het ge- ïstuur toch dat de tn Gedeputeerde de gegeven om- iden acceptabel ibuurtschap Gel- in uiterste uitzondering woningen die dèn de kern Bent- safari liggen (Sloot- ert dient bij Zoeter- blijven. Hetzelf- Jn eerste instantie de vier wonin- Üe Vlietweg nabij ^andschap Vliet- >unt van het Zoeter- meentebestuur komt november aan de een hoorzitting in emïntehuis. Op woens- d/ember wordt dezelf- ebie besproken tijdens ^gbing in de Eenden- te bijeenkomsten be- nia acht uur. oei oeintebestuur van Zoe- ijf'vindt, evenals G.S., •ij ffwoude en Stomp- ef wel veel overeen- rdet elkaar vertonen, oub woonkernen in De nieuwe gemeente zal zich juist door dat uitgestrekte landelijke gebied sterk kun nen opstellen tegen de steeds opnieuw dreigende afkalving van de resterende groene buf fer tussen Zoetermeer en Lei den. De wegverbinding tussen beide dorpen is uitstekend en ook de bevolkkingsstructuur vertoont veel gelijkenis. Deze punten hebben bij het oordeel van G.S. een duidelijke rol ge speeld. Vanuit de plaatselijke situatie bezien, aldus B en W. kan dan nog worden vermeld, dat het verzorgingsgebied van Huize Emmaus zich over beide dorpen uitstrekt, terwijl ook de Rabobank in beide dorpen opereert. Op kerkelijk gebied bestaat ook veel overeenkomst (over wegend r.k.) en een organisa torische samenhang (één deke naat). Veel is al te doen ge weest over de financiële con sequenties. Afgaande op de ter beschikking staande financiële gegevens is de redelijke ver wachting, dat de inwoners van Stompwijk er in materiële zin niet op achteruit zullen gaan. Aan het verenigingsleven, de sportclubs, de sociaal culturele verenigingen en het kerkge nootschap zal niets verande ren. Indien een gewijzigde si tuatie niet meer mogelijk blijkt, zal Zoeterwoude zich niet verzetten tegen een sa menvoeging met Stompwijk nadrukkelijk wordt opgemerkt dat Zoeterwoude het beste on veranderd zou kunnen blijven voortbestaan Over het standpunt van G.S. om Gelderswoude op te laten gaan in de nieuwe gemeente Hazerswoude/Koudekerk- /Benthuizen is het Zoeter- woudse gemeentebestuur erg kort. Het buurtschap is in de historie van Zoeterwoude al tijd een belangrijk agrarisch deel van de gemeente geweest. Daarom moet het aan Zoeter woude verbonden blijven. De enkele huizen, die vlak tegen de kern van Benthuizen aan liggen, zouden evenwel bij de nieuw te vormen gemeente ge voegd kunnen worden. Voor wat betreft het gedeelte van de Vlietlanden (vier wo ningen) vindt Zoeterwoude dat een nadere studie hierover noodzakelijk is alvorens een standpunt te kunnen over de grenswijziging. Het blijkt na melijk, dat de hoofdtoegang tot het recreatiegebied aan de Zoeterwoudse kant komt te liggen. Ook is het zo. dat het betreffende gebied in het geval Stompwijk bij Zoeter woude wordt gevoegd als een schiereiland van Leid- schendam tussen de gemeen ten Voorschoten en Zoeter woude in ligt. Tenslotte mag niet onvermeld blijven, dat de bewoners van de Vlietweg to taal niet op Leidschendam zijn georiënteerd. Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, za terdags tussen 14.00 en 15.00 uur. telefoonnr.071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. WARMOND Het Warmondse college van burgemeester en wethouders wil ten aanzien van de onroerend goedbelasting ontheffing vragen van het Rijk om hogere tarieven te mogen rekenen dan het wettelijk vastgestelde maximum. De op brengsten van de onroerend goedbelasting dalen voortdu rend. Daardoor dreigen de inkomsten uit deze belasting met 135.000 gulden terug te lopen. Om de financiële conquenties van de nieuwe financiële verhoudingswet te kunnen opvan gen dienen de opbrengsten uit de belasting op onroerend goed tenminste gelijk te blijven, stelt het college. Burgemeester en wethouders stellen in de aanbiedingsbrief bij de begroting voor 1984 dat zij niet van plan zijn de andere belastingen met meer dan het door de minister geadviseerde percentage van drie procent te verhogen teneinde de gaten in de begroting te stoppen. In plaats daarvan zal worden onder zocht of uitbesteding van de brandbestrijding goedkoper is dan het handhaven van de plaatselijke brandweer. De reser vering voor de vervanging van de brandweerauto is afge voerd van de begroting. De gemeentelijke leges, de honden belasting en de woon forensenbelasting worden in ieder geval met drie procent verhoogd. Het college wil de reinigingsrech ten met vier procent verhogen zodat het dekkingspercentage dan komt op 78,4 procent. De Warmondse woonerven zullen in enkele gevallen moeten wijken voor zones met een maximum snelheid van 30 kilome ter per uur, in overleg met de bewoners. In bepaalde wijken hebben de bewoners te kennen gegeven af te willen van het woonerf. Uit de aanbiedingsbrief blijkt dat de belangstelling voor in Voorhout in aanbouw zijnde woningen bij de War mondse woningzoekenden nog niet zo erg groot is. Eén War mondse woningzoekende heeft inmiddels een huis in plan Oosthoek gekocht. In 1983 zijn in Warmond geen nieuw bouwwoningen gereed gekomen. Toch kwamen er tussentijds 23 huurwoningen leeg zodat er toch enige doorstroming plaatsvindt. Het programma van openbare werken staat voor een belang rijk deel in het teken van de inrichting van het recreatie- eiland Koudenhoorn. In het komende jaar zal het recreatieve deel worden aangelegd en zal het beheersgebouw verrijzen. Ook zal een deel van het overgangsgebied op het eiland wor den ingericht. Daarnaast staan verschillende verkeerstechni sche werken op het programma zoals de aanleg van een voet gangersverbinding tussen Endepoel I en II, de reconstructie van de kruising Heren weg/Sweilandstraat/Padoxlaan/van Wassenaarstraat en de reconstructie van de Laan van Ooster geest. Voor de restauratie van de theekoepel in het Park Groot Leerust wordt in de aanbiedingsbrief 60.000 gulden uit getrokken. Burgemeester en wethouders noemen de koepel karakteristiek voor Warmond en achten restauratie gewenst. Uit de aanbiedingsbrief blijkt dat de gehele beplanting vanaf de Korenmolenbrug naar het Oosteinde zal moeten verdwij nen vanwege aantasting door iepziekte De aankomst van Sinterklaas in Sassenheim, twee jaar geleden. STREEK Sint Nico- laas is vanaf zaterdag weer in het land. In Lis se komt de goedheilig man om 13.15 uur aan over de Ringvaart bij het gebouw van Openbare Werken. Vergezeld door Trou Moet Blijcken en Canite Tuba maakt de Sint een rondrit en be zoekt hij het winkelcen trum Blokhuis. Via de Kanaalstraat-promenade gaat hij naar 't Vierkant, waar hij om 14.25 uur ar riveert. In de Poelmarkt maakt de Sint om 15.20 uur zijn opwachting. De Sint bezoekt Alphen aan den Rijn al om tien uur als hij arriveert bij de Juliana- brug. Daarna volgt een rond rit: Pieter Doelmanstraat- Raadhuisstraat- Jongkindt- Coninckstraat-Hooftstraat- Van Mandersloostraat-Pieter Doelmanstraat-Julianastraat- Sint Jorisstraat-Stevinstraat- Castellumstraat- Julianastraat-Prins Hendrik straat-Stationsstraat-Gaslaan. De Haven in Sassenheim krijgt om twee uur bezoek van de Sint. Daar wordt hij van zijn boot opgehaald door burgemeester A.J. Kret. na een rondrit komt Sint om drie uur bij „Cees en Ineke. Ook Noordwijk wordt per boot aangedaan. De goedhei ligman arriveert daar om twee uur bij het Schie. Daar na volgt een rondrit door Noordwijk-binnen en om 15.45 uur start de rondrit door Noordwijk aan zee. Ook Zevenhoven slaat de Sint niet over. Per auto. ver gezeld door een aantal Pieten komt hij om een uur aan op het Noordeinde. Bij de rond rit door het dorp zorgt het muziekkorps D.S.S. uit Aar- landerveen voor de vrolijke noot. Via het gemeentehuis, waar de Sint wordt ontvan gen door de burgemeester J. Huigsloot, volgt een rondrit door kern Westeinde tot aan het Dorpshuis. Daar is voor de kinderen door het K.V.W. een bazar georganiseerd tot vijf uur 's middags. De drumband VIOS verzorgt de muziek als Sint Nicolaas zaterdag in Zoeterwoude aankomt. Vanaf tien uur wordt een rondrit gemaakt: Huize Emmaus. Verlaatweg, Dr. Kortmannstraat. Elout- straat. Jan van Banning- straat. Schenkelstraatje. Schenkelweg, Zuidbuurtse- weg. Watertje. Dorpsstraat, Dr. Bouwdijkstraat. Kerk- laan, Ambachtsherenweg, Veldzichtstraat, Dr. Kort mannstraat. Schenkelweg. Muziekcentrum. Burgemees ter Houdijk verwelkomt Sint-Nicolaas om 11.00 uur bij het Muziekcentrum. Burgemeester mr. S.H. Scheenstra ontvangt in Oegstgeest zaterdag om kwart over tien de Sint in het Oegstgeester Raadhuis. Daarna wordt een rijtoer ge maakt: Endegeesterlaan-Ge- versstraat-Leidse Straatweg- Warmondeweg naar de De Kempenaerstraat. Daar zal de Sint geruime tijd de Oegstgeester kinderen ont vangen en hen belonen met een presentje als zij bij hem een kleurplaat inleveren DEN HAAG De werkloos heid in Zuid-Holland is in de maanden september en okto ber in totaal iets gedaald, zo heeft het districtsbureau voor de arbeidsvoorziening in de {irovincie berekend. De werk- oosheid onder mannen daalde met een half procent, onder vrouwen met anderhalf pro cent. Vooral de aantallen jon gere werklozen, onder 25 jaar, daalden. Het totaalbeeld voor Zuid-Hol land is iets minder ongunstig dan dat in dezelfde maanden van 1982, zo blijkt uit de cijfers van de provincie. Er staat ech ter tegenover dat de open staande vraag naar personeel afnam met 17,5 procent. Vorig jaar verminderde het aantal vacatures met 23,7 pet. De werkloosheid steeg in Den Haag en het noordelijk gebied van de Nieuwe Waterweg. De werkloosheid daalde in de rest van de provincie. In Dor drecht steeg het aantal manne lijke werldozen, een groter aantal vrouwen echter kon weer aan de slag. Het werk voor mannen trok vooral weer aan in de metaal en de bouw, het aantal werk lozen in die beroepsgroepen daalde met in totaal ruim zes honderd. Ruim honderd chauffeurs raakten werkloos Ook in horeca, algemene dienst en landbouw nam de werkloosheid onder mannen toe. Voor vrouwen was overal weer meer werk. behalve in de horeca- en de kledingsec- tor. VOORAL VERENIGINGEN MOETEN INLEVEREN VOORSCHOTEN De Voor schotense gemeentebegroting voor het jaar 1984 is sluitend, zelfs met een reserve voor on voorziene uitgaven en nieuw aan te vangen werken. Maar om die begroting sluitend te krijgen, is een aantal forse be zuinigingen doorgevoerd va riërend van inkrimping van het aantal bloembakken langs de openbare weg tot aan ver wijdering van de uitgaven in het sociaal-cultureel werk. Vrij geruisloos heeft de ge meente Voorschoten in 1983 al ruim één miljoen gulden kun nen bezuinigen. Dat was mo gelijk, omdat er hier en daar nog wat ruimte zat: in een groot bedrijf, en daar is een gemeente mee te vergelijken, blijft er wel eens wat hangen dat minder nuttig is. In febru ari van dit jaar heeft de raad een plan goedgekeurd dat on der meer een niet te snelle in vulling van opengevallen per soneelsplaatsen beoogde, de extra franje afhalen bij de ge meentereiniging, zuiniger met herbestratingen en het kritisch bekijken van alle instellingen, die door middel van over heidssubsidie een voorbestaan hebben. Maar nu is dan toch de rek er uit. De bezuinigingen die in 1984 worden toegepast, kun nen niet meer onopgemerkt blijven voor de burger. Alle verenigingen en instellingen in Voorschoten zijn op de hoogte gesteld dat hun subsi die voor 1984 op zijn hoogst hetzelfde subsidiebedrag is als in 1983 verminderd met 4.5 procent. De wethouder van fi nanciën J.D. van Dalen (VVD) benadrukte dat de begroting 1984 „enkel een papieren be groting" is, aangezien de rijks overheid maandelijks brieven stuurt met nieuwe beschikkin gen en die zijn allemaal weinig hoopvol. De begroting voor 1984 is in september van dit jaar op pa pier gezet, maar nu is ai be kend dat bijvoorbeeld de post „bijstandsuitkeringen" al 130.000 gulden te laag is ge raamd, door de grote stijging van het aantal bijstandsge rechtigden de overheid be taalt negentig procent van die uitkeringen en de gemeente tien procent De gewone dienst van de begroting voor 1984 sluit op een totaalbedrag van 46.639.564 gulden, in 1983 was dat 46.785.696 gulden. In het huidige totaal is een be drag voor onvoorziene uitga ven van 217.000 ondergebracht en nog een stelpost voor „kapi taal en/of exploitatieuitgaven van nieuwe investeringen" van 150.000 gulden. In de aanbiedingsbrief schrij ven burgemeester en wethou ders dat de personeelskosten ruwweg tweederde van de ge meentelijke uitgaven verte genwoordigen. en dat alle maatregelen die gericht zijn op terugdringen van die uitgaven niet zonder gevolgen kunnen blijven voor de personele sfeer. Tot nu toe hebben bur gemeester en wethouders het uitgangspunt van het beleid kunnen volgen. waardoor voorlopig nog geen sprake is van gedwongen ontslagen. Be zuinigingen door het niet di- rekt of helemaal niet invullen van opengevallen plaatsen is op dit ogenblik aan de orde dat neemt niet weg dat de vooruitzichten voor 1985 en volgende jaren uiterst slecht zijn..

Leidse Courant | 1983 | | pagina 5